סיום שלד

סיום שלד

שלום לכולם . הקבלן שלי נתקע בלי מזומנים , ואני רוצה להתקדם. הוא סיים רפסודה , והתחיל טפסנות ממ"ד. מדובר בית בן 2 קומות. קומה ראשונה 130 מ"ר , וקומה שניה 70 מ"ר.
אני רוצה למצוא צוות טפסנים. מישהו יודע מה עלות טפסנות למטר?
תודה רבה

Sanchez

Member
הקבלן נתקע אחרי שבועים עבודה ???
אתה רוצה לשכור לבד פועלים ?

הוא משך אותי ומשך אותי ומשך אותי ומשך או....

ו...כן. חשבתי לבדוק אפשרות לאתר פועלים -כמובן לא לבד ...אלא באמצעות מפקח פרוייקט , ולהתקדם.
כך שאני קונה את החומר , ומשלם לצוות על העבודה.
כמה משלמים?

אבי519

New member
אתה צריך מפקח בניה \מנהל בניה מקצועי

חבל שלא לקחת מהתחלה.
שלם למפקח הזה משכורת על ניהול ופיקוח לפי התקדמות בניה והוא כבר ידאג לכל היתר.
מקווה שלא שילמת לקבלן הזה מראש כי אם שילמת הכסף אבוד.

סיום שלד - עצור רק רגע....

שלום גד מהצפון ,
עצור רק רגע עם צוות הטפסנים....!!!
מבין התגובות שאני בוחר להגיב עליהן לאורך הזמן , זה בדיוק הרגע שאני חולם עליו וזו בדיוק התגובה שאני מחכה לה, ובכתיבתה אני מצדיק את הישיבה מול המחשב בלילה. כי אני יודע שהיא תעזור לשואל בפורום מאחר והיא רבת חשיבות עד כדי שייתכן והשואל אף אינו מודע לה.

לאור המצב שנוצר אצלך ולפני שתחליט כיצד להמשיך לבנות את הפרויקט שלך להלן המלצות אסטרטגיות שלי אליך (לדעתי הן בעלות ערך רב) :
1. עליך לוודא כי ביצוע הביסוס (רפסודה במקרה שלך) בוצע כראוי - זאת ייאשר אך ורק הקונסטרוקטור שלך . על בסיס אישור זה בכתב ממנו, תוכל להתקדם. (זכור - הקבלן שלך בנה את הרפסודה כשהיה בקשיים כלכליים. וודא שבנה אותה כראוי!!!).
2. לאחר האישור שהביסוס בוצע לפי תוכניות הביסוס , בדוק ואשר שהאיטום לשלב זה בוצע כראוי ולפי סוג הקרקע והתוכניות הרלוונטיות. אישור לביצוע האיטום כראוי יבוצע על ידי איש מקצוע מיומן לכך. (אם הקבלן שלך ברח מיד בסיום הביסוס ותחילת תפסנות לממ"ד , ספק גדול שמה שביצע ב"כוחותיו האחרונים" תאם לנדרש - וודא שבוצע כראוי!!!).
3. לאחר ההבנה כי הביסוס והאיטום לשלב הראשוני (הכל כך חשוב אליו הגעת) בוצעו כראוי , בין אם תיקח מפקח ובין אם לא , אל תעבוד בשיטה של העסקת צוותי עבודה/טפסנים/בנאים כשהחומר על חשבונך. אל תהפוך להיות מנהל באתר שברח ממנו קבלן. אל תרכוש חומרים על חשבונך. במצב בו אתה נמצא כעת , בעיניי - זו טעות פטאלית. אתה מגדיל את הסיכון שלך ואת האחריות האישית שלך על הנבנה ועל שיבנה בעתיד.
4. מצא קבלן רשום מחליף שעבודתו תישא באחריות לכל עבודות הבניה שנותרו, ולרבות העבודות שביצע קודמו בכפוף לאישורי הקונסטרוקטור ואישור האיטום שתשיג ותציג בפניו. תדאג שהנ"ל יהיה כתוב וחתום שחור על גבי לבן. המשך העבודות יהיה אך ורק עם קבלן רשום ואחריות לכלל השלד מתחילתו ועד סופו. ייתכן ותיאלץ לשלם קצת יותר כדי לקבל גושפנקא כזו מקבלן שלד רשום (רבים יתנערו מאחריות כלפי השלב הראשוני וזה ממש לא טוב לך...) אך אל תסכים להמשיך הבניה ללא תנאי מתלה זה....רמז - קבלן טוב ששמו הולך לפניו , יבדוק מה בוצע לפניו. הוא יספר לך מה ראה וממה הוא מוטרד וישכיל אותך. רק עבור כך , כדאי ללכת על אופציה זו. ייתכן אף שיציע לפרק הרפסודה ולהתחיל מחדש (ומניסיון , זה ודאי יעלה לך כסף , אך ייתכן וזו לא אופציה כל כך רעה)
.

אינני יודע האם אתה מודע לחומרת המצב אליו נקלעת ושאליו אתה עשוי להיות חשוף במידה ויתגלו אי אלו תקלות בעתיד. על כל פנים , המלצותיי אלו נכתבו "בדם" בוני בתים רבים וטובים ובאמת מבלי שמץ של רצון להפחיד אותך שלא לצורך , אני מציע לך בצורה שקולה לא לפסוח על אף אחד מארבעת הסעיפים שרשמתי מעלה.

לילה טוב ובהצלחה.

סיום שלד - שלבים 1 ו- 2

ראשית - כל המלצות ל.ב. פיקוח והנדסה תקפות ונכונות.
שנית - מומלץ לוודא כי סוג הבטון אותו כתב הקונסטרוקטור ברפסודה עונה על דרגת החשיפה של הקרקע.
אם לא נבדקה אגרסיביות הקרקע בקידוחי הניסיון, הקונסטרוקטור אמור לכתוב דרגת חשיפה 9 או 10 בהתאם לאזור בו אתה בונה.
דרגת חשיפה 3 בקרקע כותבים רק אם היא נבדקה ונמצאה "לא אגרסיבית", וגם אז חשוב להבין כי הקרקע תהפוך אגרסיבית במהלך השנים, בגלל השקיה, דישון, הדברה, ו/או נזילות ביוב.
אם לא נעשתה התייחסות לאגרסיביות הקרקע ו/או אם לא נעשה איטום מתחת ובצידי הרפסודה (מחוייב על פי תקנות הבנייה) ו/או אם יש סדקים בבטון של הרפסודה, אפשר ומומלץ ליישם מעכב קורוזיה לבטון קשוי לפני המשך הבנייה.

בתמונה - דוגמה להנחיה שאמורה להופיע בתכנית הבטון והברזל

בהצלחה

guprnds

Active member
חגי,

מה זו אגרסיביות הקרקע ובמה היא תלוייה? האם רלוונטי למצע סלעי? מהי "דרגת חשיפה"?

אגרסיביות קרקע - החמור מחמישה פרמטרים, רלוונטי לסלע

את דגימות הקרקע שממילא חייבים לקדוח לפני כל בנייה בודקים במעבדה גם על פי טבלה 1 בתקן 118 המחייב.
בודקים חמישה פרמטרים:
- חומציות
- קרבונציה (נקראת גם דו-פחמה או חומצה פחמתית)
- תרכובות חנקן
- מתכות כבדות מבוטאות כמגנזיום
- תרכובות גופרית (סולפטים)
לכל פרמטר יש תחומים של אגרסיביות קלה - בינונית - חמורה
אגרסיביות הקרקע נקבעת לפי החמור מבין כל החמישה, ויש להחמיר עוד אם שני פרמטרים נמצאים באותה אגרסיביות.
קרקע "אינה אגרסיבית" רק אם כל חמשת הפרמטרים לא מגיעים לערכים של אגרסיביות קלה.
עלות בדיקה הכימית של כל חמשת הפרמטרים היא כ- 300 ש"ח בלבד, פעמים רבות העלות כלולה במחיר בדיקות הקרקע.

בתמונה - טבלה 1 מתקן 118 המחייב

דרגת חשיפה - סיווג אגרסיביות הסביבה כלפי ברזל זיון הבטון

תקן 466 המחייב כולל את דרגות החשיפה מאז שנת 2003 - טבלה 6.3 (טבלה 6.1 בתקן זה זהה לטבלה 1 בתקן 118 המגדירה את אגרסיביות הקרקע)
תקן 118 המחייב כולל את דרגות החשיפה מאז שנת 2008 - טבלה 3
מתחילת שנת 2015 כל הבטון בארץ מיוצר ומסופק על פי דרגת החשיפה שכל קבלן מחוייב לציין בכל הזמנת בטון.
משמעות דרגות החשיפה היא לשפר את הסבירות שהבטון המזויין יתפקד 50 שנה בתנאי הסביבה הצפויים לו.
בטון מזויין דורש שיקום יקר כאשר ברזל הזיון המוטבע בו מחליד, מתנפח, סודק את הבטון מסביבו (מקטין את יכולת הנשיאה במאמצי לחיצה) ומקטין את כמות הברזל שאינו חלוד (מקטין את יכולת הנשיאה במאמצי מתיחה).

כל בניין מכיל שלושה חלקים שונים מבחינת החשיפה של ברזל הזיון לתנאי הסביבה:
בטון מזויין בתוך הבניין שאינו חשוף לסביבה - דרגה 1
בטון מזויין במעטפת הבניין מ- 2 מטר מעל הקרקע ומעלה - דרגות מחמירות לפי הקרבה לים ו/או גורם זיהום קורוזיבי כמו כביש ראשי, מרכז עיר, חניות תת קרקעי, אזור תעשייה, ועוד - דרגות 2, 4, 5, 6, 8
בטון מזויין בקרקע ועד 2 מטר מעליה - דרגות מחמירות לפי אגרסיביות הקרקע 3 (קרקע לא אגרסיבית), 9 (אגרסיביות קלה), 10 (אגרסיביות בינונית), 11 (אגרסיביות חמורה).

אחרי קביעת דרגת החשיפה לכל חלק במבנה, הקונסטרוקטור ו/או היזם צריכים לבחור בטון המגן על הברזל מקורוזיה במשך 50 שנים בשיטה תפקודית, או לחילופין, בשיטה גבולית (סעיף 5.3.1 בתקן 118)

בתמונה - דרגות החשיפה

בהצלחה

Sanchez

Member
אמן על כל מה שרשמת...
רק שלא נראה לי שימצא קבלן, שיקח אחריות על העבודה כולה.
&nbsp

guprnds

Active member
תודה על התשובה המושקעת לגד מהצפון...

שאלה:
האם האיטום נעשה מעל המחלוטה אות מתחתיה? (אם מעליה, האין היא עשויה להתנפח בהרטבה?)

למעלה