אדמת גן

אדמת גן

המגרש (באזור ירושלים) שלנו יושב על מילוי של סלע גרוס. חפרנו חפירות גישוש בפינות המגרש והסתבר שהעומק עד לסלע משתנה בין 1 מטר ל 2.7 דבר שיתכן ויגרור ביסוס על כלונסאות ולא יסוד עובר (שמענו דעות לכאן ולכאן)

בכל מקרה, אני עובר כרגע על המפרט וכתוב "מילוי 50 ס"מ של אדמת גן" , אני יודע שהנוהג הרווח באזור הוא להביא אדמה מקומית. אבל אני בכל זאת רוצה לפרט יותר.
מה אני צריך לכתוב בשביל שהניסוח יהיה יותר ברור?
האם אדמה כל אדמה מקומית היא טובה, או שעדיף אדמת עומק?
הבנתי ש 50 ס"מ לא מספיק לעצים. האם בשביל העצים מספיק לחפור גומות עמוקות או שעדיף יותר עמוק בכל המגרש?
האם מומלץ לפזר קומפוסט לפני שממלאים באדמה?

אבי519

New member
רצוי שהאדמה תהיה מהעומק כדי שלא יהיו בה זרעים של עשבים

יש אדמות קלות- חוליות - היתרון שלהן שהן קלות יותר לעיבוד לא מיצרות בוץ דביק ומחלחלות טוב.
חסרונות פחות פוריות, פחות שומרות מים ולכן צריך להשקות בתדירות גבוהה יותר.
אדמות כבדות - הן אדמות חרסיתיות שכשהן נרטבות הן נאטמות והמים מחלחלים בהם לאט יותר , הן קשוא לעיבוד ויוצרות בוץ דביק ( כמו חימר כדרים)
כללחשוב הוא שאסור לשים אדמה כבדה מעל אדמה קלה כי זה יוצר שכבה אטומה (למטה יבש תמיד והמים לא מחלחלים).
כיוון שהאדמה המקומית יכולה להיות קלה יותר מהאדמה שתביא לכן אני היתי ממליץ לך להביא אדמה קלה יותר - למשל חמרה חולית, וכן לערבב קומפוסט אבל הבשכבה העליונה ולא התחתונה..

לאאאאאאאאאאא

אדמה מהעומק?? מי אמר לך את זה?
אדמת עומק היא לא פוריה.
זרעים זה דבר שאפשר לעקר, והאדמה פורייה ונפלאה.
אדמת עומק חסרה חומרים אורגניים ולכן פחות סיכוי שמשהו יצליח לגדול בה בלי הרבה תוספים ועזרה..
ולגבי החמרה - ממליצה להתייחס ברצינות לדבריה של מיכל - צריך להתאים את האדמה לאזור (כפי ש'בונהבית3' כתב). כדאי ממש לבדוק מה קיים במגרש וסביבו. צריך לבדוק גם בהתאם לתכנית הגידולים - האם יש צמחים עם דרישות מסויימות שחשוב להתייחס אליהן.
בקיצור - מתכנן מתאים.
"אדמת גן" - למדתי כאן בפורום - היא מין כינוי כללי לאדמה שלא מכילה הרבה אבנים ולכן קל לטפל ולעבד אותה. אבל זה לא אומר כלום על טיבה.
אם רוצים להיות בטוחים - צריך לקנות אדמה מסוחר שמכין תערובת מתאימה. זה יהיה יותר יקר. לא מכירה מישהו מהאזור שלך. אני מהצפון.
אם מעדיפים לנסות לחסוך - כדאי שיהיה אתך מישהו שמבין באדמה כדי לוודא שמה שאתה מקבל זה באמת מה שהזמנת - כדאי לבקש דוגמא מראש ולוודא אח"כ שהדוגמא מתאימה למה שמביאים בפועל. כדאי לברר מראש מאיפה היא מגיעה. סוחרים רבים לא ירצו לגלות בדיוק מאיפה הם לוקחים (כדי למנוע תחרות, או לא לגלות שהאיסוף לא חוקי), אבל לרוב למי שמבין הם יסכימו לתת מידע על האזור הכללי. אם יש לך זמן, ומביאים כמה משאיות - אפילו לנסוע אחרי הראשונה לראות לאן היא חוזרת למלא..
רק לא אדמת עומק!
בהצלחה!!

יש הגיון מסוים בחמרה

יש הגיון מסוים בחמרה, בגלל שסלע גרוס זו לא אדמה מקומית. אלא אדמה אחרת. מלאכותית בעצם.

נראה לי שהדעות חלוקות:
לדוגמא ראיתי ברשת.
– קחו בחשבון קומפוסט, מרבית אדריכלי הנוף והגננים ימליצו על כמות שבין 25 ל 30 ליטר למ"ר, אני נוהג להכניס 75 ליטר למ"ר, גם לכך יש משמעות פיננסית במכפלות. גינה של 350 מ"ר יכולה על פי זאת להכיל 9 קוב קומפוסט או על פי משנתי לקבל קרוב ל30 קוב.
....
קחו בחשבון שגינה זקוקה לאדמה עמוקה 60-90 ס"מ, כתבתי על זה בעבר פה, משאית אדמה (15 קוב) עולה בין 800 ל1500 שקלים בהתאם לסוג האדמה, מרחקים וכולי. תביאו תמיד אדמה מקומית. להביא חמרה להר או טרה רוסה למישור החוף זאת איוולת. ותמיד אבל תמיד אדמת עומק, לעולם אל תביאו אדמה עליונה משום שאז תסתבכו עם אין ספור עשבים עדיף כבר להסתבך עם המאפיה)
[URL]http://www.batha.co.il/wordpress/?p=2376[/URL]

אבי519

New member
ואל תביאו אדמת הר כבדה כי תסתבכו עם בוץ דביק מזעזע.

הכי טוב, נוח, וזול, זה חמרה חולית מעומק של לפחות מטר (כדי שלא יהיו בה שורשים של סעידה)
לערבב עם קומפוסט בשכבה העליונה ולדשן עם אוסמוקוט וכ"ד.
זה גם מה שרוב הגננים עושים.

לא נכון!

בעיקר לא בזכרון יעקב, פה הטרה רוסה זה זהב, אדמה מעולה, שלא כדאי בשום פנים ואופן להחליף בחמרה.

וממש לא מענין אותי מה ש"רוב הגננים" עושים. הם גם מפזרים קומפוסט על דשא, אז מה?!? אולי נעתיק מהם כי הם "הרוב"??
הם מביאים חמרה כי זה קל יותר להביא חמרה, וזה קל יותר עבורם (הגננים) לעבוד בחמרה. בשבילי שני אלה הם לא שיקולים בכלל.

טרה-רוסה היא האדמה הטובה ביותר בישראל!

וכל מי שיש לו יכולת למלא בה, כאשר האדמה המקומית היא טרה-רוסה או גרומוסול, עדיף שלא ימלא בשום דבר אחר, בטח לא בחמרה. (פרט למקרים ספורים יוצאי דופן).
זה אפילו נכון גם לחלק ניכר מהמקרים שבו המקומית היא רנזינה כבדה.
&nbsp
אבל אם אתה לא רוצה אותה, אז סבבה, אל תעשה!

אבי519

New member
נכון היא טובה לחקלאים בשדות . ליד הבית מתאים אדמה חולית

שלא עושה בוץ נורא כלכך וקלה לעיבוד ידני .
לא לכולם חשובות רק הפוריות ויכולת אחזקת המים בגינה. לפעמים יותר חשוב הנוחות לעיבוד ולעישוב לחפירה ולעדירה ספיגה מהירה של מים והעדר בוץ דביק ושלוליות.
אני חושב שלפני שאת ממליצה לאנשים על אדמה כזאת כדאי שתימני בפניהם גם את היתרונות וגם את החסרונות ותני להם להחליט, כי אחרת יקללו אותך כל החיים.

הכי טוב ריצוף מקיר לקיר. אין בוץ וזה מושלם!

&nbsp
עדין לא היה אחד ש"קילל" אותי על כך שבחרתי עבורו אדמה פוריה וטובה, להיפך, שמעתי רק ברכות.
לאף אחד מלקוחותי אין "בוץ", כולל לא לי בגינה שלי, כי יש צמחיה, שבילים וחיפוי.
ולאף אחד אין שלוליות, כי אני מתכננת את השיפועים
בזכות עיבוד נכון והמון קומפוסט היא גם סופגת במהירות טובה.
והכי מאושרים הם הצמחים, כי הם קיבלו אדמה פוריה.
ואין צורך במערכת דישון, ואין צורך בהשקיה גם 3 שבועות אחרי הגשם האחרון.
&nbsp
לעומת זאת, מי שיש לו חמרה מיילל על עשביה וסעידה מקיר לקיר וכתמים כתומים על הקירות, ומשלם על הצורך בדישון אינסופי לאדמה הדלה והעניה שלו.

ה"יתרונות" שאתה מתאר לא משהו, והחסרונות גם לא מדוייקים

טרה רוסה היא אדמה נפלאה והגינה שלי משגשגת בזכותה.
אגב - אני מעדיה קצת בוץ על חול שנכנס לכל מקום ואי אפשר להפטר ממנו......

אבי519

New member
בכל מקרה לכל מי שגר בשפלת החוף דרומה לפרדס חנה יש אדמה קלה

או חמרה חולית , או אדמה חולית אחרת, באופן טיבעי, ולכן ממילא אסור לו לשים מעל זה אדמה כבדה יותר.

כן, הדיעות חלוקות

גם אני בגישה של אבינדב בגין, שאותו ציטטת. נוהגת בדיוק כמותו.
&nbsp
ובכל זאת, יש מקרים יוצאי דופן. כל מקרה לגופו. למשל, בזכרון יעקב בכל הגינות אני אומרת למלא טרה רוסה, אבל קרה מקרה מסוים שבו מסיבות מסוימות דוקא אמרתי למלא חמרה חולית.
לכן צריך להביא למקום מתכנן נוף מקצועי, והוא יפעיל את מערכת השיקולים על סמך הידע שלו. אי אפשר לאמר שום דבר דרך אינטרנט ופורומים.

מעניין

מה השיקולים שגרמו לך דווקא להחליט שבמגרש ספציפי צריך חמרה? האם במגרש מורכב כזה צריך דוח מייעץ קרקע, או שאין קשר בין הדברים.

מה המאפיינים של סלע גרוס ( מילוי) אפשר לשתול על זה? זה נחשב האדמה קלה?

אי אפשר לשתול על סלע גרוס. זה לא אדמה.

והמגרש דוקא בכלל לא היה "מורכב" בכלל
ההסבר לשיקולים שלי רלוונטי למגרש הספציפי ולא יענין אף אחד שאין לו מגרש זהה. רק רציתי להדגים שאין תשובה אחת ויחידה לכולם. הכל זה תלוי מקרה ספציפי.

מצורפת תמונה מהמגרש ההוא אחרי מילוי קרקע ולפני הגינון. הדבר הכי מענין כאן זה דוקא צבע החומה שהלקוחות האמיצים שלי בחרו!

זה את תכננת את זה?

בלוני גז על טרסה ועל זה השענת מתלה לכביסה?

אני בכל זאת סקרן, איך את מחליטה בעיניני אדמה, את מקשיבה עם טלסקופ,מריחה, שוקלת? תגלי את הקסם שלך.
ולא ענית, האם זו אדמה קלה, כלומר אם שמים על זה אדמה קלה או כבדה, האם נוצרת בעיית ניקוזים?

למעלה