חוות דעת בנושא סקיצה

נ ו ר י ה

New member
חוות דעת בנושא סקיצה

שלום רב,
אנחנו זוג+ 2 אשר מתעדים לבנות את ביתנו בהרחבה בישוב קהילתי בדרום.
בהרחבה יש אפשרות לבחירת דגם (קיים) אחד מתוך שלושה.
לא ניתן לשנות בפנים הבית את מיקום המקלחות והמטבח.
מדובר בבית בגודל 160 מ"ר.
אודה לחוות דעתכם על הסקיצה בהתאם למגבלות הקיימות.

גלמיש1

New member
הי . יופי של תכנית פנים הבית!

קצת פחות המסביב.

בעיני זו טעות בסיסית לבנות 160 מ"ר בקומה אחת על מגרש של חצי דונם, זה פשוט מכלה את רוב המגרש ולא נשארת ממש חצר. ככה שלדעתי אם יש דגם קצת קטן יותר אז אולי שווה לשקול. תוכלי להעלות לכאן ולקבל חוות דעת.

הנה הערותי בהינתן שמדובר במוצר נתון ואי אפשר לשנות את הקונספט (למשל לבנות את הבית בשתי קומות ככה שתישאר לכם יותר גינה) או לשנות את הכיוונים....

החסרונות שאני רואה:
ויטרינה למערב פירוש הדבר שמקבלים שמש מערבית לפרצוף בסלון, ולאורךחזית החלל הציבורי מקבלים צד צפון בלי שמש. כלומר היפוך הבית ימין/שמאל היה מניב בית מואר יותר. לא יודעת אם יש אפשרות.
לגבי תכנון הפנים - סך הכל תכנון יפה. נאה בעיני הרעיון של פינת משפחה שהיא לב הבית. וחדר כביסה במיקום צדדי אבל מאד נגיש הן לחלל הציבורי, הן לחדרי הרחצה והן לחוץ.

ההסתייגות העיקרית שלי היא מיח. ההורים - החדר עצמו גדול מאד ויכול להכיל בקלות 2 ארונות קיר. לכן חדר הארונות הזה שמודבק אליו פשוט מיותר ובזבזני במקום ותקוע באמצע הכל. הייתי מבטלת אותו לגמרי ועושה מהחלל שלו (פותחת אותו אל המסדרון או הסלון, מה שמתאים לכם) פינת עבודה או משהו אחר שיהיה בו תועלת.
(אילו ניתן הייתי מעבירה לשם את ח.הרחצה של ההורים ומתכננת מחדש את ח.ההורים בהתאם באופן שפחות יבלוט לתוך החצר...אבל אי אפשר , אז אין טעם לפנטז)

ההסתייגות השניה היא מהתכנון הצורם של הפתחים בחזיתות - אין שום פורמט עקבי בפתחים כאן. אני רואה חלונות זה ליד זה ברוחבים שונים (בלי כל סיבה נראית לעין) 160 מטבח, 140 לידו בפ.אוכל, 180 בסלון...וכולם על אותו קיר. ובשאר הבית יש גם 120 ו 100, ו 80 וגם 60...כאילו לא דילגו פה על אף כפולה של 20 !

יכול להיות שזה שינוי שאתם כן יכולים לבקש מהקבלן. שיאחד את כל החלונות בחזית הצידית או לפחות אלו שמתחילים באותו גובה - נניח לגודל 160. ושיגדיל את החלונות הקמצניים בחדרי הרחצה מ 60 סמ. רוחב ל 80 סמ. לפחות (מ 60 סמ. חלון נשאר פחות מ 50 סמ. פתח אור). אלו צוהרים של דירת שיכון ולא חלונות של וילה.

היתרונות - תכנון פנים טוב (למעט החדר ארונות) ומרווח מאד.

נ ו ר י ה

New member
תודה רבה על התגובה וההתייחסות

1. יש אפשרות לדגם קטן יותר (140 מ"ר) אבל אז אני מאבדת חדר. היות ואנחנו יותר משפחה של פנים מאשר חוץ, הבחירה בחדר נוסף ע"פ גינה גדולה יותר נכון לנו.
2.לגבי ויטרינה לכיוון מערב- מסכימה בהחלט, אך אלו כיווני המגרש שהגרלנו. יחד עם זאת, חשבתי קודם ואת מחזקת את דעתי להפוך את הכיוונים של התוכנית, כאשר הסלון והמטבח יהיו לכיוון דרום וחדרי השינה יהיו לכיוון צפון.
3.לגבי חדר השינה, אין לי אפשרות להזיז את מיקום השירותים וחדר ארונות תמיד היה חלום שלי
, אז קשה לי לוותר...

4. לגבי החלונות, תודה שהארת את עיני. באמת לא שמתי לב לשינוי בגדלים ואדבר על זה עם האדריכל.
חשבתי לבטל את החלון שמעל הספה. מה דעתך על כך בהנחה שאני אשנה את הסלון לכיוון דרום.

שוב המון תודה על ההצעות!

לדעתי לא להפוך

כי אם אני מבינה טוב מהשרטוט, קו הבנין הצפוני (+4 מ'?) יותר רחב מהדרומי (3 מ?)
ההפיכה תקטין לכם את הגינה האפקטיבית בצורה משמעותית.
גם כך היא קטנה, אז זה ממש לא כדאי.
שתילת עצים צרים וגבוהים ממערב, במיקום הנכון מבחינת זוית השמש, יחסמו יופי את השמש של אחה"צ והערב בלי לחסום את הנוף (גזע לא מסתיר נוף!)
&nbsp
בדרום ניתן להצל מלמעלה על החלונות בעזרת קירוי בנוי (פרגולה, סוככים) או עץ נשיר, שיאפשר לשמש החורפית לחדור. צריך לתכנן את הביוב כך שאפשר יהיה לשתול עצים.
&nbsp
דברים שמפריעים לי בפנים:
- אין מבואה פנימית, אין מקום למעילים וכו'.
- אני חוטפת חלסטרה מספות שחוסמות יציאות. בעיקר אם זה מופיע מכוון בשרטוט. אז להקטין את הספה, לשנות את המבנה שלה, או להזיז את היציאה, אבל לא לאפשר ספה ומאחוריה דלת הזזה.
- ישיבה בסלון של בית פרטי צריכה להיות עם הפנים החוצה. לפחות כיוון ישיבה אחד צריך להיות עם הפנים לגינה.
מעצב/ת פנים טובה הכרחית פה. לשינוי כל החלל הציבורי, ולמתן איזון יותר טוב שבו לא כל הרהיטים בצד אחד והחלל בצד השני.

עוד כמה הערות

באופן כללי, תכנית נחמדה. התכנון נראה לי מאוד יעיל ומרווח ( יותר מתכניות אחרות שעלו פה עם מטרז הרבה יותר גדול).

כמה נקודות למחשבה:
בהמשך להערה של מיכל לגבי המבואה. לא רק שאין מבואה אלא שהכניסה היא לתוך המטבח.
מרחק צפיה מהטלוויזיה של 5.5 מטר, תצטרכו טלוויזיה גדולה.
חדר המשפחה במעבר, כל מי שעובר, עובר בין הטלוויזה לספסל הבנוי. הוא גם צר מאוד (2 מטר) אני באופן אישי הייתי מגדיל אותו על חשבון החדר ארונות. דבר שהיה מקצר את המסדרון בכניסה לחדר הורים.

מיכל: למה הספה מפריעה לך? הרי בכל מקרה פותחים רק צד אחד של הדלת? ברור שעדיף בלי זה, אבל לא תמיד זה מתאפשר. והפתרון המוצע לא כל כך נורא בעיניי.

למה זה מפריע לי?

כי יש לי הפרעה כזו שדברים שאינם במקומם מפריעים לי
זה מפריע לי לראות חצי ספה עם הגב לגינה, ומאחוריה זכוכית.
קשה כך לגשת לויטרינה, אם יש וילון הוא נתקע בספה. זה ממש כאילו תקעו ספה לא במקום או בגודל הנכון.
במקרה הזה, מפנה מערבי - גם השמש "תגמור" את הבד מאחור.
&nbsp
חייבים שם ספה או רהיט כלשהו? בסדר, אבל לעשות מאחוריהם קיר. אפשר בקיר לפתוח חלון אם רוצים, אבל לא שתהיה מאחורי ספה דלת הזזה שנגמרת מאחורי הספה.
&nbsp
כפי שכתבתי, וגם אתה הדגשת, הסלון הזה מתוכנן רע. תכננו אדריכלות בלי קשר לריהוט, ואז תקעו בלוקים של ריהוט איפה שהעכבר הפיל אותם בלי קשר לאדריכלות.
צריך פה יד של מעצב/ת פנים או אדריכל/ית שיבצעו תכנון מחדש של כל החלל הזה, כולל מיקום מחודש של הפתחים בהתאם לתכנון.

נ ו ר י ה

New member
דיברתי עם האדריכל

שינוי הכיוונים לא יפריע לגודל הגינה, מכיוון שהוא יעמיד את הבית מקו 0 (לא שאני מבינה מזה משהו
) מה שלדבריו ישאיר את גודל הגינה זהה.

לגבי מבואה פנימית, ניסינו למצוא פתרון, אך זה או לבטל את האי או את המבואה. אין אפשרות לגם וגם בדגם זה (מזכירה שזה בנייה ע"פ דגמים קבועים).

לא יכול להיות

זה לא דו-משפחתי, אי אפשר להעמיד בקו 0. (קו 0 זה כאשר קו הבנין נמצא על גבול המגרש, בדו משפחתיים שני הבתים מוצמדים לקו 0 משותף).
&nbsp
כן אפשר להעמיד מוצמד לקו בנין. כנראה לזה הוא התכוון.
&nbsp
אם קו בנין בשני הצדדים זהה, אז באמת אין הבדל.
אם זה, כמו שנראה לי מכאן (בהתאם למגבלות השרטוט חסר המידות) צד אחד הוא 3 מטרים וצד שני 4 מטרים, אז האדריכל טועה.

נ ו ר י ה

New member
את צודקת, הוא באמת אמר קו בנין

אני זאת שהתבלבלתי.
המגרש הוא מרובע, כך שנראה לי שלא צריך להיות הבדל.
בכל אופן, אני אמורה לקבל את הסקיצה החדשה בימים הקרובים ואבדוק את הנושא.
מה המלצתך במידה ואין הבדל בגודל הגינה, האם כדאי להחליף את הצדדים (מבחינת חלל ציבורי שפונה לדרום, במקום לצפון).

קו בנין לא קשור לצורת המגרש

בהחלט יתכן מגרש ריבועי, ריבוע מושלם לגמרי ,
ובכל צד קו בנין שונה.
&nbsp
אני אישית חושבת שהמקום הכי נכון בישראל (בעיקר בדרום החם) לחלונות גדולים ובכלל לרחבת ישיבה הוא בצפון.
אצלכם היציאה היא במערב, אבל יש בסלון הרבה חלונות צפוניים.
בחלק משעות היום, רחבת הישיבה תוצלל באופן טבעי ע"י הבית שמדרום לה. אם זה יהיה הפוך, תהיה שם יותר שמש.
הייתי משאירה, ודואגת להצללה על החלונות והקירות בדרום, כפי שפרטתי למעלה (בנוי או צמחי)
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp

Sanchez

Member
ניסיתם למצוא כאן 160 מ"ר ?
לפי דעתי זה יותר באזור של 135 מ"ר.
זה ככה בחישוב מהיר וגס של הכפלת אורך ברוחב והורדת שטח המרפסת.
למה הלכתי לכיוון הזה ?
ראיתי חדרים של בקושי 10 מ"ר, גם חדר השינה לא ענק.

גלמיש1

New member
יש מידות אורך, לא צריך לנחש.

1. יש אפשרות לדגם קטן יותר (140 מ"ר) אבל אז אני מאבדת חדר.
- באמת? חבל, היה אפשר לקחת את התכנית הזאת ולכווץ אותה קצת, להקטין את החלל הציבורי הרחב מאד, ויחדר ההורים הענק וכו. ולקבל תכסית קטנה יותר.
&nbsp
2.לגבי ויטרינה לכיוון מערב- מסכימה בהחלט, אך אלו כיווני המגרש שהגרלנו.
- אז אתם חייבים ללמוד את נושא ההצללות היטב , אחרת תמצאו את עצמכם יושבים בסלון עם תריס סגור. תקראו על זיגוג Low-E ועל ציפוי אנטי-סאן. תזדקקו לשניהם בויטרינה הזאת. כדאי גם ללמוד על וילונות מסנני קרינה ו/או רשת מסננת קרינה.
בנוסף - כדאי לשתול צמחיה מתאימה (שיחים בגודל המתאים) מול הפתח ממערב, ככה תוכלו להצל מפני שמש נמוכה לוקהט בשעות אח"צ.
&nbsp
3. להפוך את הכיוונים של התוכנית, כאשר הסלון והמטבח יהיו לכיוון דרום וחדרי השינה יהיו לכיוון צפון.
- זה יהיה סבבה. רק שימו לב שצריך לדאוג להצללה מעלה החלונות הדרומיים! אפשר להתקין גגון מעל הפתחים כדי למנוע חדירת שמש דרומית גבוהה בקיץ, ולאפשר חדירת שמש נמוכה בחורף (במידה והשכנים לא מסתירים לכם).
&nbsp
4. חדר ארונות תמיד היה חלום שלי, אז קשה לי לוותר...
- לפעמים חלומות מתגשמים
אבל לפעמים פחות... אני לא בטוחה שתהני מהנקיק הזה שיש פה, אבל אני לא מכירה אותך.
&nbsp
4. לגבי החלונות, תודה שהארת את עיני. באמת לא שמתי לב לשינוי בגדלים ואדבר על זה עם האדריכל.
חשבתי לבטל את החלון שמעל הספה. מה דעתך על כך בהנחה שאני אשנה את הסלון לכיוון דרום.
- אפשרי. מצד שני אם הויטרינה המערבית לא תטופל באופן מוקפד, החלון הזה יהיה מקור האור והאוורור העיקרי בסלון.
&nbsp
ועוד בענין חלונות - אם ניתן לשנות/להזיז אותם , תדאגו להזיז את החלון הקדמי של החדר הפינתי , כדי שלא יופנה ישירות לחניה! הזזה של 50-70 סמ. ימינה תייצר חלון נעים מעל השולחן אל הגינה, ולא לפגוש המכונית.

Sanchez

Member
לא ניחשתי...
עשיתי חישוב גס ואני לא מצליח להגיע גם ל 140 מ"ר. יותר בכיוון של 135 מ"ר.
חשבתי שזו תכנית של 160 מ"ר.
בסקיצה הזאת לא מסובך כל כך לחשב מטראז', אין פה בליטות מיוחדות ואין זיוות חיצוניות שונות מ 90 מעלות.
&nbsp
אבל ככה זה כנראה כשקבלן בונה לך בבית מסקיצה שהביא מהבית. הם משתמשים באותן הקומבינות כשבונים דירה בבנין. שם מספרים על 140 מ"ר כשבפועל בקושי מוצאים 110 מ"ר. היתי ממליץ לבקש ממנו קובץ DWG ומנסה למדוד לבד את המטראז' האמיתי.

Sanchez

Member
כנראה שבכל זאת טעיתי...
עכשיו עשיתי חשבון מדויק יותר ואני כן רואה בחישובים כ 160 מ"ר.
אז אני מבקש להתנצל על חוסר הדיוק שלי.

נ ו ר י ה

New member
תודה רבה לכולם על המידע המועיל

לגבי המבואה מסכימה לחלוטין, אך נאלצתי לוותר בגלל שאני מעוניינת באי במטבח.
נפגשתי עם חברת מטבחים שיצרו ע"פ הסקיצה מספר ורסיות. במידה והייתי משאירה את המבואה, היתה נוצרת כניסה מאוד צרה למטבח.
ייתכן ואני אצור מבואה ע"י מחיצת משרבייה דקורטיבית, אך עדיין לא סגורה על כך.

בכל אופן המון תודה על הנקודות שהארתם, אעשה חושבים עם האדריכל ונראה איך מתקדמים.

למעלה