תאורת חוץ

shaulkan

New member
תאורת חוץ

אהלן, אשמח לייעוץ לגבי תאורת חוץ.
אנחנו עכשיו בונים בית וצריכים להחליט כרגע לגבי התאורה בחוץ. פנס הרחוב די רחוק אז יש צורך להאיר קצת את השביל. מסביב לבית יש קרניז ובתוכו גופי תאורה (מסומנים בריבועים צהובים). יש גם תאורה אחת גדולה צמודה לקיר ועוד אחת בצד השני של הבית (התמונות של הפלורסנט) וכמובן תאורה במבואת כניסה.
איזה תאורה ואיפה הייתם שמים בשביל להאיר את הגישה עד הבית? ואת הגינה?

לגבי הגינה

נדרשות הכנות חשמליות, גם לתאורת גינה, גם לאלמנטים נוספים. לא כל החשמל הדרוש בגינה הוא לתאורה,
בדיוק כפי שלא כל החשמל הדרוש בבית הוא לתאורה

&nbsp
אדריכלים בכלל לא מודעים לזה, ולכן הסיכוי שיש לכם הכנות כאלה הוא קלוש. רוב האדריכלים עושים מין יציאה כזו החוצה, שיוצאת באמצע הגינה. אני שנים מנסה להבין את פשר הדבר הזה... למה הם עושים את זה? ומי לימד את כולם לעשות אותה שטות?
(הקטע הוא שהחשמלאי באמת מבצע את זה, כמו בשרטוט שהוא מקבל מהאדריכל, אז רואים מין כבל ירוק יוצא מהאדמה באמצע הגינה, לך תדע מה זה בכלל...)
&nbsp
כדי לרבל תוכנית נקודות חשמל, שהיא השלמה לתוכנית נק' חשמל של האדריכל/מעצב פנים, פנו למתכנן נוף מקצועי.
שים לב שזה רק הכנות. נקודות חשמל בלבד. בשלב יותר מתקדם תהיה גם תוכנית לתאורת גן במתח נמוך (תוכנית תאורת גן תלויה בתוכנית צמחיה, שחייבת לבוא לפניה!), אבל בשביל שתהיה בכלל תאורת גן צריך את ההכנות הללו בשלב השלד.
&nbsp
קשה לי להתעלם מכך שתכנון הגבהים אצלכם בגינה שגוי ולקוי. כך מתכנן מי שאין לו מושג בנושא, אפילו לא מושג בניקוז.
גם חלוקת מדרגות הכניסה (6+5) אינה טובה, אני הייתי עושה אחרת, מתאים יותר להנדסת אנוש נכונה ולמגרש שלכם.

shaulkan

New member
תשובה למיכל

תודה על התשובה המפורטת.
לצערנו, אין לנו תקציב לתכנון מסודר של הגינה וכנראה שהגינה תקום בשלבים אחרי שניכנס לבית ונתייצב, כיאה לבני 30 שקפצו מעל הפופיק ובנו בית... זה כמובן לא אידיאלי מהרבה בחינות, לכן גם רצינו לשמוע מהמלומדים כאן את דעתם לגבי הכנות שכדאי לעשות.
לא ככ הבנתי את עניין הגבהים שכתבת.
לגבי המדרגות, בסופו של דבר לאחר הכנת המדרגות ברחוב, גילינו שניצלנו מהן והשיפוע הרבה פחות תלול משחשבנו, כך שיש לנו רק כבש בשביל הגישה

גלמיש1

New member
לענין הגבהים - לא יודעת אם זאת הצלה, כי התוצאה היא

שאתם ישובים במרפסת ליד המכוניות. נכון שגם לשבת במרפסת ולצפות על גגות המוכוניות זה לא שוס גדול....אבל להיות במפלס קרוב לחניה זה ממש גרוע.
האמת - אני בכלל לא מבינה את התכנון הזה שבו רוב הגינה מוטבע בבטון !!!
מרפסת פינתית ענקית (יש פה איזה 60-70 מ"ר מרפסת) במגרש קטן כל כך...למה?
האם אתם באמת צריכים את כל הגודל הזה?
מי יש שם במרפסת הצדדית, רחוק מהסלון?
חלוקת חלל הסלון וחסימתו בקצה לטובת פינת משחקים יצרה מצב שבו כל הנוף שיש לחלל הציבורי שלכם (לסלון ופ.האוכל ) הוא לכיוון החניות וקצת מרפסת.
&nbsp
ואם כבר העלתם תכנית - אני לא יכולה להתעלם מהכניסה הלא מוצלחת אל המטבח. נכנסים הבית וצריך לעשות כזה פיתול כדי להשתחל אל המטבח. נראה לי שאפשר למצוא פתרון טוב יותר לפאזל הזה.

shaulkan

New member
כמה תיקונים

הי גלמיש,
סליחה אם הטעיתי. המגרש והבית כרגע לא נראים ככה. העלתי את התמונה רק לצורך ההתייחסות לגינה ולתאורה. המגרש הוא יותר גדול ויש לו עוד חלקים מהצדדים ומאחורה.
החניה היא במפלס מתחת לבית כך דהנוף הוא דווקא אחלה.
את כמות הבטון הפחתנו משמעותית ממה שיש פה
תכנית המטבח גם השתנתה.

בקיצור סליחה על ההטעיה, המטרה הייתה התייחסות רק לתאורת החוץ.
תודה בכל מקרה

יש להבחין בין 2 דברים

1. תכנון פיתוח שטח (כולל גבהים במגרש, מדרגות כניסה, חלוקה למפלסים, מיקום שבילים), וגם תכנון נקודות חשמל ומים - זה צריך להתבצע בשלב התכנון, כאשר הבית על הניר, או לפחות בשלב השלד.
אי אפשר לדחות ב7 שנים ואז לחצוב בטיח נקודות חשמל. אי אפשר לחצוב בבטון ולשפר שיפועים...
מי שמתכנן את פיתוח השטח הוא מתכנן נוף מהאזור שלכם.
&nbsp
2. תכנון גינון, וביצוע גינון - את זה אפשר לעשות גם שנים אחרי קבלת מפתח. בהחלט אפשר לחיות בבית שבו במקום גינה יש אדמה. אפשר לפרוש יריעת פלריג (אריג נילון שחור) ולהסתפק בזה.
בעיקרון, רצוי שהתכנון יקדים את הביצוע, ולא להיפך...

אני ממש אשמח לראות

את חישובי הגבהים החדשים.
נשמע לגמרי לא הגיוני.
&nbsp
ברוב המקרים שאני רואה תוכניות אדריכליות עם כבש, מתברר שיש שם טעויות צורמות וזה לא ישים במציאות.

למעלה