חומה משותפת

שלומסקי

New member
חומה משותפת

אני יודע שהנושא לעוס אבל בכל זאת רגיש.
יש לי בית קרקע קיים וקיימת חומה של 1.5 מטר עם מגרש השכן.
השכן בונה כיום בית, ולו יש מפלס גבוה יותר.
השכן ביקש להגביה את החומה עם בלוקים לעוד חצי מטר או יותר.
אמרתי לשכן שההגבהה תכניס אותי להוצאות של טיח, צבע וניקוי הריצוף עבור כל 30 מטר של החומה. ולכן הוא אמור לשלם את כל ההוצאות אם הוא מעוניין להגביה את החומה.
למיטב ידיעתי אין לשכן בכלל היתר בניה להגבהת החומה, מצויין בהיתר בניה חומה קיימת עם שכן.
אשמ לשמוע את דעתכם.

אם הוא הופך חומה לקיר תמך

אם הוא הופך חומה (משני הצדדים אויר) לקיר תמך (מצד אחד תומך אדמה)
זה דורש אישור הנדסי.
אם זה יתמוטט זה יקרה לכיוון הצד שלך - ולכן לא להסכים בשום פנים ואופן בלי שאתה רואה חתימת מהנדס על תכנון מחדש של הקיר הזה.
זה חשוב אפילו יותר מהיתר.
&nbsp
הגבהת חומה בין שכנים דורשת היתר בניה.
הגבהת מפלס 0.00 של רצפת בית השכן - ועוד איך דורשת היתר!!!
&nbsp
אם מדובר בהשארת 0.00 כמו שהיה בהיתר בלי שינוי, ורק שינוי גובה הפיתוח (אדמה) שקרובה לחומה, ויש אישור הנדסי לגבי עמידות הקיר כקיר תמך, ויש התחיבות השכן לשאת בהוצאות הצביעה וגם לשתול שיחים בגבול המגרש כדי שתהיה לכם פרטיות - אז אני הייתי שוקלת לאשר לו גם בלי היתר.
שכנות טובה עדיפה על הכל.
&nbsp

שלומסקי

New member
חומה משותפת

הוא לא משנה מפלס 0.00 שגבוה מהמפלס אצלי בכ 40 ס"מ.
הוא 'סה"כ' מעוניין להגביה באמצעות בלוקים את החומה הקיימת והמטוייחת וצבועה.
הוא עצמו מודה שזה יצריך טיוח וצביעה חדשה של החומה בצד שלי לאורך 30 מטר.
האם אפשר לחייב אותי ? האם הגיוני שהוא ישלם את עלות השיפוץ בצד שלי ?

בלי לשנות מפלס אדמה?

אז אשר לו, בתנאי שזה על לגמרי על חשבונו, כולל טיוח וצביעה גם בצד שלך, בצורה ובאופן שאתה תקבע, כך שזה לא יראה כמו תוספת אלא כמו משהו אחיד.
חלופה נוספת היא בנית גדר קלה אטומה ממתכת או עץ, שנראית טוב משני הצדדים.
אם הוא לא מסכים - אז שלא יבנה כלום, כי זו בניה לא חוקית.

אגב, כאשר אני בניתי תוספת בניה, דאגתי לטיוח מלא מהצד של השכן על חשבוני בצורה הכי יפה שאפשר, ובכלל לא עלה על דעתי שהשכן ישלם על התוספת שלי. זה אפילו הוכנס לבקשה להיתר הבניה.
לפי דעתי, כך גם הועדות דורשות.

בינא

Member
יחסי שכנות הם דבר חשוב אבל לא במקום היגיון והוצאה כספית

לכן ראוי שהפתרון לא יהיה עם בלוקים וטיח מהסיבות הבאות:
1) בניגוד להיתר הבניה שיסבך את השכן עם הרשות המקומית בבואו לקבל אשור לטופס 4 ;
2) יעלה הרבה יותר מפתרונות אחרים שאציע בהמשך ;
3) ילכלך לך, יפריע לך ויגרום לעימותים עם השכנים לעתיד ;
4) לאורך זמן ייסדק ויראה כמו הצרות של שניכם ואז יהיה דיון...על-חשבון מי משפצים...
&nbsp
הפתרון צריך להיות פשוט ורצוי לחשוב על פתרון שקשור בגינון במידה ושניכם חובבי גינה, או בפתרון קל (חומרים קלים) מכל סוג שיראה לטעם שניכם והאפשרויות באמת מרובות*
*פתרון קל אינו דורש היתר בניה.
*פתרון קל ניתן לבצוע אחרי קבלת טופס 4 ותעודת גמר.
דוגמאות לפתרונות קלים ינועו מרשתות קשיחות עם ציפוי מגן ירוק או לבן, דרך רשת ברזל לבנין, נטועה בחורים בבטון הקיר הקיים וצבועה בצבע מסוג "המרייט" המתמחזר עם החלודה בעת הצביעה שעליה ניתן לגדל כל מטפס וניתן לחבר פחים במהלך הבניה כדי למנוע זליגה של חומרי בניה ולכלוך לצד שלך, המשך בסוגי במבוק בעוביים שונים, לוחות Hard Board עם מראה בטון חלק המאפשר צביעה או בצוע ציפוי שליכט צבעוני או כל גימור אחר, המשך בלוחות עץ או רשתות עץ אם זה טעמכם (מחייב אחזקה כל שנה = ציפוי להגנה מריקבון), לוחות אבן או שיש, חומרי גימור גננייים המיוצרים ע"י "אקרשטיין", "שחם אריכא", "איטונג", "אבן אמריקה", "אשטרום" ועוד בהתאמה לטעמכם המשותף ורצונכם להתאים את ההוצאה לטעמכם.
&nbsp
עקרונית: הגבהת שכן מעל לנדרש בתקנות צריכה להיות על-חשבונו אם הוא עובר ב-1.20מ' את הגובה בתקנות. במידה והמצב בשלב זה הוא שיש לך פחות גובה מה-0.00 שלך, אתה אמור להשתתף עד גובה 1.20+מ' .
שכנות טובה, איננה נמדדת בכסף, אלא ברצון טוב ורצוי להפעיל כזה רצון ב-2 הצדדים.

למעלה