בחירת מגרש

kfir2907

New member
בחירת מגרש

שלום לכולם
אשמח לעזרתכם.
אנחנו עומדים בפני בחירת מגרש בדרום הארץ , אשמח לתובנות לגבי כיווני שמש בדגש על גונה אחורית היוצאת מהסלון.
שנה טובה

כיוונים עדיפים לויטרינה הגדולה

צפון - ואז הבית מצל על החלון
דרום עם הצללה בנויה מלמעלה (קומה שניה בולטת או פרגולה)
&nbsp
עדיפות נמוכה יותר למזרח ומערב.
&nbsp

kfir2907

New member
גינה צפונית לרוב קרה ואפורה...

למיטב הבנתי גינה צפונית לרוב היא גינה קרה
אומנם אנחנו בארץ חמה אך חשוב לנו שנוכל להנות מהחצר גם בחודשי החורף
לעמותה גינה דרומית חמה מדי לחודשי הקיץ?!
עם שני הכיוונים לו הבנתי שיקשה על הבידוד (במיוחד עם וטרינר גדולה)
לגבי מזרח ומערב זה ברור לי לחלוטין.
ישנם כיווני ביניים שעדיפים (צפון מערב?)

אם זה דירה טחובה בבית דירות בשכונה צפופה בת"א

אז אתה צודק.
גם אם יש מצב קיצוני כמו מגורים באזור קר במיוחד או חם במיוחד, גם אז אתה צודק.
בכל השאר ממש לא.
התשובה שלי התיחסה לבית בשכונה של בתים פרטיים ברוב שטח ישראל. אזור שבו צל זה דבר מבורך 9 חודשים בשנה, בחורף מעונן, ואין טמפרטורות קיצון.
גם התעלמתי מגורמים כמו נוף, רחוב סואן, בתי שכנים.

עדות אישית: הויטרינה שלי צפון מזרח, בלי פרגולה. נפלא, התריסים מורמים לגמרי החל מ 10 בבוקר . חבל שזה לא צפוני לגמרי, ואז גם שמש הבוקר לא היתה נכנסת...
הגינה מוארת ובשמש מלאה, הצל נגמר בשטח המרוצף, כל השטח המגונן הוא בשמש.

לגבי הזוית המדויקת הרצויה - ההתלבטות רלוונטית למגרשים גדולים במיוחד, נחלות למשל. לרוב לא רלוונטי למגרשים סטנדרטיים שבהם נצמדים לקו בנין מהתב"ע והוא מקביל לגבול מגרש.
את המשך ההתלבטות כדאי לעשות עם האדריכל שלכם. בהצלחה

גלמיש1

New member
מסכימה. כיוון צפון הוא אופטימלי לפתיחת ויטרינה גדולה.

יש לקחת בחשבון גם את סביבת הבית. כידוע השמש לא נמצאת ברום השמים רוב הזמן, ולכן שכן צמוד שבונה גבוה (2-3 קומות) עלול להסתיר את השמש מכיוונים אחרים ואז אם הויטרינה צפונית יתכן מצב של פנים חלל חשוך.
דרום - גם כיוון מתאים בתנאי שאפשר לייצר הצללה מספקת מעל הפתח (גגדון רחב מספיק, או פרגולה, או עצים...)
מזרחב ומערב פחות מתאימים לויטרינה גדולה (בגין הקרינה החזקה והנמוכה) , אבל כדאי להשאיר אפשרות לפתחים מערביים לטובת בריזה בבית (ברוב איזורי הארץ זה כיוון רוח חשוב).
לפיכך - כדאי לקחת בחשבון הן את ענין השמש/קרינה, והן את ענין הרוח. לבדוק היטב את בתי השכנים וההשפעה שלהם על המגרש. ברוב המקרים ממילא לא מדובר בכיוונים "טהורים" אלא זוויות מעורבות כגון דר.מזרח....
&nbsp
לדוגמה - ביתי שממוקם באיזור הררי סובל מכך שאין לו כמעט פתיחה למערב (קבור בצלע ההר בכיוון זה) ולכן לא מקבל בריזה בקיץ. וסובל מהשכן ש"הרים" את חצרו וביתו באופן שחוסם לנו את השמש מדרום. בעיקר שמש דרומית נמוכה (והרצויה) בחורף.
&nbsp
לגבי הגינה, אם תשאיר מספיק שטח לגינה לא צריכה להיות בעיה של חוסר שמש (שוב, בהנחה שאין בנינים גבוהים שמצלים עליה).
&nbsp

kfir2907

New member
בחירת מגרש

שלום
צרפת כאן שרטוט ראשוני (לא מקצועי. אנחנו שירטטנו) לאיך שאנחנו רואים את הבית. השרטוט הוא בעיקר לחלל הציבורי (על מנת לעזור בבחירת המגרש) כשהקווים המנחים שלנו -
מדובר בהרחבה ביישוב בדרום הארץ (לכן אין לנו מידע על בתים שכנים -גודלם כיוונים וכו)
הגינה הינה חלק מאוד חשוב מבחינתנו בתכנון הבית וחשוב לנו ״להכניסה פנימה״
הכניסה לבית צריכה להיות מול גינת נוף (ראו שרטוט) ולא למטבח או לסלון
מעוניינים בפטיו מלא צמחיה יוצא מהמטבח (״גינת בוקר״ לכן חשבנו מערב או צפון מערב)
והחצר מהסלון לאחר הצהריים ולכן חשבנו מזרח.
בכחול ויטרינות
המטרה ליצור מצד אחד מעין הפרדה ביחלל המטבח פינת אוכל לחלל הסלון ומצד שני שעדיין יהיה קשר עין בינהם (דרך הגינה המוקפת ויטרינות מול הכניסה לבית).

לאור כל זה נראה שהשטח האידיאלי הוא כזה שבו הכניסה מצפון או ממערב (כניסה לשטח ממערב ועדיין הכניסה לבית יכולה להיות מצפון).
הבעייתיות- רוב השטחים הם כניסה מדרום או ממזרח.

בחלק הריק בשרטוט מיועד להיות הממד ויחידת ההורים. שאר החדרים בקומה ה 2

אודה לתובנות....

גלמיש1

New member
אם הגינה (מגרש/חצר/שטחי חוץ) היא חלק חשוב בתכנית

למה לא רואים אותה בשרטוט? איך בשרטוט הבית יכול להתיחס לחצר אם היא לא מופיעה בו ?
אני מסכימה אתך שלשטחי החוץ יש חשיבות רבה לענין התכנון, אלא שכאן זאת נשארת כוונה תיאורטית.
גם תכנון הבית כאן הוא תיאורטי , כי השרטוט הזה לקוי בכל מובן ואינו מייצג בית אמיתי.
אין קווי בנין, אין עובי קירות פנים, מדרגות פנים ברוחב 150 ?! אבל עומק המדרגה הוא באיזור ה 10 סמ.

&nbsp
בקיצור - אני לא רואה איך אפשר לעזור בבחירת מגרש בלי לראות את המגרשים האפשריים. לא יותר ממה שכבר אמרנו לעי"ל. אני מצרפת קובץ שאולי יעזור להבין יותר טוב את סוגית הכיוונים והעמדת הבית על המגרש.
&nbsp
ממליצה לכם לקרוא את מה שכתבתי כאן בתגובה לשרשור שכותרתו : ‫שלב ראשוני‬ . והגולש הוא in12 .
אל תנסו לתכנן לבד! גם אם נחמד לכם לשחק בזה קצת, זה לא באמת מועיל ואף עלול לייצר אשליות ואי הבנות.
&nbsp
מה כן לעשות - לחפש אדריכל! מקצועי, רציני, איכותי ותקשורתי. הוא יוכל להדריך אתץכם בכל התהליך כולל בבחירת המגרש הנכון לכם.
&nbsp
אגב - בלבלת קצת את המושגים: פטיו היא חצר חיצונית מוקפת קירות. כלומר סוג של חדר חיצוני.

כבר כתבתי כאן כמה פעמים על הבעיתיות של פאטיו.

ברוב המוחלט של התוכניות שהיו כאן, אולי פרט ל2-3 יוצאות מהכלל, הפאטיו "גמר" על המגרש, על התכנון של הבית, ועל החיבור פנים חוץ.
כלומר, עשה בדיוק הפוך ממה שהיתה הכוונה המקורית.
&nbsp
פאטיו זה לא מה שיגרום לחיבור פנים-חוץ טוב, אלא תכנון אדריכלי טוב.
תנו לאדריכל לתכנן כמו שצריך.
אל תתנו לו שום שרטוט, אלא רק הצהרת כוונות מילולית.
השקיעו באדריכל הכי טוב שתוכלו למצוא.
&nbsp
אם יש כניסה מזרחית, אין שום מניעה שהויטרינה תהיה בצפון או בדרום. כך גם אם הכניסה דרומית.
אני מציעה למצוא אדריכל, ולהעזר בו בבחירת המגרש.
&nbsp
בהצלחה

למעלה