חוות דעת לגבי תוכנית

zaomri3

New member
חוות דעת לגבי תוכנית

שלום,
אנחנו לקראת סיום התגבשות על תכנון אדריכלי של הבית שלנו.
נשמח לשמוע חוות דעת והערות על התוכנית.
אנחנו זוג + ילד כרגע.
תודה

חסרים נתונים אבל אנסה להגיב למה שקיים

** ראשית - אני לא אדריכלית, סתם חובבת לאחר בניית בית משלי, עונה לפי הרבה דברים שלמדתי כאן בפורום..
אז מה חסר: מה הדרישות והרצונות שלכם? כמה נפשות צפויות לגור בבית במהלך השנים? מה חשוב לכם (זה תלוי במאפיינים אישיים. דוגמאות אקראיות: צורך בנגישות, אירוח רב, אכסון, פרטיות בין חלקי הבית...)? מה העיסוקים העיקריים שלכם בבית (האם מישהו עובד בבית? האם בעיקר שוהים ביחד באזור הציבורי, או יותר בחדרים? האם החדרים ישמשו רק לשינה או גם לפעילויות אחרות..)? כמה זמן הבית אמור לשמש? האם גם כאשר תזדקנו? האם אתם אוהבים לשבת בחוץ או בפנים? ועוד - ככל הרוולנטי עבורכם.
נתונים על הסביבה - האם יש נוף ובאיזה כיוון? אזור בארץ? מזג אויר? אופי השכונה-היישוב?
מה אני רואה בינתיים:
תכנית של אדריכל, עם חשיבה על הפרדה בין אזור ציבורי ופרטי ומעברים בתוך הבית, אבל ללא מודעות מספיקה לתכנון חוץ.
יש לכם מעט מאד גינון - מקום לכמה שיחים, לא עצים ולא גישה נוחה לגינה או לאזור שהיה מעבר למשטח המרוצף.
במילא המגרש שלכם בשני מפלסים ויש מדרגות בבית - למה לא לעלות לקומה שניה ולהשאיר גינה יפה?
אפשר לבנות בשתי קומות - להשאיר סלון וחדר נוסף (ממ"ד או אחר) למטה לתקופה בה אתם זקנים וקשה לעלות במדרגות, וגם צריך פחות חדרים וכשאתם צעירים להנות מהנוף ולעלות במדרגות מדי פעם.
כך גם אפשר לתכנן כניסה סמוכה לחניה, כך שלא תצטרכו לרוץ עם חבילות מהסופר בגשם..
מה תועלת יש בשביל הצמוד לבית מסביב לחדר ההורים? לא נוח ומפריע לפרטיות.
הירידה מהחניה לכניסה - המדרגות נראות מפוזרות אקראית, לא יעיל ולא נוח, ומועד לנפילות. אפשר לחלק שלני שלבים עם מנוחה באמצע, אבל לא כדאי לפצל שלוש פה שתייים שם.. מיכל תכנון נוף תוכל להרחיב...
למבנה המון צלעות ודירוגים - זה מקשה על תחזוקת גינון ונקיון ועל שימור האקלים בבית (הרבה צלעות כמו רדיאטור - מוציא את החום או הקור שמפיק המזגן בבית..)
פינת אוכל ואי סמוכים זה לזה - למה צריך שניים? נראה בזבוז מקום. חשבו היטב האם זה טרנד עבורכם או באמת יש לכם שימוש לפונקציות השונות (דיונים על כך תוכלו לקרוא הרבה אחורה בפורום).
מקלחת הילדים - האם אתם מתכננים דלת או מחיצה כלשהי במדרגות מהסלון? אחרת מי שיוצא מהמקלחת הוא מול האזור הציבורי, בלי פרטיות לעבור עם מגבת להתלבש בחדר.
חדר ילדים מזרחי - כדאי לפתוח חלון למזרח - אמנם מול החניה אבל אופציה לשני כיווני אויר זה לא דבר עליו הייתי מוותרת בקלות. מקסימום סוגרים חלון ותריס.
בחדר ההורים הייתי חושבת על חלון הממוקם גבוה לאורך הקיר מעל המיטה, מדרום, עם גגון מעליו. כך ניתן להכניס חום שמש נעים בחורף ואוורור בקיץ.
בשורה התחתונה: בסה"כ תכנית יפה שנראה שחשבו עליה בעין מקצועית, אבל הייתי שוקלת שתי קומות, ובכל מקרה שיפור תכנון החוץ.בהצלחה!!
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp

גלמיש1

New member
פשששש ענת, לא השארת לי מה לומר. כל מילה בסלע!

שלום לכם בונים.
מסכימה עם כל הנקודות של ענת. החל בזה שמדובר בתכנית טובה ומקצועית.
המשך בזה שחסרה לנו המון אינפורמציה - אנא השלימו את החסר שנבין יותר טוב את הצרכים והשיקולים השונים.
&nbsp
שאלה בסיסית שמחייבת מחשבה רבה היא ענין הגבהים:
1. למה לרדת מטר וחצי מהרחוב? מה המטרה בפרט שאין לכם קומה שניה...
2. אם כבר מדרגות בתוך הבית, למה לא לבנות 2 קומות? מה שיקטין באופן ניכר את התכסית של הבית ע"ג המגרש, כלומר יגדיל באופן ניכר את החצר/גינה.
המגרש שמתחתיכם נמוך מכם ב 280 סמ. ככה שאם יש משם נוף הוא יסתיר לכם אותו.
גם אם המגרש הנו מגרש יורד, לא בטוח שכדאי לרדת הרבה כל כך. כמעט תמיד אפשר להעלות את ה 00 שניתן ע"י התב"ע בכ 30-50 סמ. באישור הועדה. שווה לשקול את הענין.
&nbsp
כמה הערות בנוגע לחוץ/חזיתות/פיתוח:
הירידה הישירה מהרחוב והחניה לחצר ממש מול חלון חדר האמבט! לא שוס...
כל השביל הזה שמקיף כביכול את הבית...למה הוא טוב? הייתי מוותרת לגמרי על הירישה מהרחוב. וגם על השביל האחורי.
אם משום מה אתם חשים צורך בירידה ושביל - הייתי מצמידה את מדרגות הגן קרוב לפינת המגרש דר-מזרחית, ועושה ממנה שביל של אבני קפיצה בתוך אדמת הגן. ככה שהמדרגות לא מול האמבט, והשביל לא מתחת חלון ההורים.
באופן דומה את חצר השרות הייתי מזיזה מזרחה, ככה שלא תהיה בכלל ליד קיר/חלון הממד. ואת המשטח הזעיר המרוצף שבאחורי הסלון ומתחת למדרגות - למחוק לגמרי. אין לו כל שימוש וטעם ואף אחד לא מגיע אליו....
ואם כבר חצר שרות - למה צריך את המסתור כביסה? החצי קיר הזה שמייצר חצרונת קטנה וצפופה מול דלת ח.הכביסה, ומול חלון ח.ההורים. ומשאיר רחבה מרוצפת גדולה שאין לה כל שימוש??
אז ממי בדיוק מסתירים פה את הכביסה? ולמה לא להוציא אותה החוצה עד לגבול המגרש שתקבל יותר אויר?
רחבת הכניסה לבית מקבלת כבונוס את חלון שרותי האורחים - בעסה לשני הצדדים. הייתי מקטינה שם את הרחבה, ומייצרת חצר ולו קטנטונת (בדומה לאדניות שמתחת לחלונות חדרי הילדים) מול חלון השרותים כדי לייצר הפרדה.
&nbsp
&nbsp
מבחינת חזיתות:
לא ברורה לי החזית ה'שבורה' בסלון. מה היתרון בה? ממילא מרחק צפיה של 5 מ. הוא קצת גדול מדי (אלא אם מתקינים מסך ענק).
בכלל החזיתות , כמו שאמרה ענת, שבורות מאד ומלאות פינות בולטות. זה מייקר את הבניה והשאלה אם יש לזה איזו סיבה עיצובית משכנעת. אישית הייתי מנסה לסדר וליישר לפחות חלק מהשבירות הללו.
&nbsp
לגבי הפנים :
עקרונית - מ]פריע לי קצת שהממד נמצא בלב הבית. זה יוצר אילוץ קשיח שלא מאפשר שינויים עתידיים בבית. גם9 קיר המגן שלו ארוך מאד ויוצר מסדרון מעצבן. אני מבינה שמדובר בקו קדמי? ואולי בכ"ז אין צורך בכל הקיר המגן הזה היות שמכיוון המדרגות אין שום חלון מול דלת הממד.
&nbsp
במטבח יש חוסר באיכסון. לא נשאר לכם מקום לארונות עליונים, או ארון מזווה גבוה, לכן לדעתי יהיה חוסר במקו8ם איכסון.
&nbsp
הכפילות של שולחנות האוכל - כרגיל ממש מיותר בעיני.
&nbsp

&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp

zaomri3

New member
תודה על התשובות, תוספת אינפורמציה..

- בנוגע לירידה מהרחוב, התב"ע מתוכננת ככה שיש לנו שני 00, אנחנו מחוייבים להצמד ל00. מאוד רצינו לבנות בית עם מפלס אחד, האילוצים של המגרש לא מאפשרים זאת.
-זה נכון שהשכן מלמטה מסתיר מעט את הנוף, החלון של המטבח צופה לים.
באזור דרום מערב גם צופים לנוף.
-השביל מסביב לבית נועד ליצור חיבור עם מחסן שימוקם בצמוד למדרגות.
מחסן ללא ריצוף יהיה פחות פרקטי. כמו כן לא ניתן לשנות מיקום כניסת רכב או מדרגות.
-מסתור כביסה- חשבנו גם על הצמדת מסתור הכביסה לקו הבניין, אך במצב זה לא נוכל ליצור קירוי לאזור זה.
-בנוגע לחזית השבורה בסלון, חשבנו שהיא תיצור הפרדה בין המטבח לפינת אוכל.
-מה המרחק האידיאלי בין הספה לטלוויזיה?
-להבלטות של החלונות יש סיבה עיצובית, הרעיון ליצור חלונות ספספל.
אשמח להערות נוספות

גלמיש11

New member
או קיי

- 00 - תמיד התב"ע מחייבת הצמדה ל00 אבל ברוב המקרים (כל אלו שאני מכירה) מאפשרת סטיה סבירה כמו שציינתי. במצב שלכם - הייתי בודקת את זה מול הועדה, כי הנמכה קלה של ה 00 העליון, והגבהה קלה של התחתון, עשויים לאפשר לכם את המפלס האחד שרציתם. וגם הפחתה חלקית של כמות המדרגות תעזור.
- באזור דרום מערב גם צופים לנוף - אני לא רואה חלון לכיוון זה? החלון בסלון הוא כמעט דרומי לגמרי לפי השרטוט. אם יש נוף בפינה דר.מערב , הייתי פותחת את הפינה אל הנוף.
&nbsp
-השביל מסביב לבית נועד ליצור חיבור עם מחסן שימוקם בצמוד למדרגות.- איזה מדרגות? איפה המחסן אמור להיות? ולמה הוא צריך שביל מהרחוב? יש הרבה יציאות מהבית.
&nbsp
לא ניתן לשנות מיקום כניסת רכב או מדרגות....- אתה בטוח? בד"כ מה שקבוע זה חניות ואולי כניסה ראשית למגרש (השביל הראשי). אבל אני לא שמעתי על קיבעת מיקום מדרגות גינה.
-מסתור כביסה- שאלת למה בכלל צריך מסתור? ולגבי הגגון נגד גשם - פרגולה זה לא גגון. ברגע שתקרו אותה נגד גשם היא מפסיקה להיות פרגולה, ואתם מפסיקים לציית לחוק. אז מה זה כבר משנה אם הקירוי על הפרגולה, או שעושים קירוי נקודתי מעל חבלי הכביסה? ובכל מקרה, אפששר שלחורף יהיה מתקן נייד שאפשר להציבו מתחת לגגון, או אפילו בתוך הבית.
&nbsp
-בנוגע לחזית השבורה בסלון, חשבנו שהיא תיצור הפרדה בין המטבח לפינת אוכל - מבחינת הפרדה זה די חסר משמעות. המטבח פתוח לחלל וחתיכת קיר קטנה בצד לא משנה.
&nbsp
-מה המרחק האידיאלי בין הספה לטלוויזיה... - הנה חומר בנושא. יש עוד ברשת
http://www.saf.co.il/noa/grn_1324
&nbsp
-הכוונה בהבלטת חלונות לטובת ספסל ברורה - אבל קח בחשבון שכדי לאפשר באמת ישיבה נוחה צריך עומק של 40-50 סמ. וצריך גם סיבה לשבת דוקא שם, לדוגמה , בסלון הספסל הוא מאחורי הספות ועם הגב לנוף. זה לא נראה שימושי. מה גם שאין שם גגון שמצל על החלון מקרינת שמש דרומית לוהטת.
מה שלא ברור זה פינות הקיר שבולטות למשל מחוץ לחדרי הילדים.
&nbsp

zaomri3

New member
המשך..

-על מנת לעלות עם ה00 התחתון, נאלץ ליצור מסלעה מכיוון שיש קיר כובד של השכן מלמטה שנגמר בגובה המגרש.
- המחסן אמור להיות צמוד למדרגות ליד החניה (רחבה מרוצפת בתוכנית). הסיבה שהוספנו מדרגות היא שתהיה נגישות מהחניה למחסן, נשמח לרעיונות נוספים.
-בנוגע למסתור כביסה, קיבלנו את המלצתך.
כמו כן אני מוסיף חזיתות ראשוניות לבית, אני חושב שזה יעזור להבין את הבליטות.

הבנתי שאני מכירה את המגרש שלך :)

לגבי הפרגולות - אצלנו במועצה החליטו שלא אוכפים פרגולה כהגדרתה. אם יש משהו בנוי שלא מוקף בקירות משלמים 50% ארנונה ולא בודקים במה הוא מקורה ואם בכלל..
עמרי - קפוץ לבקר - אני כבר בבית - ברחוב שמתחתיכם. הבית הראשון, בשורה התחתונה מול הים :) דלת עץ.
האח שלי יהנה מזה שלא תבנו מולו עוד קומה.. בניגוד למפלצות שקמו מצפון אליכם ומסתירים לכם את ההר המשגע.

גלמיש1

New member
טוב שהעלית חזיתות כי מהן רואים עד כמה הן מבולגנות, תזזיתיות,

חסרות צורה ועיצוב.
שים לב - אין פה 2 חלונות זהים! כלומר, מכל הבית יש רק שניים זהים אלו של חדרי הילדים. כל היתר - בוקה ומבולקה!
בכל חזית יש 4 סוגי פתחים שונים (למעט חזית 1 שבה יש רק 2 פתחים).
לא רק זה - אלא שהגובה העליון של הפתחים אינו זהה (ראה חלון שרותי אורחים והדלת שלצידו, וחלון המטבח שמעבר לה).
&nbsp
סליחה שאני בוטה - החזיתות איומות!!!
&nbsp
בנוסף - חלונות חדרי השרותים/כביסה זה בקושי אשנב, צוהר. למה??? יש פה בית פרטי, למה אי אפשר להנות בחדרי הרחצה מאור ואויר ואולי חו"ח קצת נוף לגינה פורחת?
&nbsp

גלמיש1

New member
לגבי ענין ה 00. התשובה שלך לא רצינית.

מה שאתה אומר שהקיר של השכן זה מה שיקבע לך את גובה הבית? ואם צריך לבנות עוד קיר תמך/מסלעה של 50-70 סמ. - זה מה שיהרוג אותך? בנוסף אין מניעה (ואפילו רצוי) שהגינה תהיה נמוכה במקצת מגובה הבית.
בקיצור - אנחנו פה בשביל להעלות נקודות והצעות לשיפור. אני מציעה שלא תהדוף רותן על הסף, אלא תקבל את זה כרעיון חדש - ותבחן לעומק לפני שאתה פוסל/מקבל.
הרי בסוף זה אתה שתחליט מה כן ומה לא ומה בערך.
&nbsp
לגבי המחסן - מה שאתה אומר שבחזית הראשית לרחוב אתם הולכים לתקוע מחסן עץ/פלסטיק/פח ?! זו החזית שאתה רוצה שתהיה לבית שלך אל הרחוב?
והרשות תאפשר לך מחסן על החזית הראשית? מחוץ לקו הבנין? אני מסופקת מאד.
ונניח אפילו שמאפשרים לך מחסן ליד החניה - הייתי מצמידה אותו לחניה ומזיזה את המדרגות מעבר לו, ככה המחסן יבלוט פחות.
&nbsp
במקום הרעיון הלא הגיוני הזה - הייתי מנצלת את הפרש הגבהים במגרש, שמייצר חלל מתחת לחניה, ועושה שם מחסן. הירידה יכולה להיות מכיוון הרחוב, או מכיוון המגרש...צריך לתכנן בהתאם.
&nbsp

כן, מאשרים מחסן ליד החניה...

לשמחתי השכן שלי בנה צריף חמוד מעץ, מוקף בירוק, אז אני בסדר, אבל לא דרשו ממנו שלא יהיה פלסטיק מגעיל או פח..
ואכן - המחסן הכי חכם שנבנה בינתיים בשכונה הזו - הוא מתחת לחניה :)

zaomri3

New member
תודה על ההערות, נעשה חשיבה מחודשת ונחזור להתייעץ

למעלה