אדריכלות ברוטליסטית בראי הזמן - או הזדקנות השיכונים

זה לא רק ההזדקנות שאינה בכבוד

אלא זה הרבה מעבר לכך.
הרי גם כאשר הבנין היה חדש דנדש - גם אז היתה התעלמות מהסביבה. מעולם לא הבנתי את הסגנון של לה קורבוז'יה, ולמה במשך עשרות שנים נתפסו עליו. על איזה עושר צורני מדברים, ומה כל כך טוב בחומר פשוט וחשוף.
התוצאה ניכרת גם במבנים שמתוחזקים לא רע, כמו בנין עירית ת"א, וגם בבתי השיכונים שהפכו לסלאמס.
כולם מבני בטון חסרי יחוד, מכוערים, ברוטאליים ומלאי כוח אלים.
אין שום התיחסות למקום, שימוש בחומרים מקומיים. התיחסות למיוחד שבשכונה ובישוב בה הוקמו. ולכן אם רואים צילום של בנין אי אפשר לדעת איפה זה צולם: בנין בג'סי כהן בחולון, בב"ש, ובנוה שאנן בחיפה - כולם נראים אותו הדבר בדיוק.

גלמיש1

New member
ידעתי שאני אוהבת אותך ....

לך מותר לומר דברי כפירה שכאלה, כי את לא אדריכלית. לי ערפו את הראש כשהעזתי לומר משהו בכיוון בעת לימודי בבצלאל.
גם בעיני הברוטליזם ככלל - זהו סגנון איום. רעיון איום. וכשמו כן הוא.
אני אוהבת את האמת שבחומר, אבל לא בברוטליות. ואם כבר אז בעדינות ואלגנטיות יפנית.
ולה-קורבוזיה בעיני הוא אויב העם! החל מהרעיונות המחרידים עם עיר העתיד המחולקת לרובעים לפי שימוש ומבותר ע"י כבישי ענק ,אוטוסטרדות, כדי למנוע חו"ח כל קיום של מעבר אנושי בין הרובעים. המשך בביטוי המעשי של הרעיונות הללו בברזיליה (עם נימאייר) וכמובן בבתי הדירות.
היו לו כמה יציאות מוצלחות כגון הכנסיה ב לה-רושמפ, ובית זה או אחר שנבנה כווילה לבעלי ממון.
&nbsp
בנין עירית תל אביב הוא דוגמה טובה לתפיסה הכוורתית/פועלית המגמדת את האדם אל מול הרעיון/חזון/אידאולוגיה.
בארץ שלנו כשרמת התחזוקה היא ברצפה, וההתיחסות לסביבה ולמרחב החיצוני - קרי חזיתות הבנין וחצרותיו - לא קיימת, הבנינים הללו הופכים להיות זוועת עולם.

"ערפו לך את הראש"?

באמת? מה, כולם צריכים לחשוב ולאהוב אותו הדבר?! ומי שלא - עורפים את ראשו??
אין אמת מוחלטת.
וגם לאדריכלים מותר להביע דיעה ולא לזרום עם הזרם.
&nbsp
אני מזכירה לך שיצאתי לא פעם נגד הסגנון והגישה של זוכי פרס ישראל, שני האחים לבית כרמי. כל אחד משניהם לחוד ושניהם יחד.
הם מקבלים הרבה הילולים, תשבוחות ופרסים, אבל אני פשוט לא מבינה על מה ולמה.
כמו קורבוזיה גם אצלם יש התעלמות מוחלטת מהסביבה ומהאנשים. כל ביקור מקרי בבנין שלהם גורם לי להתעצבן ממש. בא לי להרוס ולבנות מחדש.
&nbsp
אגב, זה מה שעושים בימים אלה לאחד מהבתים הללו. אחד מהבתים הפרטיים המפוארים בתכנונה של עדה עובר ממש בימים אלו הפשטה מוחלטת מבפנים. בעלי הבית שוברים הכל הכל, ובונים מחדש. גם במעטפת פותחים פתחים ומכניסים אויר ואור. זה אומר משהו, לא?!

גלמיש1

New member
יש דברים שהם מעל לכל דיון. בשביל אדריכלים לה קורבוזיה הוא !

גם עם האחרים כרמי (שאני לגמרי איתך בקטע) צריך להיזהר מאד ...

שלא לפגוע בקדושה.
&nbsp
אני הרבה יותר באסקולה של פ.ל. רייט שמייצג את כל מה שאנטי תזה לברוטליזם ולנוקשות של לה קורבוזיה ודומיו.
כמו רייט גם מנדלסון שהיה לדעתי "צייר של מבנים" וכל בית שלו הוא כמו פסל סביבתי.

כמה נחמד לקרוא את דבריכן :)

גם אני אוהבת את יצירותיו של רייט ופחות את של כרמי.
כרמי התנדבה לתכנן אזור של עמותה שסמוך לשכונתי. ביקשתי שישלבו שבילים בין השכונה לבין אזור העמותה, בה נאמר לי שישתדלו לשמר כמה שיותר את החורש הטבעי שקיים היום. ראש העמותה התלהב והציע שאקדם את הרעיון אבל עם ההתקדמות הוא חזר אליי בתשובה שאת הנוף מתכנן אדריכל הנוף של היישוב ועדה לא תתערב בזה. אז איך היא מתכוונת לשלב את החורש אם לא מעורבת בתכנון הנוף? ... כיוון שהוא דווקא אהב את הרעיון המשכנו להנהלךת היישוב, שם מוססו את ההמשך.. :(

למעלה