"כללי אצבע" בתכנון סקיצה

InbalAbraham

New member
"כללי אצבע" בתכנון סקיצה

שלום, ברור לי שכל תכנון סקיצה שונה ומותאם לאנשים לשטח וכו וכו. אני שואלת באופן כללי על "כללי אצבע" בתכנון סקיצה. הדברים שצריך תמיד לשים לב אליהם. לדוגמא:

- להשאיר מקום לתליית מעילים בכניסה
- לתכנון את חדר ההורים הכי רחוק מהסלון
- לא לתכנן חניה מתחת לחלון
- להשאיר מעבר פתוח ונוח בין הסלון למטבח

האם יש רשימת כללים כזאת? אשמח לקבל, או פשוט לשמוע על עוד נקודות כאלו שיש לכם לתרום. תודה!
(יש לי אדריכלית, אשמח בכל זאת לשמוע מכם. תודה)

AlonPe

New member
לא. אין רשימה כזו.

ורואים שעשית שיעורי בית, ושאת מכירה את רוח הפורום כאן

ברפואה הומאופתית, הטיפול אינו מופנה כלפי - המחלה,
אלא כלפי הפאציינט. כלומר על פי תפיסת העולם ההומאופתית,
שני אנשים שונים ששניהם חולים, נגיד בשפעת, יקבלו שתי תרופות שונות.

ברור שיש מאפיינים משותפים לרוב רובם של בני האדם.
אקמול יעביר כאב ראש "רגיל" לרובנו.
ככה - רובנו מעדיפים ללכת על רצפה ישרה, צריכים רוחב מסויים של מעבר
בשביל לעבור בנוחות. רובנו צריכים מקום לתלות מעילים ומפתחות,
כשנכנסים הביתה, ולא אוהבים לראות ולהריח אגזוז של מכונית מחלון חדר השינה.
וכן הלאה.

אבל יש כאלו שיעדיפו איזשהו חדר מלתחה לייד הכניסה.
יש כאלו שיראו במקום למתלה מעילים בכניסה - בזבוז מקום.
היו פה לא מזמן מלא דיונים על מערכת היחסים בין המטבח לסלון.
האפשרויות וההעדפות הן רבות ומגוונות.
וככה בכל סוגיה שאפשר להעלות על הדעת.

אני חושב ש-כלל האצבע הכי חשוב הוא - הגיון בריא,
והמון, המון מחשבה.

בטח שיש , הנה הבאת אותה בעצמך

את קובעת את הפרוגרמה ואת ההעדפות שלך .
אכן בישראל מתעלמים מחדרון כניסה לבית , שם שמים ארון בגדים וארון נעליים
להחליף נעליים ולתלות מעילים וגם מונעים במידת מה כניסת אויר קר או חם לבית .
במקלחת אני למשל הייתי לעצמי בונה רוחב 1 מטר על 2 מטר
כתא נפרד , ללא דלתות זכוכית . או מטבח עם מזווה הוא חובה בעיניי .
קצת קשה עם החנייה כי היא בכל מקרה קרובה מאוד לבית אז אפשר לבצע אותה חנייה סגורה , שכן שלי ביצע אותה במפלס נמוך יותר עם כניסה לבית מתוך החניה

פרוגרמה

תחפשי שאלונים של פרוגרמה באינטרנט ותעברי עליהם. כל אחד נותן דגשים שונים.

לגבי חדר הורים הכי רחוק מהסלון, זה לא חד משמעי כל כך.
יש פה אינטרסים סותרים, מצד אחד, הכי נוח שהוא יהיה קרוב לסלון. פחות ללכת וקשר אוזן למה שקורה בסלון.
מצד שני מבחינת פרטיות עדיף לא להיות ראשון על המעבר לחדרים. אבל יש תכניות שמצליחות לשלב בין השניים. פרטיות וקרבה.

לגבי חניה מתחת לחלון, לפעמים אין ברירה. לפעמים יש הפרשי גבהים שהופכים את זה לפחות גרוע. בקיצור, גם זה לא חד משמעי.

לגבי מזווה, אם הכוונה לחדר מזווה, היו פה תכניות שממש הקטינו את המטבח בשביל מזווה.

לגבי חנייה סגורה, אם החנייה באותו מפלס של הבית, מפסידים בגלל זה צד של כיווני אוויר, אנחנו גרים כיום בבית כזה. בעיניי זה דבר מטופש. אם אפשר חנייה מתחת למגרש זה מעולה.

שום דבר לא חד משמעי בתכנון בית. בכל הצעה יש יתרונות וחסרונות ובחור בוחרים בזו שיש בה יותר יתרונות מחסרונות.

גלמיש1

New member
צודקים. כללי אצבע לתכנון היא רשימה אינסופית

שמוטמעת במוח המקצועי של כל אדריכל במשך שנים של לימודים ודרך שנים של נסיון בתכנון.
אבל בסופו של דבר, מי שקובע את סדר היום של התכנון זה הלקוח.
ניתנה פה דוגמה של החניות (אילוץ שקיים היום בכל מגרש לבניה) יש אפשרויות שונות להתמודד עם הבעיה - למשל:
לפעמים הועדה מאפשרת להזיז ולשנות מיקום.
לפעמים ניתן להגביה את הבית קצת ולהנמיך את החניה קצת - ככה נוצר הפרש גבהים שמפריד בין הבית למכונית.
לפעמים יש אפשרות "לקבור" את החניה מתחת לחצר/גינה, ובכך לקבל עוד שטח גינה חשוב, אבל לזה יש עלות גבוהה ולא כל לקוח יסכים לשאת בהוצאה.
הנושא מדגים את הצורך באדריכל שיחפש ויעלה רעיונות וחלופות שונות לפתרון בעיות - אומצד שני את החשיבות של סדר היום שחשוב ללקוח שצריך להכריע בסוף.
אבל אם כבר מדברים על זה - לי יש כלל אצבע אחד!!! שהוא מבחינתי הבסיס לכל תכנון של בית על מגרש :
תכנון משולב של הבית עם המגרש והסביבה, מתחילת תהליך התכנון ועד סופו.
תכנון שמהרגע הראשון מתחשב בשלשה החלקים שמרכיבים את השלם הסופי:
1. בית
2. מגרש
3. סביבה (שכונה, נוף, כיווני אויר ואור וכו)
בית שלא מחובר לחצר, לגינה, שלא נהנה מנוף אור טבעי ואויר טוב - הוא בית לא טוב, שפחות נעים לשהות בו, ויתן תמורה נמוכה יותר במכירה.
אולי זה נשמע מובן מאליו? אבל אדריכלים ולקוחות רבים, "שוכחים" מהמגרש ומשקיעים חודשים בתכנון הבית, לפני ולפנים, שיהיה גדול ויפה ו'יוקרתי' וכו... ובסוף מגלים שלא נשאר מקום לגינה, ו/או מדשאה, ונוצר בית שלא קשור בכלל למה שסביבו, לא לחצר, לא לנוף, לא לאויר ולשמש.... מה שנשאר מהמגרש זה שאריות של שטחי חוץ שרובם מבוטן, כמה רצועות היקפיות צרות (שנשארו כאילוץ בגלל קווי הבנין) שאפשר לשתול בהן שורות של אמנון ותמר, או שיחים של 'גדר חיה'.
התיחסות למגרש צריכה להיות מהרגע הראשון , משלב ההעמדה של הבית על המגרש. ובהמשך לאורך כל תהליך התכנון.
זה לדעתי זה הדבר הראשון והמרכזי שאת צריכה לעמוד עליו בתפקידך כיזמית הפרויקט - לדאוג שהאדריכל שיבחר יהיה אחד שרוצה ומסוגל להתיחס נכון לנושאי החוץ ולקשר שלהם אל הבית. לבדוק את הנושא בפרויקטים שהוא תכנן בעבר. לודא לאורך הדרך שהוא לא 'שוכח' מהחוץ.
בנוסף - לודא שהמתכנן מבין ומוכן להשקיע בתכנון אקלימי טוב.
אני מצרפת 2 מאמרים - אחד שמפרט את כל תהליך התכנון על שלביו. השני בנושא תכנון אקלימי נכון. ללמוד ולשמור.

InbalAbraham

New member
תודה לכולם על התשובות

ותודה על המאמרים! בטוחה שזה יכול לעזור

אני פשוט מרגישה שבגלל שאני לא "במקצוע" אני לא חושבת על הרבה מאוד דברים שצריך לחשוב עליהם. לפעמים אני לא מסוגלת להתלבט בין כמה אופציות כי אני לא יודעת שזה בכלל נושא להתלבטות או שאני לא מכירה את כל האופציות. זה הגיוני כי אני באמת לא במקצוע... אבל קשה לי עם חוסר הידע ולא מצליחה למצוא חומר מתאים לי באינטרנט.
כנראה האדריכל אמור להביא איתו את הידע הזה, אצלי לא מרגישה שזה קורה, או אולי פשוט יש פער בין הציפיות שלנו או משהו בסגנון... אולי חוסר בתקשורת.

כנראה שצריך לחפש מישהו שנותן יותר משקל לפרטים הללו

אני יודעת שאני אישית ידעתי מה מתאים לי ובאתי עם רשימת דרישות כזו (אישית, מאד לא מתאימה באופן גורף ולכן לא רלוונטית כאן) והאדריכלים מאד לא אהבו את זה והיה חשוב להם יותר העיצוב מהפרקטיות.
יש לצערי הרבה כאלו, וקשה למצוא את הטובים שיכולים להתחשב במגוון שיקולים כאלו (לפחות לפי מה שאני חיפשתי באזור שלי).
ממליצה מאד לחשוב היטב אם לא להחליף עכשיו, כדי למנוע עגמת נפש בעתיד..

תכנון בית נעשה לפי פרוגרמה, שמורכבת מהעדפות של הלקוח ומהידע

של המתכנן.

הפרוגמה היא רשימה של הנחיות לתכנון - כולל סדרי חשיבות - שבתהליך התכנון המתכנן ינסה להצליח להשיג רבות ככל שיצליח מהן.

הדרך הנכונה להכנת הרשימה היא אוסף של שאלות - לגבי כל מרכיבי הבית - שהמתכנן שואל את הלקוחות, ויחד הם מחליטים על התשובות.

השיחה הזאת עם המתכנן - השאלות, הדיון וההחלטות - אינה מקיפה את כל ההנחיות לתכנון.
שאר ההנחיות הן בראשו של המתכנן, והוא מוסיף אותן לרשימה שנוצרה עם הלקוחות.

מה שמדרג את רמת המתכנן - מלבד יכולות התכנון - הם בעיקר:
* הידע הנדרש ליצירת הרשימה עם השאלות והתשובות
* והידע שמרכיב את החלק השני של הרשימה!
!!!

מנסיוני ולדעתי: בעקרון, אם המתכנן ממש טוב - הלקוח לא צריך

להכין מראש רשימה משלו (...).

...

גלמיש1

New member
אין קשר בין איכות המתכנן לעבודת ההכנה של הלקוח

גם מתכנן מעולה לא יושב בתוך הראש של הלקוח, לא מכיר את ההיסטוריה שלו , את הפנטזיות והצרכים.
לפרוגרמה שני תפקידים עיקריים :
פרוגרמה היא סוג של אוטוביוגרפיה-אדריכלית של הלקוח. היא מעבירה את המידע מהלקוח אל האדריכל בצורה מסודרת ומושכלת. והאדריכל מכיר באמצעותה את הלקוח ואורח חייו.
2. התפקיד השני - ולא פחות חשוב! זה התהליך שהלקוח עובר עם עצמו ומשפחתו כשהוא נדרש לבנות פרוגרמה. לכולנו יש אוסף של פנטזיות, מחשבות, שברי זכרונות ורעיונות, השראה מכל מיני דברים שראינו בחיים או בתקשורת וכו... אבל הדברים הללו יושבים לנו בראש כבליל לא מאורגן. בנוסף - יש בדרך כלל עוד בני משפחה שיהיו שותפים לפרויקט ולמגורים בבית העתידי וצריך להתחשב גם בהם. גם להם יש אוסף רעיונות וחלומות, ופעמים רבות אלו סותרים את אלו.
הכנה רצינית של פרוגרמה מחייבת לעשות סדר בכל האינפורמציה הזאת, לעשות תיעדוף של רצונות, לרענן את הרעיונות, לחשוב קדימה ולהתמודד עם צרכים עתידיים, וכן הלאה...
כלומר - גם הלקוח אמור ללמוד מהתהליך ולהגיע יותר 'מבושל' אל הפרויקט.

למעלה