שתי דקות מהגשה לועדה

chipopo4

New member
שתי דקות מהגשה לועדה

שלום,
בעבר הצגתי את תוכנית קומת קרקע בפורום וקיבלתי התייחסות מפורטת מגלמיש1. מצורפת התכנית של קומת קרקע וקומה א, גג וחזיתות.

מס' הערות:
1. שטח 500 מ"ר
2. מיקום: 4 ק"מ מקו החוף באיזור יבנה
3. בממ"ד יש קליניקה, לכן יש כניסה נפרדת נוספת
4. במחסן בסמוך למטבח יש מדרגות עתידיות ליח' נפרדת (כרגע לא מבוצע משיקולי תקציב)
5. בחדר משפחה יהיו מדרגות עתידות לקומה שבשימוש שלנו (לא מבוצע ככרגע משיקולי תקציב)

אנחנו מרגישים שאנחנו לקראת הסוף לפניי האוקיי לאדריכלית להכנת הגרמושקה.
1. נשמח לשמוע דעה על התכנית המצ"ב.
2. אילו עוד הבהרות צריך לקבל מהאדירכלית על מנת שלא נפספס משהו?
3. האם יש אלמנט מיוחד כלשהו המייקר את הבנייה?

בברכה,
נירו

גלמיש1

New member
יש עוד בעיות שלא נפתרו

נתחיל מבחוץ:
1. החניה העליונה , הצפונית - היא אמיתית? אתם תשבו לכם במרפסת מול הפגוש של המכונית?
2. שביל הכניסה נראה לי לא נוח. אני מבינה שלא רוצים להיכנס למגרש ודוך הביתה - אבל כאן הפיתול חזק מדי על מרחק קצר מדי.
3. בחזית הבית בכניסה ישנם 2 עמודים/קטעי קיר, כל אחד ברוחב אחר. לדעתי זה ממש מעצבן.
פנים הבית:
4. האם הסלון צופה מערבה אל רחבת הישיבה זה בגלל ששם הנוף הכי טוב? עדיין חבל שאין לו באמת תצפית לצד הצפוני שבו יש שטח גינה הכי גדול ושזה גם כיוון הפתחים המיטבי מבחינת שמש.
5. דלפק האכילה במטבח ממוקם באופן מעצבן, ולדעתי יפריע לכם בכל התעבורה אל ומהמטבח וגם בתוכו.
המיקום הקודם שלו, ליד ארון המשחקים, היה יותר נכון מבחינת ההפרעה לתנועה במטבח, וגם מבחינת חלל פינת האוכל - כאשר שולחן האוכל עמד במרכז החלל (מול הדלפק) ולא חסם את הגישה לארון המעילים (כמו כאן).
&nbsp
אם הדלפק חייב להישאר במקומו (משום מה) הייתי מצרה אותו (לא מבינה למה צריך שם היפופוטם של מטר וחצי עומק) למקסימום 90 סמ. עומק. וגם מקצרת אותו קצת כדי לרווח את המעבר למטבח. גודל מספיק שיוכל להסעיד 3 סועדים (משהו כמו 80X140 משאיר גם עודף) הרי אם כל המשפחה אוכלת יחד - בשביל זה יש שולחן אוכל גדול ממש ליד. לא כן?
חלון המטבח - הייתי מרחיבה לכל רוחב המטבח. למה לא? הכי כיף לעבוד מול נוף גינה. תזיזו פנימה את הכיור שמוצב ממש בקצה השיש.
6. מחסן/מדרגות - זה לא מוצלח! הפתח לחלל הזה הורג את המטבח ע"י שהוא מפלח אותו לשתי טריטוריות נפרדות.
הרעיון של מדרגות של יחידה נפרדת שעולות לכם מאחורי הראש ....לא שוס בכלל. בטח לא ב 2 בלילה. ואם כבר מתכננים צמידות כזאת - לפחות תעבו את הקיר הזה ל 20 סמ.
אני הייתי מעדיפה להעביר את המדרגות למיקום אחר.
&nbsp
&nbsp

גלמיש1

New member
הקומה למעלה - ניכרת קמצנות רבה בפתחים.

לא רואה סיבה שקומה עליונה תהיה חשוכה כמו מרתף. תוסיפו חלונות איפה שניתן. ותרחיבו את הויטרינה של המטבח/פ.אוכל ביחידה הימנית/מזרחית.

chipopo4

New member
תשובות

הי,
תודה רבה על תשובתך המפורטת.
1. לא באמת נחנה שם.
2. השביל בצורה הזו כי אם זה הולך דוך לבית השיפוע באיזור 5% (ללא מדרגות) ורצינו כניסה ללא מדרגות ובשיפוע לא מורגש - מה היית ממליצה ?
3. היא אומרת שקירות אלו זה החזית שעושה את הבית, אם נוריד אותם זה יכער לגמרי את החזית.
4. האם היית מחליפה בין הויטרינה ביציאה למערב במקום זה ממקמת בצפון (אבל אז לא תהיה יציאה ישירה למרפסת
5. נעביר חזרה כנראה דרומה
6. הפתח הזה הוא תולדה של אילוץ שנתנו לה: רוצים להיכנס ישירות עם האוכל מהחניה הביתה. נניח ונזיז את המדרגות (אשמח אם תוכלי לכוון אותנו איפה היית ממקמת אותם, מבלי שזה יבלבל את הבאים לגבי הכניסה לבית), מה היית עושה עם הפתח הזה ?
-האם היית עושה מטבח מקבילי (צלע צפונית מטבח אינטגרלי גבוה, צלע דרומית חלק נמוך)?
7. נוסיף במערב חלון לקומה א'.
תודה רבה על הערותיך הבונות.
בברכה,
נירו

גלמיש1

New member
תשובות לתשובות

1. או קיי.
2. כל זה בשביל 26 סמ. הפרש גבהים?! אלא אם יש אצלכם בעית נגישות ספציפית (מישהו עם כסא גלגלים) זה לגמרי לא הגיוני. 2 מדרגות נמוכות יהיו הרבה יותר נוחות.
למשל חלוקה כזאת : עליה של 2 סמ. מהמדרכה לשביל. שביל מתעקל קלות (הרבה פחות מעכשיו) בשיפוע של 2 סמ. ועוד 2 מדרגות של 10 סמ. לפני המבואה המקורה לבית. ועוד 2 סמ. הפרש בסף דלת הכניסה לבית.
והכל יחד: 2+2+20+2=26
3. כן, אני רואה שאלו עמודי/קיר החזית , וזה יופי - השאלה שלי היתה למה הם לא ברוחב אחיד?! הימני רחב יותר, אבל רק בקצת, מהאמצעי. אני מציעה לתת להם רוחב אחיד.
4. לא יודעת אם להחליף כי אני לא יודעת איפה הנוף ולאן רוצים להסתכל.
מה אני כן יודעת - שמערב זה כיוון בעייתי לויטרינה גדולה (למזלכם אצלכם זה קצת צפ.מערב ככה שיהיה פחות בעייתי) ושצפון זה כיוון מעולה.
ושבצפון יש לכם הרבה יותר שטח גינון - ולדעתי אין כיף כמו לשבת ולראות מולך גינה ירוקה ופורחת, או נוף יפה. פחות כיף להסתכל על רחבת הישיבה ושולחן הגן שעומד בה.
5. טוב. וגם את שולחן האוכל ישחזור לעמוד במרכז.
6. לעניות דעתי הבדלי המרחק של הפתח האחורי מהחניה לעומת הדלת הראשית - לא משמעותי. לדעתי זו לא סיבה מספקת כדי לפגוע במרחב השימושי של המטבח.
&nbsp
לענין תכנון המטבח - הייתי פשוט משליחה את השיש בצלע הדרומית - מה שיתן משטח הנחה של דברים ליד המקרר (רצוי) . ואז מתקבל מטבח בצורת ח' עם שיש רציף (ועושים 2 פינות מתות בארון התחתון )
או כמו שהצעת - מטבח מקבילי (ואז אם ממש רוצים אפשר להפוך את החלון לדלת כניסה אחורית. אם כי כאמור - לדעתי זה מיותר)
&nbsp
לענין חדר המדרגות - הייתי מזיזה אותו דרומה עד הפינה. אפשר להשאיר אותו "מחובר" למטבח, ואפשר לנתק. בכל מקרה - הייתי מעבה את הקיר בינו לבין חדר ההורים לפחות ל 20 סמ. של בטון, או בלוק ממולא חול, לטובת בידוד אקוסטי רב.
&nbsp
בבקשה

אני שמח שהבאתם פעם נוספת את התכנית לביקורת ולהצעות, כי

בעבר (בחודש מאי?) הכנתי עבורכם אלטרנטיבה, אך כאשר המנהלת נהגה למחוק ולחסום נסיונות לעזור למבקשים עזרה בפורום - ההצעה שלי לא הגיעה אליכם.
אז הנה יצרתם הזדמנות נוספת, בה אני משתמש:
======================================================

העזרה שלי - כמנהגי - קודם כל עוסקת ברמת המאקרו (להבדיל מעזרה ברמת הדברים הקטנים) - ולשם כך אני מצרף סקיצה (עקרונית!) ובה גישה אחרת לתכנון (חלק מ)הבית.

בהצעה שלי יתרונות רבים בהשוואה לתכנית המוצעת. למשל (לא כולם לפי סדר-החשיבות שלי):

- הגינה (עם מרפסת-הגינה) ממוקמים כמו שנכון למקם (לתכנן) מרפסת וגינה במגרש פינתי !
- הפניית פינת הישיבה בסלון (וממילא פניית הסלון כולו... ?!) - אידיאלית.
- הקשר הכל-כך-כל-כך חשוב (בוודאי שבאזור כמו יבנה) בין המטבח למרפסת-הגינה - מצצצויין !
[בתכנית העכשווית צריך להצטייד במימיה כשהולכים מהמטבח למרפסת-הגינה. לפעמים גם עם עגלת-מצרכים (שלא לדבר על מרחק פינת המנגל ...). דרך אגב: כדי לקצר עוד יותר מרחקים - בהצעה שלי קל למקם דלת מחלל המטבח למרפסת].
- כל החלקים הציבוריים של הבית [סלון, פינת-האוכל החגיגית, פינת האוכל היום יומית ("האינטימית"), המטבח] - כולם פונים לכיוון שאמור להיות היפה ביותר במגרש !
- הכניסה: להול (ולא ישר לתוך הסלון - על כל מגרעות כניסה כזו!).
- כניסה לקליניקה: יתכן שהיא טובה בתכנית שלכם (בעיני, נדמה לי, היא די עילגת). עכ"פ: בהצעה שלי ניתן לעשות אותה מרחבת-הול הכניסה לבית.
( - כמובן, תכנון המטבח, ובעיקר היחס בין אזור ההכנה לפינת האוכל שבו - הרבה-הרבה יותר טוב).

יש לי הערה בקשר לתכנון הקומה השנייה [ושוב, ברמת המאקרו (גם

(גם אם חשובה פחות)]:
מתוך הנחה שהדירה להשכרה - כלומר, שתגור בה משפחה שלא קשורה אליכם [בעצם, לדעתי, ההערה שלי נכונה גם אם בני משפחה שלכם (צאצא, אחים, דודים, ...) יגורו בה, ... ויש שיאמרו: בעיקר למקרים כאלה],
כי אז:
מיקום מרפסת-הסלון של הקומה השניה הוא במקום הכי לא נכון (!): המרפסת ממש צופה למרפסת שלכם ולגינה העיקרית שלכם - מבחינת האוזן (וגם מבחינת העין).
כמובן, מעקה גבוה ייתקן חלקית (רק חלקית!) את המגרעת הזו (מגרעת חשובה בעיני), אך אני מבקש להציע גם גישה אחרת של התכנון:
פשוט, הפכתי את התכנית של הדירה (הסלון-מטבח בחלק הצפוני, אגף השינה בדרומי), ומשכתי אותה ככל האפשר כלפי צפון.
+
... אבל אז עולה השאלה: מה עדיף שייחשפו אקוסטית (וויזואלית) למרפסת הסלון ולגינה העיקרית - מרפסת הקומה השנייה, או חלונות חדר(י) השינה ?!
טיפון: לא קשה לתכנן (בתכנון שבסקיצה המצורפת) שלא תהייה חשיפה של חלונות חדרי שינה למרפסת.
+
וטיפ חשוב: אם תקבלו את ההצעה שלי לתכנון קומת הקרקע, אפשר יהיה - בלי לשנות בעצם את תכנית הקומה השנייה שלכם - לפתור את הבעייה שהצגתי (הפתרון: המרפסת בקומה השנייה מעל לסלון, כאשר במקום מעקה לאורך הקיר האלכסוני - ייבנה קיר).

chipopo4

New member
קומת קרקע - שאלות

הי,
לא מכיר את הפוליטיקות בפורום, אבל אני מוצא פה עזרה אז תודה לך ולכל העוזרים.
1. לא ברור לי איך נכנסים לקליניקה
2. מיקום הגינה בפינה פוגע בפרטיות גם מבחינת הכביש במזרח וגם מבחינת הרחוב ההולנדי בצפון...
3. הפטיו לא נוצר בגלל שאנחנו רוצים פטיו הוא נור בגלל מס' תולדות: הכנסת אור לחדר משפחה, הקטנת שטח הבית, אנחנו רוצים שנכנסים לבית מהכניסה הראשית לראות גינה ולא קיר (בתכנית פה שנכנסים רואים קיר) - כך שזה לא חובה
4. לא הבנתי איפה פנית האוכל והסלון ?

תודה רבה על העזרה,
נירו

למעלה