שמעתי מישהו נגד מטבח פתוח לסלון. מה אתם אומרים בכלל היתרונות

שמעתי מישהו נגד מטבח פתוח לסלון. מה אתם אומרים בכלל היתרונות

והחסרונות של מטבח שפתוח לסלון (ושכל הזמן אפשר לראות אותו מהסלון). תודה.

עם איזונים, אני לגמרי בעד

חברתי ומשתף, ימי המשרתים במרתף הטירה חלפו, וכנראה גם עקרת הבית המיוזעת שעומלת לבד בחדר קטן וסגור.
תהליך האירוח שזורם תוך כדי בישול הוא נחמד, מתאים תרבותית לחברה
יותר פתוחה וכלים בכיור הם לא בושה, הכל פחות סטרילי ויותר טבעי.
אבל כאמור איזונים, כמו שמתאימים כל דבר בתכנון בית, לבעלי הבית וסגנונם,
אפשר להגדיר את המטבח בחסימה חלקית, לחשוף את מה שמתאים.
חוץ מזה, נותן תחושת מרחב טובה יותר בדירות עירוניות קטנות.
עד היום טרם קיבלתי דרישה למטבח נפרד מלקוחות, כן דרגות מגוונות
של הגדרה והסתרה.
וכמובן, בתכנון צריך להתחשב במה שרואים מהסלון, מה רואים מהכניסה, יש חלקים מאד "מטבחיים" וכאלה שנעים יותר לצפות בהם.

גלמיש1

New member
כל מילה בשיש !

ואם

ואם "עקרת הבית המיוזעת שעומלת לבד בחדר קטן וסגור" רוצה להיות בחדר קטן וסגור, מותר לה? או שהיא צריכה לבקש רשות ממישהו, אם כן, ממי?

ואגב, הימים שבהם האשה עושה לבד את כל עבודות הבית לא חלפו מן העולם?

היא/הוא יכולים להיות במטבח

אם זה מה שהם בוחרים,
אבל למה צריך להיות מיוזע? ולמה קטן? ולמה לבד?!?!
את ההורים שלי שום דבר לא ישכנע לפתוח את המטבח שלהם. חדר ענק, עם ארונות לבנים עד התקרה ושולחן גדול. המון אור טבעי, חלונות, ויש גם מזגן. וטלויזיה קטנה, ודלת הזזה שלפעמים סוגרים, כאשר מפעילים מכשיר רועש.
שם אנחנו יושבים כשמגיעים לבקר, במטבח הרבה יותר מאשר בסלון.
&nbsp
בחו"ל די נפוץ שיש סלון יצוגי ומטבח יצוגי, תמיד סגור וחשוך, ונועד רק לאורחים חשובים, וגם סלון משפחה ומטבח משפחה.
&nbsp
גם בארץ, לשתיים שאני מכירה, שני בתים שונים, היה מטבח גדול ומעוצב, פתוח לסלון. יצוגי בלבד.
אבל מבחירתה החופשית, שלא אבין לעולם, היא בישלה בצד, בחדרון מזווה שהפך למטבח פעיל, עם סירים מהבילים ובישולים ריחניים. זה באמת היה קטן ומיוזע. לא מבינה למה מישהי רוצה לעשות לעצמה את זה...

גלמיש1

New member
היא אמרה שימים אלו חלפו...לשמחתנו

לענין המטבחים - כמו שסורנה כתבה זה צריך להתאים לאורח החיים של הלקוח.
מטבח פתוח לא חייב להיות צמוד או חלק מהסלון. הוא יכול להיות מופרד ע"י מרחק או באמצעות אלמנט מפריד (רהיט, קיר נמוך, אי בנוי) .
אצלי למשל יש מטבח פתוח, כלומר לא סגור עם קירות, אבל הוא לא צמוד לסלון ולא חלק ממנו. המטבח שלי צמוד לפינת משפחה ומופרד ממנה ברהיט דו צדדי, וצמוד לחלל פינת האוכל. ככה שאמנם המטבח פתוח אבל לא בתוך הסלון.
אישית אני לא אוהבת לשהות במטבח סגור. זה מרגיש לי מנותק משאר הבית, אבל היות שאני לא פדנטית ושומרת סדר דגולה - אני לא הייתי מאושרת עם מטבח שהנו כחלק מחלל הסלון.
או שאולי דוקא הייתי מפתחת (כלומר אצל הבנזוג והילדים) הרגלים שתואמים את התנאים....?
&nbsp
ככה שההחלטה צריכה להתאים לדיירי הבית.
כמובן שהפרמטר השני זה מבנה הבית. יש בתים שבהם מטבח פתוח לפחות בחלקו - זה חיוני לטובת תחושת המרחב, או לטובת מיקסום האור והאויר בחלל. כלומר זה פתרון מתבקש.
יש בתים בהם החלל הטבעי למטבח מופרד ממילא ואז יש פחות צורך בסגירה.

דיקדיק1

New member
יש סיכוי לקבל איזהשהו שרטוט של המטבח עם הפינת משפחה?

ניסיתי לעשות את זה בתכנוןאבל זה פשוט לא יצא מספיק וצלח כדי שאני באמת אעשה את זה. הייתי שמחה לראות ויזואלית את המיקום של פינת המשפחה - מטבח - סלון.
&nbsp
אם זה לא טרחה רבה מידי :)
&nbsp
ואם לא, אז גם בסדר

חלפו, חלקית

האמת שאני חושבת שהגבר המבשל הוא גם חלק מתהליך חברתי איטי בכיוון חיובי שבא לידי ביטוי בפתיחות הזאת, של תכנון החלל הבייתי.
יש גם שואו ומלא סכינים משובחות ושלל אביזרים והערצה כללית לביצוע... ואת המופע הזה חולקים במרחב פתוח.
נדמה לי שהשניצל\פתיתים היומיומי עדיין ברובו בצד הנשי, והגברים יותר עם הארוחות המתוחכמות והפיוז'ן וכו', אבל יש למה לחכות..

אני מקווה שימי הפתיתים יחלפו מן העולם...

מה גם שלדברייך זה ישפר את מצב הנשים במטבח ב50%

את צריכה לעשות רק מה שאת חושבת

מתנגדים לא רלוונטיים . וזה בטח לא קשור לפמיניזים
הייתה לי שכנה שבעלה הוא סמרטוט רצפה למרות שהוא מנהל סניף בנק .
המטבח הגדול היה לקישוט בלבד , עם מליון כוסות וקישוטים אחרים על השיש
לא נשאר בכלל מקום בכדי לפתוח קופסאת שימורים .
את כל הבישולים שלה הייתה עושה בצינוק צדדי ,
מרוקאית אסלית שמבשלת הרבה .
אני מכיר מדינה של 150 מליון תושבים ששם לא יעלה על הדעת שהמטבח יהיה פתוח , אז מה ? זה לא אומר כלום לגבי אורח החיים שלך ומה שמתאים לך

תודה למשיבים. מאחר שכבר מאוחר אסתפק בינתיים בתיקון טעות שלי:

שכחתי לציין שמדובר בבית פרטי (להבדיל מדירה קטנה כלומר: אפשר להקדיש שטח למטבח בגודל סביר וסלון סביר. בעצם, השאלה שלי באה מהעובדה שלפני הרבה שנים לא ראו (כמעט) בווילות את מה שעכשיו כמעט לא מוצאים ווילה ממוצעת בלי זה: מטבח וסלון יחד בחלל אחד. מישהו בכלל יודע מאיפה בא העניין הזה? והרי גם מחלק מהתשובות שכתבו (מטבח יצוגי, מטבח גדול לקישוט וצינוק צדדי) יוצא ברור שאנשים לא רוצים שייראו את המטבח (מה שנראה לי לגמרי הגיוני). לדעתי האישית גם זה שהריהוט של המטבח (במיוחד הארונות העליונים ואפילו אם חושבים שהם נורא יפים) נהיה גם ריהוט של הסלון זה לא מי יודע מה סטייל.
אז מאיפה גדל העניין הזה ולמה בכלל לעשות אותו (אם השטח לבנייה סביר. וקשר בין המטבח לסלון שכתבו אפשר להשיג באמצעים הרבה יותר צנועים כמו חלון)?

טוב, יוצא שלמרות שמאוחר כתבתי די ארוך. ובמקום ללכת לישון עוד

דפדפתי קצת והנה דוגמא שנתקלתי די מקרית שמהבחינה שלי, אם זה הסלון והמטבח של הבית אז זאת דוגמא נהדרת כמה זה נורא המטבח בתוך הסלון (והכוונה שלי מהבחינה של התכנון ולא העיצוב פנים)
http://www.baitvenoy.co.il/document/171,201,50.aspx

נורא בעיניך

אבל בעיני אחרים זה מופלא. אחרת לא היו מציגים את זה לראווה...
בכל אופן אפשר להסיק מזה שאתם רוצים הפרדה כלשהי. כמו שכתבו לך יש אפשרות להפרדה חלקית, כלומר שהחלל פתוח לסלון אבל לא רואים מהסלון את אזורי העבודה. ויש אפשרות להפרדה מוחלטת.
החסרון בהפרדה מוחלטת שיש נתק בין המטבח לשאר הבית, וזה לא תמיד טוב לאנשים, מכיוון שרוצים לנהל שיחה עם מי שיושב בסלון, או שרוצים לעבוד ובעין שניה לראות מה קורה עם הילדים.

לקריאה נוספת על היתרונות וחסרונות
http://www.adira.co.il/upgrade/5/view/289

גלמיש1

New member
בדיוק. היופי באדריכלות/עיצוב זה שאין שטאנצים

כל משפחה ואורח החיים שלה. כל תכנון הנו שיקלול של העדפות שונות, אילוצים של שטח מבנה תקציב.
ניקח לדוגמה משפחה אוהבת להיות יחד גם כשמבשלים (אצלנו למשל) אז ישנן כמה אפשרויות : למשל לייצר מטבח רחב ידיים שבו יש מקום לכולם. אבל אז יתכן שאתה מרוחק מהסלון, מהאורחים או מהילדים שמשחקים...
אפשר לייצר מטבח שפתוח לסלון, ואז אתה במרכז הפעילות, אבל אולי צריך יותר לשמור על סדר ונקיון....
אפשר לעשות מטבח שפתוח אל החלל הציבורי אבל מופרד ממנו (כמו שהסברתי לעי"ל) ואז אתה אוכל את העוגה וגם משאיר אותה שלמה...
ויש את כל הוריאציות שבין לבין.
אישית אני לא הייתי מוכנה לעבוד במטבח סגור כשאני מנותקת מהילדים האורחים ו/או שלל ההתרחשויות בבית. (כשגרתי פעם מזמן בדירה כזאת פשוט שברתי קיר (דירה של הסבתא) כדי לפתוח דופן אחת של המטבח למרכז הבית).
הטרנד של שני מטבחים נראה לי פשוט טירוף דעת. זה מזכיר לי את הגברת שאמרה פעם שהיא תמיד קמה לפני בעלה כדי שלא יראה אותה בלי איפור. ככה 30 שנה!
מי שחי כל הזמן בהצגה, לשכנים, לאורחים, לבעל/אישה - מפספס את העיקר.
לדעתי

אני חושבת שזה ענין של התפתחות

פעם באמת היה המטבח בתור הממלכה הסגורה של עקרת הבית. היא בישלה, הגישה, ניקתה. לפעמים "עזרו" לה בשטיפת כלים.
עם השנים, בערך בשנות ה 80, השיוויונייות התחזקה, וגם היו הרבה פחות עקרות בית, ואז היה הטרנד של חלון, או חצי קיר.
כיום שני בני הזוג במטבח, החיים מתנהלים בחלל הגדול. מי שבמטבח נמצא בקשר ישיר עם כל מה שקורה בסלון ולא רק מציץ מהחלון. לכן המטבחים מחוברים לסלון.

לא ממש חייבים לשבת מול הכיור, אפשר גם אחרת, אם המטבח מוסט יותר פנימה ו/או מערך הריהוט אחר. אצלי בבית הכל בחלל אחד, אבל מהספה לא רןאים את הכיור או את הכיריים. גם אין אי כי אני מעדיפה שולחן נוח וגדול. כלומר יש חיבור, יש קשר, אבל לא כמו בתמונה שלך.

והשורה התחתונה : אם למשפחה שלכם מתאים מטבח סגור, לכו על זה. הרי זה ביתכם, אורח החיים שלכם . מה אכפת לכם מה עושים האחרים?

בהמשך ל-"אז מאיפה גדל העניין הזה ולמה בכלל לעשות אותו" - אין

לי ידיעה לגבי אירופה, אבל לדעתי בארה"ב (שהם מקור החיקוי/לימוד שלנו בד"כ, בטח בעניינים כאלה) במיוחד בשנות ה-80 כשאצלנו התחיל הטרנד הזה (כמו שכתבה מיכל תכנון נוף) - יש לי בטחון גדול ששם לא היה בכלל דבר כזה (כמעט?) שבווילה עושים מטבח פתוח לסלון. משום שלא נראה לי בכלל שיכול להיות שהמצאנו את זה לבד - אז מאיפה הגיע הדבר המוזר הזה שכל מי שנכנס הביתה לסלון רואה את מה שבמטבח.
במיוחד כשמזמינים אורחים לארוחה ומכינים בשבילם כל מיני מנות "שפיות" שמצריכות עבודה לא קטנה, מי צריך שכל האורחים יראו את כל הבלגן (או מי צריך שבמצב כזה במקום להתכונן לאורחים צריך להפוך את המטבח נקי)

כי אנחנו ישראלים ולא אמריקאים

אצלנו הכל (ולא רק המטבח) פתוח, גלוי, ישיר וחשוף. בלי שום כיסויים ובלי שום צביעות או נימוס מוגזם.
לטוב ולרע. (בהחלט יש גם רע...)
אצלנו האורחים נכנסים למטבח ומציעים עזרה בהגשה, וגם בפינוי הכלים, ואז, בסוף הארוחה זה באמת שיא הבלאגן, עם כל השאריות והכלים המלוכלכים בערימות, אבל זה לא ממש מפריע לאף אחד. לפחות לא לאורחים שלי.
&nbsp
לגבי מה שהיה באמריקה בשנות ה-80, לפי דעתי אתה טועה. לפחות זה נראה אחרת בכל הסדרות שהגיעו לכאן. מטבחים חשופים, אי/בר פונה לסלון. הרבה בלאגן על הבר.
למי שזוכר הנה 3 דוגמאות:
משפחת קוסבי
https://www.shofers.com/sites/default/files/blogpicture9.jpg
צער גידול בנות
http://2.bp.blogspot.com/-XN3m-Ub31...AAC8/aPgY3wJYFDM/s1600/Full+HOuse+kitchen.png
מי הבוס?
http://growingpainsreviewed.veryspe.../05/Screen-Shot-2014-04-27-at-3.17.08-PM1.png
&nbsp
ויש כמובן עוד הרבה.
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp

יוסי1777

New member
להלן התשובות:

בימים ההם, טרום-האינטרנט וכאשר ישראלים נסעו הרבה פחות לחו"ל (ובוודאי שלארה"ב) - המקורות לענייננו היו בעיקר:

1. סרטים.
2. סיטקומים (קוסבי, צער גידול בנות, מי הבוס, ... ויש כמובן עוד הרבה).
3. מגזינים.

לגבי כל מקורות האינפורמציה האלה - בכל מה שנוגע ליחס בין המטבח לחדר-המגורים (סלון) - הישראלים טעו בהבנת מה שהם רואים.

1. סרטים:
נכון, בהרבה מאד סרטים ראו הישראלים מטבח פתוח, כשמעבר לְדלפק-מפריד נמצא שולחן-אוכל, ומעבר לו ספה וכורסאות ומולן טלוויזיה. הכל בחלל אחד.
נכון.
התיאור הזה מתאים להמוני-המונים של בתים פרטיים באמריקה [המקור שלי: אזור לוס-אנג'לס (הכולל את הוליווד, דרך-אגב!). לדעתי, קשה היה לתאר בית-פרטי ללא חלל כזה בדרום-קליפורניה)], ולחללים כאלה יש חלק חשוב ביותר בחיי המשפחה האמריקאית.

לחלל הזה קוראים ... חדר-משפחה !

מה שראו הישראלים לא היה בכלל מטבח פתוח לחדר-המגורים, אלא מטבח פתוח לחדר-המשפחה.
בבתים האלה, נוסף לחדר-המשפחה, היה גם חדר-מגורים (!), שהיה בכלל חדר נפרד, הרבה פעמים די סגור, בד"כ פונה לחזית - בכלל ללא אפשרות יציאה ממנו החוצה, לגינה שבחזית (שבדרך-כלל הייתה מדשאה, בכלל בלי הפרדה בינה לבין המדרכה).
הגינה, היכן שמבלים, עושים ברבקיו וכדו', הייתה ממוקמת בחלק האחורי, הפרטי, והיציאה אליה, מדלת רחבה, היא מ...חדר-המשפחה (!).

כל המרכיבים האלה - ספה וכורסאות, טלוויזיה, ספריה, יציאה לגינה, ... - הם בדיוק מה שהכירו הישראלים לגבי חדר-המגורים שלהם.

וכך טעו הישראלים לחשוב שבבתים הפרטיים של אמריקה - המטבח פתוח לחדר-המגורים.
כמובן, לא היה ולא נברא. לאמריקאים היה חדר-מגורים נפרד, מיוחד לאירוח פורמלי (בבית המשפחה שם חייתי אסור היה לנו לדרוך על השטיח הלבן של חדר-המגורים לפני שהאורחים מגיעים, כדי שלא נקלקל את פסי שואב-האבק), אבל את עיקר חייהם עשו בחדר-המשפחה - הן לחיי המשפחה הרגילים, והן לַאירוח הלא-פורמלי (למשל, החברה צופים בפוטבול בוויקאנד. בחדר-המגורים בכלל לא הייתה טלוויזיה).

הטעות הזאת - לפרש לא נכון את מה שהם רואים ולחשוב שבאמריקה מתכננים וחיים עם מטבחים פתוחים לסלונים - נתמכה גם מהצפייה בסיטקומים הרבים, שהיו מאד פופולריים לאורך שנים.

2.
סיטקומים:
סיטקומים רבים התרחשו בבתים פרטיים, ולפיכך מה שנאמר לעיל נכון גם לגביהם.
יחד עם זאת, היו גם סדרות סופר-פופולריות - כמו סיינפלד וחברים (דווקא ניו-יורקיות) - שהתרחשו בדירות, וגם בדירות האלה ראו הישראלים מטבחים פתוחים לחדרי-מגורים.
בשל הפופולריות הגדולה של הסיטקומים האלה - ראו הישראלים וחזרו וראו, שוב ושוב, את המטבחים הפתוחים לחדרי-מגורים - וביקשו לחקות את מה שקורה באמריקה,
מבלי ...
שהם מבינים את הסיבות האמיתיות, מדוע נבחר פתרון תכנוני כזה (ולו ידעו, ספק אם היו מנסים לחקות אותו).

לצורך הסבר, הנה תיאור קצר של מבנה אופייני של בנייני דירות כאלה:
תארו בדמיונכם קומת-בית-מלון סטנדרטית. מסדרון, ומשני צדדיו חדרים. בכניסה לכל חדר יש מסדרון. מצד אחד ארון ומצד שני חדר-הרחצה והאסלה. רק בהמשך מגיעים לחדר. עכשיו, הביטו בתכנית קומה כזאת ותראו שלאורך המסדרון ממוקמים חדרי הרחצה, ומעבר להם, לאורך הקיר החיצוני, החדרים.
מטבע הדברים לחדרים פתחים החוצה, לאור (ואוורור?), ואילו חדרי-הרחצה אטומים.
כך גם בתי-הדירות שבסיטקומים.
גם שם נכנסים לדירה ממסדרון, גם בדירות האלה ממוקמים חדרי הרחצה וה...מטבחים (!) לאורך קירות המסדרונות - ללא פתחים החוצה, וללא מקורות אור!
בחדרי הרחצה האור (והאיוורור) מלאכותיים, ולגבי המטבחים - וזה מה שחשוב לענייננו - התקינו תקנות-תכנון מיוחדות המחייבות את המתכננים ליצור מטבחים שחלק ניכר מהם יהיה פתוח לכיוון החלונות של חדר-המגורים, כך שמספיק אור יגיע למטבחים.
כמובן, אין צורך כאן לפרט את חוקי-הבנייה האלה, ודי לומר ש ...
הם הסיבה שבכל הדירות האלה - הדירות שראינו בסיטקומים ההם - אנחנו רואים את המטבחים פתוחים לחדר-המגורים (ובעצם, לחלונות חדר-המגורים).

סיכום:
כל הנסיונות שלכם לפתור את החידה - איך הגענו לפתרון המשונה הזה של מטבח פתוח לחדר-המגורים - הם משום המצאות (תשובות בדיעבד).
לא שחרור האישה ולא רצון לקשר עם חדר-המגורים הניבו את התכנון הקלוקל הזה - אלא הרצון להיות דומים לאמריקאים ולמה שקורה באמריקה.
לו רק ידעו מה באמת ולמה הם רואים את מה שהם רואים ... !

למעלה