הערותיכם לסקיצה

הערותיכם לסקיצה

שלום לכולם.

נשמח לקבל הערות והארות מחברי הפורום הנכבדים לסקיצה המצורפת.
היא די ראשונית אבל עדיין נשמח לקבל הערות.

משפחה עם 5 ילדים קטנים.
דרישות: קומה אחת. שטח מגרש הוא 650 מטר.
הנוף הוא בצד מזרח.

תודה מראש

יופי של פוטנציאל

כמה טוב שלפעמים מגיעות הנה תוכניות שעושות לי חשק.
אשמח לקבל במסר את שם האדריכל/ית. אפילו יש לי ניחוש…
&nbsp
יש כמה הערות קטנות.
למשל, האי מפריע להארכת שולחן האוכל באירוח רב משתתפים,
&nbsp
אני לא בטוחה שיש מספיק אחסון במטבח למשפחה שומרת כשרות.
גם בחדרים חסר מקום אחסון.
&nbsp
חדר אמבטית ההורים זעיר נורא, הייתי מגדילה אותו משמעותית על חשבון חדר הורים.
&nbsp
בחוץ: מדרגות הכניסה במיקום שגוי. אם אין מרתף זה לא המקום הנכון עבורן.
&nbsp
אין בכלל מחשבה על הצללות. ממש ברמה של בעיה. בדרום צריך הצללה מלמעלה (גג, פרגולה, נוף עץ סוככני) .
במזרח ובמערב מהצד (שיחים גבוהים). חייבים לפתור את הבעיה הזו.

תודה מיכל

תודה רבה על התגובה!

לגבי המדרגות, יהיה מרתף אבל עדיין לא התרכזנו בכלל בזה. המדרגות עדיין בעבודה, יש שם קצת בעייה עם החנייה, אין אפשרות להזיז אותה לפי התב"ע.

לגבי חדר האמבטיה, חדר האמבטיה שלנו היום (המרכזי...) הוא 2.70 על 1.60

קצת מסודר אחרת, אבל חשבנו שזה יספיק, לאיזה גודל היית מגדילה אותה?

האכסון במטבח, יש שם ארון של 3.10 מטרים בצד שמאל + ארונות למטה של 4.8 ו 3.1. את חושבת שזה לא יספיק? הנושא בהחלט מטריד אותנו אז מעולה ששמת פוקוס על זה.
לגבי אכסון בחדרים, כרגע יש שם ארונות של 2 מטר, שזה 4 דלתות? מה את ממליצה להוסיף?

לגבי הצללות, מוקדם להתייחס עדיין, כי עדיין לא מוקמו כל החלונות...
פיתוח חוץ של ממש הוא לא עושה. הוא ממליץ לקחת אדריכל נוף.

פינת אוכל

הפינת אוכל תסובב במקרה שרוצים לפתוח אותה. תוך כדי שאני כותב את זה, זה נראה לי לא הכי נוח. צריך לחשוב כמה זה יקרה.
תודה , אני אעלה את זה.

הצללות

בכלליות - בלי להתיחס לתוכנית הספציפית:
&nbsp
לא כל כך משנה אם חלון מסוים יזוז קצת,
צריך לתכנן פרגולה או קירוי אחר בדרום, ולאפשר שתילת עצים/שיחים במערב, כלומר - לא לרצף במיקום המיועד ולא לשים שם פרגולות מלמעלה.

גלמיש1

New member
אחלק את תגובתי לשני אגפים ראשיים

באגף תכנון הפנים - התכנון מקצועי ויעיל. הסכמה התכנונית מפרידה יפה בין ציבורי לפרטי, הפרופורציות סבירות . וכו. כלומר - בסדר.
אבל - לא מהודק, לא מספיק "נקי" וכו. למשל כל הבלגאן שקורה סביב מבואת הכניסה, כל מיני בליטות (ארונות) ושקעים (ספסל קטן מדי כדי להיות שמיש) וקווי קירות שאינם מתיישרים.
אני מניחה (ומקווה) שמדובר בסקיצה די ראשונית .
&nbsp
האגף השני הוא ההתיחסות למסביב - למגרש, לשטחי החוץ, לנוף, לקשרים בין פנים לחוץ. כל זה די לא קיים.
נתחיל מהבסיס של התפרשות הבית על המגרש . המצב הנוכחי הבית "אוכל" את רוב המגרש, שטחי החוץ שנותרו צרים ולא מרווחים. במגרש בגודל כזה אין סיבה שזה יקרה. אז למה בכל זאת זה ככה? בגלל ההחלטה על החצר/פטיו במרכז הבית.
והנה השאלה - לשם מה יצרתם פטיו כזה? מה אמור להיות השימוש שלו? אני לא רואה שהסלון+פ.אוכל נהנ ממנו או מתיחס אליו בכלל. מצד שני גם החלל המשפחתי שבאגף הפרטי לא נהנה ממנו. לא רק שאין שם יציאה לפטיו - אלא אפילו לא חלון, ובכלל הספה יושבת עם הגב לפטיו.
מה נשאר? החלון מול הכניסה. לא הגיוני להקצות את חלק הארי של הגינה רק בשביל תמונת נוף מהכניסה.
לפיכך - השאלה בשביל מה? התשובה יכולה להיות - החלטנו שזה יהיה הפוקוס של הבית , סביב חצר מוריקה עם רחבת ישיבה...וכו. אבל אז הבית צריך באמת להתיחס אליה, צריך יציאות, צריך קשר עין מסביבה וכו.
תשובה אחרת יכולה להיות - רצינו קצת הפרדה בין האגפים וגם החדרת אור טבעי למרכז הבית (פינת המשפחה והכניסה) - אבל אז אין סיבה לחצר גדולה כל כך ועדיף להעביר את השטח הזה לטובת החצר העיקרית שלכם שתהיה מול הנוף במזרח.
&nbsp
לו שאלת אותי לבחירתי (ככה בשלוף, כמובן בערבון מוגבל בלי להכיר את כל השיקולים) הייתי משאירה באמצע חצר ארוכה וצרה של ירוק בעיניים ואור טבעי עבור הכניסה ופ.המשפחה - ואת השטח הגדול מקצה לטובת הרחבת החצר העיקרית באיזור הפינה הדרומית של הבית. למה דוקא שם? כי ככה גם יהיה את הנוף למזרח, וגם תקבלו בריזה מערבית (בהנחה שאכן יש אצלכם כזאת).
בכל מקרה - הייתי עושה חלקת חצר אחת רחבת ידיים שיש בה גם איזור ישיבה, וגם גינון, ופינת ערסל, וכו....
&nbsp
אין לי זמן עכשיו להמשיך - אבל נדמה לי שהבנת את העיקר.
צריך לטפל בפתחים (לחשוב מאיפה תגיע רוח נעימה, מאיפה תהיה שמש מסנוורת שיש להגן מפניה , איזה נוף יראה מכל חלון, וכו)....
צריך לישר את הבליטות המשונות שיש בכל עבר, פנים וחוץ המבנה.
צריך לבדוק את ענין המדרגות בחוץ - הן לא נכונות כרגע....
&nbsp
&nbsp

מסכימה איתך לגבי הפאטיו

טרנד מוגזם.
מופיע ברוב התוכניות שאני שמה את ידי עליהן.
לרוב האנשים אין מושג מה יעשו איתו.
לפעמים, כמו שהצלחתי בבית אחד עם אדריכלית מעולה - שינינו אותו קצת ומצאנו לו מטרה מוגדרת.
אבל ברוב המקרים הוא עושה בדיוק את ההפך מחיבור חוץ

תודה גלמיש

תודה גלמיש, אני מאוד מעריך את זה שאתם משקיעים מזמנכם בלעבור על התוכנית.

לגבי הסיבות לפטיו, כל מה שכתבת נכון...
כשראיתי את הפטיו, לא אהבתי אותו, זה היה נראה לי שטח מת שנלקח מהגינה.

הוא הסביר לי שזה נעשה כך מפני ש
1) מול הכניסה יהיו דלתות הזזה שיאפשרו לצאת לשם.
2) חצר פנימית מוגנת שאפשר לשבת בה גם בימים של רוח.
3) מקום נוח לסוכה
4) השטח שישאר כגוש בגינה הוא עדיין גדול, כ7 מטר מהסלון עד סוף השטח, וכ 16 מטר מהקיר של יחידת ההורים עד סוף השטח.
בנוסף, הדרישה שלנו היא שהסלון יהיה צמוד לקו בניין בגלל הנוף.

עדיין זה לא חלק לי, ואני עושה לו חיים קשים בנושא... אנחנו בהחלט נשמח לרעיונות.

לא לגמרי הבנתי את הצעתך, מה הרוחב שהיית מציע להשאיר מול הכניסה? את לא מציעה סתם להזיז את הסלון,

גלמיש1

New member
הי

1. אם מול הכניסה יהיו דלתות הזזה, ואם לאו, אני לא מאמינה שהפטיו הזה יהיה שמיש. למה? כי הוא לא מחובר לכלום כרגע (למעט דלת הכניסה). אף אחד לא נכנס הביתה כדי מיד לצאת החוצה. אם רוצים שהפטיו יהיה מקום ישיבה הוא צריך להיות מחובר לחללים שלידו, לסלון פ.אוכל, באופן שיהיה קשר עין ויהיה מעבר נוח, ומי שיושב בחוץ לא מנותק לגמרי מאלו שבפנים.
2. חצר פנימית מוגנת זה לא הדבר הנחות באמת, לדעתי, בארץ. יותר חשוב חצר מוצללת\ שמקבלת הצללה מדרום, ודוקא פתוחה למערב כדי לקבל בריזה. מה לעשות שבד"כ בימים חורפיים עם רוח חזקה בדרך כלל לא יושבים בחוץ .
3. מקום לסוכה אפשר לייצר באי\זורים אחרים במגרש.
4. לא מבינה - הסלון שלכם גם ככה לא צמוד לקו הבנין. רוצים יותר נוף אפשר , וכדאי, להרים את הבית חצי מטר מעל מפלס המגרש, זה גם יגן על הבית מפני הצפות.
&nbsp
מה לעשות? בטח לא סתם להזיז את הסלון, אבל כן להקטין מאד את הפטיו (אם בכלל להשאיר אותו, ראה התכנית של 'נועמה100' פה בדף. שם המבנה מאד דומה אבל בלי פטיו פנימי.
כדי להציע מה לעשות צריך לשבת ולתכנן בדיוק מה ואיך - בשביל זה יש לך אדריכל, חזור אליו ובקש שיפתור את הפזל.
ועוד משו - שיישר ויסדר את כל הבליטות הקטנות והמעצבנות במעטפת הבית. זה נותן מראה עצבני, וגם מייקר את הבניה.
אתה מוזמן לחזור אלינו עם התכנית המשופרת.

גודל גינה

מבחינת גדלים של גינה.
יש פה 2 רצועות של כ 100מ"ר של גינה. (אחת צמודה לצלע הדרום מזרחית ואחת לצלע הדרום מערבית, הם חופפים , אבל אני מקווה שהרעיון מובן)
האם זה לא מספיק?, זו עדיין נראית לי גינה לא קטנה. ברוב הבתים היו שמחים שישאר להם חצי מזה. מה אני ארצה לעשות בגינה שלא אוכל בגודל הזה?
או שהצורה זו הבעיה.

תודה על התייחסותכם

סקיצה שהכנתי בעצמי לדוגמא

הכנתי סקיצה בצייר שמזיזה את הסלון ומבטלת את הפטיו. דומה כרגע לזו של נעמה100
מה שקורה כרגע, יש רווח בגינה (כמה עקרוני הרווח הזה?) אבל מצד שני יש הפסד
1) הבית פחות מואר
2) הסלון לא צופה יותר לנוף.

ושוב תודה על התייחסותכם, זה עוזר לי ללבן לעצמי דברים. (לא להחליף את האדריכל...)

גלמיש1

New member
הסקיצה מדגימה אפשרות אחת להצמדת האגפים

צריך לחשוב אם מתאים לכם סלון מול הכניסה או שעדיף להחליף בינו לבין פ.האוכל, בעיקר אם רציתם סלון מול הנוף.
עקרונית האופציה אפשרית - היא אכן מפנה מרחב גדול לגינה. אם נשארים עם החלוקה הזאת (כדאי להרחיב את חלל פ.האוכל עד לקצה שיק המטבח ולקבל מרחב גדול יותר לטובת הגדלת שולחן ומעבר חופשי בין מטבח לחוץ) רחבת הישיבה החיצונית תהיה בפינה הדרומית מחוץ לפ.האוכל, אם תצלו עליה עם פרגולה תקבלו פינה טובה עם צל בצהריים ועם נוף למזרח.
&nbsp
אפשר גם להחליף בין הסלון ופ.האוכל (לטעמי סידור טוב יותר) . זה יאפשר ליישר את קו החזית הדרומית ככה שתקבלו חצר אחידה מלבנית גדולה ומרווחת מאד לדרום/דר.מערב, וגם קצת בריזה מערבית.
זה יאפשר לעשות מדשאה נחמדה (או רחבה מרוצפת במקום) ושתילת עצים גדולים אחריה ככה שתקבלו צל מדרום בקיץ, ושמש טובה בחורף (כשהעצים בשלכת) , ובכלל יהיה מרחב יפה ושימושי למבוגרים לשבת ולילדים לשחק, מדרום. כאשר החללים הציבוריים צופים אל הגינה המוריקה. עדיין ישאר לכם הנוף במזרח ותוכלו גם ליישם פ.אוכל חיצונית במזרח , עם יציאה ישירה מהמטבח. בקיצור - זה משאיר אפשרויות רבות וטובות לסידור שטחי החוץ.
&nbsp
יש כמובן עוד אפשרויות סידור רבות, ובכל מקרה צריך לבדוק כל אפשרות לעומק, כולל כל ההשלכות שלו.
&nbsp
באגף הפרטי יש בלגאן כללי בסידור החדרים. אם כבר החניה בקצה הזה של הבית הייתי נותנת שם כניסה אחורית נוחה. למשל - הייתי מעבירה את ח.השרות/כביסה במיקום של המדרגות ככה שאפשר להיכנס משם ישירות לבית.
את המדרגות למרתף הייתי מעבירה למיקום של הספה, על הקיר הפנימי. ואז החזית המערבית מתפנה ואפשר להרחיב את ח.הילדים הצפוף מאד שיש שם.
&nbsp
הייתי בודקת הפיכה של ח.ההורים - במקוםפ שיקבל חלון דרומי בלבד (וקיר חיצוני אטום אל החצר האחורית) , החדר יהפוך לפינתי ויוכל לקבל גם חלון מערבי.
&nbsp
בקיצור - יש שינויים משמעותיים שכדאי ואפשר לעשות פה.

גלמיש1

New member
הנה סקיצה מהירה שעשיתי על בסיס התכנית שלך

שימי לב, זו רק סקיצה, צריך לבדוק אותה ולראות שהכל עובד ומתאים וכו. וכן יש עוד אפשרויות רבות.
ראי את גדול השטח הירוק של מרחב חוץ שמקבלים. בנוסף לאיזור ישיבה ליד המטבח.
&nbsp
שינוי מיקום המדרגות באגף הפרטי מאפשר סידור הרבה יותר מרווח :
ח.הילדים המערבי גדל בהרבה. ח.כביסה מרווח יותר משמש גם ככניסה חיצונית , כך גם ח.הרחצה הכללי, שגם יכול לקבל יציאה החוצה לחצר. (אגב - יש סיבה לא הותקן אמבט נורמלי לילדים?)
פ.המשפחה+המדרגות יכולים אולי לקבל אור ואוורור מחלון צר שיוצא בין קיר ח.הורים לקיר פ.האוכל (מסומן באדום) אבל גם מחלונות החדרים סביב, ואפשר גם לייצר בשבילו סקיילייט בתקרה.
&nbsp
&nbsp

4digit

New member
תודה!

תודה על ההשקעה!
אני אעבור על זה אבל מלמעלה דבר אחד:
המדרגות בכוונה בצד המערבי בגלל שהם אמורים להקנות גישה נפרדת למרתף ויחידה בקומה למעלה.

גלמיש1

New member
אתם הולכים להקיף את עצמכם מלמטה ולמעלה בדיירים?

תחשבו אם זה מה שאתם רוצים...זה פשוט לגור בבית דירות.
חבל שלא הבהרת את זה מראש, לדעתי זה מחייב התיחסות אחרת לתכנון.
&nbsp
כרגע מיקום המדרגות לא מוצלח.
אפשר למשל לעשות מדרגות במהלך אורכי בצמוד לחניה (איפה שמשורטטות 5 מדרגות לא ברור לאן) לאורך החניה. זה יתן כניסה פרטית (לא בתוך הבית) וגם אפשרות יציאה מתחת לקצה הגבוה שלהן.
&nbsp
בכל מקרה גם ככה, תראי מה אפשר לקחת מההצעה שלי , או פשוט להבין שיש אפשרויות טובות לפתרון וצריך למצוא אותן.

4digit

New member
תודה

בית דירות, לא להגזים...
יחידה קטנה (40-50מטר) למעלה לאמא שלי ולמטה רק הכנה (גם 40 מטר,כי זה מה שמותר בכל מקרה) למקרה שנצטרך או נרצה בעתיד. אולי בסוף זה יהיה רק מחסן.

גלמיש1

New member
אוקיי, זה באמת שונה. שוב, אני מבינה רק מתוך מה שאת אומרת...

יחידה לאמך זה סיפור אחר. גם התיחסות לגישה לשם שונה בהתאם, מן הסתם צריך גם גישה מתוך הבית וגם מבחוץ. אבל מה לגבי בעית נגישות עתידית? מה יקרה אם בעתיד היא תתקשה בטיפוס במדרגות? הרי כולנו מתבגרים עם השנים שחולפות...

אולי נכון יותר לתכנן לה (לפחות אופציה עתידית ל) יחידת מגורים בקומת הכניסה תהיה ניתן להפרדה עתידית, ואז חדרי שינה שלכם יוכלו לעלות למעלה/לרדת למטה....
&nbsp
לא יודעת...אני רק מעלה מחשבות רלוונטיות (ואולי לא רלוונטיות בשבילכם).

4digit

New member
כל מחשבה עוזרת

ברור, לא נתנו פה פרוגרמה...
אבל בכל זאת הדיון מאוד עוזר לחדד לעצמנו דברים.

למעלה