עלות הגבהת מגרש

עידן1987

New member
עלות הגבהת מגרש

שלום,

רכשנו מגרש בגודל של חצי דונם שנמצא 4.5 מטר מתחת לפני הכביש (על צלע ההר).
צדדיו של המגרש גובלים בשני מגרשים כאשר אחד מהם גבוה מפני השטח שלנו ב2 מטר לפחות וביננו לבינו יש קיר תמך מבטון. והמגרש השני גם לו יש לאורך חצי מהמגרש קיר תמך גבוה מבטון.
קדמת השטח היא כלפי ואדי ללא שום בנייה.

התייעצנו עם מהנדס והוא הציע לנו רעיון כזה - לחפור לעומק של מטר אחד באדמה(בשטח של בערך 100 מ"ר) ובתוכו לבנות מבנה בגובה 3 מטרים לערך שבעצם יהווה מרתף אחרי שנרים את שאר פני השטח ב2 מטר.
המהנדס ציין שהדבר אפשרי אך אין לו הערכה בכמה זה ייקר את הבנייה.
(מסתם חישוב של הדיוט בתחום אני מגיע לכך שצריך בערך 700 קוב חומר על מנת להרים את השטח במידה ומנצלים את האדמה שמוצאים מהחפירה של המטר... זה נשמע לי קצת הרבה...)

הייתי שמח לדעת האם למישהו יש מושג בהערכה גסה ככל שתהיה מה העלות של הדבר הנ"ל? האם חסרים פרטים נוספים שעלי לציין?

איך בכלל אני יכול לברר עלות של שלד כזה או אחר לפני שיש לי תוכנית מסודרת? אני הרי לא רוצה שהאדרכילית תתבסס על הרעיון הנ"ל ללא שנדע בערך מה העלות.

תודה מראש,
עידן.

אפשר לשאול

מה יש ממול? הבנתי שזה מורד הר, ויש שם ואדי בלי בניה.
אבל מה יש מעבר לואדי? כביש? ישוב אחר? חורש ישראלי מצוי? מדבר שממה?
&nbsp

עידן1987

New member
תמונה אחת שווה יותר מ...

הבנתי.

נכון, נקודת ההשקפה שלך היא מסויימת, וזה ברור, אבל רק חשוב איך זה נראה למי שהולך/נוסע ממול! זה הרס נוראי. פצע בהר.
קירות תמך אימתניים.

והכי מרגיז זה שאפשר אחרת!!! לא חייבים לעשות בניה ברוטאלית. אפשר לבנות ולחיות באותו שטח בדיוק בלי לפצוע כל כך ובלי לחתוך את ההר. אפשר לבנות מדורג.
אפשר לדרג מגרשים. לא חייבים להשטיח אותם.
&nbsp
לו אני הייתי בועדה או מתכננת תב"י, לא הייתי מאשרת לא לשכניך ולא לך להגביה את המגרש ביותר ממטר וחצי, ועל כל מטר נוסף לבנות טראסה מגוננת על חשבון המגרש.
הייתי גורמת להם להתאם את עצמם למגרש, ולא להתאים את המגרש אליהם.
אבל כנראה הועדות באזור הזה הן עם השקפת עולם אחרת, ולא אכפת להם לנגוס ולפצוע.
&nbsp
אתה לא אשם, ברור שאתה לא הראשון ולא הגורם לזה. אתה הגעת למצב נתון. ולכן, מכיוון שאישרו לשכניך, אתה לא יכול לשנות הרבה מזה. אכן מה שהמהנדס הציע זה הפתרון הכי פחות נורא, כפי שנראה לי מפה, בלי שום מידע נוסף.
כדאי מאד (חובה!) לערב אדריכל, שהוא יציע פתרונות נוספים אם יש כאלה. ראה מה שכתבתי לפני 3 ימים על בתים שנבנו ללא אדריכל. אל תוותרו על אדריכל!!!
רצוי גם שתערבו מתכנן נוף מקצועי מהאזור שלכם, כדי שיציע פתרונות שאינם קירות תמך .
&nbsp

בינא

Member
ידידי היקר, אל תקשיב למהנדס ותן לאדריכלית שלך לתכנן

הרי בשביל זה חתמת איתה...כדי שהיא תמצא את הפתרון הנכון.
מהתמונה ברור שחלק מהמגרש שלך הוא מילוי מהודק שבקצהו...מסלעה תומכת?
הנחת היסוד שלי היא שלא נוגעים במגרש אלא מתכננים עם מה שיש...
מה זה אומר?
1) חיסכון כספי ; (מה שהמהנדס הציע לכם סתם מייקר)
2) מתכננים מה שנקרא "בית הפוך" = כניסה למבואה +סלון +פינת אוכל +מטבח ושירותים ומדרגות שיורדות לחדרי השינה שאחד מהם הוא ממ"ד גדול (לפחות 12מ"ר נטו) עם עוד חדרי שירותים וחדר משפחה, חדרי ארונות וחדר שירות, כאשר לנוכח הנוף הנפלא, מרפסת גדולה לסלון העליון, תצל על משטח תחתון שיהיה המשטח של המגורים.
תרוויח גם מקום מוגן לתליית כביסה על מתלה מתקפל לקיר שבנה השכן ותקבל מכסימום גינה כי בבית הפוך ניתן לבנות צמוד למסלעה העליונה של הרחוב וחוק 5מ' לגבול מגרש תופס רק מקומת ה-0...
אגב הקומה התחתונה נקראת מינוס 1 ולא מרתף מה שמקנה לך אפשרות לבנות גם קומה א' וגג מעליו...עד לגובה המותר בת.ב.ע. וכמובן בהתאמה ליכולת הכספית שלכם.
נ.ב. משתמשים ב-"בטונעל" ב-300 עדס שקיעה 6 לקירות הממ"ד והקיר הצמוד למסלעה וכמובן הרצפה ומקבלים חלק מבנה אטום לרטיבות ללא צורך בבצוע איטום נוסף...

גלמיש1

New member
הטעות שלכם שאתם מתחילים מ"רעיון" של המהנדס

שהולך להכתיב את כל התכנון של הבית. בעוד שתפקידו האמיתי של המהנדס זה לתכנן את השלד בהתאם לתכניות שהאדריכל מייצר.
אני מציעה שתקשיבו למהנדס ותזכרו את הצעתו כאופציה , אחת מיני רבות, אפשרית לתכנון הבית והמגרש. אבל זה הכל.
עם הידע הזה ועם כל שאר הרעיונות שלכם לגבי הבית העתידי, ועם התקציב, והצרכים שלכם - תגשו לאדריכל/ית ותתחילו איתה את תכנון הבית. תמיד אתם יכולים להציע או לשאול אותה לגבי אופציה כזאת או אחרת שעלתה בדעתכם או שהציע מאן דהוא (כולל המהנדס).
ספציפית למה שאני רואה בתמונה - אם תרימו את כל המגרש השכן משמאל יקבל חומה גבוהה. מעבר לכך העלויות כאן אינן זניחות.
אולי הפתרון הנכון יהיה לבנות בשתי קומות כשהתחתונה הנה בגובה המפלס התחתון ומקבלת את החצר הקדמית, והשניה מקבלת את החצר המוגבהת (שקיימת כבר עכשיו אבל יתכן שתידרש עוד קצת הגבהה) וככה לכל קומה יש חצר משלה....
אולי הפתרון יהיה בניה במפלסים כאשר הכניסה במפלס ביניים , ואפשר לרדת למפלס התחתון ו/או לעלות לעליון....
ויש עוד אפשרויות - כל אחת עם יתרונותיה וחסרונותיה.
בשביל זה בדיוק אתם משלמים לאדריכלית!

גלמיש1

New member
גילוי נאות - ביתי הפרטי יושב על מגרש הררי עם שיפוע

במקום להשקיע הון בפילוס השטח (ולפצוע עוד יותר את הנוף) בניתי אותו בכמה קומות כאשר מפלסי החצר נוצלו לטובת גינה נפרדת לכל קומה. ככה יוצר שיש חצרות שונות במפלסים שונים (מחוברות במדרגות גינה) והפיתוח מגוון ומענין יותר מסתם פלטה מגוננת.

למעלה