חינוך..

נגד

מבחינה לימודית אין ספק שעדיף בתי ספר נפרדים, אבל לדעתי מטרת העל שלבתי הספר הדתיים אמורה להיות חינוך הילדים לחיי מצוות וקידוש א' גם מחוץ למסגרת החינוכית, ולדעתי למנוע מבנים לראות בנות זו לא הכנה מספיקה לחיים, והמאמץ צריך להיות בכיוון של- לתת לילדים כלים לשמור על הלכות נגיעה וכל היוצא בזה גם כאשר החברה מעורבת. אני לצערי לומדת באולפנה נפרדת, אבל רק בגלל שזה הבית ספר ברמה הגבוהה ביותר שמצאתי...

the ror

New member
...

למדתי ביסודי בצורה כזו שיש גם בנים וגם בנות בכיתה אבל יש שולחנות של בנות ויש שולחנות של בנים...ובתפילות יש מרחק של כמטר בין הספסלים של הבנות לשל הבנים. ככה שבצורה כזו אין מניעה של לראות בנות ולדבר איתן בהפסקות וכאלה אבל יש רמז והרגל ברמה מסויימת לשמירת נגיעה...

yaelooly

New member
בתור תיכוניסטית דתייה...

דעה מעט שונה ממה שנאמר מעלי
לדעתי בבית הספר היסודי הבנים והבנות צריכים ללמוד יחד. מניסיון אישי הפוך, אני חושבת שזה תורם מאוד לקשר תקין יותר בין 2 המינים בשלבים מאוחרים יותר- למשל תיכון. כאחת שלמדה במסגרת נפרדת ביסודי, שמתי לב לפערים באופן שבו חברותיי שלמדו במסגרת דתית מעורבת מתייחסות לבנים. לי לקח זמן רב יותר לקשור קשרים תקינים איתם. בתיכון זו כבר שאלה אחרת. בתנועות הנוער השונות הבנים והבנות נפגשים פעמיים בשבוע ובד"כ יותר, ואני מסכימה שאין צורך שנלמד יחד, בגלל הבעיתיות שהדבר טומן בחובו. יום טוב

JaNuAr

New member
אתם לא מרגישים סוג של החמצה?

אני באה ממקום שהוא לא דתי בכלל, וזה מרגיש לי כאילו אתם מחמיצים. חלקכם אומרים שהההורמונים משתוללים וכל אלה, אבל זה בדיוק הגיל והמקום בו יש וצריך להתנסות, ולבדוק, ולטעות. וכן אני יודעת שחונכתם לחשוב ולהעריך דברים אחרת, אבל בכל זאת? אין בכם שום רצון ללמוד בבית ספר שבו לומדים ביחד? אני מקווה שאני לא חצופה שאני שואלת את זה ככה ישיר אבל זה ממש מתבקש מבחינתי.

yetush

New member
בתור אחד

שמכיתה ג' למד נפרד עד יב' אני חייב להגיד שכיום שאני נמצא במערכת מעורבת(אוניברסיטה) אני לא חש משהו שונה לבנות, לא מסתכל אליהם בצורה מיוחדת..

סוריא

New member
משמעות.

ההבנה שנפרד הוא הטוב ביותר (בלי להיכנס להאם זה נכון או לא מבחינתי) נותנת משמעות להפרדה. לכן גם אם יש דברים שרוצים לעשות באותו רגע, הידיעה שיש למה שאני מונעת מעצמי משמות עבורי לא גורמת לי תחושת החמצה. באותה מידה אני יכולה לשאול - האם העובדה שאת נוגעת בגברים לא מהווה מבחינתך החמצה של הנגיעה הראשונה עם הגבר שבאמת יהיה הגבר שלך? זה שתתחתני איתו? הרצון ללמוד בבי"ס מעורב, כשהופיע אצלי , זכרתי שאני ארוויח מלימוד נפרד בטווח הארוך. והטווח הארוך הוא שחשוב (בעיני לפחות)

the ror

New member
שאלה אולי קצת מוזרה בנושא...:

באמת נראה לכם שאנשים שלומדים בישיבות או באולפנות לא רואים את בני/בנות המין השני?שלא נוצרים חברויות כמו בכל גיל התבגרות? יש את תנועות הנוער, אנשים מהשכונה, חברים מהיסודי ועוד...לא חסרות סיטואציות...

yetush

New member
תראה אחי

לא כולם חברים בתנועות נוער לכן מה שאמרת לא כ"כ מדויק וחוץ מתנועת נוער איזה עוד חיכוך יש??

the ror

New member
חברים, קרובי משפחה, יציאות...

לא צריך תנועת נוער כדי להיות בחברה מעורבת מחוץ למסגרת הלימודים.

רותיש1

New member
ולא צריך סיטואציות

ככה אני גדלתי, בלי חברויות קרובות או רחוקות עם בנים. ולא נראה לי שהיום יש לי בעיה חברתית כלשהי ליצור קשר עם בנים......תקנו אותי אם אני טועה.......
פיתוח יכולת קישורים חברתיים נעשית מצוין גם ואולי יותר טוב בחברה נפרדת, וכמובן מונעת בעייתיות רבה של חברה מעורבת. לדעתי, בילדות ובנעורים חברה נפרדת עדיפה, אולם בבגרות, יש עניין לערב את המינים וליצור מפגשים תרבותיים. הצורך נובע מהסיבה הפשוטה, שמוסד השידוכים אינו מספיק יעיל כיום.

דוד רץ

New member
מוסד השידוכים אכן אינו יעיל

אולם אינני בטוח כלל שפיתוח כישורים חברתיים יעיל יותר בחברה נפרדת (ואולי את חריגה בהקשר הזה). יש אנשים שאינטראקציה חברתית היא אינסטינקט טבעי ומולד, אבל יש אחדים שעבורם אינטראקציה חברתית היא מורכבת ונרכשת עם הזמן. בתור מי שגדל במערכת חינוך הרמטית ואדוקה, ולא היה בתנועת נוער- אני בוש להודות שערבוב בין המינים עד לא מזמן נתפס אצלי כסיטואציה לא נוחה (על אף שמבחינה רעיונית הייתי בשל לכך). אי אפשר לגדל דג באקווריום כל חייו ואז יום בהיר אחד לשחרר אותו לים הגדול. בעלי חיים שגדלים בשבי ומיועדים לשחרור לטבע מגודלים כל חייהם בסביבה שדומה לסביבת המחיה הטבעית שלהם (עד כמה שניתן).

רותיש1

New member
אבל זה לא הרמטי

במשפחה יש אחים ואחיות יש בני דודים ובנות דודות וחוץ מזה...........גם אם ישנן כמה מגרעות היתרונות עולים על כך וגם ש.........עדיף ככה עדיף שיש מרחק וביישנות בין המינים מאשר פתיחות-היתר כמו בחברה הלא דתית ולמרות העירבוב שם, יש מתח בין הבנים לבנות תמיד אפילו שיש ניסיון לומר שלא זה פשוט טבעי

דוד רץ

New member
אני משתדל לשמור מרחק מהקרובים שלי

מרביתם גרים בחו"ל, ונשבעו להדיר את רגלם מארץ הקודש. ועם אלו מהם שלא הוגדרו על ידי הרשויות כמטורפים- אין לי הרבה משותף. בכל אופן- נראה לי שנישאר חלוקים גם בנושא זה (כרגיל- ביטאתי את רגשותי בצורה חריפה למדי בהודעתי תחת הכותרת "גלות שלישית"). רק הערה אחרונה לגבי ההשוואה בין המתח הבין-מיני בחברה הדתית והחילונית, אין ספק שקיים מתח כלשהו, אולם, לדעתי, ההתנזרות הדתית רק מגבירה את המתיחות, ובעלת פוטנציאל גדול יותר להגיע לסיטואציות מביכות.

tupizo

New member
אכן כך

גם לשיטתי ההתנזרות הכפויה, בחברה הדתית, והמנוגדת אולי לטבע האנושי, היא שיוצרת קרקע בשלה לאירועים בעייתיים ומביכים יותר מאשר בחברה החילונית - שאף יצא לי להתחכך בה לא מעט והדברים שם, למרבה ההפתעה, אינם כצעקתה.

דוד רץ

New member
../images/Emo127.gif הפתרון פשוט בחברה הדתית-

גישת היען- נדחוף את הראש בחול: לא ראיתי לא שמעתי... ובמקרים חריגים- שהבריונים של משי-זה"ב יטפלו בבעיה בשיטות המקובלות

רותיש1

New member
וואיייייייייייייייי

מה שבטוח זה, ששום דבר לא יעזור לי לא לעשות שגאות כתיב.............חחחחח קישורים חברתיים = כישורים חברתיים........אוףףףףף.............כ' ו-ק' נשמע אותו דבר..........

the ror

New member
לא אמרתי שסיטואציות כאלו הכרחיות

אלא רק שהן קיימות וקורות לא מעט...

למעלה