לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2606626,066 עוקבים אודות עסקים

פורום דתיים

בס"ד
ברוכים הבאים לפורום "דתיים" של תפוז

אתם מוזמנים לכתוב כל הודעה העולה על דעתכם הקשורה לנושא שלשמו התכנסנו ובלבד שישמרו התנאים הבאים:
 נא לא לכתוב בשבתות ובחגים (זמני כניסה ויציאת שבת / חג בישראל מופיעים בלוח השנה).
 נא לשמור על שפה נקיה מקללות, דיבורים וכינויים לא הולמים.
 דברי כפירה בה' יתברך ובתורתו, אין מקומם בפורום שלנו.
 פגיעה ברבנים לא מקובלת בפורום שלנו.
 יש לך בעיה עם אחד ממנהלי הפורום - לא מעל גבי הפורום! שלח לו אי-מייל או כתוב לו לתיבת המסרים.
 אין לפרסם מוצרים, חנויות, עסקים, אתרי אינטרנט או קישורים (שאין נחיצותם לצורך הדיון) ללא בקשת רשות מההנהלה (באמצעות המסרים).
 אין לפרסם מספרי טלפון בפורום. המעוניין להעביר מספר יעשה זאת דרך המסרים!   
 אין לפרסם מודעות שידוכים / חיפוש שידוכים / הכרויות בשביל זה יש פורום הכרויות או צ'אטים.  
 אין לכתוב הודעות הפוגעות במי מחברי הפורום, גם לא כתגובה להודעה קודמת של מי מחברי הפורום. אין לזלזל בדיעות השונות מדעותיך, ואין לסגור חשבונות מעולמות וירטואליים או אמיתיים מעל דפי הפורום.

הודעות שלא יענו על התנאים הבאים יימחקו ובמידת הצורך הכותב יחסם ללא התרעה מוקדמת.
חוץ מזה, תשתוללו, תעשו חיים - הרי לשם כך התכנסנו, לא?
התפרממות בנעימים לכולם

הנהלת הפורום:

אודות הפורום דתיים

בס"ד
ברוכים הבאים לפורום "דתיים" של תפוז

אתם מוזמנים לכתוב כל הודעה העולה על דעתכם הקשורה לנושא שלשמו התכנסנו ובלבד שישמרו התנאים הבאים:
 נא לא לכתוב בשבתות ובחגים (זמני כניסה ויציאת שבת / חג בישראל מופיעים בלוח השנה).
 נא לשמור על שפה נקיה מקללות, דיבורים וכינויים לא הולמים.
 דברי כפירה בה' יתברך ובתורתו, אין מקומם בפורום שלנו.
 פגיעה ברבנים לא מקובלת בפורום שלנו.
 יש לך בעיה עם אחד ממנהלי הפורום - לא מעל גבי הפורום! שלח לו אי-מייל או כתוב לו לתיבת המסרים.
 אין לפרסם מוצרים, חנויות, עסקים, אתרי אינטרנט או קישורים (שאין נחיצותם לצורך הדיון) ללא בקשת רשות מההנהלה (באמצעות המסרים).
 אין לפרסם מספרי טלפון בפורום. המעוניין להעביר מספר יעשה זאת דרך המסרים!   
 אין לפרסם מודעות שידוכים / חיפוש שידוכים / הכרויות בשביל זה יש פורום הכרויות או צ'אטים.  
 אין לכתוב הודעות הפוגעות במי מחברי הפורום, גם לא כתגובה להודעה קודמת של מי מחברי הפורום. אין לזלזל בדיעות השונות מדעותיך, ואין לסגור חשבונות מעולמות וירטואליים או אמיתיים מעל דפי הפורום.

הודעות שלא יענו על התנאים הבאים יימחקו ובמידת הצורך הכותב יחסם ללא התרעה מוקדמת.
חוץ מזה, תשתוללו, תעשו חיים - הרי לשם כך התכנסנו, לא?
התפרממות בנעימים לכולם
x
הודעה מהנהלת הפורום
ברוכים הבאים לפורום דתיים :)
מספר נקודות חשובות בכניסתכם הראשונה לפורום - 

* יש להסתכל בתקנון הפורום (המופיע תחת "אודות הפורום והנהלתו") על מנת למנוע אי הבנה.

* נבקש להמנע מכתיבת הודעות בפורום בשבתות ובמועדי ישראל.

* אין לפרסם בפורום מוצרים, עסקים או קישורים ללא אישור הנהלת הפורומים. לחילופין, ניתן לפרסם בלוחות הפורום או בחתימתכם האישית.

* המענה לשאלות הלכה הינו בגדר מענה על פי ידע אישי ולא מהווה פסיקת הלכה, למעט מיקי* (המנהל) אשר הינו רב מוסמך  (ניתן לפנות אליו דרך המסרים).

גלישה מהנה והשתלבות נעימה בפורומינו!
המשך >>

לצפיה ב-'חינוך..'
חינוך..
<< ההודעה הנוכחית
07/04/2007 | 21:53
148
17
שבוע טוב, רק עכשיו הגעתי חחחח

היתה לי שבת חמודה..

השבוע הסקר שלנו מתרכז במערכת חינוך נפרד, מה דעתכם?  צריך וחשוב שיהיה? צריך לעשות החל  מגילאים מסוימים?

או שהאם לוותר בכלל? האם הישיבות התיכוניות והאולפנות הצליחו בעקרון שיטת ההפרדה או שאולי התיכונים הדתיים(אלו שלא מופרדים לגמרי) בכך שלא הפרידו 100%??

אשמח מאוד לשמוע דעתכם,כמוכ' לא לשכוח לענות בלוח הסקרים(שורת תכלת מעל ההודעות)

שבוע טוב ומוצלח לכולם...
דתיים >>
לצפיה ב-'בעד הפרדה.'
בעד הפרדה.
07/04/2007 | 22:11
5
לצפיה ב-'גם אני'
גם אני
07/04/2007 | 22:27
5
5
לצפיה ב-'תשובה כללית מידי'
תשובה כללית מידי
07/04/2007 | 22:29
3
6
שימו לב שאמרתי 2 סוגי הפרדות:

-אחת מגיל קטן כמה שיותר

-השניה מגיל מאוחר יותר..
דתיים >>
לצפיה ב-'תלוי'
תלוי
08/04/2007 | 01:05
2
5
איך אתה מגדיר קטן או מאוחר.לדעתי מהיסודי צריך הפרדה.
דתיים >>
לצפיה ב-' קצת הגזמה לדעתי..'
קצת הגזמה לדעתי..
08/04/2007 | 01:35
1
4
לצפיה ב-'למה הגזמה?'
למה הגזמה?
08/04/2007 | 09:50
4
רוב הבית ספר הם מופרדים.זאת אומרת שיש כיתה לבנות וכיתה לבנים רק בהפסקות ביחד וגם זה לא תמיד.ואולפנא וישיבה זה ברור שזה נפרד.אין לי כוח לפרט כרגע.
דתיים >>
לצפיה ב-'יופי'
יופי
09/04/2007 | 20:53
2
מה זה קשור להפרדה....
ושנית אושר לא בה מליבו של אדם, אושר הוא תלוי סיבה.
אולי אתה מתכוון לשלווה- וזה לא  אושר , יש הבדל בין שניהם.
דתיים >>
לצפיה ב-'נושא מעניין..'
נושא מעניין..
07/04/2007 | 22:41
1
5
אני בוודאי בעד הפרדה מחטיבת ביניים - בזה אין לי ספק.
לגבי בי"ס יסודי אני עדיין לא סגורה על זה.. אני חושבת שאם במקום מגוריי העתידי יהיה בי"ס מעורב אבל בי"ס טוב יש מצב שאשלח את ילדיי. אני לא ממהרת לנקוט בשיטת ההפרדה בכל דבר (בתי ספר ותנועות נוער).
במידה ואראה שבי"ס המעורב הוא מדורדר והרמה הדתית לא לרוחי סביר להניח שאשלח לבי"ס נפרד.

דתיים >>
לצפיה ב-'כנ"ל'
כנ"ל
08/04/2007 | 00:36
2

הפרדה מחטיבת בביניים..
ולא שוללת תנועות נוער מעורבות..(דתיות כמובן)

דתיים >>
לצפיה ב-'חטיבות ביניים ואילך'
חטיבות ביניים ואילך
07/04/2007 | 22:56
3
בוודאי שכן. ההורמונים משתוללים מדי גם ככה בגיל הזה...
בגיל הקטן יותר? אני חושבת שעדיף בימים בהם אנו חיים כיום. הגיל היחיד שאפשר לסמוך שלא יקרה כלום בלא הפרדה הוא גיל הגן...
דתיים >>
לצפיה ב-'אז ככה..'
אז ככה..
07/04/2007 | 22:57
2
הפרדה זה לדעתי דבר מצויין בדורנו. בנינו אנחנו לא הכי בעולם בעניין וכיום רוב הבנות נופלות(מגיעות לדברים האסורים בקשר). ולכן כמה שהילד יגדל ויראה את ההרחקה הוא יפנים יותר. ויחשוב המון לפני מעשה. כמובן שאין צורך לעשות את הענין קיצוני.אבל בהחלט באלגנטיות.. כמו לא ללמוד מעורב ובהפרדה מלאה.. אני מדברת כאמא לילדים שממש חוששת...
דתיים >>
לצפיה ב-'חינוך דתי...'
חינוך דתי...
07/04/2007 | 23:24
74
4
זה חינוך נהדר...
רק חבל שזו כפייה על מישהו להאמין במשהו כשהוא לא סידר לעצמו את הסיבה למה הוא מאמין...
אם תדברו עם ילדים תלמידים ותשאלו למה הם מאמינים , לא תקבלו תשובה אחת הגיונית..

אולי תתחילו מהבסיס במקום להתקדם לזכור את התנ"ך...
אנשים מאמינים באלוהים  , כי צריך להאמין  , בלי לשאול שאלות...
אנחנו בשנת 2007 אולי הגיע הזמן לפתוח את הראש ולחשוב קצת...
דתיים >>
לצפיה ב-'שואלים שאלות.'
שואלים שאלות.
07/04/2007 | 23:31
33
4
אבל מתוך אמונה.

ולמה זו כפייה? חינוך חילוני הוא לא כפייה? ואם מחנכים לשימור זכויות האדם והילד מסרב? לא נכפה עליו את העובדה שלכל אחד יש זכויות משלו?
כל חינוך שהוא הוא כפייה בתחילתו. השאלה רק מה אתה כופה.

נ.ב אני אישית חושבת שאין שום תשובה הגיונית לאמונה. אפשר לומר דברים רבים לזכותה של האמונה ולהוכיחה בדרך לוגית (אם שמעת פעם את הרב אמנון יצחק) אבל אני סבורה, שייחודה של האמונה הוא באי הרציונליות שלה.
דתיים >>
לצפיה ב-'אני מסכים!'
אני מסכים!
07/04/2007 | 23:37
30
3
לא רציונלי להאמין במשהו שאין לו הוכחות....
זאת אומרת , לא הגיוני...
תודה לך.
דתיים >>
לצפיה ב-'יתוש ב(ו)א לכאן!!'
יתוש ב(ו)א לכאן!!
07/04/2007 | 23:41
3
2
שים לו את כל השרשורים של השו"ת אתאיסטים- מאמינים...
דתיים >>
לצפיה ב-'איזה?? היו המון...'
איזה?? היו המון...
08/04/2007 | 00:50
2
6
לצפיה ב-':) עד שאתה נזכר...'
:) עד שאתה נזכר...
08/04/2007 | 00:54
1
3
לא יודעת.. תוציא אחד טוב לטאגליינס.. אתה אמור להתמצא בהם לא אני...
משהו שיש בו הוכחות למציאות ה' , לעובדה שהמצוות הן פרי אמירו ומדוע צריך לקיימן.. וכדו'...
דתיים >>
לצפיה ב-'אה כזה...'
אה כזה...
08/04/2007 | 01:02
3
אז אין כזה, אף פעם לא הוכיחו מעל הפורום(למיטב זכרוני) את מציאות ה'..

אי אפשר להוכיח..

למרות ש-tropicbird  טען שאפשר באיזה שרשור שהיה
דתיים >>
לצפיה ב-'וגם...'
וגם...
07/04/2007 | 23:43
1
1
כתבתי שאפשר דווקא להוכיח לוגית, והפניתי אותך לקלטות של הרב אמנון יצחק..
דתיים >>
לצפיה ב-'אחזור אלייך עם תשובות. נרשם.'
אחזור אלייך עם תשובות. נרשם.
08/04/2007 | 00:23
7
לצפיה ב-'כן, אמונה זה לא משהו רציונלי.'
כן, אמונה זה לא משהו רציונלי.
08/04/2007 | 00:02
23
3
גם אהבה לא רציונלית. את/ה מאמין/ה באהבה?

אמונה זה משהו שמרגישים, לא משהו שמבינים.

ואת/ה כנראה לא שלאת מספיק תלמידים מהחינוך הדתי למה הם מאמינים. לרובם תהיה תשובה. לוודווקא רציונלית, אבל הגיונית.
דתיים >>
לצפיה ב-'בוא נסגור את זה כאן'
בוא נסגור את זה כאן
08/04/2007 | 00:08
22
3
לאהבה יש הוכחה שהיא קיימת...
כמו לכל הרגשה...
גם לאמונה אני בטוח שיש הוכחה...
אבל לא למה שמאמינים בו.
ושוב עוד לא שמעתי תשובה הגיונית...
היום דיברתי עם בת 16 שאומרת שההוכחה שלה לאלוהים היא שהתנך קיים אלפי שנים,אם זה מספיק הגיוני בישבילך , אז אולי אני באמת לא מבין.
דתיים >>
לצפיה ב-'איזו הוכחה יש לרגשות?'
איזו הוכחה יש לרגשות?
08/04/2007 | 00:29
21
1
אי אפשר לראות, לחוש, להריח, לטעום או לשמוע רגשות. אי אפשר גם להרגיש אותם כשהם לא "שלך". אז איך אתה יכול להוכיח שמישהו מאוהב? אתה רואה רק את ה"סימפטומים", רואה את הצורה שהוא מדבר או מתנהג, אבל זה שהוא מאוהב רק הוא יכול להוכיח לעצמו. אבל אתה עדיין מאמין שהוא מאוהב. למה? כי רוב הסיכויים שאם הוא מתנהג ככה, ואם הוא אומר שהוא מאוהב, הוא מאוהב. אבל זה לא מוכח בהחלט, זה סתם הסקת מסקנה הגיונית. כמו המסקנה הרציונלית שאם הסיכוי להתפתחות אורגניזמים חיים ביקום זה בערך כמו הסיכוי של לקחת את כל הזבל שבחיריה ולזרוק אותו לאוויר--ולקבל מזה מטוס בואינג 747... הדברים לא קרו סתם במקרה. מסקנה די הגיונית, לא? לא נכונה בהכרח בהכרח. אבל הגיונית.

ואם אתה עדיין אומר שזה לא הגיוני, אמחיש לך בצורה אחרת--נגיד שאני לוקחת זוג קוביות ואומרת לך שאני נורא ברת מזל, אז כשאני אזרוק אותם, שניהם ינתחו על שש. ואז אני עושה את זה. וואלה, אולי באמת יש לי מזל. ואז אני אומרת את זה שוב, ושוב זה קורה. טוב, זה באמת קצת מוזר, אבל עדיין הגיוני שזה מקרי. אבל אז אני עושה את זה שוב, ושוב, ושוב... ואתה מתחיל להבין פה שאו שאני מממממש ברת מזל, או שסידרתי את הקוביות... ואחרי שזה קורה עשר פעמים, אם אתה עדיין מאמין שזה סתם מקרה, אתה כבר צריך להיות ממש מטומטם... ברור שסידרתי את הקוביות! זו המסקנה הכי הגיונית שיש. אז הסיכוי לחיים הוא הרבה, הרבה, הרבה יותר זעיר מהסיכוי לקבל שש בשני הקוביות עשר פעמים רצוף. הגיוני להגיד שמישהו "סידר את הקוביות"? אני חושבת שכן!

אותה בת 16 כנראה עדיין לא ביררה מספיק על עצמה ועל האמונה שלה, אבל היא רק בתחילת דרכה. כל אחד מתפתח רוחנית בקצב שלו.

ובכלל, כל זה זה לא העניין. העניין הוא שסתם באת לפה, הצהרת הצהרות כלליות לא נכונות, והתחלת להתווכח בצורה חסרת כבוד לאנשים שלא עשו לך דבר.

אם בא לך להתווכח האם ה' קיים או לא, תעשה את זה במקום ובקונטקסט המתאים והראוי ובצורה מכובדת ובוגרת. אל תתחיל להאשים אנשים בדברים לא נכונים ולהתחצף סתם.
דתיים >>
לצפיה ב-'בסוף אני בבית עד אחרי חג 2 !'
בסוף אני בבית עד אחרי חג 2 !
08/04/2007 | 00:56
1
1
ולדעתי אפילו סיים להוריד. בכל מקרה כנראה שהיום אני לא אראה את זה, כי אחותי ובעלה לעתיד (לעוד 3 חודשים..) השתלטו על המחשב (אני מהפלא`..) -ואת יכולה לקרוא לי אור. זה נראה לי עדיף על ``מישהו``.. (תודה כבר אמרתי?)
דתיים >>
לצפיה ב-'...'
...
08/04/2007 | 13:06
אוףף... אף פעם זה לא הולך לי עם הפלאפון..
דתיים >>
לצפיה ב-'תתעדכני קצת...'
תתעדכני קצת...
08/04/2007 | 10:03
17
1
סריקות מוח שהפכו מהפשוטות בזמננו , מראות מה קורה למוח שלנו כשאנחנו מאוהבים..
ואיזה דברים משתחררים בגוף כשאנחנו מרגישים הרגשה כלשהי..
זאת הוכחה...
ולא סימפטומים.
דתיים >>
לצפיה ב-'אני עדיין רואה את זה כסימפטומים'
אני עדיין רואה את זה כסימפטומים
08/04/2007 | 10:11
16
זה אותו דבר בדיוק. למדת קצת על החומרים ההם? אם כן, היית יודע שאי אפשר לקבוע איזה הרגשה מרגישים באותו רגע אל פי הפעילות של המוח או החומרים שמשחררים. יודעים איזה חומרים קשורים למה, אבל לא יכולים לקבוע. כמו כן, אהבה זה לא משהו שעולה ברגע ואז יורד, אני מדברת על אהבה תמידית שנמשכת. את זה אתה לא יכול להוכיח על פי שום סקירה מוחית, כי זה משהו נמשך. אי אפשר להבדיל בין מוח למישהו שאוהב לבין מוח של מישהו שלא.

ואפילו אם כן, זה ממש לא נוגד את הטענה שלי שהאמונה בקב"ה היא מסקנה הגיונית.
דתיים >>
לצפיה ב-'ברור שזה לא נוגד...'
ברור שזה לא נוגד...
08/04/2007 | 10:20
13
אבל זה גם לא תומך.. זה כל העניין..
דרך הטבע שמין יחפש את המשכו , אהבה זה משהו שהתפתח עם האבולוציה
ובעתיד יצליחו להבין בין מוח שמאוהב לכזה שלא...
למרות שאהבה יכולה להיות לכל דבר , כמו אוכל לדוגמא , אז זו כמובן תהיה בעיה..
אבל עדיין אהבה זה לא משהו לא רציונלי...
את ניסית להביא דוגמא לעוד משהו לא רציונלי,כמו הקב"ה , וזו לא הדוגמא המתאימה..
דתיים >>
לצפיה ב-'אתה רוצה דוגמות אחרות?'
אתה רוצה דוגמות אחרות?
08/04/2007 | 10:38
12
לך תוכיח לי שאני קיימת.

על פי כל החושים שלך אני קיימת, אבל איך אתה יכול לסמוך עליהם? גם סכיצופרן שסומך על כל החושים שלו יכול להגיד לך בוודאות שהוא רואה ומדבר עם אנשים שאתה לא. אז מה אתה עושה? אתה שואל אחרים אם הם קולטים אותי, והם עונים לך בחיוב...... אבל איך אתה יודע שהם קיימים?! מחשבים? סקירות? רדאר? איך אתה יודע שהם קיימים?

אבל הכי הגיוני להגיד שכן, שהם קיימים. ושאני קיימת. רוב הסיכויים שכן, מה? אם כל ההוכחות האלה ביחד מראות שכל זה קיים, אז מסתבר שהוא קיים. אבל אי אפשר להוכיח את זה לעצמך בוודאות.

בעצם, הדבר היחיד שאתה יכול להוכיח לעצמך בוודאות הוא שאתה קיים. כי אתה יודע את זה. אבל אתה לא יכול להוכיח את זה לאף אחד אחר.

אני עדיין חושבת שאם תתן קצת זמן מחשבה למה שכתבת לעיל, גם תגיע למסקנה שאי אפשר להוכיח אהבה בצורה חד משמעית, וגם לא יהיה אפשר בעתיד.
דתיים >>
לצפיה ב-'אבל כן הוכיחו..'
אבל כן הוכיחו..
08/04/2007 | 11:53
11
אני לא מבין על מה הויכוח בקשר לאהבה.. הוכיחו את זה...
כל מה שאת אומרת הוא שאת מתעלמת מההוכחה , וזו לא הדרך...
ובקשר לדברים שסכיזופרני רואה ניתן להוכיח שהם לא קיימים..
כדי שמשהו יהיה נכון צריך להוכיח שיש משהו שמוכיח שהוא קיים ואז הוא קיים , אלה אם הוכיחו שההוכחה שקרית.
ובקשר למשהו שמוכיחים שהוא לא קיים , אז צריך להוכיח אחרת...
בקשר לקב"ה לא הוכיחו שהוא קיים ולא הוכיחו שהוא לא קיים,אז אין סיבה להאמין...
ועזבו את זה , יותר מזה , גם אם נגיד והוא קיים , לא הוכיחו שום קשר בין ישות אלוהית לכל ההלכות היהודיות הנוצריות או המוסלמיות , מי אמר שבאמת צריך לעשות את מה שאנחנו עושים בדרך שאנחנו עושים אותם, סך הכל אנשים אחרים , שלא הוכיחו באמת שהם לא "נביאי שקר".
דתיים >>
לצפיה ב-'לא, לא הוכיחו את זה.'
לא, לא הוכיחו את זה.
08/04/2007 | 13:29
10
1
אתה בעצמך הסכמת שאי אפשר להבחין בין מוח "מאוהב" ומוח שלא. איפה ההוכחה שלך שהאדם ההוא מאוהב? יש לך מלא סיבות להאמין שהוא מאוהב, אולי אפילו כמה הוכחות מדעיות ע"פ סקירת מוח, אבל אתה לא יודע בוודאות שזה נכון. אמרנו שהסקירות לא יכולות להראות בהכרח. מי מתעלם מהוכחות? אין פה הוכחה חד משמעית.

אז תוכיח לו שהם לא קיימים, לסכיזופרן. איך תעשה את זה ע"פ השיטה הזאת? טוב, אין לך משהו להוכיח שהם קיימים, וגם לו אין. אז כדי להוכיח שהם לא קיימים, צריך להוכיח שלא. איך תעשה את זה? הרי הוא חש אותם בדיוק כמו שאתה חש כל בן אדם אחר. אולי אפשר להורות על הבדלים שיש בין הדמויות שהוא קולט אותן ל"אנשים אמיתיים" שאתה רואה ברחוב. אתה יכול להראות לו שאף אחד אחר לא קולט אותם. אבל איך הוא יכול לדעת שאתה לא סתם עוד דמות שמנסה להסיט אותו כנגד הדמויות ה"אמיתיות"? אין שום דרך לעשות את זה.

בקשר להוכחות של הקב"ה, נו, אני לא מנסה להוכיח שהוא קיים. אין שום דרך לעשות את זה כפי שאמרת. אם הייתה, כמו שהזכירו כאן, לא היינו קוראים לזה "אמונה" אלא "ידיעה". אבל זה שאין הוכחה חד משמעית לא אומר שאין סיבה להאמין. כפי שהבהרתי לעיל יש סיכוי די טוב שיש מי שברא את העולם. וכפי שהבהרתי, אתה כבר מקבל דברים מעליהם שבכלל לא ידעת שאתה מקבל מעליהם, דברים שאי אפשר להוכיח אותם חד משמעית. מה שאני אומרת הוא שלא צריך להוכיח כל דבר חד משמעית כדי להאמין בו. מספיק סיכוי גדול, וזהו.

הספק הקטן הזה שאולי הוא לא קיים לא מפריע לי בכלל, כי זה כבר לא שייך מה באמת קיים או לא כשחושבים על זה--העיקר איך אני קולטת את העולם ומה אני עושה עם מה שאני קולטת. זה לא ממש משנה לי אם כל העולם באמת לו קיים. לי הוא קיים, לי הוא חשוב, ואני משתתפת בכל ההזיה הזאת ומנסה למצוא את מקומי בה, והשאלה אם היא קיימת או לא כבר לא שייכת.

מה הקשר בין ה' להלכות? זה הולך להיות ארוך. אביא לך את מה ששמעתי מפי לורנס קלמן, שהיה בעבר אתאיסט, חקר את הדת באוניברסיטה, ועכשיו מתגורר בירושלים בתור יהודי דתי לכל דבר.

בוא נתחיל מנקודת ההנחה שהיהדות מאמינה בהלכות כי היא מאמינה שהתורה שבע"פ והתורה שבכתב ניתנו מה' למשה בהר סיני. אולי זה נשמע לך סיפור כישופים. בוא נסתכל על הסיפור כישופים הזה מנקודת מבט של חוקר דת מקצועי.

ע"פ החוקרים ישנם שלושה גורמים לדת להיווצר:

1) הגורם של "העבר". כלומר, שאיזה מישהו אחד--נקרא לו בשם "פרד", כפי שקלמן מכנה אותו--שבא ואומר לך, "לפני אלפי שנים, האל אתגלה לאבותיכם! הוא כתב להם ספר והביא אותו אלי, והנה הוא, אז אתם צריכים לשמוע את כל מה שהם אומרים!"
2) "ההווה"--פרד בא אליך ואומר "אתה עכשיו שמעת את קולו של האל, שציווה עליך לעשות כך וכך!"
3) "העתיד"--פרד אומר, "טוב, יש אל, ואין לו קשר אליך... אבל בעתיד הוא הולך לבוא ולהתגלות, אז אתה צריך להכין את עצמך ואת הילדים שלך להתגלותו של האל."

אין אפשרות אחרת, כיוון שכל העותקים של התורה בכל העולם דומות אחת לשנייה, אז באיזשהו שלב מישהו היה צריך לשכנע את כללל היהודים שזה מה שהם שמעו וראו.

בקשר ליהדות, הדבר הכי מתאים נראה הגורם של "הווה". משה בא ואומר לעם ישראל, "אתם כרגע שמעת את ה' מדבר!" יש בעיה קלה עם זה.

על פי האמונה היהודית, לא רק משה שמע את ה' מדבר אליו. כל בני ישראל שמעו אותו. שלושה מליון אנשים! זו טענה די חצופה, לא? להגיד ששלושה מליון אנשים עמדו בתחתית הר ושמעו את ה' אומר "אני ה'" ומוסר את התורה למשה!אז תגיד לי אתה, אם אתה היית עומד במעמד המוזר הזה... אתה היית קונה את הסיפור של משה?! גם אם היית עייף ויגע, וסתם איזה עבד מטומטם שיאמין לכל דבר שיגידו לו... שלושה מליון אנשים!

בעניין של ה"הווה", אי אפשר להחזיק בסיפור אלא אם כן אין אפשרות לבדוק את זה. כשפאולוס בא ואמר שפגש את ישו בדרך, היתה אפשרות להוכיח אחרת? לא. היתה דרך להוכיח שמוחמד באמת שמע את אללה? לא. אבל האם יש אפשרות לבדוק את מעמד הר סיני? כן! אתה יכול לשאול כל אחד מה-2,999,999 האחרים ש"שמעו"!

ה"עתיד" לא הולך עם יהדות, כי הדת היהודית עוברת דרך האבות לבנים--כל האחד מהם אומר "אבותי שמעו את ה' מדבר". אבל בתאורית העתיד, היו צריכים למסור "לא שמעתי, אבל בעתיד ישמעו", וזה לא מה שקורה בדת היהודית.

טוב, נראה מה קורה בתאורית ה"עבר". פה איזה פרד מגיע ואומר, "לפני אלפי שנים אבותיכם שמעו את ה' מדבר בהר סיני!" אבל יש בעיה קלה.

אין פרד.

בכל הדתות שמתחילות בתאורית "העבר", צריך להיות איזשהו שבר בהעברת המסורת כדי שלא יכולו להוכיח שהוא לא באמת קרה. איזה אסון טבע או משהו, ואז המסורת נאבדה, והנה הפרד בא אליך להחזיר אותו! אבל ביהדות אין שבר כזה. אין איזה מישהו אחד בעבר שבא וחידש לנו את הסיפור--השלשלת מתמשכת ממעמד הר סיני ועד היום בלי שום פרד ובלי שום אסון.

העניין שמפיל את כל התאוריות לגבי היהדות הוא שדבר כזה, אפילו אם הוא היה שקר אחד גדול לשלושה מליון אנשים--אם ייתכן שדבר כזה יקרה, לפי עולם המדע, היה צריך לקרות שוב. כי כל תופעה טבעית צריכה להתקיים יותר מפעם אחת. אבל דבר כזה  קרה רק פעם אחת בכל היסטורית האנושות. לא ייתכן שזה סתם טבעי שאיזה שלושה מליון עבדים טריים החליטו ששמעו את דבר ה'. אם אתה רוצה לטעון שזה כן טבעי אבל כל כך נדיר שהוא לא חזר על עצמו, אבל שהוא כן יחזור על עצמו מתישהו בעתיד--אפשר לחזור לסיפור עם הקוביות. אם יש סיכוי של אחד למיליון שדבר כזה הוא טבעי... כמה סיכוי יש שהוא לא טבעי? 999,999 למיליון.

....

איזה מהם אתה היית מאמין...?
דתיים >>
לצפיה ב-'יש רק בעיה אחת...'
יש רק בעיה אחת...
08/04/2007 | 13:42
9
3
אהבה.. מראים לבן אדם מישהו שהוא אוהב  , ורואים שהגוף שלו משחרר אינזימים וככה הוא בעצם מרגיש..

אלוהים , אין שום הוכחה אפילו קטנה שהוא קיים , זה לא שיש ספק , פשוט אין סיבה אחת להאמין..
ואל תתחילי עם סיפורי התנ"ך, קודם כל תוכיחי שאלוהים בכלל קשור לזה..
ולא דברים כמו , בתנ"ך יש דברים שלא יכלו לדעת לפני הרבה זמן...
דתיים >>
לצפיה ב-'הפוך. הרגש מעורר תגובה פיזיולוגית'
הפוך. הרגש מעורר תגובה פיזיולוגית
08/04/2007 | 13:45
3
10
לצפיה ב-'או ש'
או ש
08/04/2007 | 13:48
2
1
תגובה פיזיולוגית מעוררת את הרגש...
דתיים >>
לצפיה ב-'כשבעצם'
כשבעצם
08/04/2007 | 13:49
1
תגובה פיסיולוגית ורגש זה אותו הדבר.
דתיים >>
לצפיה ב-'אה, כן?'
אה, כן?
08/04/2007 | 14:13
אז תוכיח את זה.
דתיים >>
לצפיה ב-'קרא שוב את מה שכתבתי.'
קרא שוב את מה שכתבתי.
08/04/2007 | 14:12
4
ולא ברפרוף הפעם.

מה שכתבתי להלן לא מבוסס על הנחה שה' קיים. זה לא סיפורי תנ"ך, זה ההסבר היסודי של היהדות של הקשר בין הדת לבין הקב"ה.

אתה מסתובב סביב עצמך. אמרנו. אין הוכחה חד משמעית לכאן ולכאן. אבל גם להרבה דברים אחרים אין הוכחה חד משמעית, אבל אתה מאמין בהם גם ככה. למה צריכה להיות הוכחה חד משמעית כדי להאמין במשהו?

בקשר לאהבה, אז מה?! זה רק מראה את התגובה הפיזית שלו לאותו בן אדם. אם המדענים היו מעבירים תמונות של אנשים בלי לדעת איזה הוא אוהב ואיזה לא, היו יכולים להסיק מהתגובות הכימיות את מי הוא מחבב יותר או מי פחות... אבל לא בפירוש מה הוא מרגיש כלפי אדם כלשהו, האם זאת אהבה עמוקה אמיתית או סתם ידידות, כו'. אני אישית לא מאמינה שאהבה זו סתם תגובה כימית. אתה היית פונה לחברה ואומר לה, "אני חש תגובה כימית עזה כלפייך"? תעשה לי טובה. אהבה היא הרבה מעבר לזה. את ה"מעבר" לא ניתן להוכיח מדעית. אם אתה לא מאמין ככה, עזוב. (אני מרחמת על מי שתתאהב בך אם כך, אבל מה לעשות.) נתתי לך עוד דוגמאות.
דתיים >>
לצפיה ב-'היא לע מעבר לזה...'
היא לע מעבר לזה...
08/04/2007 | 16:26
3
לצפיה ב-'זה כל מה שיש לך להגיד?!...'
זה כל מה שיש לך להגיד?!...
08/04/2007 | 16:34
2
אחרי שטרחתי וכתבתי לך את כל המגילות האלה?

אני מסכימה עם דוד, שהתופעה הפיזיולוגית נגרמת מהרגש ולא הפוך. אם אתה טוען אחרת--תוכיח! אם אתה כל כך דבוק בהוכחות הכרחיות!
דתיים >>
לצפיה ב-'כמו שכבר אמרנו'
כמו שכבר אמרנו
08/04/2007 | 17:22
1
זכותך להאמין בדברים שאין להם הוכחות..
אני רק חושב שלהאמין במשהו שאין לו הוכחות זאת בריחה, פשוט פחד מהלא ידוע...
במקום לנסות למצוא הוכחות למשהו , או למצוא את הדבר הנכון , פשוט אומרים בואו נעזוב , אי אפשר...
בואו נוותר ונילך על העניין של ה"כן מישהו עשה את זה , הוא ישות אלוהית"
וזה ממש לא נכתב בזלזול..
זאת אמונה..
דתיים >>
לצפיה ב-'אני מבינה את העמדה שלך'
אני מבינה את העמדה שלך
08/04/2007 | 18:23
אבל אני חושבת שהאמונה בקב"ה זאת לא בריחה. להיפך, זאת מודעות גבוהה יותר לעולם דווקא. מודעות לעובדה שחוקי פיזיקה הם רק חוקים שקיימים ביקום שאנחנו קולטים אותו, וזה שאנחנו לא יכולים להבין משהו לא אומר בהכרח שהוא לא קיים.

זו גם מודעות גבוהה יותר לעצמינו. מתחת לכל הקשקושים של הטבע האנושי, לפי אמונתי, יש אמונה במשהו. זה חלק בלתי נפרד מאיתנו. מי שיכול לשבת עם עצמו להרגיש את הרגשות האלה שאין להם הסבר לוגי, הוא מודע לעצמו הרבה יותר מאשר מישהו שמנסה להסביר הכל בצורה רציונלית.

וזה שאני מאמינה לא אומר שאני מפסיקה לחקור ולנסות להבין. להיפך--לפי הרמב"ם, התפקיד של האדם הוא לחקור ולנסות "להשיג את החכמה". הקב"ה הוא לא בריחה מהלא נודע--הוא חלק מתוצאות התחקיר, חלק מהמחקר עצמו.
דתיים >>
לצפיה ב-'טעות בידך....'
טעות בידך....
09/04/2007 | 20:58
1
1
בסריקה של המוח MRI ניתן להבחין בשינויים במוח בכל מצב ומצב קרי - אהבה-לחץ-מתח-שנאה למידה-חשיבה ועוד...
אנא לפני שכותבים ומביעים דיעה רצוי לשקול דברים.
הכותב עוסק ברפואה.
רק בריאות שמחה יציפו אותך.
דתיים >>
לצפיה ב-'אז אני חוזרת בי.'
אז אני חוזרת בי.
09/04/2007 | 21:00
1
תודה על ההערה.
דתיים >>
לצפיה ב-' על כל מה שאמרת עד עתה'
על כל מה שאמרת עד עתה
08/04/2007 | 11:08
6
לצפיה ב-'אמונה מהי?'
אמונה מהי?
09/04/2007 | 21:07
1
2
זכותו של כל אדם להאמין במה שהוא רוצה. כמו שזכותי להאמין שהמחשב הוא אלוהים.
וכי למה לא??? הוא מחשב מהר,מחובר לכל מיני אנשים בעולם [אינטרנט]
כשאתה כותב מילה בגוגל הוא משלים לך אותה,הוא מנגן ,מחפש ,אפשר לעשות הכל בעזרתו, חוץ מלהכין קפה- נו טוב גם אלוהים לא מכין קפה.
קשקוש בלבוש לכל אדם יש אמונה, אפילו האמונה החכמה ביותר והאבסורדית ביותר צריכה לעמוד מול מבחן המציאות, ובמבחן המציאות כל האמונות נופלות הכל, אמונה שלא עמדה במבחן אין בה ממש זוהי בערות ובורות ולא אמונה.
האמונה היחידה שיש לאדם היא : אמונה בעצמו בלבד-נקודה.
ויש עוד הסברים רים וטובים, זוהי טעימה...
דתיים >>
לצפיה ב-'אמונה צריכה לעמוד במבחן המציאות?'
אמונה צריכה לעמוד במבחן המציאות?
10/04/2007 | 02:45
1
באיזה מובן?
האמונה היא לא דבר גשמי, בניגוד למציאות.
לכן זו בעיה בכלל לבחון את האמונה בכלי שהוא המציאות. זה כמו למדוד גובה בליטרים - זה פשוט חסר משמעות.
ייחודה של האמונה הוא בכך שעד כמה שתוכל להוכיחה לוגית/ מציאותית וכדו' - תמיד יישאר פתח קטן להגיד שזה לא נכון, תמיד יישאר פתחון להפריך אותה ובכלזאת אתה מאמין בה, היא אמונה, לא ידיעה.
זו לא בעיה להאמין במשהו ידוע, החכמה היא להאמין במשהו למרות הרציונל.
דתיים >>
לצפיה ב-'לא מסכים..'
לא מסכים..
08/04/2007 | 00:50
39
1
אמונה תמימה כבר לא קיימת בימינו.. חייבים לשאול שאלות(שאלות מתוך רצון להתחזק)

חוצמזה אצלנו בביה"ס לא היתה כפיה ואני אישית חושבת שהתפתחתי יפה..
דתיים >>
לצפיה ב-'קיימת.. בטח קיימת...'
קיימת.. בטח קיימת...
08/04/2007 | 00:55
3
1
רק לא נתקלת בה.
+
כפיה היא מושג רחב מאוד...
+ לא ידעתי שאתה "חושבת"
דתיים >>
לצפיה ב-'ברור שקיימת..'
ברור שקיימת..
08/04/2007 | 01:05
2
1
קיימת אצל הדור של פעם.. היום הדור שלנו שואל שאלות..

והמקלדת ה-@##^@!  הזאת!!! תמיד עושה לי בעיות..
דתיים >>
לצפיה ב-'אה הא.'
אה הא.
08/04/2007 | 01:41

המקלדת
דתיים >>
לצפיה ב-'תתפלא.. גם בדור הזה..'
תתפלא.. גם בדור הזה..
08/04/2007 | 14:11
1
אם כי זה נדיר יותר...
ואני לא חושבת שלשאול שאלות מעיד על חוסר אמונה, אלא על רצון להבנה. עובדה שמאמינים גם כאשר לא מקבלים תשובות המניחות את דעתינו.
דתיים >>
לצפיה ב-'+'
+
08/04/2007 | 00:57
2
שים לב למילותיך "מתוך רצון להתחזק" - משמע האמונה הבסיסית כבר קיימת.
אז זה כן מתוך אמונה או לא ?
...
דתיים >>
לצפיה ב-'וגם (הסניליות מכה בי היום כנראה...)'
וגם (הסניליות מכה בי היום כנראה...)
08/04/2007 | 00:58
1
למיטה ידיעתי כן כתבתי שצריך לשאול שאלות...
דתיים >>
לצפיה ב-'חושבת?את חושבת?'
חושבת?את חושבת?
08/04/2007 | 01:09
בטוחה?
דתיים >>
לצפיה ב-'*חושב'
*חושב
08/04/2007 | 01:13
1
לצפיה ב-'אמונה תמימה קיימת..'
אמונה תמימה קיימת..
08/04/2007 | 10:09
30
1
כל בן אדם שני יגיד לך שהוא מאמין כי "צריך להאמין"...
דתיים >>
לצפיה ב-'בוודאי שקיימת אמונה תמימה'
בוודאי שקיימת אמונה תמימה
08/04/2007 | 10:22
29

ולאלה שמחזיקים באמונה תמימה קשה מאוד להסביר לאלה שלא מאמינים שיש אלוקים.
למי שיש אמונה תמימה פשוט יודע בלבו שיש אלוקים.

העניין הוא שאנו חיים בדור כזה שדורש הוכחות.
ולאלה הדורשים הוכחות (אם באמת רצונם לדעת ולא רק להקניט על מנת להוכיח את הצד ההפוך) יש למצוא את הדרך להגיע לידיעה בקיומו של האלוקים.

אני חושבת שמי שבאמת רוצה למצוא את אלוקים, הוא ימצא.

דתיים >>
לצפיה ב-'זאת הבעיה'
זאת הבעיה
08/04/2007 | 10:24
20
שאני מחפש הוכחה... והיא לא קיימת...
דתיים >>
לצפיה ב-'סליחה'
סליחה
08/04/2007 | 10:25
לא קיימת מבחינתי עדיין..
דתיים >>
לצפיה ב-'זו לא בעיה'
זו לא בעיה
08/04/2007 | 10:27
18

ואתה נמצא במקום נהדר.

תמשיך לחפש ואתה תמצא.

דתיים >>
לצפיה ב-'ממשיך... '
ממשיך...
08/04/2007 | 10:28
11
3
לצפיה ב-'כל הכבוד שאתה מנסה'
כל הכבוד שאתה מנסה
08/04/2007 | 10:37
10
יש כאלה שגם זה לא עושים, רק מעירים הערות על הדת החשוכה והפרימיטיבית ועוזבים את זה..

עצם העובדה שאת "חופר" בדת רק אומר דברים טובים עליך ועל עוצמת האמונה שלך..
דתיים >>
לצפיה ב-'בהחלט'
בהחלט
08/04/2007 | 11:56
9
אני יודע שאם אני אאמין לבסוף  , זאת באמת תהיה אמונה שלמה, או לפחות כך אני אחשוב.
דתיים >>
לצפיה ב-'אמונה עיוורת שאין בה זרזיף של כפירה'
אמונה עיוורת שאין בה זרזיף של כפירה
08/04/2007 | 13:06
8
2
אמונה עיוורת שאין בה זרזיף של כפירה היא מלאכותית ומזויפת.
דתיים >>
לצפיה ב-'אוקיי..'
אוקיי..
08/04/2007 | 13:08
5
1
אז מה שאתה אומר הוא שאין אמונה שלמה , אז למה להאמין?
דתיים >>
לצפיה ב-'למה לא? חזרנו לאסטרואיד'
למה לא? חזרנו לאסטרואיד
4
4
לצפיה ב-'כי'
כי
08/04/2007 | 13:50
3
1
כשמאמינים זה מבטל אפשרויות אחרות.. כמו אולי למצוא באמת איך נוצר העולם..
דתיים >>
לצפיה ב-'אין דרך למצוא באמת איך נברא העולם.'
אין דרך למצוא באמת איך נברא העולם.
08/04/2007 | 14:18
1
והאמונה בקב"ה לא שוללת שום אפשרות מדעית. איזה עוד אפשרויות יש, חוץ ממדעיות ודתיות?
דתיים >>
לצפיה ב-'באיזה תקופה אתה חי?'
באיזה תקופה אתה חי?
08/04/2007 | 14:32
1
2
זה אולי היה נכון במאה ה- 14. זה ודאי לא נכון היום- שבו אנשים דתיים (לאו דווקא יהודים) נמצאים בכל החזיתות בעולם המדעי, וחושפים שעל אחר שעל את החוקיות בעולם הטבע.
דתיים >>
לצפיה ב-'נכון..'
נכון..
08/04/2007 | 16:28
2
אתה לא חושב שלהאמין שמשהו יצר את זה בלי לנסות לחפור בזה יותר זה סוג של וויתור?
בלי להבין כלום אתם אומרים , טוב זה מעבר למה שאני יכול לחשוב , משהו .. יצור שמימי יצר את זה...
דתיים >>
לצפיה ב-'פייי איך אתה מבטל במחי יד'
פייי איך אתה מבטל במחי יד
08/04/2007 | 14:24
1
1
אחת את האמונה של הדורות הקודמים.. כן כן .. זו העיוורת.. הכופרת...
דתיים >>
לצפיה ב-'בהחלט...'
בהחלט...
08/04/2007 | 16:29
לצפיה ב-'הוא לא ימצא'
הוא לא ימצא
08/04/2007 | 14:07
5
1
משום שלא קיימת הוכחה. קיימות רק ראיות, אבל מעולם לא ראיתי אדם שהתיימר להציג הוכחה. רק ראיות על גבי ראיות, הסברים למה זה הגיוני, למה זה לא הגיוני אחרת, אבל בשום אופן לא הוכחה.
דתיים >>
לצפיה ב-'יש הרבה מה להוכיח'
יש הרבה מה להוכיח
08/04/2007 | 14:42
2
1
אבל זה נכון שתמיד באיזה שהוא מקום יהיה את הצורך שחל האמונה כי שום דבר הוא לא בטוח כמו שאנחנו מאמינים לנהג אוטובוס שיקח אותנו בידיוק לתחנה שאנחנו צריכים והוא לא יסטה מהבמסול שלו למרות שהוא יכול לעשות את זה אבל רוב הסיכויים שלא ככה גם רוב הסיכויים שה' ברא את העולם ויש נק קטנה שבה אנחנו נדרשים להאמין...

ולמה אני מאמינה בה' כי אני בטוחה שהעולם לא נברא מעצמו אלא יש לו יוצר ואני מאמינה שלא הגיוני שמישהו קם ביום בהיר והמציא שמיליוני אנשים ראו את המעמד הניסי של קריעת ים סוף ומעמד הר סיני..
דתיים >>
לצפיה ב-'למה את כל כך בטוחה שזה באמת קרה?'
למה את כל כך בטוחה שזה באמת קרה?
08/04/2007 | 16:30
1
לצפיה ב-'שמה קרה?'
שמה קרה?
09/04/2007 | 20:57
לצפיה ב-'זה כמו שאדם חכם שאל פעם, יש לך'
זה כמו שאדם חכם שאל פעם, יש לך
10/04/2007 | 03:43
1
מוח?אתה יכול להוכיח שיש לך?
קיימות רק ראיות...אבל יש המון דברים בחיים שאנו בטוחים באמיתותם על סמך הרבה פחות ראיות ובלי יכולת להוכיחם...בלי המסקנות מאותן ראיות לא היינו יכולים לחיות...
דתיים >>
לצפיה ב-''
10/04/2007 | 17:23
לצפיה ב-'ועוד משהו'
ועוד משהו
08/04/2007 | 10:26
7
אני לא מקבל את זה שאנשים מאמינים מתמימות , זאת אמונה לא נכונה.
דתיים >>
לצפיה ב-'אין אמונה נכונה או שאינה נכונה'
אין אמונה נכונה או שאינה נכונה
08/04/2007 | 10:28
4
3

אמונה היא אמונה.
וכל אדם מגיע אליה בדרכו שלו.

דתיים >>
לצפיה ב-'אבל יש דרך נכונה ולא נכונה...'
אבל יש דרך נכונה ולא נכונה...
08/04/2007 | 11:57
3
1
דרך של פשוט לוותר על החיפוש ולהגיע למסקנות , רק כי פשוט ככה צריך , היא בהחלט שגויה.
דתיים >>
לצפיה ב-'לא נכון..'
לא נכון..
08/04/2007 | 14:25
1
זו אמונה אמיתית בעיני.. כי אם אתה כבר יודע בוודאות, זו אינה אמונה, אלא ידיעה.
אחד העקרונות ביהדות הוא שהאמונה היא ניסיון. ואם אתה יודע, איזה ניסיון יש לך כאן לעמוד בו ?
דתיים >>
לצפיה ב-'לא ניתן לכפות על אדם אמונה'
לא ניתן לכפות על אדם אמונה
08/04/2007 | 15:34
1
4

אי אפשר לומר לאדם: "תאמין כי ככה צריך"
אפשר לומר כמובן מה שרוצים, אבל זה לא יעורר אצל אדם אמונה באלוקים.

לכן אין מצב שבו אדם יאמין באלוקים כי אמרו לו שכך צריך.
אמונה באלוקים זה משהו עמוק ופנימי שמגיעים אליו לבד.
אמונה באלוקים זו דרגה רוחנית מאוד גבוהה שצריך להמצא בה, משום שאמונה באלוקים נבחנת בכל רגע נתון בחיינו ועומדת לניסיון בכל רגע נתון בחיינו.

החיפוש שלך הוא אחרי ההוכחה כי יש אלוקים.
אני חושבת שישנן הוכחות לקיומו של האלוקים, אבל אני קטונתי מלהביא לך ראיות לקיומו של האלוקים.
עבורי הוא קיים וזהו.

כשאתה תמצא הוכחה לכך שהאלוקים קיים (ואם באמת תרצה למצוא, האלוקים עצמו כבר ייתן לך הוכחה),האמונה כבר תגיע אל לבך.
אמונה יכולה להגיע ממקום של ידיעת השכל.
אמונה יכולה להגיע ממקום של ידיעת הלב.

"אמונה עיוורת" היא אותה אמונה שהיתה לאברהם אבינו כאשר הלך לעקוד את בנו יחידו יצחק ועמד לעשות כך משום ששמע בקולו של האלוקים כי כך התבקש.
ללא שאלות וללא תהיות.
רק כי כך התבקש.

לאמונה כזו בדרגה רוחנית כל כך גבוהה, אינני יודעת אם אנו בדור הזה מסוגלים להגיע.

דתיים >>
לצפיה ב-'שוב סיפורים ...'
שוב סיפורים ...
08/04/2007 | 16:32
קוראים לזה גם טירוף בימים שלנו..
דתיים >>
לצפיה ב-'זה בגלל'
זה בגלל
08/04/2007 | 10:33
1
1
שאתה שייך לדור החדש והמפוכח ששואל שאלות וחוקר,הדור הישן(שהיה קיים עד לא מזמן)

האמין במשהו כי ככה חונך, כל העולם היה בנוי בצורה של לא לחקור הרבה לא לנסות להבין

אפילו הילדים של היום לא כמו פעם,היום הם הרבה יותר סקרנים ושואלים שאלות פעם ילדים לא ממש היו שואלים אלא רק עושים
ולכן זה קרה, זה היה דבר טוב בזמנו וגם רע...

בכל אופן דברים השתנו...
דתיים >>
לצפיה ב-'הכל לטובה '
הכל לטובה
08/04/2007 | 11:54
2
לצפיה ב-'לא היה כזה סקר לפני כמה זמן?'
לא היה כזה סקר לפני כמה זמן?
07/04/2007 | 23:45
1
1
בכל מקרה, לדעתי אין צורך בהפרדה מגיל קטן.
היה לי דיון על זה עם 2 ידידים שלי וחברה לפני איזה חודש. כולנו באנו מרקע דתי, כל אחד הגיע לכיוונים אחרים בסופו של דבר, אבל כולנו הסכמנו עם דבר אחד, וזה ההפרדה במערכת החינוך הדתית.
לעניות דעתי, ההפרדה היא זו שגורמת למצב שבו כשכן קיימת איזושהי אינטראקציה בין שני המינים, (ואני לא מדברת דווקא על אינטראקציה מינית), תהיה התרגשות יתרה.
לא רק שהם לא ידעו איך להתנהג ולדבר אחד עם השניה, זה אף עלול להוביל ל"איסורים" ולמתח מיני, מסתם מגע של לחיצת יד, או חיכוך באוטובוס או מה לא.  
מה שאמור להיות רגיל בין שני המינים, יהיה מאוד מוזר ומיני מלכתחילה, למרות שהוא לא אמור להיות כך. אני מדברת על שיחת חולין, נניח, בין ילד וילדה בגיל 12.

מגיל חטיבת ביניים אני כבר אמביוולנטית. לא סגורה על האם צריכה להיות הפרדה או לא. נראה לי הכי אידאלי כן לקיים הפרדה, אבל לא מוחלטת. לא הפרדה ברמה של תיכון לבנות ותיכון לבנים, הפרדה בכיתות. ככה כן תהיה אינטראקציה בין המינים, שאמנם תהיה מינימאלית, אבל לא תגרום להם לבעיות תקשורת בעתיד.

חלק מהתאוריה שלי לגבי השריטה שלי זה שהחינוך הדתי שקיבלתי הוא אחד מהגורמים.
אבל אולי זו רק אני.
דתיים >>
לצפיה ב-''
08/04/2007 | 00:45
1
לצפיה ב-'טוב שיש אופציות'
טוב שיש אופציות
08/04/2007 | 01:37
1
ז``א: ההפרדה זה דבר חשוב כאשר דואגים גם ללמד את חשיבותה ולא רק לכפות אותה. וכמו שאמרו לפני, לא צריך קיצוניות בעניין. אך עם זאת - אני חושבת שלא כל אחד בנוי לכך (אפילו בתקופת החינוך שלו) ולכן טוב שיש אופציות בחינוך הדתי של לימודים מעורבים.
דתיים >>
לצפיה ב-'הפרדה'
הפרדה
08/04/2007 | 07:35
2
2
ביסודי זה לא הפריע לי שהיו בנים ובנות ביחד כי לגעת בבן זה היה לגעת במשהו טמא... בנים היו איכסה!
אבל לא ניראה לי שזה ככה יותר.

בתקופת התיכון אני בעד הפרדה. אני למדתי באולפנה והתמקדתי בלימודים ובחברות ולא בהורמונים.... זה גם נותן פתח לכל מיני דברים.
ומספיק הינו חייבות להתלבש צנוע כשאין בנים תחשבו איך היו מכסים אותנו אם היו בנים (עם רעלות בטח)....
סתם, אבל בתאכלס אני שמחה שלא היו בנים לא חשבתי יותר מידי על איך שאני ניראת כל שניה.... רק כייף ולימודים ואפשר לעשות הרבה יותר בניפרד (מבחינת צניעות) מאשר לא בניפרד.... למשל הרקדות הכתרות......דברים שתורמים לאווירה ולכייף בלימודים.
דתיים >>
לצפיה ב-'ומהיסודי זה השתנה?חחח'
ומהיסודי זה השתנה?חחח
10/04/2007 | 03:45
1
לצפיה ב-'חה חה חה'
חה חה חה
10/04/2007 | 17:15
2
זה לא.... אבל זה טמא מסוג אחר....
דתיים >>
לצפיה ב-'אני הייתי שמחה על הפרדה גם בחינוך'
אני הייתי שמחה על הפרדה גם בחינוך
08/04/2007 | 10:10
2
1

החילוני.
ואני לא נוגעת כרגע בטעמים של צניעות שמבחינתי הם ברורים מאליהם.

אני חושבת ומאמינה שתלמידים יכולים להגיע להישגים טובים יותר כאשר ישנה הפרדה בין בנים לבנות.
אני גם חושבת שיותר נוח לכל מין ללמוד בנפרד מהמין השני ולהרגיש הרבה יותר נוח להיפתח ולבוא לידי ביטוי כאשר נמצאים בחברת המין שלהם.

ישנם תלמידים רבים (בנים ובנות) שהם עצורים וסגורים ושאינם באים לידי ביטוי בחינוך מעורב משום שהנורמה החברתית משקיעה אנרגיות רבות במציאת חן הדדית בין בנים לבנות ולהיפך.
זה אולי טבעי בגיל הזה לרצות למצוא חן בעיני המין השני, אולם כאשר מדובר במערכת חינוך שצריכה להביא להישגים, נכון יותר להוריד מתיחויות בין בנים לבנות וליצור אווירה לימודית נקייה.

דתיים >>
לצפיה ב-'אולי נכון יותר'
אולי נכון יותר
08/04/2007 | 10:26
1
1
לשנות את היסודות של מערכת החינוך הזאת. התביעה מהתלמידים לשאיפה להשגיות ולהצטיינות היא הפסולה! בנים ובנות לא מרגישים מאויימים מעצם העובדה שהם ביחד, ואם כן אז הם צריכים לדעת להתמודד ולמצוא את הדרך... שימי את האצבע על שורש הבעיה.
דתיים >>
לצפיה ב-'זו בעיה וההיא בעיה'
זו בעיה וההיא בעיה
08/04/2007 | 10:35

ואין קשר בין הדברים.

אני בעד הישגיות ואני בעד שכל תלמיד יגיע למימוש הפוטנציאל שבו.
על הדרכים ניתן לדון.
מערכת החינוך שינתה פניה שוב ושוב בדרכים להקניית ידע.
וכל הזמן מאשימים את מערכת החינוך ברמת ההישגים הנמוכה של הילדים.

ישנם הרבה מרכיבים בחינוך והם אינם תלויים רק במערכת החינוך.
ישנם עוד גורמים המשפיעים על הישגיו של התלמיד.
ישנה המשפחה והסביבה בה גדל התלמיד וישנו גם את התלמיד שצריך לקחת אחריות על הישגיו.
זו לא רק מערכת החינוך שאחראית.

את האצבע צריך להניח על מספר גורמים ולא להשליך את האחריות רק על המערכת.

דתיים >>
לצפיה ב-'אני בעד הפרדה'
אני בעד הפרדה
08/04/2007 | 12:04
1
כבר מהיסודי בבית הספר.
דתיים >>
לצפיה ב-''
08/04/2007 | 13:25
1
לצפיה ב-'לא טבעי!!!!'
לא טבעי!!!!
8
1
כאשה בת 42,אמא לילדים שלמדה באולפנא לבנות. אני חייבת לומר כי הפרדה בין בנים לבנות בכל שלב בחינוך הינה דבר לא טבעי, מנוגד לטבע האנושי. הבריאה יצרה אותנו זכר ונקבה! הפרדה יוצרת מצבים שאינם טבעיים ואף,ארחיק לכת ואומר, מזיקה!
ולאלה החוששים מיצרים, שליטה עליהם,וכ"ו סימכו על החינוך שאתם מעניקים לילדים! רק כך הם ידעו לבחור הייטב, להבחין בין טוב לרע, לחוות חוויות של גיל ההתבגרות ולהתחבר אל כולם!!
דתיים >>
לצפיה ב-'חבל שאין איקון של מחיאות כפיים'
חבל שאין איקון של מחיאות כפיים
08/04/2007 | 14:58
6
6
לצפיה ב-'אני רוצה להוסיף הרהור קטן'
אני רוצה להוסיף הרהור קטן
08/04/2007 | 15:30
4
2
רבים פה דיברו על תופעת הגירושין בציבור החילוני, אולם מעטים יותר התייחסו למה שמכונה היום "בעיית הרווקות של הציבור הדתי"- דתיים ודתיות רבים מרגישים חסרי אונים לבחור את עמיתם לחיים.
מעניין אם יש קשר בין התופעות (הרווקות וההפרדה)
דתיים >>
לצפיה ב-'שווה מחשבה'
שווה מחשבה
08/04/2007 | 15:37
2
1
לדעתי, היכולת לתקשר באופן בלתי אמצעי עם בני המין השני קשורה להפרדה. אבל יש לקחת בחשבון עוד גורמים רבים נוספים. כמו אישיות, מנטליות, החינוך המשפחתי,סביבת מגורים,חברה וכ"ו וכ"ו. אבל אני יודעת שהצורך ש"יכירו לך מישהו...." נובעת מקיבעון מחשבתי שבהחלט קשור להפרדה.
דתיים >>
לצפיה ב-'הצורך "שיכירו לך מישהו"'
הצורך "שיכירו לך מישהו"
08/04/2007 | 15:49
1
1

קיים גם בעולם החילוני ואין שום פסול בכך.
מה שנקרא בעולם הדתי "שידוך" בעולם החילוני נקרא "פגישה עיוורת", או כל מיני אתרים להיכרויות באינטרנט וכדומה.

תופעת הרווקות קיימת הן בעולם החילוני והן בעולם הדתי ולא ערכתי מחקר כלשהו על מנת לדעת היכן ישנם יותר רווקים.
היכולת לתקשר בין שני המינים אינה נפגמת בשל לימודים מופרדים בין בנות לבנים.
הרי הכוונה היא לא להחזיק את הבנות על אי נפרד ואת הבנים על אי נפרד.
ישנן דרכים אחרות להפגיש בין שני המינים ועובדה שאנשים דתיים נישאים אחד לשני גם ללא שהפגישו ביניהם ועובדה אחרת היא שגם אנשים חילוניים נישאים אחד לשני אחרי שהפגישו ביניהם.

זיווגים הם תמיד כמו קריעת ים סוף בכל מגזר, חילוני או דתי ואין לעשות הכללה.

דתיים >>
לצפיה ב-'צודק!'
צודק!
08/04/2007 | 17:44
אתה בהחלט צודק! אין לעשות הכללות, בעיקר כשאין בידינו נתונים מדעיים לגביי האחוזים של התופעה. יחד עם זאת,מנסיון,כאשר לומדים בחברה מעורבת יש יותר יכולת לבחון,לצפות,להעריך אנשים שונים מהמין השני. אח"כ, כך אני מאמינה, יותר קל להחליט מה מתאים יותר. ואכן זיווגים הם כמו קריעת ים סוף בכל מגזר! ולצערנו אין ערבות להצלחה או כישלון ולא משנה אם אתה חילוני, דתי,יהודי או לא, וכ"ו
דתיים >>
לצפיה ב-'הממ מעניין מה שאתה אומר...'
הממ מעניין מה שאתה אומר...
08/04/2007 | 15:47
2
שווה לפתוח שרשור נפרד בנושא( למרות שיש לך בעיות עם הפרדה חחחחח)
דתיים >>
לצפיה ב-''
08/04/2007 | 17:20
3
לצפיה ב-''
08/04/2007 | 15:25
3
לצפיה ב-'הגעתי להודעה הזו מהעמוד הראשי'
הגעתי להודעה הזו מהעמוד הראשי
08/04/2007 | 16:40
ואחרי שקראתי הרבה מההודעות פה, לא יכולתי לא להגיב.

בתור בחורה בת 17, לא דתיה ולומדת בבית ספר מעורב, אני חושבת שהגישה שלכם מוטעת.
אני חושבת שבדיוק בתיכון זה הזמן שבו לומדים ומתפתחים הכי הרבה, במיוחד בדרך שבה מתנהלים בעולם, לומדים כישוריים חברתיים ואת המקום שלנו בחיים. אני חושבת שההפרדה הזו שאתם כל כך בעדה גורמת לכך שהילדים שלכם יגדלו בלי לדעת איך לתקשר ולהסתדר בנוח עם המין השני.

נכון שבית ספר מעודד להשגים, אבל בהמשך חייהם הילדים שלכם יאלצו להתמודד עם אותם לחצים בסביבה רגילה שבה נמצאים גם בני המין השני. אתם לא חושבת שזה יהיה יותר חכם שהילדים שלכם ילמדו כבר מגיל יותר צעיר, שבו הם עדיין נמצאים בבית ואתם יכולים להדריך ולעזור להם, איך "להתמודד" עם המין השני?

אתם לא יכולים לפקח על כל צעד שהילד שלכם יעשה בעולם. באיזשהו שלב הגוזל עומד לגדול, לגלות שיש גם בנות בעולם, ובשלב הזה לא תוכלו לעצור אותו. אתם יכולים לנסות, נכון, אבל זה רק יעודד יותר מרד. מה תעשו- תכלאו אותו בבית ותתקינו מצלמות בחדר שלו? זה רק יגרום לו לברוח מהבית. אני לא מבינה למה אתם כל כך מתנגדים לשחרר קצת את הילדים שלכם, ולסמוך על החינוך שאתם מעניקים להם ועל זה שהוא יהפוך אותם לצעירים אחראיים.

ובכלל, אני לא מבינה למה אתם מלמדים את הילדים שלכם להתבייש בעצמם, ושיחסים בן גבר לאישה ראויים לבושה ושהם דבר מלוכלך. למה לראות את הגב של בחורה שיושבת לפניך באוטובוס זה לא טהור וראוי לגינוי? למה אישה בהריון צריכה ללכת עד הסוף של האוטובוס ולשבת שם בבושה רק בשביל שגברים לא יצטרכו להסתכל עליה?

בכל מקרה, אני לא מבינה מה החששות שלכם מחינוך מעורב, ולמה אתם כל כך לא סומכים על עצמכם לחנך את הילדים שלכם להתנהג כמו שצריך גם בסביבה עם המין השני.
דתיים >>
לצפיה ב-'לדעתי.'
לדעתי.
08/04/2007 | 17:12
צריך להפריד מהחטיבה.

הפרדה מהיסודי היא טעות איומה שאני חווה אותה על בשרי יום-יום.
דתיים >>
לצפיה ב-'תרב`כו ותס`עדו..'
תרב`כו ותס`עדו..
08/04/2007 | 17:23
1
הפרדה זה לדעתי דבר מצויין בדורנו. בנינו אנחנו לא הכי בעולם בעניין וכיום רוב הבנות נופלות(מגיעות לדברים האסורים בקשר). ולכן כמה שהילד יגדל ויראה את ההרחקה הוא יפנים יותר. ויחשוב המון לפני מעשה. כמובן שאין צורך לעשות את הענין קיצוני.אבל בהחלט באלגנטיות.. כמו לא ללמוד מעורב ובהפרדה מלאה.. אני מדברת כאמא לילדים שממש חוששת...
דתיים >>
לצפיה ב-'הגעתי לכאן דרך שער הפורומים'
הגעתי לכאן דרך שער הפורומים
08/04/2007 | 18:51
2
לדעתי בגן ובבית הספר היסודי צריך להיות חינוך מעורב.

לעומת זאת החטיבה והתיכון אלו הם דברים שונים לחלוטין שכן בגילאים אלו מתעורר היצר המיני אצל הילדים וכאן הבעיה האם יש לשמור את הילדים בבועה או להסתכן שינהגו בהפקרות.

וכאן נכנסת השאלה כמה אתה סומך על הילדים שלך? כמה את בטוח בחינוך שהענקת להם?

אני מאוד מקווה שבעתיד כשיהיו לי ילדים אוכל לסמוך עליהם שלא ינהגו בהפקרות גם אם ילמדו בבית ספר מעורב.
דתיים >>
לצפיה ב-'אני חושב שאם תבדוק תגלה שהיצר'
אני חושב שאם תבדוק תגלה שהיצר
10/04/2007 | 03:10
המיני מתעורר אצל לא מעט בימינו אפילו כבר בכיתה ה'...כמה שזה אולי נשמע מוזר...
דתיים >>
לצפיה ב-'אבל הרי...'
אבל הרי...
10/04/2007 | 17:37
1
הילד לא פועל בעולם רק עפ"י החינוך שהענקת לו. יש את החברה שהיא "מוסד" שמשפיע מאוד בגיל ההתבגרות , שזה בדיוק הגיל שבו מתפרצים ההורמונים.
החינוך הנפרד אינו בועה , הוא שימור. הילד/הילדה ייפגשו עם בני המין השני מאוחר יותצר, כשלמפגש תהיה משמעות אמיתית, ולא סיפוק יצרים (נפשיים, רגשיים, פיסיים) רגעיים וחסרי משמעות.
דתיים >>
לצפיה ב-'הכי לא בעדד (=:'
הכי לא בעדד (=:
09/04/2007 | 16:28
לצפיה ב-'הפרדה בין בנים בנות???'
הפרדה בין בנים בנות???
09/04/2007 | 20:48
5
2
הפרדה בן בנים ובנות- תלוי בטיפשות של קובעי ההחלטות.
קבעי ההחלטות מימי הביניים קרי תקופת החושך-מפרידים בין בנים לבנות ,בין כשר לגלאט כשר בין בני האדם בינהם בין הלבוש כך או אחרת וכו' וכו'...
אסור שתהייה מערכת חינוך נפרדת, ל מערכת החינוך אמורה להיות כפופה למשרד החינוך, וחייבים ללמוד בה מקצועות חובה, למרות שהם מקצועות חילוניים קרי חשבון אזרחות תולדות עם ישראל ועוד..
מערכת החינוך החרדית בחרה לעצמה את הקצפת.
להנות מתקציב של משרד החינוך וללמד רק מקצועות קודש, כך לאחר יב' [כיתות אם יש דבר כזה] , יוצא הבחור לעולם הגדול, בקי בגמרה ובעצם לא יודע לגמור.
בקי במשנה ובעצם אינו משתנה, עומד מול העולם ותורתו אמונתו ממיט את עצמו באוהלה של התורה.
ולי אישית אין שום דבר נגד אף אדם באשר הוא אדם, איש איש באמונתו יחיה, אבל בורות ובערות זה דבר שצריך להלחם בו בחומרה.
זה נכון לגב חלוניים ודתיים כאחד- רק הבורות היא זו המחלה שפוגעת ותפגע בכולם.
כולנו בני אדם לכולנו זכות גדולה לדעת לחקור להתווכח וליצבור ידע, וכולנו חייבים להכיר את העולם הגדול ולתרום כמה שאפשר וכמה שנדרש וזאת לומדים רק במסגרת בית ספרית שפותחת אופקים נרחבים ולא ,רק לימודי קודש.
החינוך יהיה הברבה יותר בריא נפשית לילדים בערבוב של בנים ובנות, כי בסופו של  דבר הבנים יפגשו עם הבנות ולא יהיה דוח שיח ברא ונורמלי.
יום בריא ונפלא לכולם.  

דתיים >>
לצפיה ב-'וואוו באמת שהדהמת אותי..'
וואוו באמת שהדהמת אותי..
09/04/2007 | 21:03
1
סלח לי ,באמת שסלח לי לא הבנתי מה אתה רוצה ..
מה הקשר בין מערכת החינוך החרדית "הלא כפופה למשרד החינוך" כהגדרתך לבין רעיון הסקר??נראה לי שסתם חיפשת במה

להתנגח בחרדים דתיים ובמה שבינהם, בא אחדש לך בחור חביב: גם בחינוך דתי(ולא חרדי פנאטי,וכו') ישנה הפרדה בין בנים

לבנות, ומערכת החינוך שלנו כן כפופה למשרד החינוך בכל רמ"ח איבריה..במערכת חינוך שלנו לומדים מקצועות חובה כמו

שלומדים בכל ביה"ס מעורב .אל תגיד בורות על ענינים שאינך מבין זה פוגע בנו ומוריד מרמתך.. נראה לי שבכלל ערבת בין דתיים

לחרדים זה פורום דתיים ולא פורום חרדים, ויש הבדל שמיים וארץ בין הראשון לשני.

ולכן 3/4 מהטענות שלך אינם עומדות פה לדיון בכלל..

בכל אופן ערב נעים ושפע בריאות לכולם
דתיים >>
לצפיה ב-'אולי נכון מה שאמרת'
אולי נכון מה שאמרת
09/04/2007 | 21:15
אני לא בעד הגישה של החרדים, אבל זה ממש לא קשור להפרדה בין בנים לבנות בשעות הלימודים...

זה לא עניין של ימי הביניים. זה עניין של יעילות המערכת הלימודית. יש מחקרים שקובעים שלימודים נפרדים מובילים לתוצאות טובות יותר מצד התלמידים, מהסיבה הפשוטה שיותר קל להתרכז בסביבה נפרדת. לא קשור למה שעושים בנים ובנות יחד אחרי הלימודים.

מה לעשות--בחברה החדשנית, הדמוקרטית ומעורבת מכל הבחינות יש הרבה יתרונות ודברים נפלאים וטובים. אבל יש גם כמה חסרונות.

זה מגיע למצב שמנסים להיות חדשנים רק לשם החדשנות, כדי שיוכלו לזלזל בכל מי שלא "חדשני" כמוהם. קרה לי שהייתי בחו"ל באיזה כנס נוער בינלאומי ויצא שהבנים והבנות ישנו באותם החדרים ביחד. אין לי בעיה עם זה אם זה מה שהם רוצים... אבל לי זה בעייתי מבחינה דתית, וניסיתי לעשות משהו בנדון--לעשות חדר אחד רק של בנות או משהו--אבל בסוף לא הייתה ברירה. אפילו חדר אחד נפרד לא היו מוכנים לארגן. אחרי הכנס כתבתי מכתב למי שאירגן אותו (גם בקשר לאוכל הכשר שהבטיחו ולא היה). לא קיבלתי תשובה מהם, אבל שמעתי מהידידים שעובדים שם שאמרו על המכתב שאני סתם קבועה בדעות קדומות על זה שאני לא מוכנה לישון בחדר עם בנים, ושאוכל צמחוני זה לא מספיק כשר בשבילי. אפילו אם זה לא היה כנס שקשור לאו"ם וכל הנושא היה צריך להיות הבנה וקבלת התרבויות השונות של מזרח התיכון... זה פשוט עצוב שחושבים ככה.
דתיים >>
לצפיה ב-'ומי הסמיך אותך להחליט שאסור שתהיה'
ומי הסמיך אותך להחליט שאסור שתהיה
09/04/2007 | 22:46

מערכת חינוך נפרדת?
מי הסמיך אותך להחליט מהי בורות?
ומי הסמיך אותך להחליט מה זה דו שיח בריא ונורמאלי בין בנים לבנות?
אני חושבת שדו שיח בין בנים לבנות כמו קיום יחסי מין ושימוש בסמים בגיל 14 הוא לא נורמאלי.
זכותי, לא?
וזכותו של כל הורה להחליט כיצד הוא רוצה לחנך את ילדיו.

אנו חיים במדינה דמוקרטית, לא?

אתה צריך להחליט אתה ומחזיקי דעותייך, האם אתם בעד חופש ודמוקרטיה, או שחופש ודמוקרטיה פועלים רק כאשר כולם נוהגים כפי שאתם מחליטים.

דתיים >>
לצפיה ב-'ואם תשאל אותי'
ואם תשאל אותי
09/04/2007 | 23:41
אז גם מי שמנותק מגמרא ומלימודי הקודש הישראליים, הוא בבחינת "בור ועם הארץ".
התנתקות מהתורה ומהשורשים שלנו כיהודים, היא בערות שגדולה אפילו מזאת שהזכרת...

וזה עוד לפני שהתייחסתי לשאר הדברים
דתיים >>
לצפיה ב-'אם כבר העלת בורות, אני חושב שתופתע'
אם כבר העלת בורות, אני חושב שתופתע
10/04/2007 | 03:26
לגלות שלא קים משפט "איש באמונתו יחיה"...תבדוק ותחקור ותלמד קצת ותוכל לגלות שהמקור והמשפט האמיתי הוא "צדיק באמונתו יחיה"-סתם לידע כללי.
אני בוגר ישיבה וב"ה יש לי בגרות מלאה+ ואפילו התחלתי תואר ראשון...
לפי התיאורים שלך נשמע שאין לך כל כך מושג לגבי מערכת החינוך שלנו בכלל ושל הדתיים בפרט...מערכת החינוך הדתית כפופה למשרד החינוך לא פחות מכל בית ספר חילוני אחר. ועם כל הכבוד, מסגרת בתי הספר החילוניים היא זו שמצרה את האופקים לאדם בכך שבחלקם אפילו לא מלמדים תנ"ך מעבר להצגתו כסיפור הסטורי מפורסם...בעוד שבתיכונים דתיים מלמדים גמרא ומשנה ופ"ש עם כל אותם מקצועות חול ומגמות שונות ברמות של 5 יחידות...
אז באיזו מסגרת קיימת ההגבלה?
לאיזה תלמיד יש יותר אופציות?
בקורס שהייתי בו בצבא צחקו על בוגרי הישיבות על זה שהיה להם לפחות 35 יחידות בגרות כל אחד...נראה לך שסתם?
ולתשובתך לשאלה שתכלס נשאלה:מוזר שכל חיי למדתי במסגרות דתיות/תורניות והדו שיח שלי עם בנות ממש לא נפגם מכך...ואני ממש בספק אם אתה יכול לקבוע מה יהיה בריא יותר או לא לילדים...
דתיים >>
לצפיה ב-'נגד'
נגד
09/04/2007 | 22:36
1
מבחינה לימודית אין ספק שעדיף בתי ספר נפרדים, אבל לדעתי מטרת העל שלבתי הספר הדתיים אמורה להיות חינוך הילדים לחיי מצוות וקידוש א' גם מחוץ למסגרת החינוכית, ולדעתי למנוע מבנים לראות בנות זו לא הכנה מספיקה לחיים, והמאמץ צריך להיות בכיוון של- לתת לילדים כלים לשמור על הלכות נגיעה וכל היוצא בזה גם כאשר החברה מעורבת.
אני לצערי לומדת באולפנה נפרדת, אבל רק בגלל שזה הבית ספר ברמה הגבוהה ביותר שמצאתי...
דתיים >>
לצפיה ב-'...'
...
10/04/2007 | 03:29
למדתי ביסודי בצורה כזו שיש גם בנים וגם בנות בכיתה אבל יש שולחנות של בנות ויש שולחנות של בנים...ובתפילות יש מרחק של כמטר בין הספסלים של הבנות לשל הבנים. ככה שבצורה כזו אין מניעה של לראות בנות ולדבר איתן בהפסקות וכאלה אבל יש רמז והרגל ברמה מסויימת לשמירת נגיעה...
דתיים >>
לצפיה ב-'בתור תיכוניסטית דתייה...'
בתור תיכוניסטית דתייה...
09/04/2007 | 23:58
1
דעה מעט שונה ממה שנאמר מעלי

לדעתי בבית הספר היסודי הבנים והבנות צריכים ללמוד יחד. מניסיון אישי הפוך, אני חושבת שזה תורם מאוד לקשר תקין יותר בין 2 המינים בשלבים מאוחרים יותר- למשל תיכון. כאחת שלמדה במסגרת נפרדת ביסודי, שמתי לב לפערים באופן שבו חברותיי שלמדו במסגרת דתית מעורבת מתייחסות לבנים. לי לקח זמן רב יותר לקשור קשרים תקינים איתם.
בתיכון זו כבר שאלה אחרת. בתנועות הנוער השונות הבנים והבנות נפגשים פעמיים בשבוע ובד"כ יותר, ואני מסכימה שאין צורך שנלמד יחד, בגלל הבעיתיות שהדבר טומן בחובו.

יום טוב
דתיים >>
לצפיה ב-'אתם לא מרגישים סוג של החמצה?'
אתם לא מרגישים סוג של החמצה?
10/04/2007 | 00:01
2
1
אני באה ממקום שהוא לא דתי בכלל,
וזה מרגיש לי כאילו אתם מחמיצים.
חלקכם אומרים שהההורמונים משתוללים וכל אלה,
אבל זה בדיוק הגיל והמקום בו יש וצריך להתנסות, ולבדוק, ולטעות.
וכן אני יודעת שחונכתם לחשוב ולהעריך דברים אחרת,
אבל בכל זאת?
אין בכם שום רצון ללמוד בבית ספר שבו לומדים ביחד?

אני מקווה שאני לא חצופה שאני שואלת את זה ככה ישיר אבל זה ממש מתבקש מבחינתי.
דתיים >>
לצפיה ב-'בתור אחד'
בתור אחד
10/04/2007 | 01:09
שמכיתה ג' למד נפרד עד יב'   אני חייב להגיד שכיום שאני נמצא במערכת מעורבת(אוניברסיטה) אני לא חש

משהו שונה לבנות, לא מסתכל אליהם בצורה מיוחדת..
דתיים >>
לצפיה ב-'משמעות.'
משמעות.
10/04/2007 | 17:33
ההבנה שנפרד הוא הטוב ביותר (בלי להיכנס להאם זה נכון או לא מבחינתי) נותנת משמעות להפרדה. לכן גם אם יש דברים שרוצים לעשות באותו רגע, הידיעה שיש למה שאני מונעת מעצמי משמות עבורי לא גורמת לי תחושת החמצה.
באותה מידה אני יכולה לשאול - האם העובדה שאת נוגעת בגברים לא מהווה מבחינתך החמצה של הנגיעה הראשונה עם הגבר שבאמת יהיה הגבר שלך? זה שתתחתני איתו?
הרצון ללמוד בבי"ס מעורב, כשהופיע אצלי , זכרתי שאני ארוויח מלימוד נפרד בטווח הארוך. והטווח הארוך הוא שחשוב (בעיני לפחות)
דתיים >>
לצפיה ב-'שאלה אולי קצת מוזרה בנושא...:'
שאלה אולי קצת מוזרה בנושא...:
10/04/2007 | 03:38
12
1
באמת נראה לכם שאנשים שלומדים בישיבות או באולפנות לא רואים את בני/בנות המין השני?שלא נוצרים חברויות כמו בכל גיל התבגרות?
יש את תנועות הנוער, אנשים מהשכונה, חברים מהיסודי ועוד...לא חסרות סיטואציות...
דתיים >>
לצפיה ב-'תראה אחי'
תראה אחי
10/04/2007 | 09:33
2
1
לא כולם חברים בתנועות נוער לכן מה שאמרת לא כ"כ מדויק

וחוץ מתנועת נוער איזה עוד חיכוך יש??
דתיים >>
לצפיה ב-''
10/04/2007 | 11:42
1
לצפיה ב-'חברים, קרובי משפחה, יציאות...'
חברים, קרובי משפחה, יציאות...
10/04/2007 | 20:04
לא צריך תנועת נוער כדי להיות בחברה מעורבת מחוץ למסגרת הלימודים.
דתיים >>
לצפיה ב-'ולא צריך סיטואציות'
ולא צריך סיטואציות
10/04/2007 | 14:25
8
1
ככה אני גדלתי, בלי חברויות קרובות או רחוקות עם בנים.
ולא נראה לי שהיום יש לי בעיה חברתית כלשהי ליצור קשר עם בנים......תקנו אותי אם אני טועה.......
פיתוח יכולת קישורים חברתיים נעשית מצוין גם ואולי יותר טוב בחברה נפרדת, וכמובן מונעת בעייתיות רבה של חברה מעורבת.
לדעתי, בילדות ובנעורים חברה נפרדת עדיפה, אולם בבגרות, יש עניין לערב את המינים וליצור מפגשים תרבותיים.
הצורך נובע מהסיבה הפשוטה, שמוסד השידוכים אינו מספיק יעיל כיום.
דתיים >>
לצפיה ב-'מוסד השידוכים אכן אינו יעיל'
מוסד השידוכים אכן אינו יעיל
10/04/2007 | 14:44
5
1
אולם אינני בטוח כלל שפיתוח כישורים חברתיים יעיל יותר בחברה נפרדת (ואולי את חריגה בהקשר הזה). יש אנשים שאינטראקציה חברתית היא אינסטינקט טבעי ומולד, אבל יש אחדים שעבורם אינטראקציה חברתית היא מורכבת ונרכשת עם הזמן. בתור מי שגדל במערכת חינוך הרמטית ואדוקה, ולא היה בתנועת נוער- אני בוש להודות שערבוב בין המינים עד לא מזמן נתפס אצלי כסיטואציה לא נוחה (על אף שמבחינה רעיונית הייתי בשל לכך).
אי אפשר לגדל דג באקווריום כל חייו ואז יום בהיר אחד לשחרר אותו לים הגדול. בעלי חיים שגדלים בשבי ומיועדים לשחרור לטבע מגודלים כל חייהם בסביבה שדומה לסביבת המחיה הטבעית שלהם (עד כמה שניתן).
דתיים >>
לצפיה ב-'אבל זה לא הרמטי'
אבל זה לא הרמטי
10/04/2007 | 16:49
4
1
במשפחה יש אחים ואחיות
יש בני דודים ובנות דודות

וחוץ מזה...........גם אם ישנן כמה מגרעות
היתרונות עולים על כך
וגם ש.........עדיף ככה
עדיף שיש מרחק וביישנות בין המינים
מאשר פתיחות-היתר כמו בחברה הלא דתית
ולמרות העירבוב שם, יש מתח בין הבנים לבנות תמיד
אפילו שיש ניסיון לומר שלא
זה פשוט טבעי
דתיים >>
לצפיה ב-'אני משתדל לשמור מרחק מהקרובים שלי'
אני משתדל לשמור מרחק מהקרובים שלי
10/04/2007 | 17:46
3
1
מרביתם גרים בחו"ל, ונשבעו להדיר את רגלם מארץ הקודש. ועם אלו מהם שלא הוגדרו על ידי הרשויות כמטורפים- אין לי הרבה משותף.
בכל אופן- נראה לי שנישאר חלוקים גם בנושא זה (כרגיל- ביטאתי את רגשותי בצורה חריפה למדי בהודעתי תחת הכותרת "גלות שלישית"). רק הערה אחרונה לגבי ההשוואה בין המתח הבין-מיני בחברה הדתית והחילונית, אין ספק שקיים מתח כלשהו, אולם, לדעתי, ההתנזרות הדתית רק מגבירה את המתיחות, ובעלת פוטנציאל גדול יותר להגיע לסיטואציות מביכות.
דתיים >>
לצפיה ב-'שכחתי- ולתסכול'
שכחתי- ולתסכול
10/04/2007 | 17:55
1
לצפיה ב-'אכן כך'
אכן כך
10/04/2007 | 23:16
1
1
גם לשיטתי ההתנזרות הכפויה, בחברה הדתית, והמנוגדת אולי לטבע האנושי, היא שיוצרת קרקע בשלה לאירועים בעייתיים ומביכים יותר מאשר בחברה החילונית - שאף יצא לי להתחכך בה לא מעט והדברים שם, למרבה ההפתעה, אינם כצעקתה.
דתיים >>
לצפיה ב-' הפתרון פשוט בחברה הדתית-'
הפתרון פשוט בחברה הדתית-
10/04/2007 | 23:32
2
גישת היען- נדחוף את הראש בחול: לא ראיתי לא שמעתי...
ובמקרים חריגים- שהבריונים של משי-זה"ב יטפלו בבעיה בשיטות המקובלות
דתיים >>
לצפיה ב-'וואיייייייייייייייי'
וואיייייייייייייייי
10/04/2007 | 16:41
1
מה שבטוח זה, ששום דבר לא יעזור לי לא לעשות שגאות כתיב.............חחחחח

קישורים חברתיים = כישורים חברתיים........אוףףףףף.............כ' ו-ק' נשמע אותו דבר..........
דתיים >>
לצפיה ב-'לא אמרתי שסיטואציות כאלו הכרחיות'
לא אמרתי שסיטואציות כאלו הכרחיות
10/04/2007 | 20:07
אלא רק שהן קיימות וקורות לא מעט...
דתיים >>
לצפיה ב-'גלות שלישית'
גלות שלישית
10/04/2007 | 11:18
5
5
לצפיה ב-'נוגע'
נוגע
10/04/2007 | 18:27
1
2
ויהי רצון, שבישועתך ובשמחתך נשמח גם אנו.

~ מצא אשה - מצא טוב, ויפק רצון מה' ~

(ואגב בירור, נתקלתי בזה http://www.safa-ivrit.org/spelling/kiton.php )
דתיים >>
לצפיה ב-'תודה על האיחולים וגם על התיקון'
תודה על האיחולים וגם על התיקון
10/04/2007 | 19:53
1
מעולם לא נתת את דעתי על כך שהאיות של הקיתון שבמשנה סוכה שונה מהאיות של עגנון (בהתייחסות לחדר).
דתיים >>
לצפיה ב-'תודה שחלקת את זה איתנו.'
תודה שחלקת את זה איתנו.
10/04/2007 | 18:57
2
6
לצפיה ב-'חייבת להוסיף'
חייבת להוסיף
10/04/2007 | 23:41
1
1

שזה מגיע ועוד איך, דוד. עם כל ההלמות- לב והפרפרים בבטן, והגעגועים והתשוקה.
וזה נפלא.

אין ייאוש בעולם כלל.
דתיים >>
לצפיה ב-'תסלחי לי על האנגלית- אבל זה מתבקש'
תסלחי לי על האנגלית- אבל זה מתבקש
11/04/2007 | 08:24
1
את מכירה את הביטויים:
when pigs fly and hell freezes    ?

דתיים >>
לצפיה ב-'במקום לענות על הסקר'
במקום לענות על הסקר
10/04/2007 | 17:33
2
1

אני מציעה סקר חדש:

האם למדת במסגרת נפרדת או מעורבת? ואם נפרדת- מאיזה גיל?

האם היית בחוגים/ תנועת נוער מעורבים?

ועכשיו- מה לדעתך צריך- נפרד או מעורב?

***************************************************************************************

לפי תוצאות הסקר של יתוש עד כה-  זה נראה כי רוב אלו שלמדו במסגרות נפרדות (ולרוב מדובר באלו שהם רווקים עדיין)-> בעד חינוך מעורב.
בוגרי החינוך המעורב-> בעד חינוך נפרד.....

אז כבוגרת שתי המסגרות (יסודי מעורב, חטיבה ותיכון במסגרות אולפניות לבנות בלבד) אני כמובן מצדדת בחינוך נפרד. לא מגיל 3- אבל גם לא הרבה אחרי זה.... בעז"ה מכתה א'.  
אישי שלמד במסגרת מעורבת עד סוף י"ב - מבחינתו חינוך נפרד מגיל 3... (למתעניינים, היפיוף בגן מעורב, על אף שעבר את גיל 3 לפני מס' חודשים.... )

דתיים >>
לצפיה ב-'דרך הסקר שלך'
דרך הסקר שלך
10/04/2007 | 19:37
1
1
אשיב דעתי.
אני למדתי מכיתה א ועד יב' בשכבה שכללה גם בנים, כלומר עד כיתה ח למדנו בכיתה מעורבת וחאר כך רק מקצועות מסוימים כמו מתמטיקה ואנגלית.
הסיבה היחידה שגרמה לי להנות מאותם שיעורים נפרדים, היא בגלל שמרבית הגברים לא ממש לומדים במילים עדינות בתיכון ויותר קל ללמוד רק בנות. אבל מפה ועד עניינים אחרים הדרך ארוכה.
כן מודה, היה כיף ללמוד בשכבה עם בנים למרות ואלי בגלל שמדובר בתיכון דתי, לא יצאתי עם אמות מידה אחרות מבנות שלמדו בבתי ספר אחרים, ולא היה לי מוזר יותר אחר כך בצבא או במכללה כשהייתי במסגרת עם בנים...
דתיים >>
לצפיה ב-' נעלבתי...'
נעלבתי...
10/04/2007 | 20:24
1
לצפיה ב-'מדוע צריך הפרדה ומדוע אין צורך בדבר...'
מדוע צריך הפרדה ומדוע אין צורך בדבר...
20/04/2007 | 02:38
1
ניתי למצא תשובות באתר החדש.....

http://enter-system.com/site/detail/detail/detailD...
דתיים >>

הודעות אחרונות

07:28 | 17.10.19 אורחים בפורום
11:06 | 11.10.19 אורחים בפורום
10:18 | 07.10.19 playtrip
22:14 | 02.10.19 אורחים בפורום
16:30 | 02.10.19 אורחים בפורום
16:08 | 02.10.19 אורחים בפורום
01:13 | 26.09.19 עם ישראל בחר
12:23 | 22.09.19 אורחים בפורום
04:31 | 20.09.19 Eadric2
23:20 | 15.09.19 אורחים בפורום
20:32 | 10.09.19 אורחים בפורום
03:00 | 08.09.19 אורחים בפורום
23:56 | 25.08.19 ממולדה999
22:00 | 17.08.19 אורחים בפורום
16:07 | 12.08.19 שלום אך שווא2

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ