גירושין-יש דבר כזה אצל דתיים?

דוד רץ

New member
שפשפתי את עיני וגירדתי את פדחתי

ואני עדיין לא מאמין שאתה מרצה לי על הכללות! כל עוד אתה יכול להכליל, גם אני יכול לכרוך באותו משפט גם את חסידי סאעטמר וגם את תלמידי עטרת כהנים בנשימה אחת. ולענייננו- תפיסות מעוותות קיימות גם בציבור "הכיפות הסרוגות" שחלקים נרחבים ממנו כבר הספיקו להתחרד מאד בשנים האחרונות. התפיסות שאותם תיארתי קיימות גם בקרב "הכיפות הסרוגות".

טוב,אתה אוהב להתפלסף אני רואה

דיברתי על ההבדלים בין דתיים לחילוניים בגירושין וזה נכון,אל תגיד לי שאין הבדל. אתה חייב לטעון ההיפך תמיד?

דוד רץ

New member
יש הבדל.

חילונים לא אוהבים להתגרש. דתיים עוד יותר לא אוהבים להתגרש. בעוד שאצל חילונים עומדות על הפרק שאלת הבית, האוטו הילדים והמזונות וכיו"ב, אצל דתיים עומדת לדיון שאלת הכבוד העצמי וכבוד המשפחה. "בת פלוני לפלוני" הכריזה בת הקול, ולנו היתה שעווה באזניים כשהיא יצאה, ולא שמענו אותה בבירור. אחרת לא היינו עושים את הטעות הזו. זה שלדתיים יש הרבה יותר סיבות להישאר ביחד, על אף הקשיים- לא אומר שהם מתגרשים פחות כי הם יותר אוהבים אחד את השניה. זה אומר שהם נשארים ביחד כי החברה מצפה מהם ליותר, והם מצפים מהזוגיות שלהם- פחות. אתה יכול לדבר הרבה על אידיאלים "שיהא אוהבה ומכבדה יותר מגופו" ולהשלות את עצמך שיש פחות בגידות (וזה שאולי יש פחות הזדמנויות לבגידה מבחינה סטטיסטית לא משפרת בהרבה את התמונה העגומה) אבל מכאן ועד לתמונה האמיתית- הדרך רחוקה. ובנימה אישית- הגישה שלך "אפשר ללבן את הנושאים האלו ברבנות" ו"שכינה ביניהם" ו"מזבח מזיל דמעות" היא בדיוק הגישה המתנשאת שגורמת לזוגות ממורמרים, ייסורי מצפון על כך שהם רוצים להתגרש- וזו בדיוק הסיבה שבגללה זוגות אומללים לא מתגרשים בציבור הדתי.

אז אני שמח לחדש לך:

חילונים,דתיים,אף אחד לא אוהב להתגרש!!!!! עכשיו,גם אצל דתיים עומדל לדיון שאלת הילדים,הבית,הרכוש וכו' כי זה דבר נורמלי ובסיסי ביותר שאדם ייקח גם את זה בחשבון כשהוא חושב על גירושין.לא שייך פה חילונים דתיים. אצל דתיים לא עומדת שאלת הכבוד העצמי וכבוד המשפחה,טעות!יש,יש קצת אצל חרדים,אצל חסידים אפילו יותר אבל גם היום זה כבר פחת.חלאס,אנחנו לא במאה ה 19,אם בני זוג הסכימו שהם לא מסתדרים אז מתגרשים,מה לעשות?זו א כזו בושה היום אז להגיד שבגלל זה כל הדתיים לא מתגרשים?כי אצלם זה בושה ואצל החילוניים לא?באמת נראה לך שהיום כל הדתיים שרוצים להתגרש מעדיפים לסבול כל החיים ולא להתבייש?תחשוב,תחשוב שוב.. אגב,עוד טעות שטותית לומר שהיתה לנו שעווה באוזניים כשיצאה הבת קול.אנו לא אמורים לשמוע אותה ולא אמורים לדעת מי הזיווג האמיתי שלנו בעולם.את זה אנחנו צריכים לגלות לבד ע"י מאמץ.לא סתם אמרו חז"ל "קשה זיווגו של אדם כקריעת ים סוף".אין מי שיגלה לך אם אשתך היא הזיווג האמיתי שלך,אתה צריך לחשוב תמיד שאשתך היא הזיווג שלך ולעשות הכל כדי לשמור על הנישואים האלה.להאשים אדם שלא שמע בת קול?נו באמת.. דתיים רוצים יותר להישאר יחד,זה נכון.השאלה היא למה.ברור שכל אדם חושב על זה שבטח לא נעים להתגרש ושבטח ידברו קצת בהתחלה על זה,יפגשו אותו ברחוב וישאלו מה קרה אבל תאמין לי מתמודדים עם זה,לא בגלל זה הוא נשאר נשוי.כשמגיעים מים עד נפש,אדם חותך!"שידברו כל העולם,שיקפצו לי!החברה מצפה ממני?יופי,מעניין את סבתא שלי אני לא צריך לסבול כי אחרים ידברו!"ככה חושב אדם נורמלי והגיוני.מעטים מאוד יישארו נשואים בצער בגלל מחשבות שכאלה. אלא מאי?מה גורם בכל זאת לדתיים להישאר נשואים יותר מחילוניים?התשובה כמו שאמרתי נעוצה בדת,בתורה. לא ארחיב שוב אבל בקצרה אדם דתי המרגיש מחוייב לתורה ולדברי חז"ל,לא יעבור על דבריהם.הוא לא יצער סתם את אשתו,לא יריב איתה על שטויות,כל שכן שלא ירים עליה יד,לא יבגוד בה,כל זה אסור בתכלית האיסור וידוע כמה קשה דמעה אחת של אשה בצער.וכמובן ש"החכם עיניו בראשו" ומי שלמד קצת על הנושא יודע שאם ינהג כך יקבל כפליים נחת ויחיה באושר. זוהי אם כן הסיבה לפחיתות(לכל קשי הקריאה למיניהם שימו לב:פחיתות!לא חוסר הימצאות התופעה אלא פחיתות,מלשון פחות.יש?)הגירושין אצל דתיים לעומת חילוניים וככה אני רואה את זה. אה סתם מוציא שם רע ושופט בעיוות ציבור שלם. אלו לא סתם אידיאלים ואני לא משלה את עצמי בכלל!זו עובדה:שיעור הבגידות בקרב הדתיים נמוך מזה אצל החילוניים!(לכל קשיי הקריאה למיניהם,ראו הערה בסוגריים בפיסקה הקודמת) פחות הזדמנויות לבגידה?אז מה?תאמין לי,לכל אחד יש הזדמנות לבגוד בחיים אם הוא רק רוצה ומספיק פעם אחת,לא צריך יותר.זו לא הסיבה!כמו שאמרתי הם יודעים יותר על משפחה,אשה,נאמנות,ואל תספר לי מה זה כי אני לומד במכינה ומדברים איתנו המון על יחסים שבין איש לאשה,בעיות בזוגיות,מה גורם לזה,איך למנוע את זה,בקיצור המון הכנה לחיים האמיתיים.זה מקומם איך שאתה מנסה להפליל ציבור שלם על לא כלום! בנימה אישית,כן!זוהי הגישה שלי,כזו היא גם תישאר בעז"ה ואף יותר מזה והיא לא מתנשאת בכלל! (אלא אם לרצון לפתור בעיות יחד,גם אם זה קשה ולשמור על בית וחיי נישואין במקום ללכת על הפתרון הקל-גירושין אתה קורא גישה מתנשאת אז כן אני מתנשא)זו גישה בריאה לחיים,אמיתית ואם חז"ל אמרו אותה,צר לי אבל כל שנותר לך הוא להרכין ראש בפני דבריהם(אלא אם כן גם על זה אתה חולק) מאמרי חז"ל לא באו על מנת לגרום לזוגות להישאר כל חייהם יחד בכל מחיר אלא לומר להם:ראו עד כמה קשה וכואב הוא הגירושין אז תעשו הכל להימנע מכך. הטעות שלך היא שאתה חושב שאדם אומר:היות והגירושין הן דבר רע ומזבח מזיל דמעות,אני אשאר נשוי ואסבול" זו טעות וזוג כזה הוא באמת אומלל כמו שאתה אומר.אלא צריך לומר:היות והגירושין הן דבר רע ומזבח מזיל דמעות,אני אתפשר עם אשתי,אהיה רך יותר,אשקיע יותר,אעשה הכל לשמור על מה שיש לי ואז בתמורה הוא יקבל אשה נהדרת וחמה.אם בכל זאת יש דברים שאחרי הכל לא ניתן לגשר עליהם ואין ברירה,לא צריך לסבול,כמה שזה קשה,מתגרשים. אני לא אומר שאתן לעצמי לסבול בחיים ח"ו אבל בהחלט אשתדל להיות כהי טוב שאפשר ולשמור על אשתי,הבית וכלל חיי הנישואים שיהיו הכי יפים שאפשר בעז"ה.שנזכה.

yetush

New member
תרשה לי להגיד משהו..

עוד אחד מהגישות שמתרחשות בעולם הדתי/חרדי זה שמסתכלים על אדם גרוש כפגום.. אני יכול להגיד בפה-מלא שבעולם החילוני לא ממש מייחסים לעובדה של גרוש כמשהו לא בסדר ובגלל זה אנשים דתיים /חרדים יעדיפו לא להתגרש כי אז הם יצאו לשוק כסחורה פגומה/משומשת.. משהו שלא תמצא(לרוב) בעולם החילוני..

טענה נכונה אך גם מחזקת את דעתי.

למה? כי בעולם החילוני יודעים שבני זוג מתגרשים לפעמים על דברים שלא מצריכים גירושין ועם קצת מחשבה ורצון טוב,היו יכולים להמשיך ולחיות יחד ולכן גרוש הוא לא דבר נורא שכן מי יודע בטח סתם התגרשו על שטויות וזה לא אומר שהגרוש בעייתי.גירושין בעולם החילוני לא בהחלט באו כתוצאה של בעיות רציניות שלא ניתנו לפיתרון ולכן הם לא חוששים מגרושים.הוא בסדר,היא בסדר,פשוט במקום לפתור בעיות הם קמו והתגרשו.לא נורא. לעומת זאת בעולם הדתי יודעים שגירושין לא קורים סתם,דתיים לא קמים ומפרקים בית ביום בהיר,שאם מתגרשים זה כי באמת אין ברירה אחרת ומישהו פה לא היה בסדר.לכן אם הוא גרוש כנראה שהיה שם משהו רציני ולכן חוששים יותר ובודקים מה בדיוק קרה שם ואולי הוא לא היה בסדר,אולי הוא עשה לה צרות,בודקים מה ומו ולא לוקחים גרוש בעיניים עצומות.

yetush

New member
אויש זה נוראי מה שאתה אומר

"סתם התגרשו על שטויות " "זוג מתגרשים לפעמים על דברים שלא מצריכים גירושין " אתה מדבר מסטיגמות.. כאילו זה ממש קיטנה להתגרש וחילונים עושים זאת שבשגרה לעומת ה"דתיים האחראים וההגיוניים" כאילו שגירושין זה לא דבר קשה, יש לי חידוש,גם לחילונים זה קשה ותאמין לי שהם ימנעו מזה(בניגוד למה שמראים במדיה).. לא הבנתי, בגלל שעולם החילונים הוא ליברלי אז זה ישר אומר שכל החילונים הם חסרי אחריות שלא אכפת להם מהילדים ויעשו הכל כדי להתגרש?? ושוב פעם לגבי הדתיים שאומרים "אולי היה שם משהו מסריח" זה גם גועל נפש, כי אולי דווקא הוא צדק שהתגרש ממנה אולי הוא עשה זו למנוע סבל מהילדים ובכך רק מראה שהוא אבא טוב שאכפת לו מהילדים?

כבר אמרתי לדוד

אף אחד לא אוהב להתגרש!ברור שגם לא חילוניים אבל זה בהחלט שונה מדתיים. הייתי מסביר לך את זה יותר בהרחבה אבל אין טעם כי אתה נגוע.. אגב,אני האחרון שאתה יכול לומר עליו שמדבר מסטיגמות.אין לי אלא מה שעיניי רואות.

yetush

New member
"נגוע"../images/Emo35.gif../images/Emo35.gif

אם אני חושב קצת בראש אחר ממך זה אומר שאני "נגוע" ? לא בסדר? אני ממש מופתע ממך מיצי, תהיה פתוח לדעות גם שונות משלך .. אני מכבד את דעותייך גם אם הם לא לטעמי והייתי מצפה גם שההפך יקרה.. <ד"א:אם כל העולם היה חושב כמוך הוא לא היה משעמם?> כל מה שאמרת בהודעה לעיל נכון ואמיתי והרסת את זה בשניה עם המילה "נגוע" באמת חבל...

הילי M 16

New member
חח וואי וואי מיץץ

האמת? אני שמחה שאתה בור בעינייני גירושים. זה טוב.. אני חושבת שכדאי קודם שתקרא איך מתבצעים גירושים וע"י מי ואיך למה כמה ומדוע ואחכ תבוא ותגיד שהחילונים מתגרשים על סתם.. אוקי מיצמיץ? שיהיה לך אחלה חומוס של יום :)

אני לא יודע על גירושין?

חחח זו השטות הכי גדולה ששמעתי לצערי אני ידע יותר מדי טוב איך מתבצעים גירושין,הרבה יותר טוב ממך..

אוף לא הבנת אותי

אמרתי "נגוע" התכוונתי שאתה נוגע בדבר כי אמרת שיש לך משפחה חילונית אז אתה מן הסתם מנסה להגן עליהם מכל מיני סטיגמות.

yetush

New member
זה אפילו יותר גרוע!

המשפחה שלי "המסכנה" נגועה במחלת החילוניות ואני נדבקתי מהם... ממש בושה שככה אתה מדבר! אני מקווה שלא לזה התכוונת... דווקא להפך , בגלל ורק בגלל שאני חי בחברת חילונים(ואגב הורי אינם כאלו) אני יותר סובלן אליהם ומבין אותם... אם אתה חי עם ציבור מסוים או לפחות חיית איתם אז אתה לומד להכירם ומבין את השקפתם...(אותו דבר אמרתי לחילוני השונא חרדים) גם מחיי עם חרדים הבנתי את השקפתם... ממש אבל ממש התאכזבתי.. מקווה שאני טועה וסתם לא הבנתי אותך ,או שזה הכדורים שבלעתי..

דוד רץ

New member
נגוע, זה כמו מזוהם או מלוכלך

לפעמים אני תוהה עד כמה אנשים יכולים להיות אמביוולנטיים למציאות- שקועים באיזו אוטופיה דמיונית שתפרו לעצמם, מנותקים מהמציאות. ככה זה מתחיל- קודם אתה משקר לעצמך שאתה משתייך לקבוצה הכי טובה בעולם- חברה מושלמת ששאר צרות העולם הזה לא מתייחסות אליה, אחר כך- כשהשקרים לא מספיקים לרומם לך את האגו אתה צריך לדרוך על האחרים. וכשמישהו אחר מנסה להנחית אותך חזרה לקרקע אתה נכנס להתקף זעם (הכחשה), ומנסה להיאחז בכל כוחך בכל רגב אדמה רופף, גם אם הטענות לא ענייניות- ההוא אמריקאי ולא מבין מהחיים שלו, ההוא שמאלן- ושמאלנים תמיד טועים, ולאחרון- לו יש משפחה חילונית והוא מנסה להגן עליהם. אין מה להתווכח. אין מה לדון. אין מה לדבר. עם הסתכלות כזו פשטנית על המציאות (שמורכבת הרבה יותר), ושכנוע עצמי כה עמוק- זה חסר טעם. די חבל. עד לפני כמה שנים ארגונים פמניסטיים בארצות הברית היו מוציאים לאור קובץ של תיקי גירושין שבהם הם ערערו על הפסיקה של בתי הדין. רוב המקרים כמובן היו מקרים שבהם הבעל היה סרבן גט זמן רב, והגט ניתן רק כשהאשה ויתרה על הרבה מזכויותיה. היו יוצאים בערך 4 גיליונות בשנה, ומתוקף השתייכותו של אבא שלי כחבר ה- RCA (rabbinical councal of america) הוא היה מקבל את הפרסומים שלהם. אילו היו לי הקונטרסים האלו שאוכל לצטט מהם. אילו רק שמרתי אותם- היה אפשר לעמת אותו עם עובדות מוצקות, ולא רק עם התרשמויות מהזיכרון. אבל אבל כשהוא לא מקבל את העובדות- מה יעזרו טענות הגיוניות? הוא אפילו לא מקבל את חברי הפורום האחרים שמעידים על עצמם "אני צאצא להורים שהתגרשו". הוא מנסה לשכנע את עצמו בכל כוחו שמדובר באירועים נקודתיים חריגים. לי בכל אופן אין יותר מה לחדש בנושא הזה- בסופו של דבר אלו העובדות שלי וההסברים ההגיוניים שלי, מול חזיונות השוא שלו. בנוסף לכך- אין לי שום כוונה להמשיך ולהתדיין עם מי שבכל פעם שמעמידים אותו מול עובדה או טיעון לוגי מיד נתקף בחרדה, ויורד לעלבונות אישיים. אני לא נעלב- אני גאה במורשתי, אין לי מה להתבייש בידיעותי, וההגיון שלי- אני מודה- אולי ייחודי, אבל נאמר לרוב בצורה פשוטה, ברורה ומובנת לכל בר דעת (שמעוניין להבין אותם).

אל תחמיא לעצמך

אל תחשוב שהכנסת אותי ולו לרגע לחרדה עם הטענות שלך.לא באתי לפגוע ביתוש אלא לומר את דעתי ואין מה לעשות,יש משפחה חילונית אז אתה נוגע בדבר.אל תמציא פירושים משלך למילותיי,לא התכוונתי לפגוע ביתוש.באמת עדיף שלא תמשיך להתדיין,אתה לוקח את זה קשה אני רואה וחבל.זה כולה דיון מילולי.

yetush

New member
ויש לי משפחה גם חרדית

אז מה אני בדיוק? חילוני ,חרדי?? עדיין מה שאמרת לא במקום...

אגב,הצצתי בקישור שהבאת

לא יעזור לך כלום,אני אכליל ועוד איך:הערבים זבל!!!עד שלא תקבל סכין בגב לא תאמין אה?אתה מאלה שלומדים בדרך הקשה כמו שקיציק אמר.תהנה. בכלל,מה אתה משווה ערבים לנושא לנו?לי היתה סיבה להכליל,לך אין,תחשוב קצת בנאדם!

tupizo

New member
הלו הלו שכחת

רק "הערבים זבל" לא שכחת את הכושים ?, ההומואים ?, שמאלנים ?, גויים ? - ובעצם כל מי שלא נראה כמוך או חושב כמוך. נהדר - אחלה נציג לערכים היפים של היהדות יש לנו כאן בפורום. ככה זה, בורות, אופקים צרים וקמצוץ של רגשי נחיתות יוצרים גם דעות כמו של "מיצי".

אוקיי,קבל תיקון:

רק הערבים זבל..וטיפוסים כמוך שחיים במדינה שלנו ומדברים בעד הערבים.אני אפילו לא אכנס עם טיפוס רדוד כמוך לדיון.אתה אוהב ערבים?תפאדל.לך תחיה איתם מצידי,נראה איך תגמור.אתה כנראה גם משתייך לאלה שלומדים בדרך הקשה.

tupizo

New member
נראה שנעלבת ?

לא נורא קורה. קשה קצת להתמודד עם מישהו שחושב אחרת ממך. בעיקר שהקו שמוביל את החשיבה שלך הוא שנאה עיוורת למי ששונה ממך. אגב, אני לא אוהב ערבים או שונא יהודים - כל בני האדם, כידוע, נולדו בצלם - אני שונא או אוהב לפי אישיות האדם ולפי מעשיו ולא לפי השתייכותו הלאומית או הדתית. אותך אגב, בניגוד אליך, אני לא שונא - אני פשוט חושב שהאנרגיה שלך היא "דלק השינאה" ואתה בעיקר שבוי בבורות ובתוך דעות קדומות. אולי פעם ב"ה תחכים קצת, תצבור נסיון חיים וזה יעבור לך. ואולי גם לא - ואז תישאר ככה כמו שאתה. אבל מה זה חשוב - העיקר שאתה שונא ערבים ואוהב את עצמך. אשריך

למעלה