דתיים לאומיים מול חרדים

דוד רץ

New member
רק לא חרדי

האם את באמת עושה רצונו של ה'? האם מישהו מאיתנו באמת עושה רצונו של ה'? האם החרדי עושה רצונו של ה'? איך מישהו יודע מה רצונו של ה'? האם ה' רוצה בכלל? אנשים לא עושים מה שנוח להם- אנשים עושים מה שהחברה מצפה מהם לעשות. בחברה החרדית מצפים מכולם ללבוש בגדים של פריץ פולני, ולהגיד שאלו היו הבגדים שבהם משה רבינו ואהרן ניגשו לפרעה. ההבדל בין דתיים לחרדיים מתבטא בהרבה יותר מאשר השקפת העולם לגבי 'היישות הציונית'- ובעיקר בחופש הדעות ובפתיחות לעולם המודרני. ה"מתירנות" בעולם האורתודוקסי לא נובעת מזלזול ומשאיפה לפרוק עול, אלא מהבנה שהמציאות משתנה, ושהחברה הדתית צריכה להשתנות גם כן. החרד"לים שהוזכרו כאן הם בדיוק ההיפך הגמור הם מקובעים בדעתם כחרדים- ואלמלא שהיו "כיפות סרוגות" היו גם מתלבשים כחרדים. הפתיחות מאפשרת דיאלוג עם העולם (בניגוד לגישה החרדית שדוגלת בהסתגרות ובדלנות; וכל שינוי באורח חייהם מייד נתפס כאיום או כמצב מאולץ שנכפה עליהם כחלק מ"ירידת הדורות"- איתו הם צריכים להתמודד מחדש). כשאני אוכל "רבנות" אינני חושב שמדובר ב"הקלה"- אני פשוט מבין שמדובר בעסק שלא רוצה להרבות במוהר ומשא ומתן עם כל מיני מעאכרים מאנ"ש (אנשי שלומינו), והוא יסתפק בתשלום מינימאלי לרבנות המקומית (ואם יבוא מטורף אחד שיגיד שצריך לעשר את המלח או לשחוט דגים- כולם צריכים לסבול בגלל השגעונות שלו?) ולגבי החתימה שלך- זה כבר דיון אחר, אבל אני לא יכול להתאפק. לא טוב למות בעד ארצנו. אם כבר אז אולי- טוב למות בעד עמנו (או בעד עקרונותינו).

חייבת להתייחס לשורה האחרונה שלך

לא טוב למות בעד ארצנו??? מעניין. כי כיבוש הארץ ויישובה זו המצווה היחידה שיש עניין להכנס לפקוח נפש לכתחילה בעבורה! כמובן עדיף לחיות בעדה.

את נסחפת ומאוד...

ב"ה טוב למות בעד ארצנו, בתנאי: שישבתם לבטח ואין מחריד, בתנאי: אם בחוקותי תלכו ואת מצוותי תשמרו. לא טוב למות בעד ארצנו, שיש את אולמרט, שמצהיר שיש לנו פצצה גרעינית, שהחזירו את גוש קטיף. ומחר יחזירו גם חלקים נוספים. למה למות על חבל ארץ שבכל מקרה לא ישאשר שלנו?! אני, שהייתי משוגע עד לא מזמן, ומוכן לעשות הכל בשביל המדינה, היום לא מוכן לסכן את חיי. במקום הפקודה "הסתער" נותנים לך פקודה "חפש מחסה". המדינה הזו במתכונת הנוכחית לא שווה למות עבורה. יום טוב : )

התמ-ים

New member
תרשה לי להעיר לך בקשר לרטוריקה שלך

(ברשותך ושלא ברשותך
) רגע של עברית. במקום "החזירו את גוש קטיף" אמור "מסרו את גוש קטיף" (את גוש קטיף לא ימסרו שוב כ"כ מהר, אבל כנראה שבקרוב את יו"ש). אתה מחזיר דבר שהיה שייך למישהו ולקחת ממנו. אתה מוסר/נותן לו דבר שלא היה שלו אף פעם. (במחשבה שניה, אם אתה באמת מרגיש שהחזירו את גוש קטיף, אז איפה הבעיה?)

איתך אני לא מתווכחת

אבל למען יתר הצופים. אנחנו מצווים מאת הקב"ה על כיבוש הארץ ויישובה. "שלא נניחנה בידי האומות ולא לשממה" כלשון הרמב"ן. אתה לא יכול להתנות את קיום המצווה הזו בקיום תנאים של "וישבתם לבטח ואין מחריד" מה אתה עושה תנאים לרבש"ע???? טוב למות למען ארצנו (ועוד יותר לחיות בעדה) מכח צו אלוקי וללא שום קשר לנורמות הפסולות של מנהיג או מפקד זמני.

על ה-../images/Emo197.gif שבזכותו אני דתית-לאומית

זכיתי להוולד למשפחה דתית לאומית, כך שחינכו אותי לאמונה ומצוות יחד עם אהבת העם והארץ מגיל אפס. יחד עם זאת, בית הורי אכן ראוי לחלק מהסטיגמות המודבקות לתואר "מזרוחניק" וכך גם אני הייתי. עד שפגשתי אותו. סיפור האהבה והפרידה הדרמטיים הם אומנם החלק המעניין אבל לא הסיבה שלשמה התכנסנו כאן היום... הטלטלה הזו הביאה אותי ללימוד יסודי של השקפת עולמנו. שאלתי המון שאלות, קראתי, למדתי, נדבקתי לכל רב שהיה מוכן לא לנפנף אותי, עד שמצאה נפשי את שבקשה. אני חושבת שגם המפגש הזה שלך, פותחת השירשור, עם הבחורה החרדיה שפתחה לך העיניים לראות שיש המון דברים ללמוד ולברר וחובה לגבש בשביל החיים שלך יכול לחולל אצלך את המהפך המופלא הזה. כמו שמושיקו אמר לך כ"כ נכון ויפה, עזבי "חרדים" מול "דתיים לאומיים". איפה את מול רבונו של עולם ומול עצמך???? הולכת לא צנוע?מחפפת בהלכות שונות?- זה הזמן ל"סוויטץ'"! תתחילי להקפיד! אין שום "היתר" חפיפניקיות לכתחילה. ובבקשה אל תתלי בנו את חוסר הצניעות... (אני כמו גם אלפי דתיות לאומיות אחרות, דווקא כן גורבות גרביים, הולכות סגור וכדו'. אלו שלמשל הולכות בלי גרביים ממש חפיפניקיות! ממש כמו ה"משנה ברורה" שפסק שגרביים אינם חובה..- סתם כך בשביל ההשכלה). כנ"ל כשרות ושאר המצוות. הרצון לקרבת ה' ולדבקות בתורתו צריכה לבעור בך בתור בחורה יהודיה ללא קשר להגדרתך המגזרית!!! אשר להשקפת העולם- קודם כל את צריכה להבין שמדובר בתורה סדורה מהתנ"ך ועד ימינו. בתור התחלה הייתי ממליצה לך על ספריו של הרב פילבר כמו "איילת השחר" ו"ארץ ושמיים". ספרי בסיס וחובה להבנת התקופה בה אנחנו חיים ותפקידנו בה. למתקדמים אני ממליצה על "וארשתיך לי לעולם" של הרב יובל שרלו והמאמר "קול דודי דופק" של הרב סלובייצ'יק. (אני לא יודעת בת כמה את, אני בתיכון חרשתי את הספרים הללו, כך שזה בחלט אפשרי. אגב "קול דודי דופק" מאוד קריטי פה- אל תבהלי מהמילים הלועזיות הארוכות...) אל תוותרי לעצמך. את חייבת לגבש את עצמך. אי אפשר לחיות במין סתמיות שכזו... על קצה המזלג אומר שהתורה עצמה וכולה דרך חז"ל מכוונים אותנו להיות דתיים לאומיים. החרדיות היא החידוש שצריך להוכיח את עצמו. עד חורבן הבית והיציאה לגלות האחרונה - כולם היו דתיים לאומיים!!!! הגלות היא מציאות שחייבה את ההסגרות לצורת החיים החרדית שהייתה נכונה לתקופתה ושמרה על הגחלת היהודית שלא תכבה. אין חולק על נחיצותה בגולה, אבל כעת, בזמן של תחילת הגאולה היא מנוונת את החיים היהודיים כפי שהם צריכים להיות בשלמותם. התורה מכוונת אותנו לשאיפה העליונה להיות "ממלכת כוהנים וגוי קדוש". ממלכה!!! חיים לאומיים שלמים שכוללים הנהגה ושלטון, צבא ומשפט, מערכת בריאות ומערכת חינוך, חקלאות, מסחר, רווחה וטכנולוגיה וכל בעלי המקצוע הקשורים לכך והנצרכים בכלל לקיום אנושי מפותח. זה מה שהתורה מכוונת אותנו מלכתחילה. זה הדוגמא האנושית שהאבות הקדושים, בני יעקב, משה, השופטים, המלכים, התנאים והאמוראים נותנים לנו. כולם עסקו ביישובו של עולם. כולם היו בעלי מקצועות או עסקו בהנהגה ולחימה ובכלל היו אקטיבים בעולמו של רבונו של עולם שצווה אותנו עוד לפני הציווי של שמירת שבת "ששת ימים תעבוד ועשית כל מלאכתך"! תרי"ג מצוות ניתנו כדי לקיים אותם- שזה אומר שרבש"ע רצה שנעסוק בכל תחומי החיים שבהם הם עוסקים. הבעיה מתעוררת עם היציאה לגלות, שהיא מצב לא טבעי לאומה, כי כל המרכבים הלאומיים לא קיימים. כאן חז"ל אמרו לנו "מאז שחרב ביהמ"ק אין לקב"ה אלא דל"ת אמות של הלכה". ועל המשפט הזה החרדים חיים עד היום. על העיסוק רק בהלכה. אפילו את לימוד התורה צימצמו רק להלכה. (השוואה בין התכנים הנלמדים בישיבה חרדית או לאומית יראה לך כמה נדחק מקומם של לימודי התנ"ך עצמו, מחשבת ישראל לדורותיה- אפילו ה"כוזרי" לריה"ל מוקצה!, פנימיות התורה ועוד מהישיבות החרדיות...) גם עץ בשלכת אוגר אנרגיות לאביב מצטצמם ומוותר על העלים והפרחים, קל וחומר הפירות... אבל נגמר החורף! הקב"ה שינה את מהלכי ההסטוריה ומצעיד אותנו בתהליך ארוך ומתיש של קוממיות וגאולה ואנחנו חייבים לחזור לכל מרחבי התורה וקיומה ולצאת מה"גטו" הרוחני שנתקענו בו. מישהו טרח לקרוא עד כאן???? להמשיך???

מהההה?????????????????????

אפי` בצחוק על תחשוב ע``ז ,כי אני באמת כתבתי את מה שחשבתי.

בתקווה שאינך ציני...

התנהלות הרבנים החרדים הענקיים באמת לא כ"כ תמוהה לאור התבוננת בפרשית המרגלים. כידוע המרגלים היו מראשי השבטים, ת"ח גדולים .... אז איך????... אחד הפרשנים מסביר מהלך שעיקרו אומר שהמרגלים חששו לעתידו הרוחני של עמ"י. בעוד במדבר החיים התנהלו בדרך ניסית ופלאית ועמ"י לא היה צריך לדאוג כמעט לדברים פיזיים (מן, "שמלתך לא בלתה", מעט מאוד לחימה וכו') והיה פנוי ללימוד תורה, בכניסה לא"י יש וויתור על צורת החיים הזו כיוון שנדרשת לחימה וכבישה, התיישבות וחקלאות ועיסוק בכל מה שדרוש לממלכה ריבונית.... ותורה מה תהא עליה????? נשמע לכם מוכר? אחד מגדולי החסידות אמר שישנם שתי גאולות- אחת להוציא את ישראל מהגלות, והשניה- להוציא את הגלות מישראל... צורת ההתנהלות החרדית משמרת את הגלותיות. את הפאסיביות, ההכנעה, הדאגה רק ל"קהילה" ולא לעמ"י כולו. כל דבר "חדש" שיכול לערער על לכידות ואחידות (לא אחדות) הקהילה או על בלעדיות ראשיה ועסקניה נפסל בשביל שימור הגטו הזה... את הצימצום הרוחני הנורא כבר הזכרתי בהודעה הקודמת.

אוייש זה נורא פוגע שחושבים

שאני ציני, למה אמרתי איזה משהו מוזר, או משהו שיש מאן דפליג עלייהו?בשורות! יש לי כמה שאלות על הדברים שנאמרו .1. אין ספק שהיום אנחנו נמצאים בתקופה שהרחוב והייצר מאיימים לכלותנו (והרבה יותר מכל תקופה היסטורית אחרת), המון פיתויים יש לאדם מרגע שהוא פוקח את העיינים בבוקר ועד שהוא סוגר אותם בלילה, והחמור מכול שפיתויים רבים לבושיים בלבן, כך שבמבט ראשון הם ניראים שיא החיוביים(כי על זה אין עוררין שהיצר הוא מתוחכם עד מאוד) וא``כ אולי טוב עושים החרדים שהם שומרים על הסייגים והאחידות עוד מהימים שציינת,? כי אחרי הכול יש המון דברים שהם יכולים לרשום לעצמם כסיפור הצלחה בזכות זה, מה לא?

צר לי לגלות את אוזניך

מתחת לפני השטח מתרחשים דברים נוראיים בציבור החרדי בתחום הצניעות (כמובן שבואו נחזיק שזה מיעוט ורוב הציבור החרדי צנוע וטהור. אבל השוליים הולכים ומתרחבים...) אילוף וכפיה אינם חינוך ולא מחזיקים מעמד בנסיון הכי ראשוני. יצרים היו מאז ומעולם. השאלה היא אם רק מדחיקים אותם ושוללים אותם (שזו אגב הטמעה של ערכים נוצריים בתוך היהדות....) ואז או שזה מצליח או שזה מתפוצץ... או רואים בהם מקור מבורך שבזכותו ומכוחו העולם קיים ומתקדם ומתעלים אותם לאפיקים הנכונים, למקומם, זמנם ומינונם הרצוי ומחנכים לאחריות ובחירה אישית.

אני קראתי ורתקת אותי../images/Emo13.gif

בס"ד יישר כח בשורות! את משכילה בדבר השי"ת(ה' יתברך). תוציאי,תכתבי את חכמת ה'-שפכי אותה על כל בשר. את זוכה להשראה משמים
. את אכן ניחנת בבינה יתרה. מי יתן וכל בנות ישראל תהיינה כמוך!

רותיש1

New member
לא הבנתי

לא היה לי כוח לקרוא הכל אבל..... בעניין הגרביים, את כן חושבות שבלי גרביים זו חפיפניקיות?

למעלה