לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2605626,056 עוקבים אודות עסקים

פורום דתיים

בס"ד
ברוכים הבאים לפורום "דתיים" של תפוז

אתם מוזמנים לכתוב כל הודעה העולה על דעתכם הקשורה לנושא שלשמו התכנסנו ובלבד שישמרו התנאים הבאים:
 נא לא לכתוב בשבתות ובחגים (זמני כניסה ויציאת שבת / חג בישראל מופיעים בלוח השנה).
 נא לשמור על שפה נקיה מקללות, דיבורים וכינויים לא הולמים.
 דברי כפירה בה' יתברך ובתורתו, אין מקומם בפורום שלנו.
 פגיעה ברבנים לא מקובלת בפורום שלנו.
 יש לך בעיה עם אחד ממנהלי הפורום - לא מעל גבי הפורום! שלח לו אי-מייל או כתוב לו לתיבת המסרים.
 אין לפרסם מוצרים, חנויות, עסקים, אתרי אינטרנט או קישורים (שאין נחיצותם לצורך הדיון) ללא בקשת רשות מההנהלה (באמצעות המסרים).
 אין לפרסם מספרי טלפון בפורום. המעוניין להעביר מספר יעשה זאת דרך המסרים!   
 אין לפרסם מודעות שידוכים / חיפוש שידוכים / הכרויות בשביל זה יש פורום הכרויות או צ'אטים.  
 אין לכתוב הודעות הפוגעות במי מחברי הפורום, גם לא כתגובה להודעה קודמת של מי מחברי הפורום. אין לזלזל בדיעות השונות מדעותיך, ואין לסגור חשבונות מעולמות וירטואליים או אמיתיים מעל דפי הפורום.

הודעות שלא יענו על התנאים הבאים יימחקו ובמידת הצורך הכותב יחסם ללא התרעה מוקדמת.
חוץ מזה, תשתוללו, תעשו חיים - הרי לשם כך התכנסנו, לא?
התפרממות בנעימים לכולם

הנהלת הפורום:

אודות הפורום דתיים

בס"ד
ברוכים הבאים לפורום "דתיים" של תפוז

אתם מוזמנים לכתוב כל הודעה העולה על דעתכם הקשורה לנושא שלשמו התכנסנו ובלבד שישמרו התנאים הבאים:
 נא לא לכתוב בשבתות ובחגים (זמני כניסה ויציאת שבת / חג בישראל מופיעים בלוח השנה).
 נא לשמור על שפה נקיה מקללות, דיבורים וכינויים לא הולמים.
 דברי כפירה בה' יתברך ובתורתו, אין מקומם בפורום שלנו.
 פגיעה ברבנים לא מקובלת בפורום שלנו.
 יש לך בעיה עם אחד ממנהלי הפורום - לא מעל גבי הפורום! שלח לו אי-מייל או כתוב לו לתיבת המסרים.
 אין לפרסם מוצרים, חנויות, עסקים, אתרי אינטרנט או קישורים (שאין נחיצותם לצורך הדיון) ללא בקשת רשות מההנהלה (באמצעות המסרים).
 אין לפרסם מספרי טלפון בפורום. המעוניין להעביר מספר יעשה זאת דרך המסרים!   
 אין לפרסם מודעות שידוכים / חיפוש שידוכים / הכרויות בשביל זה יש פורום הכרויות או צ'אטים.  
 אין לכתוב הודעות הפוגעות במי מחברי הפורום, גם לא כתגובה להודעה קודמת של מי מחברי הפורום. אין לזלזל בדיעות השונות מדעותיך, ואין לסגור חשבונות מעולמות וירטואליים או אמיתיים מעל דפי הפורום.

הודעות שלא יענו על התנאים הבאים יימחקו ובמידת הצורך הכותב יחסם ללא התרעה מוקדמת.
חוץ מזה, תשתוללו, תעשו חיים - הרי לשם כך התכנסנו, לא?
התפרממות בנעימים לכולם
x
הודעה מהנהלת הפורום
ברוכים הבאים לפורום דתיים :)
מספר נקודות חשובות בכניסתכם הראשונה לפורום - 

* יש להסתכל בתקנון הפורום (המופיע תחת "אודות הפורום והנהלתו") על מנת למנוע אי הבנה.

* נבקש להמנע מכתיבת הודעות בפורום בשבתות ובמועדי ישראל.

* אין לפרסם בפורום מוצרים, עסקים או קישורים ללא אישור הנהלת הפורומים. לחילופין, ניתן לפרסם בלוחות הפורום או בחתימתכם האישית.

* המענה לשאלות הלכה הינו בגדר מענה על פי ידע אישי ולא מהווה פסיקת הלכה, למעט מיקי* (המנהל) אשר הינו רב מוסמך  (ניתן לפנות אליו דרך המסרים).

גלישה מהנה והשתלבות נעימה בפורומינו!
המשך >>

לצפיה ב-'אירוח מיקי שיינפלד'
אירוח מיקי שיינפלד
<< ההודעה הנוכחית
27/06/2010 | 19:48
67
316
לצפיה ב-'לפתוח יומנים - אירוח הסופר מיקי שיינפלד '
לפתוח יומנים - אירוח הסופר מיקי שיינפלד
24/06/2010 | 00:48
45
36
שמחה לבשר

יש לנו הכבוד והעונג לארח בפורומינו את הסופר מיכאל שיינפלד, מחבר הספרים "מים שאין להם סוף", "אבדות", "בכל מקום שהם" ו"בא מלבנון".

האירוח יתקיים בע"ה ביום ראשון הקרוב, טו' תמוז (27/6) , בשעה 20:30.

נשמח מאוד לראות את כולכם נוטלים חלק ומשתתפים באירוח.

לאור העובדה שחלקכם לא יוכלו להיות נוכחים בזמן האירוח, מעתה ועד ראשון בערב ההודעה תהיה נעוצה ואתם מוזמנים מעכשיו להתחיל להעלות שאלות.

להודעה זו אנא שרשרו שאלות בלבד. אין להגיב בעצמכם להודעות אחרות בשירשור זה (אחרת נאלץ למחוק).
אם הנכם מעוניינים להגיב לשאלות או תכנים, תבוא עליכם הברכה אם תפתחו שרשור אחר.

והנה חמישה סימני דרך בנתיב חייו של מיכאל שיינפלד:

נולד בפתח תקוה לפני כ34 שנים ולו אח תאום.

בוגר ישיבת ההסדר "ברכת משה" שבמעלה אדומים ותלמידו של הרב סבתו.

+ הוא עורך דין בהשכלתו ובחיי היום-יום משמש ר"מ בישיבה תיכונית.

בשנת 2002 זכה מיקי בפרס הראשון בתחרות הסיפור הקצר של מפעל הפיס (אך החליט לא לפרסם את סיפורו).

החוויות המתוארות בספרו "בא מלבנון" נכתבו לאחר גיוסו למילואים במלחמת לבנון השניה.

* תודה לשירה על היוזמה לארגן את האירוח.

אירוח מוצלח לכולנו!
ובתקוה לשיתוף פעולה
דתיים >>
לצפיה ב-'היי מיקי כמה שאלות מעיינינות אותי'
היי מיקי כמה שאלות מעיינינות אותי
24/06/2010 | 06:04
2
38
נעים מאוד שמי אודליה,ויש לי כמה שאלות שאשמח לקבל תשובות.

1)מתי הבנת שלהיות סופר זה הייעוד שלך?

2) האם בתור סופר דתי,תגביל את עצמך מכתיבה על נושא מסויים או
     כתיבה מסוג אחר כמו למשל אירוטי?או משהו כדוגמתו

3)איך אתה עושה את ההפרדה בין היותך עו"ד שזאת עבודה יבשה עם
    חוקים לבין כתיבה שפותחת את חלונות הנשמה?

ושאלה אחרונה

איזה סופר/ת הכי הרשימו אותך בכתיבתם?

תודה רבה לך והרבה הצלחה בהמשך הדרך
דתיים >>
לצפיה ב-'בהמשך לשאלה שניה '
בהמשך לשאלה שניה
27/06/2010 | 19:29
21
אולי מאירוטיקה תמנע, ומה באשר לדעות כפרניות? ולדעות שאינן מקובלות בציבור הדתי שאינן כופרות באמונה?
דתיים >>
לצפיה ב-'סופר דתי'
סופר דתי
27/06/2010 | 20:20
44
שלום אודליה, ערב טוב
תראי, האמת היא שלא היה ממש רגע שבו ההבנה הזו, שכתיבה היא חלק מהייעוד שלי, נפלה עליי. התחלתי בגיל 19 בערך לכתוב סיפורים, והיתה לי הרגשה חזקה שזה חלק משמעותי ממני. אני חושב שעם התקבלות הספרים, ואולי במיוחד כש"אבדות" יצא לאור, אז הבנתי שהכתיבה היא לא "עוד משהו" בשבילי, אלא שהיא חלק מהותי ממני.

על ההגבלות מכתיבה על נושאים מסויימים מהיותי דתי התייחסתי למעלה, שוב אני חוזר על העקרון שאדם כותב את נפשו, הכתיבה היא שיקוף שלי - ומה שאני מרגיש - אותו אכתוב. לא קרה שמאוד רציתי לכתוב משהו ועצרתי את עצמי, אבל אני מניח שיש מאחורי הקלעים איזה מעצור לא מודע שמונע ממני לכתוב על הכול. אני עובד על זה - להשתחרר ממנו ולכתוב בכנות על מה שאני חושב שכדאי

אני אומנם עורך דין אבל לא עובד בזה בפועל. ביום יום אני ר"מ בישיבה תיכונית, ונהנה מכל רגע (כמעט)

קשה לי לדבר על סופר שהרשים אותי, קל לי יותר על ספרים: מיכאל שלי, תרה, וסיפוריה הקצרים של ליברכט. ויש עוד...

הרבה אור וטוב
מיקי
דתיים >>
לצפיה ב-'שאלות היתוש'
שאלות היתוש
25/06/2010 | 09:07
2
24
1)נניח שיש איזושהיא סקאלה דתית דמיונית: יש את המחמיר ביותר ,האדוק ביותר מצד אחד ובצד השני את הפחות מקפיד, פחות אדוק.
איפה אתה רואה את עצמך בסקאלה הזאת?

2)האם אתה חושב שחובה/ראוי שסופר יביע את דעותיו הפוליטיות בציבור/בתקשורת או שאולי עדיף שישמור דעותיו לעצמו?
3) אם אתה צריך לבחור את הספר שהכי אהבת מאילו שכתבת, זה שממש לכתוב אותו היתה חוויה צרופה ומענגת, איזה ספר היית בוחר?
דתיים >>
לצפיה ב-'על יתושים ואדיקות'
על יתושים ואדיקות
27/06/2010 | 20:28
1
34
מעניין שמעניין אותך עמדתי הרוחנית דתית, ואענה לך כך: אני שואף לשמור על חיים מלאים של תורה ומצוות. מטבע הדברים גם לי יש תקופות שדברים שונים מדברים אלי פחות או יותר ולכן ההקפדה משתנה. אני ר"מ בישיבה תיכונית ומתוקף תפקידי אני עוסק הרבה משעות היום בלימוד תורה דבר שמעצב ללא ספק את ימיי.

על דעות פוליטיות אומר כך: לעיתים זה מפתיע שסופרים מקבלים כזה מעמד של אנשי רוח. אני חושב שיש ציפייה שאם הם יוצרים יצירה ובעלי שאר רוח  - יהיה להם מה לומר על מצבנו כעם. איני רואה בעיה בכך. אם הם נשאלים  - למה שלא יאמרו את דעותיהם? וזה נכון לעוד הרבה בעלי תפקידים שונים. למה שלא ינצלו את כוח רוחם לקדם את משאלות לבם?

כתיבת כל ספר היא שילוב של קושי ועונג. במיוחד זכורים לי ימי כתיבת הספר אבדות. זה היה תענוג צרוף, אולי כי זה היה הרומן הראשון שכתבתי וראשוניות החוויה הכתה בי. עכשיו אני בעיצומה של כתיבת ספר נוסף - וממש ממש ממש שמח ונהנה. וזה גם ממש קשה, אבל אין ממש ברירה....

הרבה טוב
מיקי
דתיים >>
לצפיה ב-' תודה'
תודה
27/06/2010 | 20:33
14
לצפיה ב-''
25/06/2010 | 13:05
3
20
בס"ד

היי מיכאל,
נעים גם לראות סופסוף עם מי דיברתי..
מתי כתבת בפעם הראשונה?
היה אירוע מסויים שגרם לך פתאום לפרוץ או שנולדת עם עט ביד?
אתה זוכר מה הדבר הראשון שכתבת?
השלם-סופר צריך להיות בראש ובראשונה ______________
למה בחרת בספרות על פני עריכת דין?
אתה כותב על חוויות שעוברות עליך ובונה עליהם סיפור או שהכל לגמרי מהדמיון?
איך סיפור נולד?
אתה כותב רק סיפורים או גם שירים וכאלה?
איך היה להוציא את הספר הראשון? התלבטויות? אזירת אומץ?
מה מפחיד אותך?
אני מבינה שאינך נשוי עדיין. האם הסכמת פעם לקבל הצעה ממישהו שמכיר אותך כסופר בלבד?

זהו נראה לי.
הלוואי שאני אצליח לאלתר מחשב ולהיות כאן בראשון, המחשב הנייד שלי נשבר

שבת שלום
דתיים >>
לצפיה ב-'שירה...'
שירה...
27/06/2010 | 20:34
2
33
כתבתי תמיד אבל לא סיפורים... סיפורים התחילו בערך בגיל 19... פתאום יצאו סיפורים, אין לי מושג מאיפה באו, באמת, זה היה לא צפוי לחלוטין...
לטעמי סופר צריך להיות בראש ובראשונה אדם מכיל, שיודע להבין את נפש האחר
הבחירה בספרות היא לא על פני משהו אחר, ולמי שאוהב מילים ויודע כך לבטא את עצמו אין לו ממש ברירה אחרת...
הספרים מעורבבים מדמיון ומציאות - המינון משתנה מספר לספר...
איך סיפור נולד? כמו תינוק... וברצינות - זה שונה מסיפור לסיפור - יש סיפור שנולד מהברקה של רגע שהשתכללה לסיפור, ויש סיפורים בנויים יותר... כך או כך זה מתגלגל פתאום וגודל לאט ויש איזה קסם שעוזר למילים להתחבר
דתיים >>
לצפיה ב-'מיקי, '
מיקי,
27/06/2010 | 20:46
1
24
יש הבדל בין כתיבת סיפור לכתיבת משהו בגוף שלישי (מאמר וכדו')? מהו, ההבדל?

מה היית ממליץ למי שרוצה להכנס לתחום הזה?
דתיים >>
לצפיה ב-'מאמר וסיפור'
מאמר וסיפור
27/06/2010 | 21:16
24
סיפור ומאמר - הם שתי נישות שונות מאוד, והן דורשות מיומנויות שונות. כמובן שמי שידו קלה - אז הוא ימצא את עצמו שוטף בשניהם יותר ממי שהכתיבה קשה לו, ועדיין יש הבדלים - יש מי שכותב מאמרים טובים ובפרוזה הוא חלש, ויש להפך. ולמה? כי לפרוזה צריך דימיון רב וכושר כתיבה מסויים ואילו במאמרים צריך ראציונאליות ולוגיקה...
מי שרוצה להתקדם בכתיבה עליו לקרוא הרבה ולכתוב הרבה, ויש סדנאות כתיבה ויש ספרים בנושא....

בהצלחה
מיקי
דתיים >>
לצפיה ב-'יש ספר בדרך? מתי ייצא?'
יש ספר בדרך? מתי ייצא?
25/06/2010 | 13:16
1
19
לצפיה ב-'חדש'
חדש
27/06/2010 | 20:37
30
אני באמצע כתיבת ספר חדש... אבל עוד ייקח זמן... קשה לדעת מתי ייצא
תחזיק לי אצבעות
דתיים >>
לצפיה ב-'עוד מס' שאלות'
עוד מס' שאלות
26/06/2010 | 21:45
1
16
ראשית כל, תודה שהסכמת להתארח פה

- איך יודעים איזו יצירה לפרסם ואיזו עדיף לשמור לעצמך?
- מאיזה גיל התחלת לכתוב?
- בספר "בכל מקום שהם" יש קטע על כך שמכונית נוסעת בכביש בלילה,
  ולנהג כואב על כך שהוא מסנוור את החיילים, למה הוא לא מנמיך ל"אורות חניה"?
- המלצות לכותב מתחיל?
- 3 דברים שאתה חולם לעשותם?
- 3 דברים שהיו בגדר חלום והוגשמו?
- האם גם לדעתך "אבידות" ו"מים שאין להם סוף" דומים קצת האחד לשני?
זה מכוון או שרק במקרה?
דתיים >>
לצפיה ב-'אורות גבוהים'
אורות גבוהים
27/06/2010 | 20:46
25
הידיעה אם לפרסם או לא היא מורכבת...קודם כל, אתה צריך לשמוח במה שכתבת, להאמין בו מאוד ובמה שיש לו להעניק לקורא שלך, להיות שלם איתו ולהרגיש אם ממש היית רוצה שזה יתפרסם
לא כתבתי שאורות החנייה התקלקלו? והאמת היא שלא שמים לב לחיילים שחוצים את הכביש עד שמאוחר מדי... תנסה בעצמך
לכותב המתחיל: קרא הרבה, כתוב המון, ותתחיל מסצנה אחת טובה שהיא ברורה לך ונוגעת בך. לא צריך שיהיה בראש רומן של 46 פרקים ורק אז להתחיל. צריך קטע אחד טוב וממנו הלאה...
על דמיון הספרים והשאר - ראה למטה...

הרבה אורות
מיקי
דתיים >>
לצפיה ב-'ברוך הבא מיקי '
ברוך הבא מיקי
26/06/2010 | 22:05
6
30
שמחים לארח אותך בפורומינו

והנה שאלותיי -

קצת אישי:

- מה אתה אוהב לעשות בשעות הפנאי?
- השלם: מיקי הוא אדם מאוד ______________.
- מיקי ואחיו התאום - במה דומים? במה שונים?
- מה מצחיק אותך? מה מרגש אותך?
- אישיות שהשפיעה עליך במהלך חייך ובמה באה לידי ביטוי השפעתה?

מעולם הישיבה:

- בשנים האחרונות, בוגריה של הישיבה במעלה אדומים עושים חיל בתחום הכתיבה ובתחומים אחרים ולא נותר אלא לתהות מה נשמתם שם..
אז, מה סוד הקסם של ישיבת "ברכת משה", זו שכבר הצליחה "לייצר" כמה סופרים תחת ידיה?
והאם הרב סבתו פתח שם מגמת פרוזה? :)
מה היתה מידת ההשפעה שלו עליך בתחום הכתיבה, אם בכלל? האם אתה נוהג להראות לו את ספריך בטרם יציאתם לאור?

- מה ספר הלימוד <רוחני> הכי אהוב עליך?

תחום עיסוקך:

- האם אתה רואה את עצמך עוסק בעתיד בתחום המשפטים?
- מה מושך אותך בעבודה עם תלמידים והיותך ר"מ?
- בתור מורה, תאר חוויה אחת מוצלחת שלך השנה?

ואחרי הכל, מיקי הוא גם סופר צעיר שמושך אהדה וקהל קוראים, אז הנה שאלותיי בתחום זה:

- מה דעתך על המבצעים של הרשתות הגדולות - צומת וסטימצקי - ההופכות את כל השנה לשבוע הספר ומאפשרות קניה של ספרים במחירים מצחיקים (4 במאה, שני ספרים בשני שקלים וכיו"ב) -
הנגשה של עולם הספרים לאנשים או הורדת ערכו של הספר?

- מהו ה-ס-פ-ר שהכי אהבת לקרוא בילדותך?‬

- בקצרה, מה היתה עלילת הספר שזכה בתחרות מפעל הפיס ומדוע בחרת שלא לפרסמו?

- כפי ש"איש העוגה" כתב - רבים רואים דמיון בין "אבדות" ו"מים שאין להם סוף". בעיקר ההתלבטויות הרבות שפוקדות את הדמות הראשית ואוסף התאורים הנרחב.
עם זאת, "מים שאין להם סוף" מתאר את העולם הדתי ואילו "אבדות" אינו ספר המשתייך דוקא לעולם הדתי.
והנה השאלה - מה היה קל יותר - לכתוב ספר 'דתי' או לא? לאיזו כתיבה יותר התחברת?

תודה רבה
דתיים >>
לצפיה ב-'מיליון שאלות...'
מיליון שאלות...
27/06/2010 | 21:34
5
33
ספר רוחני שהשפיע עליי? - אורות התשובה
המבצעים בעיתיים - קונים ככה הרבה, אבל לא נשאר לסופרים שקל
בילדותי קראתי ג'ינג'י...
הכתיבה הדתית לא היתה קלה יותר מאחרת...
עלילת הסיפור שנגנז היתה על בחור ישיבת הסדר שנוסע במונית שרות מבני ברק לירושלים עם חרדים וחלונית אחת ביום של ההפגנה של החרדים נגד בגץ. זה היה סיפור  מאוד טעון ואנשים לקחו אותו קשה ואולי שיקפו לי שכתבתי אותו ממקום לא צלול...
עבודתי כר"מ היא חוויה גדולה... זה נושא בפני עצמו, והעיקר הוא הקשר עם החבר'ה, היכולת לדבר איתם על נפשם וליצור גם חוויה רוחנית לימודית. אני יכול לכתוב על זה עמודים שלמים (ואולי עוד אכתוב...)
דתיים >>
לצפיה ב-'לפחות נתתי לך אפשרות בחירה '
לפחות נתתי לך אפשרות בחירה
27/06/2010 | 21:44
4
14
לצפיה ב-'מורה קלאסית '
מורה קלאסית
27/06/2010 | 22:00
3
20
לצפיה ב-'למה לעשות אאוטינג? '
למה לעשות אאוטינג?
27/06/2010 | 22:01
2
10
לצפיה ב-'עשית לעצמך '
עשית לעצמך
27/06/2010 | 22:34
1
8
לצפיה ב-'אם לא תהיה מחונך, תשלח לכיתה של מיקי :)'
אם לא תהיה מחונך, תשלח לכיתה של מיקי :)
27/06/2010 | 22:42
14
לצפיה ב-'רק רציתי לשתף,'
רק רציתי לשתף,
26/06/2010 | 23:44
1
22
שקראתי את "בכל מקום שהם" בזמן השירות הצבאי, והרגשתי שאני לא לבד.

תודה.
דתיים >>
לצפיה ב-'כיף לשמוע. תודה לך!'
כיף לשמוע. תודה לך!
27/06/2010 | 21:25
23
לצפיה ב-'שאלות'
שאלות
27/06/2010 | 00:46
1
13
ברוך הבא!

הרבה פעמים בזמן שקראתי את הספרים שלך שאלתי את עצמי "ואוו, איך הוא יודע?", ואני בטוחה שאני לא היחידה...
אתה כותב הרבה על תהליכים שבנפש ועל חוויות עוצמתיות שעוברות על כולנו אבל בעצם כמעט ולא מעיזים לדבר עליהם בפתיחות-
מאיפה האומץ לחדור אל נבכי הנפש ולחשוף כך (אני מניחה..) את עצמך?

שאלה שהתעוררה לי במיוחד אחרי שקראתי את "מים שאין להם סוף" (שאגב, ממש השפיע עליי!)- אתה חושב שגם חילונים יוכלו להתחבר לספרים שלך?
דתיים >>
לצפיה ב-'האומץ'
האומץ
27/06/2010 | 21:23
19
שאלת השיתוף היא שאלה טובה, מניין האומץ להיחשף? - יכולות להיות שתי תשובות: או שזה מחולשה (כמו אדם שאומר: תקשיבו לבעיות שלי, נו תקשיבו) ויכול להיות שזה מכוח גדול - יכולת לשתף אחרים במחשבות שלך, ובדברים שעברת, גם אם הם לא פשוטים
ומעל לכל את צריכה לזכור שהסיפור הוא על יאיר ועל יואב, גיבורי הספר, ואיש לא יודע מה ממה שקרה להם קרה גם לי...

אני מניח שחילונים יכולם להתחבר לספרים, בטח לאבדות אבל גם למים, אולי בצורה פחות מובהקת. כבר יצא לי לקבל תגובות מהעולם החילוני, וזה כמובן משמח...
דתיים >>
לצפיה ב-'תודה על האפשרות לשאול '
תודה על האפשרות לשאול
27/06/2010 | 18:49
2
10
מיכאל, אני אוהבת את הכתיבה שלך.

השאלות שלי -

* לאיזה מבין ספריך אתה מרגיש הכי מחובר?

* איזה סגנון מוזיקה אתה אוהב ומה השיר הישראלי היפה בעיניך?

* איך אתה רואה את הציונות הדתית היום? בעיקר לאור השינויים וההתרחבות לשוליים - דתיים לייט ועד חרד"לים?

* האם אתה חושב שיש כיום רב במגזר הדתי לאומי שמסוגל להנהיג מגזר מורכב ורחב?

תודה!
דתיים >>
לצפיה ב-'מנגינות'
מנגינות
27/06/2010 | 21:09
1
18
אני מחובר מאוד ל"אבדות", ומחובר מאוד לשירים עבריים (דני רובס השפיע עלי מאוד אבל בשוטף שומע שירים של פעם...), הציונות הדתית?... צריך הרבה מאוד מקום כדי לכתוב עליה, בגדול יש תחושה שאנחנו לא משמעותיים, בטח לא כמו שהיינו אמורים להיות, ואז נוצרת תחושת החמצה. ויחד עם זאת יש תחושת הזדמנות. הלוואי...  
דתיים >>
לצפיה ב-'תודה מיקי על התשובות, הצלחה בכל.'
תודה מיקי על התשובות, הצלחה בכל.
27/06/2010 | 21:51
10
לצפיה ב-'קופצת לביקור:)'
קופצת לביקור:)
27/06/2010 | 19:20
1
13
כמה שאלות שלי- מקווה ששום דבר לא פולשני מדי..

האם אתה חושב שיש מספיק יוצרים דתיים? אשמח אם תסביר גם את דעתך..
האם אתה חושב שהציבור  שלנו נותן מספיק מקום ובמה ליוצרים?
האם אתה חושב שהעיסוק ביצירה גורע מבחינה תורנית?

עד כמה אתה חושב שעצם היותך רווק משפיע על הכתיבה שלך?
האם אתה חושב שאם היית נשוי יכול להיות שלא היית עוסק בכתיבה?

תודה :)
דתיים >>
לצפיה ב-'יצירה דתית'
יצירה דתית
27/06/2010 | 21:13
22
את הסיבה שאין מספיק יוצרים דתיים הסברתי למטה...
הציבור שלנו לא נתן בעבר מקום ליצירה... הדברים היום השתנו ולשמחתי יש הכרה גדולה יותר.
כל מה שאני משפיע על הכתיבה, ובכלל זה גם הרווקות, למשל הנושא של הספר הבא הוא: "בדידות". ואני נוטה להאמין שאכתוב גם כשאהיה נשוי... למה לא?
דתיים >>
לצפיה ב-'תודה '
תודה
27/06/2010 | 19:21
2
8
לסופר מיקי.
אני לא חבר בפורום, אבל מששמעתי על האירוח - הצטרפתי.

ולשאלתי: איך משפיעה העובדה שאתה דתי על כתיבתך ביום יום?  
דתיים >>
לצפיה ב-'ומענין לענין באותו ענין'
ומענין לענין באותו ענין
27/06/2010 | 19:22
1
12
האם יש הבדל, לדעתך, בין סופר דתי לסופר שאינו דתי?
(מעבר לחשיבות של שמירה על לשון נקיה וכו'. כוונתי למשהו פנימי יותר)
דתיים >>
לצפיה ב-'הבדלים'
הבדלים
27/06/2010 | 20:56
18
זו שאלה מעניינת, ואני נוטה לחשוב שלא. כלומר, הרצון לכתוב מגיע ממקום עמוק בנפש, הרצון לבטא במילים, ואני מקווה ששם, במקום ההוא, יש צלילות אנושית וזכות כזו, כף שזה ממש לא משנה מי כותב. יש שם נגיעה פנימית ומשם המילים יוצאות. מה זה משנה דתי לא דתי? אולי ההבדלים יהיו בצורה. ככל שאדם עמוק יותר - כך תהיה כתיבתו.
דתיים >>
לצפיה ב-'היי מיכאל'
היי מיכאל
27/06/2010 | 19:26
1
14

מספר שאלות

1. בזמנו בראיון עיתונאי הגדרת את תופעת הרווקות המאוחרת בציבור הדתי, כתוצאה של דור יותר "מדוייק", האם אתה יכול להסביר למה התכוונת?

2. האם אתה מרוצה מהתוצאה? כלומר האם היותך "מדוייק", הביאה אותך למקום מספק מבחינתך בזוגיות (שאינה) והאם "הדיוק" הזה לא היה בעוכרך?

3. האם "המעמד הציבורי \ סלבריטאי" שלך בקרב הציבור הדתי, עוזר או פוגע בך בתחום הזה?

4. ולתכל'ס :)  אם מישהי מהקוראות פה רוצה לעשות "צעד", על מה אתה ממליץ ?  :)

דתיים >>
לצפיה ב-'דיוק'
דיוק
27/06/2010 | 21:00
18
כוונתי היתה אז, שפעם מישהו הכיר מישהי, הוא היה נחמד היא נחדה - והתחתנו. וכך זה היה לגבי כל דבר. מקום עבודה - הוא הסתדר עם המקצוע הזה והיה בזה עבודה - אז יאללה, למה לא. היום אני רואה שאם אדם לא מוצא את אישיותו באותו מקצוע ובאותה אישה ובכל דבר אחר - הוא לא יהיה מרוצה. יש בזה יתרון עצום - אנשים רוצים לחיות את חייהם במלואם, אבל גם יש לזה מחיר - ההמתנה, הברור המתיש. למזלנו לא תמיד יש לנו ברירה, אם אנחנו מדוייקים - יהיה לנו קשה לוותר על הדיוק הזה. אבל מה שכן, גם המדוייקים צריכים הרבה ענווה...
דתיים >>
לצפיה ב-'שאלה אישית'
שאלה אישית
27/06/2010 | 19:47
2
17
מה תאמר למי שתרצה אותך בגלל שאתה סופר מוצלח?
דתיים >>
לצפיה ב-'תשובה אישית'
תשובה אישית
27/06/2010 | 20:53
1
22
מה אתה חושב?
דתיים >>
לצפיה ב-'לו היו לי '
לו היו לי
27/06/2010 | 22:16
17
טיפים בעצמי - לא הייתי שואל :)
דתיים >>
לצפיה ב-'שיינפלד'
שיינפלד
27/06/2010 | 19:42
1
17
ראיתי איפשהו הודעה שאתה מתארח בתפוז ומיהרתי להרשם.
חלק מהשאלות שרציתי לשאול כבר שאלו...

בא מלבנון ובכל מקום שהם מתארים חוויות של חייל צה"ל בסדיר ובמילואים - מה הוסיף לך השירות הצבאי?
מה תאמר לתלמיד שלך אם יביע דעה כנגד שרות צבאי ויבחר במסלול ישיבה בלבד?
מה דעתך כבוגר ישיבה לגבי סיטואציה שבה פקודות צה"ל מתנגשות עם הקו שראש הישיבה מחנך אליו כמו שראינו בהתנתקות?

גם אבדות וגם מים שאין להם סוף מתארים סיפור אהבה.
האם חווית אהבה משמעותית בחייך?  מה חשוב לך בבת זוג?

האם נרשם אירוע מיוחד בשבוע הספר האחרון?

מה לדעתך תפקידו של ר"מ בישיבה תיכונית?

מי האיש הכי קרוב אליך בחיים?

דתיים >>
לצפיה ב-'^מיקי השאלות שלי^ '
^מיקי השאלות שלי^
27/06/2010 | 21:47
12
עוקב אחר התשובות שלך פה. יש מצב שתענה אפילו ברמז על השאלה שעוסקת באהבה והאחרונה?
דתיים >>
לצפיה ב-'ערב טוב - דברי פתיחה'
ערב טוב - דברי פתיחה
27/06/2010 | 21:26
22
ערב טוב, פורום, ואני שמח להתארח כאן (נכון, כבר לא שבוע הספר, ובכל זאת...)

אני אשתדל בזמן הקצר שלנו יחד להביא לכם קצת מאחורי הקלעים של שולחן הכתיבה שלי. ראיתי ששאלתם שאלות רבות ומגוונות ואני אנסה לענות עליהן, נראה כמה נספיק...
שלושה ספרים כתבתי, ובימים אלו אני במצב מתקדם של כתיבת ספר רביעי (שמסב לי הנאה רבה...).

הראשון היה "בכל מקום שהם" שהוא קובץ חוויות של חייל דתי בעולמו הצבאי. הספר לא נכתב מראש על מנת להתפרסם. כתבתי סיפורים קצרים לעלון הקשר של ישיבת מעלה אדומים ואחרי שנה וחצי קיבצנו אותם לספר. יש בו איזה תום, כך אני חש.  

הספר המשמעותי ביותר שכתבתי, שכלפיו אני חש עד היום אינטימיות רבה מאוד, הוא הספר "אבדות". שהוא מבחינתי סיפור על הדרך של אדם לאהוב את עצמו, למצוא את עצמו מחדש אם הוא הלך קצת לאיבוד. הספר הזה קרוב מאוד לליבי ואפשר לומר שיש בו נגיעה שאין לספרים האחרים כלפי, אולי כי הוא היה הרומן הראשון שכתבתי, אולי כי הוא נוגע בנקודה שמאוד מזוהה איתי נפשית.

את הספר השלישי, "מים שאין להם סוף" כתבתי כדי להבין יותר לעומק את חווית הישיבה, שבתי עם יאיר לבית המדרש ויחד עברנו שוב חמש שנים רצופות חוויות. לא היה פשוט.

שאלתם אם "אבדות" ו"מים" דומים? מבחינתי הם מדברים על עולמות שונים. נכון שיש קווי דימיון בין הגיבורים – שניהם טיפוסים מאוד מבררים, מאוד רגישים ונפשיים (על גבול המשבריים) אבל המרחב הנפשי שבו הם פועלים לא בהכרח קרוב. אבדות הוא ספר מאוד אנושי, על נפש האדם והדרך להגיע אל אינטימיות עצמית, ואילו המרחב של "מים" הוא יותר רוחני. נכון שגם שם יש חיפוש עצמי – התמודדות עם קנאה למשל, אבל המרחב קצת שונה.

היצירה הדתית חסרה קצת על המדף, כפי שציינתם. וזה לא במקרה. אנחנו חברה עם גבולות ואלו קצת "מסרסים" את היצירה, ומדוע? כי יש איזו מחשבה שאדם צריך להגיע אל היצירה חשוף וחסר מעצורים, וזה באמת מה שקורה פעמים רבות ביצירה – האדם נדרש לבוא עם כולו, חשוף ואמיתי. ולאנשים שרגילים שאסור לדבר על הכול (וגם לא לחשוב על הכול) ובטח שלא בקול רם – זה בהחלט מרתיע אותם והם נסוגים. וחבל. כי אני חושב שאפשר לכתוב על הכול (כמעט) והשאלה היא לא רק על מה לכתוב אלא איך לכתוב. אם יהיה לנו קצת יותר אומץ – ונראה לי שבשנים אחרונות האומץ הזה נרכש  - אז על המדפים יהיו יותר ספרים "משלנו".

מתוקף היותי דתי, שאלתם אם יש דברים שלא אכתוב עליהם... אז ככה, תראו, כל אדם כותב את עולמו הנפשי, ולכן אני אכתוב על מה שמעניין אותי עם העדינות (או חוסר העדינות) שקיימים בי, אני לא חש בכתיבה שיש דברים שהייתי רוצה מאוד לכתוב עליהם ואסור לי. אני כותב מהמקום שבו אני נמצא. וזה מה שיוצא. גם אני משתנה ולכן רף האינטימיות ישתנה.

זהו בינתיים
מחכה לשאלותיכם
מיקי
דתיים >>
לצפיה ב-'מיקי שלום:)'
מיקי שלום:)
27/06/2010 | 21:24
1
10
מאיפה הגיע הרעיון לכתוב על שירותו של בן ישיבה.תאמת כבר הרבה זמן שאני רוצה לקרוא את מים שאין להם סוף אבל לא יצא לי..אני משרת בצבא בתור ביניש,וקשה לי מאד עם הראש הצבאי,העקיצות,החוסר אמת והראש העקום בצבא.איך מתמודדים עם זה?
דתיים >>
לצפיה ב-'צהל'
צהל
27/06/2010 | 21:38
13
כשחזרתי מהשרות הצבאי ביקש ממני עורך עלון הקשר לכתוב סיפור. לא היה לי סיפור בראש אבל כבר באותו שבוע כתבתי 7 סיפורים!!! וכך זה נמשך שנה וחצי עד שיצא הספר. הצבא הוא מקום חווייתי מאוד וממילא סיפורי מאוד.
איך מתמודדים עם הקשיים בצבא? עם חברים טובים, ועם ההבנה שהרבה מהדברים הם משחק וצריך לא לקחת ללב, ובתפילות, ובצחוק... שמחה

שיהיה לך הרבה הרבה טוב!
דתיים >>
לצפיה ב-'הלואי ויירבו עוד עד סופרים כמותך.'
הלואי ויירבו עוד עד סופרים כמותך.
27/06/2010 | 21:53
1
11
קשה למצוא היום הרבה ספרים עם תוכן,נקיים ושאתה יודע שתקרא את הספר ולא תרגיש בזבוז זמן..צריך עוד כאלה.תכלס,תחשוב אולי להקים מסגרת של הכשרת סופרים מהציבור הדתי והחרדי.אפילו לא משהו פורמלי.אבל שתהיה מסגרת שתקדם את הדבר הזה.כל הכבוד לך על הכל..שתמשיך ובע"ה ימשיכו להיות מעיינותיך מופצים חוצה..לילה נפלא ואשריך על האירוח:)
דתיים >>
לצפיה ב-'תודה... נקודה טובה'
תודה... נקודה טובה
27/06/2010 | 22:20
15
לצפיה ב-'מיקי..'
מיקי..
27/06/2010 | 20:36
7
האם שאתה כותב ספר אתה מכוון למי לכתוב (דהיינו קהל יעד)
או שזה פשוט בזרימה כזה?
דתיים >>
לצפיה ב-'עוד שאלת יתושית משהו..'
עוד שאלת יתושית משהו..
27/06/2010 | 20:38
1
14
האם לדעתך אפשר מספר של סופר ללמוד עליו ועל אישיותו או שזה יותר מזה?
דתיים >>
לצפיה ב-'עקיצות'
עקיצות
27/06/2010 | 20:51
16
ברור שאפשר ללמוד מספר על אישיות הכותב. אני יכול  לומר דברים רבים על סופרים שקראתי מבלי שהכרתי אותם. הכתיבה כאמור היא שיקוף של הנפש. אבל ברור שזה גם לא הכול. האדם הוא יותר מסך מילותיו.
והכתיבה היא לא ממוענת ליעד מסויים, לא לקהל ולא לאדם. אני הקורא הראשון ואיני מתכוון (אני מקווה) לשים את מילותי כלפי מישהו או מישהם
דתיים >>
לצפיה ב-'ברוך הבא מיקי '
ברוך הבא מיקי
27/06/2010 | 20:39
3
14

-איך אתה מתאר את מיקי שיינפלד?

-לאיזה תכונה בעצמך אתה הכי מתחבר ומזוהה איתה?
דתיים >>
לצפיה ב-'אישי אישי'
אישי אישי
27/06/2010 | 20:48
2
20
השאלות שלכם נעשות אישיות מרגע לרגע, חשבתי שנדבר על כתיבה ובמקום זה מדברים עליי?...
לא שייך שאתאר את עצמי כאן, אולי כדי לא לענות במשהו אומר שאני מאוד מתחבר לצד האנושי שבי. אנושיות והכלה - זו התכונה.

מיקי
דתיים >>
לצפיה ב-'מיקי :)'
מיקי :)
27/06/2010 | 20:59
1
13
לו היה מדובר בפורום "ספרות", באופן טבעי השאלות היו עוסקות רק בהיותך סופר.

אולם היות והגולשים רואים בך לא רק את מיקי הסופר, אלא גם את מיקי הצעיר הדתי (והרווק), מיקי הר"מ ויותר מהכל - מיקי האדם, נשאלו כאן שאלות אישיות.

ז הזדמנות פז להכיר אדם ששמו מתחבר ליצירה, דוקא בנימי הרגש היותר אישיים.

ביחוד אדם בעל נפש כה רגישה ומכילה כפי שעולה מתשובותיך כאן ומקריאת ספריך.

כמובן שאין כוונה לחייב אותך להשיב על שאלות שלא נוחות לך ועם זאת, ברור שגם השאלות האישיות והתשובות עליהן כמובן, מאוד מסקרנות.
אז נודה לך אם תספק את סקרנותנו (ככל האפשר) גם בתחום האישי :)

דתיים >>
לצפיה ב-'כמובן'
כמובן
27/06/2010 | 21:01
17
אני משתדל לענות על הכול...
יהיה בסדר, חברים
דתיים >>
לצפיה ב-'מיקי '
מיקי
27/06/2010 | 21:01
2
9
האם לדעתך יש משהו בסופר דתי שאין בסופר חילוני? האם נכון לעשות חילוק כזה?
האם אתה מרגיש את עצמך מייצג של ציבור?
(סלח לי אם בטעות חזרתי על שאלה שנשאלה)
דתיים >>
לצפיה ב-'דתילי'
דתילי
27/06/2010 | 21:05
1
17
המונח סופר דתי או חילוני הוא בעייתי. האדם הוא אדם, ואם הוא מיטיב לכתוב אולי הוא סופר. והוא מביא לכתיבה את עולמו. זה נכון שלאדם דתי יש עולמות עמוקים שהוא יכול להביא אל כתיבתו. האם בעומק הנפש שיש לו מקום שאין למי שאינו דתי?
אני חושש להיות יומרני ולומר שכן.
דתיים >>
לצפיה ב-'אתה מודע לכך שסופר חילוני'
אתה מודע לכך שסופר חילוני
27/06/2010 | 22:07
8

יחשוב בדיוק להיפך.

מבחינתו אדם דתי, הוא אדם "מוגבל" ביצירה, בגלל שמראש הוא מגביל את עצמו במסגרת מעשית ורוחנית, לעומת אדם חילוני שיצירתו לא מוגבלת, וחרותו הרוחנית לא ממוסגרת.

ותעיד על כך, העליבות המספרית של היצירה הספרותית הדתית, אל מול זו החילונית.

דתיים >>
לצפיה ב-'ברוך הבא מיקי '
ברוך הבא מיקי
27/06/2010 | 20:18
7
8
מיקי שיינפלד, מצטרף אלינו לשעה ומשהו הקרובות וישיב על שאלות הגולשים.

מוזמנים לתפוס את מקומותיכם

מיקי, אפשר להציע לך ו?

תודה רבה על הקדשת הזמן והמחשבה.
דתיים >>
לצפיה ב-'ערב טוב לכם'
ערב טוב לכם
27/06/2010 | 20:22
6
20
ערב טוב, פורום, ואני שמח להתארח כאן (נכון, כבר לא שבוע הספר, ובכל זאת...)

אני אשתדל בזמן הקצר שלנו יחד להביא לכם קצת מאחורי הקלעים של שולחן הכתיבה שלי. ראיתי ששאלתם שאלות רבות ומגוונות ואני אנסה לענות עליהן, נראה כמה נספיק...
שלושה ספרים כתבתי, ובימים אלו אני במצב מתקדם של כתיבת ספר רביעי (שמסב לי הנאה רבה...).

הראשון היה "בכל מקום שהם" שהוא קובץ חוויות של חייל דתי בעולמו הצבאי. הספר לא נכתב מראש על מנת להתפרסם. כתבתי סיפורים קצרים לעלון הקשר של ישיבת מעלה אדומים ואחרי שנה וחצי קיבצנו אותם לספר. יש בו איזה תום, כך אני חש.  

הספר המשמעותי ביותר שכתבתי, שכלפיו אני חש עד היום אינטימיות רבה מאוד, הוא הספר "אבדות". שהוא מבחינתי סיפור על הדרך של אדם לאהוב את עצמו, למצוא את עצמו מחדש אם הוא הלך קצת לאיבוד. הספר הזה קרוב מאוד לליבי ואפשר לומר שיש בו נגיעה שאין לספרים האחרים כלפי, אולי כי הוא היה הרומן הראשון שכתבתי, אולי כי הוא נוגע בנקודה שמאוד מזוהה איתי נפשית.

את הספר השלישי, "מים שאין להם סוף" כתבתי כדי להבין יותר לעומק את חווית הישיבה, שבתי עם יאיר לבית המדרש ויחד עברנו שוב חמש שנים רצופות חוויות. לא היה פשוט.

שאלתם אם "אבדות" ו"מים" דומים? מבחינתי הם מדברים על עולמות שונים. נכון שיש קווי דימיון בין הגיבורים – שניהם טיפוסים מאוד מבררים, מאוד רגישים ונפשיים (על גבול המשבריים) אבל המרחב הנפשי שבו הם פועלים לא בהכרח קרוב. אבדות הוא ספר מאוד אנושי, על נפש האדם והדרך להגיע אל אינטימיות עצמית, ואילו המרחב של "מים" הוא יותר רוחני. נכון שגם שם יש חיפוש עצמי – התמודדות עם קנאה למשל, אבל המרחב קצת שונה.

היצירה הדתית חסרה קצת על המדף, כפי שציינתם. וזה לא במקרה. אנחנו חברה עם גבולות ואלו קצת "מסרסים" את היצירה, ומדוע? כי יש איזו מחשבה שאדם צריך להגיע אל היצירה חשוף וחסר מעצורים, וזה באמת מה שקורה פעמים רבות ביצירה – האדם נדרש לבוא עם כולו, חשוף ואמיתי. ולאנשים שרגילים שאסור לדבר על הכול (וגם לא לחשוב על הכול) ובטח שלא בקול רם – זה בהחלט מרתיע אותם והם נסוגים. וחבל. כי אני חושב שאפשר לכתוב על הכול (כמעט) והשאלה היא לא רק על מה לכתוב אלא איך לכתוב. אם יהיה לנו קצת יותר אומץ – ונראה לי שבשנים אחרונות האומץ הזה נרכש  - אז על המדפים יהיו יותר ספרים "משלנו".

מתוקף היותי דתי, שאלתם אם יש דברים שלא אכתוב עליהם... אז ככה, תראו, כל אדם כותב את עולמו הנפשי, ולכן אני אכתוב על מה שמעניין אותי עם העדינות (או חוסר העדינות) שקיימים בי, אני לא חש בכתיבה שיש דברים שהייתי רוצה מאוד לכתוב עליהם ואסור לי. אני כותב מהמקום שבו אני נמצא. וזה מה שיוצא. גם אני משתנה ולכן רף האינטימיות ישתנה.

זהו בינתיים
מחכה לשאלותיכם
מיקי
דתיים >>
לצפיה ב-'תודה רבה למיקי על האירוח '
תודה רבה למיקי על האירוח
27/06/2010 | 22:13
5
9
תודה על שהקדשת מזמנך ופתחת לנו צֹהר קטן לעולמו של סופר ולעולמו של מיקי שיינפלד.

ברכת הצלחה שלוחה לך בכל התחומים.
ובע"ה שספרך החדש יראה אור בקרוב ויהפוך גם הוא לספר אהוב ונמכר כמו קודמיו ויותר.

שא ברכה, שפע אור וטוב

דתיים >>
לצפיה ב-'תודה. שמחתי להיות איתכם. אור וטוב!'
תודה. שמחתי להיות איתכם. אור וטוב!
27/06/2010 | 22:18
18
לצפיה ב-'מצטרפת.'
מצטרפת.
27/06/2010 | 22:21
6
לצפיה ב-' תודה רבה על האירוח'
תודה רבה על האירוח
27/06/2010 | 22:25
8
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
27/06/2010 | 22:39
5
לצפיה ב-''
28/06/2010 | 15:30
4
לצפיה ב-'השרשור יטוגלן, תודה גם לגולשים'
השרשור יטוגלן, תודה גם לגולשים
27/06/2010 | 22:44
2
11
עשיתם לי טוב על הלב

היה כיף לראות את הפורום לזמן מה חי.
גם אם זו פטה מורגנה :)

תודה על ששיתפתם פעולה ושאלתם.

וברוכים הבאים לגולשים החדשים.
מוזמנים להשאר עמנו
דתיים >>
לצפיה ב-'יישר כח לכולכם. מצטער שאני לא נמצא כ"כ בימים '
יישר כח לכולכם. מצטער שאני לא נמצא כ"כ בימים
28/06/2010 | 05:40
21
האחרונים.
אני פשוט מתכונן בעומס רב לכנס שאני טס אליו בכדי להרצות בו בעוד שבוע.
מבטיח שלאחר שאחזור - אחזור
דתיים >>
לצפיה ב-'ואיי הרגע קראתי!'
ואיי הרגע קראתי!
28/06/2010 | 20:51
22
איזה כיף שהוא התארח פה!
ישר כח לכל המארגנים וכמובן לשיינפלד!
דתיים >>

הודעות אחרונות

11:06 | 11.10.19 אורחים בפורום
10:18 | 07.10.19 playtrip
22:14 | 02.10.19 אורחים בפורום
16:30 | 02.10.19 אורחים בפורום
16:08 | 02.10.19 אורחים בפורום
01:13 | 26.09.19 עם ישראל בחר
12:23 | 22.09.19 אורחים בפורום
04:31 | 20.09.19 Eadric2
23:20 | 15.09.19 אורחים בפורום
20:32 | 10.09.19 אורחים בפורום
03:00 | 08.09.19 אורחים בפורום
23:56 | 25.08.19 ממולדה999
22:00 | 17.08.19 אורחים בפורום
16:07 | 12.08.19 שלום אך שווא2
21:50 | 08.08.19 קליבר 11

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ