לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2606626,066 עוקבים אודות עסקים

פורום דתיים

בס"ד
ברוכים הבאים לפורום "דתיים" של תפוז

אתם מוזמנים לכתוב כל הודעה העולה על דעתכם הקשורה לנושא שלשמו התכנסנו ובלבד שישמרו התנאים הבאים:
 נא לא לכתוב בשבתות ובחגים (זמני כניסה ויציאת שבת / חג בישראל מופיעים בלוח השנה).
 נא לשמור על שפה נקיה מקללות, דיבורים וכינויים לא הולמים.
 דברי כפירה בה' יתברך ובתורתו, אין מקומם בפורום שלנו.
 פגיעה ברבנים לא מקובלת בפורום שלנו.
 יש לך בעיה עם אחד ממנהלי הפורום - לא מעל גבי הפורום! שלח לו אי-מייל או כתוב לו לתיבת המסרים.
 אין לפרסם מוצרים, חנויות, עסקים, אתרי אינטרנט או קישורים (שאין נחיצותם לצורך הדיון) ללא בקשת רשות מההנהלה (באמצעות המסרים).
 אין לפרסם מספרי טלפון בפורום. המעוניין להעביר מספר יעשה זאת דרך המסרים!   
 אין לפרסם מודעות שידוכים / חיפוש שידוכים / הכרויות בשביל זה יש פורום הכרויות או צ'אטים.  
 אין לכתוב הודעות הפוגעות במי מחברי הפורום, גם לא כתגובה להודעה קודמת של מי מחברי הפורום. אין לזלזל בדיעות השונות מדעותיך, ואין לסגור חשבונות מעולמות וירטואליים או אמיתיים מעל דפי הפורום.

הודעות שלא יענו על התנאים הבאים יימחקו ובמידת הצורך הכותב יחסם ללא התרעה מוקדמת.
חוץ מזה, תשתוללו, תעשו חיים - הרי לשם כך התכנסנו, לא?
התפרממות בנעימים לכולם

הנהלת הפורום:

אודות הפורום דתיים

בס"ד
ברוכים הבאים לפורום "דתיים" של תפוז

אתם מוזמנים לכתוב כל הודעה העולה על דעתכם הקשורה לנושא שלשמו התכנסנו ובלבד שישמרו התנאים הבאים:
 נא לא לכתוב בשבתות ובחגים (זמני כניסה ויציאת שבת / חג בישראל מופיעים בלוח השנה).
 נא לשמור על שפה נקיה מקללות, דיבורים וכינויים לא הולמים.
 דברי כפירה בה' יתברך ובתורתו, אין מקומם בפורום שלנו.
 פגיעה ברבנים לא מקובלת בפורום שלנו.
 יש לך בעיה עם אחד ממנהלי הפורום - לא מעל גבי הפורום! שלח לו אי-מייל או כתוב לו לתיבת המסרים.
 אין לפרסם מוצרים, חנויות, עסקים, אתרי אינטרנט או קישורים (שאין נחיצותם לצורך הדיון) ללא בקשת רשות מההנהלה (באמצעות המסרים).
 אין לפרסם מספרי טלפון בפורום. המעוניין להעביר מספר יעשה זאת דרך המסרים!   
 אין לפרסם מודעות שידוכים / חיפוש שידוכים / הכרויות בשביל זה יש פורום הכרויות או צ'אטים.  
 אין לכתוב הודעות הפוגעות במי מחברי הפורום, גם לא כתגובה להודעה קודמת של מי מחברי הפורום. אין לזלזל בדיעות השונות מדעותיך, ואין לסגור חשבונות מעולמות וירטואליים או אמיתיים מעל דפי הפורום.

הודעות שלא יענו על התנאים הבאים יימחקו ובמידת הצורך הכותב יחסם ללא התרעה מוקדמת.
חוץ מזה, תשתוללו, תעשו חיים - הרי לשם כך התכנסנו, לא?
התפרממות בנעימים לכולם
x
הודעה מהנהלת הפורום
ברוכים הבאים לפורום דתיים :)
מספר נקודות חשובות בכניסתכם הראשונה לפורום - 

* יש להסתכל בתקנון הפורום (המופיע תחת "אודות הפורום והנהלתו") על מנת למנוע אי הבנה.

* נבקש להמנע מכתיבת הודעות בפורום בשבתות ובמועדי ישראל.

* אין לפרסם בפורום מוצרים, עסקים או קישורים ללא אישור הנהלת הפורומים. לחילופין, ניתן לפרסם בלוחות הפורום או בחתימתכם האישית.

* המענה לשאלות הלכה הינו בגדר מענה על פי ידע אישי ולא מהווה פסיקת הלכה, למעט מיקי* (המנהל) אשר הינו רב מוסמך  (ניתן לפנות אליו דרך המסרים).

גלישה מהנה והשתלבות נעימה בפורומינו!
המשך >>

לצפיה ב-'תורני נגד ממ"ד- סקר חדש '
תורני נגד ממ"ד- סקר חדש
<< ההודעה הנוכחית
20/03/2010 | 21:53
73
85
השבת פורסם בעולם קטן (מצורף להודעה)
כתבה  על ה"מלחמות" והשוני בין החינוך הממ"ד לבין החינוך התורני .
בשנים האחרונות קמה מעין מערכת חינוך מתקדמת יותר לדתיים.
הדעות בעד שיטת החינוך התורני היא שמבחינה תורנית הוא ברמה גבוהה, ילדים כביכול יותר מחונכים ואין "התערבבות" עם ערכים לא דתיים.
הדעות כנגד שיטה זו היא שמערכת החינוך הזאת היא כביכול אליטסטית ומבדילה דתיים ממסורתיים.
שבוחנים את המשפחה הנכנסת למערכת החינוך, למשל אם האם ללא כיסוי ראש אז מראש אין לילד סיכוי להתקבל למערכת החינוך.

באותו הקשר, למיטב הבנתי הרעיון הוא להפוך את ישיבת כפר הרא"ה ממקום ציוני דתי לחינוך תורני.
דהיינו לתת יותר מקום לדברים הרוחניים וללימוד תורה ופחות זמן למקצועות החול.
בסקר זה אני רוצה לבחון, מה דעתכם על חינוך תורני?
אליטסטי?או צודק?

(לא לשכוח לענות על הסקר -שורת תכלת מעל ההודעות "סקר" וגם על גבי הפורום)

שבוע טוב פורום יקר
יאללה תפציצו בתגובות
דתיים >>
לצפיה ב-'אוי ושכחתי '
אוי ושכחתי
20/03/2010 | 22:11
16
הנה עולם קטן של השבוע עם הכתבה להורדה:
http://www.sendspace.com/file/ngaeqi
דתיים >>
לצפיה ב-'אין רע בתורני '
אין רע בתורני
20/03/2010 | 22:18
14
למה שלא יתנו לאנשים שרוצים יותר קדושה את האפשרות הזאת?
דתיים >>
לצפיה ב-'אני אגיד את זה בצורה הכי פשוטה שיש'
אני אגיד את זה בצורה הכי פשוטה שיש
21/03/2010 | 00:56
30
27
בחלט לא קטן מהמקומות - החינוך הממלכתי דתי הוא כבר לא ממש דתי.
אני שומע מלא מעט אנשים, חברים, משפחה שהם מוציאים את הילדים שלהם מהחינוך הממלכתי דתי לכיוון בתי הספר הפרטיים.
לא יודע אם זה מה שמוגדר כתורני...

בוא נגיד את זה ככה...
כשאחותי צריכה להתווכח עם המנהלת של בית הספר הממ"ד שלה לגבי הוספת שיעורי גמרא, והמנהלת מסרבת כי לטענתה ההורים מסרבים - מה אפשר להגיד על זה?
איך אפשר להגדיר סירוב לתוספת של שיעורים תורניים כבית ספר ממ"ד?

לגבי אליטיסטי או לא - אני לא יודע.
לא בטוח בכלל שלהגדיר כחלק מהדרישות שהאמא תסתובב עם כיסוי ראש הוא משהו אליטיסטי... למיטב ידיעתי - זה יותר משהו הלכתי...
אבל אני בהחלט יכול להגיד שאני בהחלט מבין את הדרישה למערכת חינוך דתית, במיוחד לאור הירידה הדתית של לא מעט בתי ספר ממ"ד.
דתיים >>
לצפיה ב-'איך באמת אפשר לסרב לעוד שעות גמרא?'
איך באמת אפשר לסרב לעוד שעות גמרא?
21/03/2010 | 09:02
12
14
פשוט מאוד - כשאין תקציב!
אין מה לעשות. ככה זה.
זה לא שאין שיעורי גמרא בכלל. נשמע שהבי"ס כן משקיע בלימודי קודש,
אבל אם יוסיפו שיעורי גמרא, זה יבוא על חשבון שעות אחרות לא פחות חשובות.
דתיים >>
לצפיה ב-'זהו שלא...'
זהו שלא...
22/03/2010 | 13:29
11
11
הבי"ס לא ממש משקיע בלימודי הקודש...
ההורים מתנגדים פשוט כי חלק גדול מההורים הם ממשפחות חילוניות ולכן מפריע להם שהילד שלהם יצטרך ללמוד יותר שעות גמרא...
דתיים >>
לצפיה ב-'זה אבסורד'
זה אבסורד
23/03/2010 | 06:04
10
11
אם מדובר בהורים חילונים הם צריכים באופן עקרוני להגיד שהם לא רוצים בכלל גמרא כי הרי יותר עדיף לשיטתם דברים אחרים.
דתיים >>
לצפיה ב-'הם שולחים את הילד שלהם לבית ספר דתי...'
הם שולחים את הילד שלהם לבית ספר דתי...
23/03/2010 | 11:10
9
9
הם לא יכולים להגיד שהם לא רוצים שיעורים תורניים...
אין סיכוי שדרישה כזו תתקיים.
בית ספר דתי אמור לקיים גם שיעורים תורניים.

אבל מבחינתם, על תוספת של שיעורים תורניים אין מה לדבר...
אז אם יש הורים שכן רוצים את התוספת הזו - אני לא חושב שזה אליטיזם שהם פשוט עוזבים את בית הספר הזה ופותחים בית ספר פרטי שמתאים לדרישות שלהם...
אני חושב שאם אתה היית חלק מקבוצת הורים שחושבת שבית הספר שהבן שלך לומד בו לא נותן לו את מה שאתה חושב שהוא צריך לתת לו (וגם לא מתכוון לשנות את העובדה הזו) - אתה (ואחרים) לא הייתם משאירים שם את הילד שלכם.
דתיים >>
לצפיה ב-'מה הבעיה לפתוח חוגי העשרה תורניים?'
מה הבעיה לפתוח חוגי העשרה תורניים?
23/03/2010 | 16:31
7
6
אם הבעיה היא רק הרצון בשעות נוספות של לימודי קודש - אין צורך בבי"ס חדש, אלא רק בשעות הספציפיות האלו. ומי שיתאים לו - ירשם, ומי שלא - לא.
אולי אפשר אפילו שיהיה לזה קשר לבי"ס וללימודים בו, אבל שלא יהיו שיעורי חובה.

זה אפילו טוב יותר, כי מי שיהיה בשיעורים האלו הם אלה שבאמת ירצו ללמוד, וזה יחסוך המון הפרעות למהלך השיעור..
דתיים >>
לצפיה ב-'אתה מוזמן לשאול את המנהלת של בית הספר...'
אתה מוזמן לשאול את המנהלת של בית הספר...
23/03/2010 | 17:07
6
6
לצפיה ב-'*את מוזמנת'
*את מוזמנת
23/03/2010 | 17:39
5
4
ולמה שאני אשאל? לי לא אכפת אם זה יהיה או לא.
חוצמזה, אם לאחותך ולחברותיה ולהורים מפריע - שהם יארגנו.

אגב, זכותו של ביה"ס לא להסכים לשתף פעולה.
דתיים >>
לצפיה ב-'גם את מוזמנת... :)'
גם את מוזמנת... :)
24/03/2010 | 13:39
4
6
אני מסכים שזו זכותו של בית הספר שלא להסכים לשתף פעולה...
באותה מידה זו זכותם של ההורים להחליט שהרמה התורנית של בית הספר הזה אינה מספקת אותם ולכן לפתוח בית ספר אחר שכן יתאים להם או למצוא בית ספר אחר באיזור המגורים שכן עונה על אותם דרישות.

כל מה שאני מנסה לומר הוא שלרוב, בתי הספר התורניים הפרטיים נפתחים בגלל שההורים חושבים שהילד שלהם לא מקבל את מה שהם חושבים שהוא צריך לקבל במסגרת בתי הספר הממ"ד ולכן הם מקימים לעצמם בית ספר שכן עונה על הדרישות.
אין קשר לאליטיזם במקרים האלו...
דתיים >>
לצפיה ב-'אני מבינה למה התכוונת'
אני מבינה למה התכוונת
24/03/2010 | 14:51
3
4
העניין שאני מדברת עליו הוא - למה צריך לפתוח בי"ס חדש אם אפשר פשוט להוסיף שעות תורניות לאחר שעות הלימודים, כחוג.
זה רק מחזק את התחושה שביה"ס התורניים נועדו, בין השאר, להתבדלות.
דתיים >>
לצפיה ב-'פשוט...'
פשוט...
24/03/2010 | 23:41
2
4
המטרה של השיעורים האלה היא ליצור אווירה יותר תורנית...
בפועל, רק תוספת של שיעורים עבור אותה קבוצה שרוצה לא מוסיפה לאווירה התורנית הכללית של בית הספר, אלא רק עבור אותם אלה שמגיעים לאותם שיעורים...

בכל מקרה, אווירת ההתבדלות קיימת כי יש את אלה שכן הולכים לשיעורים האלה ויש את אלה שלא... ההפרדה שקיימת במילא ברמה של ההורים שכן רוצים יותר תורניות ואלה שלא רוצים יותר תורניות פשוט באה ליידי ביטוי אצל הילדים...
במקרה של בית ספר פרטי, לפחות הילדים מרגישים שמי שאיתם כל היום הם ילדים בדיוק כמוהם ולא מובדלים מהם...
דתיים >>
לצפיה ב-'למה הילדים צריכים סביבה דומה להם?'
למה הילדים צריכים סביבה דומה להם?
25/03/2010 | 00:13
1
6
אחת המטרות שצריכות להיות בחינוך היא הכנה לקראת החיים שמחוץ לבי"ס.
כשהילדים יסיימו א הלימודים, כמעט בכל מקום שיגיעו אליו הם יתקלו באנשים שונים מהם. לא טוב לגדל בתוך בועה הומוגנית..

אווירת ההתבדלות לא תהיה גדולה אם יהיו שיעורים אחרי שעות הלימודים.
זה לא משפיע עד כדי כך. האם הילדים שמעדיפים לבלות את שעות הפנאי בקולנוע מרגישים שאלה שמעדיפים לבלות בצפיה בטלויזיה מתבדלים, או להפך?
אבל אם תפריד אותם לגמרי עוד משעות הבוקר, כך שלא יכירו אחד את השני בכלל - זאת באמת התבדלות. במקרה כזה, לא תהיה שום יצירת מגע ויכולת לקבל את השונה ממך. בועה.
דתיים >>
לצפיה ב-'את מצחיקה...'
את מצחיקה...
25/03/2010 | 10:57
4
היית שולחת את הילדים שלך ללמוד עם ילדים עבריינים?
היית שולחת אותם ללמוד עם ילדים מסומים? אלימים? (מילולית או פיסית)

גם לרעיון הזה של הטרוגניות בכל מחיר שאת תומכת בו יש גבולות מסויימים.
אני מניח שאת תשימי את הגבול למשל אבל ילדים עברניים...
לא תרצי שהילד שלך ילמד איתם, כדי שהוא לא ילמד מהם כל מיני דברים.
במקרה של ילדים עברינים - סביר להניח שהתמיכה שלך בהטרוגניות שכל כך חשובה לך תיעלם כלא הייתה...

אז נתחיל מהעובדה שגם להומוגניות יש את היתרונות שלה...
השאלה היא - מה הסביבה שבה את רוצה שהילדים שלך יתחנכו.
כמו שאמרתי, אני מניח שאת היית רוצה שהילדים שלך יתחנכו בסביבה מופרדת מאשר ילדים עברינים...
לעומת זאת, אני הייתי רוצה שהילדים שלי יתחנכו בסביבה שמופרדת מהסביבה החילונית.
לא חושב שהם לא יכירו את הסביבה החילונית, בדיוק כמו שאני חונכתי בסביבה דתית ולמדתי להכיר מספיק טוב את החברה החילונית.
ועם זאת, בעבר, כשהייתי ילד קטן ולא מבין מספיק, החברה החילונית נראתה לי קורצת... לא היו בה כל מיני מגבלות... הדברים היו הרבה יותר חופשיים וכו'. היום, כשגדלתי, אני מבין עד כמה המגבלות האלה היו חשובות... עד כמה אני אסיר תודה להורים שלי שכשהייתי קטן לא חשפו אותי יותר מידיי לחברה החילונית, כי כשנחשפתי אליה הייתי מספיק בוגר כדי להבין איפה המקום שלי צריך להיות (לפחות מבחינתי) ותאמיני לי שגם כשהייתי מספיק בוגר - זה לא היה כזה פשוט.

כשאתה קטן - אתה נולד כדי לבחון איזה גבולות אפשר לפרוץ.
החברה החילונית היא מאוד פורצת גבולות ולכן היא מאוד מושכת...
כשאתה מתבגר, אתה מבין כמה פריצת הגבולות הזו היא לא דבר טוב...
אבל אתה צריך להיות מספיק בוגר ועם תפיסה מספיק נכונה כדי להבין את הדבר הזה... וזה לא קורה כשאתה ילד קטן.
לכן מבחינתי - ההומוגניות שאני מחפש היא כזו שתגרום לילד שלי להתחנך בצורה שלדעתי היא הנכונה.

אז לא, אני לא חושב שיש הבדל בין מי שצופה בטלויזיה לבין מי שלא...
אבל אני כן חושב שיש הבדל בין ילד שמגיע לבית ספר ומדבר עם חברים שלו על התוכנית שהוא ראה בשבת בטלויזיה לבין מי שלא...
אני מעדיף שלפחות עד גיל מסויים הסביבה של הילד שלי תהיה כזו שלא רואה טלויזיה בשבת...
כשהוא יהיה מספיק בוגר ועם תפיסה תורנית וחינוכית מספיק חזקה - הוא יוכל להתמודד גם עם החשיפה לעולם החילוני...
בדיוק כמו שכל אדם, כשהוא מגיע לגיל מסויים לומד שיש גם אנשים אלימים ועבריינים והוא צריך להתמודד גם עם המציאות הזו... אבל עד אז את לא תרצי לחשוף אותו למציאות שבו ילדים שסוחרים בסמים משיגים הרבה כסף מהיר... אלא תרצי למנוע ממנו את הידיעה הזו עד שהוא יהיה מספיק בוגר כדי להתמודד איתה ולהבין שחסר בסמים הוא דבר אסור...
דתיים >>
לצפיה ב-' וזה לא סותר בעיני את ההודעות שלמטה...'
וזה לא סותר בעיני את ההודעות שלמטה...
23/03/2010 | 20:00
6
לצפיה ב-'איך אפשר לסרב לשיעורי גמרא נוספים? '
איך אפשר לסרב לשיעורי גמרא נוספים?
21/03/2010 | 10:42
9
9
בקלות.
הנה כמה סיבות טובות או רווחות, או גם וגם, תלוי בסיבה -
אם זה בי"ס של בנות, יש קהילות שיסרבו שבנותיהן תלמדנה תורה מטעמי תפיסה דתית.
בעיות תקציביות.
לא תמיד להוסיף גמרא זה טוב (גם לבנים). כמה בחורים שמעת שיצאו מבית הספר עם אור בעיניים כשדיברו איתם על גמרא? למעט שניים שמעתי מהרבה נערים בבית הספר שזה אחד המקצועות שהם לא סובלים, ומביינישים שמעתי שהם לא סבלו את זה , עד שהם הגיעו לישבת הסדר. כששאלתי למה אמרו שזה עוד מקצוע שחייבים ללמוד כי יש מבחן, ובעיקר שמאביסים אותם בשעורים האלה וזה עושה להם רע. אז גם תפיסה חינוכית יכולה לעמוד בסיסי הסירוב הזה.
אני מכירה אדם מאד חכם, שלא חשוד על חוסר תורניות, ולטענתו יותר משעתיים גמרא ביום לתלמידים זה מוגזם.
מערכת חינוך דתית? כן. האם היא נמדדת בשעות הגמרא שלה? עצוב אם ככה יהיה.
דתיים >>
לצפיה ב-' לך ולזאת שלידך..'
לך ולזאת שלידך..
21/03/2010 | 21:24
5
לצפיה ב-'זהו שלא...'
זהו שלא...
22/03/2010 | 13:53
6
5
ראשית, לא מדובר על בי"ס לבנות.
שנית, אם בעיות תקציביות זה תירוץ (אגב, זה לא התירוץ שניתן, אלא התירוץ שניתן הוא שההורים לא רוצים עוד שעות) - אז אולי בכלל נוריד את השעות התורניות בכלל ונעביר את הכסף של זה לכל מיני דברים אחרים.

אבל התפיסה שלך מבהירה בדיוק למה צריך להיות מקום של כבוד לבית הספר התורניים...
נניח שיש כאלה שחושבים שתוספת של שיעורים תורניים היא יותר מידיי, ויש כאלה שחושבים אחרת.
אם המדינה לא מוכנה לממן את אלה שחושבים אחרת (בעיקר, את אלה שחושבים שבגילאים הצעירים יותר חשוב ללמד את הילדים חומר תורני תחת ההנחה שזה הגיל שבו הם אמורים לשאוב את חלק מאוד גדול מהתפיסה התורנית שלהם), אז לא אמורה להיות למדינה בעיה עם מצב שבו חלק מהאנשים שכן חושבים כך יקימו בית ספר משלהם שיתאים לתפיסת החינוך שלהם.
דתיים >>
לצפיה ב-'מה פתאום? '
מה פתאום?
23/03/2010 | 15:10
5
7
למה ש"בכלל נוריד את כל השעות התורניות אם מדובר בבעיות תקציביות" ?
איך זה קשור? וכי אני קבלתי על קיומן של השעות התורניות? חלילה לי, הן מבורכות ! אבל יש אילוצים במישור המציאותי, ואם הם קיימים, אז הגיוני שאי אפשר להוסיף. אנחנו לא חיים בלה לה לנד, אנחנו חיים בעולם של מציאות. זה אחד.

שתיים -
או שלא הבנתאת התפיסה שלי, או שאני לא מבינה את הקשר בין התפיסה שלי שלי לפסקה האחרונה שלך... הסבר?

שלוש -  
אני לא יודעת אם זה היה מספיק ברור , אבל עיקר התפיסה שלי שלא להוסיף שעות תורניות מעבר לקיים היא בגלל שאני חושבת שהציבור מפספס בענק את טובי בניו ובנותיו עם העומס התורני הלימודי. איך אמרת ? "ללמד את הילדים חור תורני".
אולי אם במקום ללמד חומר תורני, ולהספיק עוד דף גמרא, ועוד כמה משניות, ועוד כמה דינים,  יחליטו לחבר את הנוער אל התורה, הגמרא והמשניות,
אולי אם במקום להספיק חומר, יהיה מיקוד על איך לומדים חומר כזה, איך חיים אותו, איך אוהבים אותו,
אולי אם במקום מבחני בגרות בגמרא, תהיה נסיעה שנתית למקום כמו הטכנודע, ובו יראו בפועל איך כל מיני סוגיות של הגמרא באות לידי ביטוי, ולמה חשבו ככה או אחרת,
אולי אז, אני אשמע את הרוב המוחץ של הנערים אומרים שהם לא סבלו גמרא עד שהם הגיעו להסדר.

אני לגמרי בעד תורניות, חיבור עמוק ליהדות על כל מקורותיה האורתודוכסיים, וזה הדבר הכי חשוב בעיני בחיים כאן, אבל אני חושבת ששיטת החינוך הזו מפספסת בענק. קלישאה או לא - האיכות עדיפה על הכמות.
דתיים >>
לצפיה ב-''
23/03/2010 | 15:47
3
לצפיה ב-'ממש נתפסתם לעניין של הגמרא...'
ממש נתפסתם לעניין של הגמרא...
23/03/2010 | 17:16
3
5
העניין של הגמרא הייתה דוגמא לחוסר המוכנות של בתי הספר הממ"ד להוסיף שיעורים תורניים.
ההצעות שלך הן בהחלט הצעות רלוונטיות... הן הצעות שסביר להניח שהיו מתקבלות בברכה ע"י אותה קבוצת הורים דתיים... איכשהו - ההצעות האלה לא הועלו כפיתרון ע"י אותה מנהלת...
(ואגב, הועלו כל מיני הצעות לכל מיני דברים יצירתיים ע"י קבוצת ההורים שאחותי חלק ממנה, וכמעט כל ההצעות נדחו).

לגבי הפיסקה האחרונה שלי...
כל מה שאמרתי הוא שיש ציבור שיש לו תפיסה שונה לגבי מה בית הספר אמור להעביר.
לכן, לגיטימי שיקום בית ספר ויקבע את הקריטריונים המתאימים לו.
כל עוד בית הספר עומד בתנאים של משרד החינוך - אני לא רואה שום בעיה עם הקמת בית ספר כזה...
דתיים >>
לצפיה ב-'נכון '
נכון
23/03/2010 | 19:55
2
3
לצפיה ב-'*נכון (: '
*נכון (:
23/03/2010 | 19:59
1
1
באמת נתפסתי לעניין הגמרא, פשוט כי זו היתה הדוגמא שהצגת.
אז .. נתתי נימוקים אפשריים לעניין הדוגמא שהצגת. האם אחותך הציעה למנהלת לפתוח שיעורים תורניים אחרים וגם להם היא סירבה?
למה היא סירבה?
האם ידוע לך מה התקציב של בית הספר? כיצד הוא מתנהל?
אני חייבת לציין, שלטעמי אם יש בבית הספר מינון גבוה של שיעורים תורניים לאו דווקא גמרתיים, זה לא חכם להוסיף עוד כאלה, גם אם הם לא גמרא דווקא.

נ"ב אני לגמרי מסכימה איתך לעניין ה "כל עוד בית הספר עומד בתנאים של משרד החינוך - אני לא רואה שום בעיה עם הקמת בית ספר כזה..."
בתגובותיי אליך בכלל לא התייחסתי לסוגיה המרכזית של השרשור, הגבתי נטו לעניין הדוגמא כי זה עניין ש"מדבר אליי".
דתיים >>
לצפיה ב-':)'
:)
24/03/2010 | 13:50
אני מודה ומתוודה שאני לא מכיר את כל הפרטים עד הסוף.
ועם זאת, מההיכרות שלי עם אחותי והידע שלי שיש לה כבלים ואינטרנט בבית, אני יותר מסמוך ובטוח שהדרישות שלה היו בהחלט בטווח ההיגיון.

כן ידוע לי שהסיבה העיקרית שהמנהלת נתנה לה היא התנגדות ההורים האחרים.
במצב כזה, אני אומר שאני יכול להבין את ההחלטה שלה ושל מספר הורים נוספים להוציא את הילד מבית הספר הזה ולהעביר אותו לבתי ספר אחרים, קצת יותר רחוקים, שכן מספרים את הרמה התורנית הדרושה וגם רמה דיי גבוהה מבחינת לימודי חול.

כמו שאמרתי, התגובה שלי היא כדי להסביר למה היגיוני שיקומו בתי ספר תורניים פרטיים ולמה אני לא רואה בכך סוג של אליטיזם, כמו שבעצם נשאלנו פה...
דתיים >>
לצפיה ב-''
22/03/2010 | 14:36
2
לצפיה ב-'בדיוק כמו שאפשר לסרב ל"קווי מהדרין"'
בדיוק כמו שאפשר לסרב ל"קווי מהדרין"
22/03/2010 | 00:30
6
9
קל מאד להסוות רשעות וסכלות תחת עטיפה ורדרדה ונוצצת של "תוספת קדושה". הבסיג' עושים זאת עד היום.
אם אחותך רוצה שיעורי גמרא בכמות מופרזת- היא יכולה לעבור לבית ספר פרטי או לקחת שיעורי תגבור באופן פרטי. אין שום הצדקה להכריח את כל הכיתה לסבול בגלל הגחמות של אחותך.
דתיים >>
לצפיה ב-'לטענתך...'
לטענתך...
22/03/2010 | 13:56
5
4
אתה חושב שזה כמות מופרזת...
איכשהו, החלוקה בין אלה שמסכימים איתה לבין אלה שמנתגדים אליה כמעט זהה לחלוטין לחלוקה בין ההורים הדתיים להורים החילוניים בבית הספר.
רק, מה לעשות שאחותי גרה באיזור שרוב המשפחות בו הן חילוניות ולכן הם אלה שקובעים את המדיניות...

לכן, היא ושאר ההורים הדתיים שולחים כיום את הילדים שלהם לבתי ספר אחרים באיזור, כאלה עם רמה תורנית גבוהה יותר...
לא יודע עד כמה מפתיע לגלות שהמעבר הזה הוריד את הרמה של בית הספר (הלימודית, לא רק התורנית) עד כדי כך שהיום מנהלת בית הספר נמצאת עם ההורים הדתיים במשא ומתן על פתיחת כיתה מיוחדת בשבילם בבית הספר והכיתה הזו תקבל את התגבור התורני...
דתיים >>
לצפיה ב-'תפסיק לטפוח לעצמך על השכם'
תפסיק לטפוח לעצמך על השכם
22/03/2010 | 22:57
4
6
לא בדיוק הבנתי איזה מין בית ספר זה? הורים חילונים שולחים את ילדיהם לבית ספר של החמ"ד?
חוצמזה- אם "המשפחות החילוניות" (שהן הרוב, לטענתך) היו קובעים את המדיניות באופן בלעדי- אני משער שלא היו שיעורי גמרא בכלל. עובדה שיש!

חוצמזה- ממתי ילדים מקבלים כל מה שהם מבקשים מבית הספר? אני רציתי יותר שיעורי היסטוריה בתיכון, ולא נתנו לי. היית מאמין? שערוריה שכזו! הכיצד יכול לצאת תלמיד ממערכת החינוך הממלכתית-דתית ולא לדעת מתי היתה המהפכה הצרפתית?

קח מסר מרגיע ממני לאחותך- בתור סטודנט אני יכול להגיד לך שלא אמורים ללמוד כלום מהלימודים בבית הספר הם אמורים להקנות לך כלים ללימוד עצמי. ברמת התיכון אין הבדל משמעותי בין מי שלמד 5 שעות ביום לבין שעתיים וחצי.
דתיים >>
לצפיה ב-'מסכים אבל..'
מסכים אבל..
23/03/2010 | 06:07
4
אתה באמת לא מכיר משפחות מסורתיות ששולחות את הילדים לחמ"ד?
אצלנו זה כבר די שגרתי והיו איתי בשפע ביסודי ילדים ממשפחות לא-דתיות.
אמנם היה להם בבית קצת מסורת אבל היה ניכר שהם לא דתיים.
למה זה משונה בעיניך? יכול להיות שהחילוני ה'קלאסי'   לא ישלח את ילדיו לחינוך כזה אבל לא מחייב שלא יהיה לגמרי משפחות לא דתיות  בחמ"ד
דתיים >>
לצפיה ב-'לא ברור לי מה לא מובן'
לא ברור לי מה לא מובן
23/03/2010 | 11:17
2
3
ראשית, כמו שיתוש אמר, יש המון משפחות חילוניות ששולחות את הילדים שלהם לבתי ספר ממ"ד...
למה הם עושים את זה? אתה יכול לשאול אותם... אבל העובדה היא שזה קורה.

כמו שאמרתי, בית הספר הוא ממ"ד, ולכן גם ההורים החילוניים יודעים שהם לא יכולים לחייב שלא יהיו שיעורים תורניים בכלל... אחרת בית הספר לא יוגדר כממ"ד... (ויש כבר בית ספר באיזור שלא מוגדר ככזה, כך שהם יצטרכו פשוט להעביר את הילד שלהם לבית הספר הממלכתי).

ילדים אכן לא מקבלים כל מה שהם רוצים...
אבל אין ספק שההורים אמורים להיות חלק מתהליך קבלת ההחלטות.
קצת עצוב שאתה מנסה להגיד שלימודים תורניים חשובים בעיניך כמו לימודי המהפכה הצרפתית... לדעתי ראוי שלמשפחה דתית הלימודים התורניים, במיוחד בגילאים שבהם הילדים מעצבים את עצמם, יהיו חלק קצת יותר חשוב ומהותי.

אגב, אני לוקח את המסר המרגיע ממך ומפנה אותו כלפיך.
אם במילא לא אמורים ללמוד כלום אלא רק להקנות כלים ללימוד - מה הבעיה להקנות את הכלים האלה על חומר תורני?
את הכלים ללימוד תלמד תוך כדי לימוד חומר תורני.
את החומרים הלא תורנים שצריך ללמוד כדי לדעת (ולא ללמוד כדי לדעת איך ללמוד) תלמד בלי קשר...
דתיים >>
לצפיה ב-'הגדרה טובה יותר של "כלים ללימוד"'
הגדרה טובה יותר של "כלים ללימוד"
23/03/2010 | 23:03
1
4
האם בעינך זה רע שהורים חילונים שולחים את ילדיהם לבתי ספר דתיים? בעיני זה ממש טוב; חשוב שהילדים יצאו עם קצת יידישקייט. המחיר שאחותך "משלמת" עכשיו בזה שהיא מוותרת על כמה שעות נוספות של גמרא יניבו תשואה בריבית דריבית בכך שהציבור החילוני לא ירגיש כל כך מנותק מהעולם הדתי. אם היא תבריח את החילונים מבית הספר- לדעתי החברה הישראלית תשלם על כך מחיר כבד.

חשוב בעיני שילדים יקבלו השקפת עולם רחבה. הגמרא היא חלק מזה, אבל לא הכל. בגמרא, כמו בהרבה תחומים אחרים, הכמות היא לא המדד, אלא האיכות. אני, לדוגמא, למדתי בישיבה תיכונית שבה למדו גמרא משמונה בבוקר ועד 2 אחה"צ. אני חושב שזה היה בזבוז זמן. אני לא חושב שהייתי יוצא יהודי פחות טוב אם היינו לומדים גמרא רק עד 12.

תקן אותי אם אני טועה, אבל אני חש שהרצון להפריז בלימודי גמרא נובע מהתחושה שיש בלימוד איזה ערך מיסטי-מאגי (כמו שניים מקרא ואחד תרגום, שאנשים קוראים מבלי להבין את התרגום).

כשאני אומר "כלים ללימוד" אני מתכוון גם לידע טכני: פתרון משוואות בשני נעלמים, גיאומטריה ומדעים מדויקים אחרים. גם היסטוריה זה חלק חשוב מאד מזה. גם באלה צריך להשקיע זמן, ואי אפשר ללמד אותם מהתלמוד. וצריך להשאיר לילדים גם זמן פנוי לעצמם- לנקות את הראש, להשתעשע, לצאת לבלות, לאכול ולישון.
דתיים >>
לצפיה ב-'אז ככה...'
אז ככה...
24/03/2010 | 13:59
1
אני לא רואה רע בכל שילד חילוני ילמד עם ילד דתי...
השאלה היא - מהי מסגרת הלימוד?
האם מסגרת הלימוד מחנכת לערכים דתיים? או האם היא מחנכת לפיתרון משוואות ב-2 נעלמים?

אם מסגרת הלימוד היא בעיקרה תורנית והילד החילוני לומד מהילד הדתי - אז אין לי שום בעיה בכך.
אם מסגרת הלימוד היא בעיקרה טכנית והילד הדתי לומד מהילד החילוני - בהחלט יש לי בעיה בכך.

אם אתה מוכן שהילד שלך ילמד את צורת ושפת הדיבור של ילדים חילוניים - תהנה. אבל תבין שהורים אחרים לא מוכנים לתרום את החינוך ואת הרמה התורנית של הילדים שלהם בשביל שהילד החילוני יצא עם קצת יידישקייט.
תהיה בטוח שאין שום בעיה עם גם החילוני וגם הדתי ייצאו עם הרבה יידישקייט... אבל לזה ההורים החילוניים (לרוב) כבר לא מסכימים.
בעקבות זאת, נוצר מצב שהורים שכן רוצים רמה תורנית גובהה יותר פותחים בית ספר פרטי.
לטעמי - היגיוני לחלוטין.

ובנוסף ,אתה יכול להיות רגוע...
בית הספר שהילדים עברו אליו הוא בהחלט לא ישיבה שלומדים בה עד שעות הערב המאוחרות...
רק שבמקום לסיים את יום הלימודים באחת, הם מסיימים את יום הלימודים ב-3... משאיר להם מספיק זמן להכין שיעורים, לבלות עם חברים ולעשות גם הרבה מאוד כיף בחיים... כל מה שהם מרוויחים הוא עוד שעתיים של לימודים תורניים ביום... תאמין לי שהם נהנים מהחיים מספיק טוב גם בבית הספר היותר תורני שלהם...
דתיים >>
לצפיה ב-'שאלה קשה..'
שאלה קשה..
21/03/2010 | 01:12
6
7
לא יודעת,
אי אפשר להגיד שהחינוך התורני הוא לא אליטסטי ומתבדל, אבל מצד שני הוא באמת נועד בשביל לספק מענה לצורך אמיתי של הורים לחינוך יותר טוב לילדיהם...

אידיאולוגית אני חושבת שצריך להשאר בממ"דים מתוך שליחות, כי חינוך ציבורי כללי, בו לומדים יחד חזקים יותר ופחות, ממשפחות המוגדרות טובות יותר ופחות, יכול להצמיח הרבה טוב..תורה מתקבלת על-ידי כלל ישראל. אם אנחנו שומרים אותה לעצמנו, לא רק ש"להם" אין תורה, אלא גם לנו אין תורה..
אישית, לא מתחברת להתחרדלות ולהתבדלות הזאת..
דתיים >>
לצפיה ב-'אככ..אבל כשאני חושבת על זה..'
אככ..אבל כשאני חושבת על זה..
21/03/2010 | 01:18
5
6
קל להגיד את הסיסמאות כשאני עדיין לא אמא...ות'כלס בשטח הרבה מהסיסמאות האלו פשוט נזרקות לפח..

אידיאולגיות לא צריכות לבוא על חשבון הילדים...
למה שעד גיל 12 לפחות הילדים לא יגדלו בחממה?
דתיים >>
לצפיה ב-'למה שלא יגדלו בחממה?'
למה שלא יגדלו בחממה?
21/03/2010 | 11:31
4
9
כי אם נדגול בשיטה של להתחמק מניסיונות, או להבריח את ילדינו מה"רוע" שבעולם, לא נגיע לשום מקום.
במיוחד לא מבחינה רוחנית. הכל, אבל הכל תלוי בחינוך. הורי העבירו לי תמיד ללכת עד הסוף במה שאני מאמינה. וזו הסיבה ש"התחזקתי", גם אם לא תמיד הייתי מוקפת באנשים "הנכונים".
הורה טוב, צריך להכין את ילדיו לעמוד בניסיונות שהחיים בהכרח מציבים.וניסיונות, לא נעלמים, רק נדחים, וצריך להיות מוכן. כי מתי שהוא, ניתקל בניסיון שמחכה לנו.

חוץ מזה...לא תשלחו את הילד לשחק בחוץ, במגרשים? לא תשלחו אותו למתנ"סים? חוגים? א אפשר למנוע את ההתקלות עם החילוניים/מסורתיים/או כל ציבור אחר. צריך לחנך את הילדים שישארו עצמם, זו משימה לא פשוטה אבל אם ילד יגדל בבית מלא אמונה בצדקת הדרך, מלא שליחות ואידיאלים הוא יהיה עובד ה' בצורה יותר גדולה ומלאה מאשר אנשים שהבועתיות גורמת להם לקיים מצוות מכח האינרציה...
דתיים >>
לצפיה ב-''
21/03/2010 | 12:22
4
לצפיה ב-'אני מסכימה מאד, ועדיין'
אני מסכימה מאד, ועדיין
21/03/2010 | 14:33
4
יש בי צד שמבין את טענת המשפחות "התורניות", הדאגה לחינוך ילדיהם חשובה בעיניהם יותר מההשפעה של נטישת ילדיהם את הממ"ד על הילדים שנותרים בו. הם דואגים לילדיהם וזה בסדר גמור.

מה שכן, כמוך, אני לא מסכימה בכלל שבבית הספר המכונה תורני, הילדים יצמחו להיות אנשים טובים יותר, ערכיים יותר או משכילים יותר.באידיאל אני חושבת שהילד יצמח להיות אדם טוב יותר גדול יותר דווקא בסביבה חברתית הטרוגנית ומקבלת יותר..

השאלה היא האם זה נכון לכולם?
לא בטוחה בכלל שכל הילדים מסוגלים ללמוד יום יום עם ילדים דתיים פחות\מסורתיים ולא להיות מושפעים בכלל..
דתיים >>
לצפיה ב-'השאלה היא מתי ההתיקלות הזו צריכה להתרחש...'
השאלה היא מתי ההתיקלות הזו צריכה להתרחש...
22/03/2010 | 14:00
1
4
יש לא מעט חברות פירסות שקובעות לעצמן שהן לא מפרסמים מוצרים לילדים מתחת לגיל מסויים.
הדבר הזה נובע מהבנה שעד גיל מסויים הילד לא מסוגל להפנים שמדובר בפירסומת ולעכל את ההבדל בין הפרסומת לבין העולם האמיתי, מה שגורם לו לפתח תפיסת עולם בעייתית.

אותו הדבר גם מבחינת חינוך.
אני לא טוען שהחברה הדתית לא צריכה להיפתח ולהכיר את החברה החילונית,
אבל היא כן צריכה לעשות את זה אחרי שתפיסת העולם של הילד מעוצבת לפחות לכיוון שהוריו תוספים אותו ככיוון נכון.
לדעתי, זה לא קורה בגילאים המוקדמים, ולכן החממה הזו היא דבר שבהחלט ראוי בשנים שבהם הילד מפתח את התפיסה התורנית שלו.
דתיים >>
לצפיה ב-'צודק,'
צודק,
23/03/2010 | 01:40
3
אני קצת מסתייגת מדבריי,
אין 'נכון' או 'לא נכון' בדברים האלו..
זה מאד תלוי במקום, בילדים שאיתם הילד לומד, באופי של בית הספר, וכמובן- בילד עצמו!
דתיים >>
לצפיה ב-'דעתי...'
דעתי...
21/03/2010 | 08:32
3
7
קודם כל, אני לא חושב שחינוך תורני הוא "אליטיסטי". אם כבר - החינוך הפרטי הוא כזה. הדרישות לרמה דתית מסוימת בבית באה מתוך רצון להבטיח התפתחות חינוכית של הילד על פי השאיפות והמגמות של המוסד, ולא מתוך רצון לקבוע תנאי קבלה. לדעתי, רוב בתי הספר התורניים יקבלו כל תלמיד שהוריו ממש ירצו שילמד בהם.

לא קראתי את המאמרים ב"עולם קטן". אני חושב שחינוך תורני בלבד הוא קצת חסר, כיוון שילד צריך להתפתח גם בידיעות הכלליות, ולא רק בכיתה י"ב תוך השלמת בגרות חפוזה ומינימלית. לדעתי צריך ללמד את המקצועות היסודיים ההכרחיים (לשון, מתמטיקה, מדעים וכו') בכיתות הנמוכות במקביל ללימודי הקודש. לא כמו החינוך התורני שכמעט ולא מלמד אותם בכלל, ולא כמו החינוך הממ"די שכמעט ולא משקיע בלימודי קודש.
דתיים >>
לצפיה ב-'ברוב הערים החינוך התורני הוא בדר"כ פרטי...'
ברוב הערים החינוך התורני הוא בדר"כ פרטי...
21/03/2010 | 10:57
2
7
בפ"ת לדוג' בבתי ספר התורניים רוב הילדים הם בעלי רקע דומה לזה שלהם, בדרך-כלל רקע סוציו-אקונומי גבוה..וממש לא כל תלמיד מתקבל גם אם ההורים ממש רוצים בכך..
דתיים >>
לצפיה ב-'אני מכיר יותר את הפורמט ה"מתנחלי". '
אני מכיר יותר את הפורמט ה"מתנחלי".
21/03/2010 | 12:51
1
7
לפחות ממה שראיתי ושמעתי, בשלושה מקומות שונים...
הייתי משוכנע שדווקא החינוך הפרטי שבערים (כמו ההוא מהסיפור עם הגזענות כלפי עולי אתיופיה בפתח תקווה) משקיע יותר במקצועות החול. אני מבין שטעיתי...
דתיים >>
לצפיה ב-'לא טעית,'
לא טעית,
21/03/2010 | 14:12
6
החינוך הפרטי משקיע מאד במקצועות חול ובנוסף מתגבר את מקצועות הקודש.
ת'כלס? ההבדל העיקרי אינו בשעות לימוד התורה, אלא ליד מי אתה יושב בספסל..
דתיים >>
לצפיה ב-'בקשר ל"ילדים מחונכים יותר"'
בקשר ל"ילדים מחונכים יותר"
21/03/2010 | 08:54
5
4
(כביכול), מהניסיון של מה שיצא לי לי לראות כשאני הייתי בבי"ס, ועכשיו אחיניות שלי - זה תלוי בשכבה ומי בא ללמוד שם באותה שנה. זה ממש לא קשור לבי"ס.

יש לי קרובי משפחה מסורתיים, שהבן שלהם נורא רצה ללמוד בבי"ס תורני, והוא רוצה להיות דתי, ועשו לו בעיות בקבלה לבי"ס כי *המשפחה* לא מספיקה דתיה, והם לא ממש שומרים שבת. וזה ממש מרגיז, כי הילד רוצה מאוד, בלי קשר לאורח החיים של המשפחה שלו.

ואני לא רואה שום דבר טוב בהתבדלות.
דתיים >>
לצפיה ב-'זה נכון- חלקית..'
זה נכון- חלקית..
21/03/2010 | 12:21
4
1
זה נכון שאין שום דבר טוב והגיוני בהתבדלות..

אבל כשמגיע מצב שבו שאר ההורים- שלא בדיוק מתאימים לרוח שלך, כבר מתחילים להשפיע על הבית-ספר והמנהל עצמו 'מפחד' מהם- ויש סיבות כי כבר שמענו על מנהלים שהועפו רק בגלל שעשו דברים שלא תאמו להורים-

לא משנה שזה תאם לחלוטין לרוח בית הספר.
יש הורים כ"כ אההממ.. אני אפילו לא יודעת איך להגדיר את זה אבל הם מסובבים את כולם על האצבע הקטנה שלהם..

וכשהורים כאלה נמצאים בבית ספר של הילדים שלך.. וגורמים לבי"ס להראות אחרת לגמרי- זה כבר סיפור אחר.

ואז לא בטוח שלא תרצה לפתוח ביתספר חדש עם 'רוח' משלך...
מה שכן- אני חושבת שתנאי הקבלה לבתי ספר הסגורים יותר והמובדלים יותר, הם טיפה מחמירים. וחבל.

אבל- כמו שדרשתי אמרה- כל עוד אני לא בהתלבטות הזו ממש- דעתי לא חשובה כ"כ ולא אמינה....

בכל מקרה- אני יודעת שהבית שלי היה הרבה יותר דתי מבית הספר. וההורים שלי נתנו לי את החינוך העיקרי. הם לא סמכו על הבי"ס. וידעתי והבנתי את ההבדל בין בי"ס לבית.
מה שאומר- שהבית הוא העיקר. ומי שחושב שהבי"ס הוא זה שקובע את עיקר החינוך של הילדים- טועה. הוא כן עושה חלק בחינוך אבל לא בעיקר...

זהו להיום
דתיים >>
לצפיה ב-'גם את צודקת :)'
גם את צודקת :)
21/03/2010 | 12:50
3
אבל "השתלטות" של הורים על בי"ס לא קשורה לתורני-או-לא.
דתיים >>
לצפיה ב-'תודה..'
תודה..
21/03/2010 | 13:12
2
אבל החשיבה שלי היא בעיקר למה פותחים בתי ספר תורנים יותר..

הרי פעם, בזמננו- שזה לא היה כ"כ מזמן וזה עדיין נשמע ככה..  היו הרבה בתי ספר ממדיים וזה הספיק לרוב החברה הדתית..
היום משום מה זה לא מספק וקמים בי"ס תורניים. לדעתי, אחת הסיבות זה- שמי שמנהל את הבית ספר אלו ההורים.
דתיים >>
לצפיה ב-'למה? התחרדות המחנה הדתי-לאומי'
למה? התחרדות המחנה הדתי-לאומי
21/03/2010 | 18:52
1
2
כשיוסף בורג נשאל בעבר, מה חשוב יותר, הדתי או הלאומי, הוא ענה "המקף שמחבר בין הדתי ללאומי". מישהו נתקל באותו מקף בעשור האחרון? בעשרים שנה האחרונות? החינוך התורני זה רק הסיפטום.
דתיים >>
לצפיה ב-'שים לב-'
שים לב-
23/03/2010 | 12:27
שמצד אחד, באמת יש התחרדות של המחנה הדתי לאומי...

אבל מצד שני, באופן שווה, 'המחנה הדתי לאומי' גם מחפף ונוטה לצד ההפוך מהתחרדות.........

לכן- לדעתי, קודם יש להגדיר מה זה בדיוק המחנה הזה שלא ברור מהו, (ושבינתיים הספיק לו להתפלג..) ואז לדבר על החינוך שלו..

דתיים >>
לצפיה ב-'לצערי אין לי זמן להגיב'
לצערי אין לי זמן להגיב
21/03/2010 | 10:02
3
וגם מתוך הנייד קצת קשה אבל:
וודאי ממ״ד
ולא אכנס כאן לבעיה של החינוך העצמאי האליטיסטי כרגע.
דתיים >>
לצפיה ב-'השאלה היא מה המטרה שלנו'
השאלה היא מה המטרה שלנו
21/03/2010 | 20:30
4
להפוך לעוד מגזר מכונס בתוך עצמו, לנסות ל"השפיע על ידי זה שאנחנו מבקשים להיות הטובים ביותר, ולכן אנחנוצריכים להתכנס", או שאנחנו באמת רוצים להשתלב במדינה.

התפיסה הזו שבה הכל צריך להיות נפרד - בית ספר נפרד, יישוב נפרד, ועדות קבלה, לגור ולחיות רק עם מי שכמונו - כל זה גורם לעוורון כלפי העולם החיצוני.

הכל תלוי בהכל - וההתבדלות הזו תביא אותנו למגזריות קטנונית (אם היא כבר לא הביאה אותנו לשם) שבו אנחנו מתפצלים לעשרות תתי-מגזרים, שבהם כל אחד רוצה רק את מה שבול כמוהו.
זה יהיה אסון לחברה הדתית, ואסון למדינה.
למזלי אני גר בעיר מעורבת, ולמרות הלימודים בבתי ספר דתיים (תורניים!) עדיין הכרתי מספיק ילדים מהשכונה (מעידן השחקן-כדורגל, ועד סמי-רצח, המשת"פ שגר באזור והפיטבולים שלו)(לא, אני לא אומר לכם איפה אני גר...).

הומוגניות היא דבר מפרה, והורה שחושב שבידוד הילד מסביבה חילונית עד גיל מסויים עוזרת לו - טועה טעות חמורה לדעתי. לתת לילד ל"צאת החוצה" בשיא השתוללות ההורמונים - הרבה יותר גרוע.
דתיים >>
לצפיה ב-'עינין בעייתי...'
עינין בעייתי...
21/03/2010 | 20:57
1
2
בס"ד.

קודם כל אני חייב לציין שעצם הרעיון מקומם אותי, ההבדלות הזו של פה לומדים רק מי שאבא שלו עם כיפה ואמא עם כיסוי ראש בדיוק כמו החרדים בהמשך יבדקו אם יש טלויזיה בבית .אז דבר ראשון למה שמישהוא שבא מבית מסורתי לא יוכל להתחזק וללמוד במקום תורני, מישהוא פעם באמת הלך בית בית אצל מי "שבאמת דתי" ובדק ששומרים שם שבת וכו' כו' לא! מעניין אותם החיצוניות וזהוא ומי שיגיע ממשפחה שומרת מסורת שכן מקיים את כל המצוות ושומרים שבת לא מתאים להם כי הם לא נראים כמו הנורמה.
ואני לא אומר את הדברים סתם כי אני בא מהמקום הזה מבית מסורתי וגדלתי בחינוך ממ"ד ואני זוכר את הדעות של חלק מאנשי החינוך שהתחילו להתחרד והדבר היחיד שעיניין אותם זה איך אתה והמשפחה נראים כלפי חוץ . וזה גם החינוך שהילד מקבל שהחבר שלו ... פחות טוב ממנו כי...
והיום מתפלאים שבחינוך הממ"ד כבר לא כ"כ דתיים, התחילו בלגרום לנו להרגיש לא שייכים אח"כ אותם אלה עזבו והחליטו להסתגר ומה שנשאר ...

אני אישית בעד החינוך הישן והטוב של הממ"ד והתורה ועבודה עליו גדלנו.(מה שלצערי היום נעלם מהמפה ורוב המקומות הפכו לתורה ותורה, וחלק מהמקומות נסגרו ו\או הפכו לישיבות), ואם כ"כ רוצים אפשר במקום כל ההבדלות הזו  לעשות מגמות תורניות\ישיבתיות.

אם ישקיעו יותר בלימודי קודש זה שוב יהיה כמו החרדים ומי שיצא יהיה לו חוסר בידע במידה וירצה ללכת ללמוד לימודים גבוהים ו\או מקצוע, אם אתה באמת רוצה לשבת ללמוד מקצועות קודש אתה יכול אחרי שעות הלימודים שיעורי ערב, חברותות ,ומנסיון זה עובד טוב מאד .

אז אליטסטי? או צודק? לא יודע אולי באמת אני הוא זה שלא בסדר...
דתיים >>
לצפיה ב-'אתה הכי בסדר..'
אתה הכי בסדר..
21/03/2010 | 21:26
2
לצפיה ב-'אני מאוד בעד מערכת הממ"ד'
אני מאוד בעד מערכת הממ"ד
21/03/2010 | 23:13
7
רק כמובן שזה תלוי מקום.

אם נגור באזור שבו ביה"ס הממ"ד יהיה מאוכלס במשפחות לא דתיות ותשקף סכנה לחינוך ילדיי, אפעיל שיקול דעת ואחשוב מה נכון להם.
אחרי הכל, לא מקריבים הכל בשם מזבח המעורבות.

דתיים >>
לצפיה ב-'אני תוהה אם יש קשר לבטאון "דעות" האחרון'
אני תוהה אם יש קשר לבטאון "דעות" האחרון
22/03/2010 | 00:59
15
5
העלון האחרון של כתב העת "דעות", שיוצא לאור על ידי תנועת נאמני תורה ועבודה, הוקדש לנושא זה (גם הם קבלו על הכוונה להפוך את כפר הרא"ה למוסד "תורני").
לאור השעה המוקדמת (ובכך שבעוד כמה שעות אני צריך לקום לתפילה ולאוניברסיטה) אחסוך מכם את דעתי כעת, רק אומר שההתחרדות בציבור הדתי-לאומי חורה לי.
ולמי מכם שטרח ונכנס ללינק- אני מקווה שיקרא את מאמרו של אבי שגיא. אם מישהו מעוניין במאמר אחר מאותו גיליון- אוכל לנסות לסרוק אותו.
דתיים >>
לצפיה ב-'כל הדיבור על התחרדות הוא שטותי'
כל הדיבור על התחרדות הוא שטותי
22/03/2010 | 01:08
14
4
מסתבר שהעם רוצה קדושה, ``וההתחרדות`` לא נמנעת. זה לא שמישהו מכריח את הציבור להיות יותר יראי שמים. ומי שלא נח לו מזה זה די בעיה שלו ואין לו זכות להפריע לאנשים שרוצים להיות יותר קרובים לקב``ה ברצונם. כן, אפילו שזה המוני.
דתיים >>
לצפיה ב-'"שטותי"?'
"שטותי"?
22/03/2010 | 07:14
8
8
מאוחר יותר אני אנסה לסרוק את הקטע "אנוסים" מהגיליון שציינתי קודם (תפסת אותי בין שחרית לבין היציאה לאוניברסיטה).

הבעיה איננה עם אותם שרוצים להתחרד (כלומר- גם איתם יש לי בעיה; אבל זו בעיה אחרת). הבעיה היא שאותם מתחרדים שוללים את הלגיטימיות של מי שרוצים להישאר נאמנים לתורת אבותם. במקרה הטוב, מי שלא מתחרד הוא סוג ב', ובמקרה הטוב פחות- זוכה לכינויי גנאי מכאן ועד קנדהאר.
דתיים >>
לצפיה ב-'הבעיה היא עם ה"ליברלים" כביכול,'
הבעיה היא עם ה"ליברלים" כביכול,
22/03/2010 | 08:08
7
7
שיכולים לחיות ולהלחם לצדם של מיעוטים ורוצחים, לתמוך במחבלים וליצור קשרים עם אנטישמים בחליפות, אך כשזה מגיע לאדם בעל דעה שונה משלהם - שלעומת המצוינים לעיל, לא מקובל לאהוד אותו - הם, איך אמרת, "שוללים את הלגיטימיות" שלהם.
כלומר, אתה תתחבק בחדווה עם המושחתים הכי גדולים, אבל מול חרדי אתה תשתנק ותזדעק. וזו, חביבי, צביעות. לא דבר חדש, אגב, בנוף הליברלי.
דתיים >>
לצפיה ב-'מה עדיף להיות צבוע או יהיר?'
מה עדיף להיות צבוע או יהיר?
22/03/2010 | 22:36
6
6
אני חייב להודות שדי נמאס לי מזה שאתה לעולם לא מגיב לעניין. אתה מוכן להסביר לי (ולכולנו) מה הקשר בין הדעות הפוליטיות שאתה מתאר לבין דיון על מערכת החינוך הממלכתי דתי?
הוכחת בדיוק את מה שאמרתי בתגובתי ל- Liz hashavuz. במקום להתדיין לגופו של עניין, אתה מתאר אותי כאיש שמאל קיצוני (ואין כל קשר בין התיאור שלך, שהוא דמיוני לחלוטין, לבין דמותי במציאות), ופשוט אומר שאין מה לדבר איתי. בסדר. הבנו. קח ותהיה בשקט, או שתתבגר ותגיב לגופם של דברים. הבעיה היא שאתה ושכמותך לא מסוגלים להתמודד עם ביקורת. חוסר היכולת להתמודד עם ביקורת לא מעידה על חכמה יתרה, להיפך- היא מעידה על חוסר רצון לחשוב, ובדרך כלל על פחד מפני חשיבה (מפני שאז עלולים לצוץ לעצמך ספיקות לגבי צדקת דרכך).
אם כל עיסוקך בחיים הוא להתנגח בי- תפדאל. רק אל תצפה ממני לתגובה.
דתיים >>
לצפיה ב-'אתה מבין את הבעיה, דוד,'
אתה מבין את הבעיה, דוד,
23/03/2010 | 00:25
5
3
אני בהחלט חושב שאתה שמאלן קיצוני, במיוחד אם מודדים קיצוניות על פי שטף השנאה שממלא את בעל הדעה, ולכן גם הייתי שמח להגיב לך (מסתבר, שכיוון שהדעות של השמאלנים מבוססות על מילים יפות, דעות קדומות, שטיפות מוח תקשורתיות וקנאביס, מאוד קל להתמודד איתן). אבל לאחרונה הובהר לי שהודעות בפורום הכוללות הערות אישיות ומעליבות - ואני מניח שהודעתך עונה לפרמטר הזה - סופן להימחק. אז חבל לטרוח.

לילה טוב.
דתיים >>
לצפיה ב-'אני מבין את הבעיה היטב'
אני מבין את הבעיה היטב
23/03/2010 | 22:41
4
8
הבעיה היא שאתה לא יודע איפה עובר הגבול שבין הבעת עמדה לבין תקיפה אישית. תגובתך הראשונה להודעתי היא זו שעברה את הגבול.
ההודעה שלי שכותרתה "שטותי" לא תוקפת איש באופן אישי. לעומת זאת- תגובתך היא בסגנון של טומי לפיד זצ"ל; אתה מגדיר את האדם שעומד מולך בצורה תיאורית ולא נכונה, ואז אתה עוד מעיז לצעוק עליו שהוא כזה. מניין ההאשמה "שאתחבק עם המושחתים הכי גדולים"? אתה מקטלג את "הליברלים" כרוצחים שפלים וקורא להם "אנטישמים בחליפות" (ולכן, לכאורה- גם אני כזה). אתה באמת מצפה להתייחסות רצינית?
הסיבה היחידה שבגללה ראוי שלא למחוק את ההודעות שלך בשרשור הזה היא משום שכל פעם שאתה כותב משהו, אתה רק מחזק את טענתי. אנשים כמוני מגיבים בצורה עניינית, ואנשים כמוך (שאולי מרגישים מאויימים) תוקפים על ידי שלילת הלגיטימיות של הדיון.
דתיים >>
לצפיה ב-'לא, אתה לא מבין.'
לא, אתה לא מבין.
23/03/2010 | 23:43
3
7
כהרגלך טינפת על הציבור החרדי (במקרה הזה - המתחרד) ועל יחסו לאחרים, ואני בסך הכל דיברתי על הציבור הצבוע והמכוער באמת: זה שמתיימר להיות חופשי, נאור ומקבל, אך בעצם שונא ומנגח את כל מי שמהווה אלטרנטיבה תרבותית ומוסרית עבורו.
בנוגע להתייחסותי אליך בפרט, הרי נטייתך לחילונות ידועה וברורה, כולל כפירתך בעיקרי אמונת ישראל בריש גלי. ידועה בדיוק כמו שנאתך לציבור החרדי ולדרכו של רוב הציבור הדת"ל.

אתקן את המשפט שלך: האנטישמים בחליפות מקוטלגים כ"ליברלים". אודה על האמת, איני יודע אם אתה נוהג להסתובב לבוש בחליפה, ואני גם לא מצפה ממך להתייחסות רצינית. מעולם לא ציפיתי. כבר הוכחת בעבר שכמו יחסך אל התורה, כך גם יחסך להודעות שנכתבות אליך בנוי מקריאה סלקטיבית ומעוותת. ומי שבאמת לא מסוגל להתמודד עם דעות שונות משלו, יוצר "מעגלי היגיון" (בתיבול של קמצוץ דמגוגיה בסוגריים) שכיבכול מצדיקים את עמדתו ודעתו בדיון.
דתיים >>
לצפיה ב-''
24/03/2010 | 00:09
1
2
לצפיה ב-'אני מאמין שבסוף תצליח להגמל...'
אני מאמין שבסוף תצליח להגמל...
24/03/2010 | 01:01
3
רק אל תפסיק לנסות.
דתיים >>
לצפיה ב-'מה יהיה עם שניכם?'
מה יהיה עם שניכם?
24/03/2010 | 01:12
5
אישית יכולה לומר שזה מרגיש לי לא נוח.

למה אי אפשר לנהל דיון מבלי לרדת לפסים אישיים?

מבינה שבלהט הדיון עוברים מעמדה על דעה לעמדה כלפי האיש שטוען אותה אבל התאורים שלכם אחד כלפי השני מוגזמים.

כפי שכבר הודעתי בעבר - לא אוהבת למחוק הודעות.
במידה ולא תהיה ברירה אאלץ לעשות כן.

בבקשה עזרו לי להמנע מכך ושמרו על תרבות דיון נאותה.

לילה טוב
דתיים >>
לצפיה ב-'שטותי?'
שטותי?
22/03/2010 | 09:44
4
3
במקום להיות המקף המפורסם של יוסף בורג (כשנשאל מה יותר חשוב בציבור הדתי-לאומי, הדתיות או הלאומיות, הוא ענה המקף שבין השניים), הציבור הדת"ל מחפש את השכונות שלו, הישובים שלו, הרבנים שלו, עכשיו גם מוסדות הלימוד שלו.
ההתחרדות היא לא רק קדושה יתרה שהציבור מחפש, אלא גם ובעיקר ההתבדלות משאר חלקי העם. לא רואים אף אחד ממטר.
הרב אלון אמר פעם באחד מהשיעורים שלו (השיעור הראשון שנכחתי בו), ש"קדושים תהיו", אפשר להיות רק כשאתה בתוך עדת ישראל. בנזירות (ובהתבדלות) אתה יכול להגיע לקדושות עצומות והתקרבות גדולה אל הבורא, אבל עדיין לא לקיים "קדושים תהיו".
דתיים >>
לצפיה ב-'אף אחד לא מתבדל'
אף אחד לא מתבדל
22/03/2010 | 10:24
3
3
ולראיה, תסתכל בצבא איך הציבור שלנו נכנס שם ובגדול. ואם כבר מתחילים עם ציטוטים אז הרב אלי הורביץ הי``ד כתב באחד מספריו שהעם רוצה קדושה ויש התעוררות גדולה בכל העם ולא רק בציבור הדתי לאומי. לכל אדם יש את הזכות בחירה, יש ``שמתחרדים`` ויש את האלא שלא.
דתיים >>
לצפיה ב-'בצבא? גם שם יש יחידות מיוחדות לבינ"ישים ...'
בצבא? גם שם יש יחידות מיוחדות לבינ"ישים ...
22/03/2010 | 10:57
2
2
איך תספק לעם את הקדושה שהוא רוצה, אם אתה דוחה אותו מעליך? הוא לא יכנס לשכונות שלך, לערים שלך, לבתי הספר שלך ... אז איפה הוא יקבל את הקדושה? בטדי?

דתיים >>
לצפיה ב-'אם כבר בבלומפילד '
אם כבר בבלומפילד
22/03/2010 | 11:36
1
2
סתם... לא כל הדתיים בצבא הם במחלקות בייניש. יש הרבה ביינישים שמשרתים במחלקות מעורבות ועוד הרבה מאוד לא ביינישים בגדודים ובסיירות. חוץ מזה יש בכל עיר גרעין תורני, סניפי בני עקיבא. דוכני מעייני הישועה, שיעורים ברחבי הערים ועוד... אז תפסיקו להגיד שאנחנו מתבדלים כל הזמן!
דתיים >>
לצפיה ב-'תגיד את זה בפעם הבאה שתבוא מדריכה ליחידה כזאת'
תגיד את זה בפעם הבאה שתבוא מדריכה ליחידה כזאת
22/03/2010 | 13:45
1
לצפיה ב-'זה יותר מורכב מזה'
זה יותר מורכב מזה
22/03/2010 | 10:41
5
לא כל הממ"ד לא תורניים. הממ"ד פה למשל מאוד תורני.
ולא כל בתי הספר הפרטיים התורניים אליטיסטיים או מפעילים סלקציה בקבלה. כאן למשל כל מי שרוצה לשלוח לת"ת יכול- אין תנאי כניסה כלשהם.
אנחנו התלבטנו הרבה מאוד לאן לשלוח את בננו. בסוף החלטנו שלת"ת.
וזאת למרות שאידיאולוגית אני בעד לשלוח לממ"ד.
הסיבות בגדול זה שאי אפשר להשוות את כמות ומרכזיות לימוד התורה בת"ת לעומת הממ"ד כאן (אעפ"י שהממ"ד תורני!). אי אפשר להשוות את השיטה (הת"ת כאן בשיטת ברקאי, שאין מה להשוות את שמחת הלימוד בה ללימוד תורה רגיל בממ"ד), היחס האישי בת"ת מצד זה שזה בי"ס קטן ואינטימי בראשית דרכו ועוד.

אבל ההחלטה היתה לא קלה וגם כיום יש לי בקורת על הת"ת, אבל מסתכלים על התמונה השלמה.
דתיים >>
לצפיה ב-'בתור אחד שהיה גם בתורני וגם בממ"ד וגם בטכני'
בתור אחד שהיה גם בתורני וגם בממ"ד וגם בטכני
23/03/2010 | 10:48
9
אני אומר לא זה ולא זה....בית ספר טכני נותן מקצוע לעתיד....
אנשים שאני מכיר הם היום מכונאים סוג 3 קציני רכב והנדסאי חשמל
אלקטרונאים טכנאים של בזק והוט מתקיני מזגנים. טכנאי מחשבים
טכנאים בסלקום....הכל.... לכן עדיפים בתי הספר הטכניים על הדתיים

את הערכים התורניים הילד יכול לקבל מהוריו

בנוגע לשטויות האלו של החרדים.....בת דודה שלי לא התקבלה לסמינר
בגלל שיש להם קו אינטרנט בבית ולמרות שזה אינטרנט רימון....
בתקופה שלא הייתי דתי בתחילת הקבע שלי בזמנו במשמר הגבול
(כיום נהג משאית מעאפן. אבל לא משנה) באתי יום חמישי
עם הטנדר טויוטה שהיה ברשותי לאסוף את בן דוד שלי מהישיבה
הייתי בלי כיפה בלי כלום....אפילו שירים של MADONNA בקעו מהרכב....
ולא בכוונה....כי כך אני נוהג...עם מוזיקה.....
יום ראשון מתקשרים אליו ואמרו לו "נתנאל...אין לך מה לחזור לישיבה"
האשימו אותי כמובן....וכמה שניסיתי להיתנצל מול רב הישיבה
ולדבר איתו כלום לא עזר....הילד הורחק מן הישיבה....
אמא שלו עשתה בשכל ששלחה אותו ללמוד בפנימיה הצבאית לקציני יםהוא אדם דתי לאומי כיום כמוני כמוכם.... רק שהוא יותר קרוב
קרוב לקצונה משאר בני גילו....דהיינו הוא שנה הבאה מתחיל קורס
חובלים ......

אני מעדיף שלילדי יהיו התערבבויות עם ערכים לא תורניים שיעזרו לו
בחיי היום יום כגון: שיהיה לו תעודת בגרות.... שיהיה לו מקצוע ביד
שיהיה לו תפקיד צבאי טוב....שיהיה לו דלתות פתוחות אחרי הסדיר
שיוכל לפרנס את משפחתו בכבוד....
דתיים >>

הודעות אחרונות

11:06 | 11.10.19 אורחים בפורום
10:18 | 07.10.19 playtrip
22:14 | 02.10.19 אורחים בפורום
16:30 | 02.10.19 אורחים בפורום
16:08 | 02.10.19 אורחים בפורום
01:13 | 26.09.19 עם ישראל בחר
12:23 | 22.09.19 אורחים בפורום
04:31 | 20.09.19 Eadric2
23:20 | 15.09.19 אורחים בפורום
20:32 | 10.09.19 אורחים בפורום
03:00 | 08.09.19 אורחים בפורום
23:56 | 25.08.19 ממולדה999
22:00 | 17.08.19 אורחים בפורום
16:07 | 12.08.19 שלום אך שווא2
21:50 | 08.08.19 קליבר 11

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ