לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2606626,066 עוקבים אודות עסקים

פורום דתיים

בס"ד
ברוכים הבאים לפורום "דתיים" של תפוז

אתם מוזמנים לכתוב כל הודעה העולה על דעתכם הקשורה לנושא שלשמו התכנסנו ובלבד שישמרו התנאים הבאים:
 נא לא לכתוב בשבתות ובחגים (זמני כניסה ויציאת שבת / חג בישראל מופיעים בלוח השנה).
 נא לשמור על שפה נקיה מקללות, דיבורים וכינויים לא הולמים.
 דברי כפירה בה' יתברך ובתורתו, אין מקומם בפורום שלנו.
 פגיעה ברבנים לא מקובלת בפורום שלנו.
 יש לך בעיה עם אחד ממנהלי הפורום - לא מעל גבי הפורום! שלח לו אי-מייל או כתוב לו לתיבת המסרים.
 אין לפרסם מוצרים, חנויות, עסקים, אתרי אינטרנט או קישורים (שאין נחיצותם לצורך הדיון) ללא בקשת רשות מההנהלה (באמצעות המסרים).
 אין לפרסם מספרי טלפון בפורום. המעוניין להעביר מספר יעשה זאת דרך המסרים!   
 אין לפרסם מודעות שידוכים / חיפוש שידוכים / הכרויות בשביל זה יש פורום הכרויות או צ'אטים.  
 אין לכתוב הודעות הפוגעות במי מחברי הפורום, גם לא כתגובה להודעה קודמת של מי מחברי הפורום. אין לזלזל בדיעות השונות מדעותיך, ואין לסגור חשבונות מעולמות וירטואליים או אמיתיים מעל דפי הפורום.

הודעות שלא יענו על התנאים הבאים יימחקו ובמידת הצורך הכותב יחסם ללא התרעה מוקדמת.
חוץ מזה, תשתוללו, תעשו חיים - הרי לשם כך התכנסנו, לא?
התפרממות בנעימים לכולם

הנהלת הפורום:

אודות הפורום דתיים

בס"ד
ברוכים הבאים לפורום "דתיים" של תפוז

אתם מוזמנים לכתוב כל הודעה העולה על דעתכם הקשורה לנושא שלשמו התכנסנו ובלבד שישמרו התנאים הבאים:
 נא לא לכתוב בשבתות ובחגים (זמני כניסה ויציאת שבת / חג בישראל מופיעים בלוח השנה).
 נא לשמור על שפה נקיה מקללות, דיבורים וכינויים לא הולמים.
 דברי כפירה בה' יתברך ובתורתו, אין מקומם בפורום שלנו.
 פגיעה ברבנים לא מקובלת בפורום שלנו.
 יש לך בעיה עם אחד ממנהלי הפורום - לא מעל גבי הפורום! שלח לו אי-מייל או כתוב לו לתיבת המסרים.
 אין לפרסם מוצרים, חנויות, עסקים, אתרי אינטרנט או קישורים (שאין נחיצותם לצורך הדיון) ללא בקשת רשות מההנהלה (באמצעות המסרים).
 אין לפרסם מספרי טלפון בפורום. המעוניין להעביר מספר יעשה זאת דרך המסרים!   
 אין לפרסם מודעות שידוכים / חיפוש שידוכים / הכרויות בשביל זה יש פורום הכרויות או צ'אטים.  
 אין לכתוב הודעות הפוגעות במי מחברי הפורום, גם לא כתגובה להודעה קודמת של מי מחברי הפורום. אין לזלזל בדיעות השונות מדעותיך, ואין לסגור חשבונות מעולמות וירטואליים או אמיתיים מעל דפי הפורום.

הודעות שלא יענו על התנאים הבאים יימחקו ובמידת הצורך הכותב יחסם ללא התרעה מוקדמת.
חוץ מזה, תשתוללו, תעשו חיים - הרי לשם כך התכנסנו, לא?
התפרממות בנעימים לכולם
x
הודעה מהנהלת הפורום
ברוכים הבאים לפורום דתיים :)
מספר נקודות חשובות בכניסתכם הראשונה לפורום - 

* יש להסתכל בתקנון הפורום (המופיע תחת "אודות הפורום והנהלתו") על מנת למנוע אי הבנה.

* נבקש להמנע מכתיבת הודעות בפורום בשבתות ובמועדי ישראל.

* אין לפרסם בפורום מוצרים, עסקים או קישורים ללא אישור הנהלת הפורומים. לחילופין, ניתן לפרסם בלוחות הפורום או בחתימתכם האישית.

* המענה לשאלות הלכה הינו בגדר מענה על פי ידע אישי ולא מהווה פסיקת הלכה, למעט מיקי* (המנהל) אשר הינו רב מוסמך  (ניתן לפנות אליו דרך המסרים).

גלישה מהנה והשתלבות נעימה בפורומינו!
המשך >>

לצפיה ב-'מה להשיב?'
מה להשיב?
<< ההודעה הנוכחית
01/08/2007 | 09:46
32
36
כמה שאלות על הכתובים....

על הקטע של הארנבת אני פחות או יותר יודע.

מישהו יודע על שאר השאלות?

ויש גם עוד חלק
דתיים >>
לצפיה ב-'אימייל... מה התשובה לארנבת ?'
אימייל... מה התשובה לארנבת ?
01/08/2007 | 10:37
10
לצפיה ב-'התייחסות לחלק'
התייחסות לחלק
01/08/2007 | 11:11
1
9
נחש:
בכל מיני מקומות ראיתי את ההתייחסויות הבאות:
- רש"ר הירש אומר: 'ועפר תאכל' - לא ברורה המשמעות של אכילת עפר. לאמתו של דבר אין הנחש אוכל עפר אלא בעלי חיים בלבד. נראה איפוא שאין כאן אלא תיאור ציורי של ההליכה על גחון כדוגמת 'ואויביו עפר ילחכו' (תהלים עב ט), 'ילחכו עפר כנחש' (מיכה ז יז), או שמא ניטל חוש הטעם מן הנחש, אשר לשונו איננה יפה לטעימה? שמא אין הוא אוכל אלא להשקיט רעבון, אך אין הוא נהנה מן המאכל, וזו תהיה איפוא המשמעות הפיסיולוגית של דברי חז"ל "אפילו אוכל כל מעדני עולם טועם בהם טעם עפר" (יומא עה ע"א)?

- זחילתו בצמוד לקרקע עוררה רושם כאילו הוא אוכל עפר.

- את העונש השני שקיבל הנחש "עפר תאכל כל ימי חייך" מסבירים כל בעלי המוסר, שהקב"ה אומר לנחש - לך ממני, לא רוצה לשמוע אותך ולא רוצה לראות אותך. בכל מקום יהיה לך אוכל, שהרי עפר יש בכל מקום, ובכך מבקש הקב"ה מהנחש שיתנתק ממנו לגמרי.

שפן וארנבת:
באתר אחד ראיתי את ההתייחסות הזאת: הארנבת והשפן אינם מעלים גירה באותו האופן כשאר החיות מעלות הגרה, אלא באופן קצת שונה והיא שיש להם מערכת של עיכול דומה להעלת גרה בונה משאר מערכות עיכול רגילות של בעלי חיים ועל ידה ממחזרת את האוכל.'
הארנבת מעלה את האוכל לעיכול נוסף אך לא בצורה ששאר החיות מעלות גרה. למדים מהתורה שהגדר של העלאת גרה רחב יותר מהתהליך בכל החיות וכולל גם את של הארנבת.

ובאתר אחד את זה:
לפני שגילו את קרני הרנטגן חשבו המדענים שהארנבת לא מעלה גרה משום שניתחו אותה וגילו שלארנבת יש רק קיבה אחת וממילא אין אפשרות שתעלה חתיכה מהקיבה ותלעס אותה שוב. ולכאורה היתה תמיהה על התורה חס ושלום, אבל תורתינו תורת אמת ואם כתוב שמעלה גרה אז אין עצה ואין תבונה נגד ה’, ומשהומצאו הקרניים החודרניות קרני הרנטגן, וצלמו את הארנבת בתא מיוחד, התגלה שכל כחצי דקה הארנבת מעלה מעט מזון מהקיבה לועסת ובולעת והיא כן מעלה גרה! וחזרו להודות לתורתינו הקדושה. (לבוש יוסף).

והרב שמואל אליהו בכלל מתייחס לזה כך:
מילון אבן שושן פשוט יפתור את ה"בעיה הסבוכה" הזאת.
"הארנבת היא מין חיה המצויה בארצות המזרח ואין זו הארנבת שבארצות המערב, וארנבת שבארצות המזרח היא באמת מעלה גרה".

שרץ העוף.
כאן ראיתי התייחסות לזה: בשרץ העוף ניתנו סימני טהרה וגם הובאו ארבעה שמות של טהורים: ארבה, סלעם, חרגול וחגב.
אשר לשמות האלה, יש אומרים כי הם מורים על מינים שונים, ויש אומרים כי הם מציינים ארבעה שלבים בהתפתחותו של הארבה, וקשה ההכרעה.
דברי הכתוב "כל שרץ העוף אשר לו ארבע רגליים" תמוהים הם, לכאורה. בידוע כי לחרקים שש רגליים ובשל כך תקרא מחלקה זו גם בשם "ששרגליים" (Hexapoda). חכמים ניסו ליישב את הסתירה בדרכים שונות ודחוקות, אכן לענ"ד נתכוונה התורה לרגלי הליכה בלבד ולא כללה את הזוג השלישי המשמש בחרקים לעתים קרובות לתפקידים מיוחדים: לחפירה, לנתירה, לשחייה במים וכד'.
חיזוק להשערה זו ישמש האמור בפסוק כ"א "אשר לא (קרי: לו) כרעיים ממעל לרגליו לנתר בהן על הארץ" - רגליים (רגלי הליכה) לחוד וכרעיים (רגלי נתירה) לחוד. "ממעל לרגליו", פירושו, לדעתי, מתנשאות, גבוהות משני זוגות הרגליים האחרות, שהן רגלי ההליכה כנ"ל.

גם הרמב"ם מנסה ליישב "סתירה" זו. אשאיר את ההסבר לגדולים ממני.

דתיים >>
לצפיה ב-'ועוד משהו חשוב..'
ועוד משהו חשוב..
01/08/2007 | 14:22
2
כמה מהטענות ל"סתירות" שבסרטונים מהוות חלק ממסע של ארגון "דעת אמת" המביא לידיעת הציבור סתירות כביכול בין טקסטים תנכיים ותלמודיים מול התחום המדעי.

כאן בקישור המצורף יש יישוב של חלק מהן:
http://www.thesanhedrin.org/he/daat

ושוב לתודה עצומה לאיש היקר!
(שאולי  {רק אולי..} יותר מאוחר אביא בעזרתו קובץ שהוא חיבר ובו תשובות לטענות המופיעות בקבצים שהעלית..)
דתיים >>
לצפיה ב-'הארנבת.'
הארנבת.
01/08/2007 | 15:57
5
3
כתוב במילון אבן שושן שהארנבת שבמזרח מעלה גירה. חוץ מזה שלא בטוח שבעל החיים שאנחנו קוראים לו ארנבת הוא הכתוב בתורה היות וצורת הארנבת לא עברה במסורת. הערת אגב: אנחנו גם לא אוכלים שליו למרות שהוא כשר כי אין מסורת שאומרת איך נראה השליו הכשר.
דתיים >>
לצפיה ב-''
01/08/2007 | 17:37
4
3
לצפיה ב-'הם נתפסים לדתיים כמוכם'
הם נתפסים לדתיים כמוכם
01/08/2007 | 20:02
3
5
אם תשאל חרדי מצוי או תלמיד ישיבה על הטענות הללו הם יחשבו שירדת מהירח.
אין להם מושג בתנ"ך ולא יודעים כלום על תנ"ך פשוט לא לומדים.
לא בבית ספר יסודי ובטח ובטח לא בישיבות.
כך שהם מחפשים את הדתיים או הספרדים שלומדים וקוראים תנ"ך והפטרות
מה שאין כן אצל החרדים.
אני למשל לא ידעתי ולא יודע כמעט כלום בתנ"ך רק את הדברים הבולטים
בלי להכנס לעומקם של דברים.והאמת פעם ראשונה שאני שומע ורואה
שיש דברים כאלה..
אני יודע שבגמרא יש הרבה דברים מהסוג
ואפרופו נחש בגמרא כתוב במפורש במסכת בכורות שההריון של הנחש 7 שנים.
דתיים >>
לצפיה ב-'אני לא חושב שזה כבוד גדול לחרדים...'
אני לא חושב שזה כבוד גדול לחרדים...
01/08/2007 | 21:06
1
7
לצפיה ב-'זה מה יש שם'
זה מה יש שם
01/08/2007 | 21:32
2
גם בתורה שהיו מגיעים לדברים שבינו לבינה עם תיאורים עסיסיים היו עוברים הלאה
זה היה בתלמוד תורה.
אני לא יודע אבל בשבת אחרי קריאת התורה אין שם הפטרה מהתנ"ך
פשוט זה לא קיים.
אז איך ידעו תנ"ך? ואני בניהם בור ועם הארץ פשוט לא למדתי מעולם תנ"ך.
דתיים >>
לצפיה ב-'בבקשה, תשובת הרב'
בבקשה, תשובת הרב
01/08/2007 | 21:07
2
לצפיה ב-'שלא רצוי לבוא ולבקר משהו שלא מנסים ללמוד כמו'
שלא רצוי לבוא ולבקר משהו שלא מנסים ללמוד כמו
01/08/2007 | 20:15
2
4
שצריך לפני כן...לעשות השוואה ולהציג הבדלים זה הכי קל...אני די בטוח שמי שהכין את זה לא ניסה לשאול אפילו אם יש תשובה לפני שפרסם את זה אז אני לא רואה טעם לטרוח אפילו להגיב לדברים שכאלה.
להבדיל, כמו שלא תנסה להבין יצירות ספרותיות מורכבות כפשוטם בלי ללמוד אותם לעומם על מנת להבין את העומק שבהם.
דתיים >>
לצפיה ב-'אישיו'
אישיו
01/08/2007 | 21:01
1
2
ואם אני אשאל את השאלות? מה? זה שכתב את דיברי הימים היה דיסלקט? שיש שם הרבה סיכולי מספרים. לא יכלו לקחת מישהו אחר? יש מקום לשאלות. רק שאני חושב שלא ידעת בכלל על ההבדלים האלו.
דתיים >>
לצפיה ב-'פספסת כנראה את הנקודה שבאתי להגיד...'
פספסת כנראה את הנקודה שבאתי להגיד...
01/08/2007 | 23:06
2
לא משנה מי שואל את השאלות...משנה למה נשאלים אותם שאלות...והאם אלו באמת שאלות או סתם הטחת האשמות בנושאים שאותו "שואל" לא למד בכלל...
ברור שיש מקום לשאלות וחשוב מאוד לשאול...אבל זה על מנת לקבל תשובה. לא כדי לעשות קובץ שהנה רואים יש הרבה דברים שאני יכול להציג שיראו כלא הגיוניים.
מה שהקובץ הזה בא לעשות זה בעיני להטיח האשמה שיש סתירות בתנ"ך. אדם שרוצה תשובות לא עורך ומפרסם קובץ שכזה אלא הוא פשוט מפנה את השאלות לאנשים שלמדו ושידעו.
ככה שזה לא רלוונטי אם נתקלתי בהבדלים הללו בעבר או לא(וסתם לידע כללי, כן, נתקלתי ברובם).
דתיים >>
לצפיה ב-' הנה תשובות!!'
הנה תשובות!!
01/08/2007 | 21:29
7
15
פתחתי את שני הסרטונים המצורפים וראיתי את הטענות המובאות שם.. ומודה שלחלקן לא שמתי לב בלימודי את התנ"ך.

לא היה לי לרגע ספק שמדובר פה במעשה שמנסה להכפיש את תורת משה וישראל ולהוציאה שקרנית ומוטעית ולכן היה חשוב לי לברר לעומק את ה"סתירות" לכאורה המופיעות בסרטונים.

פניתי לאדם יקר, בעל ידיעות נרחבות בתחום הקודש והרוח, תלמיד חכם אמיתי, חזקי פוקס שמו.
ביקשתי מענה והוא הקדיש זמן רב ויקר בשביל ליצור את הקובץ המצורף.

למה? כדי להגן על תורתנו הקדושה.

מוזמנים לעיין.
וכעת אימייל, יש לך מה להשיב.
(שלא תגיד שלא דואגת לך..... )
דתיים >>
לצפיה ב-'תודה, תודה, תודה.'
תודה, תודה, תודה.
01/08/2007 | 21:43
3
אמנם, אני לא אהבתי מראש את הסרטונים שכן הם סרטונים שכל מטרתם היא לזרוק רפש בתנ"ך.

ולמרות זאת עניתי מס' תשובות- כפי מה שלמדתי וזכרתי.

אבל לאחר קריאת הקובץ הנפלא שצירפת התברר לי כי גם אני טעיתי באי-דיוקים, ועל כך אני מבקש סליחה.

ויותר חשוב-
למדתי הרררבבבבהה על התנ"ך !!!!

וככתוב "מעז יצא מתוק".

שוב, תודה.
(ואודה לך אם תוכלי למסור תודה גם לרב חזקי פוקס בשמי, ואני מניח גם בשם שאר אנשי הפורום).
דתיים >>
לצפיה ב-'נראה לי שכל ההסברים'
נראה לי שכל ההסברים
01/08/2007 | 21:46
4
3
זה התפתלויות סביב כלום תשובות לא רציניות.אם אבן שושן הוא הפוסק לגבי הארנבת
המצב קשה.
אם אתם רוצים עוד כמה קושיות או ענינים די מוזרים בגמרא הרי לכם.
תנסו להתמודד איתם אני לא בעניין.
חמשת אלפים ושמונה מאות ושמונים ושמונה הוו פסוקי ספר תורה. בפועל יש בתורה 5845 פסוקים." קידושין.
אמר אמימר משמיה דרב נחמן תלתא קני הוו חד פריש לליבא וחד פריש לריאה וחד פריש לכבדא דריאה כריאה דכבדא ככבדא דליבא פליגי
אי אפשר לעליון  לבוא עד שלא בא התחתון ( מדובר במקומות האינטימיים אצל נערה) נידה.
דג הדומה לנחש ארוך, שקורין [שקוראים אותו] אולזא, אם יחתכוהו לכמה חלקים ונשליכו בידים, יתחברו החתיכות ויהיה שלם"
דתיים >>
לצפיה ב-'התייחסות..'
התייחסות..
01/08/2007 | 22:34
3
4
קראת?
הכל?
יש משהו לא מובן? כי נשתדל להשיב כראוי.
אבל אם זה סתם טענות בלי שום כוונה טהורה מאחורה אז מיותר.

ו... קצת כבוד חכמים.
במיוחד ממי שהצהיר בשרשור זה שלא למד את התנ"ך על בוריו.

לפחות יש פה מישהו שמתמודד עם טענות, גם טענותיך שלך -

א. לגבי הפסוקים - הפסוקים שנמצאים בידינו נקבעו בידי חכמי המסורה בימי הסבוראים בטבריה.
היו מסורות שונות בעם ישראל לפניהם (שהשתמרו לדוגמא במחלוקת מדינחאי ומערבאי בענין חלוקת הפסוקים בעשרת הדברות) ולאחד מהם הכוונה בגמרא.

ב. לגבי הלב - התשובות נמצאות בתשובות לגליון מס' 2, בלינק הזה (שצירפתי באחד ההודעות כאן):
http://www.thesanhedrin.org/he/daat

ג. לענין הדג - זה לא משהו שמופיע בחז"ל, אלא בספרו של רבי אלעזר מוורמייזא "חכמת הנפש".
צריך לעיין שם.

ד. לגבי האנטומיה של האישה - מוזמן לקרוא כאן:
http://www.medethics.org.il/articles/ASSIA/ASSIA63-64/ASSIA63-64.18.asp
(ומפאת כבוד הפורום לא אביא כאן את עניין המחלוקת בעניין)

ולגבי עניין מילון אבן שושן.. זה תשובה של הרב שמואל אליהו. לא משהו שהופיע בקובץ של חזקי.
משמע, לא פתחת כלל את הקובץ.
דתיים >>
לצפיה ב-'מאחוריה* באחת* ההודעות'
מאחוריה* באחת* ההודעות
01/08/2007 | 22:35
1
לצפיה ב-'אבל לפחות הוא קרא את התשובה שלי....'
אבל לפחות הוא קרא את התשובה שלי....
02/08/2007 | 00:38
1
1
ות'אמת נועה-

יש שני סוגי לימוד-
יש את הסוג שקרוי "לימוד בבקיאות". בו מבינים שאלה ומבינים את התשובה.

הסוג השני הקרוי "לימוד בעיון". בו כאשר רואים שאלה דנים מה הייתה המחשבה לפני השאלה, וכאשר יש תשובה מבינים מה הייתה התשובה, ואם יש שתי תשובות דנים מדוע האחת לא מספיקה.

ואתן דוגמא קטנה, עפ"י הזיכרון:
בגמרא יש דעה שאומרת שאפשר פעם אחת לברך בבוקר "אשר קדשנו במצוותיו וציונו על המצוות" וכך זה פוטר את הברכות במהלך היום. הגמרא אומרת על הדעה הזו ש"לא עושים מצוות חבילות חבילות" (לא מאחדים ביחד מצוות, אלא כל מצווה בפני עצמה"

זה הלימוד בקיאות.
בלימוד עיון על הסוגיא, ישאלו גם את השאלות הבאות:
הרי מובן שכל ברכה מוסיפה שפע לעולם, מה הייתה המחשבה של אותו אמורא שאמר שניתן לברך בבוקר על כל המצוות. האם הוא לא מבין את החשיבות של הזכרת ה' פעמים רבות.
ועונים- בוודאי שהוא מבין. אבל בגלל שקשה להתכוון כל פעם, הוא העדיף ברכה אחת ביום- אבל עם 100% כוונה. מאשר 100 ברכות עם 1% כוונה.

ולענייננו-
השאלות שנשאלו, והתשובות שכתב הרב חזקי, הינם תשובות בשיטת הבקיאות.
ויש כאלו בפורום שרוצים שיטת עיון בכל דבר. וזה לא אפשרי באינטרנט בגלל מגבלות המקום, הזמן, והמדיה.

( מקווה שהצלחתי להסביר את הנקודה)
דתיים >>
לצפיה ב-'כן מבינה...'
כן מבינה...
02/08/2007 | 01:18
1
אבל לעניין הזה להערכתי אין כ"כ קשר.

יש אנשים שאוהבים לעורר פרובוקציות.

ואגב,
לא אמרתי שבמקסם שווא ענו פה על הכל.
ודאי לכל טענה יש גם דיונים שאל רובם לא נחשפנו בקובץ זה, כי התשובות לרוב מתומצתות.
ייתכן שנפגוש בעוד אמיתות לגבי כל טענה.

אני כן חושבת שלמי שחש חוסר נוחות למראה הסרטונים וקרא אח"כ את הקובץ יש תחושה יותר טובה כעת.

(*שלחתי את ההודעה לפני כמה דק' ולא הופיעה, מקווה שלא יווצר מצב של כפילות, במידת הצורך למחוק. תודה.)
דתיים >>
לצפיה ב-'הפנמה'
הפנמה
01/08/2007 | 22:01
1
רציתי להגיד תודה מותק אבל בעקבות השירשור ההוא בנושא...תודה צדקת או צדיקה, איך שאומרים.
דתיים >>
לצפיה ב-'עוד תשובות.'
עוד תשובות.
01/08/2007 | 21:31
ראשית, למרות שאני לא אוהב לדבר ככה- אבל האדם שעשה את הסרטונים האלה (שדרך אגב- בסרטון השני מופיעים אותם שאלות כמו בראשון+ שאלות נוספות) הוא מטומטם. לא מבין עברית. ובכלל לא מבין מה קורה בתנ"ך.

שנית, צריך להבין שבנ"ך יתכן ויהיו אי דיוקים במספרים וגילים היות וזה נכתב ע"י אנשים שונים ויתכן זמן רב לאחר קרות המאורע. כן יתכן שכותבי הנ"ך לא מצאו לנכון לכתוב מספר מדוייק ואפילו בפרשת השבוע שעברה שקראנו את עשרת הדברות. יש מפרשים הטוענים שההבדלים בין עשרת הדיברות של פרשת ואתחנן שונות מעשרת הדיברות של פרשת יתרו היות ומשה לא מצא לנכון שצריך לדייק מילה במילה (יש מפרשים כאלה, לא כולם). וכמו שכתוב על הריגת איזבל שהמלך יהוא קרא ושאל מי איתי ? והתשובה כתוב שענו לו "שלושה או ארבעה". המספר לא תמיד קריטי.

וקצת תשובות:
1. במקום אחד כתוב למיכל בת שאול לא היה ילד, ובמקום אחר כתוב שהיה. המפרשים מסבירים שבגלל המעשה שעשתה (שגערה בדוד על זה שרקד ופיזז לפני ארון ה') מאותו יום היא לא ילדה יותר.
2. לגבי הריגת גלית- מי הרג אותו. אם קוראים את הפסוקים רואים שדוד הרג את גלית ואחרי זמן היה עוד פלישתי גדול שאותו הרג אבישי. (הריגת הפלישתי הנ"ל מסופרת אחרי שקברו את שאול. בזמן גלית- שאול היה המלך...).
3. לגבי הריגת שאול. הנער העמלקי אומר שהוא הרג, התנ"ך מעיד ששאול נפל על חרבו. אלו לא שתי גרסאות - הבנת הנקרא.
4. לגבי תוחלת החיים. עד המבול תוחלת החיים הייתה מאד גבוהה. והקב"ה קיצר ל-120. ולאוו דווקא 120 ולא יום יותר, אלא לא הרבה יותר. לא מאות רבות של שנים.

והערה לסיכום- כאשר קוראים פסוק פה, פסוק שם. באמת נראים סתירות. אבל הרבה פעמים הדברים פשוט הוצאו מהקשרם ע"י השואל בסרטונים שהבאת. (כמו למשל בשאלת הריגת גלית והריגת שאול המלך).
דתיים >>
לצפיה ב-'הוסף לטאגליינס'
הוסף לטאגליינס
02/08/2007 | 01:18
1
לצפיה ב-'(ל)מה להשיב?'
(ל)מה להשיב?
02/08/2007 | 04:27
8
1
אנילא חושב שנכון להכנס לדיונים האלה, ואני אסביר,
אמרו חז"ל "ודע מה שתשיב לאפיקורוס", אבל הם גם סייגו את מה שאמרו "אמר רבי יוחנן: לא שנו אלא אפיקורוס של עובדי כוכבים; אבל אפיקורוס ישראל כל שכן דפקר טפי" (סנהדרין ל"ח ע"ב)
ולמה?
צריךל להבין פה משהו יסודי,
ההבדל בין אפיקורוס לעם הארץ.
עם הארץ, לא למד תורה, שואל בשביל להבין, אין לו שום אינטרס בוויכוח אלא בחקר האמת, לא עליו מדובר פה.אותו צריך להשיב בעבותות של האהבה ולהעמידם בקרן אורה (חזון אי"ש יו"ד סי' י"ב)
אפיקורוס שואל כדי להתנגח,יש לו אינטרס בוויכוח,והוא מנציח את הוויכוח,לא מעניין אותו חקר האמת, אלא כל מטרתו היא להוכיח שהתורה אינה נכונה ודבר לא יזיז אותו מהעמדה שלו גם אם הקב"ה יצטרף לפורום ויכתוב לו פה תשובות לכל השאלות שלו. הוא למד תורה יותר מכולנו, והוציא שאלות מתחת לאדמה, ולא משנה מה תגיד לו, הוא ישאר איתן בדעתו, וכל מילה נוספת של דיון רק תרחיק אותו מאמונת ישראל סבא ורק תשים את התורה ללעג וקלס בעיניו,ולכן שב ואל תעשה עדיף. "כשם שמצווה לומר הנשמע, כך מצווה שלא לומר דבר שלא נשמע" (יבמות ס"ה ע"ב)
ולדעתי יש לנו פה עסק עם אנשים כאלה ולכן אין עניין להגיב להם...

נקודה נוספת, אני מבין קצת במדע (כמו שכבר כתבתי, סטודנט שנה שלישית לביולוגיה) והנקודת מוצא שלנו אינה נכונה. אנחנו אומרים: "טוב, אם ככה המדע אומר אז "משה אמת ומדעו אמת" והכל נכון , את התורה צריך להעלות בקנה אחד עם מה שפרופ' X או פרופ' Y אומרים"
ברור שאין בזה אמת!
היום אין כמעט שום תחום מדעי שלא תמצאי פרופסורים או אנשי מדע שסוברים אחרת, וגם אם יש קונצנזוס בין אנשי המדע, אין זה אומר שהם צודקים!!!
ואני אסביר את עמדתי:
הזוהר מדבר רבות על צורת כדור הארץ: עגול, בצד אחד יום בצד שני לילה,אנשים בכל מיני צבעים, בצד אחד קיץ בצד שני חורף ועוד.. ועוד.. ומי כתב את הזוהר? (מחילה מכבוד תורתו, זה רק כדי להקצין!) איזה זקן חרדי חשוך שישב במערה 13 שנה ולא למד שום מדע!!! וזאת בניגוד לכל התיאוריות המדעיוןת המקובלות באותה תקופה, אני בטוח שאז קמו אלפי אתרי אינטרנט שהסבירו לכולם למה התורה היא בעצם זיוף אחד גדול כי הרי כולם יודעים שהעולם שטוח...
רשב"י לא זכה לראות בצדקתו, אבל 1500 שנה אחריו כולם הבינו שהוא צודק.

גם היום יכול להיות שהמדע אומר משהו שלא עולה בקנה אחד עם התורה, אז מה???? התורה שלנו לא מתרגשת היא תורה נצחית! ואלי בעוד 1500 שנה כולם ידעו שצדקנו...ואולי לא! אני לא אומר שאין לעסוק בתורה ומדע, רק לא להלחץ מכל "עובדה" מדעית שמישהו מציג... בטח שלא להתייחס לכל אפיקורוס ש"כל שכן דפקר טפי"
"תורה למשה מסיני" ולא "מדע למשה מסיני"!!! מדע טועה, תורה לא!!!
ה' עימכם גיבורי החיל
אני
דתיים >>
לצפיה ב-'לטאגליינס.'
לטאגליינס.
02/08/2007 | 09:58
1
לצפיה ב-'טרופיק, היטבת להביע, אולם -'
טרופיק, היטבת להביע, אולם -
02/08/2007 | 10:57
5
2
אני חושבת שטיעוניך הרהוטים ומעוגנים במקורות היו יכולים לשכנע אותי במקרה אחר.
כאן, בניגוד למה שכתבת לא יושב האפיקורס ושוטח טענותיו בדיון ומנסה לחלל את שם ה' ותורתנו.

קרה, וכבר נזדמן לראות את הסרטונים, ומודה כפי שכבר כתבתי שתגובתי הראשונה היתה מדוע לטרוח, לחפש תשובות כאשר אני יודעת את אמיתות התורה? את מי יש לשכנע?
אולם, מיד התעשתתי. כשלוקחים בחשבון עוד פרמטרים ומביאים אותם לתוך הסיטואציה רואים כי בפורום שלנו לא יושבים רק חברי הפורום. לכאן גם נכנסים קוראים סמויים והשרשור הזה נכנס לארכיון וכעת גם לטאגליינס.
ואם, אחד מבין אותם הקוראים הסמויים הוא כהגדרתך "עם הארץ", היית מעוניין שהוא יצפה בהם ויוותר עם שאלותיו או חלילה יסכים עם המוצג שם? ובמקרה הפחות טוב, יריץ קישורים לכל עבר ובכך יחשפו עוד אנשים לסרטונים הללו?
האם לא כדאי היה רק בשבילו להשיב?
איך היטבת להביא מהמקורות?  "אותו צריך להשיב בעבותות של האהבה ולהעמידם בקרן אורה (חזון אי"ש יו"ד סי' י"ב)"

אנחנו מאמינים בקיומו של אל אחד, שהוא אלוקינו, שהוציאנו ממצרים והבדילנו מעמים אחרים ונתן לנו תורת אמת.
לצערנו, עדיין, לא לכל אחד זה ברור
.

כן, מסכימה, מי שאחראי להפקתם והפצתם הוא אפיקורס מהסוג שתיארת, המעוניין לשים ללעג וקלס את את אלוקי ישראל ותורתו הקדושה. ועמו, ייתכן ולא היה כדאי להיכנס לויכוח בפורום (אם מוציאים שוב את החשיבות של נתינת התשובות לאותם סמויים).
משזה הגיע לרשת, זה כבר יצא משליטתנו ורצוננו ואז לדעתי "שב ואל תעשה" היא הדרך הלא ראויה.

האם תסכים שאותם רבנים שחיברו את התשובות לגליונות המביאים את טענות "דעת אמת" עשו טעות? בזבזו זמן יקר?
אל לנו להתייחס בראייה צרה.
כך אני רואה את הדברים.

והאמת, בכותבי דברים אלה אני תוהה אם אין כאן גם "דע מה שתשיב לעצמך"..
דתיים >>
לצפיה ב-'נועה יקירתי!'
נועה יקירתי!
02/08/2007 | 12:34
4
יתכן שאת צודקת, יתכן שלא. זה נתון כבר לשיקול דעתו של כל אחד ונראה לי שבמוקדם או במאוחר נצטרך לתת על כך את הדעת ולדון בזה בפורום.
אבל!!!!
כאן יש התמודדות של תורה מול מדע, ביהדות יש 3 גישות של יחסי תורה-מדע, עם 3 אנשים בולטים בכל גישה
הרב קוק- ניסה לגשר ולהראות שאין מחלוקת והכל אמת.
פרופ' ישעיהו ליבוביץ- טען בגישתו האפיקורסית, שאין סתירה שכן התורה היא ספר מצוות סוג של הוראות יצרן כמו של מכונת כביסה, ספר חוקים של מה מותר ומה אסור,ואין לתורה שום קשר עם מדע,פוליטיקה וכו'
הרבי מליובביץ' (שהיה גם איש מדע עם תארים אקדמאיים)- בכל סתירה התורה אמת והמדע לא!
לדעתי, פרט לגישתו של פרופ' ישעיהו, שאין לה שום מקום אצל יהודי ירא שמיים שהרי "הפוך בה והפוך בה דכולא בה", יש מקום גם לגישתו של הרב קוק וגם לגישתו של הרבי מליובביץ'. השאלה מתי איפה ולמה.
הרי המדע עצמו מתייחס ל"עובדות" בזהירות, כאל תיאוריות שכל עוד אין לי תופעה שסותרת את ה"תיאוריה" אני מאמין בה, אבל תמיד יכול להיות שמחר אני אפסיק להאמין  , כי אני אגלה תופעה חדשה. הרי אין אף מדען שיכול להבטיח שהשמש תזרח מחר בבוקר, אלה בגלל שהיום היא זרחה ואתמול ושלשום ולפני שבוע ולפני שנה ולפני 50 שנה, אז יש סבירות של כמעט 100% שגם מחר זה יקרה.
אני לא אומר לא להתמודד עם המדע, אלה לדעת, שגם אם לא מצאתי תירוץ אין זה פוגם באמונתי כלל כי המדע משתנה!!!

ועוד תהיה שעלתה בי: ביחס לסמויים (ולסמוי הקטן שיושב בלב של כל אחד מאיתנו, ולפחות בשלי...) האם נכון לתת לכל אחד לכתוב מה הוא רוצה ואז להתמודד? אולי ניתן וצריך לצנזר דברים? האם פתיחות היא בהכרח דבר טוב? ושוב, בזה יש לדון ונראה לי שנדרש לכך מתי שהוא בעתיד הקרוב או הרחוק.
דתיים >>
לצפיה ב-'ותהיה נוספת,'
ותהיה נוספת,
02/08/2007 | 12:41
3
גם אםת נאמר שיש צורך לעמת תורה ומדע כל הזמן, האם נכון שנעשה זאת אנחנו?
האם אין חשש שנציג עובדות מדעיות שהם טיפה אינן מדוייקות ודווקא זה יהיה פתח להגדיל כפירה ולהאדירה?
האם אין חשש שנציג עובדות מדעיות כ"כ טובות ונאמין כ"כ בתורה המדעית שלנו שדבר זה יגרום לאמונה מתוך שכל בלבד ולא מתוך תמימות?
ואולי כשיבוא אדם עם שכל אחר והגיוןן אחר וישמיט את הבסיס השכלי לאמונה שלנו, האם זה נשאר ללא מדע וללא תורה?
[האם לא פספסנו משהו ב"דע את הק' אלוקיך ועובדהו בלבב שלם" שילוב של ידיעה (שכל) ולב (אמונה)?
האם לא הפכנו לאנשים שמנסים כל הזמן להתייפייף בעיני אחינו "עמי הארץ" או ה"אפיקורסים"?
האם הפסקנו להלחם מלחמתה של תורה, באמירה התורה אמת ואולי, ואני אומר בזהירות שלא לפגוע ב"קדושת" המדע חלילה, אולי השאר לא אמת?
האם לא נכנסנו עמוק לתרבות המערב, שבתחומים מסויימים היא מעט קלוקלת?
איפה המינון בין גישת הרב קוק לגישת הרבי מליובביץ?
מקווה שנתתי כמה נקודות למחשבה
אני
דתיים >>
לצפיה ב-'טרופיק יקירי :)'
טרופיק יקירי :)
02/08/2007 | 13:18
2
1
נתת המון נקודות למחשבה ועל כך תודה.

עם רוב דבריך ותהיותיך אני בהחלט מסכימה.

אולי זה יפליא אותך במעט, אך בדבריי הקודמים לא התכוונתי כי עלינו כעת לשלוח במייל ובכל אמצעי אפשרי את שני הסרטונים ואת "תשובותינו". להיפך, אני סבורה שזה לא יהיה מעשה חכם כלל, שאף עשוי לגרום לנזק יותר מהתועלת ואני מתנגדת לו.
אפיקורס תמיד ימצא מה להגיד ולהפוך ולהוכיח שטיעוניך הם טיפשיים ומגוחכים וכאן אני מסכימה עמך.
אין טעם לדון איתו כדי שלא יבזה מחדש את התורה הקדושה.

חשבתי לנכון ואולי אני בעצמי טועה.. שבסיטואציה שנוצרה כעת, שכבר נחשפנו לסרטונים האלה ואנשים פה ניסו לתת תשובות (ואין בכך לדעתי דבר רע) אז כדאי שלפחות יהיה משהו מסודר אחד לאחד שישיב על הטענות המגוחכות.
בהחלט תומכת בגישתך שאין טעם לתת לכל סרטון, טענה או כל דבר אחר, מקום נרחב בפורום. כל דבר צריך להישקל וכפי שכתבת עלינו יהיה לתת על כך את הדעת.

אגב, התייחסותך למדע היא קצת מסיטה את הדיון למקום אחר.
מבינה שיש לך עניין בשל ידיעותיך אבל רוב הטענות שהוצגו בסרטונים לא עסקו בהבדל בין תורה ומדע (למעט שפן וארנבת, שרץ העוף, עטלף ועוד טענה או שתיים). החלק הארי של הטענות היה במציאת משפטים תלושים מכל סיטואציה בתנ"ך והשוואתם זה לזה כדי להוציא את התורה חלילה שקרנית (הרוב מהנביאים אל מול דברי הימים).

והרי כבר ברור.. מי שלא למד את התורה והפירושים לה ולוקח משפטים "תמימים" בלי להתייחס אליהם במשמעות הרחבה הוא טועה. רק מי שלומד ויודע ומחכים והופך בה מבין כי לא יודע די ויש לו עוד מה ללמוד ועליו להתייחס להכל בפרספקטיבה הנכונה וזה לדעתי המסר הגדול של השרשור הזה.

אני לא רואה בחילופי הדברים בינינו נסיון להתייפייף בעיני "עמי הארץ" או האפיקורסים.
אני מקווה שגם אתה לא רואה זאת כך.

ולא, איני חשה כי פספסנו.
תודה שהזכרת לי את הציטוט היפהפה הזה ----> "דע את ה' אלוקי אביך ועבדהו בלב שלם ובנפש חפצה" (דברי הימים א', כח', ט').
הוא מבחינתי מסכם הכל.

יום נפלא טרופיק
דתיים >>
לצפיה ב-'יום נפלא גם לך...'
יום נפלא גם לך...
02/08/2007 | 13:57
1
עם רב הדברים שאמרת אני מסכים לחלוטין!!!
רק שתדעי, לא דיברתי ספציפית על השרשור הזה, זה היה סוג של פורקן של משהו שהצטבר הרבה זמן, כמעט  מידי חודש נכנס הנה איזה טרול שמעלה מחדש את השאלות האלה צואת הוויכוחים האלה של תורה-מדע.
ואת האמת? די נמאס לי!!!
בהערכה רבה (מאוד!)
אני
דתיים >>
לצפיה ב-'תודה, ההערכה הדדית '
תודה, ההערכה הדדית
02/08/2007 | 14:22
1
לצפיה ב-'היוונים ידעו שהארץ עגולה'
היוונים ידעו שהארץ עגולה
02/08/2007 | 23:34
3
כ-500 שנים (+-) לפני רשב"י.
דתיים >>
לצפיה ב-'הרג אותי מצחוק...'
הרג אותי מצחוק...
02/08/2007 | 15:26
2
יש שם קטע שמנסה להסביר במלוא הרצינות שא-להים הוא בעצם הר געש, מה שמסביר את כל מכות מצרים, קריעת ים סוף ומעמד הר סיני בו זמנית.
דתיים >>

הודעות אחרונות

07:28 | 17.10.19 אורחים בפורום
11:06 | 11.10.19 אורחים בפורום
10:18 | 07.10.19 playtrip
22:14 | 02.10.19 אורחים בפורום
16:30 | 02.10.19 אורחים בפורום
16:08 | 02.10.19 אורחים בפורום
01:13 | 26.09.19 עם ישראל בחר
12:23 | 22.09.19 אורחים בפורום
04:31 | 20.09.19 Eadric2
23:20 | 15.09.19 אורחים בפורום
20:32 | 10.09.19 אורחים בפורום
03:00 | 08.09.19 אורחים בפורום
23:56 | 25.08.19 ממולדה999
22:00 | 17.08.19 אורחים בפורום
16:07 | 12.08.19 שלום אך שווא2

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ