מנהלת...שוב שבת!

מנהלת...שוב שבת!

מה בתכניות?
אצלנו בערב שבת אוכלים בחוץ.
בועז מבשל במצפה הילה, קיבל אותנו כולל העובדה שיש לנו צליאק אחד ושלושה טבעונים, על זה הוא הגיב "טבעונים אמיתיים או בערך? טוב נסתדר כבר"

יש!!!
וחוצמזה נראה מה עוד
ואצלכם?

אוליב י

New member
תוכלו לעזור לי להחליט מה לשים במקום הביצים במתכון?

יש לנו פשטידה שכולם אוהבים. כיון שזה נדיר [שכולם אוהבים] אנחנו אוהבים להכין אותה.
לא הצלחתי עדיין לדייק במתכון שלה בלי ביצים [ניסיתי כמה וכמה פעמים] ואשמח לעזרתכם - גם במה לשים במקום, וגם בערך בכמות.
&nbsp
המתכון המקורי הוא כזה:
10 תפו"א
1 בטטה
3 ביצים [שאותן עד עתה החלפתי, כל פעם במשהו אחר, אבל אז אחד הילדים לא אהב]
אבקת אפיה
חצי כוס שמן
כוס קמח
&nbsp
הפשטידה אמורה לצאת די מוצקה [לא רכה, לא נוזלית]. מה שניסיתי עד עתה או שהפך אותה רכה מדי, או ששינה את הטעם.
אשמח לעצתכם.
תודה.

פשטידת תפוחי אדמה...

הפחממה החביבה עלי
האם זה תפוחי אדמה מבושלים או מגוררים-חיים?
אני מניחה שמגוררים, כלומר סוג של קיגל תפ"א
הייתי מחליפה חלק מהקמח בקמח חומוס או קמח עדשים (שווה להשקיע) - קמח עדשים פחות מרגישים בטעם. זה גם אקסטרה חלבון.
מה שאצלי עבד בקיגל, זה שהוספתי לתפ"א החיים תפוח אדמה מבושל שאותו העברתי במעבד מזון - מה שבדרך כלל לא טוב לעשות כי הוא הופך לדבק.
זה נכון, שהתוצאה היתה פחות מוצקה אבל זה היה בגלל שלא הוספתי קמח (עשיתי גרסה כשל"פ ללא קטניות).
לדעתי החלפה של מחצית הקמח בקמח עדשים ותוספת תפ"א אחד בצורת דבק מבושל תתן תוצאה טובה.
ממש מתחשק לי לנסות גם

בהצלחה!

אוליב י

New member
תודה

אכן מגורר חי [אני עושה במעבד מזון]
זו הפשטידה היחידה שהילד הבררן אוכל, והייתי מאד שמחה שהוא ימשיך לאכול אותה.
אין לי איפה לקנות קמח עדשים ברדיוס של לפחות שעה נסיעה מהבית.
אז שומרת את הרעיון, אבל כרגע זה לא ישים...

אם יש לך חנות תבלינים באזור

אולי יסכימו לטחון לך עדשים (כך אחי עושה)
אם לא - הייתי מנסה לשים חצי קופסה שעועית לבנה מעוכה היטב - האפקט יהיה דומה מבחינת הדבקה

אוליב י

New member
תודה. אין

החנות שאני קונה בה קמח, קטניות, תבלינים וכד' - אין בה קמח עדשים [וגם היא לא קרובה, אנו עושים קניה דו שבועית].
&nbsp
כמה זה חצי קופסה שעועית לבנה? אני לא משתמשת בקופסאות, מודדת בכוסות...

בערך חצי עד 3/4 כוס שעועית לבנה מבושלת

והייתי מעבדת למחית חלקה במעבד מזון.
בעניין קמח העדשים - אחי הלך לחנות תבלינים וקטניות, חנות קטנה בשכונה שלו, וביקש שיטחנו לו את העדשים האדומות שקנה (במטחנה של הפרג וכו) - הם הסכימו. זה לא אומר שבכל חנות יסכימו.

RSPA

New member
אם יש לך עדשים אדומות בבית ניתן להפכן לסוג של קמח עדשים

או ע"י טחינה במטחנת תבלינים/קפה או ריסוק בבלנדר או במעבד מזון או כתישה בעזרת עלי ומכתש.
אפשרות אחרת היא שניתן גם להוסיף כמה כפות פשתן טחון לתערובת ולהמתין כ1/2 שעה עד שהיא מתחילה להתמצק.
אפשרות נוספת היא לרסק עד לכדי ממרח גוש טופו במעבד מזון ולהוסיפו לתערובת.
והכי חשוב - אחרי שמגררים את התפו"א שמים אותו במסננת מעל כלי קיבול להגרת הנוזלים. בסיום הענין שופכים את ה"מים" ומשאירים את כל המשקע הלבן של העמילנים ואליהם מוסיפים את תפו"א מהמסננת. העמילנים עוזרים במיצוק הפשטידה. בנוסף אפשר להוסיף לתערובת גם קמח/עמילן תפו"א.

אוליב י

New member
ובתחום הנסיונות - שניצל סייטן לא הצליח.

אף אחד, כולל הלא-בררנים, לא אהב אותו.
נצטרך לנסות באופן אחר. אולי מרינדה אחרת.

תנסי קודם עם המוכנים

יש קובה סייטן מעולה גם למרק וגם לטגן/ לאפות.
אצלנו גם אוכלי הבשר אוהבים את זה מאד.
ולאותה חברה יש גם שניצלונים. שווה נסיון.
במרק אני מכינה מרק ירקות חמצמץ עם הרבה כורכום אבל את יכולה לקחת את זה לכל כיוון
http://www.tevadeli.co.il/#!-/c21ig

דבר אחרון

אל תנסי להכין כמו, תחליף
זה לא עובד
תכיני במחשבה של מאכל טעים, מזין, אסטטי ומשביע. זהו.

יעשה את החיים יותר קלים וישרת את המטרה שלא יצפו לטעם מסויים דווקא.

בהצלחה

אוי, מאכזב

במיוחד שזה חומר גם לא זול...
אנ קניתי לפני חודשיים ״סוליות״ סויה ועדיין חוששת לנסות להכין ״שניצל״ כדי לא להתאכזב
כנראה שצריך באמת ללכת על משהו שהוא לא חיקוי

בהשראת הדיון הזה

הכנסתי לתנור מאפה, תחתית שקדים קלויים ושאינם קלויים טחונים גס, מעל הרבה בצל ירוק קצוץ, מעל שכבה של ת"א, בטטה ובצל לבן מרוסקים גס על פומפיה, מלח ושמנת סויה, מעל זה שכבה של פרוסות צהובה של משומשו מעל עוד שכבה של התערובת ומעל שכבה דקה של רסק השקדים

יש לזה ריח משו משו

מחשבות

במקום קמח פרורי לחם.3/4 כוס בתערובת 1/4 כוס מעל.

שבבי תפוחי אדמה לא עמילן כי אם שבבים להכניס שליש כוס. כדי להפוך את כל העמילנים למדביקים מציעה רבע עד שליש כוס מים בתערובת. להוריד מהקמח שליש.

אני מקווה שהצליח לך!

אני עוד לא ניסיתי, אבל היום הגיעו תפ"א בארגז אז אנסה. אם יש לך תובנות לפני כן אשמח לשמוע

התכנית העיקרית שלי היא

להביא את המיקסר לתיקון מחר בבוקר
בתקווה עמוקה להצלחה!

באין מיקסר, אכין לחם ללא לישה - פתאום הצטברו אצלי כמויות של קמח כוסמין ומלא, ואני כבר עם חצי עין על פסח.
אולי בזכות השאלה של אוליב אכין קיגל תפ"א
תבשיל תרד ואפונה צהובה - שידור חוזר למשהו שהכנתי במוצ"ש והיה להיט
מרק הוצאתי מהפריזר (כרובית ותפ"א עם קוקוס)
כל השאר... לא ברור!

RSPA

New member
איזה לחם ללא לישה את מתכוונת להכין? לפי איזה מתכון?

או ה"קלאסי" של ג'ים לייהי

או זה מהמתכון של artisanal bread in 5 minutes או משהו כזה
אני אנסה לחפש קישור - מערבבים קמח שמרים מלח ומים, משהים שעתיים מחוץ למקרר עד שתופח וקורס
שומרים עד שבועיים במקרר ובכל פעם מוציאים חלק ואופים בשיטת הכלי הסגור בתנור לוהט. אני מוסיפה לעיסה המקורית יותר קמח כדי שיהיה יותר קל לעצב כיכר.

ה"קלאסי":
רכיבים

3 כוסות קמח*
¼ כפית שמרים יבשים
¾ 1 כפיות מלח
½ 1 כוסות מים

מעט קמח תירס או קוואקר גס, לפיזור בתחתית

הכנה

בקערה גדולה מערבבים את הרכיבים לבצק נוזלי. מכסים במגבת ומשאירים במקום קריר (לא בשמש) למשל 18-12 שעות.

מדליקים תנור לחום הגבוה ביותר, ומחממים בו כלי פיירקס גדול בעל מכסה (אני משתמשת בכלי קורנינג).
מעבירים את הבצק למשטח מקומח. הוא מאד נוזלי ודביק ולכן כדאי לקמח היטב את הידיים.
כשהכלי לוהט, מוציאים אותו בזהירות רבה, מפזרים בתחתית מעט קמח תירס או קוואקר. מסמנים בסכין חדה חריצים (לא חובה) ומעבירים את הבצק לכלי.

מכסים ומכניסים לתנור. אופים בחום הגבוה כחצי שעה. מסירים את המכסה, מנמיכים לחום בינוני ואופים עוד כרבע שעה.
מוציאים מהתנור, הופכים על רשת ומצננים.

* הערה על קמח: אני מערבבת קמח לבן עם קמח מלא וקמח שיפון, אבל הלחם מעולה בכל צירוף, וגם כשמכינים אותו רק בקמח לבן.

למעלה