הנבטה בדרך חדשה - ניסוי עם חומוס הצליח !

• פותח הנושא RSPA
  • פורסם בתאריך

RSPA

New member
הנבטה בדרך חדשה - ניסוי עם חומוס הצליח !

השיטה שראיתי באיזה מקום באינטרנט, היא להנביט בתוך קופסאות קרטון של "כל-מיני" דברים. הנסיון שלי היה עם קרטונים של מיץ עגבניות וקרטון אחד של חל"ס אלפרו אדום. כולם כמובן ריקים, לאחר שימוש, ושטופים היטב.
את גרגרי החומוס השריתי לילה במים והכנסתי אותם אח"כ דרך הפתח של הקרטון לתוכו. בפקקי הסגירה של הקרטון חוררתי חורים - לניקוז עודפי מים ולאיוורור.
כל התהליך נמשך יומים וחצי כאשר כל 10-12 שעות בערך מתבצעת שטיפה של הגרגרים בקרטונים, ניקוז המים העודפים, סגירת הפקקים והנחה אלכסונית על המתקן (השתמשתי במתקן ישן ליבוש צלחות).
בתום הזמן, חותכים את הקרטון ומוציאים את הגרגרים הנבוטים.
התוצאות מעולות. בכל הקרטונים גרגרי החומוס נבטו. בקרטון של אלפרו היו כמה שממש השתוללו וגדלו לאורכים שמעולם לא ראיתי לגבי חומוס. אין לי הסבר לדבר.
בפעם הבאה אני אנביט בשיטה הזאת דברים נוספים שלפחות בתיאוריה צריכים לנבוט "חזק" מאוד ולאורכים גדולים.

תראו עכשיו תמונות של התהליך עם החומוס.
ראשית הקרטונים על המתקן.

RSPA

New member
המשך

תמונה של התוצאה בקרטון של המיץ עגבניות.

RSPA

New member
המשך

תמונה של התוצאה בקרטון של האלפרו.
שימו לב לצמיחה המדהימה.

RSPA

New member
המשך

הנבטים לאחר ריכוז בקערה כללית עם תום ההנבטה.

מעולה, יש היגיון בשיטה

כשאני מנביט - כיסוי כלי ההנבטה עם מגבת עושה לנבטים רק טוב - במקרה שלך זה עוד יותר טוב. כנראה שזה לא החושך (מטרת החורים במכסה היא כנראה גם אוורור אבל לתת גם לקצת אור להכנס) אלא לייצר סביבה של חממה. אולי בקרטוני האלפרו הקרטון עבה יותר ולכן הוא מבדד יותר טוב מהקור שבחוץ?

אחד הדברים שעוזרים להנבטה הוא ערבוב הנבטים מדי פעם - תהליך השטיפה בקרטון סגור וניקוז המים הוא בעצם תהליך של ערבול כמו במערבל בטון שעוזר לתהליך.

awareness3

New member
מדהים!

עשית לי חשק להנביט

עד היום עוד לא עשיתי את הצעד לעבר הנבטה, אבל זה נראה כל כך קל...

RSPA

New member
3 כוסות גרגרים לאחר השרייה

בקרטון האחרון של המיץ עגבניות (הימני ביותר בתמונה הראשונה) רק כוס וחצי גרגרים.
לכמות הגרגרים לא היתה משמעות בקרטונים של המיץ עגבניות. גודל הנביטה בזה עם ה-3 כוסות ובזה עם הכוס וחצי היה דומה.
החריג - לטובה - זה הקרטון של אלפרו שגם הוא היה עם 3 כוסות גרגרים.

מעולה

איזה יופי!!

מחכה לדווחים מן השטח על הנבטות אחרות. וכמובן, אנסה בעצמי (אם כי, הקרטונים היחידים שיש לי בבית, הם של חלב משותי החלב שלי, וגם זה במשורה, אולי קרטון בשבוע. אאלץ לבקש הלוואות מהשכנים
)

למעלה