התזונאית נטלי שמש מגיעה להתארח בפורום

כל עוד לא ניסית לא תדעי

אני מאוד רצינית. ועם זאת - אומרת כמו קודם - לא מקצועית.
רק ייעוץ מקצועי - יוכל לומר לך אם זה מתאים לך או לא. והכי חשוב - אם כן - איך עושים זאת נכון.

כשיש בעית עיכול/מצב דלקתי ו/או מחלות אחרות - זה לא מספיק רק לאכול יותר פירות וירקות בלי להוריד את המזונות המבושלים.
יש צורך בתזונה התחלתית 'קיצונית' יותר.

אז שוב - לא אמרתי לך לעשות מה שאני עושה עכשיו ובלי להתייעץ עם מישהו שמבין בזה יותר ממני.
אמרתי - שזה עשוי (לא בטוח אבל יתכן) להתאים לך - וכדאי שאת (או כל אחד אחר) תלמדי על זה עוד. - אם את רוצה.

RSPA

New member
גם אני בעד ש"אדם באמונתו יחיה".

אבל מטריד אותי איך יחיה וכמה זמן יחיה.

תזונה טבעונית ודלקת תריסריון

נטלי שלום וברוכה הבאה.
אני צמחונית כ-10 שנים וטבעונית קרוב לשנה. במשך כל הזמן הזה, הן כצמחונית והן כטבעונית אני נוטה לסבול מאנמיה, לרוב קלה אך בכל זאת סובלת ממחסור בברזל וזה למרות שאני מכירה היטב את כל הכללים, צורכת עלים ירוקים, קטניות, טחינה וכו'..

לפני מספר שנים אובחנה אצלי דלקת קלה בתריסריון, שנובעת ככל הנראה מחומציות יתר. (נשלל חיידק ההליקובקטר). אני נוטה לחשוב שהאנמיה קשורה לזה.
אם כך על מה יש להקפיד בתזונה טבעונית במצב כזה של דלקת תריסריון וממה להמנע?
תודה.

תשובה

שלום רב,
במצב של דלקת תריסריון יש צורך בהתאמת תזונה והנחיות אישיות לצרכיך בהתאם לסימפטומים ולבירור מקיף. לגבי ברזל בהחלט חשובים המקורות שאמרת ולשלב עם מקור לויטמין C לשיפור הספיגה, אם יש אנמיה יש לברר את הרקע ולתת טיפול מתאים לעיתים אם יש לדוגמא דימומים כבדים במחזור לא תמיד מצליחים להחזיר מספיק בתזונה ויש לשקול טיפול מתאים.
בהצלחה,
נטלי

ladybug6

New member
שאלות על תזונה טבעונית ובריאות

אני אשמח לשמוע למה לדעתך המקצועית תזונה טבעונית עדיפה על תזונה שכוללת מוצרים מהחי?
ולמה לדעתך יש פער גדול כל כך בין הידע המדעי שיש היום לבין הדעה הרווחת אצל אנשי מקצוע בתחום (רופאי משפחה, תזונאים/ות של קופ"ח וכו')?
ומה התגובות שאת מקבלת, כאשת מקצוע בתחום, מצד קולגות שעדיין שקועים בגישה הממסדית המיושנת שמדקלמת שצריך בשר ו-3 מנות חלב ביום כדי להיות בריא?

תודה

תשובה ותודה על ההזמנה

שלום רב,
קודם כל את הדעה שלי לגבי תזונה טבעונית לעומת תזונה מן החי אני מבססת על מחקרים רבים שקראתי וגם על ניסיון אישי בקליניקה. גם אני מתחילת דרכי התרגלתי לשמוע את הדקלומים והנוסחאות הקבועות של בשר לברזל, חלב לסידן ואת זה שצמחונות יכולה לפגוע בבריאות אבל אני מעולם לא האמנתי לדברים והחלטתי לחקור את הנושא יותר לעומק. כשפותחים את המחקרים מגלים דברים מדהימים. לדוגמא לצמחונים ולטבעונים שיעורים נמוכים יותר של סוכרת, יתר לחץ דם, כולסטרול בדם, מחלות לב וכלי דם, סרטן מסוגים שונים והשמנה.
דיאטה צמחונית-טבעונית מאוזנת מספקת רכיבי תזונה חשובים – פחמימות מורכבות שמעניקות אנרגיה, סיבים תזונתיים מסיסים ובלתי מסיסים שמסייעים בהסדרת מערכת העיכול, שיפור תחושת השובע ואיזון סוכר וכולסטרול, ויטמינים כמו ויטמין C, K , A ומשפחת ה-B, מינרלים כמו סידן, ברזל, אשלגן ומגנזיום ופיטוכימיקלים – אותם צבענים חשובים המצויים בירקות ופירות ומסייעים להפחתת סיכון למחלות כרוניות שונות כמו מחלות לב, סוכרת וסרטן ולהפחתת נזקי הזדקנות. כמו כן מאזן השומנים טוב יותר (שוב אם בוחרים בתזונה בריאה ולא אם אוכלים בורקס, ג'חנון ומלוואח – כולם טבעונים) – התזונה עשירה בשומנים בלתי רווים ודלה בשומן רווי וכולסטרול.
מקור הפער – אנשים רבים פשוט מאמינים באינפורמציה שמועברת להם ומתקשים לחשוב מחוץ לקופסה. לא לכל אחד מתחשק להתאמץ לחפש ולקרוא את הספרות הרלוונטית ולכן בהרבה מקרים פשוט ממשיכים לדקלם את אותם משפטים ארכאים. בנוסף למרבה הצער יש מקרים של אנשים שדבקים בדיאטות צמחיות קיצוניות שמובילות אותם למחסורים. אחר כך גם הם וגם סביבתם מאשימים את התזונה הצמחית במחסורים למרות שאם היו אוכלים מאוזן (ונוטלים B12 כמו שצריך) זה לא היה קורה – פה אני פונה לכולם – קחו אחריות על בריאותכם!
לגבי התגובות – חלוקות. באופן טבעי יש לא מעט אנשים שלא אוהבים את זה,מתנגדים ולא מאמינים בדרך הזו אך מצד שני המודעות עולה ויש גם לא מעט דיאטניות שמגלות עניין ומבקשות ללמוד עוד על הנושא. לשמחתי, אני שותפה היום ליצירת שינוי בקרב אנשי המקצוע בתחומי. כחברה בצוות מוביל של פורום צמחונות-טבעונות של עמותת עתיד, עמותת הדיאטנים בישראל, עשינו כבר השנה פעולות נרחבות להעלאת המודעות של קהל הדיאטנים לנושא כולל – מושב שלם בכנס של עתיד בו חולקו חוברות צמחונות-טבעונות שחוברו על ידי הפורום, קורס צמחונות-טבעונות שמלמד דיאטנים איך לטפל בתחום (מחזור שני בקרוב יוצא לדרך) והפקת חוברת לדיאטנים לטיפול בצמחונות-טבעונות. והזרוע עוד נטויה!
כמה ארוך מקווה שיהיה לך כח לקרוא :)

ladybug6

New member
איזה יופי!

ממש משמח לשמוע על השינויים וההתקדמות בתחום בפן המקצועי.
זה מוכיח שלא מדובר סתם בטרנד אלא בבחינה מחדש של התזונה המערבית והטמעה של עקרונות צמחונות וטבעונות.

27182

New member
והנה דוגמה

למה שהתייחסתי אליו בשרשור אחר (הסקת מסקנות לא נכונה בהסתמכות על מחקרים תצפיתנים).

RSPA

New member
שלום נטלי - איך את מסבירה את העובדה

שיש כל כך מעט דיאטניות שהן טבעוניות ?

תשובה

שלום רב
למה אין הרבה תזונאיות טבעוניות - כל אדם בוחר את דרכו ואורח חייו ותזונתו לפי אמונתו האישית ובכך תזונאיות אינן שונות מכל אדם אחר
למה אין הראבה תזונאיות שעוסקות בטבעונות - מוזמן לראות את תשובתי לשאלה הקודמת :)
בברכה
נטלי

vegetalien

New member
אין לי ממש

שאלה בנושאי טבעונות ותזונה באופן כללי, אך חיפושית ביקשה ממני להצטרף לשרשור, ולכן אשאל שאלה אחרת, בתקווה שהיא אינה
יותר מדי:

נטלי, האם ישנם בארץ מרכזים רפואיים (לא מכונים מפוקפקים) לעזרה בגמילה מאכילה כפייתית ורגשית (וההשמנה הנלווית לה, כפועל יוצא)?
כמו שידוע שישנם מרכזים לסיוע במצבי תת-תזונה ואנורקסיה, האם קיים אותו דבר בארץ עבור המצב ההפוך?

יש - OA

אכלני יתר אנונימיים
שיטת הפעולה זהה לקבוצות של מכורים לסמים / אלכוהול
שיטת 12 הצעדים.

הלכתי לפגישה פעם מזמן. אישית, זה לא התאים לי.
אבל יש הרבה אנשים שכן נעזרים בהם.

http://www.oa-israel.org/

לא בדיוק מרכז רפואי - אלא קבוצת תמיכה

מקווה שלא התכוונת אליהם כאל 'מפוקפקים'

vegetalien

New member
כשכתבתי

מפוקפקים, התכוונתי לכל מיני שיטות כמו אלו של מכון אברמסון.
וכן, רציתי מרכזי סיוע רפואיים. יש אנשים שלא מצליחים להתמיד בבית, אפילו לא עם סיוע של בני משפחה אחרים.

מעניין אם תהיה לה תשובה

למרות שהיום אני לא חושבת שאני צריכה את העזרה הזאת
גם אני נלחמת בהתמכרות לאוכל על בסיס יומי
אבל מאמינה בכח האישי שלי היום, יותר מבעבר.

RSPA

New member
יש מרפאות להפרעות אכילה כמעט בכל בי"ח

ולפעמים גם במרפאות קהילתיות שמטפלות גם בפן האכילתי-כפייתי ורגשי (המשמין) שציינת (נוסף לאנורקסיה, בולמיה וכו').
למשל זה בהדסה http://is.gd/vRSdnI
למשל זה ברמב"ם http://is.gd/aeT5uc
למשל בתל השומר http://is.gd/2cNzxv

הפרעות אכילה כוללות גם

את הכיוון למעלה
יש בתל השומר מחלקה שמטפלת בהשמנה כרונית כלומר בהתמכרות הנפשית והפיזית לאכילה
http://rehabilitation.sheba.co.il/Eating_Disorders/
ראה הפיסקה האחרונה

"בצמוד למחלקה האשפוזית קיימת מרפאה אמבולטורית (מרפאת חוץ) להפרעות אכילה. מטופלים המסיימים את האשפוז ממשיכים בטיפול פרטני ובליווי דיאטטי במרפאה להשלמת התהליך הטיפולי. במרפאה גם מתקיימות קבוצות אמבולטוריות המתמקדות בבעיות ספציפיות תוך ליווי דיאטטי: קבוצה טיפולית לסובלים מאנורקסיה, קבוצה לסובלים מהפרעה בולימית, וקבוצות לאוכלוסיה הסובלת מהשמנת יתר. בנוסף קיימות קבוצות המיועדות לאוכלוסיות ספציפיות: קבוצה להורים של סובלים מהפרעות אכילה, וקבוצה לאמהות הסובלות מהפרעות אכילה.
חלק מהטיפולים במרפאה כרוכים בתשלום."

אני בטוחה שיש בעוד מקומות ואולי ידעו שם להפנות למשהו מתאים
עוד מקום שמומלץ ע"י עמותה רשומה - העמותה הישראלית לטיפול, חקר ומניעת הפרעות אכילה
https://www.facebook.com/pages/ISIS-מרכז-לאיזון-גופני-נפשי-ותזונתי/194838487213680

הנה רשימה
http://www.iaed.org.il/מרכזי_טיפול

למעלה