אופטימיזציה של תפריט טבעוני

RSPA

New member
בתערובות מזון לפרות בארץ - אין B12 !

בדיקה בפרסומים של שני מכוני תערובוות מזון לבעלי חיים במשקים מעלה שאין בתערובות לפרות B12.
יתכן ונותנים להן B12 בנפרד כתוסף (דבר הדורש בדיקה ואימות) ויתכן גם שלא. אני מקווה לקבל נתונים על כך בקרוב.

פירוט תערובת ממכון מילובר - http://is.gd/cms1rD

פירוט תערובת ממכון אמבר - http://is.gd/uDGp7p

vegetalien

New member
המידע מאוד חסר.

יש עוד חומרים חוץ מ- B12. מה לגבי ויטמין D, מינרלים כיוד, אשלגן, אבץ וברזל? לא מופיעים ברשימות. נראה שהן חלקיות בלבד.

אגב, מה שכן אפשר לראות שחור על גבי לבן, זה מהיכן מגיע הסידן בשביל שלושה מוצרי חלב ביום.

RSPA

New member
אני מניח שזו אנליזה כללית של המזון

עפ"י הנחיות משרד החקלאות.
יחד עם זאת אני גם מניח שכל תוסף (B12 למשל) אם היה מוכנס לתערובת היה מופיע. דוגמת זרז הגדילה שמצוין שם.

RSPA

New member
ומעבר לכך

מכל מה שדיברתם כאן אני לא ואני לא מבין מבין מה, לחילופין, האסמכתא הפוזיטיבית לקיומו של B12 במזון שמוגש לפרות.

vegetalien

New member
לא B12,

אלא קובלט, מינרל החיוני לסינתוז הוויטמין (קובלאמין).

RSPA

New member
אוקיי. אבל גם הוא לא מופיע. טוב זה שווה בדיקה

vegetalien

New member
לדעתי

או שהמידע חסר, או שמדובר בתערובת מזון חלקית בלבד. אני פשוט לא רואה איך יכול להיות מצב אחר.

RSPA

New member
את ענין הקובלט ועוד צריך לבדוק לעומק.

מכל מקום אלה תערובות מלאות שניתנות לפרות.

RSPA

New member
בעצם הוא לא היה חייב להיות מצוין...

עזוב, עייפות של בוקר

vegetalien

New member
אומר זאת כך.

יש שלוש אפשרויות:

א. בכל זאת, המידע התזונתי אינו שלם.
ב. השלמות תזונתיות ניתנות בנפרד.
ג. הפרה הישראלית הונדסה גנטית כך שרכיבי תזונה חשובים יהפכו ללא-רלוונטים עבורה.

האופציה האחרונה נכתבה באופן הומוריסטי, כמובן.
אגב, כתוב באותו סעיף (17א') שמותר לפרט על ויטמינים ומינרלים, אך לא מצוינת חובה כזאת (תת-תת-סעיף 17א', 8 ב' 10), לעומת שאר הרכיבים המפורטים באותו תת-תת-סעיף (17א', 8 ב' 1-9).

RSPA

New member
זה מה שכתבתי בתיקון שלי לעיל

מנסים לברר עבורי את הענין כולו. אם יהיו עדכונים אביאם לכאן.

ladybug6

New member
אתה יכול להסביר?

ולהביא סימוכין/מקור מידע רלוונטי?

Octopussy

New member
ציטוט ממאמר שמתייחס לדו"ח מבקר המדינה

המאמר פורסם ברשת ב-13.7.12 ע"י נטע אחיטוב (לא זוכר באיזה אתר), ומתוכו העתקתי את הקטע הבא:
אופן ההאכלה הזה עולה לדיון מחודש בכל פעם שמחלת בעלי חיים גדולה מתפשטת. במקרה של "הפרה המשוגעת", סבורים שהיא התפרצה בעקבות האכלה של הפרות בקמח בשר, שמקורו בבעלי חיים שהיו נגועים במחלה. בעקבות זאת אף נאסר השימוש בקמחים בשריים לבקר, אבל השימוש בו עבור עופות עדיין מותר. האכלה של בעלי חיים צמחוניים (עופות, פרות וכבשים) בשרידי גופם הטחונים של בעלי חיים אחרים היא עניין נפוץ למדי.
אל הקמח הזה מתווספת לפעמים גם צואת עופות. בדוח מבקר המדינה מ-2008 צוינה העובדה כי עגל אחד מואבס בכמות ממוצעת של 1.5-3 קילוגרם צואת עופות ביום ובסך הכל נצרכים בישראל כ-173,000 טון של צואת עופות בשנה. הצואה הזאת מכילה מכל הבא ליד - שאריות של תרופות, זרזי גדילה וחיידקים. בדוח זילר נכתב על כך: "המצב זועק להסדרת הפיקוח על המזון לבעלי חיים, כזה שיתאים למציאות הנוכחית ולדרישות הבינלאומיות".

בנוסף, באותו מאמר מצוטט מגדל תרנגולות ל"עופות אורגניים" בשם אריק מלמד, האומר את הדברים הבאים:
"התערובת שהתרנגולות הלא אורגניות ניזונות מהן מכילות המון חומרים ממוחזרים כמו שמן דגים, קמח דגים, קמח בשר, קמח נוצות וגם זבל עופות. כל זה עוד לפני שדיברנו על מאיצי הגדילה, האנטיביוטיקה ושאר החומרים הכימיים".

אפשר להגיד שאלה אינם מקורות מוסמכים, לא מדעיים, לא מחקריים, אבל אפשר לגשת לדו"ח מבקר המדינה ולקרוא מה העלו ממצאי בדיקותיו. ניתן לשאול מדוע יאמר מגדל תרנגולות מה "באמת" מאכילים את התרנגולות ? והאם סביר שישמיץ את מגדלי התרנגולות האחרים בדברי שקר כדי למכור יותר מתוצרת לוליו ("בשר עופות אורגניים") ?

ladybug6

New member
הדבר היחיד שמובן מהציטוט הזה

הוא שחיות המשק מקבלות צואה כחלק מהמזון. איך זה קשור ל-b12? מי אמר לך שיש b12 בקמח הצואה הזה? זה הרי עובר תהליך עיבוד די מאסיבי.
הלינקים שהבאתי מדברים על סטנדרט האכלה של בקר על סוגיו (פרות, כבשים וכו') הכולל קובלט שתפקידו לייצר b12 במעי של החיות.
מה שהבאת לא מאשר או מפריך את זה, וגם לא מביא מידע לגבי מקור אחר. רק אולי מידע שעל פיו אפשר אולי לשער שמכיל גם b12.

ואל תשכח שכאן אנחנו מדברים על אופן ההאכלה הרגיל. אין לי עדיין ממצאים לגבי צריכה של תוספי b12 בחיות המשק. מקווה למצוא מידע בנושא בהמשך (ולחזור לעדכן כמובן).

Octopussy

New member
יש סברה שהחיות משיגות B12 ממיחזור צואה

הסברה אומרת כי החיות הצמחוניות פולטות B12 בצואתן, ושהספיגה נעשית ע"י שיחזור הפליטה.
אין לי את המקור לסברה זו או קישור למחקר מתאים.

מה זה שיחזור פליטה?

האם הכוונה למה שהעשב מקבל מהאדמה, כי הרי ידוע שצואה טובה לגידול הצומח?

היה נדמה לי שהשבתי לך

אנצל את תגובתך שמודגשת בכחול בשביל להשיב לכולם בבת אחת ואני מקווה שלא אשכח אף אחד, כי אני משיב מהזכרון ולא משיב שאלה תשובה באופן אישי.

הסיבה שהביאה אותי להפחית בבשר היא בגלל הכולסטרול הרב (לא שהיה לי בעיות בריאותיות של כולסטרול גבוה) שיש בו ואני כבר בקושי אוכל בשר כבר למעלה משנתיים, למעט במנגלים שאז אני מתחרע.
סיבה שניה שהביאה אותי להפחית בבשר, היא הפחתה משמעותית בכמות הספורט שאני עושה כיום לעומת אז שזה אחת הסיבות שהכולסטרול הטוב שלי לא כ"כ טוב ואז הוא היה מעולה.

הסיבה שכתבתי על תפריט הבשר שלי, הוא לא להוציא עיניים לאף אחד, אלא בכדי שתראו את התפריט בשל המגבלה שיש, כמו למשל אסור לאכול כבד יותר מפעמיים בשבוע, אם אני לא טועה, בגלל ריבוי ויטמין ה-A שבו.
רציתי גם להראות שאני אוכל בפינצטה ולא מכביד על הגוף ומשתדל לאכול את המשובח, כמו לאכול בשר לא כשר, כי הכשרות הורסת את הערכים התזונתיים וכמובן את הטעם.

לגבי ההורמונים ושו"ת, אז לצמחים יש ריסוסים ושו"ת. כיום במציאות של היום קשה להימנע מפסולת שנותנים לנו ולא משנה מה תאכל.

לגבי החלב, אני לא צורך חלב כלל, למעט בקינוחים, כי אני לא סובל פרווה ועכשיו שהקיץ מגיע, אני מניח שאצרוך במקצת יותר חלב בגלל אכילת הגלידות שאני לא מתכוון לוותר על תענוגות החיים.
כמו כן, אני לא שותה קפה כלל.

מקווה שהשבתי לכל השאלות ואשמח להעזר בנסיונותיכם לעזור לי להרכיב תפריט אופטימלי.

למעלה