צפיתם בהרצאה של ד"ר מייקל גרגר

צפיתם בהרצאה של ד"ר מייקל גרגר

זכיתי השבוע לצפות בהרצאה הזו, אודות מניעה וטיפול במחלות בהקשר התזונתי (בהכללה, משווה בין רוכלי בשר, צמחונים וטבעונים). זו הרצאה מצחיקה מאוד, פוקחת עיניים ונראית לי מדוייקת מאוד מבחינת העובדות.

http://www.youtube.com/watch?v=IV-mlTfM070

אמנם, אין לי מספיק יכולת לצפייה ביקורתית (במובן, שלא הלכתי לחפש מחקרים הטוענים אחרת משלל המחקרים שהוא מתבסס עליהם), אבל על פניו הוא נחווה אצלי כאמין מאוד ואיש מקצוע רציני (גם אם מצחיק
. הוא מרצה בחסד).

מעבר לחיזוק הבחירה שלי בטבעונות (כזו בריאותנית, כלומר, אני נמנעת ככל האפשר מחומרים משמרים, סוכר, צבעי מאכל וכו') זה מעלה גם שאלות רבות שאני חושבת עליהן לאחרונה ודנה בהן ביני לביני ועם מעט חברים בהקשר הרחב יותר, זה שיש לו ממשק עם המחאה הציבורית (בריא יותר, זול יותר ופחות מפרנס תאגידי ענק לאכול אורז מלא וקטניות מאשר לקנות שניצל תירס, למשל. שני המאכלים צמחוניים ואולי אף טבעוניים (
לא זוכרת בדיוק מה מכיל שניצל תירס) ובכל זאת, זו בחירה מעט אחרת), ממשק עם אקולוגיה (הפחתת פליטת גזי חממה, למרות שהוא לא דן בזה בהרצאה כלל) ועם תהליכים כלכליים אדירים, הן בהקשר של כלכלת בריאות (מניעת מחלות באמצעות תזונה זולה מאוד ביחס לאלטרנטיבה, מצד שני, גם חברות התרופות רוצות להתפרנס) וגם בהקשר של כלכלה בכלל: שוק מוצרי הבשר, החקלאות שמיועדת למאכל החיות שמיועדות לאכילה בהמשך וכו וכו').

אני מנסה לחשוב על מכלול ההשפעות שעשויות להיות למעבר מאסיבי לטבעונות (הוא מביא מקרה מרתק מפילנד, של ירידה דרמטית בצריכת הבשר על ידי האוכלוסיה) ונדמה לי שאני לא מצליחה לתפוס את כל ההשתמעויות ברמה הגלובלית ואת כל האינטרסים שמשחקים תפקיד במגרש הזה. (השפעות אקולוגיות, השפעות כלכליות, בריאותיות ועוד. סתם דוגמא, אם תעלה תוחלת החיים, ככלל, זה מבורך, מאידך, זה יוצר משבר פנסיוני, מאידך נוסף, הכסף למימון זה יכול לבוא מן הירידה בצורך בטיפול במחלות). לצערי, אין לי פנאי להרחיב בדיון כרגע (מאש שהחלתי לכתוב ועד עתה הזעיקו אותי לדבר מה...) אבל אשמח לקרוא מה דעתכם.

בכל מקרה, אני נהנתי לצפות בהרצאה וכאמור, היא מעוררת מחשבה (וגם מעודדת מאוד את מי שצמחוני ועוד יותר את הטבעונים
)

תהנו!

קראת את כל המחקרים המקורים?

אני טרם, וכמי שעבודתה בשיטות מחקר מי כמוני יודעת שניתן לקרוא (וכמובן, לכתוב) מאמרים שיציגו את אותם נתונים כמייצגים עובדות שונות לחלוטין (ובוודאי פרשות שונה לחלוטין), אבל, ככלל, אם מכל המחקרים שהוצגו בהרצאה אלו אי הדיוקים שמצאת, אז דווקא בהכללה התזה שלו נכונה למדי.

27182

New member
לא עברתי על כל ההרצאה

רק על חלק קטן, אך עדיין מצאתי הרבה אי-דיוקים, ולא כתבתי את כולם בשרשור. למעשה, רוב המחקרים שבדקתי, הוא מדווח בצורה מגמתית\לא מלאה\שקרית על התוצאות שלהם.

דיווח מלא בטח שלא ניתן לתת בהרצאה כזו

ואג'נדה בטח ובטח יש לו, אבל אני אצטרך לקרוא את המאמרים המלאים לפני שאוכל לחוות דעה (וזה יקח זמן, כי כעת שקועה בערמת מבחנים של סטודנטים).

טרם, אבל

הפתיח שקיבלתי אותה איתו, היה רשום מסקרן עבורי, כך שנראה לי שכן אכנס לצפות בה, בטח אסקור אותה או משהו כזה, אם אאבד את הסבלנות.
אני פשוט משוכנעת כבר, ואין לי צורך בעוד שכנוע.

העלית נושאים מעניינים לדיון.
אני אישית חושבת שמכל הבחינות באשר הן
רק טוב יכול לצמוח ברמה האישית, הלאומית והגלובאלית עם המעבר מתזונת כל לתזונה צמחית וטבעית ככל שניתן.

העולם במצבו הנוכחי, מלא תחלואים.
קומץ אנשים מחזיק את מירב המשאבים של כדור הארץ ועושה בו כשלו.
רוב רובם של האנשים חיים בחשיכה מוחלטת ורק מגיבים למציאות שנכפית עליהם, הם משוללי בחירה אמיתית וחופשית.
האנושות מתייחסת בחוסר אנושיות מוחלט לגזעים אחרים שחיים על פני כדור הארץ, ולכדור הארץ עצמו.
אין לי ספק, שברגע שכל אוכלוסיית כדה"א תעבור כמה שיותר לתזונה צמחית וטבעית
רעב ילך ויצטמצם, איתו תלך ותצטמצם גם הילודה חסרת האחריות ושאר "פרו ורבו כחול אשר על פני הארץ" ללא חשיבה על המחר.
אני רואה מסביבי אנשים בני 40! ראבאק, בני 40 לוקחים כדורים להורדת לחץ דם, כדורים נגד סכרת, כדורים להורדת כולסטרול,
ראבאק אנשים, מה קורה איתכם?!?!
כל כך הרבה כסף ומשאבים יתפנו, אל עבר חינוך והשכלה, ובתים לכולם, ומזון, ובריאות, ותנאי חיים מכובדים לכל תושבי כדה"א
ללא הבדל דת, גזע, מין ושאר שטויות במיץ עגבניות
ואנשים יוכלו לעסוק בפיתוח אישי, והגשמה והבאת תועלת לחברה.
לדעתי, עוד קצת דשדוש בבוץ העמוק ואח"כ תגיע תקופת רנסנס שחלק משמעותי מאבני היסוד שלה
יהיה התזונה שאינה פוגענית כלפי זנים שונים וכלפי כדה"א.

במהרה בימינו, אמן!

בני 40? יש היום ילדים בני 10 עם השמנת יתר

חולנית שכבר לוקחים תרופות נגד יתר לחץ דם, כולסטרול וכו'. כמובן, עליה בתחלואה בסכרת ועוד.

obelina

New member
מייקל גרגר הזה נראה לי בנאדם אמיתי, שלא מרמה

בניגוד לגרי יורופסקי שלא נראה לי כל כך.

הוא נראה אמין ובקיא, אבל זה לא תחליף

לדיוק. זו עלולה להיות הטיה קוגנטיבית. למשל, אדם רהוט יכול לדבר בלשון יפה ולמסור לך מידע מוטעה ואדם פחות רהוט יכול למסור מידע מדוייק בדרך שאינה אטרקטיבית. כאנשים, ניטה להאמין לראשון ולא לשני, אבל בעצם, זה שיפוט מוטעה.

אישית, אני כן חושבת שרוב מה שהוא אומר נכון, רק מציינת, שאופן ההצגה (המשובח) בפני עצמו אינו תחליף לדיוק במידע.

27182

New member
עוד שקרים

כתבו לי שלא מצאתי מספיק שקרים בהרצאה, אז הנה עוד אחד.
בסוף ההרצאה הוא מספר סיפור נהדר כיצד בפינלד הורידו את הצריכה של מוצרים מהחי וכתוצאה מכך הייתה ירידה של 80% בתמותה ממחלות לב. בדקה 52:10 הוא אומר במפורש שהירידה היא בשל "cutting down animal products".
האמת היא שההפחתה הייתה רק בשומן רווי - הייתה הפחתה בצריכת חמאה, ומעבר למוצרי חלב דלי שומן. אך לא הייתה הפחתה (משמעותית) בצריכת מוצרים מהחי. בשנים אלו היה *גידול* בצריכת הבשר (עמוד 106). הייתה אמנם ירידה בצריכת חלב (עמוד 105), אך עלייה בצריכת גבינה ויוגורט.
ההפחתה בשומן רווי היא כנראה לא ההסבר לירידה בתמותה ממחלות לב, כי היו שינויים אחרים שקרו בשנים אלו:
• היה עידוד להפחתת העישון, ובעקבותיו אחוז המעשנים אצל הגברים ירד ב-20% (עמוד 87). לעישון יש השפעה עצומה על מחלות לב.
• הייתה ירידה בצריכת המלח (עמוד 107)
• שיפור ברפואה. גם בארצות הברית, למשל, הייתה ירידה של 50% בתמותה ממחלות לב.

למעלה