לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1046910,469 עוקבים אודות עסקים

פורום תזונה טבעונית

ברוכים הבאים!
מטרת הפורום לשמש בית חם לכל מי שבוחר/ת בדרך התזונה הטבעונית על כל משמעויותיה, והשלכותיה.
הפורום פתוח לכולם, כל עוד שומרים על דיון תרבותי ומכבד. כל הודעה בגנות משתמש/ת ספציפי/ת ו/או בגנות דרך התזונה הטבעונית, תימחק והגולש יחסם.
כל מי שהנושא קרוב לליבו מוזמן להישאר ולהעשיר את הפורום בנוכחותו ונסיונו.
 נא לקרוא את תקנון הפורום שבמאמרים ואת תקנון הפורומים של תפוז בטרם הכתיבה בפורום.
נשמח שתישאר/י

הנהלת הפורום:

אודות הפורום תזונה טבעונית

ברוכים הבאים!
מטרת הפורום לשמש בית חם לכל מי שבוחר/ת בדרך התזונה הטבעונית על כל משמעויותיה, והשלכותיה.
הפורום פתוח לכולם, כל עוד שומרים על דיון תרבותי ומכבד. כל הודעה בגנות משתמש/ת ספציפי/ת ו/או בגנות דרך התזונה הטבעונית, תימחק והגולש יחסם.
כל מי שהנושא קרוב לליבו מוזמן להישאר ולהעשיר את הפורום בנוכחותו ונסיונו.
 נא לקרוא את תקנון הפורום שבמאמרים ואת תקנון הפורומים של תפוז בטרם הכתיבה בפורום.
נשמח שתישאר/י
x
הודעה מהנהלת הפורום
* יש לקרוא את תקנון הפורום (במאמרים) לפני כתיבת הודעות.
* במידת האפשר, נא לשרשר מודעות על אירועים (מפגשי צמחונים, פעילויות וכד') זו לזו.
* גם דגים הם בעלי חיים. לכן, נא לא לבקש מתכונים לדגים.
ברוכים הבאים!

הפורום עוסק באורח החיים הצמחוני והטבעוני; החל מהתזונה, הבריאות ואיכות הסביבה. זה המקום לבקש ולשתף מתכונים, לדבר על דיאטות ותפריטים, להביא ולדון במחקרים בתחום, לקבל המלצות וטיפים בנושא צמחונות וטבעונות, לשאול את כל השאלות המטופשות שבעולם, ולשתף במה שמתחשק. 

כולם מוזמנים להשתתף ולקרוא בפורום - בין אם הם צמחונים, טבעונים או רק מתעניינים, ובלבד שיכבדו את הפורום ויושביו ולא יעודדו שימוש במוצרי בשר, עוף ודגים. 

השאיפה היא ליצור מקום מזמין ונעים לדיון בצמחונות וטבעונות על כל גווניה ועל כל צורותיה, בלי שיפוט, הטפות, שכנוע ואלימות מילולית. כל מי שהנושא קרוב לליבו מוזמן להישאר ולהעשיר את הפורום בנוכחותו.

המשך >>

לצפיה ב-'איך מגיע ויטמין B12 מחיידקים לבעלי חיים?'
איך מגיע ויטמין B12 מחיידקים לבעלי חיים?
<< ההודעה הנוכחית
17/11/2008 | 09:43
22
355
בויקיפדיה (העברית) יש הסבר קצר על דרך הגעת ויטמין B12 מחיידקים לבעלי חיים ולצמחים.
ההסבר הזה לא מספק אותי, ואשמח לקבל קישורים למאמרים (רצוי באנגלית) שמפרטים יותר את הנושא הזה. תודה.
תזונה טבעונית >>
לצפיה ב-'אני ממש לא בטוחה אבל'
אני ממש לא בטוחה אבל
17/11/2008 | 21:55
11
71
נראה לי שבע"ח מייצרים ויטמין זה בכבד/קיבה ומשם הוא פשוט נספג בגוף.

אומרים שפעם גם בגוף האדם יוצר בי 12 באופן טבעי אבל ככל שהתחלנו לאכול מזון נקי יותר זה פסק..

אתם מוזמנים לתקן אותי.
תזונה טבעונית >>
לצפיה ב-'לכולנו שווים - בי-12 נוצר בגופנו גם כיום...'
לכולנו שווים - בי-12 נוצר בגופנו גם כיום...
17/11/2008 | 23:46
4
62
לא בכבד וגם לא בקיבה, אלא במעי הגס, על-ידי חיידקים. בעלי-חיים צמחונים, כמו הפרה למשל, מייצרים את הוויטמין בצינור העיכול שלהם.
תזונה טבעונית >>
לצפיה ב-'יש לך הוכחה שבי 12 נוצר אצלנו בגוף גם כיום?'
יש לך הוכחה שבי 12 נוצר אצלנו בגוף גם כיום?
18/11/2008 | 19:00
3
47
קראתי פעם איפשהו (אבל ממקור מדעי.. לא סתם מאמר) שכבר לא.

סתם סקרנות.
תזונה טבעונית >>
לצפיה ב-'כן, יש לי לפחות הוכחה אחת...'
כן, יש לי לפחות הוכחה אחת...
18/11/2008 | 21:01
2
51
ויטמין בי-12 נוצר בגופנו גם כיום, כי אם לא היה נוצר, הייתי סובלת מחוסר רציני, ולא בריאה, כפי שאני. הייתי צמחונית שנים רבות (גם לא דגים), וטבעונית - 6 שנים,  ואם בי-12 לא היה נוצר בגופי, אני משערת שהיה לי חוסר, אבל כאמור, הכל תקין.
הגישה הטבעית (ד"ר שלטון) בוודאי הסתמכה על עובדות או מחקרים, כשקבעה שבי-12 נוצר בגופנו. אנשי-מקצוע בתחום זה אמורים לדעת על מה הסתמכה הגישה.
תזונה טבעונית >>
לצפיה ב-'שאלה לגבי רמות ה-B12 בששת השנים הללו'
שאלה לגבי רמות ה-B12 בששת השנים הללו
18/11/2008 | 22:27
1
42
נעמי,

האם רמות ה-B12 בששת השנים הללו שאת טבעונית עלו, ירדו או נשארו יציבות?

כמו כן, האם עשית בדיקות MMA כדי לוודא שתוצאות הבדיקה של ה-B12 לא מצביעות על אנלוגים?

תודה.
תזונה טבעונית >>
לצפיה ב-'ל-1234, נחמד שאתה מתעניין בבי-12 שלי...'
ל-1234, נחמד שאתה מתעניין בבי-12 שלי...
18/11/2008 | 23:30
33
תודה, הוא תקין, בסדר גמור. נראה שהטבעונות היא מילה נרדפת לבריאות...                                                                                                                                       זו לא פרסומת לדרך-חיים, סתם קביעת עובדה.
אענה לך על השאלה האישית בייתר פירוט, במסר.
תזונה טבעונית >>
לצפיה ב-'היי ליטל, B12 אכן מיוצר בגופנו, אבל זה ממש לא'
היי ליטל, B12 אכן מיוצר בגופנו, אבל זה ממש לא
18/11/2008 | 21:59
5
48
אומר ש ה B12 נספג בגופנו.
היווצררות B12 לא תלויה בכלל בגוף האדם, היא תלויה בהימצאות חיידקים מסויימים.
אם הכל היה כזה פשוט אז אנשים פשוט היו אוכלים חיידקים והופ, הנה B12.

אין שום הוכחה ש B12 שמיוצר אצל הפרה אכן נספג בגופה מיצור עצמי.
יכול מאוד להיות שהפרה צריכה לפלוט את ה B12 ואז לאכול אותו מחדש מהאדמה, לא רק צואתה שם, גם צואת אחרים (אם היא לא כלואה).
למה שזה יהיה שונה אצל האדם ? בתקופה קדמונית הגיוני ביותר שכך היה, אבל כיום אנחנו כבר לא אוכלים בצורה שאינה הייגנית.

http://www.veganhealth.org/b12/animal
כך שבני אדם לא יכולים להשיג B12 כמו החיות הצמחוניות, עליהם לקחת סוכרית B12.
תזונה טבעונית >>
לצפיה ב-'+אפילו אם הם מיצרים B12, כי הם לא סופגים אותו'
+אפילו אם הם מיצרים B12, כי הם לא סופגים אותו
18/11/2008 | 22:00
14
לצפיה ב-'דעה שונה על היווצרות וספיגת בי-12 בגופנו'
דעה שונה על היווצרות וספיגת בי-12 בגופנו
18/11/2008 | 23:23
3
32
לגישה הטבעית (ד"ר שלטון) יש דעה אחרת בנושא:
1. בי-12 נספג בגופנו כאשר האדם בריא, ואין הפרעות בספיגה.
2.פעילות החיידקים תלויה בבריאות הגוף.
3. בי-12 נוצר בצינור העיכול של הפרה, ושל בעלי-חיים צמחונים אחרים.
4. אין לפרה שום סיבה לאכול צואה...
תזונה טבעונית >>
לצפיה ב-'ממש ממש לא'
ממש ממש לא
19/11/2008 | 19:00
2
28
וגם הגישה הטבעית לא טוענת כך.

1. B12 נספג, אבל לא ע"י יצור בגוף האדם, החלק המיוצר נפלט ואם היינו ככל החיות הצמחוניות גם היינו אוכלים B12 מהטבע, מהקרקע, קרקע צואתית ומזוהמת.
כך משיגם בע"ח צמחונים B12, ע"י אכילה מהקרקע וגם אכילת צואה.

2. פעילות חיידקים תלויה בהימצאותם של החיידקים, אם דברייך היו נכונים אז הטיפול היה לאכול חיידקים אלה.

3. אז מה אם פרה מיצרת B12 ? זה לא אומר שהיא באמת סופגת את זה, ואם כן אז תוכחי, וגם האדם חיה צמחונית שפועלת כך, מיצרת אבל אין הוכחות לספיגה עצמית מהמנה שיוצרה.

4. לפרה ולשאר החיות הצמחוניות יש את כל הסיבות לאכול צואה (או אדמה מזוהמת בצואה, צואה שהיא תרבית חיידקים, ולאו דווקא לאכול את צואתה, כל מיני בע"ח מטילים את צואתם וזה נספג בקרקע ומצפה את הצמחיה שהם אוכלים).

לא חכמה להמציא תאוריות חסרות אחיזה (אני מדבר ספציפית על B12 ולא נכנס לשאר הנושאים שקשורים בשרלטון).
תזונה טבעונית >>
לצפיה ב-'ליומני, אם המידע שהבאתי...'
ליומני, אם המידע שהבאתי...
19/11/2008 | 23:07
1
22
הוא "ממש ממש לא נכון", אני תוהה על הפלא הגדול של בריאותי הטובה - עשרות שנים של צמחונות (גם לא דגים),
שש שנות טבעונות, ללא תוספים מכל סוג שהוא. מה קורה כאן? אולי בכל זאת, ספיגה קטנה מהמעי הדק למחזור-הדם?...
תזונה טבעונית >>
לצפיה ב-'איך את יודעת שבריאותך טובה ?'
איך את יודעת שבריאותך טובה ?
20/11/2008 | 17:46
20
איך את יודעת שכל אדם יכול להיות כמוך ?
אולי את מאילה שצברו B12 להמון שנים.
ובכלל, מאיפה את יודעת שבכלל יש לך B12 בגוף ?
אולי הנזקים אצלך יתחילו ממש מחר.

את יודעת, הרברט שרלטון המופלא חטף מחלה בדיוק בעצבים, בדיוק במה ש B12 אמור למנוע.
מאיפה את יודעת שזה לא יקרה לך ? הגורו הגדול שלך חווה את זה, למה לך זה לא יקרה ?
תזונה טבעונית >>
לצפיה ב-'...'
...
17/11/2008 | 23:52
1
13
הורדתי כמה מאמרים בנושא (היחיד שממש מועיל הוא מ-84', סקירה ארוכה מאוד בנושא שעוסקת גם בפיסיולוגיה ולא רק בפרטים הביוכימיים הקטנים המתמקדים בספיחה ממערכת העיכול או בסינתזה של הויטמין בחיידקים), אך השבוע אהיה עמוס מדי כדי להשיב כראוי.

אם אתה מעדיף שלא לחכות, שלח מייל במסר ואשלח לך את החומר.
תזונה טבעונית >>
לצפיה ב-'אני אחכה, תודה'
אני אחכה, תודה
18/11/2008 | 09:04
15
לצפיה ב-'שני מאמרים שמצאתי לך'
שני מאמרים שמצאתי לך
18/11/2008 | 14:22
2
43
היי,

מצאתי לך שני מאמרים - אחד על ספיגת B12 בחולדה ואחד בכבשים. כמובן יש ביניהם הבדל רב, מאחר ולכבשים יש כרס והחולדות נמנות על "חד קיבתיים". אני לא יודעת כמה אתה יודע וכמה אני יודעת אז אני לא יודעת כמה לפרט לך פה בגוף ההודעה, אבל אני מקווה שתמצא את הקבצים האלו שימושיים. אם לא לזה התכוונת או אם כן - תגיד ואני אוכל לשלות עוד מאמרים מהמאגר באוניברסיטה.

ועכשיו אני אעשה "שלח" ואקווה שהקבצים יצטרפו להודעה.
תזונה טבעונית >>
לצפיה ב-'עוד מאמרים'
עוד מאמרים
18/11/2008 | 14:31
1
22
את המאמר על החולדה אני לא מצליחה לשלוח כי הוא גדול מדי, אבל מצאתי כמה אחרים. זה שמצורף פה למשל לפי דעתי יענה לך על השאלות. הוא אמנם משנם 82 אבל נראה טוב (לא קראתי רק רפרפתי).
תזונה טבעונית >>
לצפיה ב-'מאמר ישן - חולדות'
מאמר ישן - חולדות
18/11/2008 | 14:34
14
אוקיי, זה מאמר ישן, משנת 1957, על ספיגת B12 בחולדות. אני ממש מקווה שזה איכשהו עוזר לך...
תזונה טבעונית >>
לצפיה ב-'התשובה פשוטה, הנה'
התשובה פשוטה, הנה
18/11/2008 | 22:15
4
51
http://www.veganhealth.org/b12/animal

בקצרה, זה נפלט בצואה וכך בע"ח צמחונים משיגים B12, ע"י אכילה מהקרקע.
זו גם הסיבה שטבעונים לא יכולים להשיג B12 כמו שבע"ח הצמחונים משיגים זאת.

לצמחים אין B12, הכוונה במשפט שהבאת היא שהצמח מצופה בחלקי צואה שמכילים B12, לא שזה קיים בתוך הצמח (אלא אם זה אנלוג הדומה ל B12 שאכן קיים בצמחים).
תזונה טבעונית >>
לצפיה ב-'עוד כמה נקודות למחשבה'
עוד כמה נקודות למחשבה
19/11/2008 | 00:41
3
34
עוד לא הגעתי לסיכום מסודר של כל המידע שראיתי, אבל ממה שראיתי מסתבר שהדברים לא חד משמעיים כל כך.

המאמר שבקישור בהודעה הקודמת מסכם את המידע המדעי בנושא בצורה לא רעה, אבל לא בצורה מלאה ומבלי להתייחס לכמה פרטים מעניינים.

ראשית, חשוב להדגיש כמה דברים שאכן מוסברים במאמר הזה, למשל שהיעדר חסרים בבדיקות הדם לא בהכרח מעידים שהויטמין מיוצר ונספג בגוף, כיוון ש-B12 ממוחזר בגופנו (מופרש למערכת העיכול ונספג מחדש, עם הפסד קטן כל פעם), ביעילות שמשתנה בין אדם לאדם, והמאגרים בגוף יכולים להספיק אף ל-20 שנה עבור אנשים מסוימים (ועבור אחרים פחות מחצי שנה, כתלות בקצב האיבוד ובגודל המאגר הנוכחי).

שנית, קשה מאוד לעקוב אחר כל המקורות האפשריים לויטמין, כיוון שהוא מתוסף היום במגוון מוצרי מזון, החל ממים מינרלים, דרך מוצרי סויה וכלה בחטיפים פופולרים - כך שגם אלו שאינם לוקחים תוספים בצורה סדירה עשויים לקבל ממזונם B12.

הדעה המקובלת היא ש-B12 מיוצר בהחלט ע"י חיידקים בגופנו, אבל אלו שוכנים במעי הגס - שם הויטמין לא נספג בגופנו (וזה הוכח בבני אדם במספר עבודות שבוצעו בשנות ה-50 ועד סוף שנות ה-70).

אבל לפי עבודת מחקר מ-1980 שפורסמה בכתב העת Nature, באנשים מסוימים ניתן למצוא חיידקים מייצרי B12 גם במעי הדק, שם הויטמין אכן יכול להספג (עקב נוכחות פקטורים הנחוצים לספיגתו, כגון ה-intrinsic factor).

הנושא נחקר בצורה מועטה מאוד - ונראה שהדעות המקובלות בתחום אינם מבוססות מספיק (כנראה עקב חוסר עניין). עוד מידע בהמשך (אולי בסופ"ש).
תזונה טבעונית >>
לצפיה ב-'סיכום ביניים'
סיכום ביניים
19/11/2008 | 14:28
22
תודה על המידע עד עכשיו... עוד לא קראתי הכל, אבל אם במאמר מ-1980 נמצאה אפשרות שלפיה יש לבני אדם חיידקים שמייצרים B12 במעי הדק, אז אולי התיאוריה הזאת לא לגמרי מופרכת. אני אחכה לזמן המתאים לעכל את כל החומר הזה.

תזונה טבעונית >>
לצפיה ב-'נכון, והנה עוד משהו'
נכון, והנה עוד משהו
19/11/2008 | 19:22
1
24
למטה למטה בקישור, דיווח על מחקר, למעשה סקר, שניתצן בקלות למצא לו עוד רפרנסים באינטרנט.
92% חסרי B12,  
53% מהם בחסרים קשים.

אני מנחש שלא בדקו להם MMA ולכן הייתי מהמר על 100% חסרים קשים.

אז מה השאלה ? "מה לגבי 8% הנותרים ? האם הם ההוכחה לכך שהספיגה תיתכן ?"
אתה יודע, לא כולם באמת טבעונים 100% מהזמן, לא כולם באמת ובתמים נצמדים לדרך הזו לאורך כל היממה, וכשמדובר על הייגנה טבעית אז זה באמת יכול להיות "בגידה" ע"י אכילת מזון מתוסף ומעובד, בסה"כ בחו"ל יש המון מזונות מתוספים.
גם אצלנו תהחילו, לאחרונה שמתי לב שמרקים של "רק להוסיף מים" הם מתוספים ב B12.

אהה, הנה הקישור:
http://www.veganhealth.org/b12/raw

אני לא אומר שהדברים חד משמעיים, אני רק לא מבין למה לא לקחת סוכרית מציצה ?
למה אנשים תופסים על זה טרמפ להפצת אמונות תפלות (תפלות = בלתי מוכחות).
על B12 תקום ותפול צמחונות, די בנושא הזה בכדי להרתיע אנשים, והנה יש כאלה שלא אכפת להם כי הם עסוקים בלפרסם את ה#### שלהם ואפילו את עצמם ועיסוקם בכך, ע"י תפיסת טרמפ על הנושא הזה (אני לא מתכוון לפותח השירשור).

עניין נוסף, באמת, הרי אנשים לוקחים נרות שנספגים דרך הרקטום, למה שלא תהיה שם ספיגה של B12 ?

אני מקווה שהפורום הזה נוטה או דוגל להצמדות במדע, או באיזושהי סברה עם הסבר, לעומת סתם לזרוק משפטים שמסתכמים ב"כן" או "לא" וללא שום הסבר, עזוב מדע אבל אפילו הסבר שיסתמך על חצי עובדה.
תזונה טבעונית >>
לצפיה ב-'הערה חשובה'
הערה חשובה
19/11/2008 | 20:00
18
הנתונים שציינת מתייחסים לקבוצה של טבעונאים (אנשים שניזונו ממזון נא מן הצומח בלבד) שניזונו לפי עקרונות ה"הגיינה הטבעית". במקורות אחרים ראיתי נתונים דומים למען האמת.

בסה"כ עולה שהחסר נפוץ באופן כללי (בכל האוכלוסיה) אצל אלו שאינם צורכים מזון מתוסף, גם אם יש אפשרות היפותטית (שלא נחקרה מספיק ולא הוכחה בעקביות) של איכלוס בחיידקים מייצרי B12 במעי הדק וספיגה מסוימת של הויטמין משם.

אני חושב שלא צריך לעשות הרבה מדי המולה מכל העניין, הרי תמיד יהיו אלו שלא ישתכנעו בכך שעדיף לצרוך את הויטמין דרך מזון מתוסף או תוספים (או גם וגם), פשוט כיוון שדברים אחרים, ולא בהכרח הראיות המדעיות, הם אלו שמעצבים את תפיסותיהם (למעשה, רובנו מאפשרים לפרמטרים אחרים לגמרי מלבד מדע לעצב את דעותינו). מה שחשוב זה להבהיר שהבעיה היא בגישה הספציפית הזו, ולא בתזונה צמחית (שבפני עצמה אינה מקושרת לחסר בויטמין זה או באחרים, כפי שמראות הראיות).
תזונה טבעונית >>

הודעות אחרונות

23:12 | 27.08.19 bogib
00:33 | 28.07.19 חנוך11
05:30 | 23.07.19 אורחים בפורום
01:01 | 04.07.19 luliy
21:38 | 19.06.19 luliy
13:36 | 09.06.19 אורחים בפורום
15:08 | 08.06.19 ronenrii
21:24 | 19.05.19 bogib
10:07 | 10.05.19 יערעד
15:21 | 03.05.19 מוכרחים להיות שמח4
12:34 | 30.04.19 אורחים בפורום
10:49 | 21.04.19 bogib

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ