מחזור כישור הזמן

מתומצת - מומלץ לקרוא לפי הסדר

http://rinkworks.com/bookaminute/b/jordan.eyeworld.shtml http://rinkworks.com/bookaminute/b/jordan.hunt.shtml http://rinkworks.com/bookaminute/b/jordan.reborn.shtml http://rinkworks.com/bookaminute/b/jordan.shadow.shtml http://rinkworks.com/bookaminute/b/jordan.fires.shtml http://rinkworks.com/bookaminute/b/jordan.chaos.shtml http://rinkworks.com/bookaminute/b/jordan.crown.shtml http://rinkworks.com/bookaminute/b/jordan.path.shtml http://rinkworks.com/bookaminute/b/jordan.winters.shtml http://rinkworks.com/bookaminute/b/jordan.crossroads.shtml​

strahd

New member
קיצור תולדות כישור הזמן ../images/Emo58.gif

ובכן, מהיכן נתחיל? מסופר שלפני שנים רבות היה עולם נחמד מאוד והיו בו גברים ונשים אשר ידעו לעשות מעשי כישוף על ידי כך שהם התחברו אל מקור האנרגיה ובעזרתו יכלו לעשות כשפים. אך אחת מהמכשפות העצמתיות חשבה שהיא מצליחה למצוא מקור אנרגיה שונה מהראשון ובכך קרעה את היקום וגרמה לאדון האופל, יצור מבעית ונורא לצאת מהכלא שאותו בורא העולם יצר. לואס טלמון וצבאו הצליחו להביס את אדון האופל ואת משרתיו הבכירים הנקראים "הארורים" וכלאו אותם בשאיול גול. אך המכה האחרונה שהטיח אדון האופל על העולם גרמה לכך שמקור האנרגיה של הגברים הוכתם בזוהמתו של אדון האופל וכך הגברים המסוגלים לתעל כוח זה השתגעו וניפצו עולם זה לחלוטין. לטלמון מוצמד הכינוי הדרקון. כמה אלפי שנים מאוחר יותר אותו דרקון מתגלגל בגופו של צעיר המתגורר בכפר קטן וחביב בשם רנד עם שני חברים בני בליעל בשם מאט ופרין. אותו רנד מאוהב בנערת כפר בשם אגווין ופוחד עד חרמה מהרופאה של הכפר הנקראת נינאב. לילה אחד, במהלך חגיגת החורף פולשים אל אותו כפר חביב יצורי אופל הנקראים טרולוקים, המחפשים להשמיד את הדרקון שנולד שוב. רנד וחבריו הרשומים מעל מצליחים להימלט מן הכפר בעזרת אחת מהמכשפות המסוגלות להתשמש במקור האנרגיה ועוזרה הנאמן. לאחר הרבה הרפתקאות וסיבובים בעולם, התפצלויות וקרוב ל-18 ספרים בעברית רנד מגלה שהוא הדרקון שנולד מחדש ושהוא בעצם בנם של ראש שבט מדברי נודד ומלכה שברחה מכס מלכותה. הוא מוכרז בפי כל העולם כדרקון שנולד שוב ויוצר למלכות בהן הוא כובש מספר ארצות ועושה בלגן עצום בשאר המדינות. חברו הטוב מאט מגלה שהוא בעצם גלגול נשמות של כל מפקדי הצבא הידועים ביותר ומשתמש בכוחותיו אלו לנהל את קבוצת היד האדומה, יחידה צבאית אשר אינה מצליחה להפסיד קרב. חברו פרין מתחתן עם בחורה נחמדה אך עם טמפרמנט יוצא דופן ומתברר שהיא נסיכה מורדת. לאחר מסעותיהם הוא מצליח לאבד אותה לאחד משבטי המדבר שעזבו את המדבר ומתחילים לעשות בלגן משלהם. אגווין הופכת להיות אחת ממנהיגות המכשפות, הנקראות אאס סדאי, ויוצאת במרד נגד מכשפות אחרות. ולא לשכוח שהארורים הצליחו להשתחרר מכלאם וכולם מחכים אל הקרב האחרון של רנד נגד אדון האופל הגדול מכולם. זה בערך הכול. אם למישהו יש שאךה, הוא מסוגל לשלוח לי הודעה בפרטי...

עוד תקציר

"עידן האגדות" - עידן של שגשוג ופריחה, בו הגיעו להשגים כבירים, עידן בו לא ידעו עוד מלחמה. עידן זה הגיע לקיצו כאשר בני האדם קדחו חור אל כלאו של אדון האופל - משחררים אותו ממאסרו מאז תחילת הבריאה. מטמא את העולם בנוכחותו, סוחף אנשים לצידו, יוצר את הShadow Spawn שלו - יצורים אפלים ונתעבים, הטיל אדון האופל את העולם למלחמה עקובה מדם, "מלחמת הכוח". השחקנים העיקריים במלחמה היו ה"אאס סדאי" - גברים ונשים שיכלו לתעל את "הכוח האחד" הנובע מהמעין האמיתי, הכוח המסובב את כישור הזמן. בהשתמשם בכוח כנשק, כאמצעי לנוע ממקום למקום, על מנת לרפא, על מנת להרוג ועל מנת ליצור כלים השמתמשים בכוח האחד, היוו המתעלים את מנהיגי כוחות האור במאבקם באופל. אך היו אאס סדאי שערקו, עוברים לצידו של אבי השקרים, מאמצים לעצמם את התואר של "שרי האימה". שלושה עשר החזקים מביניהם נקראו הארורים, והיו שניים לאדון האופל בלבד. מולם ניצבו האאס סדאי, מונהגים בידי לואס תרין טלמון, "הדרקון", נלחמים במשך שנים, ולאט לאט מפסידים במלחמה, בכל יום מתקרבים לאבדון. כמוצא נואש הוביל הדרקון את "מאת החברים", הגברים המתעלים החזקים ביותר שיכל לגייס, תוקף את Shayol Guhl - ההר שבליבו the pit of Doom - החור בתבנית דרכו שלח אדון האופל את ידו כדי לגעת בעולם. אורגים מטווה של סאידין - הכוח הזיכרי של המעיין - חתמו הדרקון ואנשיו את הפרצה בכלאו של אדון האופל, לוכדים עימו את הארורים, ומנצחים במלחמה. אך אדון האופל הספיק להכות פעם אחת אחרונה לפני שנכלא, מזהם את סאידין, חורץ את גורלו של כל גבר שיכל לגעת במעגל לשיגעון ולמוות, כשהראשונים היו לואס תרין וחבריו. נודדים בעולם, מטורפים וחזקים לעין שיעור, החלו להשמיד את כל שעמד בדרכם, ארוע טראומטי שנודע בשם The Breaking of the World. פני העולם שונו ללא הכר. מדינות נמחו, הרים נעלמו וימים שצפו למלא את החלל, בעוד שאחרים התייבשו, משאירים מדבריות מאחוריהם. הנשים שיכלו לתעל לקחו תחת אחריותם את הטיפול בגברים שיכלו לתעל את הכוח, מחפשות נערים שהפגינו את היכולת ומתנתקות אותם לנצח מהמעיין, מסרסות אותם מכוחם לפני שיוכלו להזיק לעולם. וכל זה הוא היסטוריה עתיקה, בת יותר משלושת אלפים שנה. מדינות חדשות קמו מההריסות הישנות, רק כדי ליפול שוב על מנת שאחרות יתפסו את מקומן. שליטים כבירים כארתור הוקינג הקימו לעצמם אימפריות אדירות, רק על מנת שיתפוררו עם מותם. בצפון שוכנות ארצות הגבול, ניצבות אל מול המיצרים המקיפים את שאיול גאל, שם נמצאים הטרולוקים, המיררדראל, הדרגקארר ושאר יצורי האופל, ממתינים להזדמנות להכות שוב בבני האדם. מדי פעם קם גבר היכול לתעל, גבר שחמק מהאאס סדאי של המגדל הלבן, ומאחד צבא סביבו, טוען כי הוא הדרקון שנולד מחדש ששובו נחזה בנבואה. ותמיד זהו דרקון כוזב, הנכשל בלא להשלים את הנבואות, הופך לעוד הערה בספרי ההיסטוריה. אבל עכשיו, אחרי שלושת אלפים שנה, הדרקון נולד מחדש. נער חווה שאינו מודע לכוח השוכן בתוכו, אינו יודע מה צופן לו הגורל - חיים של שגיעון וטירוף, מוות וכאב. הוא ישבור את העולם, חוזות הנבואות, הוא יביא פילוג ומלחמה. אך הנבואה גם חוזה שהוא ילחם מול אדון האופל, וכי דמו על סלעי שאיול גאל ישטוף את הצל, קורבן לישועת האדם. יש כאלה שמנסים לסייע לו, להוליך אותו אל גורלו. ויש מבין אלה שהוא אמור להציל שישספו את גרונו אם רק יגלו מי הוא. שלא להזכיר את ידידי האופל, השואפים לראות את אדונם שולט בעולם, שגם מחפשים אחריו - חלקם ממלאים פקודות, וחלקם עם תוכניות משלהם. שלושה נערי חווה מאותו כפר, חוטים בתבנית הגורל ששזורים יחד, ויכופפו את התבנית והעולם כולו סביב מעשיהם. רוברט ג´ורדן מתאר עולם רחב ידיים, עשיר בעמים, מנהגים, היסטורייה, ערים ודמויות מפתח. התיאורים כל כך מפורטים שהעולם קורם עור וגידים אל מול עינינו, והקורא לומד על הכל - מחגים קאירהיניים, שבועות של אנשי ארצות הגבול, שמותיהם של שבטי טרולוקים, ביטויים אלטרייאנים, האג´ות והמבנה הפוליטי של המגדל הלבן, יכולת המיקוח של סוחרים דומאנים ומזגן של נשים סאלדיאניות. העושר בפרטים הוא אחד מהנקודות החזקות של הסופר, ואחת החולשות הגדולות שלו. תיאור של החדר בו יושבת הדמות, שלא לדבר על בגדיו או אלו של האנשים היוצאים והנכנסים, יכול לקחת בקלות עמוד וחצי - בהנחה שלא ראינו משהו מעניין מבעד לחלון שגם אליו ילווה תיאור. הופעתו של עם חדש, במיוחד בספרים האחרונים של הסדרה, בוודאי גורם לגניחת כאב קולקטיבית. ולמרות שיש כשש דמויות עיקריות לסיפור, דמויות משניות-עיקריות צומחות להן בכל פרק, בלי להזכיר דמויות משניות-משניות, ודמויות משניו-משניות-משניות או ניצבים. כמו כן הסדרה ארוכה, הן בגלל התיאורים, הן בגלל שלוקח לסופר הרבה זמן to get to the point, וסביר להניח שגם הרצון לכתוב כמה שיותר ספרים בסדרה המצליחה הזו. אני מאוד אוהב את הסדרה. העלילה אפית, העולם רחב יריעה, וקל לחבב רבות מהדמויות. כמו כן יש המון דברים שקורים במקביל, חלקם נחשים או נפתרים רק כמה ספרים לאחר מכן, או שלפתע נבואה ששמענו לפני ארבעה ספרים מתגשמת בצורה בלתי צפויה. יש פעילות ענפה של קוראים העוברים על העובדות, בנסיון לנחש לאן מתפתחות העלילות השונות, מה באמת קרה לפני שלושה ספרים בפרק האחרון, ומי מהדמויות שהיכרנו עד כה היא בעצם ידידת אופל. אם יש לכם כוח לקריאה ארוכה, אני ממליץ בחום על כישור הזמן. נכון להיום יש 10 ספרים באנגלית, מתורגמים ל20 כרכים בעברית (ול40 בגרמנית ובשוודית - יצאנו בזול..). לקרוא לפי הסדר, אגב

סרינה99

New member
מחזור כישור הזמן

היי רציתי לדעת אם מישהו ממליץ לקרוא את הסדרה ויכול להגיד לי על מה היא

SaidinsTaint

New member
../images/Emo178.gifאבל הייזל...

הוא כבר במאמרים... זה התקציר שלי
. יש אפילו לינק בשרשור למאמרים של הפורום

הייזל

New member
מה שמפריע לי זה

שהבנאדם ציטט אותך ולא אמר שהוא מצטט אותך, אני חושש למצוא את המאמר הזה במקומות אחרים תחת שם של מישהו אחר... (לא כינוי, מצידי שיהיה תחת כל כינוי שהוא כל עוד הכינוי שלך).

SaidinsTaint

New member
הוא לא ציטט אותי

או כי הוא לא ידע, או כי לא אכפת לו
נכנסתי לפורום הטיפשי שלהם רק בשביל לראות אם זה מופיע גם שם, ומסתבר שכן - חודשה אחרי שפרסמתי את זה פה, אחרי יותר משעה של כתיבה ושינוי באמצע תקופת המבחנים של הסמסטר הקודם, וכל מה שהוא טרח לכתוב שם זה "*נלקח מתפוז-פנטזיה*", בלי להזכיר את השם שלי בכלל

מצטער מצטער מצטער....

כנראה על כל מה שאני עושה אני מקבל בראש.. אז אני שוב מתנצל..צודק.. הייתי צריך לתת לך את הכבוד שמגיע לך.. מצטער.. לפיוס אני נותן תמונה של שני איאליות.. "מי ייתן ותמצא מים וצל היום"

הייזל

New member
אני רוצה להסביר לך משהו

נכנסת לכאן והתחלת די באגרסיביות לפרסם פורום בפורטל מתחרה החלטתי שזה מעניין מספיק אנשים כדי לא להעיר לך ולא למחוק את ההודעות שלך, למרות שבהחלט היה ראוי שאעשה כן. הבנתי שאתה מעריץ נלהב ביותר של סדרת "כישור הזמן" ושל הפורום הספיציפי ההוא. האמת? אותי לא הסדרה ולא הפורום מעניינים אבל יש כאן התעניינות, אז סתמתי את הפה. אבל פתאום אתה בא עם תקציר שלקחת מהפורום שלך כשהוא למעשה גנוב מהפורום הזה. ההתנצלויות שלך לא ממש עוזרות לי או לבנאדם שכתב את התקציר מפני שהתקציר (אני מוכנה להתערב, לא בדקתי כי מאד קשה להיכנס לפורום בהייד פארק) עדיין מופיע בלי שם הכותב והכי חשוב בלי רשות ממנו או לפחות ממני. מה שעשה מי שעשה ופרסם את המאמר הנ"ל מבלי רשות ולא משנה אם למטה רשום "תפוז-פנטסיה" זאת גניבת זכויות יוצרים ולהופיע כאן עם ציטוט מלא של הטקסט מבלי לפחות לכתוב שזה ציטוט ושל מי ולמעשה להציג אותו כשלך זה חוצפה מהדרגה הראשונה. אולי לא כולם יסכימו איתי אבל ככה זה נראה לי.

SaidinsTaint

New member
ללא כותרת

מה שכותבים או לא כותבים בפורום בהייד פארק לא ממש מזיז לי (למרות שהייתי מעדיף שיופיע שם שאני כתבתי את זה) - מה שלי מפריע זה שטקסט שאני כתבתי פה והזעתי עליו פה הופיע פה, בלי להזכיר בכלל את הקשר שלי אליו. אני מבין שלא היתה מצדך כוונה לפגוע, ולכן השתדלתי להבליג על משפטים כמו "ואני מעדיף שזה שרשם אותה יהיה מופיע שם..".

צודקים..

צודקים..אין לי מה להגיד.. אתם צודקים.. אני רק יכול להגיד לכם שבאמת לא רציתי לעצבן אף אחד.. רק רציתי לגרום אנשים לקרוא סידרה..מצטער.. אני יודע שההתנצלויות שלי לא שוות כאן הרבה.. אבל אני באמת לא התכוונתי לפגוע באף אחד.. היו לי כמה טעויות..נכון. אבל אל תדאגו..אני לא יפריע לכם שוב.. ושוב אני חוזר ואומר.. מצטער.. נ.ב: אח שלי נרשם לכאן לפני...הוא רק משתמש בשם שלו..אז שלא תתבלבלו.. תמונה שאהבתי של פיה...

hyzenthlay

New member
אז ככה...

לפני שאתן לך את דעתי האישית על הסדרה הרי לך תקציר קטן: לפני הרבה הרבה שנים חי אדם בשם לואס תרין טלמון, איש רב עוצמה בעל כוחות קסם כבירים אשר תפקידו היה להציל את העולם מאדון האופל ויצוריו האימתנים. אלא שלפני שלואס תרין הצליח לכבול את אדון האופל בכלאו, האחרון גרם ללואס תרין להשתגע והלה טבח את כל משפחתו כולל אהובתו. לאחר שאנו מקבלים את ההקדמה המיתולוגית הזאת (שהתרחשה כאלפי שנים קודם לתחילת הסידרה) אנו מתוודעים לשלושה נערים פשוטים בני איכרים, חברים מילדות, רנד אלת'ור, מאט קוטון ופרין אייברה אשר בהמשך אנו מבינים כי לכל אחד מהם יהיה תפקיד חשוב בהצלתו של העולם שכן אדון האופל עומד להשתחרר מכלאו ומאיים שוב על העולם. בלי לספלייר הרבה בקשר לזהות הנערים, ניתן לנחש כמובן כי לא בכדי הם נקראים לקחת חלק בהצלת העולם וכי כל אחד ניחן בכישורים מיוחדים אשר הוא עצמו אפילו לא ידע עליהם. טוב, זה ממש באופן כללי... נשמע טוב נכון? מבטיח? אז זהו שלא! אין ספק שהרעיון הכללי של הסידרה הוא מעניין, היריעה רחבה מאד, ובכלל יש להודות שהסידרה מלאה ברעיונות מקורים רבים אבל... הסדרה שמתחילה לא רע בשלושת או ארבעת הכרכים הראשונים הופכת עד מהרה להיות מן טלנובלה פנטסית המסרבת להסתיים, וגרוע מכך, להתקדם לאנשהוא. העלילה איטית להחריד, קראתי פשוט ספרים שלמים בלי שאירוע מיוחד התרחש בהם. נראה כי הסופר החליט בשלב מסויים למסחר את הסדרה ולוותר על איכות לטובת הכסף וחבל. הדמויות, אף כי רבות מאד מאד, חסרות ייחוד ואינן מעניינות במקרה הטוב ומעצבנות בטירוף במקרה הרע. כל הנשים בסידרה הן עותק אחת של השנייה, מרגיזות, מטומטמות וטיפשות. גם הדמויות הראשיות ביותר די משעממות (פרט לאחת לדעתי...). מה גם שכל שנייה קופצת לה עוד דמות חדשה כמו פטריות לאחר הגשם, אלא שהסופר לא מצליח להפגין יכולת לשלוט בהן וכך קורה שמופיעות להן שוב ושוב דמויות מיותרות שאחרי כמה כרכים עושות קאמבק ואין לך מושג בשביל מה. דבר נוסף הוא תאוריו הבלתי נסבלים של הסופר אשר יכולים להימשך על פני עשרות עמודים... כמה אפשר לקרוא על איזה בית או שמלה עם כל הכבוד??? מצאתי את עצמי מדלגת על יותר עמודים ממה שקראתי באמת עקב עומס יתר בתאורים ארוכים ומיותרים. לסיכום, כרגע אם אינני טועה הסדרה עומדת על 20 כרכים בעברית (10 באנגלית) שהיו יכולים להסתכם ללא קושי בשלושה כרכים ולא יותר!!! ולא נראה בעתיד הקרוב שהיא עומדת להסתיים. המלצתי החמה לך היא לוותר עליה (אני כבר ויתרתי..) שכן חבל להשקיע זמן רב בקריאה של ספרים כה רבים ברמה בינונית ומטה כאשר יש כל כך הרבה ספרים משובחים יותר על המדף. אם את אוהבת פנטסיה אפית איכותית אני ממליצה בחום על 'שיר של אש ושל קרח' של מרטין שאוכל את ג'ורדן בלי מלח! ואם כבר קראת, לא חסרות פה בפורום המלצות על ספרים טובים באמת...

SaidinsTaint

New member
אני לא ממש מסכים עם השלילה

הגורפת. למרות הבעיות, הסדרה בהחלט שווה את הזמן שהיא דורשת לדעתי, אבל כמובן שלא כולם יסכימו איתי. יש סדרות קצרות יותר רבה פחות קריאות (תומס קובננט), אבל אני בהחלט מסכים איתך ששיר של אש וקרח היא סדרת מופת.

למעלה