לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1327513,275 עוקבים אודות עסקים

פורום מדע בדיוני ופנטזיה

קראתם ספר שאתם רוצים להלל או אולי להשמיץ? כאן יהיה מי שיקשיב, יבין, יזדהה. אתם לא לבד. זה המקום להתפתח, להתרחב, להתחדש, לחדש, לגדול ולפרוח. "כל חברה חייבת להתנהל על פי דרכה, כשהיא עולה, בקצב שלה, במעלה ההתפתחות הטבעית שלה, כשהרע והטוב הכרוכים בכך נובעים ממנה וממנה בלבד." - הקבריאדיה מאת סטנסילב לם. הייזל ו avivs
נ.ב. הכל מכוון לגברים, נשים ויצורים כחולים ושעירים מאלפא-סנטורי ונכתב בלשון זכר רק בגלל שרצינו.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום מדע בדיוני ופנטזיה

קראתם ספר שאתם רוצים להלל או אולי להשמיץ? כאן יהיה מי שיקשיב, יבין, יזדהה. אתם לא לבד. זה המקום להתפתח, להתרחב, להתחדש, לחדש, לגדול ולפרוח. "כל חברה חייבת להתנהל על פי דרכה, כשהיא עולה, בקצב שלה, במעלה ההתפתחות הטבעית שלה, כשהרע והטוב הכרוכים בכך נובעים ממנה וממנה בלבד." - הקבריאדיה מאת סטנסילב לם. הייזל ו avivs
נ.ב. הכל מכוון לגברים, נשים ויצורים כחולים ושעירים מאלפא-סנטורי ונכתב בלשון זכר רק בגלל שרצינו.
x
הודעה מהנהלת הפורום
Fairy tales are more than true: not because they tell us that dragons exist, but because they tell us that dragons can be beaten. ~G.K. Chesterton

המשך >>

לצפיה ב-'מועדון הספר - תור היהלום'
מועדון הספר - תור היהלום
<< ההודעה הנוכחית
31/03/2011 | 12:19
27
60
הספר הפעם הוא תור היהלום.ניל סטיבנסון.
כפי שנטע כתבה בסקירה שלה [למה בתשע בבוקר, למה?] זהו הספר היחיד של סטיבנסון שתורגם לעברית.
תור היהלום שייך לתת-ז'אנר - סייברפאנק

תזכורת:
30.4.11 [שבת המכשפות!] "אבק כוכבים" של ניל גיימן
31.5.11 ספר של אסימוב, אני פתוחה להצעות.
מדע בדיוני ופנטזיה >>
לצפיה ב-'תור היהלום/ניל סטיבנסון'
תור היהלום/ניל סטיבנסון
31/03/2011 | 09:21
4
16

תור היהלום/ניל סטיבנסון
The Diamond Age
or: A Young Lady's Illustrated Primer
by:Neal Stephenson
455 עמודים

(הסיפור שאינו נגמר/מיכאל אנדה

הסיפור שאינו נגמר הוא ספר הפנטזיה האולטימטיבית. לידיו של בסטיאן גיבור הספר, שבמקרה הוא גם ילד כאפות יתום מאמו שנוהג לברוח מהמציאות אל הספרים, מגיע ספר מיוחד. גיבורו של הספר אטריו, הוא בן גילו של בסטיאן, והוא האנטיתזה שלו בכל מה שקשור לאופי וליכולות. אטריו יוצא למסע חיפושים אחרי מה שיציל את עולמו המתפרק - שם חדש למלכתו. בסטיאן נסחף בעלילה ומזדהה לחלוטין עם אטריו, עד שבסופו של דבר הגבול בין עולמו ה'אמיתי' של בסטיאן והעולם של פנטסיה קורס ובסטיאן חוצה את הקווים ונכנס לפנטסיה, שם הוא הופך לגיבור הסיפור שהיה של אטריו ומאמץ את דפוסי אפיו. ושאר הספר מספר על עלילותיו בדרכו חזרה למציאות.  ספר זה הוא פנטזיה נהדרת לילדים ונוער וכיף מאוד גם למבוגרים. )

ומי לא היה מעוניין להשתתף בעלילה סוחפת בארץ פנטזיה שבספר אהוב? אני עשיתי זאת לא פעם בדמיוני ואני ודאי שלא היחידה.  

ומה אם באמת היה כזה ספר? ספר היוצר את עלילתו סביב אדם אחד - זה שקורא אותו. ספר המסוגל לשעשע, לחנך ולהדריך בו זמנית. ספר שנועד להשפיע, שנועד להשרות ולטפח תכונות אופי בקוראו. ספר שנועד לאדם אחד בלבד ולהפוך לכל עולמו והוויתו.

‫'‬תור היהלום' אינו ספר פנטזיה אלא מדע בדיוני. כלומר, אין בו מעשי קסמים, כוחות על וכשפים לא מוסברים. בעולם עתידני בו התפתחות הננו-טכנולוגיה הביאה את היכולת ליצור כמעט כל דבר שהוא על ידי סידור אטומים נשלט, כולל יצירת חבלי ארץ שלמים, יוצר המתכנת ג'ון פרסיוואל האקוורת' ספר שכזה בדיוק. הוא יוצר את הספר עבור נכדתו של דוכס שאינו מרוצה מתפקודם של הוריה, ועל הדרך יוצר עותק לא חוקי עבור בתו שלו.

די בהתחלה נופל העותק הגנוב לידי נל: ילדה אחרת, שנתוני הפתיחה שלה בחיים גרועים למדי. מכאן ואילך ישתרגו חייה בעלילה הנתפרת באופן אישי עבורה, והגבולות בין דמות נל שבספר הגנוב לדמות נל ה'אמיתית' הולכים ומיטשטשים.

סיפורה האישי של נל הוא המוביל של הספר, והוא משולב בעלילתו של ג'ון האקוורת' המנסה להשיג את העותק שאבד, ונופל לתוך מאבק כוחות לאומיים שבין החברה הניאו-ויקטוריאנית אותה הוא מייצג ובין 'הממלכה השמיימית' של סין שגם בעתיד הננוטכנולוגי של סטיבנסון נותרת שמרנית וחשדנית כלפי רעיונות זרים 'ברבריים', וצמיחתה של חברה אנושית מיוחדת במינה המתפתחת בסמביוזה עם ננו-רובוטים בגופי חבריה. ובתוך כל זה משתלב גם סיפורה של מירנדה, שחקנית אינטראקטיבית המוצאת את עצמה כ'קול' שמאחורי ספרה של נל ומחפשת דרך ליצור איתה קשר. הסוף חזק ומוצלח.

בעתיד הננוטכנולוגי שבנה סטיבנסון בו זרימת המידע והפיננסים היא חסרת גבולות וזהות, למדינות כיחידות גיאוגרפיות ואתניות אין משמעות יותר, ואנשים נקשרים ל'שבטים' לפי השתייכות רעיונית והזדהות עם אמות מוסר וערכיות. בספרו נוגע סטיבנסון בשאלות מהותיות מאוד הנוגעות לאופי ההתחברות האנושית, לדרכים האפקטיביות לחינוך ילדים, לשאלות של מוסר והגדרות של מוסר ולפילוסופיות חיים. הוא גם עונה על חלק מהשאלות האלה בדרכו הפרגמטית. מבחינת היקפו הרעיוני, הספר הזה עמוס עד מאוד (שזה מאוד אופייני לסטיבנסון), אבל העומס לא רק שלא מעיק אלא מרתק וסוחף, כיוון שסטיבנסון הצליח בכשרון רב לזקק רעיונות מורכבים עד מאוד לניסוחים ברורים ודקי אבחנה.

בספר הזה יצר סטיבנסון דמויות מובילות בעלות עומק רגשי ומורכבות נפשית, כולל דמות נשית ראשית מוצלחת, מה שהיה קשה לו בספריו האחרים שקראתי. כמו בשאר ספריו, גם ב'תור היהלום' הכתיבה של סטיבנסון עמוסה מאוד, גם לשונית וגם רעיונית. השפה מאוד מורכבת ועשירה, וגם מי ששולט באנגלית יכול למצוא את סטיבנסון מאתגר.
אבל, 'תור היהלום' תורגם לעברית (אין לי מושג מה איכות התרגום). זה הספר היחיד של סטיבנסון שתורגם לעברית עד כה.

הוא גם אחד הספרים הבודדים שהצליחו לחדור אלי לחלומות וגרמו לי להפוך בהם שוב ושוב עוד זמן רב לאחר סיומם. ובמובן זה, הוא הכי קרוב ש'הסיפור שאינו נגמר' יכול להגיע. לא סתם סטיבנסון הוא אחד הסופרים האהובים עלי ביותר. זהו הספר הרביעי שלו שקראתי ונהניתי מכל רגע. מקורי מאוד, כתוב בכשרון רב, אינטלקטואלי ומעורר מחשבה. אני ממליצה בהתלהבות ובחום.
מדע בדיוני ופנטזיה >>
לצפיה ב-'יופי של המלצה!'
יופי של המלצה!
31/03/2011 | 12:33
4
לא הספקתי לקרוא את הספר, אך בהחלט מתכננת לקרוא. הוא מחכה לי באנגלית.
אהבתי את "הסיפור שאינו נגמר" ונראה לי שגם ספר זה יהיה לטעמי.
מדע בדיוני ופנטזיה >>
לצפיה ב-'הוכנס למאמרים. '
הוכנס למאמרים.
31/03/2011 | 12:37
לצפיה ב-'נשמע מרתק!'
נשמע מרתק!
31/03/2011 | 18:57
4
בהחלט נוסף לרשימת הקריאה
מדע בדיוני ופנטזיה >>
לצפיה ב-'בשבילי, כל שהיית צריכה לציין הוא ההקבלה'
בשבילי, כל שהיית צריכה לציין הוא ההקבלה
31/03/2011 | 20:01
7
לסיפור שאינו נגמר. זה הכל. קנית אותי.
נשמע מרתק, ובהחלט התווסף לרשימת ה"לקרוא בהקדם האפשרי".
מדע בדיוני ופנטזיה >>
לצפיה ב-'תיקון טעות'
תיקון טעות
31/03/2011 | 14:13
5
ב 31.5.11 הספר יהיה אחד משניים: חולית או גר בארץ נוכריה. לבחירתכם.
מדע בדיוני ופנטזיה >>
לצפיה ב-'תשע בבוקר? '
תשע בבוקר?
31/03/2011 | 16:33
3
אצלי זה היה כבר אחרי חצות וכבר בקושי החזקתי את העיניים פקוחות ...

(נכתב מאי-שם בקליפורניה).
מדע בדיוני ופנטזיה >>
לצפיה ב-'פנטזיה נטולת פנטזיה'
פנטזיה נטולת פנטזיה
31/03/2011 | 16:42
4
האם ההקבלה שעשיתי בין תור היהלום לסיפור שאינו נגמר מדברת אליכם? אצלי הדמיון קפץ ישר על ההתחלה. הדרך שבה סטיבנסון עשה זאת בלי לגעת כלל באלמנטים פנטסטיים מבריקה לדעתי. גם כל האינטראקציה בין אנשי 'שבט' המתופפים, שלחלוטין מקרינה משהו מטפיזי, נעשית באמצעות אינטראקציות טכנולוגיות לחלוטין בין הננובוטים.
פתרון מתוחכם ויפה לנושאים שסופרי פנטזיה מטפלים בהם במחי שרביט קסמים.
מדע בדיוני ופנטזיה >>
לצפיה ב-'מחשב זה מחשב זה מחשב'
מחשב זה מחשב זה מחשב
31/03/2011 | 16:55
2
ומחשב אולי יכול לגדל ילדים אבל לא כאלה עם שאר רוח.
המסקנה המתבקשת מהניסוי האנושי/חברתי אותו עורך סטיבנסון היא שכמה שלא יהיה מוצלח הספר המחנך, עדיין צריך שמאחוריו יהיה אדם אמיתי שמשקיע את האהבה והאנרגיות בגידול הילד. זה ההבדל הנראה בין שלוש הילדות הניאו-ויקטוריניות הגדלות עם העותקים הבדידים של הפריימר (המאתחל? איך תרגמו את זה?), ובהקצנה, גם בילדות 'צבא העכברים' הגדלות עם עותקים 'מסחריים'.

וכל המחשבים שבעולם היו וישארו מכונות טורינג שברגע שפיצחת אחת אז פיצחת את כולן, ופריצת הדרך נעשית רק בשילוב המכונה עם המוח האנושי והאינטראקציות של החברה האנושית. כך שניהם עוברים לשלב אחר של התפתחות.  
מדע בדיוני ופנטזיה >>
לצפיה ב-'חברות שבסיסן רעיוני'
חברות שבסיסן רעיוני
31/03/2011 | 17:32
1
סטיבנסון מתאר פעם נוספת (פעם קודמת הוא עשה זאת בבסנואו קראש), חברה אנושית עתידנית בה לישויות המדיניות שאנחנו מכירים כיום יש תפקיד זניח, או לא קיים. בעתיד בו התנועה חופשית (פחות או יותר) ובו זרימת המידע והכסף לא מכירה בגבולות גיאוגרפיים, הבסיס העיקרי להתאגדות השבטית האנושית המודרנית היא סביב אמונות וערכי מוסר.

הזרימה לכיון הזה החלה כבר מזמן, אבל הניסוים החברתיים הקיימים בנושא (כמו הקיבוצים בארץ) מראים שהתאגדות כזאת עובדת טוב רק בדור הראשון והשני, ואחר כך החברה צריכה לעבוד קשה כדי 'למכור' את הרעיון לאנשים במחוץ על מנת לשרוד, או לשנות את ערכיה.

בספר הקונפליקט הזה בא יפה לידי ביטוי במאבק הכוחות שבין הניאו-ויקטוריאניים ובין הסינים הקונפוציוניסטיים, שתי חברות שמשתיתות עצמן על מסורת עתיקה של ערכי מוסר וחינוך נוקשה.
מדע בדיוני ופנטזיה >>
לצפיה ב-'המממ ... אני מרגישה קצת לבד פה במועדון '
המממ ... אני מרגישה קצת לבד פה במועדון
02/04/2011 | 09:46
12
לצפיה ב-'את חובבת גדולה של סטיבנסון?'
את חובבת גדולה של סטיבנסון?
02/04/2011 | 12:53
11
4
כי זכורה לי גם ביקורת על מעגל הברוק? או שזה לא שלך?
קראתי את תור היהלום לפני שנים ובעברית ויצאתי מאוד מבולבלת ממנו. לצערי הרב, סטיבנסון לא מוכר כל כך בארץ מלבד בין חובבים אדוקים. זה יכול להסביר את ההיענות הנמוכה. מצד שני נראה שכמה אנשים החליטו לקרוא את הספר בזכותך.
מדע בדיוני ופנטזיה >>
לצפיה ב-'אכן שלי. אני אכן מאוד אוהבת את סטיבנסון '
אכן שלי. אני אכן מאוד אוהבת את סטיבנסון
02/04/2011 | 18:31
2
1
ומשתדלת לייחצן את ספריו בכל הזדמנות (אני לא מקבלת אחוזים  ) וכן, קשה למצוא (ולא רק בארץ) אנשים שקראו אותו.  אבל היה לי הרושם שפה בפורום מסתובבים כמה שקראו, לפחות את תור היהלום אם לא את האחרים, וציפיתי שיהיה להם מה להגיד.

אגב, בעלי לא צלח את הספר הזה (וזה לא מפריע לי לאהוב את שניהם) ובגללו דחיתי ודחיתי את קריאתו עד שאירגנת את מועדון הספר. אז המון תודה לך! יכול להיות שהיהלום הזה עוד היה מחכה לי שנים על המדף אם לא הדד-ליין של המועדון.
מדע בדיוני ופנטזיה >>
לצפיה ב-'אהבתי את הספר'
אהבתי את הספר
02/04/2011 | 19:22
1
אבל למען האמת עברו כמה שנים טובות מאז שקראתי אותו, והלו"ז שלי לא אפשר לי להתפנות לקרוא אותו שוב. כך שלא הרגשתי בנוח לכתוב על ספר שאני לא זוכר כמו שצריך.
מדע בדיוני ופנטזיה >>
לצפיה ב-'פעם כמעט פגשתי את סטיבנסון.'
פעם כמעט פגשתי את סטיבנסון.
06/04/2011 | 10:44
2
בשנת 2005 הוזמנתי לכנס Utopiales בצרפת, והיו בכנס הזה די הרבה אורחי כבוד שאנחנו מכירים מהקלאסיקות שתורגמו לעברית. אחד האורחים היה ניל סטיבנסון.
במשך חמשת ימי הכנס ניסיתי בכל כוחי ללכוד אותו כדי - לכל הפחות - לקבל ממנו חתימה. אולי גם להשתפך קצת בהערצה על מגניבותו האינסופית או משהו. הספקתי בימים האלה לשוחח עם ג'ו הולדמן, כריסטופר פריסט, איאן ווטסון, ג'ון קראולי ועוד - אבל את ניל סטיבנסון הצלחתי כל פעם רק לראות בחטף במסדרון השני, או עולה במדרגות של צד אחד בזמן שאני ירדתי בצד השני, או הולך בקומה התחתונה בזמן שאני הייתי בעליונה... בסוף נאלצתי להיכנע. נראה לי שהשמועות נכונות: האיש הוא נינג'ה. (או כמו שאמר לי מישהו אז: נינג'ה? הא! סטיבנסון אוכל נינג'ות לארוחת בוקר!)
מדע בדיוני ופנטזיה >>
לצפיה ב-'אגב, לפי מה את בוחרת את הספרים למועדון? '
אגב, לפי מה את בוחרת את הספרים למועדון?
02/04/2011 | 18:35
7
1
שמתי לב שלרובם יש היענות נמוכה למדי, וחבל. לדעתי אולי שווה להביא רשימה מצומצמת לבחירה בפורום ואז ניתן לראות אם יש גרעין מספיק גדול של גולשים שקראו את הספר הנבחר.
מדע בדיוני ופנטזיה >>
לצפיה ב-'אני מנסה שהם יהיו ספרים מסוג מסוים'
אני מנסה שהם יהיו ספרים מסוג מסוים
02/04/2011 | 22:41
6
1
אני בטוחה שהבחנת שזה מד"ב ופנטסיה לסירוגן ואני מנסה שאלו יהיו ספרים מוכרים, אפילו פופולארים וחוץ מטיגאנה קראתי את כולם.
בהתחלה הצעתי שאנשים יציעו אבל לא היתה היענות. והתזכורות שלי הן המלצה. תעדיפו משהו אחר אין בעיה.
חודש הבא זה "אבק כוכבים" אבל יש לכם ספר פנטסיה אחר להציע?
בסוף מאי אני מתלבטת בין חולית וגר בארץ נוכריה. יש למישהו העדפה? כי אני יודעת שביקשו את חולית בעבר ואני אשמח לדיון על גרבר. אני מניחה שבשלב כלשהו נכניס את משהו של קלארק ומשהו של סילברברג. האמת שעם פנטסיה יש לי יותר בעיה. הכל זה סדרות עבות כרס. אולי "שר הטבעות" ביוני?
בכל מקרה, פתחתי קטגוריה בקישורי הפורום למועדון לעיונכם.

נץבץ
אני אשמח להכניס למאמרים ביקורת שלך על סנואו קראש או כל ספר אחר שתרצי להוסיף. ברגע שיש לי 3 מאמרים על סופר הוא מקבל קטגוריה משלו [רמז רמז]. וכרגע לסטיבנסון יש שניים. גם לאטווד ולעוד כמה.
מדע בדיוני ופנטזיה >>
לצפיה ב-'אולי זאת הבעיה'
אולי זאת הבעיה
02/04/2011 | 22:45
2
1
לדסקס ספרים שכבר ניטחנו מכל הכיוונים ושמלא אנשים קראו אותם מזמן... מבחינתי זה לא אטרקטיבי, ואולי עדיף ההפך, משהו שרק מעטים קראו. אני יודע שאני אישית לא אוהב לקרוא ספרים פעמיים. יש כל כך הרבה ספרים שלא קראתי, ואין לי מספיק זמן בשביל לקרוא משהו שכבר קראתי במקום משהו חדש. אולי גם שווה ללכת לדברים היותר, לא יודע איך להגדיר את זה, מעוררי מחלוקת? אוונגרדיים? דברים שיש מה לדבר עליהם, בקיצור.
מדע בדיוני ופנטזיה >>
לצפיה ב-'וכמה הצעות, אם כבר'
וכמה הצעות, אם כבר
02/04/2011 | 22:48
1
5
מד"ב - חלופיים, נואר, אל תנעץ שינייך בשמש, דברים של לם כמו חזרה מהכוכבים, דלגרן, טריטון
פנטזיה - התוהו המזדחל, חרב בסערה, ספרי ת'רסדיי נקסט, אולי משהו של פאוארס
מדע בדיוני ופנטזיה >>
לצפיה ב-'לגמרי "חלופיים",'
לגמרי "חלופיים",
04/04/2011 | 00:54
2
אבל נראה לי שממש מעט קראו אותו. "דלגרן" יכול להיות מרתק לדיון.
גם את "הר סין ז'אנג" הייתי מוסיף. אפשר בכיף לפתח עליו דיון.
מדע בדיוני ופנטזיה >>
לצפיה ב-'בנתיים אין לי בעיה עם הרשימה אלא עם הזמן'
בנתיים אין לי בעיה עם הרשימה אלא עם הזמן
03/04/2011 | 13:37
2
1
מה שקראתי הגבתי ונהניתי להשתתף...
מה שלא קראתי ניסיתי להספיק לקרוא אבל, חוץ מתור היהלום, אני לא מספיק. תור היהלום הוא חריג כי מראש יש לי בעיה עם סטיבנסון, אני יודע שבסיום אני אהנה, אבל מתסכלת אותי הדרך הארוכה לשם.
בנתיים מועדון הספר שיפר את רשימת הקריאה העתידית שלי, ולגבי החודשיים הקרובים מראש הם כוללים שלושה מהספרים האהובים עלי שקראתי כל אחד מהם יותר משלוש פעמים אז בטוח מצידי תהיה השתתפות.
מדע בדיוני ופנטזיה >>
לצפיה ב-'אני מודיעה על כל ספר חודשיים מראש'
אני מודיעה על כל ספר חודשיים מראש
03/04/2011 | 14:12
1
1
לצפיה ב-'זה אחלה'
זה אחלה
04/04/2011 | 12:25
1
הזמן שאת מקציבה הוא נהדר.
הבעיה שלי היא עם הזמן שלי, ביום טוב אני מספיק לקרוא 10 עמודים, ויש ימים שבהם אני לא מספיק כלום. הפסקתי לאחרונה עם הורדות ספרי שמע (גם כי לאחרונה אני פחות בנסיעות אבל בעיקר בעיות מצפון לגבי האתרים מהם אני מוריד) אז זה מפחית את כמות הספרים שאני צורך בצורה מאוד ניכרת.
את תור היהלום הורדתי לרידר לפני חודש וחצי, אבל איכשהו הספקתי בו 10רק עמודים..... אני יודע שאחרי שאצלח את עמוד 100-150 הוא יזרום יותר מהר, אבל עד אז.....
מדע בדיוני ופנטזיה >>
לצפיה ב-'ספר מצויין של סופר נהדר'
ספר מצויין של סופר נהדר
03/04/2011 | 21:42
3
9
סטיבנסון הוא מהסופרים האהובים עלי ביותר. רחב יריעה, מקורי ביותר, שנון, ותמיד מבדר מאוד. וב"תור היהלום" בהחלט באים לידי ביטוי כל הצדדים האלו בכתיבתו. ועם זאת, דווקא הספר הזה קצת פחות מפוקס מהיצירות האחרות שלו שקראתי. בסופו של דבר, לא ממש ברור על מה המהומה. כלומר, זו מהומה לתפארת, עשירה בפרטים, סוחפת, מותחת, משעשעת. אבל גם קצת חסרת פואנטה. את סנוקראש סיימתי עם "וואו!". "Anathem" הוא סל כביר של רעיונות מדעיים ופילוסופיים. ומעגל הבארוק (בעיקר רומן היסטורי עם קורטוב פנטזיה) הוא יצירה מונומנטלית שמנסה, ובמידה לא מועטה אפילו מצליחה, להכיל בקרבה את העולם כולו כפי שהיה לפני שלוש מאות שנים. תור היהלום נופל בין הכסאות.

אבל, לא לטעות. הספר הפחות טוב של סטיבנסון עדיין טוב בהרבה מהמיטב של מרבית סופרי המד"ב כיום. מומלץ בהחלט (ולקוראי האנגלית, חפשו גם את שאר ספריו של סטיבנסון. הם מעולים).
מדע בדיוני ופנטזיה >>
לצפיה ב-'את אנאתם עוד לא קראתי'
את אנאתם עוד לא קראתי
04/04/2011 | 09:16
2
5
ובאמת התלבטתי איזה סטיבנסון יהיה הבא בתור
תודה!
מדע בדיוני ופנטזיה >>
לצפיה ב-'את אנאתם תקראי'
את אנאתם תקראי
06/04/2011 | 10:53
1
5
כשיש לך המון זמן פנוי ובעיקר המון תאי מוח פנויים...
מדע בדיוני ופנטזיה >>
לצפיה ב-'כלומר, כשהילדות תגדלנה ותצאנה מהבית ... '
כלומר, כשהילדות תגדלנה ותצאנה מהבית ...
06/04/2011 | 22:44
4

הודעות אחרונות

15:19 | 17.11.19 איש האמת1
01:40 | 16.11.19 שימרית סגל
06:37 | 15.11.19 כריכרכה2
18:17 | 08.11.19 שימרית סגל
13:23 | 07.11.19 יוביוב הירוק
22:32 | 24.10.19 כריכרכה2
11:34 | 10.10.19 אורחים בפורום
16:41 | 05.10.19 כריכרכה2
11:57 | 15.09.19 כריכרכה2
13:37 | 13.09.19 אורחים בפורום
23:40 | 12.09.19 אורחים בפורום
16:19 | 29.08.19 כריכרכה2
11:13 | 11.08.19 כריכרכה2
07:37 | 24.07.19 כריכרכה2

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ