סנייפ ודמבלדור-חלק א

hadarya

New member
../images/Emo70.gif../images/Emo58.gifסנייפ ודמבלדור-חלק א

זו הודעה ארוכה מאוד, והשקעתי בה אז נא לקרוא עד הסוף....
לאחר קריאה מדוקדקת של הספר השישי, והתחבטות רבה בשאלת מיליון הדולר, (או במקרה של ג'יי קיי רולינג-כמה עשרות טובות של מיליוני לישט"ים) האם דמבלדור באמת מת, והאם סוורוס סנייפ הוא רע או טוב?? אני יודעת שרבים יחלקו עלי, אך לדעתי- דמבלדור באמת מת, ולא יחזור וסנייפ הוא אכן רע מטבעו. ולהלן ההסבר: 1 .קודם כל מבחינה ספרותית, אף אדם שמת לא חזר לחיים, זה קו עיקבי שרולינג נוקטת בו, ההורים של הארי לא חזרו, לא סיריוס, לא דיגורי, לא ברטה ג'ורקינס וגם את דמבלדור היא לא תחזיר, זה ישבור את הסגנון הספרותי שלה ויהפוך את העלילה למופרכת מאוד (מעבר להיות הסיפור דימיוני). 2.בכל קורס לפסיכולוגיה של האישיות לומדים כי קשה מאוד לשנות אישיות של אדם. ישנם תאוריטיקנים שסבורים שהדבר כלל לא אפשרי, אך כולם מסכימים על דבר אחד: ככל שהאדם מבוגר יותר- כך קשה לשנות את אישיותו. סנייפ אדם מבוגר לכל הדעות, וידוע שהוא רע מטיבעו- הרי לופין וסיריוס סיפרו להארי (ספר חמישי) שבשנה הראשונה שלו סנייפ ידע יותר קללות מכל תלמידי השנה השביעית גם יחד, הוא נמשך תמיד לאומנויות האופל, הוא טיפוס לא חברותי, והוא הצטרף בתור אדם בוגר מבחירתו חופשית לתומכיו של וולדמורט. ואום הוא רע מטיבעו- קשה יהיה לו הרבה יותר להשתנות ולעבור לצד הטוב, לצידו של דמבלדור,הרבה יותר טיבעי וקל יהיו לו לאחר שנים רבות בהווגורטס פשוט לשוב לסורו הרע ולצודד ולרגל לטובת וולדמורט. 3.סנייפ שייך לבית סתי'רין, הוא ראש הבית, ולפי כך יש בו את התכונות הדרושות להיות סתלית'ריני. בספר החמישי, הדיוקן של פינאס ניגלוס אומר להארי ש: "אנחנו הסתי'רינים אמיצים כן, אך לא טיפשים, אם תישקף סכנה לחיינו תמיד נציל קודם את עורנו". סנייפ נשבע את ה"שבועה שלא ניתן להתיר" שהעונש עליה הוא מוות. לדעתי, אם סנייפ צריך לבחור בין לבצע את השבועה ולהרוג את דמבלדור או למות בעצמו- הוא יהרוג את דמבלדור בלי להניד עפעף מרושע, כפי שאכן היה. 4.כולנו יודעים היטב כמה סנייפ מתעב את הארי, וכמה שנא את ג'יימס פוטר, ידוע שתמיד הוא נותן בהארי מבטים איומים מלאי תיעוב, שינאה ובוז עמוק. בסוף הספר השישי הארי רודף אחרי סנייפ, סנייפ מעיף לו את השרביט, ומסתכל עליו במבט מלא תיעוב עמוק, ונאמר ש "הוא הביט בהארי באותו מבט שנתן קודם לפני שהרג את דמבלדור". מכאן שאם הביט בדמבלדור באותו מבט שונא, הרי הוא באמת שנא אותו, מבטים כידוע קשה מאוד לזייף. 5.רולינג תמיד מתארת את פניהם של הגיבורים לפני שהם מבצעים פעולה, תיאורים כמו: "צל של ספק חלף על פניו", "ארשת של דאגה נראתה על פניו" וכן הלאה. שסנייפ בא לרצוח את דמבלדור, הוא לא מוציא מילה, לא משתהה, לא מתעכב לרגע, ורק מביט בדמבלדור ב"מבט מלא תיעוב" ורוצח אותו בהינף שרביט. אדם שמהסס לרצוח, או אדם שעושה משהו שהוא לא רוצה לעשות, ועוד דבר כמו רצח- היה מהסס או מתלבט לפחות לשניה, לפחות צל של ספק היה אמור לחלוף על פניו (בתוך כל המהומה הכללית והחושך ספק אם אוכלי המוות היו מבחינים בדבר כלכך בלתי נראה לעין שהרי ידוע שרגישותם לבני אדם שואפת לאפס) כך שזה לא יכול להיות תירוץ.

hadarya

New member
סנייפ ודמבלדור חלק ב../images/Emo58.gif

המשך... 6.בספר הרביעי, באותו שיעור בו מודי עין הזעם מדגים לכיתה על 3 עכבישים את שלושת הקללות שאין עליהם מחילה, לאחר שהוא הורג את העכביש ב"אבדה קדברה" הוא אומר להם "כולכם יכולים להוציא כרגע את השרביט ולומר את המילים, אבל מסופקני אם אלקה אפילו בדימום אף קל. צריך כוח קסם רב בשביל הקללות האלו". בסוף הספר החמישי, במשרד הקסמים הארי מקלל את בלטריקס ב"קרושיאטוס" והקללה מספיקה בדיוק לכמה שניות, ובלטריקס שמתאוששת מהר אומרת לו "אף פעם לא השתמשת בקללות שאין עליהן מחילה ילד? אתה צריך לרצות להכאיב לי בכל ליבך, כעס צודק לא יכאיב לי לאורך זמן..." מכאן נובעת המסקנה הבאה- א. לסנייפ יש כוח קסם רב ב.כנראה שזו לא פעם ראשונה שהוא מטיל קללה שאין עליה מחילה, וחייב היה לפעום בו רצון עז ביותר להרוג את האדם שמולו, דהיינו דמבלדור, אחרת הוא לא היה מצליח. 7.במשרדו של דמבלדור תלויים כל הדיוקנאות של מנהלי בית הספר שמתו, וללא עוררין כול המנהלים והמנהלות הקודמים/ות מתים. בסוף הספר השישי גם דיוקנו של דמבלדור הצטרף לקיר, ומכאן שאם הוא לא היה באמת מת, הדיוקן שלו לא היה מופיע. 8.כפי שאתם יודעים משרד המנהל פותח את עצמו רק בפני המנהל הראוי, לדוגמה, בספר החמישי הוא נעל את עצמו בפני אמברידג' שלא היתה המנהלת הראויה. ואילו אחרי שדמבלדור מת- הוא פתח את עצמו בפני מקוגנגל. מכאן שמקגונגל אמורה להחליף אותו כי הוא כבר מת. 9.שפוקס בכה את הבכי המוזיקלי הקסום שלו, אחרי שדמבלדור מת, קודם כל מצוין שהארי מעולם לא שמע אותו משמיע צליל כזה, ודבר שני שהוא הפסיק- נאמר שהארי פשוט ידע שפוקס עזב את בית הספר ולא יחזור עוד לעולם. אם פוקס לא יחזור לעולם- גם דמבלדור לא יחזור לעולם, שהרי עוף החול נאמן ביותר. אגב עוף החול- פוקס ציפור בעל כוחות קסם חזקים. הוא תמיד מציל ברגע האחרון- הוא הוציא את הארי רון ג'יני ולוקהרט שאחזו בזנבו מדר הסודות, הוא הבריח את דמבלדור (בספר החמישי) מהמשרד כשברח מפאדג' דוליש ואמברידג' (הרי אי אפשר להתעתק בהווגורטס ורשום ש"דמבלדור אחז בזנבו, היה פרץ אש והם נעלמו"), בסוף הספר החמישי בדו קרב של דמבלדור וולדמורט, וולדמורט יורה אבדה קדברה ופוקס פוער את המקור שלו ובולע את הקרן הירוקה, וכך מציל את דמבלדור. אם ככה, מדוע פוקס לא הופיע כעת, שדמבלדור היה במצוקה כה גדולה, והיה כה חלש, מדוע פוקס לא הופיע והציל אותו הפעם? 10.נקודה אחרונה ואולי החשובה ביותר: קצת קשה לשים לזה לב, אבל סנייפ הוא קוסם אדיר בעל כוחות קסם בלתי רגילים.כן אני לא סתם מגזימה, שימו לב: סנייפ ידע כבר בשנתו הראשונה המון קללות, סנייפ המציא בעצמו! קסמי אופל חזקים ביותר כמו הסקטום סמפרה ולוויקורפוס. סנייפ מצטיין בצורה בלתי רגילה, עוד בתור ילד בהכנת כל סוגי השיקויים, אפלים או לא, מורכבים ביותר ואף מתקן את המתכונים שבספר (עדויות לפי השירבוטים בספר הישן שלו שהגיע לידי הארי). הוא הכין את השיקוי הנדיר שעזר ללופין בספר השלישי, ומצוין שלא רבים יודעים להכין אותו.הוא יודע להכין וריטסרום. הוא עצר את התפשטות הקללה הקשה שפגעה בדמבלדור לאחר שלקח את הטבעת של מרבולו, ודמבלדור מציין שלולא סנייפ הוא היה כרגע מת. סנייפ חזק בכשפים בלתי מילוליים, הוא ביטל את הכשפים שהארי הטיל עליו (סוף ספר שישי שהארי רודף אחריו במדשאות) בהינף שרביט עצל וללא מילים. הוא ריפא את דרקו ממוות בטוח, שכל הדם שלו פורץ מהחזה שלו בלי בעיות.(ספר שישי בפרק "סקטום סמפרה") סנייפ מליט הכרה מעולה, קסם שלא כל אחד יכול לבצע. הוא ערמומי , חכם ומהיר חשיבה בצורה בלתי רגילה. בספר הרביעי שהארי נתקע בלילה עם הרגל במדרגה, והביצה שלו מתגלגלת ומפת הקונדסאים עפה לו מהיד, מצוין ש "הארי ידע שסנייפ עושה שתיים ועוד שתיים כמו שרק סנייפ יודע" וכמובן תוך שניה סנייפ הבין מה קרה. בסוף הספר השלישי לאחר שסיריוס מצליח להימלט- סנייפ ישר רץ למרפאה ומאשים את הארי, הוא כמובן ידע מה קרה ושהארי קשור. הנקודה האחרונה והחשובה ביותר: וולדמורט ודמבלדור נחשבים לשני הקוסמים החזקים ביותר בעולם, שניהם קוסמים אדירים עם יכולת ביאור הכרה מעולה. בין אם סנייפ עובד על וולדמורט ואכן מרגל לטובת המסדר, או בין אם סנייפ עובד על דמבלדור ומרגל לטובת הצד האפל- הוא עושה משהו כמעט בלתי אפשרי, הוא עובד על מישהו מהם! הוא עובד ומשקר במצח נחושה לאחד משני הקוסמים החזקים בעולם, ומצליח בזה! דבר הדורש ללא ספק כוחות קסם בלתי רגילות, יכולת משחק מעולה והרבה תכנון. לכן,לאור כל העובדות הנ"ל, (ולצערי הרב) אני חושבת שסנייפ אכן רע ודמבלדור אכן מת. אבל תודו שסנייפ הוא לא פחות ולא יותר מדמות מבריקה... כולכם מוזמנים להגיב.....

חייבת להעיר משהו...

אחד הדברים הכי בלתי-אפשריים בסנייפ הוא העובדה שהוא מצליח לרמות את אחד משני הקוסמים החזקים בעולם. אני לא יודעת אם זה ממש קשור לנושא- אבל גם פיטר פטיגרו הצליח לרמות את דמבלדור! אני לא יודעת עד כמה דמבלדור הכיר או חיבב אותו, אבל פיטר היה חבר במסדר. והוא עושה רושם של לא-יוצלח או סוג של נוויל2. *חוזרת להיות קוראת סמויה*

בוביץ

New member
מצד שני../images/Emo58.gif

אפשר להגיד שזה יותר בגלל הלב הרחב של דמבלדור שהאמין לו דמבלדורק תמיד האמין בטוב של האדם וגם כשגילינו את הסיבה למה דמבלדור מאמין לסנייפ( שהיא בתכלס כלום הוא פשוט האמין לו) האמונה של דמבלדור לטוב של האנשים זה אחת הממגרעות של דמבלדור האמונה הזאת היא החולשה שלו.

מתי גילינו

מה הסיבה שדמבלדור מאמין לסנייפ? לדעתי זה ישחק תפקיד חשוב בספר האחרון.

The Peanut

New member
בספר השישי ../images/Emo58.gif

לפני שהארי עולה למשרדו של דמבלדור למצוא את ההורקרוקס (המזוייף
) הוא נתקל בפרופסור טרלוני, שמספרת לו על אותו הערב שבו היא ניבאה את הנבואה שגרמה לוולדמורט להרוג את הוריו של הארי ולנסות להרוג אותו. הארי ידע שמישהו היה חייב לשמוע את הנבואה ולהעביר אותה הלאה, אבל הוא לא ידע מי היה המצותת. ואז הוא גילה שזה היה סנייפ. כשהוא התעמת על זה עם דמבלדור, דמבלדור אמר לו שסנייפ לא הבין באותו הרגע שהנבואה מדברת על שני אנשים שהוא הכיר, וכשוולדמורט הרג אותם סנייפ הביע חרטה עמוקה על מעשיו וזו הסיבה שדמבלדור בטח בו עד רגע מותו.

hodown

New member
../images/Emo58.gif לא יודעת.. בכל זאת

אני לא חושבת שדמבלדור כזה טיפש בשביל לסמוך על סנייפ רק כי הוא הביע חרטה. לדעתי יש משהו נוסף שסנייפ סיפר לדמבלדור או הוכיח {או משהו כזה} שהוא מתחרט. כמו שאמרת זאת חרטה "עמוקה"- מסתתר שם משהו!!!

daganly

New member
סוף סוף../images/Emo58.gif

מישהו באמת חכם שרואה שדמבלדור הוא הקוסם ה"חזק" בעולם,כן בטח ברור שדמבלדור הוא הכ חזק(קול ציני),סנייפ הוא דמות המפתח הכי חשובה בסיפור הזה וגם הכי חזקה(אולי חוץ מוולדמורט),עדיין לא גיבשתי לי דעה אם הוא טוב או רע,אבל לפי תאוריות בינתים הוא רע. יפה מאוד,תמשיכי עם העבודה הטובה. סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!סנייפ לשלטון!!!!!

Pr0NgS

New member
יפה, אני גם חושב כמוך.

אפשר להגיד שסיכמת את כל הדברים, כי חלק מהדברים נאמרו פה כבר. חידשת כמה והיו דברים מהספר.

בבא1

New member
ואוו!!!

מדהים!!!! איזה השקעה!!!! ועכשיו באמת גם אי חשבתי ככה ומאוד הסכמתי עם הקטע האחרון שיש בו 2 דברים:1)שסנייפ מצליח לעבוד על 2 הקוסמים החזקים ביותר כנראה2)שנייפ הוא באמת הדמות הכי מורכבת בעצם אחרי הדמות הראשית יעני הארי הוא הבא אחריו בכל ספר סנייפ ק/שור למשהו או עוזר במשהו:ספר ראשון:סנייפ מציל את הארי במחשק קווידיץ' אבל כולם חושבים שהוא זה שעשה להארי את הקללה וזה מה שעוד מראה על מורכבותו וגם עוזר להגן על אבן החכמים...ספר שני:טוב בספר השני הוא לא כל-כך דמות מרכזית אבל אם הוא לא היה כל כך מבין בשיקויים אז הארי וחבריו לא יכולו להכין את שיקוי הפולמיציספר שלישי:טוב זה ברור....הוא היה מאוד אחראי לדברים שקרו בסוף וזה כולל תפיסת סיריוס ז"ל והאשמת הארי...ספר רביעי:טוב גם פה סנייפ מתבלט בתור שיקוין(המאצה שלי יעני מכין שיקויים)כי בלעדיו לא היו מגלים איפה מודי האמיתי....ספר חמישי:סנייפ מתחיל לרגל נגד ואני בכוונה מדגיש את הנגד כי לפי הודעה זו הוא נגד המסדר.אבל מצד שני הוא מזעיק את חברי המסדר למחלק המיסתורין עכשיו
בספר השישי:נו זה ברור הוא הורג את דמבי ובעצם רואים את הצד האחר של סנייפ בתור אוכל מוות...

The Walrus

New member
../images/Emo58.gifלטגלן...

כל הכבוד, ממש השקעת בזה. אני רק חולק על סעיף מספר 6 - אם אכן צריך רגש שנאה כה עז כדי להטיל קללה שאין עליה מחילה, אז יש הרבה דברים שלא מסתדרים. לעומת זאת, קשה לי להאמין שוולדמורט כל כך שנא את פרנק ברייס, שהוא רק הרגע ראה? ושזנב תולע הרג 12 אנשים שהוא לא מכיר (איך הוא יכול לשנוא אותם אם הוא לא מכיר אותם?)... נסכם לפחות שהשנאה של הארי לבלטריקס באותו רגע הייתה גדולה מהשנאה של וולדמורט לפרנק ברייס, לדוגמה. אני חושב שהדבר הכי חשוב בשביל הקללות האלה הוא כוח קסם.

2 Mיכל

New member
../images/Emo127.gifצריך יכולת ורצון../images/Emo187.gif../images/Emo42.gif

אבל לא בהכרח רצון שבא משנאה.

../images/Emo58.gif לאאאא ../images/Emo118.gif../images/Emo71.gif

הוא טוב! היית חייבת להישמע כל כך הגיונית? בכל זאת קשה להאמין שסנייפ הוא רע רק מעצם העובדה שקשה לי להאמין שג'ייקיי תשאיר את הארי להתמודד עם מעט האמצעים שיש לו עם מי שהם ללא ספק שני הקוסמים הגדולים ביותר בעולם הקוסמים לאחר מותו של דמבלדור. נחיה ונראה?

Me¥tal

New member
כל הכבוד על ההשקעה..

היה מעניין מאוד, ואפילו שכנעת אותי.

Marth Darunia

New member
ובכן ../images/Emo58.gif

אין לי ספק שדמבלדור אכן מת, ואין לי ויכוח בנושא. אבל אני בכל זאת חושב שסנייפ הוא טוב, ואני אתייחס לסעיפים שלך: 2. יכול להיות שבאמת קשה לשנות אישיות של אדם, אבל זהו לא חוק כולל שקובע שאין סיכוי שסנייפ שינה את דרכיו. חוצמזה, אפילו שלסנייפ יש אישיות אפלה - הוא עדיין יכול להתנגד לוולדמורט ולפעול נגדו, בדרכו שלו. 3. שוב, זהו לא חוק כולל, וסנייפ בהחלט יכול להיות יוצא דופן. דבר שני, אני מאמין שסנייפ ודמבלדור תכננו את ההריגה, מה שמוביל אותי לסעיפים 4-5:מבט התיעוב על פניו של סנייפ, לדעתי, מבטא את התיעוב של סנייפ כלפי המעשה שהוא נאלץ לעשות - הריגתו של דמבלדור. מאחר והסיפור מסופר מנקודת מבטו של הארי, יכול להיות שפירושו של הארי להבעת הפנים אינו נכון. 6. הרצון העז של סנייפ הייתה, כנראה, מחוייבתו לתוכנית, ועקב היותו אדם מאוד חכם הוא הבין שאין לו ברירה. 10. אני לא רואה סיבה לכך שהעובדה שסנייפ עובד על וולדמורט או דמבלדור תהיה בלתי-אפשרית. אחרי הכל, שניהם בני-אדם. (וולדמורט פחות, אבל אני חושב שכוונתי מובנת). בנוסף, בנאומו של וולדמורט בערב חזרתו בספר הרביעי, אין כמעט ספק שהוא מתייחס אל סנייפ כשהוא מדבר על אוכל המוות שכנראה נטש אותו לתמיד. מכאן אפשר ללמוד שסנייפ לא היה סוכן כפול בשירותו של וולדמורט. עוד דבר מעניין שחשבתי עליו הוא ראי הקוסמים של מודי (או בעצם, קראוץ'). כשקראוץ'-מודי מנסה להרוג את הארי בסוף הספר הרביעי, דמבלדור, מקגונגל וסנייפ מגיעים ברגע האחרון ומצילים אותו, ושלושתם מופיעים בראי, כלומר שלושתם היו נגד קראוץ', ואני חושב שזה מצביע על כך שסנייפ לא נמצא באותו צד עם אוכלי המוות.

Mrs Amber Bloom

New member
בקשר לראי אויבים../images/Emo41.gif

תחשוב שרק בחמישי סנייפ, בין אם הוא רע או טוב, חוזר לשורותיו של וולדמורט, ככה שברביעי- הוא עוד בצד של דמבלדור.

Marth Darunia

New member
קשה לי להאמין

שבספר החמישי סנייפ החליף צד. איזה אינטרס יש לו לחזור לוולדמורט?

למעלה