מיון הבתים והאנשים שבהם

Miss Lavet

New member
מיון הבתים והאנשים שבהם

דמבלדור אמר שאולי הוגוורטס ממיין את התלמידים מוקדם מדי לבתים אבל האם זה כבאמת ככה? כולם יודעים שטובי הלב להפלפף, השאפתנים (ולפי תפיסת שאר הבתים ה"רעים") הולכים לסלית'רין, האמיצים לגריפינדור והחכמים לרייבנקלו... אבל, מה שדמבלדור אמר היה קצת תמוהה מבחינתי נכון... הוא אמר את זה לגבי סנייפ (שבמשפט זה הוא טען שהוא בסופו של דבר היה יותר אמיץ משאפתן/רשע), אבל, זה כל-כך מפריע התפיסה הקדומה שכל מי שטוב לב הוא בהכרח סוג של רכיחה ובלי אופי, כל השאפתנים מרושעים או חושבים על עצמם, כל האמיצים טובים וכל החכמים הם ובכן חכמים/חנונים והסיבות הכי טובות שיש הם אלו:
פיטר- גריפינדור: זנב תולע הוא הדוגמה הקלאסית של האומץ שפחות מתגאים בו... רגע, אתם לא מבינים מה אמיץ בשק הפרעושים הזה? אני אגיד לכם מה אמיץ בו הוא בגד בחברים שלו! כן, כמה שנורא להגיד ולהודות בזה אבל, צריך אומץ (ועוד וואחד אומץ) כדי לבגוד בחברים שלך, ובעוד בכאלו שעזרו לך וקידמו.

לונה- רייבנקלו: כמה שאני שונאת להשתמש בה בתור דוגמה (ומי שלא יודע למה, היא אחת הדמויות השנואות עלי ביותר) היא עונה בצורה מושלמת לקטגוריה. לונה שובצה לרייבנקלו, הרבה אנשים בספרים תוהו למה (וחלקנו עדיין לא מבינים למה)... הרי היא לא חכמה, ולא עונה לתיאורים של הבית אבל, בכל זאת היא שם... למה היא שם? לדעתי בגלל האמונה שלה בנסתר, היא לא רואה את העולם כמו שהוא ויבשה כמו הרמיוני, היא רואה אותו ב"שלמותו" הבלתי נראית, היא חוקרת את מה שכולם "יודעים" בהבנה שאנחנו לא באמת יודעים, יש בה את ה"גאונות" הזאת שעוזבת אותנו ברגע שאנו מתבגרים (ותודה לפיקאסו על תיאור המופלא של ה"גאונות של הילדות")... היא מבינה הרבה דברים שאנו לא, לכן היא יוצאת "טיפשה" וזו החוכמה שלה.

סדריק- הפלפאף: פה היה לי קשה במי לבחור בתור דוגמה בו או בטונקס ובסוף בחרתי בו (מפעת השעה וגם שזה יותר קל להסברה ופחות יגלוש לנושאים אחרים). טוב הלב שבו מופגן בצורה מעולה ברביעי במיוחד בסצנת המבוך, שבו הוא בוחר לזכות ביחד עם הארי ולא לכחת את כל התהילה לעצמו, גם בבית הקברות שהוא מנסה להגן/להביא להארי עוד קצת זמן ולעזור לו מבטאת את זה בצורה טובה מאוד... כל דר נוסף חוץ ממה שאפשר לקרוא עליו בספר מיותר בהחלט... רק שהוא העדיף (כמו כל הפלפאף) להיות מאחור הקלעים. אגב, זה גם ידוע שרוב ההילאים הם מבית הפלפאף כך ש...

סנייפ- סלית'רין: שאפתנות, הרצון להצליח ולמלא את מבוקשך אלו הדברים המרכזיים בבית סלית'רין, שלמרבה הצער מפורשים כדבר רע... אך, לא כך הדבר. סנייפ הוא דוגמא נפלא לשאפתנות ורצון למילוי רצונך במובן הטוב. הוא היה שאפתן, הוא המציא קסמים, גם בתור מורה הוא היה קשוח אבל... הוא רצה שתלמידיו יהיו הכי טובים כדי שהם ירגישו טוב עם עצמם (נכון... לא בדרך טובה במיוחד והוא שם את רגשותיו לתלמידים לפני כך שהיו לו העדפות וכן, חרא מורה במילים עדינות)... הוא עשה הכל בשביל שהוא עצמו יצליח למצוא משמעות ודרך טובה לתחביבו שגרם ללילי להתרחק ממנו. הרצון למבוקשו שזה הפלת וולדמורט וה"קבלת הסליחה" של לילי מציגה בצורה מופלאה את זה. הוא הלך עם זה עד הסוף, אפילו לתמורת חייב והשם הרע שירדוף אותו גם אחרי מותו רק בשביל הדבר הפשוט הזה...

מה דעתכם על זה? האם אתם מסכימים עם דמבי או שמה רואים את כל המטבע (כמוני)?

N o R i K o

New member
אנשים חייבים להבין שהפלפאף הם לא טובי לב,

הפלפאף הם שוחרי שלום וצדק. הם תמיד יעשו את מה שצודק גם אם זה בא על חשבונם. הדוגמה שנתת על סדריק מוכיחה את זה. גם טונקס כזו, היא לא רצתה להיות עם לופין עד שזה בא מיוזמתו כי היא ידעה שזה מה שנכון מבחינתו, מה שצודק מבחינתו.

באותה מידה רייבנקלו הם לא החכמים. רייבנקלו הם שוחרי הידע והאנשים שרוצים לדעת כמה שיותר ולחוות כמה שיותר. לונה היא לא סתם חכמה, היא רוצה לדעת, היא שואפת להחשף לכמה שיותר דברים גם אם הם נראים לא רלוונטיים ומופרכים בעיניי אחרים.

אני חושבת שהבעיה בכך שמצנפת המיון ממיינת מוקדם מדי היא העובדה שבסופו של דבר המצנפת ממיינת לפי הרצון שלך והאמונה שלך. הארי היה אמור ללכת לסלית'רין, אבל בגיל 11 הייתה לו דעה קדומה לגבי הבית הזה ומה שהוא אומר ובנוסף היה לו רצון אז להציג את עצמו כאמיץ. אז הוא נשלח לגריפינדור. אולי בשלב מאוחר יותר, כשהוא יכול היה לגבש דעה מסוימת על בית שהיא לא סתם דעה קדומה, שהוא היה יכול להבין לעומק את המשמעות של כל קבוצה ומה היא מייצגת, הוא יכול היה ללכת לבית אחר.
אבל בסופו של דבר המצנפת לא תשלח אותך לבית שאתה לא מתאים לו. ומעבר לכך, בכל אחד מאיתנו יש קצת מכל אחד מהבתים.

OKDeSign

New member

הבעיה העיקרת שיש עם המיון זה שזה מפלג את האנשים והילדים כי גרינפנדור שונאים את סלית'רים וכו, וזה לא תמיד נכון.
חוץ מזה, בגיל 10 עדיין אין לך אופי מגובש.

אני כן אוהבת את הבתים, כי זה כן משהו שמיחד אנשים ואני יודעת שבאנגליה זה מאוד נפוץ במיוחד בבתי ספר פרטים החלוקה לקבוצות והתחרות בינהם, אבל אפשר לראות את הבעייתיות

N o R i K o

New member
אז זהו שלא

תקראי שוב את הספרים וחזרי אליי. או שתלכי לצפות בראיונות של רולינג שמסבירה למה הפלפאף הוא הבית האהוב עליה :)

Maldini Girl

New member
קראתי את הספרים, תודה

יותר מפעם אחת. באחד השירים של מצנפת המיון היא אומרת שהפלפאף לקחה את ״כל השאר״. מכן נובע, שהפלפאף בעצמה הייתה טובת לב (שהסכימה לקבל את השאר) ורודפת צדק (כי רצתה צדק ושוויון לכל התלמידים, שלא ישאר אף אחד ללא בית ושכולם יזכו ללמוד.) אבל לפי אותו שיר הפלפאף הם כל אלו שהתכונות שלהם אינן מתאימות במובהק לשאר הבתים.
תוספות מאוחרות של רולינג בעייני לא תקפות פה כמו מה שהיא כתבה בספרים עצמם.

N o R i K o

New member
לדעתי פספסת לחלוטין את המהות של הבית

כמו הרבה אנשים, וחבל

Maldini Girl

New member
ולדעתי את נתת לו פרשנות עמוקה

מידי. אני לא מתייחסת לנכון או לא נכון. מצד שני אין גם צורך להתנשא..

N o R i K o

New member
אני באמת לא באה ממקום של התנשאות

אני באה ממקום של מישהי שבאמת אוהבת את סדרת הספרים הזו ובאמת מעריכה את רולינג על כל ההחלטות שלה, וושבת שהיא השקיעה וחשבה המון גם על בית הפלפאף, וחבל שבגלל כמה שורות אנשים החליטו להתייחס לבית הזה כאל "כל השאר".
סה"כ אמרתי את דעתי ואם כבר התגובה שלך הייתה מתנשאת מלכתחילה.

עד כאן להתנצחויות, חבל להרוס את אווירת הפורום הזה.

Maldini Girl

New member
וואי בחייך

איך הייתי מתנשאת? כשהבעתי את דעתי? אגב אם קראת את תגובתי ראית שבעצם לא סתרתי אותך אלא אמרתי שמה שאת אמרת הוא פועל יוצא של ״כל השאר״. וחבל לי שככה ראית את זה..
גם אני אוהבת את הספרים. מאד. בגלל זה אני עוקבת פה בפורום כבר שנים אם כי מגיבה מעט. ודעתי הייתה שונה משלך.

SiriusBlack

New member
יש משהו בדברייך אבל בנוסף

יש גם את הקטע של המשפחה...
אין הרבה (כמו סיריוס או טונקס למשל) שהפנימי התגבר על המורשת המשפחתית. שזה גם פקטור שמכריע -הרצון להשתייך לאותו בית כמו המשפחה. סיריוס היה אאוטסיידר במשפחה שלו עוד לפני שנבחר להיות בגריפינדור.

ואם כבר מה שדיברת על סנייפ, אפשר לומר את זה גם על רגולוס בלק.

למעלה