שלושת הקסמים הכי חזקים

../images/Emo28.gifשלושת הקסמים הכי חזקים../images/Emo58.gif

בספרים ישנם שלושה כישופים שמתוארים כחזקים ביותר, והם: 1. קסם הפידליוס. 2. ההגנה של לילי. 3. קסם הפטרונוס. 1. קסם הפידליוס - קסם הפידליוס מתואר לראשונה ב"אסיר מאזקבאן" ע"י קורנליוס פאדג', והוא מתואר כ"כישוף מורכב ביותר". פאדג' אומר: "במהלכו מצפינים סוד בתוך אדם יחיד כלשהו. המידע מוחבא בתוך אותו אדם, שומר-הסוד, ויותר אין כל אפשרות לגלות אותו - אלא אם כן, כמובן, שומר-הסוד מחליט לספר אותו. כל עוד שומר-הסוד סירב לדבר, את-יודעת-מי היה יכול להמשיך ולחפש בכפר שבו התגוררו לילי וג'יימס מכאן ועד הודעה חדשה, ולא למצוא אותם, אפילו אם האף שלו היה צמוד לחלון הסלון שלהם..." The Fidelius Charm - משמעות המילה Fidelity היא נאמנות. הפידליוס צ'ארם מתבסס על אדם נאמן, כלומר על חבר - שישמור את סודו של האדם המוחבא. סיריוס מתואר כחבר, כאנימגוס הוא הופך לכלב (= נאמן, החבר הטוב ביותר של האדם), ופיטר פטיגרו, המתואר כההיפך הגדול ביותר שיכול להיות מחבר, הופך לעכברוש (=בוגד). כלומר - הנאמנות של החברים שלנו מהווה מגן. 2. ההגנה של לילי - מתוארת לראשונה ב"אבן החכמים", ע"י דמבלדור: "אמא שלך מתה כדי להציל אותך. אם יש דבר אחד שאותו וולדמורט לא מצליח להבין, זאת אהבה. הוא לא הבין שאהבה חזקה כמו זו שאמך רחשה לך משאירה סימן עמוק. לא צלקת, לא סימן שנראה לעין... עצם זה שנאהבנו כל כך, אפילו אם האדם שאהב אותנו כבר איננו, זה יגן עלינו לנצח. זה בעור שלנו". וולדמורט מכנה את ההגנה של לילי בספר הרביעי "קסם עתיק", כי מה עתיק יותר מאהבה? כלומר - האהבה מהווה מגן נוסף. 3. קסם הפטרונוס - את הפטרונוס אנחנו פוגשים לראשונה ב"אסיר מאזקבאן", לופין מתאר את הפטרונוס כ"שומר-ראש שמתפקד כמגן בינך לבין הסוהרסן", ועוד אנחנו יודעים ש"כל פטרונוס מיוחד לקוסם שמגייס אותו", ומגייסים אותו "בעזרת לחש, שפועל אך ורק אם אתה מתרכז בכל מאודך בזיכרון אחד מאושר" - אקספקטו פטרונום. כשהארי רק מתחיל להשתמש בפטרונוס, הוא מנסה להפעיל זכרונות כמו טיסה ראשונה על מטאטא, ניצחון בקווידיץ', היום שבו הוא גילה שהוא קוסם... כל אלה מתוארים בסופו של דבר בספר השלישי ע"י הארי כ"לא חזקים מספיק"... עם התקדמות הספרים הזיכרון המועדף שלו מקבל את צורתם של רון והרמיוני, והוא חושב עליהם כשהוא מגייס את הפטרונוס. כלומר - המחשבה הכי חזקה והכי חיובית של הארי היא החברים שלו. הפטרונוס של הארי הוא אייל, כמו של אבא שלו, אותו אהב והעריץ. הפטרונוסים של ג'יימס ולילי הם אייל ואיילה (האם במקרה, או שמא הפטרונוס של לילי השתנה לאיילה לאחר שהתאהבה בג'יימס, או ההיפך?), הפטרונוס של סנייפ הוא איילה, כמו של לילי, אותה אהב. הפטרונוס של טונקס השתנה לזאב לאחר שהתאהבה בלופין. הפטרונוסים מגינים מפני הסוהרסנים - יצורים אשר גוזלים ממך כל רגש חיובי: שמחה, תקווה... כלומר - אלו החברים שלנו, האנשים אותם אנחנו אוהבים, שמגינים עלינו מפני הדברים הרעים, והם שמביאים לנו שמחה ותקווה ורגשות חיוביים. שלושת הקסמים הכי חזקים המתוארים ע"י רולינג הם בעצם קסם הנאמנות, קסם האהבה וקסם החברות. "אספטקטו פרטונום" = "אני מצפה לשומר שלי", בקסם הפידליוס יש "שומר-סוד", וההגנה של לילי "שומרת על הארי בחיים". האם ספרי "הארי פוטר" באמת מדברים על קסמים? דמבלדור אומר להארי ב"Deathly Hallows": "That wich Voldemort does not value, he takes no trouble to comprehend. Of house-elves and children's tales, of love, loyality, and innocence, Voldemort knows and understands nothing. Nothing. That they all have a power beyond his own, a power beyond the reach of any magic..." גמדוני-בית ואגדות ילדים, אהבה, נאמנות ותמימות... a power beyond the reach of any magic. בשבילי זה סיכם נפלא את כל המשמעות של הארי פוטר. כשמסתכלים על המסרים ועל המשמעות של הספרים, קשה למצוא שם קסם בכלל... הספרים לא מספרים לנו על קוסמים, ולא על טהורי-דם ו"בוצדמים", לא על ענקים ולא על גמדוני-בית, לא על אנשי זאב ולא על לחשים וכישופים. הספרים מדברים על אנשים רגילים שנלחמים על דבר חשוב, אנשים שמוצאים את האומץ ברגעים שבו הוא נוטה להיות חסר, על המלחמה בגזענות, אנשים שרוצים לחיות בשלום עם משפחותיהם ולא בפחד יומיומי. הספרים מדברים על מוגלגים. ולמוגלגים הרי אין שום יכולת קסם... מלבד שלושת הקסמים - הפטרונוס, הפידליוס והגנת האהבה - ואלו הקסמים הכי חזקים. הדבר הראשון שעולה לי כשאני חושבת על זה הוא שכל אחד צריך לבדוק האם הוא מסוגל להפיק פטרונוס, האם יש לו שומר-סוד לבצע פידליוס צ'ארם, והאם הוא שומר סוד של מישהו? האם יש מישהו שהוא מוכן למות למענו? האם יש מישהו שהוא גמדון-בית בשבילו? האם יש אדם מסויים אותו הוא רואה כאדם-זאב? האם יש משהו בעולם שמסמל עבורו את וולדמורט, והוא יהיה מוכן להילחם עד הסוף, עד שיעבור מן העולם? נראה לי, חשוב לחשוב על זה לפעמים, ולענות לעצמך בכנות. הדבר השני שעולה לי מכל זה הוא שעצם זה שאהבה, נאמנות וחברות קיימים בעולם שבו יש כל כך הרבה אכזריות, גזענות ושנאה, זה קסם... ועצם זה שאנחנו מסוגלים לומר "אקפקטו פטרונום" ומישהו יבוא לצדנו, זה בדיוק a power beyond the reach of any magic.... אז גם אם אנחנו קוראים ספרים על קסם ולפעמים רוצים להיות חלק מהעולם של הארי (נו, אתם יודעים, כמו שחברה שלי ואני קוראות לעצמנו 'הארי ורון', והחלום הכי גדול שלנו הוא לטוס ללונדון, להתנגש ברציף 9 ו-3/4 וליפול) אל לנו לשכוח שהקסם הכי גדול של הארי פוטר כבר קיים בחיינו

mbar30

New member
../images/Emo103.gif יופי של סיכום../images/Emo70.gif

נהניתי לקרא

Mellow29

New member
אחלה סיכום :) אבל הערה קטנה

בספר השלישי פרופ' פליטיק מסביר את אופן פעולת הכישוף ולא פאדג'.

talbd22

New member
כן, פאדג' זה בסרט, נדמה לי..

בכלמקרה, סיכום ממש ממש יפה!

כל כך יפה! כל כך נכון!../images/Emo47.gif

סיכמת בצורה מקסימה את אחת הסיבות שכל כך הרבה אנשים אוהבים את הספר.

Orion132

New member
../images/Emo45.gif זה ממש יפה

מעביר בדיוק את המסר של הספרים.

יש קסם יותר מסובך (לא ספוילר)

להפוך לאנימאגוס. זה קסם שדורש המון מאמץ וכפי שנאמר לנו יכול להשתבש בקלות.

LiLa BLiLa

New member
אי אפשר להגיד את זה...

אי אפשר בעיני להגיד "קסם יותר מסובך.." זה עינין של התקדמות..של צדדים חזקים יותר, לדעתי כל קוסם יודע לעשות כל דבר, קצת מסובך להסביר את זה.. עם מישהו הבין מה שניסיתי להגיד שיסביר.. וסיכום מאוד יפה!! הרבה פעמים קיוויתי לקבל מכתב.. באמת!!!! לפעמים לקחתי טוש ואמרתי כל מיני לחשים...אבל לא קשור.. אני סתם משוגעת.. אף פעם לא חשבתי שאני באמת נמצאת בקסם הזה.. וחוץ מזה.. ופה זה כבר ספוילר קטן לשביעי..ולא משמעותי.. קראתי את הפרק "מילות פרידה" ושני הפרקים שאחריו.. ובכלל אם הזמן שאני קוראת, אז הארי היה מאושר שגילה את האמת, אבל עולם הקוסמים הוא לא טוב. אני הרגשתי שהוא הרגיש שהוא מצטער שנכנס לזה.. גם אתם חושבים? סליחה על החפירה..

יפה כתבת ../images/Emo140.gif

באמת מעורר מחשבה. _________________________________________________________________________________ תרגמתי את הפרק האחרון של הארי פוטר 7, בואו לקרוא...

The Walrus

New member
כל הכבוד!

סיכום מעולה ומשכיל, שמעביר בצורה מאוד יפה את הקסם של הארי פוטר. כל הכבוד!

למעלה