צריכה עזרה

צריכה עזרה ../images/Emo53.gif

הי, כמו שכתבתי שבוע שעבר, אימצנו את טרי (ממור 74). אז לאחר ששבוע שעבר גרייסי היתה בהיסטריה כל הזמן, המשכנו להפריד ביניהן ולתת לגרייסי המון תשומת לב. (וכמובן גם לטרי). ושחררנו את טרי כל פעם קצת כשהיינו בבית, ובלילה וכשלא היינו בבית הפרדנו שוב. אז המצב באמת התחיל להשתפר, וגרייסי התחילה לנשוף קצת פחות (וכשטרי במרחק קצר יותר...) ונראה כאילו שלאט לאט זה הולך ומסתדר. אבל... מיום חמישי בערב טרי התחילה להכניס מכות מדי פעם לגרייסי, ועכשיו גרייסי שוב התחילה לפחד ממנה. זה לא קורה הרבה, אלא מדי פעם, טרי באה אליה (בלי שקרה כלום לפני זה) ומכניסה לה כאפה. היא גם נשכה אותנו איזה פעם פעמיים. כשאנחנו שמים את טרי בחדר היא מייללת כל הזמן. בלילה האחרון היא יללה כמעט כל הלילה. אבל בערב כשהיא יצאה לרגע היא ישר הלכה לגרייסי ונתנה לה מכה אז אי אפשר לתת לה להישאר בחוץ כשאנחנו לא משגיחים. אנחנו לא כל כך יודעים מה לעשות ואיך לשפר את המצב. אני מרגישה שעובר על טרי שבוע לא קל, וקשה לה עם זה שאנחנו סוגרים אותה בחדר (בלילה היא בחדר קטן, אבל במהלך היום היא גם קיבלה את החדר שינה ואז יש לה יותר מקום) אבל אנחנו משתדלים לתת לה תשומת לב, והמון ליטופים. אבל אנחנו רוצים שהיא תפסיק להכניס מכות לגרייסי. אחרת לא נוכל להשאיר אותן יחד, וטרי תצטרך להמשיך להיות סגורה בחדר ולהיות עצבנית וליילל כל הזמן, וגם את זה אנחנו לא רוצים. אנחנו יכולים לעשות משהו כדי לתקן את המצב? תודה.

toltol03

New member
טרי חכמה והיא יודעת למה היא סגורה

היא יודעת שהיא סגורה בגלל גרייסי .. אז היא באה ורביצה לה. אולי צריך לסגור אותה פחות .. אם אתם יכולים -תשנו עם גייסי בלילה -בחדר שינה כשהדלת סוגרה ..ושטרי תסתובב בבית .. כמובן צריך לתת המון אבל המון אהבה וצומת לב לשניהם הנשיכות שגייסי מקבלת הם חזקות ? יורד לה דם ? פצעים ? או משהו בסגנון ?.. אני חייבת לציין -שהחתול שלי עד עכשיו נושך את החתולה שלי הבוגרת יותר -אבל זה רק בגלל שהוא רוצה לשחק לפעמים היא עונה לדרישתו לשחק ולפעמים היא מתעצבנת והולכת למקום אחר אבל הוא לא עושה לה שום נזק

טרי בחוץ כל הזמן שאנחנו בבית

רק כשאנחנו יוצאים או הולכים לישון אנחנו סוגרים אותה. ננסה לסגור את גרייסי איתנו בלילה. אני מקווה שזה יעזור. הנשיכות לא חזקות. ולא קורה לגרייסי כלום היא רק נבהלת, בעיקר כי היא בורחת וקופצת על המדפים הגבוהים. בפעמים הראשונות לא התערבנו ונתנו להן להסתדר כי גרייסי מצליחה לברוח, אבל גרייסי שוב מתחילה לפחד ואנחנו לא רוצים שהיא שוב תהיה בהיסטריה כמו בהתחלה. כרגע זה עדיין בסדר, אבל אנחנו לא רוצים שזה ידרדר... לתת להן לריב קצת? זה לא יחמיר את הפחד של גרייסי? עד עכשיו כשהן רבו ניסינו לדבר אליהן בקול מרגיע, וללטף אותן. זה בסדר? או שעדיף להישאר בצד ולתת להן להסתדר? זה לא נראה לי משחק. זה יותר נראה שטרי כועסת על גרייסי ורוצה להעניש אותה או משהו כזה... אנחנו נותנים תשומת לב לשתיהן ואהבה, אני מקווה שהן יתחילו להסתדר... תודה על העזרה.

הכרויות ../images/Emo54.gif../images/Emo23.gif../images/Emo54.gif

שלום לך של גרייסי, ראשית - מוכרחה לציין כי שבוע הוא זמן קצר מאד להסתגלות של חתולים, ובמיוחד אם מדובר בחתולים בוגרים. כמו שכבר נאמר בשרשור רבות - צריך לתת לזה עוד זמן. לפעמים נכון לא להתערב – אולם כשמדובר בשתי חתולות (לא גורות קטנות), שמגיעות מרקעים מאד שונים זו מזו – רצוי אם נתקלים בבעיית הסתגלות הדדית לייצר תהליך הכרות הדדית מובנה יותר. טריי באה מבית בו הרבה חתולים – והיא רגילה לאינטראקציה עם עוד חתולים – היא "מדברת" "חתולית" של בית מרובה חתולים (ולעניין זה – בית מרובה חתולים הינו בית בו גר יותר מחתול אחד
). גרייסי לעומתה כנראה היתה מאז ומתמיד חתולה יחידה בבית – ואולי הגיעה אלייך בגיל רך מאוד – כשלא היתה לה אפשרות ממשית ללמוד "אטיקט" חתולי. פערי גילאים יכולים להשפיע גם: צריך להסתכל על הנקודה בה כל חתול נמצא בתהליך הבגרות החברתית שלו: חתולים מגיעים לבגרות חברתית כשהם בני שנתיים עד ארבע שנים, בגיל זה חתולים מתחילים "לבחון גבולות" אחד כלפי השני, וחלק מזה מתבצע בדרך שלנו לא תמיד נראית מנומסת
התנהגותנו כלפי החתולים – ביחד ולחוד – גם משפיעה על התנהגותם זה כלפי זה: אנחנו מהווים משאב מאד חשוב בעולמם של החתולים שחולקים איתנו את חייהם: אנחנו מקור לחום ואהבה – ובנו גם תלויים הרבה מאפיינים של הסביבה הנגישה לחתולים ושל שגרת החיים שלהם. תגובותינו יכולות גם להקצין או למתן תגובותיהם של החתולים זה כלפי זה. לכל חתול גם הטמפרמנט, ההיסטוריה והנסיבות שלו – ועל פיהן אפשר במידת הצורך לכייל את האופן בו נערוך את ההיכרות, אולם יחד עם זאת יש מספר פעולות שהוכחו כיעילות בנושא הפגשת חתולים זה עם זה לצורך שילובם בבית משותף לשניהם: המקובל בעריכת היכרות של חתול חדש לבית עם חתול ותיק הוא לעשות זאת בהדרגה: ההפרדה משמשת אותנו כדרך לאפשר הכרות "חוש אחד כל פעם": חתולים מתמודדים עם שינויים יותר טוב כשהם מגיעים לעט
ו"במנות קטנות"
חוש הריח:
תחילה מבצעים הצגת ריחות עקיפה - מלטפים את כל אחת מהחתולות במטלית רכה ולחה מעט על אזורי צידי הפה והפנים, המצח והסנטר - כל חתולה במטלית אחרת נקיה. את המטליות מניחים בהצלבה ב"טריטוריה" של כל חתולה. המטליות נושאות כל אחת את חתימת הריח האישית הידידותית של החתולות. עושים את הפעולה (כל פעם עם מטלית "טרייה") עד שאין תגובות של נשיפות או כיפכופים על המטליות.
מרגע שאין תגובות "עוינות" לריחות ה"מוצלבים" אפשר לעבור לשלב בו נייצר אסוציאציה חיובית לריח של החתולה "האחרת": אפשר להציע את מזון טעים – בקערה קטנה שמוגשת על גבי "מפה": מטלית נקיה שנושאת את ריח החתולה האחרת. כדאי להקפיד להאכיל בו זמנית משני צידי הדלת של ההפרדה, במרחק של מטר אחד לפחות מהדלת בשני הכיוונים. אם יש נשיפות והחתולות מאבדות ענין באוכל – כדאי להגדיל את המרחק ובאופן הדרגתי להקטין אותו עוד ועוד, עד שמגיעים לאכילה "צמודה" לדלת.
השלב הבא הוא העברת ריחות מחתולה לחתולה: שוב מטליות נקיות עם ריח "טרי": עם המטלית עם הריח של טריי נלטף את גרייס, ועם זו בעלת ריחה של גרייס נלטף את טריי וכך נגרום לערבוב ריחות. כל חתולה "תריח" קצת כמו חברתה ועל ידי כך יוצר ריח משותף ומוכר לשתי החתולות.
חוש הראיה:
כשהחתולות אוכלות בקרבה לדלת – עדיין משני צידיה(אבל עדיין לא בצמוד אליה) , אפשר לייצר מצב בו יוכלו לראות אחת את השניה, אם דרך צוהר מזוגג בדלת ואם על ידי יצירת חוצץ זמני עשוי מרשת. חשוב בשלב זה שלא תהיה עדיין אפשרות של מגע בין החתולות.
בנוסף לאפשרויות של הסתכלות הדדית בעת אכילה, מומלץ גם לקיים משחקים אינטראקיביים בו זמנית עם כל אחת מהחתולות, משני צידי הדלת, כשהן יכולות לראות זו את זו משחקות. לזה כמובן דרוש שיתוף פעולה עם עוד הולך על שתיים
מגע עקיף:
כשנגיע למצב בו החתולות יכולות להביט זו בזו מבלי לנשוף או לעסוק בתקשורת גופנית מאיימת (השטחת אוזניים לאחור, הצלפות חזקות בזנב, נעיצות עיניים) אפשר לעודד אותן לשחק ביחד משני צידי הדלת: משחילים מתחת לדלת שרוך שבשתי קצותיו קשורים צעצועים שהחתולות אוהבות – כשהכוונה היא שינהלו ביניהן משחק של "משוך בחבל"
בזמן שהן משחקות, לזכור לתת להן חטיף טעים ולהחמיא להן על זה שהן "משחקות יפה"
מגע ישיר מצומצם:
כשהן משחקות זו עם זו באופן הנ"ל כמה ימים – אפשר לפתוח את הדלת במידה שתאפשר החדרת יד חתולית פנימה – אבל לא יותר מזה – ולתת להן לחקור זו את זו כך, תוך כדי שמספקים כדורים קטנים או עכברי צעצוע כאביזרים למשחק
. עכשיו כדאי גם לעשות מדי פעם החלפת טריטוריות בין החתולות: להוציא את טריי במנשא מכוסה מהחדר לחדר אחר, ואז להזמין את גרייסי להכנס לחדר ולחקור אותו ואת ריחותיו. בזמן שגרייסי מבלה בחדר (רצוי עם קצת ליווי על מנת להנעים לה את הזמן ולתת לה חיזוקים חיוביים) – טריי יכולה להסתובב בבית ולהכיר אותו טוב יותר. אחרי "פסק הזמן" של ההחלפה – מכניסים שוב את טריי למנשא, לחדר אחר אליו אין לגרייס גישה, נותנים לגרייס לצאת מהחדר ורק אז- תוך כדי שמונעים מפגש בין השתיים, מחזירים את טריי לחדר.
אם הגענו עד כאן – הגענו לשלב המפגש הבלתי אמצעי: לאחר ששתיהן אכלו, שחקו והן כבר רגועות ומתלטפות, תהי עם גרייס במקום שנעים לה לשהות בו ובקשי ממישהו אחר שיפתח את הדלת לטריי, ויתן לה לצאת בקצב שלה. אם טריי מגיעה למקום בו את נמצאת עם גרייס – נסי להתעלם מהענין והמשיכי לפנק אותה או לשחק איתה. היי קשובה לשפת הגוף של החתולות, ובמידה שאת רואה התכוננות למתקפה – הסיחי את דעתן זו מזו בדרך חיובית, על ידי זריקת צעצוע לכל אחת מהן בכיוונים הפוכים זו מזו. חשוב שאת תהיי רגועה גם, ותשדרי בהתנהגותך ובקולך "עסקים כרגיל". גם אם יש מפגש "לא מוצלח" ויש קצת נשיפות או כפכופים, אל תרימי קולך ואל תנסי להפריד בידייך, אלא נסי להסיח את דעתן על ידי צעצוע – או תציבי בין החתולות חוצץ (קרטון גדול – למשל) שימנע מהן מגע וגם ינתק קשר עין ביניהן. אחרי אירוע כזה – הפרידי ביניהן עד שאת רואה שהחתולות רגועות (ההפרדה נותנת להן את ההזדמנות "להתקרר" – היא אינה עונש!), ונסי שנית. כתיבתו של התהליך ארוכה למדי - אולם ישומו יכול להיות עוד יותר ארוך, כשקצב ההתקדמות יוכתב תמיד על ידי תגובות החתולות. הניסיון מלמד שעל פי רוב הסתגלות הדדית בין חתולים בוגרים זה לזה נמשכת בין שבועיים לחודש, ויש כמובן חריגים לכאן או לכאן. חשוב שמרגע שמפגישים יהיה בבית ריבוי משאבים נגיש לשתי החתולות: אוכל ומים במספר מקומות בבית, לפחות 2 ארגזי חול – מרוחקים זה מזה (לא באותו החדר), הרבה צעצועים, הרבה תשומת לב, מבחר של מקומות גבוהים ומקומות מסתור אליהם תוכלנה החתולות לגשת כשהן רוצות להתבודד זו מזו מיוזמתן. אפשר ומומלץ לעשות שימוש חסר בושה ב"שוחד" : חטיפים טעימים, ליטופים, משחקי חקה ולייזר, "מסיבות" קטניפ. ותמיד לדאוג שכשהחתולות זו בנוכחותה של זו – אנחנו לא נגרום להן לבהלה או חוויות לא נעימות: כשהן ביחד – תמיד קורים דברים טובים בהצלחה ותעדכני, מרתה

יצורה

New member
../images/Emo47.gif

כרגיל כיף לקרוא את התשובות שלך, והתשובה גם מצורפת לטאגליינס לטובת כל מי שיאמץ חתול נוסף בעתיד (כן ירבו
)

mor74

New member
איזו תשובה מעניינת

הי מרתה ושלום לכל החברים החמודים אני עדיין בהלם מהתשובה העניינת והמפורטת והמוסברת כל כך בצורה קלה ונעימה לקריאה אפילו אני למדתי דברים חדשים..:) נראה לי שהכל יסתדר לטובה טרי היתה בחדר כמעט שנה ביחד עם פיצה חברתה היותר צעירה בשנה בערך וגם הן לא בהתחלה הסתדרו אבל בזכות פיצה העניינים הסתדרו מהר מאוד וטרי ממש התייחסה לפיצה כמו אל הגורה שלה.. היום פיצה לבד במקלחת מחכה לבית שייתן לה חיים יותר טובים (היא כבר 10 חודשים אצלי). אני רוצה לנצל את הדיון כאן ובבקשה ענקית לכולם להזכיר ששאבי ואנג'לה עדיין ממתינים בסבלנות לבית חדש שישכיח מהם את כל הטילטולים שעברו ביחד - אגב גם הם היו אצלי כמעט שנה במקומות נפרדים ונמסרו לבית ביחד ולקח להם עניין של מספר ימים והם חזרו אליי לפני חודש צמודים מתמיד ומתוקים מאוד מי שיאמץ אותם ממש יהיה מרוצה בחלקו (יש הרבה יתרונות באימוץ חתולים מעל גיל שנה...) אני עדיין מחכה לתמונות החדשות שעידו החמוד והמקסים עלי אדמות צילם בשבילי ואז אני אשתף אתכם כדאי לחכות!!! תודה מראש לכולם מור

תודה רבה על התשובה! + עדכון

אתמול בלילה לא הפרדתי בין טרי וגרייסי, במהלך הלילה הן רבו קצת, ולא התערבתי (רק צפיתי מרחוק שהן בסדר...) בבוקר מצאתי את גרייסי מנמנמת בכיור באמבטיה. הי נשפה על טרי כשהיא התקרבה, וטרי התרחקה. בזמן שקמתי והייתי ערה בבית גרייסי כן הסתובבה קצת בבית (ולא התחבאה כל הזמן) הן קצת רבו וגרייסי התחבאה. בהתחלה לא מצאתי איפה היא מתחבאת. ואחרי כמה דקות שקראתי לה והיא לא ענתה, טרי מצאה אותה בשבילי
היו שוב קצת נשיפות אבל בלי מכות. אח"כ במשך עשרים דקות גרייסי ישבה לידי על הספה וליטפתי אותה וטרי נמנמה על השולחן מולנו. רק כשטרי התקרבה קצת אז גרייסי נשפה עליה, אבל ליטפתי את שתיהן ודיברתי אליהן והרגעתי אותן. לפני שיצאתי גרייסי טפסה למדף גבוה (שטרי לא מצליחה להגיע אליו - אתמול היא נסתה ולא הצליחה להגיע...) והשארתי אותן יחד בלי הפרדה... אני מקווה שיהיה בסדר ושהן תסתדרנה. אני אעדכן בהמשך תודה לכולם על העזרה!!!

mor74

New member
בוקר טוב+ תמונה לתזכורת

נשמע יותר טוב ואפילו מעודד.. ההתנהגות של טרי נשמעת לי מוכר.. היא באמת תתחיל פחות לנשוף ולהיות יותר נינוחה ברגע שלא תסגרי אותה הרבה כי כך היא מנסה "להתנקם" והיא מוציאה על גרייסי. היו פעמים שטרי ופיצה היו בחדר אז הכל היה בסדר אבל שהעברתי אותן למקלחת (מכיוון ששאבי ואנגל'ה חזרו ורציתי לתת להם כמה שאפשר מרחב) אז העברתי אותן למקלחת ומאז טרי התנהגה אחרת אפילו שהיא היתה עם פיצה שהיא למדה כבר לאהוב אותה.. היא היתה מתנהגת אליי אחרת לא תמיד נחמדה וחברותית כמו קודם השתדללתי ללטף אותה ולנשק אותי ולצ'פר אותה בכל מיני דברים טובים קניתי הרבה צעצועים חדשים ולאט לאט זה הסתדר.. היא לא אהבה את המקלחת וכל הזדמנות היא היתה מנסה לצאת וכשהיא היתה יוצאת ישר רצה ל 4 החתולים שלי ומנסה להרביץ להם בכוונה בדר"כ על ידי "כאפות" לא רציניות. שהייתי נותנת לה אפשרות להסתובב בסלון היא היתה מאושרת..זה בא לידי ביטוי שהיא היתה "מתנגבת" עליי יותר ודורשת תשומת לב וכשהייתי מתכופפת ללטף אותה היא היתה מלקקת לי את היד. וזאת האמת של טרי - לכן את האופי שלה אני כבר מכירה היא תחמנית שהיא רוצה משהו ותמיד היא השיגה הכל כי לא יכולתי לעמוד בפניה:) היא ממש מותק שקטה ולא מזיקה לאף אחד. האמת שעם חתולים תמיד היה לי מזל.. כל מי שאימצתי מהרחוב וטיפלתי בו ידע כנראה "להעריך" את זה ותמיד היה חברותי ומתפנק. סליחה על האורך ותודה על ההבנה (זה היה חשוב לי שתדעו מי זו טרי) תצלמי תמונות חדשות של טרי

mor74

New member
עוד טרי תמונה מלפני חצי שנה

נכון שרואים שהיא טובה ולא מזיקה? פה היא מנקה את עצמה..

צילמתי הבוקר תמונות אבל...

שכחתי את הכבל של המצלמה בבית, אז אני אעלה אותן מחר...

דסק

New member
איזה כייף...זו תחילתה של ידידות

נפלאה. כל הכבוד לך על הדאגה, העשייה והאהבה שאת מעניקה להן.

toltol03

New member
אל תדאגי ../images/Emo98.gif

גרייסי תדע להסתדר .. תסימו יותר עין עליהם כשהם רבות ... אבל לא רצוי מאוד לא להתערב ובמיוחד לא לראות שאתם לוקחים צדדים ! (כמובן שצריך להתערב עם קורה משהו בינהם הרבה יותר ורק כפות ונשיכות נורמליות - עם יש סימני אלימות כלשהם ) חתולים הרבה יותר רגישים לבעלים שלהם ממה שחושבים עם יש עדיפות מסויימת של הבעלים בין החתולים הם מרגישים את זה ומראים את זה בדרכים שונות. אני באמת חושבת שאין סיבה לדאגה -זה מצב טבעי ונורמלי לגמרי לדעתי אולי כדי לשחרר את טרי בבית לגמרי .. בלילות בשביל השקט הנפשי שלכם ושל גרייסי רצוי אולי שתשנו עם גרייסי בלילה. אבל תסימו לב - שטרי לא תראה שאתם מכניסים את גרייסי לישון איתכם - היא תקנא .. שאלה קטנה- איך גרייסי מתנהגת שטרי בחדר סגורה? היא אוכל רגיל ? עושה צרכים רגיל? משחקת? .. הצלחה איתם זמן מבריא הכל ...הרבה סבלנות ואהבה צריך.. עם את רוצה את יכולה לעשות חיפוש בפורום של מצבים דומים לשלך ולראות את התגובות של אנשים אחרים ולראות מצבים שונים ואולי לראות תגובות של מרתה על המצבים האלה -היא מבינה בזה הכי טוב אני חושבת שאת יכולה פשוט לעשות חיפוש על השם משתמש של מרתה - "משתגעים על החתול" תגובות שלה ותגובות של אנשים אחרים במצבים דומים יכולים לעזור מאוד

נשתדל לא להתערב בריבים...

למרות שזה קשה לאמא דאגנית שכמוני לשבת בצד כשהבנות רבות... וננסה לשחרר את טרי בבית לגמרי. נראה איך יילך.. בקשר ללילה עם גרייסי, לסגור אותה איתנו בחדר? עם הארגז והמים והאוכל שלה? או שפשוט להכניס אותה איתנו לישון איתנו ולהשאיר את הדלת פתוחה? כשטרי סגורה אז גרייסי נראית בסדר גמור היא אוכלת ועושה צרכים כרגיל. והיא באה להתלטף אצלנו ולהתפנק עלינו, והיא גם קצת משחקת (היא גם למדה משחק מטרי.. בעבר כשהיינו משחקים איתה בכדור היא היתה תמיד מביאה אותו אלינו שנזרוק לה, וחוזר חלילה, ולא משחקת בו לבד, אבל עכשיו היא התחילה לשחק בו בעצמה, כמו טרי
) כשטרי בחוץ, אז בדרך כלל גרייסי מוצאת לה פינה בטוחה על מדף גבוה ומשם משקיפה במבט חשדני על טרי. אחרי כמה זמן היא מתחילה לנקר קצת, וכמעט להירדם וברגע האחרון היא שוב פוקחת עיניים כדי לא להפסיק לשמור... לפעמים היא מנמנת על הספה, וכל עוד טרי מסתובבת במרחק סביר היא בסדר, ואם טרי מתקרבת היא קצת נושפת עליה. ואז טרי מתקרבת יותר ונותנת לה כפכוף, וגרייסי בורחת. לפעמים טרי רודפת אחריה קצת, ולפעמים לא. אני מקווה שיהיה בסדר... תודה.

יצורה

New member
הרבה סבלנות

כשמדובר בשני חתולים בוגרים, לרוב זה לוקח הרבה זמן. קצת קשה לתת עצות, אצל כל שני חתולים זה שונה. יש כאלו שעדיף להפריד ביניהם ויש כאלו שישהו באותו חדר ויסתדרו מצויין. מכיוון ששתי החתולות כרגע כבר במתח, אני מציעה לחכות להתייעצות עם מרתה על מנת לא לגרום יותר נזק. ושוב, תתאזרי בסבלנות... אני עברתי דירה וצירפתי 2 חתולות בוגרות לעוד 3 חתולים בוגרים. לקח הרבה מאוד שבועות של כיפכופים, אבל עכשיו אני ישנה עם לפחות שני חתולים במיטה כל פעם, היה שווה לחכות :)

Noaal

New member
תגידי את האמת

את ישנה איתם כשהם מגלים התחשבות ומשאירים לך מקום..

הלוואי...

כרגע אני מוכנה להסתפק גם בשלום קר...
ובינתיים אני אחכה לתשובה של מרתה... תודה רבה!

למעלה