חתולה חולה כבר חודש והווטרינרים לא מצליחים להבין למה

סקווחטש

New member
חתולה חולה כבר חודש והווטרינרים לא מצליחים להבין למה

שלום,

לוציף בת שנה וחצי, מעוקרת ובריאה עד היום, חיה בדירה בלי אפשרות לצאת ובלי עוד חיות מחמד.

לפני כחודש התחילה הבעיה: הקאות חוזרות.
ללא שילשולים, ללא אובדן תאבון, מצב רוח ומרץ די רגילים.
בשלב מסויים ההקאות נפסקו כמעט לגמרי ונותרנו עם שני סימפטומים עיקשים: בחילות (מלקקת את השפתיים ועושה תנועות אי-נוחות בפה) והפסיקה לאכול גרגרים (אוכל שלפני כן אכלה בלי בעיה).
הצרכים - פיפי רגיל, קקי יש אבל בתדירות וכמות נמוכה יותר.
אוכלת כרגע רק פחיות שימורים או טונה.

הרופאים עשו בדיקות דם שונות (כולל לבלב), מספר צילומי רנטגן ואולטראסאונד,ולא מצאו כלום.
ההשערות היו גוף זר שבלעה או איזושהי דלקת/מחלה בדרכי העיכול.
נתנו אנטיביוטיקה ותרופות לקיבה ולהקאות פעמיים - כל אלו עזרו בהתחלה יותר ובפעם השניה כבר לא (אבל, כאמור, כבר הפסיקה להקיא).
היה שבוע שהבאנו לה המון משחה לכדורי פרווה, בשאיפה שאם משהו נתקע לה במערכת העיכול זה יחליק את זה החוצה.
לא עזר.
שבוע אחרי הבאנו לה כל יום כדורים שמורידים חומציות בקיבה - לא עוזר.
ניסינו אוכל טעים יותר (רויאל קנין במקום הנטורל באלנס שמביאים לה) וזה לא עזר. רק בהתחלה נישנשה בגלל הריח החדש ואז הרגישה רע מאוד כמה שעות.

יש אפשרות של אנדוסקופיה או של פתיחה של הבטן.
צילום עם חומר ניגודי לא אפשרי כי היא חתולה תוקפנית.

מה אומרים? נתקלתם/שמעם על משהו כזה?
למישהו יש השערה שלא הזכרתי?

תודה מראש לעוזרים

מחשבה מהירה

אני מניח שהתשובה היא "לא", אבל טוב לוודא: יש לכם איזשהם עציצים שלא ווידאתם לגביהם שהם לא רעילים לחתולים?

סקווחטש

New member
מחשבה מהירה יפה, ושכחתי להתייחס לזה

יש לנו שושנים צחורים וגם ליליות, שניהם הגיעו הביתה כשבוע-שלושה שבועות לפני שהכל התחיל. היא באה במגע עם כל העציצים ובין השאר אולי גם עם זה.
&nbsp
אבל הרחקנו ממנה את העציצים כבר לפני שבועיים והמצב לא משתפר.
כמו כן, הווטרינרים לא ייחסו לזה חשיבות...
&nbsp
למה עלה לך הכיוון הזה? מכיר תסמינים דומים להרעלה כזו?

לא מכיר תסמינים, פשוט חשבתי על זה כי אני מחזיק עציצים

והייתי צריך לבדוק טוב טוב מה יכול להישאר כשהכנסנו את הפוחחים שלנו לפני שנתיים. הייתי ממליץ לך לבדוק באתר של הASPCA על סימני הרעלה.

גורדיאן

New member
מה מצב הפה?

אני שואל בגלל התנועות והליקוק.
השיניים בריאות? (בלי חורים/אבן)
החניכיים בריאות? (פצעים וריור)
בהנחה שהחתולה מחוסנת אמנם הסיכוי לוירוס קליצי ואחרים נמוך, אבל בכל זאת.

סקווחטש

New member
אתם חדים פה! גם זה עניין שנבדק ושכחתי להזכיר -

כשהיא היתה מטושטשת הרופאה בדקה יסודי וגם אני העפתי מבט ולא ראינו שום דבר חריג בשיניים/חניכיים/לשון וכו'.
בכלל, בהתחלה אני חשבתי שתקוע לה משהו כשראיתי את תנועות הליקוק המוזרות, אבל במרפאה אמרו בבטחון שככה חתולים עושים כשיש להם בחילה.
&nbsp
לגבי הגוף הזר, לא הרחבתי מספיק - בערך שבוע אחרי שהכל התחיל מצאנו בקיא שלה, שבדרך כלל הוא נוזלי כמעט לגמרי, חתיכות של צעצוע. זו לא פעם ראשונה שהיא קורעת ובולעת חתיכות צעצועים.
בנוסף, ממש לפני שהכל התחיל האכלתי אותה בחתיכות דג פורל קטנות. מעכתי אותן כדי לוודא שאין עצמות דקות חבויות אבל יכול להיות שפיספסתי.
&nbsp
שורה תחתונה - יכול להיות שחתיכות צעצוע עדיין תקועות לה איפשהו שם או, לחלופין, שעצם היתה/נמצאת שם וגרמה לפציעה.
מה שכן, חשוב לומר שנעשו 4 זויות רנטגן עד כה, בזמנים שונים. הביטו בהן 4-5 רופאים ולא ראו כלום. גם אולטראסאונד נעשה ולא נמצא כלום...
אין חסימה, שהרי יש צואה...
תעלומה

Meirav Flum

New member
בדיוק יצאנו מסיפור דומה בעצמנו

הענין נפתר כשהחתול הקיא חצי כדור ספוג עצמאית. הוטרינר אמר שלא היה סיכוי לראות את זה ברנטגן ובאולטרסאונד (עבר את שניהם פעמיים). החתול קיבל כדור או עירוי או זריקה נגד בחילה (אחד מכל אחד בהזדמנויות שונות) וזה מה שעיכב דוקא את הוצאת החפץ. לפני שהוא הקיא את הכדור האופציה שנותרה על השולחן היא האופציה הניתוחית. אם זה נמשך כלכך הרבה זמן אולי בכל זאת לשקול זאת כדי לא להגיע למצב בו ההרעבה וההתייבשות יגרמו לנזק בלתי הפיך לחתולה...

סקווחטש

New member
מירב, תודה! אשמח לעוד פרטים -

כמה זמן החתול שלכם היה במצב הזה? מרגע שהתחילו ההקאות/בחילות וכו' ועד שהוא הקיא הכדור?
יש משהו שזירז את ההקאה של הצעצוע?
האם הוא נמנע מלאכול את הגרגרים היבשים עד שהקיא אותו?
&nbsp
&nbsp
&nbsp

Meirav Flum

New member
תשובות

כל הסיפור נמשך כחודש- בתחילה החתול הקיא לסרוגין יום כן יום לא והתייעצנו עם וטרינר טלפונית. ההקאות היו אלימות וכללו התעוותויות של החתול, הקאת נוזל עכור והזלת ריר רב. כשההקאה הפכה תכופה יותר ואף פעמיים ביום הופננו לצילום רנטגן. הצילום לא העלה ממצאים אך החתול קיבל עם הטשטוש גם חומר נגד הקאות והיתה הפוגה. יומיים אחרי החתול חזר להקיא ולקחנו אותו לוטרינר. הוא עבר בדיקת דם בטישטוש וקיבל עירוי תת עורי עם נוזלים וחומר נגד הקאות. בדיקות הדם הראו חתול במצוקה שלא אוכל ושותה ועם מדדים כלייתיים לא תקינים. בעצת הוטרינרית לקחנו אותו לבית החולים הוטרינרי במטרה לעשות אולטרסאונד וביופסיה. בבית החולים לקחו מדדים והיה לו חום קל, אישפזו אותו עם עירוי, אנטיביוטיקה, חומר נגד בחילות ומזון רטוב. כשחזרו על בדיקות הדם היה שיפור ןהאולטרסאונד לא העלה ממצאים. אחרי יומיים ללא הקאות הוא שוחרר הביתה עם אנטיביוטיקה וכדור גסטרו. יומיים אחרי הוא כבר הקיא שוב. חזרנו לאישפוז, חזרו על האולטרסאונד והרנטגן והחלו בתהליך שלילת רגישות למזון. הוא חובר שוב לעירוי נוזלים וחומר נגד הקאות וקיבל מזון היפואלרגני רטוב. כשהשתפר אחרי יום הוחלט להשאירו למעקב בתנאי פנסיון וביקשתי שינתקו אותו מהעירוי לצורך מעקב שתיה ושיתנו לו אוכל יבש כמו שמקבל בבית כדי לראות אם אוכל ושותה כראוי. לאחר יומיים ללא הקאות בהן החתול אכל, עשה צרכים ונראה חיוני למדי הוא שוחרר הביתה לסופש עם הנחיה שאם הוא מקיא הוא חוזר ביום ראשון ישר לניתוח. בשבת החתול הקיא ובמרכז השלולית מצאנו חצי כדור ספוג לעוס ומעוך. בהתייעצות עם הרופאה מבית החולים המשכנו לעקוב אך נראה שזה היה הגורם לכל הסאגה ולכן אין צורך לחזור לבית החולים לניתוח. מאז החתול אוכל, שותה, משחק, אין לו חום, לא מקבל אנטיביוטיקה ולא מקיא.
לטעמי כל החומרים נגד הקאה עיכבו את פליטת החפץ אולם במידה ולא היה מצליח להוציאו לבד האופציה שנשארה היא ניתוח ומאחר והחפץ לא נראה בצילום זה היה משחק ניחושים בעיקר. במהלך כל התקופה הוא הראה סימני רעב אך נמנע מלאכול ולשתות מלבד תחת ההשפעה של החומר נגד הקאות וגם אז אכל ממש ממש מעט. הוא סרב למזון רטוב בבית, אפילו כזה שאוהב במיוחד. בבית החולים נאמר לי שאוכל ובבית סרב לאוכל אך אחרי ההקאה הוא אוכל בתאבון רב את המזון היבש ההיפואלרגני. אם אצלכם ישנם עדויות ממשיות לאכילת חפץ זר (אצלי זה היה בגדר ניחוש כי הוא מפרק צעצועים ידוע ולא פעם שלפתי לו חוט מהפה שהיה חצי בלוע) כדי לשקול לזרז את התהליך ולהכנס לחדר ניתוח.

סקווחטש

New member
תודה רבה על הפירוט

תודה מירב.
אנחנו מחר לוקחים אותה לוטרינר שוב. המצב לא משתפר, להיפך.
היא משלשלת בימים האחרונים, עושה המון תנועות בחילה עם הפה, מתקשה לאכול מוצק. פחות נמרצת.
את הליליות הרחקנו אבל לא נראה לי שזה זה.
&nbsp
רנטגן ואולטראסאונד אין טעם לעשות בשלישית.
מאחר ואין אפשרות איתה לצילום עם חומר ניגודי, נבקש מהם מחר כנראה לעשות אנדוסקופיה, ואם יימצא סימן ממשי למשהו אז שינתחו ויוציאו.
יכול להיות ששבועיים וחצי שאנחנו דוחפים לה משחה וכדורים לקיבה רק עיכבו את ההקאה של מה שבלעה, אם זה אכן העניין.

Meirav Flum

New member
אולי כדאי כבר לקחת אותה לבית חולים

דברו עם הוטרינר, אני לא יודעת מה הם כן או לא עושים במרפאה אבל אולי כדאי לעשות אסקלציה. אם אתם לוקחים אותה לבית חולים אז ביום ראשון כי לא את כל הפרוצדורות עושים בסופש.

yaakii

New member
הייתה לי תקופה של הקאות של החתולה

כנראה בעקבות שימוש באמפולה מסויימת נגד פרעושים

סקווחטש

New member
חדשות טובות - התגלתה הבעיה, טופלה והחתולה החלימה!

אז לטובת כל מי שהתעניין וייעץ ולטובת הורים שבעתיד יתקלו בתסמינים דומים, הנה מה שהיה בסוף השבוע:

אחרי חודש ללא פתרון, בדיקות רבות וכיוונים שונים, החלטנו שצריך לעשות משהו דרסטי יותר.
אמנם החתולה מצליחה להתנהל באופן סביר, אבל התקשתה לאכול עדיין, היציאות היו מועטות מאוד (אפילו שילשלה לפעמים), סבלה מבחילות ונראה קצת רע - וכל זה נמשך תקופה ארוכה.
אז לקחנו אותה לרופא בחמישי בבוקר עם כוונה, אחרי שעשינו לעצמנו סדר בראש עם כל הרמזים והמידע החלקי שאספנו, לבקש אנדוסקופיה (הכנסת מעין צינור גמיש מיוחד דרך הושט עד לקיבה, שבקצהו מצלמה, וגם חוט/לולאה שיכולה לתפוס ולשלוף דברים).
הרופא הציע שתי אפשרויות: זריקת סטרואידים לכמה ימים ומעקב אחריה, בהנחה שיש סיכוי ומדובר במחלה אוטואימונית של המעי (...) וזה בעלות 45 שקלים, או את האנדוסקופיה בהרדמה מלאה (800 שקלים).
במזל ובשכל אמרנו בהחלטיות - האפשרות השניה.

כשחזרנו למרפאה לפנות ערב קיבלו את פנינו הצוות התלהבות.
מסתבר שהיה להם הרבה אקשן עם הגברת שלנו, וחדשות טובות בפיהם, או יותר נכון - חדשות טובות בתוך מיכל פלסטיק קטן - רובו של כדור צעצוע מעוכל בקושי, בגודל של ענב בערך. (שזה כמו שישב לנו בקיבה גוף זר בגודל ביצה בערך)
הדבר הזה ישב לה חודש בקיבה, וזה היה כל העניין.
4 צילומי רנטגן בזוויות וזמנים שונים ועוד אולטראסאונד לא ראו את זה.
מישושים, בדיקות דם שונות גם לא גילו שום דבר.
הכדורים, המשחה והזריקות השונות רק הורידו את הסיכוי שהיא היתה מצליחה להקיא אותו בעצמה. והסימפטומים - היו מעורפלים מדי.

הם סיפרו שאחרי שראו אותו במצלמה ניסה הרופא המיומן לעניין להשתמש בחוט כדי לשלוף, וכל הנסיונות נכשלו. הם הבינו שזה אומר שצריך לנתח (עוד טראומה לחתולה ועוד 2000 שקל לנו) והרופא עשה נסיון אחד נוסף - והצליח.

שאפו לבית החולים הוטרינרי בבאר שבע ולצוות המקצועי שם.
ותודה רבה לכל מי שניסה לעזור. אני חושב שבסופו של דבר הסיפור הדומה של מירב חידד אצלי את ההבנה שמכל האפשרויות זה כנראה משהו בקיבה, ומשם הגיעה הישועה.
רק בשמחות!

Yukita

Active member
מנהל
וואו!

אכן רק בשמחות! איזה יופי שהבעיה אותרה וכעת הגברת יכולה להתאושש בשקט!!!
&nbsp
וכל הכבוד לכם שממש ישבתם וניתחתם את המצב והגעתם להחלטה מושכלת כל כך. זה לא פשוט בכלל!!!

dimitrygo

Active member
מנהל
איזה חדשות מעולות! רק בריאות!

אני מניח שמקרה של מירב עזר לכם מאוד לקבל החלטה נכונה אז אני חושב שמגיע לה צל"ש על שיתוף ועזרה.
מעניין באמת ששני המקרים האלה מאוד דומים ובשניהם הבדיקות לא גילו כלום.

למעלה