תגובה למר POMPS היקר להודעה מחודש יוני.

טל יפה

New member
אני עם מר 20124

חברים וחברות יקרים,

בתור קצין בצה"ל אני מתקשה להתחבר לפוסט של אדם שמתרברב
בכך שהוא לא עושה כלום ואפילו לא מנסה לעשות משהו.

מה שיותר חמור שהודעה כזאת זוכה לטפיחות על השכם ואילו אדם
בעל ערכים שמנסה להסביר שאדם צריך לעשות את העבודה שלו
(אפילו אם הוא בצבא ולא בטכניון) זוכה לתגובות באורך הגלות
שתוקפות אותו.

חברים יקרים, אני מבין שחלקכם לא מרוצים אבל במקום לנסות ולחזק
אחד את השני ולהבין מה טוב במסלול אתם לא רק מדרדרים אחד את השני
אלא גם פוגעים במסלול העתודה שבעיני הוא אמנם לא מסלול טיס אבל
עדיין מסלול טוב ורלוונטי לאנשים רבים.

ד"א אני עתודאי להנדסת חשמל מהטכניון, בקרוב מאד בקבע ולא הבטיחו
לי מנה כפולה בחד"א כדי לשבח את המסלול.

לכל העתודאים הצעירים שהצליחו לשרוד ולקרוא את ההודעה הזאת בלי לרצות
לקפוץ מאולמן (או בניין מקביל באוניברסיטה אחרת) תתעודדו - העולם ורוד
יותר מחוץ לפורום הזה.

2disturbed

New member
אני מניח שהתכוונת גם אליי, לכן אנסה להסביר

ראשית, כפי שכבר כתבתי בעבר, אני שמח מאוד שיש אנשים שמרוצים מהשירות שלהם בצבא. זו המטרה של כולם כאן, לדעתי האישית.

מודה, אכן אשם בתגובות באורך הגלות, רק לא זוכר התקפות בתגובות אליו, או אל מישהו אחר שבא להגן על המסלול.

דיון בנושא הוא מאוד מבורך, רק צריך לשמור על דיון הוגן, מבלי לעוות את המציאות, ללכלך על הצד השני, או לצייר אותו באופן שלילי כדי לגרום לצד שלך להראות יותר טוב. ערכים וציוניות אפשר למצוא משני צידי המתרס, לא הוגן לנסות לנכס אותה רק לצד אחד.

2disturbed

New member
שמח שאפשרת לנהל את הדיון כאן

אינני יודע באיזו יחידה אתם משרתים, אוכל להגיב רק על סמך השירות שלי ושל חבריי ומההיכרות עם הנדסת מערכת בזמן השירות (כבר לא עתודאי). על סמך ניסיוני, מהנדס מערכת וקפ"ט לא מבצעים את אותה עבודה כלל וכלל. קפ"ט מגדיר את דרישות הלקוח (במקרה הטוב), מהנדס המערכת דואג לבצע אותן.
לקפ"טים שהכרתי לא הייתה שליטה על כוח האדם בחברה ולכן הם לא יכלו לנהל את כוח האדם או לוחות הזמנים, שתיים מאבני היסוד להנדסת מערכת, להבנתי.

"צהל לא השקיע ומשקיע מליונים בעתודאים" - הכשרתו של עתודאי לא מתקרבת לסכומים אלו וזה בסדר. רק חורה לי שאתה בוחר להשתמש בביטוי לא נכון שעלול להטעות.

אגב, אני מניח שביחידה שלכם לא כל עתודאי נוגע בהגדרת הדרישות. מה קורה אצלכם אחרי הגדרת הדרישות? מה עושה העתודאי לאחר מכן?

נ.ב. שמח לשמוע שישנם אנשים שאוהבים את העיסוק ומתמידים בו.

אלי20124

New member
שמח שאתה שמח

צהל כן משקיע במצטבר מליונים.

לגבי השוני בין הנדסת המערכת אתה אכן צודק אך קפט רציני כן מעורה בחברה, קובע לוחות זמנים ובנוגע לכח אדם אצלינו לפחו כן נפגשים ועובדים עם מהנדסי הפיתוח.

נכון ישנם עתודאים שלאחר שהפרויקט שלהם מבשיל או שהוא מועסק על פרויקט שסיים פיתוח, ישנו הפן האחזקתי, שיפורים ןכמו שהדגשתי להיות האבא והאמא של המערכת.

ישנן עתודאים בפיתוח פרופר, בקפ"טיות וכמובן גם באחזקה, וזה בסדר, גם שם ניתו להשפיע ולשפר מערכים.

לצערי מטעמי ב"ש לא אוכל לשתף דוגמאות.

אלי20124

New member
המשך

וזה לא רק הגדרת דרישות.

יש ניהול סקרים, קבלת חומר טכני ואישורו לפני הסקרים.
השתתפות בסקרים פנימיים בחברה והשפעה על התכן של המערכות.
ניהול דיוני מעקב רציניים ולא כפי שתיאר בציניות חברינו לפורום.
מציאת פתרונות בשיתוף התעשייה לבעיות שעולות במהלך הפיתוח.
קביעת האופן שבו יוכחו הדרישות שהוגדרו, ובמידה וישנן כשלונות, גם כאן חיפוש בשיתוף התעשייה אחר פתרונות ויישומם.

MoOsHoN17

New member
כל מה שאתה מתאר זו יוזמה אישית

כלומר, זה נחמד שתעשה אך אף אחד לא פוקד עליך לעשות את זה.

מה ההבדל? שזה מאוד תלוי בכמות הזמן הפנוי שלך, ברגע שמטילים עליך עשרות נעת"ים והכנות של מצגות ואיכות וכל מיני "שטויות של הצבא" כבר אין לך זמן ואנרגיה ליזום משלך....שזה מחזיר אותנו להודעה שלי בשירשור שבסוף הרבה מאוד תלוי בפיקוד מעליך...

אלי20124

New member
לא רק.

חלק מתפקידך זה ליזום את הנושאים הללו.

וזה לא שטויות של צבא, גם בתעשיות יש איכות וכו.. חשוב לא להפוך את זה לעיקר ומצגות זה חלק מהעבודה.

ואולי לך באמת אין זמן, אבל מה שתיאר הבחור שעניתי לו זה עודף של זמן

אני אומר לך תהיה חזק, הכל חולף, יש גם תקופות קשות אבל עוברים אותן וממשיכים הלאה :)

MoOsHoN17

New member
פעם היה לכל מחלקה נגד שדאג לכל "השטויות"

מבקר איכות, בטחון מידע, כיבוי אש, קורסים, מצגות סיכום וחציונים ומה לא...

ביטלו את התקן והפילו את זה על הקצינים בתור נע"ת

ואכן התקופה הקשה עוד מעט נגמרת תודה לאל :)

matanbil

New member
גם לא מליונים במצטבר

אם תסכום את כל ההשקעה בעתודאי בזמן הלימודים וגם את הפרשי השכר בזמן החובה והקבע, לא תגיע לרבע מיליון אפילו

2disturbed

New member
לפי המ"פ בקק"צ, עלות קק"צ בסיסי הייתה סביב

ה-20 אלף לאדם. בהנחה שזה המצב ושנדרשת השקעה דומה עבור ההשלמה החילית. נוסיף 8.5 אלף כפול 4 שנות לימוד - אם עד כאן אין טעות, אני עדיין בחמש ספרות.

לו הכשרה של עתודאי הייתה עולה מיליון אחד, בהתחשב במספר העתודאים, הכשרת העתודאים בלבד, ללא משכורות, הייתה מהווה כ-2.5 אחוזים מהתקציב המיועד לכוח אדם בצה"ל (משכורות ופנסיות).

הכשרה של תלפיון כנראה תהיה יותר קרובה לחצי מיליון, מכיוון שרובה נשענת על שירות החובה. מצד שני, אין כל כך הרבה תלפיונים.

שוב, ייתכן שטעיתי. לי זה לא מסתדר.

2disturbed

New member
קפ"ט במצב טוב יעסוק בחלק קטן מהנדסת מערכת

גם על פי מה שאתה תיארת. גם אני, בעוונותי, הייתי קפ"ט. ידוע לי עד איזו רזולוציה נכנס קפ"ט לניהול לוחות הזמנים או כוח האדם. אפשר לקבוע תאריך יעד לאבני דרך, שגם הן מאוד פלואידיות, אבל לא לכך התכוונתי. לתכנן משאבים (תוכניתנים, מהנדסים, ציוד שצריך להגיע, לשחרר צווארי בקבוק עוד לפני שנתקלים בהם) היא אחת המשימות העיקריות של מהנדס מערכת.

כדי שהקפ"ט יעסוק בשבריר מתוך הנדסת המערכת, הוא חייב להיכנס לפרויקט בפיתוח, שיהיו לו מפקדים טובים ושתוטל עליו מינימום בירוקרטיה. הרי אתה וודאי יודע שאורך החיים של מערכות בצבא הוא עשרות שנים ופיתוח מערכת אורך כעשירית מכך. מכאן נגזר שרוב הקפ"טים ישתלבו בפרויקט שאין בו פיתוח.

על הפן האחזקתי אחראים נגדים, בין אם עברו הכשרת טכנאי או לא, ומניסיון אישי - הם יודעים לעשות את העבודה הזאת מצוין. בפרויקט שסיים פיתוח לרוב לא מושקע תקציב חדש ולכן לא מפותח/מותאם בו דבר. אין צורך במהנדס למטרה זו.

לשפר מערכים היא צורה יפה לומר שגם אדם over-qualified יכול להכניס תועלת יחודית למשרה. באופן דומה אפשר להציב אנשים מוכשרים בכל תפקיד. בצורה זו ניתן להציבמהנדס תעשיה וניהול בתפקיד מחסנאי. שם וודאי יוכל לשפר מערכים.

הכרתי לא מעט עתודאים ששירתו כקפ"טים. אלו שהמשיכו להנדסת מערכת באזרחות הודו שתפקיד הקפ"ט כמעט כולו בירוקרטי ושהם למדו את הנדסת המערכת רק בתעשיה. לדעתי אין להם אינטרס אחר לומר זאת.

ואם אוכל לחזור לטענה שלך לגבי השקעת המיליונים, לדעתי טעות בידיך. ההשקעה לא מתקרבת לסכומים כאלו. העתודה ידועה כמסלול שמביא אנשים מוכשרים בשבריר העלות האמיתית שלהם וזאת מסיבה פשוטה מאוד - ההכשרה שלהם נעשית שלא על חשבון זמן השירות וכל מי שנכשל בהכשרה מחזיר את כל ההקשעה שנעשתה בו. במונחים של זמן וכסף, הכשרתו של עתודאי מקבילה להכשרה במסלול קצונה יעודית. זמן ההכשרה שלה על חשבון זמן השירות הוא כ-9 חודשים, בזמן שהכשרת קצין עתודאי אורכת כ-4 עד 5 חודשים. כך שמדובר על הפרש בן לפחות 4 חודשים. זה לא רק השכר שלה, אלא גם עלות אחזקת הבסיס בו היא מוכשרת, עלות הסגל וכו'.
ההשקעה בעתודאי היא נמוכה מאוד. לא מדובר בחיסרון, לכשעצמו.

תפקידו של הקפ"ט הוא לעסוק בעיקר בבירוקרטיה. לו תפקידו היה לבצע הנדסת מערכת, התעשייה הייתה מוותרת על העסקת מהנדס מערכת ומאפשרת לעתודאי לנהל מקומית את התוכניתנים והמהנדסים שלה. אוכל לתת לך דוגמאות של קפ"טים מצוינים (גם בעיני המפקדים, לא רק בעיני) שמידת ההבנה ההנדסית שלהם בפרויקט נמוכה מאוד. אבל הם עדיין קפ"טים טובים. מדוע? כי הם מסירים את כל המכשולים הבירוקרטיים מהפרויקט, כדי שלא יתקע.

ובנימה אישית, הלוואי שכל הקפ"טים יהיו מרוצים מתפקידם כמוך וימשיכו בתפקידם גם ללא קבע קשיח.

למעלה