לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1708917,089 עוקבים אודות עסקים

פורום עתודה

ברוכים הבאים לבית החם של העתודאים "האנשים הקטנים שעושים את ההבדל הגדול" עתודאים... מה אנחנו בעצם? חיילים? סטודנטים? כנראה שלא זה ולא זה. באקדמיה אנחנו חבורה של צעירים גאונים... לטוב ולרע. בצבא אנחנו כבר קצינים... אז? מה יש לנו כאן? דבר ראשון מקום להפגש בו עם עוד חבר'ה שנמצאים באותה סירה, מקום שנוכל להתעדכן בו בכל בחדשות הרלוונטיות אלינו, לאשר ולאשש את כל השמועות הנופלות עלינו. ננסה לתת מענה לכל בעיה שיש לעתודאי או להפנות למקום המתאים ביותר לפתרונה. כמו כן, ננסה לעזור לתלמידי תיכון שניצבים בפני צומת דרכים ומתלבטים האם להכנס למסלול העתודה.
אם אתם חדשים בפורום עתודה, הקפידו לקרוא את ההודעה לחדשים על מנת לחסוך לכם ולנו זמן ולספק מענה מהיר ומדוייק לשאלות (הקישור בראש עמוד הפורום) או בכתובת: http://users.tapuz.co.il/atuda/new.asp בקהילה תוכלו למצוא גם קישורים שונים: מוסדות להשכלה גבוהה, מוסדות צבאיים, טכנולוגיות רלוונטיות, חומר עיוני לגבי קורסים וכו`. הקהילה מעמידה לרשותכם מגוון עצום של מאמרים, שנכתבו בעמל רב ולאחר ניסיון של כותביהם. נצלו זאת וקראו את פנינות החוכמה הללו. תמצאו מידע רב גם ב"שאלות הנפוצות" ובאתר הפורום "הבוידעם" (קישור בראש עמוד הפורום).
חברי הפורום מבקשים להודות לשמש27, מנהלו של הפורום במשך שנתיים וחצי, החל מה-9.9.2002 - על ההשקעה האדירה, המסירות והאכפתיות, העזרה הבלתי-נגמרת לכולם, אך בעיקר על הפיכתו של הפורום לבית החם של העתודאים. אנו גם מבקשים להודות למנהלי הפורום שכיהנו בו בעבר ולקחו חלק בייסודו ב-10 השנים האחרונות.  ֿ

אנו תקווה שנוכל לעזור לכם בעזרת כל הידע והנסיון שצברנו במהלך שנותינו בין גלגלי המערכת הצבאית והאקדמית. אנו סבורים שנוכל ללמוד ממכם לא פחות, ואנו מברכים אתכם על הצטרפותכם לקהילת העתודאים הותיקה, היציבה, הגדולה והאמינה באינטרנט מאז ומעולם. נשמח מאוד לראות השתתפות פעילה מצדכם ולקבל מכם תגובות, הערות ,הארות, בקשות ,בעיות, הצעות או סתם מילה טובה.

שלכם תמיד, GVBlack

הנהלת הפורום:

אודות הפורום עתודה

ברוכים הבאים לבית החם של העתודאים "האנשים הקטנים שעושים את ההבדל הגדול" עתודאים... מה אנחנו בעצם? חיילים? סטודנטים? כנראה שלא זה ולא זה. באקדמיה אנחנו חבורה של צעירים גאונים... לטוב ולרע. בצבא אנחנו כבר קצינים... אז? מה יש לנו כאן? דבר ראשון מקום להפגש בו עם עוד חבר'ה שנמצאים באותה סירה, מקום שנוכל להתעדכן בו בכל בחדשות הרלוונטיות אלינו, לאשר ולאשש את כל השמועות הנופלות עלינו. ננסה לתת מענה לכל בעיה שיש לעתודאי או להפנות למקום המתאים ביותר לפתרונה. כמו כן, ננסה לעזור לתלמידי תיכון שניצבים בפני צומת דרכים ומתלבטים האם להכנס למסלול העתודה.
אם אתם חדשים בפורום עתודה, הקפידו לקרוא את ההודעה לחדשים על מנת לחסוך לכם ולנו זמן ולספק מענה מהיר ומדוייק לשאלות (הקישור בראש עמוד הפורום) או בכתובת: http://users.tapuz.co.il/atuda/new.asp בקהילה תוכלו למצוא גם קישורים שונים: מוסדות להשכלה גבוהה, מוסדות צבאיים, טכנולוגיות רלוונטיות, חומר עיוני לגבי קורסים וכו`. הקהילה מעמידה לרשותכם מגוון עצום של מאמרים, שנכתבו בעמל רב ולאחר ניסיון של כותביהם. נצלו זאת וקראו את פנינות החוכמה הללו. תמצאו מידע רב גם ב"שאלות הנפוצות" ובאתר הפורום "הבוידעם" (קישור בראש עמוד הפורום).
חברי הפורום מבקשים להודות לשמש27, מנהלו של הפורום במשך שנתיים וחצי, החל מה-9.9.2002 - על ההשקעה האדירה, המסירות והאכפתיות, העזרה הבלתי-נגמרת לכולם, אך בעיקר על הפיכתו של הפורום לבית החם של העתודאים. אנו גם מבקשים להודות למנהלי הפורום שכיהנו בו בעבר ולקחו חלק בייסודו ב-10 השנים האחרונות.  ֿ

אנו תקווה שנוכל לעזור לכם בעזרת כל הידע והנסיון שצברנו במהלך שנותינו בין גלגלי המערכת הצבאית והאקדמית. אנו סבורים שנוכל ללמוד ממכם לא פחות, ואנו מברכים אתכם על הצטרפותכם לקהילת העתודאים הותיקה, היציבה, הגדולה והאמינה באינטרנט מאז ומעולם. נשמח מאוד לראות השתתפות פעילה מצדכם ולקבל מכם תגובות, הערות ,הארות, בקשות ,בעיות, הצעות או סתם מילה טובה.

שלכם תמיד, GVBlack

לצפיה ב-' אירוח בפורום - רס"ן רוברט כהן '
אירוח בפורום - רס"ן רוברט כהן
<< ההודעה הנוכחית
25/07/2011 | 18:44
100
1021
ערב טוב לכולם :)

ביום חמישי הקרוב 28.7.2011 בשעה 18:00 יתארח בפורום רס"ן רוברט כהן – ראש מדור תכנון ומדיניות של מסלול העתודה שיענה על שאלות בנושא מדיניות הנוגעות לשירות עתודאים בחובה ובקבע בצה"ל. זאת בהמשך לשאלות שעלו בפורום בשבועיים האחרונים.

תוכלו לשרשר שאלות להודעה זו כבר עכשיו ורוברט יענה עליהן ביום חמישי.

בנימה אישית: לדעתי יש לנו כאן אפשרות מסוימת להשפיע, להעלות סוגיות שמפריעות לנו ולקבל גם מענה באותו היום. אשמח אם תישמר כאן רמת רמת דיון נאותה כדי שהאירוח יהיה מוצלח. יש ללא מעט חברי פורום שאלות והשגות לגבי שינויי המדיניות וזו הזדמנות טובה לקבל תשובה מוסמכת לגביהן. מי שמעוניין שאעלה את השאלות במקומו/ה יכול/ה לשלוח לי מסר ואעלה את השאלה בשמי.

תודה רבה,
2d
עתודה >>
לצפיה ב-'שלום רוברט'
שלום רוברט
25/07/2011 | 19:53
14
233
יש לי שאלה אחת, מאוד לא פשוטה שאשמח אם תוכל לענות עליה
למה זה נראה שצה"ל רק מנסה להבריח "מוחות צעירים" מהמסלול?

אני אנסה להסביר למה אני שואל את השאלה הזאת ע"י ציון כמה נקודות.
- זה נראה שמסלול העתודה האקדמית בשיא השפל, מתחילים לאשר כניסה למסלול מתוך המסגרת הצה"לית, שזה מכמה סיבות יכול להיות דבר טוב, למשל מהסיבה שלחייל יש כבר הכרות עם המערכת הצבאית וקל לו יותר להבין למה לצפות, אך מצד שני אני אישית מסתייג מטענה זו כיוון ששירות של עתודאי ושירותו של חייל רגיל לא דומים כלל וכלל.
- מדור עתודה מתנהל בצורה שלדעתי האישית היא מאוד ביזיונית, צריך להתקשר כמה וכמה פעמים כדי לקבל תשובה ברורה, יד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה.
- העניין האחרון[לא בדיוק האחרון, אחרון עלה עניין השחרור מהשנה האחרונה בקבע, אבל זה לא מעניין] שעלה בפורום הוא נושא התואר השני, לכאורה מספרים לכולם כמה שזה מדהים שאנחנו, האליטה[כמובן אחרי תלפיות, חבצלות, ברקים וכו'] של צה"ל, נפלה בחלקנו הזכות לצאת וללמוד ללימודי תואר שני, ככה שנעשיר את הידע שלנו וכן גם נוכל לתרום יותר במהלך שירותנו, אך מצד שני באה הגזירה שלא מאפשרת לנו לעשות זאת בתנאים שעליהם סיפרו לנו בכזאת התלהבות אם אנחנו "סרבני קצונה". למה קוראים לנו סרבני קצונה? עד כמה שידוע לי, קק"צ הוא קורס התנדבותי בדיוק כמו טייס, חובלים וסיירת מטכ"ל, למה שמישהו יכריח אותי לצאת וימנע ממני זכויות שמגיעות לי [אמנם אלה לא זכויות של כל חייל רגיל, אך כן, אלה הזכויות שלי בתור חייל במסגרת מסלול העתודה האקדמית].
בנוסף, לכאורה ממה שפורסם כאן בפורום, הגזירה המדוברת לא מבדילה בין חייל שלא רוצה לבין חייל שלא יכול לצאת, זה אבסורד.
אני מרגיש שמי שקובע את הגזרות האלה שכח שהוא פעם היה חייל בדרגת טוראי, גם הוא פעם התמרמר על המערכת, והרגיש שלא מבינים אותו ושלאף אחד מהדרגים הגבוהים לא אכפת ממנו, ככה אנחנו מרגישים, מבטיחים לנו חלומות מוגשמים ורק יורקים לנו בפרצוף. עושים הכל כדי שהדוחות יהיו יפים, אבל למעשה אין שום תיקונים, שום נקודות שימור-שיפור שבאמת יצאו לפועל.

אשמח אם תוכל להסביר או לפחות לנסות, למה לא מחליטים על סמינר של שניים-שלושה ימים, שכולו יעסוק בשיפור המסלול, שמכל מחזור ומחזור יוזמנו כמה עתודאים ויהיו ישיבות, שעתודאים יחד עם קצינים שבסופו של דבר בעלי הכוח לשנות את המסלול בפועל ויעלו רעיונות, ישאלו, ולבסוף יכינו מצגת כמו שאוהבים בצה"ל, ויציגו אותה לדרגים הרלוונטיים. זה יכול להיות מעולה, ואני מאמין שיהיו מספיק עתודאים שישמחו להגיע לכנס כזה, כל עוד כנס כזה באמת יביא לשינוי ויתייחסו לטענותיהם ברצינות וינתחו אותן בחכמה.

בסוף יצא ששאלתי עוד כמה שאלות, אבל אני מאמין שתסלח לי על שהטעיתי אותך.

תודה רבה ושבוע נעים,
אנדריי
עתודה >>
לצפיה ב-'ערב טוב'
ערב טוב
28/07/2011 | 18:02
220
ערב טוב לכולם,
מודה על הסכמתכם לארח אותי בפורום. זמן רב לא הייתי כאן. מי שלא מכיר, אני בתפקידי מזה כשנתיים לאחר תפקיד של ארבע שנים כרמ"ד איתור למסלול העתודה. כפי שסיכמתי עם מנהל הפורום, אשיב לכל שאלה, גם אם היא "קשה",כל עוד ששומרים על תרבות דיון נאותה.
עתודה >>
לצפיה ב-'לימודים תוך כדי שירות'
לימודים תוך כדי שירות
28/07/2011 | 18:09
10
504
ערב טוב,
תחילה מבקש להתייחס לנושא לימודי תואר שני תוך כדי שירות.
לצערי חלק מהתגובות כאן מתבססות על מידע שגוי.
חשוב לנו להדגיש כי המדיניות אינה מכוונת לכלל ציבור הקמ"אות, אלא רק לחלק קטן מאוכלוסייה זו, אשר למרות ההכרות עם תפיסת המסלול לפיה עתודאי = קצין, הם קיבלו החלטה ומסרבים לצאת לקורס הקצינים.  
כאמור, בתפיסת היסוד של המסלול, מדובר במסלול לקצונה. נושא זה מודגש בכל הפרסומים שלנו, בכנסים, בפעילות בבתי ספר וכו'.  מועמד למסלול נדרש להיות בעל נתוני קצונה, המיון האישיותי המקדים בוחן את התאמת המועמדים לקצונה והדרגה הזמנית המוענקת לעתודאים בתום הלימודים היא דרגת קצין מקצועי אקדמאי.
היציאה ללימודים תוך כדי שירות היא הטבה אשר ניתנת לעתודאים בלבד, ולכן, החלטנו כי מי שמסרב לצאת לקצונה, לא יהיה זכאי להטבה זו.
נכון שהקורס התנדבותי, אבל מובהר כי זהו חלק מהמסלול ומי שנכנס למסלול צריך להבין שזה חלק ממנו.
כמובן שיהיו יוצאים מן הכלל. ברור לנו כי לא כל העתודאים יצאו לקורס קצינים. מי שאינו מתאים לקורס הקצינים (לדוגמא, מסיבות רפואיות, אישיות או כל סיבה מוצדקת אחרת) בוודאי שיוכל ללמוד תוך כדי שירות.  
עתודה >>
לצפיה ב-'שאלת הבהרה קטנה'
שאלת הבהרה קטנה
28/07/2011 | 18:21
4
201
ערב טוב רוברט, ברוך הבא לפורום.

שאלה הבהרה קטנה לגבי אי התאמה מסיבה רפואית: אם עתודאי נמצא במהלך ועדה רפואית (בשל שינוי במצבו הבריאותי) או שהוא ממתין ליציאה לבה"ד 12 (כלומר, כשיר לקורס קצינים, רק לא לבה"ד 1), האם ימנעו ממנו את אישור הלימודים?
עתודה >>
לצפיה ב-'תשובה:'
תשובה:
28/07/2011 | 18:37
3
166
ערב טוב,
מי שמחזיק פטור רפואי מיציאה לבית הספר לקצינים מהגורם הרלוונטי בחיל הרפואה ( ענף רפואה תעסוקתית), אכן יכול לצאת ללימודים.
עתודה >>
לצפיה ב-'האם עתודאי בעל פרופיל 30 פטור מיציאה לקק"צ?'
האם עתודאי בעל פרופיל 30 פטור מיציאה לקק"צ?
28/07/2011 | 18:55
2
238
אני מניח שאדם כזה לא פסול ליציאה לקק"צ, מכיוון שהוא יכול לצאת לבה"ד 12.

אם הבנתי נכון, רק עתודאי שיסרב לצאת לקצונה תשלל ממנו הזכות לצאת ללימודים (אנא תקן אותי אם אני טועה). אם כך, נדמה לי שניתן היה לעשות זאת גם בעבר, שכן הלימודים היו מותנים באישור מהמפקדים.
עתודה >>
תשובה:
28/07/2011 | 19:03
1
182
אכן בעל פרופיל רפואי 30 פטור.
עתודה >>
לצפיה ב-'תודה רבה :)'
תודה רבה :)
28/07/2011 | 19:11
79
לצפיה ב-'ומה לגבי'
ומה לגבי
28/07/2011 | 18:30
139
אנשים שמתאימים לקורס קצינים, אבל לא מתאפשר להם לצאת מסיבות שלא קשורות בהם (אלא למשל, במקום בו הם משרתים)?
מה לגבי מי שלא עבר את מבדקי הקצונה?
ומה לגבי מי שלא עבר את ההכנה, או יצא לקורס ונפל במבחני הכושר, או מסיבה אחרת?

ומה לגבי מסלול אקדמיזציה? הבנתי שבשנה הקרובה זה משתנה, אבל עד עכשיו לא נעשו במסגרת המסלול שום מבחנים מקדימים לקצונה, ואין שום דרישת התאמה לקצונה.

עתודה >>
לצפיה ב-'ומי מחליט מי "אינו מתאים לקורס קצינים"?'
ומי מחליט מי "אינו מתאים לקורס קצינים"?
28/07/2011 | 18:47
2
153
לפי מה קובעים אם הסיבה מספיק טובה או לא?
מה ההגדרה ל-"סיבה מוצדקת"?

ולמה לא אומרים את זה למלש"בים ולעתודאים בלימודים?
עתודה >>
תשובה:
28/07/2011 | 19:00
180
ערב טוב,
עתודאי אשר מפקדיו סבורים שאינו מתאים לקורס הקצינים, יסכמו זאת בכתב והעתודאי יובא לראיון בפני קצין בכיר בדרגת אלוף-משנה ומעלה בחיל בו משרת. אותו קצין יעביר את המלצתו למנט"ם לאישור.
עתודה >>
לצפיה ב-'המשך:'
המשך:
28/07/2011 | 19:01
154
להמשך שאלתך - ראה תשובתי ל"אשת אשכולות", כאן למטה.
עתודה >>
לצפיה ב-'תודה רבה על תשובתך '
תודה רבה על תשובתך
28/07/2011 | 19:21
69
לצפיה ב-'תשובה לשאלתך:'
תשובה לשאלתך:
28/07/2011 | 18:14
1
130
שלום רב,
האישור שניתן להוצאת חיילים בשירות חובה ללימודים במסגרת מסלול העתודה האקדמית נובע משתי סיבות עיקריות: החילות ביקשו, והחיילים ביקשו.  קיבלנו בקשות רבות מצד חיילים וחיילות בשירות חובה שלאחר פרק זמן מסוים בשירות הבינו כי בכל זאת ייעודם היה להיות עתודאים. לצד בקשות החיילים, מספר חילות הצטרפו לבקשות החיילים להוצאתם ללימודים. החלטנו ללכת על זה כפיילוט, בהיקפים מצומצמים, ולאחר שנה נחליט כיצד ממשיכים הלאה.
לגבי מדור עתודה – המדור עבר שינויים רבים לאורך השנים האחרונות. אנו רואים שיפור ניכר בשירות הניתן לעתודאים בלימודים. במהלך התקופה הקרובה המדור עתיד לעבור שינויים נוספים בחיזוק מוקד הפניות ובחינת המבנה הארגוני.
לעניין התואר השני ראה התייחסותי לעיל.
לגבי סמינר של שניים / שלושה ימים: אני לא חושב שנדרש מספר ימים. אנו מקיימים פגישות תכליתיות בנושאים מגוונים הקשורים במסלול העתודה, ביניהן גם קבוצות מיקוד בהשתתפות עתודאים בלימודים ובשירות בכלל החילות. חלק מהכותבים כאן היו אצלי במשרד על-פי להזמנתי האישית. כל מי שמעוניין להיפגש איתי ולקיים שיחה עניינית ומועילה מוזמן לעשות כן (זה ידרוש מכם להזדהות...).  אנו פתוחים לשמוע כל הצעה או רעיון אשר יקדמו את המסלול. בימים אלו אנו מתכננים את הקבוצה הבאה - ללומדי ובוגרי הנדסת חשמל. מי שמעוניין להשתתף, בהחלט מוזמן לפנות אליי.
עתודה >>
לצפיה ב-'תודה לך על התשובות!'
תודה לך על התשובות!
28/07/2011 | 18:25
90
אני מתקשה לקבל את הטענה שקק"צ זה התנדבותי אך עדיין מחייבים עתודאים, לפעמים אפילו באיומים באיומים לעשות אותו.
אני לא זוכר שכשאני התמיינתי לעתודה [וזה קרה פעמיים] הדגישו בפניי בצורה ברורה שקק"צ הוא חלק מהמסלול, כן הדגישו את עניין הדרגות, הסבירו מה זה קמ"א והסבירו מה קורה אם קמ"א יוצא לקק"צ, ואמרו שחשוב שנצא לקק"צ, אך אף פעם לא הסבירו והדגישו שקק"צ הוא חלק מהמסלול, ואנחנו מעין מחוייבים לעשותו, זה לא הוגן ולא צודק לחלק גזרות כאלה, כאשר לדעתי האישית, הבעיה היא בהצגה שלכם את המסלול.
אולי אתם צריכים לבדוק עד כמה ברור בהסברים שלכם שזה מה שאתם רוצים ולזה אתם מתכוונים, אולי כרגע אתם מציגים את העניין ככזה, אך לפני 3-4 שנים זה לא היה ככה, לפחות לא זכור לי שזה היה ככה.

יום נעים,
אנדריי
עתודה >>
לצפיה ב-'שאלה אחת פשוטה לי אליך:'
שאלה אחת פשוטה לי אליך:
25/07/2011 | 19:56
2
188
מדוע אתם מוציאים פקודה שמונעת מקמ"אות לעשות תואר שני, אם חלקם מאוד מאוד רצו לצאת לקק"צ ולא יצאו עד כה משלל סיבות (מפקדים, בריאותיות, מבד"ק וכיו"ב)?
מדוע אתם גוזלים מאיתנו, בכך, את כבשת הרש?
עתודה >>
לצפיה ב-''
25/07/2011 | 20:43
32
תשובה:
28/07/2011 | 18:15
155
שלום רב,
ראה את התייחסותי לנושא לדעיל.
עתודה >>
לצפיה ב-'שאלה של מוטיבציה'
שאלה של מוטיבציה
25/07/2011 | 20:12
4
163
בהמשך למה שנשאל - צה"ל משקיע מאמצים ומשאבים בגיוס והכשרת עתודאים במקצועות השונים. למה לא לנסות לשמור עליהם במערכת? סיפורים כמו "7 סרנים מתחרים על תקן רס"ן אחד", או קא"בים שלא ממשיכים לקבע נוסף, למרות שייתכן ונבצר מהם לעשות את הקק"צ משלל סיבות מגוונות, באמת גורמים לחשוב למה במקום לשמור את מה שהצליח צה"ל להשיג, רק "מנסים" להבריח?
עתודה >>
תשובה:
28/07/2011 | 18:17
157
שלום רב,
אנו אכן מעוניינים בשמירת את הטובים ביותר ולראות אותם ממשיכים איתנו לשנים נוספות בקבע. אבל ברור שבסוף ככל שעולים במדרג הדרגות, כמות התפקידים הולכת ומצטמצמת. בשנים האחרונות הופנו הרבה משאבים ספציפית לסרנים הטכנולוגיים, כדי לאפשר לטובים ולמתאימים ביותר להמשיך בשירות צבאי. מסלול העתודה בונה את התשתית לשדרת הפיקוד הטכנולוגי בצה"ל. ריבוי הסרנים המתמודדים על תפקידי הרב-סרן מצביע על רצון להמשיך ולשרת בצה"ל בקבע ומאפשר למפקדים לבחור את הטובים ביותר.
עתודה >>
לצפיה ב-'אי אפשר לקשור חמור לעץ והוא יהיה רס"ן '
אי אפשר לקשור חמור לעץ והוא יהיה רס"ן
28/07/2011 | 19:26
2
180
אחרי כמה שנים.
אין שום קשר בין מסלול העתודה לזה שעל כל תקן רס"ן מתמודדים בממוצע 6-7 סרנים. כמות כזו של מתמודדים קיימת כמעט בכל הצבא. מה לעשות, אם בתחילת שנות האלפיים, משרד האוצר קאה כמה עולה למדינה הפנסיה של פורשי צה"ל, והחליט בין השאר לקצץ גם שם.
ניתן כרגע להגיד בבירור שצה"ל לא מבטיח תעסוקה, בייחוד לאחר העלאת גיל הפרישה אצל הג'ובניקים הדרגתיות ל-50.
מסלול העתודה אולי הבטיח לך קריירה צבאית, אבל מי אמר ששחרור אחרי 7 שנים בקבע זוטר בדרגת סרן היא לא קריירה צבאית ? מי אשם, שאתה חולם לחמם את הכיסא בצה"ל עד דרגת סא"ל לפחות ואחר כך לפרוש לפנסיה בטוחה, אבל זה פשוט לא מובטח ?
עתודה >>
לצפיה ב-'טווווווב.....'
טווווווב.....
29/07/2011 | 12:19
106
לא ברור לי מה אתה רוצה. לא הצעתי להם לקשור חמורים לעצים. וברור שאין קשר בין כמות התקנים למסלול העתודה. מה ששאלתי למעשה היה למה אין תיעדוף בהצעת התקנים לעתודאים.

מסלול העתודה לא מבטיח קריירה צבאית (אלא אם כן אתה מגדיר קריירה כ7 שנים ואז המצב עגום...), ואין טעם בהצהרות מגעילות שמישהו "חולם לחמם את הכיסא עד סא"ל" כשאתה לא מכיר או יודע משהו עליו. ואסיים ובזה.
עתודה >>
לצפיה ב-''
29/07/2011 | 18:30
31
לצפיה ב-'תואר שני'
תואר שני
25/07/2011 | 21:16
3
127
למה בכלל למנוע לימודים לתואר שני בגלל קק"צ?
הבטיחו לנו שיאפשרו ללמוד והזכירו את זה המון פעמים כחלק מתנאי המסלול.
אם היו אומרים שהאפשרות הזאת מותנת ביציאה לקק"צ ככל הנראה לא הייתי נרשמת לעתודה מלכתחילה.

ומה קורה אם לא יוצאים לקק"צ מסיבות אישיות- רפואי, משפחתי (למשל ילדים) וכו'?

ומה קורה אם לא רוצים להוציא את החייל?
נאמר לנו במפורש בחיל התקשוב שהם לא מוציאים מיד אלא אחרי שנתיים בערך, ואז עד שעושים את הקק"צ כבר נגמר החובה. מה אז? בחורה שמשרתת שנתיים ולומדת אחרי זה לתואר ראשון כבר תתחיל את התואר השני באותו הזמן... איפה היתרון של "ללמוד בגיל צעיר"?

ושאלה קצת יותר כללית-
אם מדור עתודה מבטיח דברים ומשנה אותם על דעת עצמו בניגוד לכל ההבטחות, ואפילו לא טורח להודיע על זה לעתודאים (לא יצאה אף הודעה לעתודאים שלומדים עכשיו. זה לא אמור לעניין אותנו? לא קשור אלינו בדרך כלשהי?), איך אנחנו אמורים לסמוך על הצבא??
עתודה >>
לצפיה ב-''
25/07/2011 | 22:43
1
53
נציגים של מדור עתודה שהרצו בבית הספר התיכון ובכנסים של התוכנית, הדגישו שוב ושוב את האפשרות ליציאה לתואר ראשון, הציגו אותה כאחד היתרונות המרכזיים של המסלול ואף טענו שרוב העתודאים מסיימים תואר שני עד סוף הקבע (שזו טענה שגם לפני השינוי המתוכנן נכונותה מוטלת מאוד בספק...).
עתודה >>
תשובה:
28/07/2011 | 18:22
112
שלום רב,
אכן רוב העתודאים מסיימים את התואר השני עד סוף הקבע. אנו רואים זאת לפי היקף התארים השניים המוזנים במערכות  כח-האדם של צה"ל
עתודה >>
תשובה:
28/07/2011 | 18:18
104
שלום רב,
ראי בבקשה את התייחסותי דלעיל.
עתודה >>
לצפיה ב-'עתודאי - בין חובה לקבע'
עתודאי - בין חובה לקבע
25/07/2011 | 22:13
1
145
שלום דוקטור

הנה לך תיאור מצב:
עתודאי הינו החייל בין הטובים  שאפשר לקבל. עם בגרות מלאה כמובן (בלי הצורך במיוחדות למינהן לצורך השלמה) עם תואר ראשון ובוגר עקב החיים באקדמיה
יחד עם זאת היחס אליו הוא אל קצין בקבע מבחינת שעות העבודה והעומס אך ללא התנאים.

מנגד עתודאים לא ״זוכים״ להטבות וזכויות כשל חיילי החובה הרגילים כגון תרבות יום א׳

עתודאי בחובה מקבל יחס של חייל חובה ( ולא של קצין) מבחינת גורמים אחרים כגון ת״ש ומרפאה כאילו היה אחרון החיילים  תוך השמטת הפרט הקטן שעתודאי בחובה הוא בעצם באמצע שנות העשרים לחייו בשונה ממרבית חיילי החובה שעוד לא הגיעו לגיל 20.

יוצא שעתודאי עובד כאליו בקבע עם תנאים של חובה. זה בעיקר משפיל וגורם לדעה שלילית על המסלול.

למה לא ליצור סטטוס שירות חדש של עתידי בחובה בו הוא למרבית ההטבות של אנשי קבע כגון ת״ש קבע, מרפאת אנשי קבע, חבר. אלו דברים קטנים שיכולים להשפיע על אופי השירות והחוויה וזאת בלי לגעת במשכורת בכלל.
נזכיר במשפט קצר אך חשוב שבמשך 7 שנים עתודאי לא מפריש לפנסיה וזה קריטי מאוד. למה לא ליצור במסגרת המסלול המיוחד הפרשות לפנסיה ולקרן (כמו של אנשי קבע) כבר מהיום הראשון בשירות חובה (אפשר גם מהיום הראשון ללימודים או אפילו מיום החתימה) זה יכול לשנות פלאים את אופי השירות.

בפועל מקבלים קצין שעובד קשה ולא מתוגמל באופן ראוי כך שחווית השירות נפגעת, ובעידן הטכנולוגיה הכל יוצא החוצה ולמסלול בעתודה יוצא שם רע שכל מאמצי השיווק לא מצליחים לתקן שכן הפורומים למינהם והאינטרנט בכלל מגיע לכולם וכנס שיווק לא מצליח. נקודה
עתודה >>
תשובה:
28/07/2011 | 18:22
141
שלום רב,
אנו מבצעים פעילויות כדי לבדל את אוכלוסיית העתודאים משאר האוכלוסיות בחובה, תוך שימור מעמד הלוחמים כמעמד הגבוה ביותר. יחד עם זאת, לא ניתן לתת תנאי שירות קבע למי שטרם ביצע את שירות החובה על-פי חוק.
עתודה >>
לצפיה ב-'התייחסות לנציג מנט"ם'
התייחסות לנציג מנט"ם
26/07/2011 | 10:02
1
145
שלום רוברט,

ראשית, רציתי לציין לטובה את הנכונות שלך להתארח בפורום ולענות על שאלות שוודאי לא יהיו פשוטות.

ההערה שלי היא דווקא לא לגבי פעולה ספציפית של מנט"ם אלא לגבי המדיניות שלכם.

ההתרשמות שלי היא שהעשייה שלכם היא רצף פעולות בלתי פוסק לטפל בסימפטומים השליליים של התנהגות חלק מהעתודאים בשירות במקום לטפל בבעיות השורש במסלול.

אני מבין כמובן את המדדים שעל פיהם מנט"ם ואתה נמדדים: מיצוי העתודאים לקצונה, מיצוי העתודאים בקבע ומרוב השתעבדות למדדים הללו, אני חושב שאתם פוגעים במסלול, ביוקרה שלו ובמשרתים בו. המטרה היא הצלחת המסלול! לא המדדים!

כך יוצא שבמקום להוביל את המסלול, הפכתם לגוף מאוד תגובתי. רוב הפעולות שלכם הן תגובה שנועדה לקומץ לא רצוי אשר בסופו של דבר משפיעה על כל העתודאים.

אתם מנסים לטפל ב"סרבני הקצונה" ע"י סנקציות, אך כפי שנאמר לא פעם - אלו לא האנשים שאתם רוצים במסלול ממילא.
אתם יוצרים פקודות בלתי אפשריות אשר מונעות מעתודאים אשר אינם מרוצים מתפקידם מלהחליפו בתפקיד אחר ולא מותירים להם ברירה אחרת בלבד לצאת מהצבא בדרכים לא דרכים..

אני חלילה לא חושב שאתם עושים זאת מרוע או מרצון לפגוע. אני מאמין שאתם מאמינים שהצעדים הללו ישפרו את המסלול. אבל הם לא. הם ידרדרו את איכות כוח האדם שמתמיין למסלול, הם יורידו את המורל של העתודאים בחובה ויצרו בעיות חדשות שגם עבורם תידרשו למצוא פיתרונות.

אנא מכם - קחו קבוצה של 10 עתודאים (בחובה, בקבע ולאחר שחרור) ושבו איתם ותבנו את המסלול הזה בצורה נכונה. לא קבוצה של תא"לים/אל"מים כפי שכבר נעשה.

אני מזכיר שהמטרה של כולנו זה לראות כמה שיותר עתודאים (במיוחד טכנולוגים) ממשיכים בקבע לאורך שנים. תפסיקו לשים לעצמכם רגליים בדרך למטרה הזו.
עתודה >>
תשובה:
28/07/2011 | 18:26
122
שלום רב,
אני מסכים לגמרי שלא נכון להתמקד רק בסימפטומים. לגבי מסמך המדיניות בנושא היציאה ללימודים, כפי שכבר הסברתי – הוא הובן שלא כהלכה והוא מהווה חלק קטן מהפעילות בה נוקטים לטובת הטיפול התשתיתי במסלול.  כפי שכבר אמרתי, אני בהחלט מסכים לשיתוף עתודאים בתהליכי החשיבה. קבוצות העבודה אליהן אתה מתייחס בראשות תא"לים, מונו על-ידי ראש אכ"א הקודם. כל ראש צוות מינה חברים לצוותו בדמות עתודאים משרתים בכל הדרגות. בצוותים אלו בוצעה עבודה חשובה ותוצריהם יהוו את התשתית לתכנית פעולה לחיזוק המסלול.
עתודה >>
לצפיה ב-'עתודה אקדמאית מול תכניות מתחרות. '
עתודה אקדמאית מול תכניות מתחרות.
26/07/2011 | 13:34
4
129

שלום רוברט,

לאחרונה אני שואל את עצמי, ועכשיו גם אותך, מה הטעם בעתודה אקדמאית כאשר יש תכניות מתחרות- תלפיות, חבצלות וכו'. מהחינת הצבא אני מבין את התועלת- הוא מקבל כוח אדם מקצועי בשכר חובה, ואז עוד כמה שנים של אותו כוח אדם בקבע. מבחינת העתודאי אני חושב שפשוט לא משתלם ללכת לעתודה - המפגש הראשון שלו עם הצבא מתרחש לאחר סיום התואר, ללא הכנה או הכשרה מוקדמת של ממש לסביבה הצבאית. פעמים רבות המפגש הזה מאכזב, ומשפיע על המוטיבציה שלו להישאר בצבא בטווח הארוך, וכך בסופו של דבר צה"ל מפסיד, כי כוח אדם איכותי רב נוטש. לעומת זאת, תלפיון או חבצלון נבנים לתפקידי קצונה ולומדים על מדים ותחת משמעת צבאית, ולכן גם אם הם לא בהכרח קצינים טובים, לפחות הם מגיעים לצבא אחרי שלוש שנות "הכנה". יתירה מזו, הם גם מוכרחים לסיים את התואר שלהם טרם השירות הצבאי ולא גוררים אותו פנימה (אני למשל גויסתי לצה"ל באמצע חופשת הסמסטר האחרונה וגררתי שתי עבודות למשך זמן רב).

בקיצור, מלבד חיסכון כספי לצבא, אני לא רואה שום יתרון במסלול העתודה האקדמית אל מול תכניות "חוד חנית" אקדמיות כאלה ואחרות. למה פשט לא להגדיל את מספר המתקבלים לתכניות הללו ולבטל את העתודה האקדמית? אם יש תחומי דעת שהתכניות הללו לא נותנות להן מענה - תיצרו תכניות חדשות (אני משוכנע שעמותת עתידים תצליח להשיג לזה תקציב). כך צה"ל יקבל כוח אדם שהוא באמת החומר האנושי שהוא  צריך ושיהיה נכון יותר להישאר לטווח ארוך.
עתודה >>
לצפיה ב-'מה שאתה שואל זה'
מה שאתה שואל זה
26/07/2011 | 20:33
96
למה צה"ל לא מגדיל את מספר הלוחמים בסיירת מטכ"ל וסוגר את גבעתי וגולני.

לא רק שהתוכניות הללו עולות (תלפיות חבצלות) לצהל המון כסף ,צה"ל גם הרבה יותר מחויב לאנשים שהולכים לשם. הם כביכול בוחרים את התפקיד שלהם, יכולים לעבור יחסית בקלות אם לא מתאים להם וכו'.
לא צריך אנשים כאלה בכל מקום, בגלל זה היותר טובים הולכים לתוכניות הללו והשאר לעתודה, זה לא תחרות.

נניח שיש 2 תקנים שבשביל אחד צריך תלפיון ובשביל אחר מספיק סתם עתודאי, למה שצהל יקח 2 אנשים "ברמה של תלפיות" כשעלפי ראייתו מספיק לו רק אחד? (את התקן השני הוא יסגור ע"י עתודאי פשוט).

**כל מה שרשמתי פה זה מן הסתם על פי ראייה צה"לית, ראיתי לא מעט עתודאים חזקים ששמים בכיס הקטן הרבה מאד תלפיונים.
עתודה >>
תשובה:
28/07/2011 | 18:28
2
123
שלום רב,
התכניות שהזכרת כאן הן תוכניות מאוד ספציפיות, קטנות, אשר נועדו לתת מענה בתחומים צבאיים מאוד מסויימים. מסלול העתודה הינו מסלול גדול יותר מבחינת היקף המשרתים בו, וזאת לאור הצורך של צה"ל במהנדסים ומדענים רבים, וכן רופאים, משפטנים כלכלנים ועוד. מסלולי המצוינות אינם יכולים לתת מענה לכל צרכי צה"ל. יתרה מכך, ברגע שיורחבו, יפסיקו להיות מסלולי מצוינות.
עתודה >>
לצפיה ב-'אז אנחנו "קבוצה מובחרת של בני נוער"'
אז אנחנו "קבוצה מובחרת של בני נוער"
28/07/2011 | 23:28
85

רק בערבון מוגבל.
עתודה >>
לצפיה ב-'סתם אנקדוטה - אמנם באיחור'
סתם אנקדוטה - אמנם באיחור
29/07/2011 | 12:15
80
אני עתודאית, וביחידה שלי יש עוד הרבה עתודאים, שמבצעים בדיוק - אבל בדיוק - אותו תפקיד כמו חבצלונים ותלפיונים. אז מה שנאמר פה הוא קצת בולשיט.
עתודה >>
לצפיה ב-'שלום רוברט,'
שלום רוברט,
26/07/2011 | 22:21
2
122
מדוע אתם מונעים מבני נוער עשר ויתרו על מסלול העתודה באחד מהשלבים שקדמו לגיוס, להצטרף למסלול הפיילוט החדש של יציאה לעתודה תוך כדי שירות?

תודה
עתודה >>
תשובה:
28/07/2011 | 18:29
1
114
שלום רב,
מסלול העתודה הינו מסלול התנדבותי. מי  שמעוניין להתנדב למסלול מוזמן לעשות כן, גם כחייל בשירות חובה. מי שהתמיין למסלול בעבר ונמצא לא מתאים, לא יימצא מתאים פעם נוספת. האפשרות לצאת ללימודים ולהצטרף למסלול העתודה בזמן השירות לא נועדה לתת הזדמנות שנייה למי שבחר לוותר על המסלול בעבר, אלא לאפשר למי שלא התמיין למסלול לעשות כן.
עתודה >>
לצפיה ב-'עתודה מתוך שירות:'
עתודה מתוך שירות:
28/07/2011 | 19:05
114
אם מועמד נמצא לא מתאים משום שציוניו לא היו מספיק גבוהים למקצוע שרצה, האם יוכל להגיש מועמדות שוב במהלך השירות?

וללא קשר לשאלה הראשונה, עד איזה שלב בשירות החובה יכול חייל להגיש מועמדות לעתודה?
עתודה >>
לצפיה ב-'שאלה...'
שאלה...
27/07/2011 | 21:18
2
106
איך ניתן לקבל אישור מהצבא לצאת לעשות סמסטר קיץ לפני הטירונות?!?
והאם בטירונות עצמה, יאפשרו לי להשתחרר לכמה ימים בשביל להבחן בבחינה?!?
עתודה >>
תשובה:
28/07/2011 | 18:30
94
שלום רב,
יש לפנות למדור עתודה אקדמית בנושא זה.
לא ניתן לעזוב את הטירונות במהלכה כדי להבחן.
עתודה >>
לצפיה ב-'ניתן לעזוב את הטירונות במהלכה כדי להבחן'
ניתן לעזוב את הטירונות במהלכה כדי להבחן
28/07/2011 | 18:33
57
תברר עם מדור עתודה איך זה הולך, עתודאים במחזור שלי עשו את זה.
עתודה >>
לצפיה ב-'העתודה במבחן הזמן'
העתודה במבחן הזמן
27/07/2011 | 21:26
4
123
היי רוברט,

קודם כל אני אתחיל מלהגיד שהחוויה שעברתי עד כה בעתודה היא טובה ככה שכל מה שאני כותב הוא אובייקטיבי לחלוטין: סיימתי תואר שנהניתי ממנו גם מקצועית וגם חברתית, השיבוץ שלי הוא אחד השיבוצים הכי טובים שיש במקצוע שלי וסיימתי קק"צ.

עם כל זה שאני חושב שעברתי חוויה טובה, לדעתי במבחן הזמן המסלול של העתודה בצורה שהוא היום פשוט מאבד לחלוטין מהאטרקטיביות שלו ואני אנסה גם להגיד למה.

הסיבה העיקרית היא לדעתי שלעתודאים אין אבא ואין אמא, אין זהות.
נפתחו כמה מסלולי עתודה ייחודיים: פסגות, ברקים, פסגות תוכנה, ארזים + מסלולים אקדמיים כמו חבצלות ותלפיות שקיים זמן רב ובתור התחלה המסלולים האלו די דוחקים את העתודאים ה"רגילים" במקצוע שלהם. באופן אישי אני חושב שהמסלולים האלה טובים ואפילו יותר מזה, אני חושב שכל העתודה בסופו של דבר תצטרך להתנהל ככה, באופן בו יווצר קשר ישיר בין העתודאי לצבא שידאג לו ויכין אותו טוב יותר לשירות שלו ויותר חשוב מזה, ידאג להכין את הצבא לקלוט את העתודאי.
ואני אמחיש:
מההרשמה ללימודים עד השנה האחרונה לתואר ה"יוקרה" של העתודאי יורדת בהדרגה.. לפני שנה א' עתודה משקיעה בשיווק אגרסיבי שפונה לכולם וקורא לכמה שיותר אנשים ללמוד. מתחילת הלימודים עד סוף הלימודים החשיבות שלו לצבא יורדת כי הוא נהיה יותר ויותר כפוף באופן קשיח למערכת למערכת. והשיא מגיע בשנה ג' (או ד' למהנדסים שבינינו) שהיא השנה של הראיונות היא לדעתי בזיונית. כולם עוברים סיווג בטחוני יחסית מוקדם ויש כנס כלשהו של חיילות שלי אישית נצרב ממנו שיחה שהייתה ככה (בפורום מול כולם):

עתודאי שואל נציגת חמ"ן: למה שאני אעדיף אתכם ולא את חיל האוויר ?
הנציגה עונה: אני לא חושבת שאני צריכה לשכנע אותך בכלל.

וזה לא אמור להיות ככה!
עתודאים הם אנשים עם תואר, הם אנשים שיכלו ללכת לעבוד בשכר די טוב בשוק ובמקום זה החליטו למסור את עצמם לשירות המדינה ל3 שנים נוספות והצבא נותן להם יחס הפוך. אני די בטוח שהנציגה הנ"ל לא הייתה עונה ככה לתלפיון או לפסגותניק וזה בגלל שהם מגיעים לרמת חשיפה מסויימת שהמערכת נותנת להם מרצון שלה שהם יגיעו אליה, וככה זה צריך להיות עם כל עתודאי ומדור עתודה\מנט"ם צריך לגבות עתודאים בנושא הזה במקום לתת עוד גזירות.
צריך לעודד שיווק תכנים מקצועיים צבאיים לעתודאים במהלך הלימודים, לעודד הוצאה לקורסים עם גמו"שים במהלך הלימודים, לעודד חשיפה וביקורים במקומות בהם קורית העשייה הצבאית המקצועית, בדיוק מהסיבה שעתודאים יפסיקו להיות כלים של כולם במשחק.

מה שאני טוען למעשה שכדי להגביר את היוקרה צריכים לקרות כמה שלבים:

* קיצוץ במספר התקנים של עתודאים בצבא - לא צריך להתחייב על כמות תקנים שמובילה אנשים לשיבוצים לא מקצועיים. אם הצבא לא צריך 5 מתמטיקאים בשנתון, אז אין סיבה שהוא ייקח 10 וישים 5 אנשים בתקנים שלא קשורים בעליל לתואר שלהם (חוץ מזה שגם בתואר וגם בתפקיד יש איזשהו עיסוק עם מספרים). השלב הזה ייתן חיסכון בתקציב כדי לאפשר את שאר הדברים שאני מציע (עתודאי פורש = מלגות שכנראה לא יוחזרו בשלמותן, עתודאי משובץ לא במקצוע = 3 שנים בתקן סרן של חייל מאוכזב שלא רוצה להיות במערכת)

* הגברת החשיפה של העתודאים לעיסוק צבאי - לעודד ביקורים של עתודאים בבסיסים צבאיים במהלך הלימודים ולחשוף קצת לפעילות שעושים עתודאים משנים קודמות עם מקצוע זהה. דבר זה יכול קצת למקד אותם בתואר ולהביא אותם מוכנים יותר גם לשלב הראיונות וגם לשלב העיסוק המקצועי בצבא. הדבר יכול לעורר בעתודאים גם תחושת חשיבות יותר גדולה, שאולי תתקרב לתחושה של ה"אחים" שלהם במסלולים המיוחדים.

* לעורר מודעות לגבי גמו"שים תוך כדי הוצאה לקורסים מקצועיים במהלך החופשות בלימודים - לא יזיק להשקיע בהכשרה ובמוטיבציה של העתודאים.

* בשלב האחרון הדבר הכי מעניין מבחינתי הוא שכמה שיותר מתוך עתודה תהפוך למסלולים שיש לעתודאי ייעוד מסויים ואולי אפילו "יחידת אם" שתדאג לו במהלך הלימודים ומדי פעם תביא אותו לפרוייקט או להכשרה. זה יעזור למקד את העתודאי במקצוע ויביא עתודאים בשלים יותר לשירות הצבאי, דבר שמזכיר את פרוייקט "ארזים". ובנוסף לקצץ "תקנים רגילים" במקצוע הזה.

אלה מסוג האדפטציות שאני מאמין שהעתודה צריכה לעשות, כי בסה"כ הרעיון הכללי של לקחת תלמיד תיכון טוב ולהפוך אותו לבוגר תואר שנותן מעצמו בתפקיד משמעותי בצבא היא מטרה טובה, השאלה איך מבצעים אותה ואיך גורמים לכל החלקים במשפט להתבצע.
עתודה >>
לצפיה ב-'אני איתך, רק הערה אחת'
אני איתך, רק הערה אחת
28/07/2011 | 10:17
1
76

כשהצבא מתכנן תקני עתודאים הוא צריך לחזות תקנים ארבע, חמש, או שמונה שנים קדימה. זה לא קל ולא מדוייק.
עתודה >>
לצפיה ב-'מסכים איתך לחלוטין'
מסכים איתך לחלוטין
28/07/2011 | 11:09
71
בגלל זה צריך להיות נוהל הפרשה מובנה במסלול במקרה של עודפים.
עתודה >>
תשובה:
28/07/2011 | 18:35
122
שלום רב,
ראשית, אני שמח שנהנית בלימודים וקבילת את השיבוץ אשר רצית.
באשר לקיצוץ תפקידים – תפקידי העתודאים מסוכמים מדי מספר שנים בעבודת מטה נרחבת בשיתוף כל סמכויות הצבא ואגף התכנון במטה הכללי. בכדי לתכנן כח-אדם כנדרש ולוודא שיועסק במקצוע , אנו צריכים להסתכל מספר שנים קדימה. לא ניתן לבצע שינויים מדי שנה בתפקידים המאושרים היות ואנו מתכננים את היקף פותחי הלימודים אל מול היקף אותם תפקידים מאושרים, וזאת בכדי לוודא כי לא נאשר לפתוח לימודים ליותר עתודאים מאשר אנו צריכים. יחד עם זאת, אין ספק שצריך מדי תקופה לבחון את התפקידים המאושרים ובפועל אנו עושים זאת.
ברור שיש מקום רב לשיפור הליווי הצבאי בזמן הלימודים. במסגרת צוותי העבודה שמינה ראש אכ"א אשר הזכרתי לעיל, שני צוותים בחנו, בין היתר, את נושא ליווי העתודאי בזמן הלימודים. חלק מהדברים שהזכרת כאן אכן יתממשו החל משנת הלימודים הבאה ( ליווי צבאי, ביקורים ביחידות, סיוע בבחירת ההתמחויות בחלק מהמגמות ועוד).
תודגש חשיבות מעבר הקורסים לגמול ההשתלמות בזמן הלימודים.
תהליך השיבוץ יוקדם כך שבשנה האחרונה העתודאי לא רק יידע לאן הוא משובץ אלא אותו חיל גם ילווה אותו לאורך שנתו האחרונה בלימודים, יכוון אותו במידת הצורך מבחינה אקדמית, ויסייע לו בכל אשר נדרש. חשוב להבין שהיום חלק מהעתודה כבר עובדת במתכונת של אימוץ ויש כוונה להרחיב ולחזק את מסגרות האימוץ בשנה הקרובה.
עתודה >>
לצפיה ב-''
29/07/2011 | 12:20
44
תיקון קטן - מיפוי מחדש של תמונת התקנים יראה שלא רק שיש עתודאים שמגיעים לשיבוצים לא לעניין, אלא גם יש יחידות ממש מצוינות שצריכות עתודאים ופשוט אין כי כמות העתודאים במקצוע ירדה פלאים.
עתודה >>
לצפיה ב-'שלום הרס"ן רוברט'
שלום הרס"ן רוברט
28/07/2011 | 13:15
2
174
מה אחוז הלהט"ב בקרב העתודאים ?
עתודה >>
לצפיה ב-'אני לא חושב שמישהו בצבא יודע לענות על זה'
אני לא חושב שמישהו בצבא יודע לענות על זה
28/07/2011 | 13:59
126
אבל מה שבטוח הוא שכולנו נדפקים אנאלית בשלב זה או אחר...
עתודה >>
תשובה:
28/07/2011 | 18:39
144
ערב טוב,
צה"ל אינו מחזיק בנתונים על סגנון חייהם של מי מחייליו / קציניו.
עתודה >>
לצפיה ב-' סיכת עתודאי'
סיכת עתודאי
28/07/2011 | 15:40
16
226
רוברט, האם אתם מתכננים להוציא סיכה למסלול העתודה?
באם המסלול ממוצב כמסלול יוקרתי, מדוע לא מוציאים סיכה ייחודית לעתודאים, לא כל שכן סיכה גדולה? מדוע לתלפיות, לחבצלות ולפסגות יש סיכה, ולעתודה ה"רגילה" אין?
עתודה >>
תשובה:
28/07/2011 | 18:40
15
182
ערב טוב,
אכן מתוכנן.
הסיכה כבר מעוצבת.
יידרש זמן לאשר את השימוש בה ולכשתאושר, והיא תוענק לכלל העתודאים בצה"ל.
עתודה >>
לצפיה ב-'תעשו אותה בגודל של כנפ"צ!!!'
תעשו אותה בגודל של כנפ"צ!!!
28/07/2011 | 18:55
1
142
שתהיה גאוות יחידה!!!
עתודה >>
לצפיה ב-'.'
.
28/07/2011 | 19:02
143
עם רקע שחור....
עתודה >>
לצפיה ב-'האם יהיה מדובר בסיכה גדולה או בסיכה קטנה?'
האם יהיה מדובר בסיכה גדולה או בסיכה קטנה?
28/07/2011 | 19:26
12
146
הדבר משליך כמובן על החשיבות הצה"לית למסלול.
למה שלמפעיל ל"א, לטכנאי מודיעין או לרכז התרעה בחיל האוויר תהיינה סיכות גדולות, ולעתודאים - שחותמים אפילו יותר וממוצבים כמסלול יוקרה, לא תהיה סיכה גדולה?
עתודה >>
לצפיה ב-'אני לא חושב שגודל הסיכה קשור לאורך הקבע'
אני לא חושב שגודל הסיכה קשור לאורך הקבע
28/07/2011 | 19:32
5
115
ואישית אני חושב שעדיף בלי סיכות, אבל הדעה שלי כבר לא רלוונטית
עתודה >>
לצפיה ב-'גודל הסיכה קשור לחשיבות המערכתית של'
גודל הסיכה קשור לחשיבות המערכתית של
28/07/2011 | 19:52
1
108
המסלול, ואם מסלול העתודה הוא יוקרתי הרי שעל הסיכה להיות גדולה, או לכל הפחות מרשימה. קח למשל את סיכת מערך הפיענוח כדוגמה.
עתודה >>
לצפיה ב-''
30/07/2011 | 11:51
34
לצפיה ב-' בלי סיכות עדיף'
בלי סיכות עדיף
30/07/2011 | 12:23
2
91
אני באופן אישי התהלכתי כל השירות שלי ללא סיכות.

אני מבין חיילים שהולכים עם אותות גבורה, סיכת מ"מ מוזהבת, סיכת חובל\צוות אוויר או סממנים אחרים שקשורים להישגים צבאיים.
אבל ללכת עם סיכת עתודאי שמעידה על כך שעשית תואר ?
נראה לי פלספני ולא רלוונטי.
עתודה >>
לצפיה ב-'אני מבין שאתה פוסל את העניין הזה, אבל'
אני מבין שאתה פוסל את העניין הזה, אבל
30/07/2011 | 18:38
1
73
עתודאים הם חלק ממערכת. אם לאינספור ג'ובניקים ואנשים שהסיכה שלהם קשורה להישג צבאי הרבה פחות מסיכת עתודאי, יש סיכות - למה שלעתודאים לא יהיה?
ומי שלא ירצה ללכת עם סיכות, שלא ילך...
עתודה >>
לצפיה ב-'לרוב מכריחים ללכת עם סיכות ולא להיפך'
לרוב מכריחים ללכת עם סיכות ולא להיפך
30/07/2011 | 22:49
75
לצפיה ב-'את מי זה מעניין?'
את מי זה מעניין?
28/07/2011 | 22:14
5
70
אני אישית חושב שכל מני סיכות שיפצורים ושטויות אחרות זה דברים ילדותיים של חיילי חובה/עתודאים שרק התגייסו... מה שחשוב זה העבודה המקצועית שאתה עושה ולא כמה ברזלים יש לך על החולצה

נראה לי שגם אם תהיה כזאת סיכה אני אסתפק בסיכת מ"מ בלבד
עתודה >>
לצפיה ב-'זה הפרינציפ:'
זה הפרינציפ:
29/07/2011 | 12:17
4
72
למה לאנשים שמערכתית חשובים פחות מעתודאים יש סיכות, לא כל שכן סיכות גדולות, ולעתודאים לא?

אף אחד לא מכריח אף אחד לשים סיכות.
ואני אוהב סיכות גם בגלל העובדה הפשוטה שהן מבדילות בין אנשים. בצבא כולנו נראים אותו הדבר, וזה עוד גורם מבדיל, וכל הבדל הוא חיובי.
עתודה >>
לצפיה ב-'לא בהכרח רק פרנציפ...'
לא בהכרח רק פרנציפ...
29/07/2011 | 12:22
1
46
בכל דבר בחיים כמעט יש גאוות שייכות, וכן, גם ענייני יוקרה, אני לא מבין למה זה חריג בעיניכם לבקש סיכה מכובדת
עתודה >>
לצפיה ב-'גם, אבל זה גם פרינציפ.'
גם, אבל זה גם פרינציפ.
29/07/2011 | 17:33
23
לצפיה ב-'כולם ידעו שאתה עתודאי גם בלי הסיכה'
כולם ידעו שאתה עתודאי גם בלי הסיכה
30/07/2011 | 22:58
1
69
זה סתם עוד פריט ששוכחים להוריד בכביסה.
עתודה >>
לצפיה ב-'האמת שבדר"כ באמת קל לזהות עתודאים'
האמת שבדר"כ באמת קל לזהות עתודאים
31/07/2011 | 19:49
52
לצפיה ב-'תקני בה"ד 1 לעתודאים'
תקני בה"ד 1 לעתודאים
28/07/2011 | 16:14
4
126
אני רוצה לשאול על היחס של אגף תקשוב לעתודאי מדמ"ח ולתקנים שלהם שמועברים לחיילי קורס תכנות ללא שום אישור
העובדה שראש לוטם (הקודם?) אופיר שהם אמר בעצמו "תקני קצונה זה כמו תקציב, אפשר להעביר מאחד לשני"
יש לכך היתר ממנת"ם? כי ממה שאני יודע, ההקצאה לקק"צ היא ייחודית לעתודאי
עתודה >>
לצפיה ב-'כן!! משהו עם ינשוף כזה נחמד!!'
כן!! משהו עם ינשוף כזה נחמד!!
28/07/2011 | 17:36
1
35
לצפיה ב-'אבל עתודה זה לא נחמד..'
אבל עתודה זה לא נחמד..
28/07/2011 | 18:11
38
תשובה:
28/07/2011 | 18:42
1
136
ערב טוב,
אין קשר בין ההקצאות לקורס קצינים לבוגרי קרוס תכנות לבין ההקצאות לקורס קצינים לבוגרי מסלול העתודה.
עתודה >>
לצפיה ב-'אז אני מבין שאתם לא מודעים למה שהולך שם'
אז אני מבין שאתם לא מודעים למה שהולך שם
28/07/2011 | 23:51
70
בפועל מעבירים הקצאות בין אנשים
לי מעולם לא היתה האפשרות לצאת לקק"צ
עתודה >>
לצפיה ב-'מחזור נובמבר- נחשון'
מחזור נובמבר- נחשון
28/07/2011 | 17:48
1
103
יש כבר תאריכים למגמת נחשון בבה"ד 1, בנובמבר?

יש תאריכים להשלמות חכ"ל?
עתודה >>
תשובה:
28/07/2011 | 18:45
102
ערב טוב,
יש להפנות שאלה זו לגורמי הסגל בחיל שלך. (אינני בקיא בכך).
עתודה >>
לצפיה ב-'שאלה'
שאלה
28/07/2011 | 18:21
3
113
למה בעלוני השיווק של העתודה כשאנחנו נרשמנו למסלול לא היה כתוב שלימודים לתואר שני במהלך השירות ניתנים רק למסיימי קורס קצינים, למה זה בסדר להתחיל תהליך כזה עם אנשים שלא ידעו שלזה הם נכנסים ולא משנה הסיבה ואם התקנה הזו כבר החלה למה לא מפרסים אותה למלש"בים? (אם היא מפורסמת כבר, היכן?).
עתודה >>
תשובה:
28/07/2011 | 18:54
2
104
ערב טוב,
אנו מתחילים כעת תהליך כפי שציינת בעצמך.
ברור שלא תמיד ניתן להמתין ליישום כל החלטה למשך חמש שנים לאחר קבלת ההחלטה.
נושא הקצונה והיציאה לקורס קצינים מודגש באופן משמעותי במהלך תהליך ההסברה ומסרים האלה הועצמו במהלך השנתיים האחרונות.
אני שב ומדגיש כי המדיניות החדשה עליה אנו מדברים נועדה להתמודד עם אותם עתודאים אשר בחרו ביודעין לא לצאת לקצונה, ולא עם מי מי שמסיבות אובייקטיביות, בין אם שלו ובין אם של המערכת, לא יכול.
כמו בכל תהליך, יהיו בו גם חריגים.
עוד אדגיש כי השינוי כאן אינו כל כך משמעותי. היציאה ללימודים תמיד היתה ועודנה באישור מפקדים. ניתן לצפות כי עתודאי אשר לא יצא לקצונה בגין הסיבות שפירטנו במסמך המידניות, ממילא לא היה מאושר לצאת לקצונה על ידי מפקדיו.
עתודה >>
לצפיה ב-'מה המשמעות החוקית של החלטה כזו?'
מה המשמעות החוקית של החלטה כזו?
28/07/2011 | 19:12
1
82
החלטה כזו היא כבר אינה החלטה על שיבוץ או אי שיבוץ במקצוע, שברובה נשארת ללא התייחסות (למרות שבפירוש היה צריך להגדיר נהלים ברורים לכך). החלטה על ביטול תואר שני לקמ"אות, סרבני קצונה, עומדת בניגוד מוחלט לחוזה עליו חתמנו (ולחוקי מטכ"ל), בו ניתנת הזכות ללימודים לכל עתודאי, ללא הבדלי קק"צ.
בנימה זו, נראה שאתם סומכים על התעלמות מוחלטת מהנושא של נקח"ל ואולי בג"ץ, אם תוגש עתירה בנושא.
עתודה >>
תשובה:
28/07/2011 | 19:21
79
ערב טוב,
אנו לא מתעלמים מהמשמעויות של ההחלטה, להיפך.
אציין כי הנושא כבר נדון על-ידי נציב קבילות החיילים.
עתודה >>
לצפיה ב-'ערב טוב, שאלה'
ערב טוב, שאלה
28/07/2011 | 19:05
1
141
עתודאי מדמ"ח בחיל התקשוב, בהגדרה אינם מיועדים לצאת לקצונה באופן אוטומטי, כלומר המערכת כביכול מציבה אותם במצב של 'סרבני קצונה'.

אצל עתודאי המדמ"ח בחיל תקשוב, הסטטוס שלנו הוא כמו של בוגרי קורס תכנות, והמפקדים בד"כ מוציאים, אם בכלל, לאחר שנתיים פלוס מינוס לקק"צ, וזה ממש לא מוגדר אצלנו כחובה. אף אחד לא 'דוחף אותנו' כמו בשאר החילות, יתרה מזאת לפעמים המפקדים מעדיפים בוגרי קורס תכנות מסויימים על פנינו.

האם גם עתודאי מדמ"ח בחיל תקשוב יוגדרו כסרבני קצונה לעניין אי-אישור היציאה ללימודי תואר שני ?
עתודה >>
תשובה:
28/07/2011 | 19:10
103
ערב טוב,
בוודאי שלא יוגדרו כסרבני קצונה.
עתודה >>
לצפיה ב-'שאלה נוספת'
שאלה נוספת
28/07/2011 | 19:08
5
118
למה בדירוג העדיפויות של התפקידים הדירוג הוא לפי חילות ולא לפי תפקידים?
מה ההגיון בכך? יכולים להיות בחיל אחד שני תפקידי שונים כמו יום ולילה,
למה העתודאי צריך לבחור את שניהם ביחד כאשר הוא מעוניין רק באחד מהם?
עתודה >>
תשובה:
28/07/2011 | 19:14
4
115
שלום רב,
בשלב הראיונות, רשימת התפקידים הנפתחים אינה מסוכמת סופית.
העתודאי מתראיין בכל סמכות רלוונטית ובוודאי יכול לציין אלו תחומים ספציפיים הוא מעדיף.
כמו שכל סמכות יכולה לייעד עתודאי לתפקיד מוגדר ע"פ כישוריו / התמחותו בלימודים.
עתודה >>
לצפיה ב-'זה לא עונה לי על השאלה..'
זה לא עונה לי על השאלה..
28/07/2011 | 19:16
3
48
תשובה:
28/07/2011 | 19:17
2
102
אז אולי לא הבנתי את השאלה.
תפרטי בבקשה.
עתודה >>
לצפיה ב-'פירוט'
פירוט
28/07/2011 | 19:22
1
83
במהלך דירוג העדיפויות הסופי של העתודאי הוא מדרג חיילות ולא תפקידים,
לדוגמא אם בחיל האוויר יש תפקיד אחד שהעתודאי מאוד רוצה אך בתל השומר הוא גם התמיין לתפקיד בחיל האוויר שהוא מאוד לא רוצה.
למה הוא לא יכול לדרג לפי התפקידים וכך לשקף בפני הסמכויות את רצונותיו,
אלא הוא חייב לדרג לפי החיל ובכך בעצם כבר אין לעדיפויות הרבה משמעות,
אם עתודאי כזה רוצה מאוד את התפקיד בחיל האוויר איך הוא יכול לשים את חיל האוויר בעדיפות ראשונה?
אם הוא ישים את החיל בעדיפות ראשונה הוא בדיוק באותו הסיכוי יכול להגיע לתפקיד שהוא מאוד לא רוצה,
ואז למרות דירוג "נכון" של עדיפויות הוא יקבל תפקיד שלא מתאים לו..
עתודה >>
לצפיה ב-'התחמקות'
התחמקות
28/07/2011 | 19:57
53
לצפיה ב-'ושאלה אחרונה..'
ושאלה אחרונה..
28/07/2011 | 19:12
1
119
מה ההבדל בינך ובין ראש מדור עתודה מבחינת תחומי אחריות (ותפקיד בכלל..)?
עתודה >>
תשובה:
28/07/2011 | 19:17
132
שלום רב,
ראש מדור עתודה אחראית על העתודאים בזמן הלימודים, מיום חיולם ועד לשיבוצם בחילות השונים.
התפקיד שלי כולל, בין היתר:
אחריות על מדיניות מסלול העתודה בכל שלביו.
תכנון תגבורת כח אדם עד רמת הסמכות
קביעת מכסות פותחי לימודים מול מוסדות הלימוד
ועוד...
עתודה >>
לצפיה ב-'לסיכום:'
לסיכום:
28/07/2011 | 19:23
2
145
מודה לכם שוב על האירוח
מקווה שהצלחתי להפיג חלק מהחששות.
כפי שהבהרתי מספר פעמים כאן, אשמח להפגש עם כל עתודאי אשר מעוניין להציג נושא כלשהו אשר לדעתו יכול לשפר את מסלול העתודה.
בהצלחה לכולם וסוף-שבוע נעים.
עתודה >>
לצפיה ב-'תום האירוח'
תום האירוח
28/07/2011 | 19:28
1
80
תודה רבה לרס"ן רוברט כהן על ההשקעה והמענה לשאלות.

סופ"ש נעים לכולם :)
עתודה >>
לצפיה ב-'לסיכום'
לסיכום
28/07/2011 | 19:59
61
ראשית כל,
הערכה לרס"ן רוברט כהן על הנכונות להופיע כאן בפורום בנוגע לגזירה החדשה (אשר עליה הוא חתום ועל יישומה הוא אמון) ולבאר חסכים אשר לא זכו למענה מפורט בצו המדיניות עצמו.
מתשובותיו של הרמ"ד עולה מגמה של ריכוזיות גוברת, המעניקה את כלל הסמכויות הנוגעות לעתודאים למדור מדיניות במנט"מ על מנת להעצים את מיצוי העתודאים לקצונה ולקבע. במסגרת זו, שומר רמ"ד מדיניות לעצמו את שיקול הדעת לאשר או לפסול יציאה לקצונה של עתודאי.
כמו כן, ניכר כי קיימת בכל זאת דיפרנציאציה באופן האכיפה של המדיניות החדשה, אשר איננה עולה בקנה אחד עם רוחה של הפקודה הכתובה.
בהתאם לכך, אני ממליץ לרמ"ד מדיניות לפרסם בצורה מסודרת הק"א בסוגיית לימודי התוכ"ש של העתודאים, בה יינתן מענה תכנוני מסודר שלם יותר לגבי הקבוצות השונות שטרם השלימו קורס קצינים, ובכלל זה בנוגע לקמ"אות שכבר החלו את לימודיהם, לנכשלי מבד"קים, לאנשים לא כשירים רפואית ולנושרי קורס קצינים (או הכנה/השלמה), וכן לגבי קא"בים.
נקודה נוספת הדורשת חידוד משפטי-נוהלי היא ההגדרה "עתודאי סרבן קצונה" - אשר איננה עולה בקנה אחד עם נוהל סירוב ליציאה לקצונה.
כמו כן, במידה והנושא נידון בנציב קבילות החיילים (ואושר) - אולי יש טעם לפרסם טעמי המקרה על מנת להעמיד ראי לעתודאים במישור הערכי?
לסיום, מן הראוי להפיץ את הנוהל החדש בצורת עדכון מסודר ומפורט בכלל הצבא, ובכך להבהיר את המצב לאשורו על מנת להסיר אי-וודאות ותחושות רעות שנובעות ממנה.
בברכת נעלה ונצליח.
עתודה >>
לצפיה ב-'תואר שני לא שווה הרבה'
תואר שני לא שווה הרבה
29/07/2011 | 13:18
8
133
תואר שני בהנדסה\מדעים באמת שלא מקדם אתכם הרבה מבחינה מקצועית, זה לא חליף לנסיון וחבל לתלות בזה הרבה תקוות.

מכיר לא מעט שבטוחים שאם הם יעשו תואר שני זה יפצה על החוסר-נסיון שהם צברו במשך שנותם בצבא.
עתודה >>
לצפיה ב-'נסיון או לא'
נסיון או לא
30/07/2011 | 09:25
89
תואר שני מפעיל את המוח, במיוחד כשמדובר על תפקיד מנוון. וזה כבר תרומה לא קטנה.
עתודה >>
לצפיה ב-'יש גם כאלה שמתעניינים בלימודים...'
יש גם כאלה שמתעניינים בלימודים...
30/07/2011 | 11:26
38
לצפיה ב-'אם הכיוון הו עבודה באזרחות, יש משהו במה שאתה'
אם הכיוון הו עבודה באזרחות, יש משהו במה שאתה
30/07/2011 | 17:29
2
97
אומר. אכן ניסיון חשוב יותר ברוב המשרות. אני חושב שחלק מהעתודאים הולכים ללמוד תואר שני כדי לצמצם קצת את הפער ולא לשכוח את החומר.
עתודה >>
לצפיה ב-'לדעתי זה יותר ביכוון של לנחם את עצמם'
לדעתי זה יותר ביכוון של לנחם את עצמם
31/07/2011 | 19:45
1
42
לצפיה ב-'אולי. האמת שלדעתי זה בכל זאת תורם משהו'
אולי. האמת שלדעתי זה בכל זאת תורם משהו
31/07/2011 | 19:54
68
כי באמת ללא חזרה על החומר שוכחים ממש בקלות. אבל אם מדברים על הנדסה, לפחות ממה שראיתי - עדיף ניסיון.
מצד שני, תואר שני יכול להיות מאוד מעניין וזה עוזר, במיוחד אם התפקיד מאוד משעמם.
עתודה >>
לצפיה ב-'אולי לא בהנדסה, בהחלט כן במדעים.'
אולי לא בהנדסה, בהחלט כן במדעים.
30/07/2011 | 20:48
82
בכל מקצועות המדעים (ביולוגיה,פיזיקה,כימיה,מתמטיקה) - אין מה לחשוב בכלל על לצאת לשוק בלי תואר שני/שלישי.
ואם לא עושים אותו במהלך השירות, אז יוצאים לשוק עם תואר ראשון שלא שווה כלום, ברוב המקרים גם שום ניסיון רלבנטי, שוכחים יפה את כל מה שלומדים (בכל זאת, המוח מתנוון), ויוצאים בלי כלום מכל העסק הזה.

אלא אם כן התפקיד קישר את העתודאי למקומות הנכונים, הוא צבר ניסיון רלבנטי ומוכח ובאמת מישהו מחכה שהוא רק ישתחרר כדי לחטוף אותו.... (*אצבע על העין ותנועה כלפי מטה*)

לכן:
כל מי שלמד מדעים לתואר ראשון - אם יש לכם הזדמנות - נצלו אותה ! השלימו תואר שני, אם זה באישור המפקדים או לא באישור, זה לא משנה, העתיד שלכם הרבה יותר חשוב מגחמות כאלה ואחרות של בעלי הדרגות הגבוהות..... (ואם אפשר, גם דוקטורט.)

עתודה >>
לצפיה ב-'תואר שני זה כיף, ומה גם'
תואר שני זה כיף, ומה גם
30/07/2011 | 23:01
1
125
שמי שכן מחליט להישאר בצבא, מקבל רה-דירוג וכמובן יש את האופציה האגדית של דוקטורט שמקנה לך משכורת של הדרגה שמעליך.
עתודה >>
לצפיה ב-'אני ממש עוצר את עצמי לא להתחיל דוקטורט בחובה'
אני ממש עוצר את עצמי לא להתחיל דוקטורט בחובה
31/07/2011 | 22:20
132

הודעות אחרונות

01:09 | 15.11.18 אורחים בפורום
02:29 | 12.11.18 אורחים בפורום
14:57 | 21.08.18 אורחים בפורום
09:19 | 31.07.18 אורחים בפורום
17:54 | 11.06.18 אורחים בפורום
20:01 | 31.05.18 אורחים בפורום
14:27 | 28.05.18 אורחים בפורום
22:30 | 01.05.18 אורחים בפורום
14:26 | 17.09.17 ריניהיחידי
17:07 | 04.09.17 nomchi

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ