לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1175511,755 עוקבים אודות עסקים

פורום הורות טבעית

הגוף שלנו והאדמה שעליה אנו חיים הם תוצר של תהליך התפתחותי של מיליוני שנים.הם מכילים חוכמה עצומה וגדולה לאין ערוך מהחוכמה שהצלחנו לצבור על ידי השכל והטכנולוגיה שלנו במאתיים השנים האחרונות.עם צבירת הידע המודרני מצאנו את עצמנו מאבדים ידע עתיק יומיןאשר טמון ביכולת שלנו להקשיב לעצמנו ולסובב אותנו.לידע ולטכנולוגיה המודרניים יתרונות עצומים, אולם השימוש המופרז שלנו בהם והפנייה לאנשי הטכנולוגיה והמסחר בכל בעיה או צורך, קטנים ככל שיהיו, יוצרים מסך של ערפל שמקשה עלינו להקשיב לכוחות הפנימיים שטמונים בנו.ההורות שלנו מעצבת את פני הדור הבא.אנו מעניקים לילדינו יותר מאשר מזון, מחסה ואהבה.אנו מעניקים להם צורת הסתכלות אשר תשפיע על הדרך בה הם יתמודדו עם אתגרי החיים.הורות טבעית היא הנסיון להציג בפני ילדינו את יתרונות התרבות שלנו והעושר שלה, מבלי שיאבדו את העושר ואת הכוחות שאיתם הם הגיעו.פורום הורות טבעית הינו מקום מפגש של הורים:המודעים ליתרונותיהם של הרפואה והחינוך האלטרנטיביים,המודעים לנושא של מיחזור ואקולוגיה,המודעים להשפעתה ההרסנית של תרבות הצריכה על האושר של ילדינו,המודעים להשפעת התזונה הבריאה והטבעית ולחסרונות האוכל התעשייתי,המודעים לחשיבות זמן איכות עם ילדינו ומעוניינים למצוא את האיזון בין קריירה לחיי משפחה,המודעים ומכבדים זכויות בעלי חיים ועוד...

אודות הפורום הורות טבעית

הגוף שלנו והאדמה שעליה אנו חיים הם תוצר של תהליך התפתחותי של מיליוני שנים.הם מכילים חוכמה עצומה וגדולה לאין ערוך מהחוכמה שהצלחנו לצבור על ידי השכל והטכנולוגיה שלנו במאתיים השנים האחרונות.עם צבירת הידע המודרני מצאנו את עצמנו מאבדים ידע עתיק יומיןאשר טמון ביכולת שלנו להקשיב לעצמנו ולסובב אותנו.לידע ולטכנולוגיה המודרניים יתרונות עצומים, אולם השימוש המופרז שלנו בהם והפנייה לאנשי הטכנולוגיה והמסחר בכל בעיה או צורך, קטנים ככל שיהיו, יוצרים מסך של ערפל שמקשה עלינו להקשיב לכוחות הפנימיים שטמונים בנו.ההורות שלנו מעצבת את פני הדור הבא.אנו מעניקים לילדינו יותר מאשר מזון, מחסה ואהבה.אנו מעניקים להם צורת הסתכלות אשר תשפיע על הדרך בה הם יתמודדו עם אתגרי החיים.הורות טבעית היא הנסיון להציג בפני ילדינו את יתרונות התרבות שלנו והעושר שלה, מבלי שיאבדו את העושר ואת הכוחות שאיתם הם הגיעו.פורום הורות טבעית הינו מקום מפגש של הורים:המודעים ליתרונותיהם של הרפואה והחינוך האלטרנטיביים,המודעים לנושא של מיחזור ואקולוגיה,המודעים להשפעתה ההרסנית של תרבות הצריכה על האושר של ילדינו,המודעים להשפעת התזונה הבריאה והטבעית ולחסרונות האוכל התעשייתי,המודעים לחשיבות זמן איכות עם ילדינו ומעוניינים למצוא את האיזון בין קריירה לחיי משפחה,המודעים ומכבדים זכויות בעלי חיים ועוד...
x
הודעה מהנהלת הפורום
 ברוכים הבאים לפורום הורות טבעית!  
זהו פורום של שיתוף בין הורים שבחרו באורח חיים אלטרנטיבי מסוגים שונים.
המידע והעצות בפורום אינם מקצועיים ואינם באים להחליף יעוץ אישי ומקצועי
לפורום רפואה משלימה   לפורום לידה פעילה וביתית

המשך >>

לצפיה ב-'התיעצות בנוגע להרגלי שינה'
התיעצות בנוגע להרגלי שינה
<< ההודעה הנוכחית
04/09/2006 | 10:44
38
254
רציתי לשאול את האמהות המנוסות לדעתן,
האם לאחר הלידה ישנתן עם התינוק/ת במיטה שלכם? ואם כן מתי העברתם אותו למיטה משלו?
אני מתלבטת מה אעשה לאחר הלידה.
מצד אחד נראה לי שמה שהכי ארצה זה שהתינוקת תישן לידי וצמודה אלי לפחות בחודש הראשון. באינטואיציה נראה לי שזה ירגיש לי הכי טבעי. מצד שני, שמעתי שזה לא מומלץ מכיוון שאח"כ משבר המעבר למיטה לבד הולך ונעשה קשה יותר וגם שיש סוכונים בכך שהתינוק ישן יחד עם ההורים במיטה (מה הסיכונים?). ואם אכן אתן ממליצות לישון ביחד בהתחלה, אז לכמה זמן? איך יודעים שהגיע השלב שבו התינוק כבר בשל לעבור למיטה משלו?

תודה
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'אני יכולה רק לספר מה עשיתי אני...'
אני יכולה רק לספר מה עשיתי אני...
04/09/2006 | 12:44
7
30
הגדול (היום בן 15) ישן בעריסה ליד מיטתי עד גיל 3 חודשים וכשהיה מתעורר בלילה להנקה, היינו נרדמים חבוקים עד הבוקר
(ואני נורא מתגעגעת לתחושה הזו)
האמצעי (בן 13) אהב את המיטה שלו מגיל 0 ורק שם הסכים להירדם, ומגיל חודש וקצת כבר ישן לילה שלם (ילד טוב)
הנסיכה הקטנה (היום בת 11) לא היתה מוכנה לישון בשום מקום אחר מלבד הציצי של אמא עד גיל שנה וחצי, אז היא ישנה איתנו באופן קבוע...
בגיל 3 בערך היא הסכימה לעבור באופן סופי למיטה שלה (מיטה של גדולים)
האבסורד היה שקנינו לכבודה מיטת תינוק חדשה (כי הקודמת התפרקה) והיא לא ישנה בה אפילו לילה אחד!! היום אח שלי נהנה ממיטת תינוק חדשה...בחינם...
לגבי סיכונים- אף פעם לא הרגשתי שאני מסכנת מי מילדיי בשינה איתנו ודווקא הייתי מאוד רגועה שהם צמודים אליי ואני מרגישה את נשימותיהם.
לגבי משבר מעבר למיטה...הכל זמני! מקסימום שנתיים-שלוש והם ישנים במיטה שלהם
היום אני ממש מתגעגעת לתחושה והם לא מוכנים בגיל כזה לישון עם אמא (רק הנסיכה מדי פעם מבקשת ומיד מקבלת!!)
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'רגע אני לא מבינה, תמימה אחת'
רגע אני לא מבינה, תמימה אחת
04/09/2006 | 13:20
6
28
עד גיל 3 שנים הילדה ישנה איתכם במיטה?
זה לא פגם מעט באינטימיות שלכם, בזוגיות, בפרטיות?

איך מתמודדים עם הדילמה הזו.
אני רואה את עצמי ישנה באותה מיטה בחודשים הראשונים.
אבל 3 שנים, זה נראה לי יותר מידי.

אני מניחה שזה התאים לכם, אם כך זה היה.
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'כשמפעילים את הדמיון'
כשמפעילים את הדמיון
04/09/2006 | 17:21
2
27
מתגברים גם על הרבה מכשולים...
האינטימיות לא נפגעה,גם הזוגיות לא!
הפרטיות אולי במקצת
אבל כמו שאמרתי...מפעילים אתהדמיון
(חוצמזה יש לנו חדר אורחים פנוי...)
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'ועוד משהו'
ועוד משהו
04/09/2006 | 17:25
24
בשלב מסוים
היינו הולכים לישון שניים ומתעוררים בבוקר חמישה
כשזה קרה פשוט קנינו את המזרון הכי גדול שמצאנו...
היום הרווחנו מיטה ענקית ותמיד אנחנו מוצאים את עצמינו צמודים אחד לשני כשעוד שלושה יכולים להיכנס בצדדים...
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'תמיד אמרתי שהדמיון שלי'
תמיד אמרתי שהדמיון שלי
04/09/2006 | 19:48
19
דורש פיתוח
אני אעבוד על זה
הורות טבעית >>
לצפיה ב-' יש עוד חדרים בבית '
יש עוד חדרים בבית
04/09/2006 | 20:54
2
22
גם לנו חדר אורחים פנוי, אבל גם עוד שני חדרי ילדים פנויים - הרי הילדים אצלנו בחדר עכשיו סידור השינה שלנו הוא כזה: אבא ואמא במיטה עם התינוקת, ושתי הילדות לידנו ישנות על השטיח או על מזרונים - לפי בקשתן. לא משנה שיש להן חדר עם מיטות נוחות ביותר - ככה הם רוצות לאחרונה. זה כל הזמן משתנה, בטח בעוד שבועיים אחת תרצה לחזור לישון בחדר שלהן אז השניה תלך אחריה בריצה

ולגבי האינטימיות - מוצאים מקום אחר. כשכל הילדות חורפות, והחשק עולה, הולכים לאחד החדרים האחרים. זה דווקא עושה את החיים מעניינים - יש סלון, יש מטבח, יש מכונת כביסה...
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'על מכונת כביסה לא חשבתי...המממ...'
על מכונת כביסה לא חשבתי...המממ...
05/09/2006 | 08:26
1
19
זה מזכיר לי בדיחה של דידי הררי:
שאלו אישה איפה המקום הכי פרוע שהיא ובן זוגה "עשו את זה" ואמרו לה שאם היא תתן את התשובה שבעלה נתן הם זוכים בפרס...
האישה חשבה, חשבה ובסוף העזה ואמרה:
"בתחת?"
הם ענו לה שבעלה דווקא אמר "במטבח", אבל בגלל הגילוי והחשיפה הכנה היא בכל זאת תקבל את הפרס...
הורות טבעית >>
לצפיה ב-' חחחחח זה סיפור אמיתי'
חחחחח זה סיפור אמיתי
05/09/2006 | 15:37
18
יש בארה"ב תכנית בשם NEWLYWEDS תכנית ממש ענתיקה מלפני איזה 30 שנה, ושם לוקחים זוגות שצריכים לענות את אותה התשובה בשביל לזכות. תמיד בתכניות ה"פספוסים" למיניהן מראים את הקליפ הזה מהתכנית, איך האשה עונה "בתחת" וכל הקהל מתפוצץ מצחוק
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'יש לי ניסיון של 9 חודשים בלבד...'
יש לי ניסיון של 9 חודשים בלבד...
04/09/2006 | 13:01
1
30
אבל לגבי השינה המשותפת אין לי ספק.      ידעתי שארצה להיות הכי קרובה שאפשר לבתי עוד לפני שנולדה וכשהיא נולדה (בלי להקשיב לכל ההפחדות) ידעתי שזה הדבר הכי נכון לי ולה.   איפה שגרתי קודם זה גם כל - כך מקובל לישון ביחד... רק לבעלי היתה בעיה עים זה. ומי ששיכנע אותו זה דווקא חבר מנוסה שיש לו 4 ילדים וכולם עברו קודם דרך מיטת ההורים ואז לתוספת צדדית ואז למיטה וחדר נפרד.     גם אצל האחיינים שלי כולם עברו את אותו "מסלול" שבעיני הכי נכון וטבעי.

כשהיא נולדה לא יכולתי לדמיין בכלל איך זה אפשרי לישון בנפרד אחרי כל אותם 9 חודשים שבילינו מחוברות יחדיו...
גם כל האינסטיקטים המתעוררים עם הלידה דורשים קירבה מירבית לתינוק, ואת זה תגלי בבוא הזמן.  כמובן שכל אם מתייחסת לנושא בדרך שלה.  אני הלכתי עם האינטואיציה שלי בלי לשמוע אף אחד ואף ספר (עד היום לא קראתי אף ספר על גידול תינוקות)
לא חשבתי על מה יהיה כשנרצה להרגיל אותה לישון בנפרד.        רק לפני חודש קנינו לה מיטה משלה כשהיא בת 8 חודשים.
לפני זה:
היתה חודש במיטה איתי לבד, כמובן סידרתי כל מני הגנות כמו שמיכה מגולגלת, כריות נוקשות וכו כדי שלא  אתגלגל עליה בלילה
וכדי שלא תתגלגל מחוץ למיטה.
כמובן שמצאתי אותנו  הרבה פעמים צמודות אחת לשניה אחרי שנרדמנו מיד אחרי הנקה לילית, ולא זזתי מילימטר (יש גם אינסטינקט  כזה שבד"כ שומר שלא נזוז במצב של הרדמות עם תינוק בידיים).  כמובן שהייתי נבהלת מאוד למצוא את עצמי כך.
בערך בגיל חודש+ , הצמדנו כורסא שהייתה סגורה ובאותו גובה של המיטה... כמובן בצד שלי להנקות וחיבוקים ושם היא ישנה גם חודש. אח"כ הצמדנו למיטה תוספת עם שוליים (כמו מיטה זמנית אבל בלי שום הפרדה ביננו).
וכך עד גיל 8 חודשים. היום אנחנו מרגילים אותה לישון במיטה(בחדר שלנו) לאט, וכמעט תמיד לפנות בוקר היא נרדמת איתי במיטה אחרי הנקה.
יש ימים כאלה ויש כאלה.        אבל הכי חשוב שתדעי שמה שמשמח אותי שלא פיספסתי את הזמן היקר הזה והכל כך חשוב של החודשים הראשונים , אני כל כך מאושרת שנתתי לה ולי את הקרבה הזו. אני חושבת שיש לנו את כל החיים בשביל להתבגר
ולהגביל , ולחנך אבל הזמן המתוק הזה של נשימות תינוק חלביות בלילה והתעוררות יחד בבוקר הן קסם יקר ערך שחולף ומתחלף עם דברים אחרים ולחצים אחרים. ( הקסם קיים כל הזמן יחד עם עוד דברים בגידול תינוק שהופך לפעוט ולילד וכו)
אז ההמלצה שלי לא להיות "שיטתית" ולפעול לפי מה ש"עבד" אצל אחרים אלה עם הקשבה לעצמך ללא הפרעות חיצוניות כי רק את
ליצור את  המתאים לנשמה היחודית שלך ושלה בה"ש.  מקווה שתהיה הסכמה זוגית לכל עניין שתחליטי...
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'אמאיו, התשובה שלך עושה לי חשק'
אמאיו, התשובה שלך עושה לי חשק
04/09/2006 | 13:18
15
כבר להיות אמא.
תודה
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'אצלנו -'
אצלנו -
04/09/2006 | 13:50
1
16
הקטן בן 15 חודשים. התחיל איתנו במיטה הצפופה. הייתי מותשת מהלידה, וזאת היתה הדרך הקלה ביותר להניק/ לנחם ולכרבל בלילה.
כשהחל לזוז קצת צירפנו את מיטת התינוק שלו לשלנו. הורדנו את הצלע שעולה ויורדת מהמיטה (זוהי לא צלע תומכת ולכן לא נפגם חוזק המיטה). בלילות הייתי מניקה ואז מגלגלת אותו ל"חלק שלו".
היום - בעיקר כי הוא זז המון בשינה, סגרנו את המיטה שלו עם הצלע הנוספת (זו שעולה ויורדת). המיטה שלו עדיין צמודה לשלנו והוא מזנק עלינו ברגע שמתעורר.
אין ספק שהמעבר לחדר משלו ביום מן הימים יהיה לא קל, אבל אני מוכנה לכך. לא סובלת את כל ההפחדות האלו של: "אל תרגילי אותו להרדם בידיים - יהיה לו מאוד קשה להגמל" וכו'. כבר שמעתי בגינה עצות מסוג: "אל תניקי אותו עד גיל מאוחר, כי יהיה לו נורא קשה להגמל". אכן, יהיה לו קשה להגמל ביום מן הימים, אך זו נראית לי סיבה מטופשת להפסיק להניק מוקדם מהמתוכנן........

בהצלחה!
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'מאוד דומה למה שקורה אצלנו'
מאוד דומה למה שקורה אצלנו
05/09/2006 | 08:44
8
עד גיל 4 חודשים בני ישן איתנו במיטה, בגיל 4 חודשים כשכבר היה פחות נוח במיטה הלא גדולה שלנו, הורדנו את הדופן העולה ויורדת ממיטתו והצמדנו למיטה שלנו. כשכבר זה התחיל להיות לא בטיחותי החזרנו את הדופן למיטה והיום הוא עדיין ישן איתנו בחדר, אבל נרדם במיטה שלו ולפנות בוקר כשהוא מתעורר לינוק הוא כבר נשאר במיטה שלנו.
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'אני ישנתי איתה בהתחלה'
אני ישנתי איתה בהתחלה
04/09/2006 | 14:20
16
זה הכי מתוק בעיני והכי פרקטי.

החל מגיל חצי שנה זה כבר לא מתוק ולא פרקטי, ובעצם גם מתחיל להציק. מצד שני היא שנאה את המיטה שלה.
פרשנו מזרון על הריצפה בחדר שלנו וכך היא נרדמת.
אם באמצע הלילה היא רוצה לינוק - אני באה אליה ומניקה אותה, ואז חוזרת למיטה שלי.
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'הרגלי שינה'
הרגלי שינה
04/09/2006 | 14:50
14
לנו משום מה היה טבעי שלכל אחד יש את המקום שלו. אנחנו במטתנו הזוגית והפיצקית בעריסה קטנה ומרופדת הצמודה למטתנו. המגע לא נחסך מכיוון שהיא היתה קמה המון להנקות לילה - גם היום היא קמה הרבה לנוק בלילה. לאחר חודשיים כשהיא החלה להתנועע, להתפכך ולחפש יותר מרחב העברנו למיטה משלה עדיין בחדרנו. אנחנו המשכנו להיות הסטריים ולקום כל מס' דקות להדליק אור קטן ולבדוק שנושמת. היא ממש אוהבת את מטתה, זזה בה המון ובבוקר כשמתעוררת אוהבת להסתובב ולהתהפך. ביום אני מרדימה אותה בהנקה בשכיבה במטתנו מתחת לחלון עם וילונות מתנופפים מעליה- זה ממסטל אותה.  רק לאחרונה נעשה לי נוח ההנקה בשכיבה אז כך שאף פעם לא מאוחר לשכב יחד ולהנות אחת מהשניה. היום בת חצי שנה ונכון לנו להשאיר אותה בחדרנו
בקיצור נורקס כפי שכתבו קודמותי תעשי מה שנכון לך אך בעיקר מה שנכון לתינוק/ת שיגיע ותסמכי עליו שהוא יראה לך מה נכון ומתי. לגבי סיכונים? שמעתי שלהיפך שמפחית סיכויי מוות בעריסה, אך יש להזהר לא למחוץ אותו, להזהר מכריות, שמיכות, מזרון רך וכיו"ב
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'שינה משותפת'
שינה משותפת
04/09/2006 | 15:00
11
ראשית, שני ילדיי ישנים איתנו מהיום שנולדו, הבכור בן 3.8 (במיטה פתוחה צמודה לשלנו) והקטנה בת 8 חוד'. אני רוצה לציין כי זה מתאים לכל בני הבית. אם זה היה מפריע למישהו אחד, סביר שהשינה שלנו לא היתה נראית כך. לגבי השאלה לכמה זמן, עד אשר מישהו ירצה לעשות שינוי, זה נכון לגבי כל אחד.

מבחינה פרקטית בהנקה בלילות, זה הדבר הכי טוב שאם אחרי לידה, יכולה לעשות לעצמה. כי כשהיא ישנה איתנו, אני מניקה והיא יונקת מתוך שינה. אנחנו עושות את הפעולה וממשיכות לישון. אין התעוררויות. היא מגיל 0 ישנה לילה שלם, פרט ללילות בודדים של כאבי גזים. צריך לדאוג לעשות זאת בצורה בטיחותית, כגון להצמיד צד אחד של המיטה לקיר או שהיא תישן בינכם (אם אבא לא מפחד).

לגבי הפחד, אני הרגשתי יותר בטוחה ובשליטה כשהיא לידי. להרגיש את הנשימות שלה, את התנועות והתזוזות שלה. ישנם כאלה שגורסים כי הקטנים שומעים את הדופק שלנו וזה "מזכיר" להם לנשום- אין לי מושג אם יש אמת בדבר.

לגבי משבר בעתיד, למה לעסוק כרגע בעתיד? רצוי לחיות בהווה, להשאיר את ההתמודדויות של העתיד לעתיד. מניסיוני, בשנה הראשונה יש הרבה שינויים בהרגלים של הילדים ומי יודע? אולי תופתעי לטובה ותראי שהמעבר למיטה משלה יעבור חלק?

לגבי אינטימיות, יש עוד חדרים בבית, אפשר ורצוי להיות יצירתיים ופתוחים לשינויים.

הורות טבעית >>
לצפיה ב-'תודה למשיבות.למדתי המון'
תודה למשיבות.למדתי המון
04/09/2006 | 15:12
6
ובעיקר באמת שאין משהו שנכון לעשות או שלא נכון,
אלא שלכל אמא ולכל תינוק מתאים משהו אחר ופשוט צריך להחליט תוך כדי תנועה.

תודה, עזרתן לי.
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'אנחנו לא בשינה משותפת'
אנחנו לא בשינה משותפת
04/09/2006 | 15:25
15
הבן שלי ישן בעריסה 3 שבועות ליד המיטה שלנו - לא איתנו במיטה למרות שאני לא פחדתי וקראתי את האזהרות וההמלצות ואני לא שותה ולא מעשנת אבל חבר שלי מאוד חשש שהוא יכסה אותו או ימעך אותו וזה מובן בהתחשב בעובדה שדנזל נולד 2.5 קילו והיה מאוד קטן.
אחר כך העריסה נהייתה לו קטנה אז ניסינו במיטה והיה לו נוח. אבל בגלל שהנקתי הוא היה מבלה חלקים גדולים מהלילה אצלנו - בחלק שלי כי חבר שלי עדיין קצת חשש ואני ממילא מאז שהוא נולד לא ישנה חזק בכלל.
עכשיו הוא ישן במיטה משלו ולפעמים אצלנו - ביננו. הוא תמיד מתחיל את הלילה במיטה שלו כי אנחנו הולכים לישון יותר מאוחר וזה לא בטוח להשאיר אותו לבד במיטה הגדולה.  לפעמים חלקים מהלילה הוא אצלנו ולפעמים אני מחזירה אותו בלילה למיטה שלו כי אני מבחינה שלא נוח לו או שחם לו מדי. זה כיף להתעורר בבוקר שהוא ביננו.
אין לנו אפשרות להציב מיטה ליד המיטה שלנו כי החדר קטן וגם לישון על הרצפה לא בא בחשבון - כי הוא זוחל אפילו מתוך שינה..
העצה שלי היא פשוט לא להגדיר ולא להחליט אלא לזרום..
השינה אצלנו לא מוגדרת כשינה משותפת או לא - אנחנו אף פעם לא יודעים איפה הוא יתעורר אך אני גם בעד לתת לתינוק להתרגל למיטה משלו - אני לא חושבת שזה מזיק, מעולם לא שמנו אותו במיטה שלו בוכה ואין אצלנו שיטות חמש דקות והורד הרם וכאלו שקראתי בפורומים אחרים. זה פשוט עוד מקום שהוא יוכל לנוח בו (וגם לשחק בו במובייל למשל) כשאת רוצה למשל לסדר את הבית.
אני גם לא חושבת שלשים תינוק בחדר משלו זה עונש או "איזה מסכן, עוזבים אותו לבד"- תלוי איך מעבירים לו את זה. אצלנו יש תמיד מוסיקת זן ברקע ויש לו בובה או ספר ואם הוא עייף אז הוא נרדם שם כי הוא יודע שזה המקום שלו והוא לא זר לו.
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'שלוש בנות יש לי...'
שלוש בנות יש לי...
04/09/2006 | 20:40
1
18
כולן ישנו או עדיין ישנות במיטתנו, בשלבים שונים של חייהן. עם הגדולות שלי כל הזמן הייתי במרדף אחד ה"חופש" - מתי כבר יעברו למיטתן? מתי תהיינה "עצמאיות"? וכמו כן הקשבתי לעצות השכנות והסבתאות... ובכל זאת, יצא שהן עברו וחזרו והכי נוח לכולנו היה השינה המשותפת. מה שהעיב על הכיף והנוחות שבשינה המשותפת, היה כל מחשבות השווא האלו: מתי להעביר, מתי לא, למה היא איתי, למה היא לא איתי... אם רק הייתי מספיק חכמה לתת לדברים לקרות כמו שהם צריכים ולא הייתי משגעת את עצמי בכל זה!

עכשיו יש לי קטנטונת חדשה. אפילו לא הרכבנו את המיטה. היא איתנו, וזה נוח לכולנו מאוד מאוד. אני חייבת לציין שהיא ישנה הכי טוב מכל השלוש בגיל הזה (בת חודשיים וחצי) ושאנחנו כל כך נהנים ממנה שזה מדהים. אני לא מתכננת לעתיד שום דבר - כרגע לא רק שזה נוח, זה גם נראה לי הכי טבעי שתינוקת ישנה צמוד להוריה, בעיקר לאמה ולשד זמין. מנסיון של קצת יותר מחמש שנות הורות, אני יודעת שכל מעבר וכל שינוי יכולים להיעשות בכל גיל, ואפשר למצוא דרכים לעשות זאת גם עם פחות קושי. אני לא רואה שום סיבה להניח אותה במיטה נפרדת ולגרום לה כעת סבל או קושי (שבגיל זה יתבטא בהתעוררויות תכופות יותר, מהנסיון שלי בלבד) רק בשביל לחסוך סבל בגיל מאוחר יותר... ההבדל הוא בביטוי הקושי, לא חושבת שיותר קשה בגיל מבוגר יותר. מתי נעביר אותה? כשיתאים לנו. או לה. למדתי לא להציב לעצמי דד ליינים בשום דבר בהורות ולעשות כל דבר בעיתו - כשהעת המתאימה הגיעה (כשזה יגיע - את תדעי).

לגבי בטיחות - שינה משותפת בטוחה ביותר. לא סתם קוראים לתסמונת המוות הפתאומי "מוות בעריסה" (ולא "מוות במיטת ההורים" למשל). תינוק שישן עם הוריו זוכה לשני מבוגרים (או אחד...) שקשובים לנשימתו ולעצם היותו לידם, מה שאין לתינוק בעריסה נפרדת (גם אם הוא באותו החדר). יוניצ"ף יצאו בהנחיות לבטיחות בלינה משותפת - קראי והחכימי

חוצמזה, לינה משותפת עוזרת לבסס את ההנקה. אגב, תחשבי רגע על יונקים אחרים בטבע, ובעיקר יונקים שקרובים אלינו למשל גורילות... האם היה נראה לך טבעי שאמא גורילה תניח את תינוקה הרך לישון על עץ אחר בלילה? כמו שאומר מיודענו ז'וז'ו - תחשבו על זה.
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'ואללה, צודקת'
ואללה, צודקת
04/09/2006 | 22:53
7
לצפיה ב-'ישנים צמוד'
ישנים צמוד
04/09/2006 | 20:42
7
אנחנו במיטה שלנו והוא צמוד אלינו במיטת תינוק שהדופן שלה הוסרה. הפשוש בן שנה ושבע ולא רואה כרגע שום צורך להעביר אותו. נהפוכו הוא. אין לי מושג איך אני אוכל לישון כשהוא בחדר אחר... את שואלת איך מרגילים אותם. אנ שואלת איך מרגילים אותי. אני בוודאות עדיין לא בשלה.
אינטימיות? בשביל זה יש עוד חדרים ועוד מזרונים בבית.
בשלושת החודשים הראשונים ישנו במיטה הזוגית שלנו כשהוא ביני לבן האב.
כרגע זה כיף גדול בשבילי הקירבה הזו עם הגור שלי.
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'אנחנו מאפשרים להם לעבור למיטות'
אנחנו מאפשרים להם לעבור למיטות
04/09/2006 | 21:55
10
שלהם כשהם מתחילים לישון לילות שלמים. הרבה זמן אחר כך המיטה שלנועוד פתוחה לקבלת "פליטים-של-אמצע-הלילה".
מה זה אומר תכלס? מתחילים לקראת גיל 3.
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'אצלנו'
אצלנו
04/09/2006 | 22:21
1
7
נטע ישנה איתנו פחות או יותר מהתחלה (אמנם קנינו לה עריסה 'צמודת מיטה' אך היא נותרה כמעט ללא שימוש.  זה היה הרבה יותר נוח לי כמיניקה, וככה היא שינה בלי להתעורר (כשהיתה רעבה פשוט הסתובבה אלי מתוך שינה והתחברה בעצמה).  
היום (בת שנתיים ותשעה) היא עדיין במיטה שלנו (עשינו כמה נסיונות להעביר אותה למיטה משלה אבל הם לא ממש עבדו), אבל בצד של אבא שלה (מה שטוב, כי בקרוב תבוא עוד תינוקת ).  אני לא יודעת מתי היא תעבור סוםית למיטה או אפילו לחדר משלה.  מן הסתם זה לא יהיה עד מרץ כשאחזור מביקורנו המתוכנן ארצה.  

בקשר לבטיחות בלינה משפחתית - ההנחיות בגדול הן לא לישון במיטת מים או מזרון רך מידי, להשתמש בכלי מיטה מינימליים כך שיהיה פחות סיכוי להסתבכויות למיניהם, ולא ללכת לישון תחת השפעת אלכוהול או תרופות מיישנות.  
לפי מה שאני יודעת יש גם עדויות שלינה עם האם מפחיתה את הסיכון למוות בעריסה, אם כי לא עשו הפרדה ראויה בין הגורם הזה להנקה לילית, ומן הסתם רוב האמהות שישנות עם תינוקותיהן גם מיניקות אותם בלילות.  

לדעתי - אין הרגשה יותר נהדרת מההתעוררות בבוקר ישר אל הפרצוף התינוקי המחייך של ילדך, מלמולי האהבה שלו, ואל המגע המלטף של ידו בפנייך!    הבת שלי כמעט אף פעם לא התעוררה עם בכי, וכמעט שלא היו לה חלומות רעים (וכשהיו אז היינו שם מיד להרגיע אותה).  

ועוד בונוס - אם היו לילות לבנים של הנקה בלתי פוסקת ונטע מתפתלת הרבה ומייבבת מתוך שינה - זו תמיד היתה התראה מוקדמת למחלה בדגירה ויכולתי להתכונן אליה.  

ולגבי האינטימיות - כל עוד נטע היתה קטנה מאוד, פשוט הזזנו אותה כשינה לקצה של המיטה (שקרוב לקיר) או לעריסה שלה באופן זמני.  היום אנחנו מנצלים את שאר מרחב המחיה בבית   

בקיצור - אם מתאים לך - לכי על זה (מצד שני אל תיפגעי אם לתינוקת זה לא יתאים - אני מכירה גם תינוקת כזאת שלא היתה מוכנה לישון עם הוריה מגיל 0 (והם כן רצו לינה משפחתית) ורק אחרי שהעבירו אותה לעריסה משלה היא התחילה לישון נורמלי.  

הורות טבעית >>
לצפיה ב-'הזכרת לי נישכחות...'
הזכרת לי נישכחות...
05/09/2006 | 13:41
5
לא החלטנו על משהו מראש, וכשהמתוקי נולד הוא ישן לידנו בסל (מוזס בסקט) כי קצת פחדתי מרוב עייפות להתגלגל עליו או משהו כזה.

לא קראתי הרבה בנושא אלא פשוט עשיתי מה שניראה לי נכון באותו רגע.

קרוב לגל 3 חודשים היה ניראה לי שלא נוח לו אז ניסיתי להעביר אותו לחדר שלו והוא ישן שם הרבה יותר טוב ממקודם. כל הזמן חשבתי שהייתי מאוד רוצה שישין איתנו ולהתכרבל איתו -- אבל כשניסיתי ראיתי שממש לא נוח לו אז 'ויתרתי'.

דוקא בגיל שנתיים וחצי הוא התחיל להיות יותר 'קדלי' באופן כללי ובין השאר לגלות סימנים של רצון לישון איתנו, נורא שמחתי.

היום פשוט כל ערב אנחנו שואלים איפוא בא לו לישון וזה חלק מטקס ההשכבה. לאחרונה יש די הרבה אפשרויות המיטה שלו, שלנו או העריסה של 'שוכן הבטן'. בקיצור עד מתי הוא יישן איתנו? לא בטוחה. אבל כל זמן שזה מתאים לכולם למה לא בעצם.

לילה טוב
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'אצלי'
אצלי
05/09/2006 | 07:24
7
הגדול (9) קיבל מיטה משלו וישן בה בדיוק פעמיים עד שהבנתי שמקומו איתי.
מאז, כל ילדי ישנו, ועדיין ישנים איתנו (6 במיטה! )
אני חייה ביפן ואנחנו ישנים על פוטונים (יפניים) על ריצפת טאטאמי, כך שאם כל ילד פשוט מוסיפים עוד פוטון ומוציאים דלת הזזה להגדלת החדר.
בעלי ישן עם הוריו עד גיל בי"ס יסודי, וכך גם כולם מסביבנו. הוא עדיין מתגעגע לריח הפוטון של אביו...
אצלי זה מרגיש הכי טבעי בעולם שכל המשפחה הולכת לישון ביחד באותה שעה באותה מיטה. האמת היא שלא ברור לי למה בעצם ילדים צריכים לישון בנפרד. דווקא בלילה כשחשוך ויותר קר, הכי כיף ונעים להיות קרובים למי שאוהבים.
אני גם בגישה שילדי יעזבו כשהם מוכנים/רוצים. הם רק עדיין לא שם

הורות טבעית >>
לצפיה ב-'הכיף הכי גדול שלי...'
הכיף הכי גדול שלי...
05/09/2006 | 14:02
2
10
אני לא תכננתי שהיא תישן איתנו. אחרי הלידה (בבית) היה טבעי שנכנס שלושתינו למיטה ונלך לישון. אחרי עידוד בפורומים השונים המשכתי לישון איתה. בהתחלה ניסיתי לשמור ממנה מרחק אבל כל פעם הייתי מתעוררת כשהיא צמודה לי לבית שחי (בעלי צילם אותה באיזה לילה מתקדמת במאמצים עד שהיא הגיעה אלי ונרדמה- ואני ישנתי...) והיום אנחנו פשוט הולכות לישון מחובקות. לפעמים אני מעבירה אותה לעריסה, לפעמים מרדימה אותה שם, מה שמרגיש לי מתאים לי ולה נכון לאותו זמן. וזו אחת התחושות הכי מדהימות. את לא אוהבת לישון מחובקת עם בעלך? אז למה שהיא תישן לבד? כמו שלנו זה כיף לישון ביחד גם לה זה כיף לישון איתנו.
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'נכון זה מדהים איך הן זוחלות'
נכון זה מדהים איך הן זוחלות
05/09/2006 | 15:39
8
עד שמגיעות לאיזה גוף חם? גם תמר עושה את זה... זה הורס

אני אפ'פם לא מעבירה לעריסה אחרי שנרדמה - חבל לי להרוס לה את השינה וגם לי
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'בתנוחה שישנתי עם נטע לא היה שום'
בתנוחה שישנתי עם נטע לא היה שום
05/09/2006 | 19:49
7
סיכוי שאתגלגל עליה - הייתי ישנה על הצד עם הברכיים מקופלות, נטע צמודה אל גופי, לרוב גם כן על הצד (עם הציצי בפה) או שאחרי היניקה היתה מתגלגלת על הגב, והזרוע התחתונה שלי מסביב לראשה ולאורך הגב, והזרוע העליונה שלי מסביב למתניים שלה.  בתנוחה שכזאת אני צריכה להיות עירנית לחלוטין בשביל להתהפך לבטן (מה שכמובן לא הייתי עושה), וגם היא - בגלל שהיתה צמודה אל גופי לא יכלה להתהפך לבטן (שזו התנוחה המסוכנת למוות בעריסה), והזרוע העליונה שלי שמרה שהשמיכה לא תיפול לה על הראש.  

הורות טבעית >>
לצפיה ב-'אנחנו ישנים באותה מיטה'
אנחנו ישנים באותה מיטה
05/09/2006 | 15:34
7
בלילות הראשונים היא ישנה ממש עלי, ומאז היא ישנה לצידנו (על ציפית של כרית, כדי שיהיה לי קל להעביר אותה ממקום למקום כשהיא ישנה). בלילות האחרונים קצת קשה לה להירדם (שיניים? , עכשו אני בשלב שעל כל דבר אומרים "שיניים"... ) והיא נרדמת לעיתים טוב יותר עלי, אז חזרנו לישון ככה קצת

המיטה שלנו היא בעצם מיטה "מרובעת", כלומר - פעמיים זוגית. אז יש מקום.
אני לא מרגישה שזה מסוכן, אלא יותר בטוחה כך.
גם יותר נוח לי להניק אותה ולחזור לישון - אני מרגישה את התנועות מושיטה את הציצ ונרדמת איתה.
קשה לי להבין איך מסתדרים עם זה שצריך להוציא את התינוק מעריסתו כשהוא מתעורר, להניק אותו ולהחזיר אותו למיטתו.

כששואלים אותנו עד מתי אנחנו אומרים - עד מתי שהיא תרצה.
אבל בתחום הזה עוד אין לנו ניסיון.
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'ישנים ביחד'
ישנים ביחד
05/09/2006 | 18:22
8
עופרי אוטוטו בן חמש.

המיטות שלהם נבנות באלו הרגעים.

כרגע אני מאוד שמחה על ההחלטה שלי לישון איתם במיטה
יש לנו חדר מיטות - יש בחדר מיטה זוגית גדולה מאוד ולידה מזרון זוגי רגיל.
אין לאף אחד מקום קבוע (שהם היו קטנים אז היה) בלילה יש "כסאות מוזיקלים".

קשה לי להמליץ על לישון איתם או לא לישון איתם, זה תלוי בך בבעלך ובילד שיוולד, לנו אין שום בעיה לישון שהם נצמדים אלינו - והם מצידם לא ילדים שזזים הרבה מתוך שינה.

איך יודעים שהגיע הזמן? אני חושבת שילדי ישמחו להמשיך לישון איתנו - רק אנחנו רוצים כבר את הפרטיות שלנו - הפרטיות שלנו לא קשורה דווקא לסקס או לאינטימיות, היא קשורה יותר לזמן איכות שלי לפני השינה - למנורת קריאה, להרדם עם ספר וכ"ו.
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'הי נורקס, אענה לך מה אני עשיתי'
הי נורקס, אענה לך מה אני עשיתי
05/09/2006 | 23:15
9
בתי לא ישנה איתנו במיטה מהסיבה שאני לא מאמינה בלינה משותפת ולדעתי היא מסוכנת מאד.... לא רוצה לתת מכה תוך כדי שינה, לא רוצה להניק במיטה שלי תוך כדי שכיבה כדי שלא ארדם וחלילה היא תחנק או לא ויודעת מה-  זה מפחיד אותי ולמה שאקח את הסיכון הכי קטן?? זה לא שווה לדעתי. היתי מתעוררת בלילה הולכת לחדר שלה, מתיישבת בכורסת ההנקה והייתי מחזיקה את עצמי בכח כדי לא להרדם.
בכל מקרה, בנוגע לשינה-
בתי ישנה מהלילה הראשון במיטה שלה בחדרה. כמובן שהיא לא נרדמה לבד בחודשים הראשונים (ליתר דיוק עד גיל חצי שנה) אלא תמיד נרדמה קודם בידיים ואחר כך הנחנו אותה במיטתה- מגיל חודש היא ישנה לילה שלם וזה באמת היה תענוג.
בגיל חצי שנה התחלתי לגמול אותה מהרדמות בידיים וזה נעשה בשלבים- אני רוצה לומר לך שבגיל שבעה חודשים היא הלכה לישון יפה לבד אחרי כל הטקס של לפני השינה נשיקה, חיבוק ליטוף ולילה טוב- היתי משאירה לה אור קטן והיתה נרדמת לבד יפה מאד.
מאז ועד היום לא היו שום בעיות ולא כלום.
היום בשביל הפינוק אנחנו ישנות צהריים יחד במיטה שלנו אבל רק בשבת.

אני מאמינה שכל אחד צריך לעשות את מה שנראה לו לנכון וללכת לפי האינסטינקטים שלך- הרי מה שנכון לי לא בהכרח נכון לגביך.
אישית- כמו שכתבתי למעלה, אני ממש לא מאמינה בלינה משותפת ולדעתי היא מאד מוסוכנת וכמו שאני רואה אז הסכנות והחסרונות עולים על היתרונות.
לא רק זה, אני מאמינה שגם אם התינוק ישן במיטה/עריסה שלו בחדר ההורים, הוא יפתח מעין תלות לא מודעת והוא יצטרך אותם שם בקרבתו על מנת להרדם. כמו שאני רואה את הדברים- בדרך שפעלתי נתתי לה את הבטחון שאמא ואבא אמנם לא בחדר איתה אלא בחדר הסמוך והיא יוכולה להיות בטוחה שהיא לא לבד למרות שאנחנו לא לידה.

בהצלחה....
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'שכחתי להמליץ על ספר'
שכחתי להמליץ על ספר
06/09/2006 | 15:18
10
לצפיה ב-'ישנה איתי.'
ישנה איתי.
06/09/2006 | 16:01
8
היתה תקופה שהיה מזרון צמוד אלי בחדר, אבל עכשיו הוא הועבר- אני יוצרת לה חדר שלה, לאט לאט. משחקים, מזרון על הריצפה (שתוכל להבגיע באמצע הלילה אם תרצה). בכל מקרה אני לא מתכננת עדיין להעביר אותה לישון בחדר לילות שלמים בזמן הקרוב, אולי צהריים פה ושם. יותר מנסה ליצור לה פינה משלה.
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'ישנים יחד.'
ישנים יחד.
06/09/2006 | 22:27
9
הצמדנו למיטה הזוגית את מיטת התינוק והורדנו את הסורג. ככה יש מקום לכולם במיטה. לנו זה מתאים כרגע. אם בשלב מסויים זה יפסיק להתאים- נשנה את זה אז.
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'הרגלי שינה'
הרגלי שינה
07/09/2006 | 19:51
8
פיצ ישנה בעריסה שלה ליד המיטה שלנו. נרדמת איתי במיטה עם ציצ בפה ומועברת למיטתה.בקרוב אמורה לעבור לחדר נפרד כי היא נהיית גדולה מידי לעריסה והמיטה לא נכנסת לנו לחדר. עדיים היא בטווח ראיה ושמיעה שלי מהמיטה.
שנת צהריים ישנה איתי במיטה.
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'תודה טלימה על הקישור'
תודה טלימה על הקישור
07/09/2006 | 21:54
1
6
ולמי שלא היה כח לקרוא את הכל אני מביאה כאן קטע קצר שמאד דיבר אלי.
ציטוט: "רק בתרבות המערבית מלמדים אותנו, שלקראת בוא התינוק חשוב לרוץ לקנות סט סדינים למיטתו, שיהיה תואם לווילון ולאהיל. רק בתרבות המערבית מלמדים אותנו להחליף מגע, קרבה וחום - בחומר. "

כל-כך כל-כך נכון
ומה שעוד יותר חבל זה שהרבה פעמים בתרבות המערבית טיב ההורות גם נמדדת בחומר ולא בדברים האמיתיים.
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'יש באמת אין סוף להגיב על'
יש באמת אין סוף להגיב על
08/09/2006 | 13:25
7
עניין השינה.  אני גדלתי בקיבוץ בתקופה שהפרידו תינוקות מהוריהם לשינה "בבית התינוקות"  מגיל אפס ... ואני במקרה עליתי לארץ
בגיל חצי שנה , ישר לקיבוץ ואז הייתי חודש עם אמא שלי והופס לבית התינוקות ( כמובן שאמא שלי סבלה מכך שנים רבות ונלחמה כמה שיכלה מול חברה אטומה ולא היה לה עם מי לדבר ( אבל זה סיפור אחר) ). אני חושבת ששלוש שנים לא נרדמתי.
אמא שלי ישבה לידי ושרה לי שירים עד שכביכול נרדמתי אבל גם היא היתה צריכה ללכת לישון והיו לי עוד אחים...
אני הייתי קמה כל לילה וקוראת לה באינטרקום איך שיכולתי... ואני זוכרת מגיל מאוד צעיר!
דיברתי פעם עם מישהיא שגם גדלה בקיבוץ והיא זכרה דברים אחרים מ"החוויה", לעומתה הזדהתה איתי אישה מבוגרת
(בסביבות 60) שגדלה בארה"ב בתור ילדה ועד היום זוכרת שאפילו שמחדר הילדים בביתם יכלה לראות את הוריה האהובים ישנים היא הרגישה רחוקה מהם... ורצתה להיות איתם.        
יש אנשים שזוכרים לכל החיים חויות ראשוניות כאלו, רציתי לשתף ולא להשפיע...יש לי הרבה מטען על השינה
הורות טבעית >>
לצפיה ב-'אצלנו זה הלך ככה:'
אצלנו זה הלך ככה:
08/09/2006 | 22:00
12
היינו תמימים וחשבנו שהיא תישן במיטה שלה. הכנו עריסה והיא ישנה בה לילה אחד למחרת לא הסכימה לרדת לי מהידים כל הלילה ובסופו של דבר נרדמנו יחד במיטה שלנו. מאז היא ישנה איתנו, בהתחלה באמצע, אחר כך חיברנו את מיטת התינוק למיטה שלנו באותו הגובה ועכשיו אנחנו ישנים על מזרנים על הרצפה כשלמזרן הזוגי הוספנו מזרן נוער באותו הגובה ככה יש לנו סופר מיטה ענקית ויש מקום לכולם. הקטנה כבר בת שנה וחודש. כל עוד היא יונקת אני לא מתכוונת לנסות אפילו להפריד מזרנים וכל עוד המזרנים מחוברים היא תמשיך לינוק (כי היא דואגת לזה בעצמה-בופה ). כל הזמן שנוח לנו ככה זה גם ימשיך. אני מניחה שיגיע יום אחד והיא תרצה להיות לבד כמו שכבר היום היא לא מרשה לי לפעמים לעזור לה כשהיא מסתבכת עם כל מני דברים (אכילה בכפית, משחקים מסובכים וכו').
לגבי אינטימיות, יש עוד הרבה חדרים בבית ואפשר לעשות קן אוהבים גם במקום אחר. וסתם כדי לסבר את האוזן-האינטימיות שלנו לא רק שלא נפגמה היא אפילו השתפרה באופן קיצוני.
עצה שלי-אל תחליטי החלטות לפני. הכל יכול לקרות ולהשתנות. תקשיבי לתינוקת שלך כשהיא תבוא היא כבר תדע להגיד לך מה נעים לה ומה טוב לה ומה לא.
הורות טבעית >>

הודעות אחרונות

11:42 | 18.08.19 אורחים בפורום
03:41 | 20.01.19 אורחים בפורום
15:59 | 10.12.18 אורחים בפורום
22:00 | 31.08.18 מיגל רודריגז
11:15 | 01.08.18 אורחים בפורום
21:55 | 08.04.18 אורחים בפורום
10:03 | 09.02.18 yanaok1987
10:03 | 20.12.17 אורחים בפורום
16:24 | 28.09.17 אורחים בפורום
21:51 | 29.08.17 אורחים בפורום
11:24 | 10.07.17 אורחים בפורום
13:10 | 13.06.16 מרוטשילד

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ