שאלה :קטנים ומתוקים

נורקס

New member
שאלה :קטנים ומתוקים../images/Emo66.gif../images/Emo214.gif

להורים הטבעיים המנוסים, שוב שאלה ותהיה בנושא הורות טבעית. אחותי סיפרה לי לפני כמה זמן שאת הבת הגדולה שלה החליטה לגדל ללא ממתקים (אני מניחה שיש כאן עוד כמה הורים עם גישה דומה). היא סיפרה לי שעד גיל שנתיים היא לא נתנה לילדה ממתקים בכלל. המתוק היחיד היה מפירות. בבית לא היו ממתקים. ואז בערך בגיל שנתיים וחצי היא היתה ביום הולדת אצל חברים עם הקטנה. על השולחן היו צלחות עמוסות ממתקים והילדה פשוט התנפלה עליהם כאילו אין מחר. אחותי תיארה את זה כאילו הילדה היתה אחוזת אמוק והיה קשה להוציאה מזה. מאז אחותי החליטה שכן יהיו בבית ממתקים (אולי לא סוכריות צבעוניות אבל כן שוקולד לסוגיו) והיה מותר לילדה לקחת אבל עם הגבלה על כמויות וזמנים. כאמא לעתיד (בע"ה עוד כ-3 חודשים) אני תוהה מה נכון לעשות.... מה דעתכם? האם לתת ממתקים? איזה סוגי ממתקים והכי חשוב-מאיזה גיל להתחיל? תודה.

אמארונה

New member
אני גם תוהה לגבי השאלה הזו

ולדעתי לא קיים גיל שאפשר להתחיל. בני לא אכל אף פעם ממתקים או כל מאכל אחר שמכיל סוכר. פירות ויוגורט עם פירות וסילאן הם המתוקים היחידים שהוא אוכל. כרגע, כל עוד הוא איתי בבית והוא לא נחשף לממתקים, אנחנו לא מתכוונים לחשוף אותו לממתקים. ברור לי שאם הוא היה בגן המצב היה שונה לגמרי כי אם כל הילדים אוכלים ממתקים בימי הולדת וכד' אי אפשר להמנע מזה. הוא לא מרגיש מקופח כי הוא לא יודע מה זה ממתקים והוא לא יודע שהוא לא מקבל ממתקים. אין לו מקור להשוואה. ההשוואות הן התחום שלנו... אני למשל, כבר שומעת ומתעלמת מביקורות על כך שבני לא אוכל ביסקוויטים ש"מיועדים לתינוקות ומכילים הרבה ויטמינים"... בגיל מאוחר יותר כשהוא יהיה חשוף לממתקים בגן וכד', אנחנו כמובן לא נמנע ממנו ונדאג רק שזה יהיה במינון הנכון לדעתנו. לגבי איזה ממתקים לתת בבוא העת - בבתי טבע יש ממתקים פחות מזיקים. ממתקים נוספים פחות מזיקים הם שוקולד שמכיל אמנם הרבה סוכר, אבל לא מכיל חומרים מזיקים אחרים כמו צבעי מאכל ושומן צמחי מוקשה, גם המוצרים של לואקר מכילים רק חומרים טבעיים ולא מכילים שומן טראנס וחומרי טעם וריח. חשוב מאוד לא לתת סוכריות (בייחוד טופי) שהן האויב הכי גדול של השיניים.

נורקס

New member
אמארונה תודה על התגובה

אני אישית גם חושבת שאשתדל לא לחשוף לממתקים עד גיל הגן, וחבל שאי אפשר גם אחרי. מעניין שלא קיבלת ביקורות שהבן שלך לא אוכל במבה כי זה כ"כ בריא לילדים קטנים...חחחחח
. כן, ככל הנראה הפתרון בבוא העת זה ממתקים מחנויות טבע (ובטח ובטח לא סוכריות למיניהן עם צבעי מאכל ועוגיות או וולות עם שמני טראנס). מה זה לואקר???זה אלה מהביצות הפתעה? או שאני מתבלבלת

פנינצה

New member
הי נורקס טוב להפגש גם פה

אומנם יש לי זמן לדילמות האלה אבל אנסה לענות מנסיוני כילדה: כילדה הגבילו אותנו מאוד לממתקים לא ממניעים אידאולוגים - סתם ענייני שליטה- כולנו יצאנו מטורפי מתוקים ועשינו זאת בכל הזדמנות ובסתר. לעומת זאת אבא שלי היה מעשן סיגריה פעם ב... ובגיל ההתבגרות כשהתחלתי לעשן הוא הזמין אותי לעשן אתו... אז גורלי הוא שהתנסתי בעישון, היה נחמד ולבסוף הפנמתי את התנהגותו של אבי והמשכתי שנים לעשן פעם ב... היום כבר שנים אני נקיה. מה המסקנה? כשמנסים להגביל בקיצוניות קורה מה שקרה לאחייניך ולי עם הממתקים, אך כשנותנים במתינות עם הגבלה וכמובן דוג' אישית אז יוצאים "נורמאלים" חוץ מזה כמו שאמארונה אמרה כבר יש ממתקים בריאים יותר. אני חושבת שלא המנע מהם לגמרי ממתקים, אך אחשוף לבריאים יותר ועם הגבלה. יש לי עוד הרבה מה להגיד בנושא וקשה להעלות הכל בכתב... אז בהצלחה בינתיים והמשך הריון תקין

פלגיה

New member
מהניסיון שלי

בבית כמעט ואין ממתקים. כשהבת שלי היתה בת שנתים הביאו לה באיזה אירוע סוכריה על מקל. היא התבוננה על זה ולא ידעה מה עושים עם זה בכלל. אחר כך הפך להיות פחות פשוט, כי יש ילדים אחרים, וגן וחברים (וילדים גדולים בבית). אז יש מעט ממתקים בבית - לשבת בלבד. בכל מקרה אין גומי למיניהם, או סוכריות ומסטיקים. יש עוגיות, ויש שוקולד. לגבי התאווה כשכבר רואים ממתקים בחוץ - זה ברור מאליו מבחינתי. ועדין הנזק של התנפלות חד פעמית על ממתקים, הוא קטן מהתרגלות לממתקים כל הזמן. כמו כן יכול להיות שבגיל ההתבגרות תתפתח התמכרות לממתק כדי לפצות על חסך או משהו כזה שנגרם. עדין ילד שגדל בבית ללא ממתקים יעבור את התקופה הזאת, וימשיך הלאה - ללא ממתקים.

לי6

New member
כן בהגבלה

אצלנו בבית מודעים לבריאות השן, על כן אין סוכריות ומסטיקים. חטיפים קנויים - פעם בהמוווווון זמן. בין הארוחות - קרקרים ופירות, אגוזים ושקדים. מכיוון שיש תינוק בבית, יש יותר מודעות. הוא בן 1.3, ואני בכלל לא הייתי רוצה שיאכל במבה וכו'. נתתי לטעום, אך אין בבית. בגינה כשאמא/מטפלת מציעה לו, אני בנימוס אומרת שהוא לא אוכל. יש כל כך הרבה תחליפים בריאים. כמובן אני בעד להתנסות אבל בהגבלה.

monni

New member
לא מאמינה בלתת ממתקים בשביל שלא

יהיה לילד חסך. הילד שלי בן שנתיים וחצי מעולם לא טעם סוכריה, למרות שרב הילדים בגילו כן אוכלים (אנחנו גרים בארה"ב וכאן משום מה לא שמעו על סכנות הסוכריה על מקל). הוא לא קיבל ממתקים בתור תינוק והורגל לאכול פירות, יוגורט לבן, ומאפים "בריאים". אין אצלנו שוקולד ולא שקיות חטיפים. כן צ'יריוס, בייגלה, לדר טבעי, צימוקים, ופריכיות אורז. אז ככה - אחרי שנתיים וחצי - הילד מת על פריכיות אורז ועל יוגורט לבן בלי שום תוספת. הוא לא אוהב שוקולד, והיה הילד היחיד בגן שלא אכל את עוגת יום ההולדת שלו כי היא הייתה עוגת שוקולד, ואם יאכל עוגיית שוקולד צ'יפס , יחזיר אותה ברגע שיגלה את השוקולד. אז נכון כשקיבל שקית תפוצ'יפס פעם אחת, התנפל עליה בתאווה, וגם כשקיבלנו צ'יפס בתור תוספת במסעדה הוא אכל את זה בהנאה גדולה. אז מה? אז אכל, ונהנה, זה לא אומר שיש לו חסכים. זה אומר שאפשר להנות "פעם ב" מדברים שבד"כ לא אוכלים, אבל בשום אופן לא הייתי חושבת שבגלל שהוא התנפל על שקית תפוצ'יפס אני צריכה להתחיל לקנות כאלה זוועות הבייתה.

g a n i

New member
גמנחנו התחלנו ככה ../images/Emo3.gif

בתי הגדולה לא הכירה צורת ממתק (כמעט) עד שנכנסה לגן בגיל שנה ו-8 ח' it was downhill from there... עם בני השני זה היה קרב אבוד מלכתחילה, אבל מראש הגישה היתה שונה: עדיף שיכירו ולא יתנפלו במקומות אחרים. זוכרת מאוד לרעה את הסיטואציה בה בת השכנים היתה נכנסת בעיניים משתוקקות ומבקשת בלחישה פטל (שכמובן לא יכולתי לתת נגד רצון הוריה. איזה איכס זה גרם לי להרגיש
) אבל יש לנו סייגים משלנו: קולה לא נכנסת אלינו לבית, ובכלל לא שתיה מתוקה. הם שותים אצל סבתא "בבית אין *פיץ*. רק בית סבתא יש *פיץ*!" אחה"צ אני בד"כ מצליחה לדלג על משוכת המתוק בעזרת צלחת פירות חתוכים או קרטיבים ללא צבע מאכל (משתדלים, לפעמים קרטיבים רגילים) ובעיקר מקפידים על כלל הזהב של ממתק אחד ליום. רק בקרב של לחם עם שוקולד/וופלים כשקמים מהשינה בגן אני מפסידה כל שנה
"פירות זה יקר". כן, גם הבריאות של הילדים!

liza26

New member
לא חורצת גורלות בקטע הזה

הילדה כן חשופה לממתקים ולא מהגן- שם הגננת דוקא דוגלת באוכל "טבעי" וגם מבשלת להם כל יום הכל טרי הבת שלי נהנית מאחרי צהריים של פירות וירקות וכן, מדי פעם, גם ממתקים אני לא אחת שקונה כל דבר חדש שיוצא ואני מצמצמת את זה לבמבה או ביגלה בקשר לשוקולד, משאירה את זה לאמא שלי (שגם עברה סדרת חינוך ממני בכל הנוגע להאבסה של ממתקים) גם במפגשים משפחתיים שמתי לב שהילדה תאכל רק מדבר אחד על השולחן ולא מתנפלת וגם לא אוכלת מכל הבא ליד

אדנת

New member
הכל במידה

נהגי על פי צו ליבך והכל במידה, חשוב לא פחות

גל 400

New member
לפני שאענה, גם אני אציג את עצמי

אני בת 36, אמא ל-4 ילדים הגדולה בת 16 והקטן בן שנה ושמונה חודשים. אני נטורופתית במקצועי כלומר עוסקת ברפואה טבעית, אני מרצה לתזונה, תוספי מזון(ויטמינים) רפלקסולוגיה,ארומתרפיה ועוד וכן עובדת בעוד מקומות שונים בתחום זה. אשמח מאד להצטרף לפורום זה וגם לעזור בכיף במידת הצורך. עכשיו לגבי העניין של ילדים וממתקים. אני דוגלת בשיטה שלעולם לא להיות מאד קיצוני. אצלי בבית אין ממתקים, חטיפים וכדומה, אנו מתבססים על תזונה נכונה כמובן אך ידוע לי שקיים גם עולם אחר בחוץ ולכן כשהילדים הולכים לפעמים למקום שיש שם ממתקים אני מרשה לאכול משהו אחד, לא הרבה. לפעמים (לא לעיתים קרובות בכלל) כשאנו מסתובבים בסופר ועושים קניות (לפעמים הילדים איתנו, או רק הקטנים, הם רוצים חטיף או ממתק ואז אני אומרת תבחרו רק אחד מבין אותם דברים שפחות נוראיים, וגיליתי שהם בעצמם מתרחקים מהמתוקים והלא בריאים. הם בכלל לא מבקשים ולא רוצים לאכול זאת לעיתים קרובות, אפילו כשהם הולכים לחברים ומציעים להם לשתות, הם מבקשים מים (את זה אני שומעת מההורים) והילד הקטן בן 5 מוסיף ומסביר להם ששתיה מתוקה לא בריאה ועדיף מים. לפני מספר ימים בא חבר לבן הקטן והאמא הגיעה עם ענבים בשקית והסבירה שהילד שלה בכל פעם שהולך לחבר, מביא לחבר ממתק אבל הבן שלך היא אומרת סיפר בגן שזה לא בריא ולכן הילד שהגיע חשב הרבה מה לעשות ומה להביא ולבסוף החליט להביא איתו ענבים ולא ממתק. לכן לדעתי חשוב מאד לא להיות קיצוני ולהרחיק את הילדים בהיסטריה מכל ה"אסורים" למיניהם וכך הם בעצמם יבינו ויתרחקו. כך זה עובד אצלי, אצל תלמידים שלי ועוד... אז שיהיה לכולכם בהצלחה ובכיף

נורקס

New member
תודה על התשובות

הבעייתיות שאחותי תיארה ב"התנפלות" שלה הבת שלה לא היתה בקטע שזה לא בריא (כי באמת משהו חד פעמי כזה לא יכול לעשות נזק) אלא, היא עצמה (אחותי) ישבה וצפתה עם דמעות בעיניים והרגישה שאולי היתה אמא רעה שמנעה ממתקים לחלוטין. תודה לכולם על העצות הטובות אשתדל ליישם בבוא היום
חג שמח

Rakefetsagman

New member
הרגשתי הרגשה דומה

כשהבן שלי ביקש עוד מנת גלידה אצל חברים (ונענה בלא). שאולי הרצון שלי להגביל ממתקים (הוא כבר קרוב לשלוש ועדיין אין בבית ממתקים - פשוט כי גם אני לא רוצה להתפתות). מצד אחד הוא מעדיף מים על מיץ, ויוגורט טבעי (הוא לא מכיר יוגורט אחר) מצד שני כשכבר הוא מבקש אני משתדלת להיענות כי זה לא משהו יומיומי ואין לי רצון ליצור התמקדות או חסכים בנושא. ולכן הצטערתי שלא ניתנה לו תוספת -- כי כשבבית נתתי לו הוא אכל שתי כפיות מזה והניח לגלידה. הוא אגב מעדיף גלידת פרות רוב הזמן על גלידת שוקולד למשל. עוד חומר למחשבה -- אינני בטוחה בהקשר אבל במהלך ההריון שלו וההנקה די נמנעתי ממתקים האם מישהי יודעת אם זה קשור?

אמארונה

New member
קראתי פעם מחקר

שקושר בין האוכל שהאם אכלה במהלך ההריון, לבין ההעדפות הקולינריות של התינוק מאוחר יותר. אני לא זוכרת פרטים מדוייקים, אבל דובר במחקר על כך שחלק מהטעם של האוכל שאוכלת האם ההרה מצליח לעבור אל העובר.

Rakefetsagman

New member
תודה

זו היתה רק תחושה -- עכשיו אני אוכל לעשות משהו בעיניין (חודש חמישי וחצי להריון).

גל 400

New member
לזה בדיוק אני מתכוונת ואומרת שאין

צורך בקיצוניות והכל במידה. אם הילד בבית אוכל מזון בריא אז כשהוא אצל חבר, לפעמים אפשר לוותר כי הבסיס שאנו נותנים צריך להיות בריא וטוב וכמובן כדאי להסביר להם מדוע כדאי להעדיך משהו אחד על פני אחר. אני חייבת לתת לכם דוגמא, בערב שבועות היינו אצל חברים שהמודעות שלהם בנושא תזונה נכונה שואפת לאפס ואף פחות מזה ואין עם מי לדבר, הם בשלהם. באיזה שהוא שלב החברה שלי אמרה לילד אוי מסכן שלי אמא שלך לא מרשה לך לאכול מעדנים? בוא אליי אני אתן לך. ואני הייתי חייבת להשיב בנימה צינית כפי שהיא אמרה זאת ואמרתי, מסכן שלי אמא דואגת לך שתהיה בריא? איזו מן אמא אני שמעזה לדאוג לבריאות הילדים שלה?! היא הסתכלה עלי קצת המומה,ובעלה מיד שאל מה מעדנים זה לא בריא? כמובן אמרתי הרבה יותר קל לדחוף לילדים כל היום מעדנים ובמבה במקום אוכל "נורמלי" ואח"כ מתפלאים שהילד לא מפסיק להיות מצונן ומלא ליחה. (האמת שנושא הצינון והליחה אצל ילדים הוא חשוב ביותר ואפשר לפתור זאת בקלות בעזרת שינויים קלים בתזונה, אני מניחה שאתם מכירים או שמעתם על כך ואם לא אשמח להרחיב בהזדמנות). מזל שהילד שלי רק בן שנה וקצת ולא הבין מזה כלום.

tookmy

New member
אני אתחיל מהסוף- הבן שלך

הבין ועוד איך. בקשר להורים- זה קטע מדהים איך הם מלבישים על תינוקות וילדים רצונות שבכלל לא קיימים בהם. לבת שלי אסור המון דברים בגלל אלרגיות. בלי קשר אני מאד לא אוהבת שדוחיפים לילדים דברים בלי לשאול את ההורים. היינו בבריכה ודיברתי עם מישהי שאני מכירה והנכד שלה היה לא רחוק עם במבה אחרי ששיחק עם בתי בכדור. הוא ישב לו עם הבמבה שלו ובתי שלפני כן אכללה משהו משלה שמותר לה, ישבה מר וחצי ממנו והיתה עסוקה בלהתבונן בילדים ששיחקו לא רחוק. הסבתא שאלה משהו אם הוא נתן לה במבה או שיתן לה ואמרתי שאסור לה ובלי קשר זה לא אוכל בריאות בדיוק אז היא אמרה "לא אני פשוט לא אוהבת שיוצאות לילד העיניים". זה היה ממש הזוי. יש פעמים שהבת שלי רוצה משהו שלאחרים יש ואני לא מרשה וכאלה, אבל הפעם היא בכלל לא הסתכלה, זה היה פשוט אמירה מהדמיון, לא קשורה לכלום, כאילו צריך לדחוף לה בכוח משהו שבכלל לא עניין אותה באותו רגע. אם זה לא היה עצוב (שאנשים דוחפים במבה לילדים לא שלהם) זה היה מצחיק.

ק י ק ה

New member
אני אישית

לא בעד למנוע מהילדה שלי ממתקים ושאר דברים שתגלה בחוץ. יש לנו בבית שוקולד וסוכריות בצינצנת, יכולה לקחת מתי שהיא רק רוצה. לשמחתי היא לא נוגעת בהם, כשבא לה "משו טעים" פותחת את המקרר ולוקחת פרי או מעדן.

איזה שירשור נהדר - פעם

ראשונה שאני קוראת אנשים שמדברים על ואפילו מישמים את זה. הניסיון שלנו עם זה הוא די טוב. אנחנו לא מחזיקים מתוק בבית והילדים מקבלים עוגה רק בימי הולדת וכשאנחנו מתארחים אצל אחרים ששם אני לא אגיד לילד לא אלא אם כן הוא הגזים נורא. בד"כ הוא מסתפק בפרוסת עוגה אחת או חצי. אצל חברים יותר טובים וכשאנחנו היחידים שמתארחים אנחנו מבקשים לא להגיש לנו מתוק. הגדול (3.5) אוהב מתוק אבל הוא יודע שאין בבית אז זה לא אישיו בכלל. פעם פעמיים הוא ביקש בסופר אבל משום מה לא נוצר איזה הרגל ככה שאני כמעט ולא צריכה לסרב. וכשאנחנו חוגגים משנו ויש עוגה הוא יקבל כמה שהוא רוצה (בינתיים זה כמות סבירה). בעתיד אני רוצה ללמד אותו לזהות איכות כמוני - אני לא אוכלת עוגות ושוקולד באיכות נמוכה - אז אולי אני אצטרך להכניס קצת מתוק הביתה. אנחנו שותים חלב, מים ומיץ תפוזים טבעי.

lulyK

New member
דחיתי את הקץ

אבל זה לא מאד עקרוני לי. בבית יש מבחר מצומצם מאד של ממתקים (קרטיבים, גלידה על בסיס יוגרט, ביצת קינדר) ויש הגבלה על כמויות. אני יכולה להעיד על הילד שלי שקשה להגיד שלא נחשף לממתקים, עדיין - בימי הולדת בגן הוא בעננים. מבחינתו ממתקים זה מזון האלים.

למעלה