הנקה לזמן ארוך

דיברגנט חדש

Well-known member
הנקה לזמן ארוך

עפ"י משרד הבריאות העולמי, מומלץ להניק עד גיל שנתיים.
  1. האם מעבר לזה, יש בעיה להניק?
  2. האם הגוף בגיל בוגר יותר יכול בעוט, כמו למשל שייצור האנזים לקטאז פוחת עם הגיל?

אשמח לראות מחקרים שממליצים להניק מעבר לגיל שנתיים.

אגב, שאלתי גם בפורום הנקה

עונה

1. אין שום בעיה ההמלצה המלאה היא עד גיל שנתיים ואח"כ כל עוד זה מתאים לאם ולפעוט.
אני הנקתי את בכורתי עד גיל 4 ושבע חודשים
והבנים ינקו עד גיל 3.5 ו2.5 (נגמל מוקדם
)
2. לא הבנתי את השאלה

דיברגנט חדש

Well-known member
תודה, זה מה שחשבתי

1) האם יש ספרות מקצועית בנושא?
&nbsp
2) למבוגר יש קושי לעכל את אנזים לקטאז החלב.
ההנחה שלי שהקושי לעכל את האנזים היא לא מתקבלת בבת אחת כשמבוגרים, אלא הקושי לעכל מתגבר לאט לאט ככל שהילד גדל.
בעקרון מה שכתבתי מתייחס לחלב של חיה (פרה, עז, ...), אז שאלתי אם בחלב אם זה על אותו פורמט?

אני לא חיפשתי

פחות עניי אןתי הצד המחקרי של זה, אני בטוחה שאם תחפשי באנגלית תמצאי המון מידע
על שני הנושאים

regvuv1

New member
התועלת אכן שנויה במחלוקת

רוב מי שמניקה לטווח ארוך עושה את זה מסיבות רגשיות יותר מאשר רפואיות. לא ידוע לי על נזק רפואי כלשהו שנגרם מהנקה אחרי גיל שנתיים, למרות שנתקלתי בהרבה אתרים שניסו לטעון נגד - לאף אחד מהם לא היו סימוכין. בכל אופן, לרוב הנקה בכזה גיל מספקת חלק קטן מאוד מהתזונה של הפעוט, מלבד בתקופות מחלה או קושי אחר, אז לא סביר שיכול להגרם נזק ממשי. ואם נחזור למדע, רוב היונקים שמוכרים לי מניקים עד קצת לפני ששיני החלב מתחילות להתחלף, אצל בני אדם הן מתחלפות החל מגיל חמש...

רגשית? אני לא בטוחה....

או אולי לא הבנתי אותך.
אצלי הנקה זה פרופר נוחות, אין עניין רגשי.
זה היה לי נוח ככלי להרגעה
זה היה לי נוח ככלי להרדמה
זה היה לי נוח כתזונה בימי מחלה
זה היה לי נוח כנוזלים בתקופה שלא שתו מים
אצלי הנקת פעוטות זה פשוט נוח ואני משתמשת בזה כעוד כלי בארגז הכלים שלי כאמא.
&nbsp
אם לזה התכוונת ברגשי אז כן, אם התכוונת למשהו אחר אז לא הבנתי.
&nbsp
בכל אופן מה שבטוח מעל כל ספק שכל עוד יש חלב אם בודאות יש בו נוגדנים והוא רק מועיל ובשום אופן לא מזיק.
(הרי אם כבר יודעים שזה עוזר במקרים של סרטן זה די בטוח שזה רק מועיל לא?)
&nbsp
&nbsp

regvuv1

New member
בדיוק לזה התכוונתי

כל הדברים שציינת הם מבחינת תזונאים ׳רגשי׳ כי זה לא חלק גדול מהתזונה. אני לגמרי מסכימה איתך - זה אחלה כלי להכל, אצלנו היה משבר ממש רציני כשסופית ורשמית נגמר לי החלב ולאחד הילדים היתה דלקת עיניים. הרגשתי ממש אימפוטנטית כשהייתי צריכה לבקש מחברה קצת חלב כדי לטפל בילד שלי...

דיברגנט חדש

Well-known member
מצאתי מחקר ישראלי של ד"ר מנדל ביחד עם ד"ר רונית לובצקי

בשותפות למחקר עם פרופ' פרנסיס מימוני, פרופ' שאול דולברג וד"ר שמעון ברק, שקבע שחלב אם בהנקה משתבח עם הזמן.
המחקר נערך בקרב 61 נשים, אשר 27 מתוכן הניקו במשך 2-6 חודשים ו- 34 מביניהן הניקו משך זמן העולה על שנה (בין 12-39 חודשים).
המחקר קובע כי הערך התזונתי של חלב אם בהנקה ממושכת (מעל שנה) עשיר יותר מערכו של חלב אם בהנקה קצרה.
הוא פורסם ב-Journal of pediatrics והוא אחד המחקרים הראשונים (לפני כעשור) שבחנו את הרכב החלב של "מניקות לטווח ארוך".
תוצאות המחקר מצאו אחוזי שומן גבוהים יותר בחלב של אמהות, אשר הניקו תקופה ממושכת (בממוצע עד 11% שומן) , בהשוואה לאחוז שומן נמוך יותר (7.4% בממוצע) בקרב נשים, שהניקו תקופה קצרה יותר.
הערך המקסימלי של שומן שנמצא בקרב המיניקות הוותיקות הגיע עד ל-28% שומן.

באמת שלא בדקתי

מי שיכולה לעזור לך בזה זו טובה קראוזה
דיאטנית ילדים עם המון ידע על הנקה, חפשי אותה בפייסבוק או באתר שלה היא תדע לכוון אותך.
&nbsp
&nbsp

zoharl1979

New member
הנקה אחרי גיל שנתיים

היי,
כל נושא הלקטאז וחוסר בו עם ההתבגרות, נוגעים לחלב שאינו של בני אדם (שתכלס, בכל גיל אנחנו לא ממש בנויים לשתות אותו).
חלב אם בנוי ביולוגית לבני אדם.
המלצתי האישית-לכי עם התחושה שלך לגבי ההנקה, אם מתאים לך ולפעוט להמשיך...
מבחינה ביולוגית-תזונתית, אין לך מה לדאוג.
אני מניקה את קטנתי בת השנתיים וחצי, לשתינו טוב בינתיים

למעלה