תבלינים מוקרנים

postdoc

New member
הבעיה עם הגישה שאת מייצגת

היא שיש נטיה לוותר על עובדות והבנה לטובת תיאוריות גדולות. אני מנסה להבין את הטבע לפני שאני קובע שיש קשר בין א' לב', ואני מנסה לדעת שיש בכלל בעיה לפני שאני קובע מה גרם לבעיה. ובהקשר של השירשור הזה: 1) במקרה של תבלינים, כשמייבשים חומר צמחי לאבקה נהרסים כל החלבונים, וסביר להניח שגם לא מעט מה DNA. ההקרנה לא שונה מהותית מהיבוש. 2) אפשר לקטר כמה שרוצים על ההבנה המודרנית שלנו את העולם שסביבנו, תוחלת החיים של האדם היום גבוהה מאי פעם במהלך ההיסטוריה האנושית. ברור שמי שמת בגיל שלושים וחמש מסיבוכי דלקת גרון או מזיהום של חתך קטן ביד לא פיתח סוכרת בגיל 50, סרטן בגיל 70 או אלצהיימר בגיל 80 (וזה הגיל הממוצע שבו מתו האדם הקדמון, האזרח הרומאי, או האיכר הסיני/הודי/אירופי טרום מהפיכת הרפואה המודרנית). ולא צריך ללכת כל כך רחוק אחורה. אבא שלי בגיל 70 בריא יותר ממה שהיו הוריו בגיל הזה, ואני בגיל 45 בריא יותר ממה שאבא שלי היה לפני 25 שנים. ואני לא יוצא דופן, זאת התמונה הכוללת. את המונח "עליה דרמטית" צריך לשמור למקומות הנכונים, כמו למשל העליה הדרמטית בתוחלת החיים ב 250 השנים האחרונות ...........

Nia11

New member
ממש לא מדויק

הייבוש בפני עצמו לא חייב להרוס כלום, בייחוד אם הוא נעשה בחום של עד 40 מעלות צלסיוס. בטח שההקרנה שונה מהותית, גם בגלל הטמפרטורות הגבוהות, אבל בעיקר מכיוון שקרינת מיקרוגל מחממת את המזון מבפנים החוצה ומשנה את המבנה שלו. לעליה בתוחלת החיים יש מחירים גבוהים, ואף גבוהים מאד. אני בעד תוחלת חיים גבוהה, ואני לא טוענת שכל מה שהיה פעם יותר טוב ממה שהיום, לא כתבתי את זה ולא הכוונתי לזה. כשאני מגלה שחבר טוב אובחן בגיל 40 עם פרקינסון (מי אמר חשיפה לריסוסים ולא קיבל?!) וחבר טוב אחר שלנו נפטר בגיל 34 מסרטן במוח, אל תגיד לי שאין בעיה....

postdoc

New member
לא יודע אם את עוקבת אחרי שישור

ששקע כל כך עמוק, אבל שיהיה. 1) יבוש בכל טמפרטורה הורס חלבונים, עצם היבוש גורם לזה. השיטה היחידה למנוע פירוק של חלבונים ביבוש היא ע'י יבוש בהקפאה (וגם זה לא עובד ב 100%). גם DNA (ולבטח RNA) לא שורדים טוב ביבוש, בלי קשר לטמפרטורה. כיוון החימום לא משנה, קרינת המיקרו מחממת מים, הפגיעה במבנה של מולקולות ביולוגיות נובעת מהחימום עצמו ולא מדרך החימום. 2) המחיר הוא תמיד בהשוואה למשהו. האלטרנטיווה היא 10 חברים שמתו בגיל 20 מסיבוכי דלקת בגרון ועוד עשרים שמתו מאלח דם בעקבות פציעה לפני גיל 25. אנחנו עדיין לא יודעים מה כל הגורמים לפרקינסון. יכול להיות שחשיפה למזהמים בריכוז גבוהה (לא אכילת פירות שרוססו, אלא עבודה עם מרססת במטע) יכולה להות מעורבת, אבל יכולים להיות גם דברים אחרים. אף אחד לא אומר שאין בעיה. אנחנו לומדים את הבעיות ועובדים על דרכים לפתור אותן. לפני 100 שנה פרקינסון ואלצהיימר היו מחלות נדירות כי אלו מחלות שנמצאות בקורלציה לגיל (זה לא שאין צעירים שחולים בהן, השכיחות שלהן עולה עם הגיל), ובעולם שבו אנשים מתו בשנות החמישים או השישים לחייהם ממחלות שהיום לא הורגות (סוכרת, סוגים שונים של סרטן, יתר לחץ דם או מחלות כלי דם) הם לא הספיקו לפתח מחלות ניווניות של מערכות העצבים. כשהמדע ילמד להתמודד עם מחלות ניווניות של מערכת העצבים (כמו שלמד להתמודד עם סוכרת או יתר לחץ דם) יתגלה ה"דור הבא" של מחלות. אין מה לעשות, גוף האדם התפתח במשך האבולוציה לחיים של 30-40 שנים. כשמכפילים (ויותר) את תוחלת החיים יש לזה מחיר.

john111

New member
אולי תפרטי גם את?

השמעת טענה מאוד בומבסיטית באשר להשפעות של חימום במיקרו על זה שאוכל את האוכל. אני יותר מאשמח לדעת אם זה בגדר דעה אישית לא מבוססת או משהו שיש לך עליו ביסוס.

Nia11

New member
זו לא דעה אישית

קראתי את זה במספר ספרים. אני אחפש שוב ואצטט.

Nia11

New member
הנה כמה קישורים

בטח עד שאני אגיע לספרים שלי יקח זמן, אז עשיתי חיפוש זריז ברשת, ואלו ממצאים שהגעתי אליהם בכמה דקות: קישור מ- 2007 לכתבה ממודיעין, מתוכה הציטוט: http://www.mcity.co.il/index.php?id=9975 "כפי שהוכח בשנים האחרונות במחקרים מדעיים, לקרינת מיקרוגל יש השפעה גנטית מצטברת לאורך חודשים ושנים המתבטאת בריבוי מוטציות (דפקטים גנטיים) המביא להגדלת הסיכויי לחלות בסרטן, וגם להגדלת הסיכוי לפגיעה בפוריות. קישור ממש ישיר על הנזקים של חימום מזון במיקרוגל: http://trusted.md/blog/vreni_gurd/2...enience_vs_nutrition_and_health#axzz1J9vkt236 ומתוך זה ציטוט ספציפי: More and more evidence is coming to the fore that electromagnetic fields are damaging to human cells, and the higher the frequency the bigger the problem. Food that is nuked at a rate of the typical 2.45 gigahertz frequency in the microwave has been "energized" and the food gives off that energy to the nervous system, which may cause a stress response of high blood pressure, anxiety, headaches, and dizziness. Full article: Microwave ovens: convenience vs nutrition and health | Trusted.MD Network http://trusted.md/blog/vreni_gurd/2...enience_vs_nutrition_and_health#ixzz1J9wU2vFm Visit Our Health Blogging Network Trusted.MD ציטוט ממחקר שנעשה באוניברסיטת אוסמניה בהיידרבד, הודו: Microwaves have been found to induce chromatid and chromosomal aberrations in human lymphocyte cultures עוד מחקר מהודו, שנעשה על עכברים (הבאתי את הציטוט של האבסטרקט כדי להראות שהמינונים הם אלה המותרים לשימוש במזון לבני אדם: The potential mutagenic effect of low power microwave at the DNA sequence level in the mouse genome was evaluated by direct DNA analysis. Animals were exposed to microwave at a power density of 1 mW/cm2 for 2 h/day at a frequency of 2.45 GHz over a period of 120, 150 and 200 days. HinfI digested DNA samples from testis and brain of control and exposed animals were hybridized with a synthetic oligo probe (OAT 36) comprising nine repeats of 5′-GACA-3′. As compared to control animals, band patterns in exposed animals were found to be distinctly altered in the range of 7–8 kb which was also substantiated by densitometric analysis. Though the mechanism of this rearrangement is not yet clear, the results obtained at the present dose are of significance. This dose, which has been set as the safe limit for general public exposure by the Non-Ionizing Radiation Committee of the International Radiation Protection Association, may imply a need for (re)evaluation of the mutagenic potential of microwaves at the prescribed safe limit for the personnel and people who are being exposed. מחקר מקרואטיה, משנת 1999: The effects of radiofrequency electromagnetic radiation (RFR) on the cell kinetics and genome damages in peripheral blood lymphocytes were determined in lymphocytes of 12 subjects occupationally exposed to microwave radiation. Results showed an increase in frequency of micronuclei (MN) as well as disturbances in the distribution of cells over the first, second and third mitotic division in exposed subjects compared to controls

zlp

New member
כל המקורות מתייחסים להשפעה ישירה של הקרינה

על רקמות (למעט הקישור השני, שלא קראתי אותו בפנים אבל לפי הציטוט הוא שטות מוחלטת). כדאי גם לזכור שכשמתרחקים ממקור הקרינה ההשפעה שלה יורדת בצורה דרמטית (ברביעית, אם אני זוכר נכון). פשוט לא כדאי לדחוף את האף למיקרוגל

zlp

New member
המשמעות של פירוט

יהיה לסכם כמה מאות עמודים בספרי ביוכימיה וביולוגיה מולקולרית. בקצרה ניתן רק להגיד ששרשראות של חומצות גרעין מתפרקות במערכת העיכול לנוקליאוטידים בודדים, שנוקליאוטידים פגומים כנראה לא יעברו ממברנה ואם יעברו ממברנה ייתכן מאוד לא יצליחו להכנס לתוך הפולימר בהיותם פגומים, שגם אם יצליחו להכנס לפולימר יש מנגנוני תיקון ושגם אם חמקו מתוך המנגנונים הללו הסיכוי ליצירת מוטציה פונקציונלית הוא זעיר. וזה רק בהנחה שכל הנוקליאוטידים מגיעים ממסלולי הנצלה ושמנגנוני הבקרה על מסלולי ההנצלה לא עובדים. כמובן שיש סינתזה מחודשת של נוקליאוטידים. מבנה גנטי לא משתנה בגלל נוקליאוטידים טוקסיים. נקודה.

Nia11

New member
בלי להתבלבל משטף המלים....

העובדה היא (ולא ספציפית בהכרח למיקרוגל) שהמבנה הגנטי שלנו יכול להשתנות עקב חשיפה לגורמים מן החוץ, ביניהם מזון. למה זה קורה?

zlp

New member
קיימות כמה סיבות

חלקן שונות מאוד זו מזו. בכל אופן אכילת מזון שהוקרן לא גורמת לשינוי במבנה הגנטי. על זה דיברנו ולזה התייחסתי.

cומcו

New member
אם כך, למה אסור לאכול מוצרים שהיו ביפן או

מצ'רנוביל? איך החומר פולט קרינה, אם הקרינה לא נאגרת בו?

postdoc

New member
החשש הוא שחומר רדיואקטיווי

שנפלט מהכורים שניזקו למים או לאדמה שסביב לכור נקלט ע'י הצמחים או בעלי החיים שגדלים שם. הקרינה אינה קרינה של חומר שנחשף בעבר ועכשיו משחרר את הקרינה שאליה נחשף אלא קרינה של חומר רדיואקטיווי שקיים במזון ופולט קרינה. בהפשטה מסויימת אפשר להסביר את זה כך, קרינה רדיואקטיוית היא קרינה "חד פעמית" שנפלטה מגרעין של חומר רדיואקטיווי שהתפרק. אין חומר שיכול לקלוט קרינה כזאת ו"למחזר" אותה..

cומcו

New member
אבל אם הוא קיים, סימן שעדיין לא נפלט

האם זאת לא ההגדרה של אגירה? איך שאני רואה את זה, קיימים עדיין חלקיקים שבהחלט יכולים לעבור לאחר וזאת הסיבה שמישהו בא מהחלל או ממקום נגוע אחר, צריך לעבור נקיון ולהיות בבידוד זמן מה עד שבטוחים שכל החלקיקים נפלטו ממנו.

postdoc

New member
מה שפולט קרינה

הוא חומר רדיואקטיווי שנפלט מהכורים. אם נפלטה קרינה מהכור והקרינה הזאת פגעה בצמח, תאי הצמח לא הופכים להיות רדיואקטיווים. צילום רנטגן אצל רופא השיניים מעביר קרינת X דרך הגוף שלך, הגוף לא אוגר את הקרינה הזאת ולא פולט אותה (בלי קשר לעובדה שהקרינה הזאת עלולה להזיק לתאי הגוף). אם בצמח נאגרו חומרים רדיואקטיווים (בעיקר יוד, אבל גם איזוטופים רדיואקטיווים אחרים) הוא מסוכן לאכילה כי החומרים האלה פולטים קרינה. אם הצמח נחשף לקרינה (בין אם מכור שדלף או מהקרנה מכוונת של מזון כמו השאלה המקורית כאן) הוא לא הופך להיות רדיואקטיווי ולא ממשיך לפלוט קרינה. אנשים שנחשפו לקרינה בעוצמות גבוהות הופכים להיות חולים בגלל נזקי הקרינה, אבל הם לא פולטים קרינהץ

cומcו

New member
נכון, זה באמת בר השוואה לאלקטרומגנטיות

הדוגמא של חומר חודר, כמו קרינת X היא דוגמא טובה להמחשת הטיעון שלך. מה ההסבר שלך לגבי החלקיקים שיכולים לעבור לאחר?

postdoc

New member
גם כשמדובר בחלקיקים

בין אם אלה אלקטרונים (קרינת בטא) או חלקיקי אלפא (שני נויטרונים ושני פרוטונים), כשהם פוגעים במולקולה הם גורמים נזק למולקולה עצמה, אבל הם לא גורמים לה לשחרר חלקיקי אלפא או בטא חדשים. ברור שבהקרנה של קרינת גאמה (הקרינה שמשמשת לעיקור אוכל) או בקרינת מיקרוגל אין עניין של חלקיקים כאלה כי שתיהן אינן כוללות חלקיקים. המקרה היחיד שבו פגיעה של חלקיק גורמת למולקולה לשחרר חלקיק חדש הוא כשמדובר בתגובת שרשרת של ביקוע אטום, אבל אז מדובר מראש במאסה גדולה של חומר רדיואקטיווי, ולא בחומר שהופך לרדיואקטיווי בגלל הפגיעה הזאת.

TakeTheRain

New member
אז איך אתה מסביר את המצב בבלרוס?

שמעל 90% מאדמותיה מזוהמות עקב מה שהיה בצ'רנובל? וההשלכות שם מאוד קשות. ע"ע תסמונת הלב של צ'רנובל וכמות גדולה יחסית של ילדים שנולדים עם עיוותים, נכויות וכו'. וזה משהו שקורה היום. למרות שהפיצוץ קרה לפני מעל ל20 שנה.

למעלה