עזרה בבקשה

lene

New member
עזרה בבקשה

שלום, אני חושבת על ללכת ללמוד כימיה לתואר ראשון. איפה ניתן לעסוק בזה?מה בעצם עושים עם זה אח"כ? מבחינה כלכלית האם כדאי ללמוד את זה?[כמה אני ארוויח בסופו של דבר כן חשוב לי..] בהנחה שבתיכון לא למדתי כימיה(לפחות לא מעבר לכיתה ט') אבל למדתי פיזיקה,זה יהווה מכשול בשבילי? ראיתי שבאוניברסיטה העיברית יש "כימיה בהתמחות כימיה תרופתית",יודעים על זה משהו? תודה מראש על התשובות!

יש כאן מאמרים בעניין,זה א'.

ב',פיזיקה לא תהווה עבורך מכשול ואדרבה-רקע פיזיקלי עדיף על כימי לדעתי,כי לרוב הסטודנטים לכימיה[ממה שאני רואה], הפיזיקה קשה יותר מהכימיה, אם כבר יש משהו שניתן להגדיר כקשה בשנה א'. בכ"א, לא מזמן העליתי דיון בפורום סטודנטים[72]על המשך קריירה לאחר תואר ראשון בכימיה...סוג של תסכול מצידי. אבל כן,זה מעיד על מצבם הלא מזהיר של הכימאים בארץ. לידע כללי,אומר שאחרי הכל כנראה אמשיך בכיוון +- [ז"א מקסימום נפנה להנדסת חומרים, ולא לשינוי קיצוני יותר], כי לא מתאים עכשיו לעשות שינוי קיצוני...אם המצב באמת יהיה גרוע כמו ששמעתי[=מצבם של דוקטורים רבים בתחום אינו מזהיר], רק אז נעשה הסבה[נניח למדעי המחשב אבל נראה כבר], אני מקווה שזה לא יהיה המצב..אני יכול להגיד שיש לי עניין רב בתחום,רק מפחד מהאופק התעסוקתי. בגלל זה, כשאתה עכשיו עוד לפני לימודים אקדמיים, אני מציע לך לשקול גם אפשרויות אחרות.. או,אם נדבר תכל'ס, בוא נגיד שלדעתי האישית אם אתה יכול להגיד 100% שאתה לא רוצה קריירה אקדמית, אל תלמד את זה. ברצינות.

yonien

New member
מה זה מה זה

מה זה בדיוק קריירה אקדמית? איש סגל באוניברסיטה או רק לעשות תואר שני/דוקטורט. אם אתה מתכוון לסגל זה ממש לא שיקול, כי 99.9% שלא תתקבל כמרצה לאף אוניברסיטה בארץ. מעבר לזה, מי יודע לפני תואר ראשון אם הוא רוצה שני? אין מה לפחד באופק התעסוקתי, אם אתה כימאי סביר תהיה לך עבודה באופן די ודאי,. הכסף זה כבר תלוי באיזה תפקיד קיבלת ובאיזה חברה. אני מסכים שיש תחומים משתלמים יותר כלכלית מאשר כימיה ולא בטוח שיותר קשה ללמוד אותם, אבל מי שאוהב כימיה שילמד כימיה. מעבר לזה, בביולוגיה המצב הרבה פחות טוב כי יש כמויות של אנשים.

התכוונתי כמובן לאיש סגל...

וכן, בארץ קשה הבנתי להתקבל למשרה שכזו, ולכן אסייג את עצמי..אבל כך או כך,זה רק מדגיש את החסרונות התעסוקתיים של המקצוע. בכ"א, מי שלא יודע אם יהיה מוכן לעשות תואר שני לאחר הראשון-אז שלא יילך לכימיה. המצב שלו לא יהיה מזהיר עם תואר ראשון בלבד בכימיה,לא משנה אלו קורסים התמחותיים בחר. זאת כמובן ממגמה שמי שלומד כימיה,לומד זאת כי הוא רוצה לעסוק בכימיה ולא ב"מסביב"[=תועמלן רפואי וכיו"ב]. בכ"א,שתבין, חבר[
]-אני לא בכוח נכנס ל"מראה שחורה", הרי כידוע[אני חושב] אני באותו צד של המתרס כמותך...הלוואי ואמצא משרה מעניינת אחרי תואר שני[/שלישי] בארץ עם משכורת מכובדת ותנאים טובים. פשוט יותר מדי ציפורים לחשו לי שזה לא המצב ואני נורא מקווה שהן טועות או לכל הפחות מגזימות...

lene

New member
לא חשבתי שהמצב כזה עגום :\...

לפני שהתחלת את הלימודים,ידעת שזה המצב?או שהלכת "על עיוור" ועכשיו אתה מרגיש ככה?

פחות או יותר ידעתי,עשיתי "סקר שוק"

רציני לפני הלימודים הרי. אני לא אומר שהיום אני על סף ייאוש טוטאלי מהמקצוע,כי בכל זאת אני חושב שאנסה להתקבל לתואר שני בתחום, אבל...מקווה מאד שלא אגיע ל"פת לחם" וכו', לא משנה לאיזה תת תחום בכימיה אלך.

ch561

New member
אני כימאי שעובד בתעשייה

מה עושים עם זה? עובדים בכימיה, אבל לא רק כימיה. אם לומדים רק תואר ראשון, אפשריות הם רק כפועלת פשוטה במעבדה. את תעבדי שנים ללא קידום (יש אפשרות לקידום, אבל הסיכוי הוא כל כך נמוך שמיותר לסמוך על זה). אפשרות נוספת זה להיות תועמלן רפואי, או תועמלן של ציוד/ריאגנטים למעבדות. גם פה את תשארי תקועה במשרה שלך לשנים רבות אם אין לך תואר של מנהל עסקים שיכול לפתוח לך דלתות. איפה עובדים עם זה? איפה לא? חברות תרופות, פולימרים (צבעים, דיו למדפסות, דשנים....) בעצם כל דבר שיש פיתוח של כימיה או מכירת מוצרים כימיים/רפואיים. מבחינה כלכלית? הכי טוב לפתוח עסק, כך יש לך סיכוי להתעשר. בתור שכיר קשה מאוד להתעשר בארץ. לאחר תואר ראשון השכר לא יהיה גבוה במיוחד. משהו בסביבות 4-7K ש"ח לחודש (ברוטו). אבל באיזו עבודה עם תואר ראשון את מקבלת יותר? (כזאת שאין שם אחוזים על מכירות). כמובן שעליה בתארים תביא לעלייה בשכר. אין חשיבות לכך שבתיכון לא למדת כימיה. אני בוגר מגמה ביולוגית, אומנם למדתי כימיה בתיכון 3 יחידות ואני לא הרגשתי שזה עזר לי. גם ככה לא זכרתי כלום. גם בבר אילן יש כימיה תרופתית.יש שם יותר דרש על כימיה עם קריצה לתחום התרופתי. הקריצה בדר"כ מסתכמת בקורס בודד של כימיה תרופתית (תפתחי את הסיליבוס של המסלול ותשווי מול מסלול אחר). אין חשיבות לגבי תעסוקה של תואר ראשון, אם זה כמיה אורגנית, תרופתית ואפילו אסתכן ואומר אי אורגנית. בתואר ראשון לא דורשים ממך להשתמש הרבה בשכל אלא לעבוד לפי ההוראות. אם יש לך עוד שאלות אני אשמח לענות, למרות שלפעמים זה לוקח לי זמן.

כמה הערות/שאלות,אם יורשה לי..

קודם כל, עם איזה תואר ראשון "מקבלים יותר"? בחלק מההנדסות,בייחוד חשמל וכן "אפילו" עם תואר תלת שנתי במדעי המחשב. כמובן שהם מובילים לכיוונים שונים אבל..זה מה יש. וכשאמרת "לא דורשים ממך להשתמש הרבה בשכל.." התכוונת למשרות שונות שיינתנו לבוגרי תואר ראשון? אם התשובה חיובית, אז זה די לגיטימי כי מה לעשות ולבוגרי תואר ראשון מדעי לרוב אין יותר מדי נסיון מחקרי...ואם לעשות הכללה גסה, אז רוב המשרות הנחשקות יחסית לכימאים,למיטב ידיעתי, הן באמת במחקר ושם כן מפעילים את השכל ולא עושים *רק* עבודות רוטיניות.אבל לשם כך,כאמור, נדרש מעבר לתואר ראשון על פי רוב... ואני חייב לומר ש: בהקשר למסלולים השונים, נניח בבר אילן יש את ה"חומרים"/"תרופתית" למיניהם וכו'-תכל'ס זה לא משנה. אני הייתי מאד "מורעל" על תרופתית, בסוף שבועיים לפני תחילת הלימודים שיניתי לחומרים ו....אמנם זה סידר לי מעבדה מקוצררת באורגנית שמאפשרת לי קצת יותר חופש במערכת לאחרונה,אבל מעבר לזה, זה לא שוואללה זו הייתה החלטה גורלית. ז"א, גם שם יכול להיות נחמד[וסמסטר ב' להם יהיה יותר חופש,אגב] וגם פה נחמד מבחינה עניינית-תכנית, אבל תכל'ס זה לא משנה כל כך להמשך. היתרון של המסלולים הללו הוא שאם אתה ממש מתעצל לפתוח ספרים/ג'ורנלים בתחום, הם יעשו את זה במקומך,ז"א אפשר על ידיהם להבין מה עושים בכל תחום במחקר וכך לקבל קצת "רעל" עליהם[או להיפך,אם גילית שזה לא בשבילך],אבל מעבר לזה הם לא נותנים כלום... יש לי אחד במחלקה, די תותח מבחינה אינטילגנטית בוא נאמר, שתמיד כשהוא רואה אותי/אומר לי שלום וכו', לא שוכח לציין ש"איזה באסה שאני בתרופתית עכשיו..תאמין לי,כולכם בחומרים עשיתם את הצעד הנכון.." ואני תמיד מגיב לו ב"עזוב אותך,הכל אותו ***..כולם נקרעים, ולאותה תוצאה נגיע..זה באמת לא משנה".. איפשהוא,בגלל זה אני קצת לא מבין למה אני כל כך נלחצתי לעבור לחומרים אבל כאמור-בוטום ליין זה לא מאד משנה. מה שכן, עושה רושם שעבורי, אם כבר ממשיכים בתחום, אז עדיף מחקר בחומרים על פני באורגנית "פרופר"[=מנגנונית בעיקר..פולימרים,מונוליירס ושאר יישומים של הנ"ל יכול להיות נחמד מאד עבורי. ותרופתית זה אולי יישום מצויין של זה אבל לאט לאט אני מגלה שביולוגיה זה לא בשבילי,לא ברמה של התעסקות יום יומית איתה לפחות]. ובעצם יש עוד יתרון קטנטן למסלולים,אגב: אם ממשיכים בתואר מתקדם באותו כיוון שלקחת בשנה ג', יהיו מספר פטורים מקורסים שונים בתחום..אבל בייחוד אם עוברים לאוני' אחרת המצב מסתבך ויותר קשה להשיג את ההפטורים. וגם ככה בתואר שני בכימיה יש קורסים כמובן שמחוייבים לקחת אבל זה ודאי לא עיקר התואר וסביר להניח שאם נשאל מישהו מה הוא זוכר יותר ממנו, הוא ודאי יגיד "את הריפלקסים ששכחתי כשיצאתי מהמעבדה"[או שמא "את הניחוח המשכר של אוקסאליל כלוריד", למוצלחים שבינינו
] ולא "את הקורסים המרתקים ב..". כן,קצת הרחבתי/התפלספתי כהרגלי אבל בעיקר מ"ואני חייב לומר ש:", זה היה מופנה בעיקר לצעירים/ירוקים/פעורים[
] שבינינו, כדי שהם יחוו כמה שפחות משברי תואר ראשון בשנה ג'[או אף לפני]. לא כיף להגיע לשנה אחרונה של התואר עם חששות וכן מחשבות על שינוי קריירה כה רבות..[ועם זאת,בעיקר כי אני מפחד להתחיל תואר ראשון במשהו אחר, אני אמשיך בכימיה,מתוך תקווה ש"יהיה בסדר" כי התחום מעניין אותי מאד]

ch561

New member
בטוח שיורשה../images/Emo13.gif

אני טעיתי העבר, טועה בהווה ואטעה בעתיד! אני כותב על סמך תחושת הבטן שלי ואין לי סטטיסטקות וחתך תלושי משכורת. כך שיכול מאוד להיות שאני טועה. לגבי היותר. אני לא בטוח עד כמה אנשים ללא ניסיון בעלי תואר ראשון (גם בהנדסת המחשב) מקבלים כיום. יכול מאוד להיות שיותר מ 7K אבל לא הרבה יותר (שוב, עד כמה שאני שמעתי. ברור שיכול היות יוצאים מן הכלל, אבל גם בכימיה יש כאלו, הגם שהם יותר נדירים). לא מזמן משהו מהעבודה שלי עזב למשכורת גבוהה מאוד במפעל אחר. אומנם יש לו ניסיון (אבל לא רב) והוא בעל תואר ראשון. שאני אומר משכורת גבוהה (אני לא יודע בדיוק כמה) אבל די קרובה לשלי אני מאמין. אבל בניינו, עוד אלף שקל פחות אלף שקל לברוטו, זה עוד מקסימום 600 ש"ח לנטו, נכון זה הרבה (במיוחד באחוזים). אבל לא מזה מתעשרים. לבוגרי תואר ראשון וגם שני. לתואר שני יש יותר סיכוי להתקדם (במיוחד בכימיה אנליטית, בסינטתית הסיכוי אפסי) מאשר לתואר ראשון. אבל גם יש ראשי צוותים בעלי תואר ראשון, אבל רק בכימיה אנליטית. לדעתי אין הרבה הבדל בתואר ראשון אם אתה מסיים תרופתית , חומרים, אורגנית, ואולי אפילו פיזיקלית. בתואר ראשון אתה רקר תעשה מה שהראש צוות שלך אומר לך, בלי הרבה לחשוב. באנליטיקה יש לך יותר סיכוי להתקדם, אבל אתה צריך הרבה יחצנות וזה יהיה הרבה יותר קשה. אין לי ניסיון במעבר לאוניברסיטאות אחרות, אני התחלתי בבר אילן וסיימתי שם, כך שאין לי מושג אם זה משנה לקורסים בתואר שני. למרות שקשה לי להאמין, גם ככה צריך X נקודות בתואר, תיקח מה שבה לך/המנחה מכריח אותך. לגבי משברים, היו אלפי משברים בתואר ראשון. אם היה לי שקל לכל משברון לא הייתי עובד יותר בחיים שלי. כימיה זה מקצוע קשה, אני לא ממליץ למי שלא אוהב כימיה לבוא וללמוד כימיה. אפילו היו לי משברים בתואר שלישי (אומנם בהתחלה) שלא הלך לי כלום
. בתור כימאי סינטתי אין לך הרבה אפשריות, חוץ מאשר לעבוד במעבדה. אתה יוכל ללמוד תואר שני במנהל עסקים ולצאת מהתחום. חבר שלי הפסיק בתואר שני ולמד מנהל עסקים בב"ש. כיום הוא מרוויח יותר ממני ויש לו רכב מהעבודה. שלא נדבר על אפשריות הקידום שלו. אבל אני לא יכול לעבוד במכירות, זה לא בשבילי. אני מעדיף לחקור ולעשות סינטזות ולהבין מנגנונים. ככה אני.

+-,גם אם לא הבינו אותי,כיוונתי

בהחלט למה שכתבת כרגע כלומר אישרת את דבריי בסופו של דבר

H20

New member
כן,בוגרי מדעי המחשב עשויים לקבל

הרבה יותר מ-7000 ש"ח (כן, גם אם לא היו בדיוק מצטיינים).

lene

New member
תודה לך!

מה בדיוק עושה "פועלת פשוטה במעבדה"? וסליחה על הבורות,אבל מה זה תועמלן רפואי? אוקיי,אם אני אעשה תאר כפול של "מנהל עסקים" וכימיה,זה יכול לפתוח לי עוד דלתות?זה בכלל משתלב יחד? אתה יודע על "מדעי החיים" משהו?או אולי אולי "מדעי התזונה"?כי זה גם כיוון שאני חושבת עליו... (אני מודעת לזה שזה לא בדיוק אותו הדבר..וסליחה שאני מפילה עלייך את כל השאלות האלה...אני פשוט רק מתחילה לגשש לאט לאט בכיוון ובנתיים מגלה שהכל הרבה יותר מסובך ממה שחשבתי שיהיה...) מה הדרישות לתואר שני בתחום ועד כמה זה פותח לי עוד דלתות מבחינת תעסוקה?

ch561

New member
בכיף!

פועלת פשוטה? אם אני ראש צוות, אני אומר לך לעשות תגובה מסויימת עם ממס X. אני רואה מה קורה מבחינת ניצולת וכו'. אני מחליט לעלות טמפ', להחליף ממס, להחליף ריאגנט. לך אין כל חלק בהחלטות. את לוקחת חומר X מוסיפה Y סמה בממס Z ועושה מה שאני אומר לך. את כמובן יכולה לבוא ולהעיר ואולי לתת עיצות. אבל מבעלי תואר ראשון (מבלי להעליב) קשה לי להאמין שתתקבל תגלית המאה. שוב אין לי כוונה להעליב, פשוט אין להם מספיק ידע וניסיון. אם לא מעניינת אותך כימיה, אז לדעתי זאת אופציה בכלל לא רעה. לומדים תואר שני במנהל עסקים הופכים להיות תועמלן. אח"כ מנהל מוצר וכו'. זה פותח דלתות אבל אחרות, ז"א יוצאים מתחום הכימיה פרופר לתחום של עסקים ודחיפת מוצרים לשוק. מה זה תועמלן? למשל תועמלן של תרופות, עובד (נגיד שבטבע) הוא בה לרופא ומראה לו את התרופות של טבע. מבקש ממנו לתת מרשמים של תרופות של טבע ולא של כצט או תרו. מסביר לו על יתרונות התרופה, קצת מנגנוני פעולה באם ידועים או רלוונטים, נותן לו קצת מתנות וזהו (אני חושב, לא הייתי תועמלן זה מה שאני יודע). זה כבר משהו אחר, ביולוגיה זה ביולוגיה. התנאי די דומים לאלו שבכימיה בסה"כ. אבל אני לא ביולוג ואני ממליץ לשאול בפורום ביולוגיה. מדעי התזונה זה שוב דבר אחר. תלוי מה את אוהבת ומעוניינת ללמוד. אני ממליץ לך ללמוד את מה שאת אוהבת בלי קשר למשכורת בסוף המסלול. כי עד שאת יוצאת לתחום העבודה השוק יכול להשתנות. אולי לא יהיו מספיק כימאים/ביולוגים/תזונאים בשוק בעוד 3 שנים. כמו אנשים שלמדו מדעי המחשב בזמן הבועה ויצאו לשוק לאחר המפולת הגדולה.... דרישות לתואר שני בכימיה משתנות כי זה תלוי במספר הדורשים בכל שנה. בתקופתי לתואר שני היה צריך ממוצע של מעל 80 בתואר ראשון. כיום אני לא יודע, לסטיב ולסטודנטים כיום יהיו תשובות יותר מוסמכות. לגבי פתיחת דלתות, שוב, זה פותח דלתות מבחינת משכורת, אבל לא בהרבה. יש לך יותר סיכוי להתקדם, אבל מתחום האנליטיקה ולא הסינטזה ששם אין מנוס מלימודים לדוקטורט. ברור שגם דוקטור צריך להבין כימיה. ישנם דוקטורים שלא מבינים מה זה ימין ושמאל בכימיה ועתידם עגום. ז"א לרוב הם נפלטים לבסוף או בעלי תפקיד סתמי. תשאלי כמה שאת רוצה, אין לי בעיה לענות על מה שאני יודע. עכשו מתחיל השבוע ואני אעדר מהפורומים. אני אשתדל לענות כאשר יתאפשר לי. בהצלחה.

קודם כל עצה לטגלן את השרשור

הנ"ל,כי יש בו מספיק מידע לכימאים לעתיד וכיו"ב
ובעניין הציונים לתואר שני: זה משתנה ממקום למקום כמובן אבל היום, כדי להתקבל כמלגאי[ואני חושב שקשה להתקבל ללא מלגה,למעשה..לא מכיר/שמעתי על מישהו שהתקבל לתואר שני ללא מלגה], צריך לכוון ל איזור הממוצע 85 , ושמעתי לפחות על פרופ' אחד אצלינו שלא יקבל מישהו עם ממוצע מתחת ל 90[זה בגדר שמועה,לא בדקתי אותה]. למיטב ידיעתי,המספרים דומים גם באוני' אחרות אבל כדאי לבדוק[אם מאד עקרוני..לדעתי, לא זה מה שיעשה את ההבדל]. בכ"א, עם כל הכבוד עופר[ואתה יודע שיש ואני תמיד נהנה לקרוא את הודעותיך
..זה לא קשור], למיטב ידיעתי המצב של בוגרי מדעי המחשב היום הוא בהחלט מצויין,בוודאי ביחס לבוגרי תואר ראשון בכימיה. גם בעוד כמה שנים[נו,בגדול. אין לי מושג מה יקרה אם פתאום איזה פרסי משוגע יזרוק עלינו דברים שקשורים ל"כימיה/פיסיקה גרעינית"
..ואבקש לא להגיב ב"אני יודע,אני יודע מה יקרה!" לא חסר לי מזוכיזם טהור,גם ככה אני לומד כימיה..
] המצב שלהם יהיה יותר טוב מבוגרי הכימיה גם אם מעט פחות טוב[בגלל תזוזות בשוק,נניח]. "אגזים" אפילו ואומר שיש מצב שבשקלול תנאי עבודה ושכר, לעתים בוגר תואר ראשון במדעי המחשב[לא יודע אם רלוונטי לחסרי נסיון,אבל ייתכן שכן עבור בעלי מספר שנות נסיון] יהיה במצב טוב מזה של הדוקטור הבוגר הטרי בכימיה. פה כבר ודאי שאין שחור/לבן, אבל בהחלט ייתכנו סיטואציות שכאלו..

ch561

New member
בשביל כבוד צריך לעבוד../images/Emo13.gif

יכול היות שאני טועה בקשר למדעי המחשב, אני מדבר לחלוטין על סמך תחושת בטן ושמועות. אם אתה מכיר אנשים אישית אני מאמין שאתה צודק. לצערי כיום מצב המשכורות של כימיה די עגום. ישנם הרבה פיטורים בחברות סטרטאפ שנפלו והשוק רווי. על כל משרה ישנם הרבה מתמודדים וקשה מאוד להתבלט בראיון. גם כדוקטור מעדיפים כאלו שהם בעלי ניסיון בתחום בתעשייה, לכן אתה צריך בהתחלה להתפשר על משכורות נמוכה יחסית. לדעתי המשכורות בתחום הם: תואר ראשון 4-7K תואר שני 6-9K תואר שלישי 10-13K לאחר פוסט 12-15K אלו משכורות נמוכות יותר מאשר מה שחשבתי לפני שנכנסתי לתעשיה. המשכורות הן ברוטו לחודש (כוללות בונוסים והוצאות נילוות). הן משכורות לעובד לא מנוסה שיוצא לתעשייה לאחר האקדמיה. כמובן שיש הזדמנייות טובות בחוץ! ניתן ורצוי לנסות ולקבל יותר ממה שכתבתי. רק לא לשכוח שלצערינו ניתן לקבל גם פחות.

על המצב העגום הזה אני מדבר..

אבל שוב, אני מקווה מאד שאוכל להסתדר כך או כך...אני לא מתכנן להתעשר אלא רק להשתכר בכבוד. אם נגיע למה שציינת, זה בהחלט יהיה סביר אני חושב... מה שיותר מדאיג אותי אבל, מהמשכורות, הוא מציאת עבודה בתחום שעסקת בו בתואר השני/שלישי. אני מניח שמישהו שעשה תזה/דוק' באורגנית פרופר[וגם לא מאה אחוז "פרופר" אלא גם "קרובים" כגון פולימרים,מונוליירס אורגניות וכו'], ימצא תעסוקה בארץ ובתחום...אבל מישהו שעסק בננוכימיה/חקר גבישים מוליכים למחצה,למשל, אין לי מושג אם מעבר לאקדמיה הוא ימצא עבודה.

ch561

New member
סטיב, אני דברתי על תואר ראשון

ברור שיש השפעה על שכר ועל יכולת מציאת עבודה בתארים מתקדמים. ככל הידוע לי, המצב של קסיטלוגרפיה, ננו וכו' די עגום וקשה להם מאוד(!!!!!) למצוא עבודה בתעשייה. אבל תשמע, אומרים שננוטלולוגיה זה העתיד......
לכן יכול להיות שהם ירוויחו מאוד ומצד שני, יכול להיות שלא. לכן אני ממליץ ללמוד את מה שאתם אוהבים, עם קצת יכולת של להריח את השוק. ניתן לעשות זאת ע"י קריאת מאמרים ותנודות בשוק המניות, אבל בינינו למי יש כוח לזה. לגבי המצב העגום, ככה זה בכל תחום, פעם למעלה ופעם למטה. אני מקווה בשבילך (ובשביל כולם), שכשאתה תצא החוצה תגיע בדיוק בשיא הגל.

yonien

New member
דווקא אני שמעתי הפוך

אני דווקא הבנתי מדוקטורית שעושה אצלנו פוסט שהשוק די מתעורר עכשיו. אבל זה הכל שמועות כנראה. אגב אני קיבלתי הצעה בזמנו מחבר שעובד כראש צוות בחברה בדרום (מבוססת לא סטארט אפ) להתחיל עם תואר שני במשכורת של 13K. ידוע לי שזה קצת גבוה, ולא בטוח שזה באמת מה שהיו מציעים לי. טוב, בכל מקרה אני צריך לסיים את השני וממילא אני לא עובר לדרום.

למעלה