סודיום כלוריד / ammonium laureth sulfate

mlalush

New member
סודיום כלוריד / ammonium laureth sulfate

שלום לכולם,
יש לי שאלה, על גבי מוצר רשום "ללא מלח סודיום כלוריד",
ברכיבי המוצר מופיע שקיים רכיב ammonium laureth sulfate,
האם האמירה בה רשום "ללא מלח סודיום כלוריד" שגויה/מטעה? אחרי הכל ammonium laureth sulfate הוא תרכיב של מלח וכך גם סודיום כלוריד, לא?
תודה לעוזרים!

BigBadWolf

Member
לא, יש כאן בלבול בין המושג המדעי 'מלח' לבין השימוש היום-יומי

מלח הוא תרכובת מוצקה (בדרך כלל, לא לגמרי ברורות לי ההגדרות כשלא) שעשויה מיונים. במלח פשוט לדוגמה יש שני סוגי יונים - אחד טעון חיובית הוא הקטיון והשני טעון שלילית ונקרא אניון. שני המרכיבים יוצרים ביחד שריג.
מלח בישול, כלומר סודיום כלוריד, הוא סוג של מלח שמורכב מקטיון של נתרן (סודיום) ואניון של כלור. כשאדם אומר ביום יום שהוא מוסיף מלח הכוונה למלח הזה ספציפית.
קיימים מלחים אחרים שמשמשים אותנו ביום-יום. אחד מהם הוא SDS (סודיום לוראיל סולפט) שהאניון שלו (לוראיל סולפט) משמש כסורפקטנט (לדוגמה כסבון). אניון דומה בתכונותיו הוא הלוראף סולפט שגם הוא סורפקטנט ויכול לשמש לדוגמה כסבון. במקרה שלך יש בתכשיר אמוניום לוראף סולפט, כלומר מלח בעל קטיון אמוניום ואניון לוראף סולפט.
ואחרי כל החפירה, לא לגמרי ברור לי באיזה מוצר חשוב לציין שלא מכיל סודיום כלוריד (לא מומלץ למאכל אצל אנשים עם לחץ דם גבוה) וגם מכיל אמוניום לוראף סולפט (שמשמש כסורפקטנט, בין היתר בתור סבון).

mlalush

New member
קודם כל תודה על התשובה המורחבת

המוצר שאני דיברתי עליו הוא שמפו,
בשמפו הזה יש המון רכיבים כגון ALS, SLS.
אני מבין ממה שרשמת שברכיבים הללו יש קטיון ואניון אולם לא של נתרן וכלור, נכון?
כלומר האמירה לפיה השמפו הוא ללא מלח סודיום כלוריד (כאשר יש כיבים כגון SLS, ALS) הוא נכון ולא מטעה?

BigBadWolf

Member
נכונה ולא מטעה, אבל

אבל למה צריך לציין על שמפו שהוא לא מכיל סודיום כלוריד? מה עניין הציבור בכך? הרי זה איננו מוצר אכיל...
בנוסף, SLS מכיל קטיוני סודיום (אך לא כלור). אינני יודע לגבי קיום או אי-קיום של יוני כלור במוצר מן הסתם כי אין לי את רשימת המרכיבים המלאה.

mlalush

New member
שאלה בהקשר לתשובתך האחרונה

אם יש בשמפו קטיון סודיום ואניון של כלור אז המלל מטעה?
&nbsp

BigBadWolf

Member
אז זה מסובך, אבל בעיקרון כן

כלומר יש שתי פרשנויות אפשריות - האחת שיוני הסודיום והכלור יוצרים יחד תרכובת והשניה שיש יוני סודיום ויוני כלור. אבל מבלי להסתבך יותר מידי אגיד שלצרכים סטנדרטיים זה לא משנה אם יוני הסודיום והכלור קשורים או לא (במקרה של שמפו לדוגמה או של מזון הם יפרדו בכל מקרה ברגע שיגעו במים\רוק). אם יש קטיוני סודיום ואניוני כלור דינו יהיה כמו של חומר שמכיל סודיום כלוריד לרוב הצרכים. יתר על כן, הבעיה עם סודיום היא בדרך כלל לצרכי מזון לאנשים עם בעיות לחץ דם. במקרה כזה הבעיה נובעת מקטיוני הסודיום ולא מאניוני הכלור. לכן, כל מלח שיכיל קטיוני סודיום יהיה בעייתי באותה מידה בלי קשר לאניון המצומד.

mlalush

New member
אז אשמח לקבל עזרה

אתה יכול בבקשה להגיד לי האם באחד המרכיבים שבתמונה המצורפת יש קטיוני סודיום ואניוני כלור?

BigBadWolf

Member
שניהם שם, אבל אתה חייב להגיד לי למה זה משנה?

קטיוני סודיום נמצאים ב-Sodium Laureth Sulfate
אניוני כלור נמצאי ב-Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride

אבל למה זה חשוב אם יש או אין שם סודיום כלוריד?

DIKZ

New member
NaCl - אמר אמת

שלום לשואל המודאג
התשובות שקבלת מהזאב הטוב \ הרע נכונות.
מבלי לסבך אותך, אם הייצרן טען שאין מלח בישול, ולפי מרכיבי השמפו שהצגת,
הייצרן, אכן לא השתמש במלח בישול.
הייצרן מטבע הדברים, לא נכנס לפירוט של ראקציות משנה כימיות .
אגב, מלח בישול בשמפו מוכנס לעיתים , להסמכת המוצר שיראה אולי, מרוכז יותר בתכולתו.
בהצלחהdikz

למעלה