למה אני כ"כ מסתבך

trueone1

New member
למה אני כ"כ מסתבך

אומרים שהנפט , הפחם והגז טבעי נוצרו מחומרים אורגנים ששקעו באדמה במשך מיליוני שנים ובתהליכים אינאורבים ( ללא חמצן ) שיהפוך אותם לפחמן דו חמצני וללא יצורים שיפרקו את החומר הביולוגי נוצר הנפט / פחם והגז טבעי.

עכשיו , חומר אורגני זה חומר שמכיל אטומי פחמן ומימן שקשורים זה לזה .
העניין הוא , שגם היום מייצרים מפסולת אורגנית , שמכילה חומרים אורגנים בתהליך ללא אוויר מייצרים גז מתאן ( גז טבעי )

כמה שאלות:
- ידוע שפלסטיק וניילון הם חומרים אורגנים סינטטים אשר אינם מתכלים לכן הם נחשבים לפסולת אנאורגנית .
אם החומרים האלו נקברים מתחת לאדמה במשך זמן מסוים , הם גם יהפכו לגז מתאן ? או שלא בגלל שהם לא מתכלים כמו חומרים אורגנים אחרים שכן .
- מה התהליך של הפיכת החומר האורגני לדלק ( גז,נפט פחם ) ?
אני יודע שצריך שהחומר יהיה ללא אוויר (חמצן ) , והוא צריך להיות המון זמן מתחת לאדמה בתנאי לחץ וטמפרטורה שונים
אבל השאלה היא אם יש צורך בהתערבות של אורגניזם אשר מפרקים את החומר האורגני ? או שהחומר מתפרק לבד ללא עזרה

- כנ"ל לגבי קומפוסט , קומופסט שזה דשן טבעי מורכב גם מחומרים אורגנים וזקוק לאוויר , מים ואור שמש על מנת להפוך למינרלים עבור הצמחים
השאלה אם בתהליך הזה יש צורך לפירוק של החומרים האורגנים ע"י חיידקים וחרקים או שזה מתרחש לבד ?
מה גם , אני יודע שהדשן הכימי שמייצרים במפעלים ובתעשיות מורכב מחנקן , זרחן ואשלגן
השאלה היא , האם הדשן שמיוצר מהחומרים האורגנים מכיל מינרלים שונים או מכיל את אותם מינרלים (חנקן,זרחן ואשלגן )
אם הוא מכיל את אותם מינרלים מהיכן הם נוצרים ? (אני משער שבחומר האורגני יש לא רק אטומי פחמן ומימן אלא גם אטומים שונים כגון חנקן זרחן ואשלגן וכך נוצר דשן )

אשמח אם תענו לי ! חג שמח לכולם

Mניב

New member
חומר אורגאני וקומפוסט

חג שמח,
לדעתי עשית קצת סלט.
יש להבדיל בין חומר ארוגני שנוצר ע"י הטבע כמו פחם גז נפט לחומר אורגני שנוצר ע"י אדם כמו שקיות נילון. אגב שני החומרים האלה מורכבים מאטומי מפחמן ומימן.
אך ההבדל הוא שהטבע אינו יודע להתמודד עם שקיות נילון, כלומר החיידקים / אינזימים לא למדו לפרק את החומר הזה, אולי בהמשך האבולוציה הטבע ילמד.
מה יקרה לפלסטיק בטמפרטורה גבוהה ללא נוכחות חמצן? כנראה שהוא יעבור סוג של פירוזליה

קומספוט הינו מטייב קרקע ומטרתו לשפר את איכות הקרקע, אחיזת המים והמינרלים בקרקע.
דשן הינו חומר המכיל את היסודות N, P, K ומטרתו לספק לצמח את היסודות החיוניים ובד"כ המגבילים את גדילתו,

trueone1

New member
Mניב

כדי שאבין אחת ולתמיד אשאל אותך כמה שאלות :
&nbsp
1.חומר אורגני - חייב להכיל אטומי פחמן ומימן שקשורים זה לזה ?
חומר אנאורגני - ש חומר שאינו מכיל אטומי פחמן ומימן שקשורים זה לזה , יכול להכיל אטום פחמן בלבד או אטום מימן בלבד?
&nbsp
2. קומפוסט ודשן זה לא אותו דבר? קומפוסט זה לא דשן טבעי ?
&nbsp
אם קומפוסט זה לא דשן , אז ממה עשוי קומפוסט מאיזה יסודות ?
&nbsp
3. כאשר נפט - לדוגמא בנזין - נשרף , הוא פולט פחמן דו חמצני לאטמוספרה , השאלה שלי היא מה גורם לפחמן הדו חמצני להפלט מהבנזין ?
הרי בנזין מורכב משרשרת של פחמימנים ... פחמימנים זה תרכובת אורגנית שמכילה אטומי פחמן ומימן
&nbsp
מה זה לשרוף בעצם ? איך מייצרים אש ומאיזה יסודות הוא מורכב ?
ברגע שחומר בא במגע עם אש , אז התהליך הוא תהליך של ריאקציית חמצון חיזור כמו אצל ברזל ?
ז"א הבנזין שמכיל אטומי פחמן ומימן , הפוטנציאל חיזור שלו נמוך לכן הוא מוסר אלקטרונים ואז הוא משתלב עם החמצן ?

DIKZ

New member
חומר אורגני - הגדרות

שלום לשואל טרו-1
שאלת שאלות רבות וכ"א "כבדה" כשלעצמה. הנה נסיון לענות לשאלתך הראשונה -
יש מס' הגדרות לחמרים אורגנים . לרוב, לכל הגדרה ניתן למצוא "יוצאים מהכלל".
אחת הגדרות ההיסטוריות - חומר אורגני מקורו מהחי או מהצומח בלבד.
מאוחר יותר - חומר שבוער ( דליק).
אח"כ - חומר \ מולקולה ,שמכילה פחמן ( C ) .
אך מסיבות היסטוריות הוצאו מהגדרת האורגנים הזו - תחמוצות פחמן, ציאנידים, קרבידים ועוד.
----------------------
מאוחר יותר - חומר בעל קשר אחד לפחות של C-H
הגדרה אחרת - קשר אחד לפחות של C-C
וכרגיל יש יוצאים מהכלל, למשל קרבון טטרה כלוריד CCl4
ויש הגדרות משניות נוספות.
-------------------
והנה תרגיל מחשבתי - האם C הוא חומר אורגני ?
C הוא - פחם וגם גרפית וגם יהלום. אם כן מהו ?
-----------------------
בהצלחה בשאלתך הראשונה, dikz

trueone1

New member
Dikz

על פי ההגדרות שרשמת C הוא חומר אורגני רק כאשר הוא בא במגע עם חומר /מולקולה אחרת ... מלבד היוצא מן הכלל ( תחמוצת פחמן, ציאנידים ,קרבידים וכו')
&nbsp
אני לא חושב ש C עם חומר מולקולה אחרת הוא חומר אורגני בגלל כל מיני דברים שקראתי ...
הרי טוענים שנפט ,פחם וגז טבעי נוצרו מחומרים אורגנים שנקברו מתחת לאדמה במשך תקופה מאוד ארוכה ללא אוויר (חמצן ) ובתנאי לחץ וכך נוצרו הדלקים הנ"ל...
&nbsp
אז אם ניקח יהלום שמכיל רק פחמן ללא מימן אני לא חושב שאפשר ליצור ממנו ללא חמצן את אחד מסוגי הדלקים ( חוץ מזה שיהלום אינו מתכלה )
&nbsp
שאלה לי אלייך ...
שאומרים פסולת אורגנית - מתכוונים לפסולת שמתכלה
לפי מה שאני רואה כל מה שמתכלה בא מהחי או הצומח ומכיל אטומי פחמן ומימן ... (חוץ מחומרים אורגנים סינטטים כמו פלסטיק וניילון )
וכל מה שאינו מתכלה כמו : מתכות , זכוכיות , אבנים ,מים הם חומרים אנאורגנים .
לפי המצב הנ"ל אפשר לומר שכל מה שפסולת אורגנית הוא חומר אורגני שמכיל פחמן ומימן ?
&nbsp
&nbsp

trueone1

New member
ועוד שאלה חשובה

אם האדם לא ישתמש בנפט,בפחם ובגז שיש באדמה בעוד 20 -30 שנה הם יתכלו מעצמן ?
&nbsp
ואומרים שמחצב - זה מינרל אנאורגני
אבל במחצבים אפשר למצוא : זהב , יהלומים , נפט גולמי ,גז וכו' ...
אז איך זה הגיוני?
הרי נפט גולמי וגז הם חומרים אורגנים שהטבע יצר אז איך במקביל זה יכול להיות מינרל שמינרל זה חומר אנאורגני ?

Mניב

New member
הגדרות

לא לכל דבר יש הגדרה ברורה וחדה שחור/ לבן לפעמים יש לא מעט אפור, כמו במקרה של חומר אורגני.
1. אכן חומר אורגני חייב להכיל אטומי פחמן. אבל לא כל חומר שמכיל אטומי פחמן הינו חומר אורגני.
2. דשן שמיוצר במפעל דשנים כימים מכיל את היסדות N, P , K יסודות שהינם מרכיבים חשובים לבניית הצמח, את הפחמן כמובן הצמח מקבל מהאטמוספירה.
קומפוסט- תפקידו לשפר את איכות הקרקע, לדגמא משפר את אחיזת המים של הקרקע, יכולת הקרקע להחזיק מנירלים, ועוד ועוד..
קומפוסט מורכב ברובו מחומר אורגני שעבר פירוק בצורה מבוקרת.
שים לב גם קומפוסט וגם דשן משפרים ועוזרים לצמח אבל כל אחד בצורה שונה.

3. ויחד עם החמצן שבאוויר פולטים פחמן דו חמצני ומים.

trueone1

New member
תודה על התשובות Mניב

עוד שאלה ברשותך
&nbsp
בשביל שתהליך בעירה /שריפה יתרחש יש צורך ב :
חומר דליק , חמצן , רמת חום מסוימת
&nbsp
לדוגמא בבנזין , החומר הדליק הוא הבנזין , החמצן קיים באוויר שאנו נושמים
רק לגבי רמת החום אני לא בטוח בעצמי ואשמח אם תגיד לי אם זה נכון
&nbsp
בנזין נדלק במנועי בעירה פנימית , בחום של טמפרטורת החדר , מספיק ניצוץ קטן כדי להדליק את אדי הדלק שלו
ז"א שניצוץ מספק את רמת החום של טמפרטורת החדר וגורם לבנזין להדלק ?

Mניב

New member
נקודת הבזק ונקודת התלקחות

לחומרים דליקים יש נקודת הבזק ונקודת התלקחות- flash point and autoignition temperature
נקודת הבזק- הינה הטמפרטורה הנמוכה ביותר שבה אדי הנוזל יצרים תערובת דליקה עם אוויר- ע"מ להצית את התערובת יש צורך במקור הצתה חיצוני.
דוגמא- מנוע בנזין בה התערובת דלק אוויר מוצתת ע"י מצת.
נקודת התלקחות- הינה הטמפרטורה הנמוכה ביותר בה החומר מתלקח מעצמו ללא צורך בהצתה חיצונית
דוגמא- מנוע דיזל בה הסולר מוזרק לאוויר דחוס בטמפרטורה גבוהה.

trueone1

New member
לוודא שהבנתי וחג שמח!

הבנתי מה זה נקודת הבזק ומה זה נקודת התלקחות
&nbsp
מה שאתה אומר זה שכל חומר דליק בעל נקודת הבזק שבה אדי הנוזל יוצרים תערובת דליקה עם אוויר
ועל מנת להדליק את התערובת הזו יש צורך במקור הצתה חיצוני
&nbsp
הבנזין יוצר את נקודת ההבזק ובעצם מערכת הבעירה הפנימית שנדלקת ע"י הצתה מדליקה את החומר
וסולר כנ"ל יוצר את נקודת ההבזק עם האוויר שקיים , ויש צורך באוויר דחוס בטמפרטורה גבוה ( שזה מקור ההצתה החיצוני) על מנת להדליק את הסולר ?
&nbsp
ונקודת ההתלקחות היא בעצם הטמפרטורה הנמוכה ביותר שחומר מתקלח מעצמו ?
ז"א זרחן לבן לדוגמא נקודת ההתלקחות שלו היא טמפרטורה כ"כ נמוכה שמספיק שהוא בא במגע עם כל חומר מגיע למצב שהיסוד הזה נדלק ? (בגלל זה אמנת ג'נבה אסרו את השימוש בחומר הזה בגלל שנקודת ההתלקחות שלו כ"כ נמוכה? )
&nbsp
ושאלה שקשורה לסרט שראיתי על נפט
לא מזמן ראיתי איזה סרט , שבו בעצם חצבו נפט מהאדמה ... במהלך החציבה מעל שכבת הנפט היה גז שהתפרץ החוצה
לאחר שהגז התפרץ אחרי כמה דקות כל שכבת הנפט מתחתיו התחילה לבעור
השאלה היא מה גרם לנפט להדלק ?
לפי מה שאני מסיק מההסבר שלך זה שהנפט יצר נקודת הבזק עם החמצן באוויר , ובעצם הלחץ של הגז יצר חום שהגיע לנקודת ההתלקחות של הנפט ובעצם הדליק את הנפט ללא צורך בהצתה חיצונית
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp

Mניב

New member
חג שמח

במנועי בנזין אכן יש הצתה ולכן חשוב להיות מעל טמפרטורת ההבזק אך מתחת לטמפרטורת ההתלקחות, זאת מכיוון שרוצים לקבל את ההצתה בצילנדר ולא במקום אחר.
במנועי דיזל אין מקור הצתה ולכן חשוב להיות מעל טמפרטורת ההתלקחות העצמית. בעבר לרכבי דיזל היתה מנורה בצורת סליל שהיה צריך להמתין עד שהיא תכבה ע"מ להניע את הרכב. בזמן שנורה זאת דלקה הצילנדר חומם ע"י חימום חיצוני לטמפרטורת ההתלקחות העצמית של הסולר.
צדקת לגבי זרחן לבן. לגבי אמנת ז'נבה אני לא יכול לאמת את הסיבות (אולי תקבל תשובה בפורום אמנות בינלאומיות

לגבי הסרט שראית, חסרים לי נתונים, בעקרון נפט בתוך האדמה הינו נפט גולמי שמכיל לא מעט מים ומה גם שאין חמצן בתוך האדמה כך שנראה לי מוזר שהנפט בער בתוך האדמה.
ברגע שהנפט מגיע לפני הקרקע הוא בהחלט עלול להתלקח.
חג שמח

trueone1

New member
ז"א

בנזין זה מנוע בעירה פנימי , הוא מייצר את טמפרטורת ההבזק אבל לא מייצר טמפרטורת התלקחות מכיוון שתהליך הבעירה צריך להתבצע בצילינדר
לכן אדי הנוזל מייצרים תערובת דליקה עם האוויר , והמצת ברכב מייצר את הניצוץ שהוא בעצם הגורם החיצוני (אנרגיית תפעול ) שמדליקה את תערובת האוויר ?
&nbsp
ואיך זה עובד בסולר , הרי אם אין מקור הצתה והסולר נמצא מעל טמפרטורת ההתלקחות העצמית זה לא אומר שהסולר ידלק מעצמו?
ז"א שאם עכשיו אני ישים סולר בחוץ באוויר ובשמש הוא ידלק לבד בלי שאני אגע בו ?

למעלה