מה הכוונה שאומרים חומר כימי ?

trueone1

New member
מה הכוונה שאומרים חומר כימי ?

אני יודע שכימיקיל זה חומר שיש לו הרכב כימי קבוע ותכונות ידועות
שאומרים חומרים כימים , הכוונה היא לחומרים שנוצרו בתנאי מעבדה ? כמו חומרי הדברה / נייס גאי / תרופות /פלסטיקים וכדומה ... ?

לדוגמא נייס גאי
בקנאביס יש חומר שנקרא THC , אז יצרו את הנייס גאי מסינטוז החומר הזה ובעצם יצרו חומרים כימים שמדמים את פעולת ה THC ?
ז"א ש THC בנוי מיסודות מסוימים שגורמים לפעולה שהחומר הזה עושה במערכת העצבים
ובעצם היוצר של נייס גאי הרכיב חומר כימי חדש מיסודות אחרים שגורם לאותו פעולה במערכת העצבים?

ועוד שתי שאלות :
-מה הדבר שגורם לעישון להפוך למסוכן ? העשן שנשאף לריאות והחומרים הכיימים ששואפים ויכולים לגרום לסוגי סרטן שונים ?
-גוף האדם , צמחים וחיות - כולנו בנוים מיסודות ?

BigBadWolf

Member
מי שאומר חומר כימי לא יודע על מה הוא מדבר

אין לביטוי הזה שום משמעות, כל חומר הוא כימי.

לגבי שתי השאלות האחרונות:
1. גם העשן והחומרים המסרטנים מסוכנים וזה אותו הדבר כמו בסיגריות, אבל בסמים הסכנה נובעת מכך שהם מכילים חומרים שמשפיעים על המח ומשנים את ההרכב הכימי שלו. המח הוא אבר מאוד רגיש ושינויים קלים יכולים לגרם לנזק עצום.

2. כל חומר בנוי מאטומים (בניגוד ליסודות שהם חומרם שבנויים רק מסוג אחד של אטום). זה כולל את כל החי (והצומח, ההפרדה בין חי לצומח מאוד שרירותית לטעמי ולא אמיתית) ואת כל הדומם.

trueone1

New member
ז"א

שכל החומרים / היצורים החיים בעצם בנוים ממולקולות /מתרכובות / תערובות של כמה יסודות?
ורק יסודות בנוים מסוג אחד של אטום ?
&nbsp
מה שאתה אומר בעצם זה שאני יכול להגיד שנניח :
שכלי מחשב , שולחן , עט הם חומרים כימיים ?
&nbsp
ואתה בטוח במה שאתה אומר אחי ? כי הפרדה מסוימת זה נשמע די הגיוני ...
אני לא מזלזל או משו במה שאתה אומר , אני פשוט רוצה להבין את זה
&nbsp
לדוגמא קנאביס , שזה צמח , הוא דבר שצומח לכן אפשר לטעון שהוא חומר אורגני
לעומת נייס גאי שזה חומר שסינטזו אותו מחומר קיים , יוצר בתנאי מעבדה ואפשר להגיד שהוא חומר כימי
&nbsp

BigBadWolf

Member
עוד תשובות

1. כן, אבל של כמה סוגי אטומים, לא יסודות.
2. כן.
3. כלי מחשב , שולחן , עט הם לא חומרים, הם עשויים מחומרים (שוב, חומרים כימיים זה לא מושג שקיים כי אין חומרים לא כימיים).
4. כן, אני בטוח (עושה דוקטורט בכימיה).
5. בוא אני אמחיש לך: צמח הקפה מייצר חומר שנקרא קפאין (בתהליך כימי דרך אגב - כל תהליך ביולוגי הוא תהליך כימי). ניתן לסנטז את אותו קפאין במעבדה. אז מה? הם שונים בגלל שאחד מהם בא מן הצומח והשני מהמעבדה? זה אותו חומר בדיוק עם אותן תכונות. את אותו הדבר ניתן לומר לגבי כל חומר שבא מן הצומח או בכלל מן החי.

עוד דבר - חומר אורגני הוא לא חומר שבא מן הצומח אלא חומר שיש בו בין היתר קשר פחמן-מימן (כלומר יש בו גם פחמן וגם מימן והם קשורים אחד לשני). יש חומרים מעבדתיים שלא קיים בטבע בכלל ועדיין הם אורגניים. גם החומר של הנייס גאי הוא אורגני (למה רוב הדוגמאות שלך באות מסמים?)

trueone1

New member
כנס אחי

1. אתה אומר של כמה סוגי אטומים , לא יסודות - הכוונה שלך היא שאטום זה בעצם יסוד ?
או שאתה מתכוון בכלל שאתה אומר סוגי אטומים משמע איזוטופ , קרי מספר ניוטרונים שונה לאותו יסוד = אטום שונה של אותו יסוד.
&nbsp
2. לגבי החומר אורגני .. וואי אחי אני כבר מיואש מהבלבול של הדבר הזה
חומר אורגני זה חומר שמכיל אטומי פחמן ומימן שקשורים זה לזה ?
ז"א שכל חומר שאינו מכיל אטומי פחמן ומימן שקשורים זה לזה הוא חומר אינאורגני ?
&nbsp
השאלה היא מה ההשתייכות ואיך יודעים פחות או יותר אילו חומרים הם אורגנים ללא הסתכלות בהרכב הכימי של החומר ?
איך שיוך מסוים כמו שאמרתי - כל דבר שמגיע מהחי או הצומח ?
&nbsp
אני אגיד לך מה , אני כנראה התערבבתי בין המושגים פסולת אורגנית , חומר אורגני וזה מה שבילבל אותי
אז לפי מה שאני מבין עכשיו , אם יש לי פסולת אורגנית -הכוונה לפסולת שמתכלה
זה לא אומר בהכרח שהפסולת עשויה מחומרים אורגנים ,היא יכולה להיות עשויה גם מחומרים אינאורגנים
&nbsp
ודבר שבאמת אני מנסה להבין ולא כ"כ מצליח :
איך נוצר קומפוסט - דשן טבעי מפסולת אורגנית ? - הרי אומרים שהתהליך ליצור קומפוסט הוא לשים פסולת אורגנית עם אוויר ,מים,ואור שמש וכעבור זמן מסוים הפסולת תהפוך לדשן טבעי שמכיל מינרלים שעוזרים לצמחים להתפתח וכו'...
השאלה היא אם זה קורה לבד ההפיכה של הפסולת האורגנית לדשן , או שזה מתרחש באמצעות חיידקים וחרקים שמפרקים את הפסולת והופכים את זה לדשן טבעי ?
אם זה באמצעות חיידקים וחרקים מה הכוונה מפרקים את הפסולת ? ז"א הם ניזונים ממנה ואז הצואה שלהם זה הדשן ?
&nbsp
ואני שואל הרבה על סמים כי זה חומרים מסוכנים שמשפיעים על הגוף והחומרים הפעילים /המסרטנים ,והתרכובות השונות שיש בסיגריות , נרגילה ,סמים קלים ויותר חזקים מאוד מעניינות אותי ואני רוצה להבין את כל התהליך .
&nbsp
ד"א אני לא מעשן לא סיגריות , ולא סיגריות ממסטיק ... שלא תחשוב שאני שואל בשביל מטרה אישית
גם אם תשים לב אני שואל המון על דלקים וחומרים בתעשיות שמשפיעות על זיהום קרקע מי תהום וכו' .. אני פשוט מאוד מתעניין
&nbsp
אשמח אם תשלח לי בפרטי דרך לתקשר איתך באופן ישיר פשוט קשה לי ככה לשאול את כל השאלות
&nbsp
&nbsp

למעלה