סקר - האם הלאום/הדת חשובים לכם

ronitvas

New member
סקר - האם הלאום/הדת חשובים לכם

בבחירת בן/בת הזוג?

למי שלא יודע, אני גרה בגולה. ולכן, לא פעם עולים דיונים, יותר נכון לומר ויכוחים, בנוגע ללאום ולדת של בני הזוג הנבחרים - בעיקר ההורים דואגים לילדיהם.

בדור של ההורים שלי השאלה בכלל לא עלתה. כולם מתחתנים עם יהודים (ו/או ישראלים).
בדור שלנו רובינו התחתנו עם ישראלים (לרוב יהודים). היו "חריגות" אבל זה לא משהו שראינו המון.
בדור שלכם - האם זה משהו שחשוב לכם? האם אתם חיפשתם יהודי/ישראלי או שלאהבה אין גבולות גם בהיבט הזה?
ולמי שכן בחר להתחתן עם לא יהודי/ישראלי - האם אתם נתקלים בסיטואציות בעייתיות/לא נעימות?

לא מדובר כאן בדיון האם להתחתן כן או לא ברבנות.... ולא על דיוני הכפייה דתית.

אשמח לשמוע את דעתכם

iritki

New member
לי זה חשוב

אמנם אני חיה בארץ, אז יש פחות סיכוי להתאהב בלא יהודי, אבל כן זה חשוב לי, ואני מניחה שגם להורים שלי.
בתור אישה הצרה פחות צרורה כי הילדים בכל מקרה יהודים.
אם הייתי חיה בחו"ל אני מניחה שהייתי מחפשת יהודי, לאו דווקא ישראלי.
אני לא ממש יכולה להסביר למה זה חשוב, כי זה לא שאני שומרת מצוות מאף סוג שהוא, אז מה שאני מקיימת זה בעצם פרונקלור יהודי - חוגגת חגים. אח של בעלי התחתן עם נוצריה, היא ניסתה ולא הצליחה לשרוד תהליך של גיור. מצד אחד, למרות שהם לא חיים בארץ, הבנים נימולו והם חוגגים חגים יהודיים ובעצם חיים כמו יהודים, אבל טכנית הם אינם יהודים. אני לא יודעת מה הייתי עושה אם הייתי מתאהבת בבחור כזה למשל....

רוס 26

New member
מאושרת וגאה שהגבר שלי לא יהודי

והאח שלך לא הפסיד כלום מזה שאשתו לא שרדה את תהליך הגיור

אני כילדה בכלל שנאתי מוזיקה וסרטים ישראליים, והתחברתי לכל מה שמשדר בינלאומיות,
הייתי מעריצה של שחקן אמריקאי מפורסם, ובחלומות שלי הכל היה נראה כמו בסרטים
הרומנטיים מהוליווד

אף פעם לא ממש התחברתי לאווירת החג של החגים בישראל
שבועיים לפני פסח שמתי לב שהרבה אמהות נכנסות ללחץ מטורף
לא הבנתי למה אי אפשר להנות מחג, בלי כל הלכות החג, וההגדה המשעממת
וגם לא הבנתי למה בישראל אי אפשר לחגוג שנה אזרחית חדשה כמו בכל העולם

בעלי אינו יהודי, חיינו כמה שנים בארצות הברית, החינוך של הילדים היה הרבה
יותר טוב מאשר בארץ, ודווקא פה קלקלו אותם קצת והיה לי הרבה יותר קשה
אף אחד לא חזר לי ילד בוכה על זה שצחקו עליו שאבא שלהם לא יהודי
אולי זה בגלל שהוא אמריקאי כזה וחבר של כל הילדים וההורים שלהם
ותמיד שצריך מישהו שיודע אנגלית ברמת שפת אם הוא עוזר

אני לא ממליצה לאף אחת לשים בראש הרשימה את זה שהגבר יהיה יהודי
כי יש דברים הרבה יותר חשובים, למשל בעלי יודע לבשל מצויין, ולא תשמעו אותי
כמו השכנה צורחת על בעלה הישראלי שהוא סך הכל רצה לעשות חביתה וכל הבית
ריח של שריפה, הוא גם מקפל כביסה, וכדורגל הוא משחק עם הילדים אבל לא רואה
בטלוויזיה בכלל, לעומת השכנה שאצלה בטלוויזיה זה או מכות או חיות טורפות
[ נחשו איזה עדה בעלה ] אני נוהגת בגיפון המשפחתי, והוא לקח רכב קטן,
הוא גם לא קמצן, שם צקים יפים בחתונות, ולא חוזר שיכור

זאת לא בושה לבחון גם את הנושא הכלכלי, ואני מודה שאם לא היתה לו יכולת
לעבוד ולהרוויח יפה עבור חברה אמריקאית, אז היה לנו מאוד קשה, אני לא נקרעת
בגל המשכנתא, כי יש לו משכורת יפה, ויכלתי להנות מחופשת לידה ארוכה

ואם הייתי מחפשת רק יהודי, כנראה שהיה לי בעל כמו לשכנה

iritki

New member
ברור שיותר חשובה האישיות מהדת

אבל כמו שאני מחוברת לשורשים היהודים והישראלים שלי, ככה אני רוצה שגם לילדים שלי תהייה שייכות כזו.
ותאמיני לי שיש מספיק גברים יהודים ואפילו ישראלים שיישחקו עם הילדים שלהם כדורגל ויבשלו. את הטיענים האלה בכלל לא הבנתי.

רגע33

New member
כשעושים אידאליזציה אז כל הסיפור מאבד אמינות

זה שיש לך זוגיות שאת מאושרת בה זה נפלא אבל כל ההכללות המצחיקות והמוגזמות שעשית רק מחלישות את מה שניסית לומר. אין גברים אמריקאיים שיושבים כל היום זרוקים על הספה עם הכרס בירה והפוטבול? יש גברים אמריקאיים שהם אבות מדהימים ויש גברים ישראלים שהם כן או לא יהודים שמבשלים ארוחות גורמה ומתפקדים כשותף שווה במשפחה ויש גברים ישראלים ואמריקאיים, יהודים או לא שהם פשוט תינוקות מגודלים. אנשים חסרי תועלת, עצלנים ואגואיסטיים יש בכל מקום בעולם ובכל דת, וכל נייסון לטעון אחרת זה פשוט עיוות והגזמה.

NoFi M

New member
חשוב לי

התלבטתי איך לנסח את התשובה שלי, אני מקווה שאהיה מספיק ברורה בלי לפגוע -

אני חושבת שעדיין, ולעד, יהיה לנו חשוב להתחתן עם יהודים.
הדת והלאום היהודיים הם לא משהו פשוט, וזה אולי נדוש להגיד אבל חוסר ההתבוללות זה מה ששמר עלינו מאז ומעולם. אם כבר לפני שנים יהודים היו מתבוללים יותר, ולא נשארים בקהילה, אני לא חושבת שהיינו מגיעים לאיפה שאנחנו היום.

טוב אוף תוך כדי שאני כותבת אני שוב לא מצליחה לנסח את עצמי,
אז שורה תחתונה - אני מאד מתחברת למסורת היהודית ולציונות, ואני חושבת שלשמר את זה זה מה שמחזיק אותנו יחד ומחזק אותנו בתור יהודים.

רגע33

New member
חשוב לי האדם ולא למי הוא מתפלל

כשגרים בישראל זה פחות רלבנטי. אבל אני אקבל כל בן או בת זוג שילדיי יבחרו כאשר מה שחשוב בעיני זה שיהיו ערכים משותפים, כבוד הדדי, אהבה. אם הזוג הם בני דתות שונות חשוב שתהיה סובלנות וקבלה ופחות מעניין אותי שאלת אורח החים הדתי בהיותי חילונית ולא מסורתית או דתיה. מנסיוני האישי אני רואה שכשאחד מבני הזוג קיצוני מבחינה דתית זה מעורר יותר מחלוקות וחיכוכים מאשר בנזוג מדת אחרת אשר פתוח לשונה כי יש מין ציפיה לא כותבה שהצד הלא דתי יתחשב . אם הזוג מצליח לגשר על הפערים בתרבות ובאמונות, אז שילכו על זה - אהבה היא מצרך נדיר

Frau Shnorkel

New member
סקר מעניין!

אני חושבת שזה תלוי מאד ברקע של הבנאדם ובמה שהוא מאמין בו. אני מגדירה את עצמי כאתאיסטית אבל יהודיה מבחינת הלאום והמסורת, ואולי בגלל זה זה אף פעם לא היה אצלי שיקול. היה לי בן זוג יהודי אתאיסט ועכשיו אני מתחתנת עם נוצרי קתולי מתון. לאף אחד מהסובבים אותנו זה לא מפריע, כל אחד מאיתנו מביא את המסורת שלו לקשר (מישהו אמר Chrismukkah?!) וכשיהיו לנו ילדים נחשוף אותם לשני העולמות. היחידה שמודאגת זו אמא שלו שהיא הרבה יותר דתייה וממש לא משתגעת על הרעיון שנכדיה לא יגדלו כקתולים אדוקים, אבל היא תאלץ להתרגל כי כך בחרנו.
העולם היום הרבה יותר קטן ממה שהוא היה פעם, ולכן יש כל כך הרבה הגירה וזוגות מעורבים. אני מבינה את הפחד של אנשים מאיבוד המסורת, אבל אני לא רואה את זה כסיבה מספיק טובה לוותר על הבנאדם הנכון. מי שרוצה לשמור על המסורת יעשה זאת, ומי שלא לא יעשה זאת גם אם יהיה נשוי ליהודי כשר.

לא היה אכפת לי הדת\ לאום

אבל היה לי חשוב שהבזוג לא יקח את זה יותר מדי ברצינות

כלומר, שבין אם הוא נוצרי\מוסלמי\יהודי\אחר, דתות לא יהיו חלק משמעותי מהחיים שלנו.
אני לא חושבת שלדוגמה הייתי מוכנה להתפשר ולעשות חתונה דתית.

רוס 26

New member
חתונה דתית זה הכי לא רומנטי

מכבדת את דעתך אבל רק רוצה להעיר שבעיני חתונה דתית זה הכי לא רומנטי שיש
כל היופי להכניס בזה משהו אישי ולא להקריא טקסטים בהם האשה היא כמו פרה שקונים אותה

מי שמתחתנת ברבנות יכולה לשמוע יום אחד שהחליטו בשבילה
שצריך לחתוך את העורלה של התינוק שלה,
או שאבא של בנה - הוא לא האבא של בנה

http://www.haaretz.co.il/news/education/1.2195073

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4472789,00.html

כבר לא

עכשיו זה נראה לי חשוב רק להורים שלי לי ממש לא מזיז.
כמו שאמרו מעלי חשוב לי שהבן זוג שלי לא יהיה לו כזה משנה מדת

אני זוכרת שהכל הבלאגן מסביב להאם חתונה דתית כן או לא אמרתי לעצמי למה הבן זוג שלי יהודי

היה פותר לי הרבה בעיות אם הוא היה לא יהודי.
(ושוב מירמור על העובדה שהולכת להיות לי חתונה כשרה והילכתית)

רוס 26

New member
עם כל הקשיים שהם עושים

באמת כבר יותר קל להתחתן עם לא יהודי

Ruby Gem

New member
ברמה עקרונית זה לא כזה משנה

אני לא דתייה יותר מדיי, אבל כן אוהבת את המסורת היהודית וכן חוגגים אצלנו במשפחה את החגים.
אני חושבת שכן אפשר לחגוג ביחד חגים (כמו למשל לחגוג גם חנוכה וגם כריסמס) ולהכיר את המסורת של הצד השני.
מאחר ודת היא לא דבר כזה משמעותי עבורי (אני לא שומרת כשרות למשל) היה לי חשוב למצוא מישהו שאיתי באותו הראש.

מצד שני,
אם מתייחסים לישראל - יש כאן את הקונפליקט היהודי - ערבי. וזה עשוי להיות מאוד בעייתי , בעיקר עבור הילדים. לכן אני חושבת שהלאום מהבחינה הזו כן משנה לי.
גם לא חושבת שהייתי נכנסת לקשר עם מישהו בחו"ל - אבל זה כבר לא קשור ללאום ולדת, אלא כי זה נראה לי אישית בלתי אפשרי לנהל קשר מרחוק.

ronitvas

New member
אני ממש חצוייה בנושא הזה

דווקא בגלל שאנחנו חיים בחו"ל ההתלבטות והשאלות קשות יותר.
מצד אחד אני הבאתי את ילדיי לכאן. בחיי היום יום אנחנו מעודדים אותם לקבלה וחברות, לא משנה דת, גזע או מין.
אז איך תהיה לי בכלל הזכות להגביל אותם בבגרותם, כשהם יצטרכו לבחור בן/בת זוג?
אבל מצד שני, דווקא בגלל שאני גרה כאן ורואה כל כך הרבה בנים ובנות ישראלים (שנולדו להורים ישראלים) ללא כל זיקה וקשר לארץ.
זה ממש מעציב אותי. אמנם אני פועלת בקהילה בכדי קצת לשנות את פני הדברים, אבל זה משהו שאין עליו כל כך שליטה.
הקהילה היהודית, אגב, שומרת יותר על ה"גבולות" אם אפשר לקרוא לזה ככה. אבל הגבולות שלהם יהודיים שכן אין להם את הקשר לישראל, כפי שאנחנו מכירים.
אבל משפחות ישראליות רבות כבר איבדו את הצביון הישראלי שלהם וזה ממש מה שכואב לי, אני חושבת. הישראלים "מורדים" יותר בישראליות, לאט לאט הם הופכים אמריקאים ומוותרים על החלק של ישראל.

אז אולי הייתי צריכה להגדיר את השאלה אחרת...

אני בטוח רוצה שילדיי יחיו בזוגיות טובה, מכבדת ואוהבת, אבל חשוב לי גם שישמרו על ישראליותם....

רגע33

New member
ברור שילדים אמריקאיים לא יהיו ישראלים

הם נולדו או גדלו בארצות הברית, זו התרבות שלהם ואין שום סיבה סבירה שהם יאמצו מנהגים ותרבות של חברה שונה מזו שהם חיים בה רק כי לאמא ואבא יש נוסטלגיה למה שהם השאירו מאחור מרצונם החופשי. אישית אני לא רואה שום בעיה בכך שאנשים בוחרים לגור במקום אחר מזה שהם נולדו בו אקראית, זו זכותם המלאה וכל הקשקושים על נטישה / בגידה ולא יודעת מה פשוט מגוחכים בעיני. אבל זה באמת אומר שהמהגרים מוותרים על להיות חלק מישראל כי אם אתה לא כאן, אתה לא חלק ממרקם החברה . כשאתה מגדל את הילדים שלך במקום אחר, הם יהיו אחרים. לדעתי זו ציפיה לא ריאלית ולא הוגנת להלביש על ילדינו. זו חוויה משותפת למהגרים אבל אני חושבת שצריך לעבד אותה בעצמנו ולהתמודד שלא באמצעותם.

ronitvas

New member
את צודקת אבל אין מה לעשות

בתוך כל האמריקאיות הם עדיין גדלים בבית ישראלי, שמדברים בו עברית, שמחנכים על הערכים שלנו (היהודיים והישראלים). הם לעולם (ילדי הדור הראשון) לא יהיו לגמרי אמריקאים.
זה מאוד מורכב, אבל אני עדיין לא מגדירה את עצמי כאמריקאית ו/או כמהגרת.
אנשים שבאים מרצונם/או לא מרצונם החופשי למדינה אחרת מביאים איתם שק מלא תרבות. קשה לך לוותר על השק הזה רק בגלל שעברת מדינה.
ויש דברים רבים שחשוב לי ושאני רוצה שילדיי יספגו.
אני כן רוצה להלביש עליהם את הדברים שחשובים לי כהורה, וברור לי שהם אחרים.
אבל אי אפשר גם להתנתק לגמרי מהעבר שלך, זה לא הגיוני ולא בר ביצוע.
סוגיות לא פשוטות, אני מודה....

רגע33

New member
זה תהלךי מאוד אופיני לבני מהגרים

המהגרים בדרך כלל מדברים בבית עם ילדיהם את שפת האם שלהם אבל רק במקרים מאוד נדירים זה נשמר גם בדורות ההמשך. לא יודעת בת כמה את אבל בדור שלי, רוב ההורים של החברים שלי היו מהגרים או בני מהגרים אבל מעטים מאוד עדיין מדברים בשפת ההורים עם הילדים שלנו. ככה זה. כמובן שאת לא תוותרי על מה שהבאת איתך וגם לא סביר שתצליחי גם אם תרצי , כי זה מגדיר את מי שאת . אבל לא תוכלי לגדל אותם במקום אחר ולהלביש עליהם את מה שיש כאן, זה יהיה מלאכותי לגמרי. אם באמת חשוב לשמור על הזהות, צריך לטפח אותה בסביבה הטבעית שלה כי ישראליות באמריקה היא פשוט נטע זר.

למעלה