מדריך למשתמש - צילום

ronitvas

New member
מדריך למשתמש - צילום

למען הדורות הבאים - השרשור הזה נועד לכל אלה שכבר עברו את תהליך בחירת הצלמים והם יכולים לתת לנו טיפים, הארות והערות.
נשמח אם תצרפו אתרים, קישורים, דפי אקסל, רשימות, כתבות, קבצים וכל מה שיוכל לעזור (בבקשה, בלי פרסומות)
שאלות שיש לשאול כשפוגשים צלם בפעם הראשונה
האם יש דברים חשובים שהייתם ממליצים להכניס לחוזה
האם יש הדגשים מיוחדים לחתונת שטח
דגשים מסויימים שצריך להגיד לצלם לגבי מתחמי צילום ומה חשוב לכם (אנשים, עיצוב וכדומה)
האם יש דברים שיש לשים אליהם לב כשהחתונה היא חתונת צהריים/ערב/הפוכה
האם יש טיפים לחתונות חורף/קיץ, גם מבחינת שעות.
האם יש דברים שצריך לשים אליהם לב לפני חתימת החוזה ובמעמד החתימה - דברים שהצטערתם שלא בדקתם קודם.

השרשור יכנס לרשימת ההודעות הנבחרות

hillala8

New member
טוב, יש זמן בעבודה אז אלו הנק' שלי

שיטת תמחור:
• מה כלול בחבילה (כמה צלמים, וידאו/סטילס, עריכה של וידאו ועיבוד של תמונות, וכו')
• מה עלות תוספות (עוד צלם, אלבומים וכו').
• תנאי התשלום (מקדמה ושארית התשלום, לה להשלים את מלוא הסכום עד קבלת החומרים).

ציוד:
* באיזה ציוד משתמשים (לדעתי חשוב לוודא שהציוד לא יפריע לאורחים- כבלים, פלאשים וכאלה).
* ציוד גיבוי.

זמנים:
• מאיזה שלב מגיע הצלם (עדיף לא לקבוע שעות הרבה זמן מראש כי זה יכול להשתנות, אלא לקבוע נגיד שהצלם מגיע לאיפור ומאוחר יותר גם לסכם באיזה שעה בדיוק זה יוצא).
• לבדוק שאין מגבלת זמן והצלם נשאר עד הסוף, אם זה דורש תוספת תשלום אז מהי?
• בשלה מאוחר יותר גם כמובן לבנות לוח זמנים ליום.

תוצרים:
• כמובן להסתכל על הרבה עבודות, לדעתי עדיף על חתונה מלאה ולא רק אלבום "אוסף" של התמונות הכי טובות, ככה רואים זרימה אמיתית.
• באיזה פורמט התוצרים מועברים אליכם ותוך כמה זמן.
• האם התמונות עוברות עיבוד וריטוש. אם כן האם יש משהו שאתם רוצים/לא רוצים (אני לא משל לא רציתי אינסטגרמי מידי, כצוות מוכהים וכו').
• שימוש הצלם בצילומים שלכם: הצלם מחזיק בחומרים אישיים ולעיתים אינטימיים של הזוג ומכריו וראוי שהצלם יתחייב לשמירת פרטיות ולא להשתמש בתמונות לפרסום ציני/פוגעני.

טפו, טפו, טפו לא עלינו:
• ביטוח צד ג'
• מה קורה אם הצלם לא יכול להגיע (תמיד עדיף שאתם תאשרו את הצם החלופי שיציעו ושתהיה האפשרות לבטל ושאתם תחפשו בעצמכם).
• ביטול האירוע מכוח עליון
• תנאי ביטול והחזרים בכל שלב.

אבל כמובן הדבר הכי חשוב הוא הכימיה. לראות שאתם באותו הקו, הסגנון שלו/ה תואם את שלכם ושהשיחה איתו פתוחה ושהוא זורם עם הרעיונות שלכם (אבל גם אולי מוריד אתכם מרעיונות לא ריאליים). שהוא מרגיע אתכם ונותן ביטחון, שמשרה אנרגיות חיוביות ולא מלחיץ ושזהו אדם שאתם באמת רוצים שילווה אתכם הכי מקרוב שאפשר באחד הימים הכי מרגשים בחייכם.

nino15

New member
ועוד כמה

• מתי אתם צפויים לקבל את התמונות / הסרט
• טפו טפו וכו': מה קורה אם חס וחלילה כל התמונות נמחקות/נאבדות/קורה משהו לחלק מהחומר. איזה גיבוי יש? האם מציעים פיצוי?
• באופן כללי אני ממליצה לאסוף כמה תמונות בסגנון שאתם אוהבים (נגיד מהאתר של הצלם אבל לא רק) ולהסביר לצלם את הסגנון.
• זמנים: כמה זמן להקדיש לצילומים המקדימים? איפה הוא ממליץ לצלם? מה קורה במקרה של גשם/חמסין? האם יש תוכנית ב' לצילומים במקומות סגורים?
• צילומים בתוך האולם ובמהלך האירוע: מי חשוב לכם במיוחד שיצולם הרבה, מעבר למשפחה הקרבה ולחשודים המיידים (סבתא קרובה, דודה אהובה וכו').
• האם אתם רוצים תמונות רבות של העיצוב/האוכל? (נגיד במקרה שאתם השקעתם הרבה בעיצוב DIY)
• כמה תמונות בערך צפויים לקבל?
• מתי הצלמים הולכים?
• אולי כדאי לסכם מראש על טיפים. לצלם או לצלמי המשנה שלו או לצלם הווידאו.
• אם אתם ביישנים או מרגישים לא פוטוגנים - כדאי להגיד לו

והכי חשוב - האם אתם מרגישים בנוח איתו? האם אתם מרגישים שאתם סומכים עליו?

Shir Rose

New member
טיפים מהצד השני |

1. אני אוהבת שהזוג זורם איתי ומסביר לי איזה תמונות הוא מתחבר אליהם ומה בעבודה שלי ״עושה לו את זה״ כדי שאוכל לכוון את עצמי.
2. תמיד מבררת מול הזוג מה סגנון הצילום האהוב עליהם כצילום מקדים- צילומים בשדה, אורבני, ים או כל מקום אחר שיאהבו
3. חשוב כשבוע לפני האירוע לעשות שיחת טלפון להרגעה ובטחון. לוודא שכתובות ההגעה נכונות, איפה יש מקום וזמן התארגנות.
4. תיאום ציפיות לגבי ״הכוונת פוזות״, ואני אסביר. לרוב האנשים שבאים אליי אוהבים שהצילום יהיה טבעי ולא מאולץ, ואני מסכימה, אבל יש זוגות שאומרים שהם לא אנשים של מצלמות ומתביישים ומבקשים ממני שאני קצת אנחה אותם איך לזוז, לרוב אחרי 40-50 תמונות כבר כולם משתחררים וזורמים לבד
5. תאום ציפיות משפחה- לרוב זה תלוי המסורתיות או שמרנות של ההורים לגבי כמה צילומי משפחה לעשות, האם עושים איתם סיבוב בשולחנות וכו׳. עדיף לסגור ולדבר על זה עם ההורים בתחילת הערב של האירוע.

וטיפ ממש חשוב לכולם- אמנם מצלמה מתעדת אתכם והרגע קופא, אבל תהיו משוחררים, תזרמו עם הצילום, תנו לצלמת לעשות את העבודה שלה כי בחרתם אותה מסיבה מסוימת (כנראה שילוב שאהבתם את הצילום, מחיר וכימיה) ותהיו הכי אתם ורגועים.. אנחנו נסתדר!!

Shir Rose

New member
טיפים לספקי משנה

בעקרון צלם הסטילס השני והצלמים הנוספים של הוידאו מקבלים את התשלום דרך הצלם הראשי איתו סגרתם.
אני יכולה להגיד שכאשר עבדתי כצלמת משנה או אסיסטנטית צילום בתחילת דרכי (אפילו 50 או 100 ש״ח) זה היה ממש כיף ונעים לראות שמעריכים את עבודתי כמו המלצרים או כל אדם אחר.
אני חושבת שבכל מקרה עבודתי לא הייתה שונה ותמיד אני עושה אותה על הצד הטוב ביותר, אבל זה בהחלט מחמם את הלב.
לסיכום החפירה: לא חובה, אבל אם אפשרי ואתם מרוצים מהשירות שקיבלתם אז למה לא?

חתן חדש

New member
טיפים כצלם חובבן

אני חובב צילום, אומנם לא מגיע מתחום צילום אנשים (בטח שלא חתונות) - יותר צילומי רחוב, נופים וטבע אבל אולי אוכל לתרום קצת בנושא:
1. דברים חושבים להכניס לחוזה- זמנים! גם זמני הגעה לצילומים מקדימים וגם זמנים לקבלת החומרים (וידאו ותמונות ואלבומים).

2. אם יש לכם סגנון מסוים שאתם אוהבים (תמונות ספונטניות, פורטרטים אישיים, צילומי אווירה) חשוב מאוד שתדגישו את זה גם בשיחת טלפון וגם במייל לצלם יום לפני האירוע. רוב הצלמים עובדים עם קו שמאוד מאפיין אותם, רצוי וכדאי שתכניסו את הסגנון והקו שלכם ותשלבו אותו יחד עם הסגנון של הצלם.

3. חתונת צהריים היא חתונה קלאסית, התאורה הכי יפה לתמונות היא תאורה טבעית בעונת הסתיו והאביב... אור השמש מפוזרת בצורה טובה בגלל העננים והצבעים בצילומים כאלה בד"כ הכי יפים (לדעתי, כמובן) - דבר נוסף יש לקחת בחשבון שבחתונת צהריים בקיץ בגן פתוח - מרבית האורחים יצטלמו עם משקפי שמש!
לגבי חתונה בערב, רצוי לבקש מהאולם לא להפריז עם מכונת עשן אחרי זה התמונות תצאנה דהויות וחבל!

מצורפת תמונה סתם כי בא לי.

חתן חדש

New member
משהו חשוב ששכחתי

אם יש דברים ספציפיים שאתן רוצות שיהיה להם תיעוד (תמונה עם סבא, תמונה עם הדיג'י, תמונה של השמלה בקלוז-אפ, תמונה של שושבינות בנפרד, תמונה של הרכב המקושט) חובה ליידע את הצלם - שום דבר לא ברור מאליו!

אצלנו הצלם אמר ששבועיים לפני יושבים איתו

בפגישה מיוחדת לתת שמות אחים אחיות סבים/ות ע"מ שלא ישכח
הוא שואל לגבי שמלת החלפה כל מיני גימיקים וכד'.
מה שכן שמעתי שצלמי המגנטים ממש מפריעים לצלם אז אולי לשאול אם יש לו משהו מומלץ ועדיף שיהיה שיתוף פעולה על מנת שצלם המגנטים לא יפריע לצלם היקר שהזמנתי לתיעוד האירוע

nicolewed

New member
חוויה טראומטית שארצה לשתף בנושא הזה

אנחנו סגרנו עם הצלם הראשון שראינו, לא מפורסם באינטרנט, אין עליו הרבה ביקורות,
הוא פשוט חבר של גיסתי והלכנו לקבל הצעה. ההצעה מאוד נראתה לנו (ועד היום לא שמעתי על הצעה טובה כזו).
אחרי כמה ימים סגרנו.
המחיר היה לנו מעולה (גם כשרצינו להוסיף צלם סטילס נוסף הוא לקח מאיתנו סכום הרבה פחות ממה שחשבנו שייקח).
בתחילת היום הוא הגיע כמתוכנן לסוף שלב השיער ולתחילת האיפור. היה מאוד נעים איתו ועם הצוות שלו לאורך כל האירוע.
כמובן שיומיים לאחר מכן כבר קיבלנו את התמונות, לאחר כחודש את הסרטון וידאו והיינו מרוצים מהכל.
אבל...
וזה משהו שאולי חלקכם לא יבינו, אבל בשבילי זה היה חשוב מאוד:
בחוזה היה רשום סרט מקוצר וחומר גלם.
קיבלתי באמת מקוצר של כשעה ורבע ו"חומר גלם" - 3 דיסקים של סה"כ 3 שעות.
כשהתחלתי לראות את הסרטון של החומר גלם שמתי לב שגם הוא (!) ערוך ושמלא דברים שאני זוכרת שצולמו לא מופיעים
(מדובר ב 2 צלמי וידאו ואת החומר של שניהם קיבלתי כמובן).
לאחר בירור איתו אמרתי לו שזה בשבילי לא חומר גלם, אלא חומר גלם הוא משהו שלא ערוך, עם חתיכות באמצע של הוידאו
וללא הלבשה של סאונד.
כתשובה הוא ענה שמבחינתו חומר גלם זה מה שהוא נתן לי, ואם אני רוצה את מה שביקשתי (הכל הכל ללא עריכה/סאונד) אני צריכה להוסיף 450 ש"ח!!!! אני הייתי המומה!!
לא האמנתי שאני צריכה לשלם על משהו ששייך לי וששילמתי עליו כבר כסף, במיוחד אם זה משהו שכתוב בחוזה, הוא אמר שזה מבחינתו עבודה שתופסת המון שעות של המחשב ושבזמן הזה הוא לא יכול לעבוד עם המחשב על עריכת אירועים אחרים.. ושבכלל אנחנו הזוג הראשון שמבקש דבר כזה "הזוי"..
עכשיו - נניח שזה נכון שאף פעם לא דרשו זאת ממך (וזה לא, כי כל החברים שלי אמרו שקיבלו את החומר גלם כמו שאני קוראת לו ולא כמו שהוא קורא לזה) לא תבוא לקראתי? הרי כבר העברת את החומר למחשב כדי לעשות ממנו סרטונים ועריכה, לא?
אז מה פתאום אתה עכשיו טוען שצריך להעביר אותו שוב??
בנוסף שבוע אחרי שסגרתי איתו הבאתי לו חברה שסגרה איתו גם לחתונה שלה שהתקיימה 8 ימים אחרי, הרווחת עוד עבודה דרכי - לא תוותר על ה 450 ש"ח???
הוא בשום פנים ואופן לא היה מוכן לשמוע ודרש תוספת תשלום.
אני שוב רוצה רק לציין שבאמת מבחינת הכל היינו מרוצים ומהתוצר (האלבומים המעוצבים ממש ממש יפים) אבל זה הרס הכל.
ראיתי שזה לא מתקדם לשום מקום והחלטתי שאני משלמת לו כי לא רציתי לחיות בידיעה שיש עוד הרבה דברים יפים מהחתונה שלי שלא אראה אותם בחיים. אז שילמנו ונשארנו עם טעם ממש מר בפה בגללו.
לכן - למי שהנושא הזה חשוב לה/לו שימו דגש מול הצלם.

סליחה על החפירה הארוכה, תמיד כשאני מספרת את הסיפור הזה אני נהיית זועמת.
שיהיה בהצלחה לכולכן ומזל טוב.

ronitvas

New member
תודה על ה"חפירה"

העלית דברים חשובים מאוד ואני מניחה שלא הרבה אנשים שמים לב להבדלים (ולראייה, יש הבדלים)
אני הייתי נוהגת כמוך. אני חושבת שעדיף שהחומרים יהיו אצלך.
את צריכה להיות מאושרת שאהבת את התוצרים - זה חשוב!
מזל טוב!!!

למעלה