סקר: שמות משפחה

Zorikit

New member
שיניתי בלי למצמץ בכלל. מסיבות חנוניות ביותר.

אני סטודנטית לתואר שני בתולדות האומנות, ההתמחות שלי אופנה וביותר פירוט - אופנה יהודית. חלק מהעניין הוא שלמדתי הרבה מאוד על פולקלור יהודי ושמות משפחה זה אחד התחומים המעניינים ביותר בעייני.

שם המשפחה הקודם שלי - אברהמי, הוא שם משפחה מעוברת שדיי חסר כל משמעות היסטורית מעניינת. זה סתם הזכיר את המקור לסבא שלי ועל שם אברהם אבינו. עברות באופן כללי הוא אסון. לו היה שם משפחתי במקור - אבגרי, הייתי שוקלת להשאיר אותו.
אבל כיוון שהוא כבר עוברת בחרתי לקחת את השם של בנזוגי - וסילביצקי (במקור זה בסילויצקי עם ב' רפה שאויית לא נכון כשהם עלו לארץ וכשנלך למשרד הפנים נשנה את השם למקור) והמשמעות של זה זה שזה על שם אם קדומה שלהם שקראו לה בתיה לוי, זה הפך לשם משפחה מתישו בגלות כדי להסוות את זה שהם יהודים.
זה שם משפחה עם המון משמעות בעייני.
ראשית כי שמשות משפחה על שם אם - אישה זה נדיר מאוד ושנית יש פה סיפור מיוחד מאחורי השם + הוא לא ישראל, הוא לוי ויש לזה משמעות יהודית גדולה וחשובה.
אני מעדיפה לשאת את השם שלו כדי לשמר את העניין הזה ולהעביר את אותו סיפור ושם לילדים שלנו.

חפרתי, סליחה. חנונית, הזהרתי.

ronitvas

New member
לא שיניתי, שינו לי

כשאני התחתנתי, היה חוק בארץ שמשנים באופן אוטומטי את שם המשפחה. כלומר, אחרי חצי שנה הפכתי, בעל כורחי, לאחרת....
וזה אחרי שביום בהיר אחד לא נתנו לי להיכנס לחשבון הבנק שלי....
כשפניתי למשרד הפנים הובהר לי שמותר לשנות את השם רק פעם אחת, ואז אם רוצים שוב לשנות, צריך להוסיף.
מכיוון שהשם שלי שונה, פעם אחת. כל מה שנותר לי זה להוסיף, אבל אז ההוספה היא הפוכה (כמו שחלק מהבנות בחרו פה).
זה לא התאים לי כי רציתי את שם משפחתי קודם.
בסוף נכנעתי והשארתי את שמי החדש.
אני מאוד מאוד מאוד אוהבת את שמי החדש. אין לי בעיה עם השינוי (יכול להיות שהייתי משנה בעצמי) אבל עצבן אותי שהחליטו בשבילי וזה עוד היה מעוגן בחוק.
לפחות מאז זה כבר שונה ואין חוק מפלצתי שכזה

yoli

New member
רגע כרגע זה לא בחוק?

כי כבר אמא שלי שינתה לי בעברי ...

זה בסדר

יש במשרד הפנים הבחנה בין שינוי שם משפחה בעקבות נישואין לבין שינוי שם משפחה בעקבות כל סיבה אחרת.
בשינוי שם משפחה בעקבות נישואין - הרעיון הוא שברגע ששינית את שם המשפחה בעקבות הנישואין את לא יכולה לשנות אותו תקופה מסוימת או עד הגירושין (חו"ח).

בעיקרון, זה הרעיון בגדול. אם שינו לך בגלל סיבות אחרות שלא קשורות לנישואין - אין בעיה שתשני את השם בעקבות הנישואין אם תבחרי לעשות כן.

yoli

New member
אה יופי תודה

האמת הוסיפו לי אות לשם הפרטי כי בזמנו טעו.

אז בכלל

כי אין קשר בין שינוי שם פרטי לשינוי שם משפחה מבחינתם- אלו שתי פרוצדורות שונות
אגב, במיוחד לגבי קטינים...

behappy

New member
לא שיניתי

אני מתה על שם המשפחה שלי! שם המשפחה שלו די מסורבל לטעמי
כך שלצרף את שניהם ביחד יוצר שם מאוד מאוד מסורבל, מוזר משהו ולא קליט.
מאחר ויש לי עסק משלי חשוב לי לשמור על שם קליט וברור ומן הסתם שמירה על השם הקודם עשויה למנוע סימני שאלה ובלבולים מיותרים.
אין דרמות משפחתיות בעניין בכלל. כולם ממש בסדר עם זה..יש רק ענייין אחד- הבנזוג ממש רוצה שהילדים יהיו על שמו ואני תוהה מה משמעות העניין מבחינת משרד הפנים.

אלפאבה

New member
אני לא משנה- נראה לי שארגיש מוזר עם שם אחר.

בינתיים אני נשארת עם אותו שם.

הבנזוג הציע שכל אחד מאיתנו יוסיף את שם המשפחה של השני.
בינתיים לא דחוף לי לעשות את זה (בעיקר מטעמי עצלות
)

גם ככה אנחנו לא נרשמים כנשואים במשרד הפנים.

אם יום אחד יהיה לי חשוב לעשות את זה (קשה לי לחשוב כרגע על סיבה, אבל אני בטח לא שוללת)- אני מניחה שאוסיף את שלו, כששלו יהיה ראשון בסדר (כשזה הפוך השילוב יוצר משהו שנשמע קצת מגוחך
).

yoli

New member
משנה

ולו רק בגלל שיש לי שם ארוך מנשוא.... ואני לא לואי ה16 השני.
בהתחלה לא רציתי, אבל אני רוצה שיהיה לי שם כמו לילדיי. ולכן הסכמתי לשנות. מה שגם בן זוגי ביקש ממני לשנות ולא להוסיף. קצת שובינסיטי אבל הסכמתי..

lanit

New member
רק רוצה להעיר לגבי השוביניזם

שכל עוד מדובר בבחירת האישה או בני הזוג, לדעתי לא מדובר בשוביניזם. בדיוק כמו אישה שמחליטה שהיא רוצה להיות עקרת בית. זו בחירה לגיטימית, ותודה ל*הכנסי את החסר* שאנחנו חיות בתקופה שיש לנו את זכות הבחירה.

yoli

New member
נכון

פשוט הוא ממש ממש לא הסכים שאשאר עם הקודם. גם ככה התכונתי להחליף בגלל הילדים (להוסיף לא בא בחשבון זה יצא ככה: זרובבלה ארידלה +שם משפחה+שם משפחה) פשוט לא אוהבת ש"מכריחים"

elena20

New member
איך זו בחירה שלה אם היא כותבת שהוא ממש

לא "הסכים" שהיא תישאר אם הקודם? אין לזה שום סיבות חוץ משוביניזם טהור, אין שום סיבה הגיונית חוץ מסיבות פרימיטיביות.

*ואני כנראה כן אשנה את שמי אבל אני עושה את זה לגמר מבחירה שלי (שזו גם קצת בחירה כפויה כי זה בעיקר הלחץ של 2 המשפחות לשנות ו"כבוד") כי לבן זוגי ממש לא איכפת מה אעשה והוא מבין שכפי שלו לא בא לשנות את משפחתו לשלי כך לו זה לא נראה מובן מאליו שאני אשנה לשלו.

למעלה