סקר: שמות משפחה

lanit

New member
סקר: שמות משפחה

ראיתי שהיה כאן בעבר סקר לגבי שמות משפחה.
אז שתפו:
האם שיניתן את שם המשפחה לשם בן הזוג, הוא לשלכן, או שהוספתם?
מה היו השיקולים?
דרמות משפחתיות אניבודי?

**מנוסח ללשון כלה, אך מיועד לחתן כלה גם יחד.

crimson17

New member
אני שיניתי את שם משפחתי לשלו-

לבעלי זה מאוד היה חשוב.
שיניתי אמנם באופן רשמי בתעודת הזהות ובדרכון, אך לא שיניתי בעבודה/בפייסבוק וכאלה.
לא יודעת, נראה לי מוזר יום אחד פתאום לשנות את השם....אולי אני אעשה את זה בהמשך...

Meirav Flum

New member
אני לא משנה

עם כל אהבתי לבן זוגי, אני לא רואה מה הטעם לקחת את שמו. מה שכן- הסכמנו שאם יהיו לנו ילדים הם יקבלו את שמו.

ע נ ב ר 20

New member
אני מתכננת לשנות לשם המשפחה שלו

בהתחלה חשבתי על להוסיף, אבל נראה לי מוזר להיות עם שני שמות, ובנוסף לזה נראה לי מוזר שיהיה לי שם משפחה שונה משל הילדים שלי...

לי זה מרגיש מאוד טבעי, כנראה כי ככה גם אמא שלי עשתה כשהיא התחתנה עם אבא שלי.
הבעיה היחידה שלי עם שם המשפחה שלו, שכשאנשים שומעים איך יקראו לי זה קצת מצחיק אותם, אבל הם יתרגלו (ענבר רון, או יותר נכון ענברון
)

אהבתי!

מעניין מה הקריטריונים שעומדים לנגד עיניכם בבחירת השם החדש... האם משהו שקשור לקשר שלכם, לזוגיות שלכם? איזה אירוע משמעותי? אנשים משמעותיים?
ממש אהבתי את הרעיון, זה כמו לבחור שם של ילד רק עם יותר אפשרויות מעניינות!

יאנהלה

New member
אני לא שיניתי

אמא שלי מעולם לא שינתה את השם שלה..
התכנון הוא בעקרון לבחור שם משפחה חדש משותף אבל בינתיים לא מצאנו משהו שאהבנו, מאד רצינו שהשם במידה כלשהי ישלב את שמות המשפחה שלנו ושל האמהות שלנו אבל זה כבר יוצא מסובך. עד שיש ילדים זה בכל מקרה לא נראה לנו דחוף, אנחנו יודעים מי אנחנו ושאנחנו כבר משפחה אז הסמליות של השם המשותף יכולה לחכות.

לקחתי את שלו

השם הפרטי שלי הוא דניאל. שם המשפחה שלי הוא שם שיכול להיות גם שם משפחה וגם שם פרטי של גבר.
שם המשפחה של אורן הוא גם שם משפחה שיכול להיות גם שם משפחה וגם שם פרטי של גבר.

החיבור בין שלושת השמות לא הסתדר לטעמי ונראה לי שזה היה גורם לבלבול.
מהסיבה הזאת ומהסיבה שהיה חשוב לי ששם המשפחה שלנו יהיה דומה או זהה, בחרתי לקחת את שלו.

אני שלמה עם הצעד הזה.

כאן המקום לציין שבמקרה של גירושין - הילד נשאר עם השם של האב גם אם הוא חי עם האם.
אא"כ מראש בוחרים לילדים שני שמות.
בד"כ, בתי המשפט לא מאשרים לשנות את השם של הילד לגמרי - אלא רק להוסיף לו את שם המשפחה של האם - במקרה שהאם היא המשמורנית.
אבל בשביל לעשות את זה- צריך הליך משפטי כלשהו.

סתם נקודה למחשבה.

MirsPuch

New member
נראה לי שאני אוסיף

אבל עוד לא סגורה על זה...
נראה לי מוזר לשנות אבל גם אוהבת את הסימליות של זה שאנחנו עכשיו משפחה אחת (וכן באסה שרק האישה משנה אבל זה בחירה שלי ולהוסיף לשם שלו זה בחירה שלו)
אז כרגע אני בדיפולט של לצרף

אני שיניתי

כיי ככה המנהג
כי ככה נהוג
ואם התחתנו בחתונה
על פי המסורת
אז נשמור גם כאן על המסורת

נושא רגיש !

אני ממש מתלבטת.
בעיקרון אני לא אוהבת יותר מדי את שם המשפחה שלי, הוא רגיל כך שאין לי ממש בעיה לוותר עליו ולשנות לשם אחר, אבל מצד שני, אני לא אוהבת את שם המשפחה של החבר... (למרות שאנשים לא מבינים למה).
הצעתי לו שנשנה את שם המשפחה לשם שנבחר ביחד והוא ממש מתנגד ("לא אעשה זאת לאבא שלי").
פשוט קצת מרגיזה אותי המחשבה שאני צריכה לוותר על השם שלי והוא לא מוכן לוותר על השם שלו. אם זה היה כ"כ חשוב מבחינת מסורת, למה הנשים צריכות לוותר ולא הגברים ? זה מציק לי.
אם אני בוחרת לילדים שיהיו לי את השמות שאני הכי אוהבת, למה שמבחינתי הם "ייהרסו" עם שם משפחה לא יפה ?

fluppster

New member
אני איתך....

אבל זה אכן מצב בעייתי. אם הוא מפחד לפגוע באבא שלו ע"י שינוי שם המשפחה, כנראה ששום דבר לא ישנה את דעתו. קשה להתווכח עם טיעון כזה... מה עם לקחת את שם המשפחה שלו, ולשנות אותו קצת? יעני, לא להחליף לגמרי, אבל שיהיה משהו עם "ניחוח" דומה, רק שתאהבי יותר?
גם אני לא מבינה את הקטע הזה שגברים לא מוכנים לוותר על השם שלהם. אני כמעט לא מכירה נשים כאלה... בתכלס, גם לי לא היה אכפת לוותר על השם שלי, אבל מבחינה עקרונית לא הייתי מוכנה לאמץ את השם שלו ושהוא יישאר רק עם שלו.
תנסי אולי בכל זאת לשבת איתו ולהסביר לו למה זה כל כך חשוב לך, ומה מפריע לך בשם שלו. אולי בכל זאת תצליחו להגיע ביחד לפשרה שכולם יהיו פחות או יותר מרוצים בה...

אני דווקא מבינה את זה

זה אולי לא שוויוני אבל זה סוג של מנהג חברתי שהאשה לוקחת את השם של בעלה אז נשים יותר רגילות לעובדה שיש אופציה שייפרדו משמן בעוד שגברים, שבילו עשרים ומשהו שנה עם השם שלהם ומעולם לא חשבו שיצטרכו להיפרד ממנו ופתאום לראשונה מוצגת בפניהם אופציה כזו...זה מאוד מוזר להם.

אני לא אומרת שדרך אחת נכונה והשניה לא רק מסבירה למה לדעתי לרוב הנשים יש פתח לשיחה על זה בעוד שרוב הגברים (לא כולם) יותר סגורים כלפי הרעיון.

אם כל חיי הייתי שבוייה במחשבה שאשאר עם שמי לעד היה לי מאוד קשה היום לחשוב על להיפרד ממנו.
יותר מזה, כל חיי הייתי בטוחה שאפרד משמי ועדיין מאוד קשה לי להיפרד ממנו כי אני מאוד (!) מזוהה איתו.

שנינו מוסיפים את השמות אחד של השניה

אני מאוד אוהבת את שם המשפחה שלי.
אני מאוד אוהבת את שם המשפחה שלו. שניהם יפים.
למען האמת, לא הייתי מתנגדת גם להחליף לשם שלו, כמו שרוב הנשים עושות בחתונה -
אבל הוא הכריז לפני החתונה שאנחנו זוג שיוויוני ולכן הכי הגיוני ששנינו נהיה עם שני השמות.
אפילו החלטנו שהשם שלי יבוא קודם, פשוט כי הצירוף נשמע יותר טוב ככה.

עכשיו רק נשאר ללכת למשרד הפנים ולעשות את זה רשמי (ברגע שתגיע תעודת הנישואין)...

fluppster

New member
שנינו שינינו לשני שמות משפחה

ממש טרי, לפני שבוע וחצי

לקחנו את שמות המשפחה של שנינו, והפכנו אותם לשם משפחה כפול חדש. כלומר, אם שם המשפחה שלו הוא לוי ושם המשפחה שלי הוא כהן (הם לא...), אז שם המשפחה שלנו הוא לוי-כהן. כלומר, סדר השמות נותר זהה, כך שזה שם קבוע.
נכון, זה קצת מסבך את העניינים לכאורה, אבל מבחינתנו זה היה פתרון אידיאלי. היה לי קשה עם הרעיון שאוטומטית האישה מבטלת את שם משפחתה לטובת שם משפחתו של בן הזוג, או שלחילופין, היא מסרבלת את עצמה עם שני שמות משפחה והוא נותר רק עם שלו. לכן הצעתי לבעלי (עוד הרבה לפני שהתארסנו, אם זכרוני אינו מטעה אותי) שתי אפשרויות: או שנמציא שם משפחה חדש ושנינו נשנה לשם זה, או שכל אחד מאיתנו יוסיף לעצמו גם את השם של השני וכך יהיה לנו שם משפחה כפול. בעלי לא רצה לוותר על שם המשפחה של הוריו, ולכן הסכים לאפשרות השנייה.
לא הייתה שום מלחמת עולם, שום דרמות משפחתיות. הוא לא הופתע כשהצעתי לו את זה, וזה גם לא נראה לו מוזר, להיפך, זה היה לו מאוד טבעי ששנינו נשנה את השם ולא רק אני. הוא יודע עד כמה השוויון חשוב לי, ולשמחתי הרבה, זה חשוב לו לא פחות. אחת הסיבות שאני אוהבת אותו כל כך

אז עכשיו אני מוצאת את עצמי כל הזמן מסבירה לאנשים: "כן, זה שם המשפחה שלי. כן, זה שני שמות." אבל אני רגילה להסברים מתישים על השם שלי, כי שם המשפחה שלי נשמע כמו שם פרטי (והשם הפרטי שלי, חן, נפוץ מאוד כשם משפחה), אז כל חיי הייתי צריכה להתמודד עם זה ולתקן אנשים....

חח... גם לי יש את אותה הבעיה

השם דניאל יכול להיות גם שם פרטי של גבר, גם שם פרטי של אישה וגם שם משפחה.
שם המשפחה שלי יכול להיות גם שם פרטי של גבר וגם שם משפחה.
שם המשפחה של אורן יכול להיות גם שם פרטי של גבר, גם שם פרטי של אישה וגם שם משפחה.

בקיצור- מבלבל מאד.

fluppster

New member
בהחלט מבלבל!

מזלי שלבעלי יש שם משפחה נורמלי - קרי, שם משפחה שברור שהוא רק שם משפחה.... ואפילו שם יפה!
עם האקס המיתולוגי שלי הייתה בעיה - שם המשפחה שלו היה גם הוא שם פרטי של אישה או של גבר, והוא גם היה מאוד דומה לשם המשפחה שלי (ממש אותו צליל). כל הזמן צחקנו על זה ש"כשנתחתן" יהיה לנו שם משפחה כפול מצחיק נורא. במקרה ההוא נשברתי, והבנתי שעם כל הכבוד לאידיאולוגיה, זה יהיה סיוט להסתובב עם 3 (!) שמות פרטיים, במיוחד ששניים מהם נשמעים ממש דומים, וזה נשמע יותר כמו בדיחה... וידעתי שאין סיכוי שהוא יוותר על שם המשפחה שלו, אז התחלנו לחשוב על רעיונות לאיחוד של שני השמות לשם אחד, או שפשוט אני אקח את שלו.
אחרי 5 שנים וחצי נפרדנו, אז זה חסך לי את הדילמה

בדיוק בגלל זה ויתרתי אני

על הרעיון של לשאת את שני השמות. בהחלט הייתי נשמעת כמו בדיחה (ואת גם חברה שלי בפייסבוק- אז את יודעת בדיוק מהם השמות).

אגב, בעבר יצאתי עם מישהו שהשמות של ההורים שלו היו אותם שמות בדיוק כמו השמות של ההורים שלי. זה היה מוזר מדי.

למעלה