חוויה שחוויתי ותובנות

Ramikarmiel22

New member
חוויה שחוויתי ותובנות

לא מזמן נכנסתי לגור בדירת מעונות משותפת עם עוד שני אנשים.
האחד ישראלי, השני עולה חדש שבקושי בקושי אפשר לתקשר איתו בעברית.
כבר מהתחלה, שמתי לב לדברים ״מוזרים״ המאפיינים את התנהגותו של הבחור השני.
וכשעשיתי אחד ועוד אחד, הצטיירה לי תמונה של ocd.
טוב, כל עוד הוא לא שיתף אותי, וכל עוד זה לא נוגע אלי בצורה מובהקת, שמרתי את העניין ולא אמרתי כלום.
אחת ההתנהגויות ״הלא הגיוניות״ שהבחנתי בצורה מאוד ברורה, היתה כמות הכביסה שהוא עושה, והזמן הרב שהוא משאיר את הכביסה לייבוש.
הוא למשל הקפיד לפתוח את חלון השירותים, בצורה מאוד נתונה, ותמיד דאג להחזיר אותו לצורה הזו.
(אמנם גם היו אי אילו דרישות ממנו אלי, למשל ניסה לדרוש ממני לסדר את החדר שלי, או לנקות את החדר, אף שהדרישות לא סבירות, אבל יכולתי לספוג אותם ולהחליק אותם)
אתמול לקראת הערב, שמעתי מהחדר רחשים מוזרים, הרחשים גברו והתחלתי לשמוע קולות דיבור, צעקות ובכי. וחבטות של חפצים על הריצפה.
זה היה מהבחור שעליו מדובר.
האמת, פחדתי לצאת מהחדר.
איני מכיר טוב את הבחור, ואיני יודע מה באמת המניעים לדברים ״המוזרים״ שהבחנתי אצלו, וגם לא מה סיבת הצעקות ששמעתי אתמול.
הצעקות והדיבורים היו בשפה רוסית (או דומה לרוסית) ולא יכולתי להבין מה הוא אומר.
הסתדרתי לי בחדר, וחשדתי אולי זה קשור אלי או יקושר אלי.
חששתי שהוא ינסה להיכנס לחדרי, לכן הייתי ״בהיכון״, ועבר עלי ערב בכלל לא רגוע.
בבוקר קמתי, פתחתי את דלת החדר (אחרי שהסתדרתי כל הלילה מחשש להתנהגות אלימה) ובדקתי מה החבטות שהיו אמש.
ראיתי שהוא יצא כבר לעבודה, ואז זה הרגיע אותי.
אבל גם ראיתי כל מיני שינויים במטבח, שינויים תמוהים במידת מה.
ערימת כוסות נקיות שהיו מונחים על איצטבה, הונחו כולם בתוך הכיור כאילו הם מלוכלכים.
כלי מטבח הוזזו ממקומם הקודם והונחו ״בסדר״ אחר ״לא הגיוני״.

מכיוון שאיני מכיר אותו (לא יכולתי להכיר למרות חודשיים של מגורים משותפים בגלל השפה) חששתי מאלימות, לכן אני גם לא יודע איך להתייחס מולו למה שהיה אתמול.

אם אני יוצא מהנחה (עם סבירות גבוהה בעיני) שמדובר בOCD, אז התחזקה אצלי איזו תובנה.
התובנה היא זו:

אפשר לחלק את האנשים לשתי קבוצות:
האחת אלה אנשים ״שאינם משליכים״ את ההפרעה על סביבתם

השניה אלה אנשים שכן משליכים את ההפרעה על סביבתם, ברמות שונות של ״ השלכה״.
החל מהרמה הפשוטה (של פעילות אוסידית גלויה, ועד הרמה הגבוהה של דרישות מאחרים להתנהגות ״תואמת״ לocd שלהם.

הקבוצה השניה יכולה לגרום להתרחקות חברתי של אנשים מהם, לריבים ולחוסר אמפטיה.

אשמח לשמוע מכם הן דעה לגבי הסיפור, והן לגבי החלוקה שהצעתי.

DOCTOR W H O

Member
מנהל
היי

קודם כל לפני הכל, שאלתי אליך.
האם אתה סובל מאוסידי?
כי בין אם כן ובין אם לא לדעתי אתה טועה מהיסוד.
אין "שני סוגים" של אנשי אוסידי, אלו שמשליכים על אחרים ואלו שלא.
אני סובלת מאוסידי מגיל 6. מאז ותמיד שמרתי על האוסידי שלי בסוד.
היו פעמים שהאוסידי היה חמור שכן ביקשתי מאנשים זרים, או מכרים לבצע פעולות מסוימות שיקלו עלי, ומצד שני הרבה פעמים וכמעט ברוב המקרים אני מעדיפה לא לבקש, גם מבושה וגם כדי להסתמך יותר על עצמי.
אני לא מכירה את הבחור, ויתכן שאתה צודק והוא סובל מאוסידי, וזה גם לא משנה רמת האוסידי שלו שבגללה הוא מבקש ממך לעשות דברים.
אם הוא הגיע למצב של בכי וצעקות, כנראה מצבו קשה לו , ולא קל לו להתמודד.
אלימות לא קשורה לאוסידי, גם אם הוא השליך חפצים או צעק בחדרו.
אני מציעה כן לדבר איתו בגלויות או דרך חבר שמבין את השפה, ולהגיד שזה בסדר ושאתה מוכן לעזור עד מידת הנסבל ולא מעבר.

OCD001

New member
תגובה

היי
חלוקה שכזאת היא סובייקטיבית וצרה בניגוד למנעד הOCD שרחב מאד.
&nbsp
זה תלוי מה הOCD שלך. יש דברים שרק מפריע לך אתה עצמך ויש שתלוי בבית וסובבים גם.
ואגב חלק יהיה דברים בוא נגיד בית מלוכלך קצת אז יש אנשים רגילים שלא יפריע להם אבל למישהו עם OCD ניקיון זה יהיה ממש קשה וידרוש מאחרים לשמור.
&nbsp
ותכלס לא כזה הבנתי לאן אתה חותר בכל המקרה.
אתה דואג לעצמך? רוצה לעזור לו?
&nbsp
בקטנה כמה דברים
קודם כל הרבה מאד אנשים עם OCD אין שום קשר לאלימות גם לא למחשבות. גם אלו עם הפחד שהם יפגעו בעצמם או באחרים רובם זה נשאר בגדר מחשבה ופחד.
כך שלא יודע אם חששך מוצדק. בכל מקרה אתה יכול לנעול טוב החדר ואם אתה כזה חושש מתקיפה אלימה יש בכמה שקלים תרסיס להגנה עצמית.
עכשיו עבור אליו לעזור.
אתה יכול להסתייע באפליקציית תרגום כדי לדבר איתו השאלה אם הוא יהיה מעוניין.
&nbsp
יש לך OCD וחרדות בעצמך אני מניח. אדם רגיל לא היה ב'כוננות' כל הלילה אלא היה נרגע ולא כזה חושש.
&nbsp
למה בכלל אתה מסיק כה מהר את המעבר משמירה על ניקיון ושבירת חפצים(שגם אנשים רגילים יכולים לשבור משהו בשעת כעס או לחץ) לאלימות פיזית. ראית משהו אצלו שיכול להיות כך?
&nbsp
עוד דבר גם אנשים שהOCD שלהם מתרכז בעצמם יכולים לגרום להתרחקות חברתית וכדומה.
בהצלחה

Ramikarmiel22

New member
המסר לא הועבר כראוי

וכך גם התובנה.
לפיכך גם תגובותיכם הוגבו בנוגע למסר ״החלקי״ שהעברתי והובן לא נכון.
אני יורד מהציפיה לקבל עצה אבנוגע לחוויה שעברתי או דעה בנוגע לתובנה שנתתי לה ביטוי.

OCD001

New member
תגובה

היי
&nbsp
לדעתי הבנתי התובנה. אבל שוב יש רמות הOCD ואיך מתבטא ולא חלוקה של אנשים ש'משליכים' על הסביבה ולא.
חלק מצליחים שלא וחלק לא אבל מה שגורם לזה זה הרמה.
&nbsp
ותכלס התייחסתי הן אליך אם דואג והן אם הדאגה אליו.
&nbsp
&nbsp

OCD001

New member
אה ודעתי באמת..

אני פשוט הייתי עובר דירה ואין לי כוח לשותפים עם בעיות.
יש לי מספיק מהן בגדול של עצמי שלא מצליח להתמודד.

למעלה