שירים תמימים

• פותח הנושא p019
  • פורסם בתאריך

p019

New member
שירים תמימים

קרה לכם שהקשבתם לשיר שחשבתם אותו תמים ויפה, מעין שירי ארץ ישראל כאלו, ואז פתעום אתם חושדים שאולי אתם התמימים? ובעצם השיר אומר, אולי, משהו ארבה פחות תמים? החשדות האלה הורסים לי שירים מידי פעם.

אפשר דוגמה לשיר?

יש את השיר של דפנה דקל, כמדומני, "קוראים לי דניאל", יש שם שורה: "כשאנשים מתקשים לגמור, הם מוסיפים את ה'לה לה לה לה לה לה לה'" אפשר לחשוב על זה עם קונוטציה מינית...

p019

New member
אין לי משהו ספציפי

שמעתי אתמול משהו, שגרם לי לחשוב על הנושא, אם כי במקרה הזה אני משארת שדווקא לא היו קונוטציות מיניות.

p019

New member
באמת?

על זה לא חשבתי. אני כנראה צריכה לשמוע את זה שוב.

korpiklaani

New member
אז אולי תשמעי שירים שלא מבינים

על מה שרים או כאלה שבעיקר מתבססים על מוסיקה. חוץ מזה לא נראה לי שחסר שירים, בהם לא מדברים על נושאים מיניים...

p019

New member
כנראה לא הייתי ברורה.

לא הגזמנו קצת? לא לשמוע שירים בכלל? כמו שכתבת, לרוב באמת השיר הוא בדיוק מה שהוא נשמע, ללא אינטרפטציות מיניות. בעופן כללי, לרוב אפשר להחליט לבד על מה השיר. דוגמה: "הכניסיני תחת כנפך ויהי לי הם ואחות יהי חיכך מיקלט ראשי קן תפילותי הנידחות..." יש 2 פרושים לשיר הזה (לפחות כך לימדו אותי בבית הספר) - אחד הוא כי ההתייחסות מיניית לאישה, השני התייחסות לשכינה. ויכול להיות שהוא התכוון לשניהם. במקרה הזה, אין לי בעיה להחליט שההתייחסות היא לשכינה, ולהנות מהשיר כמו שהוא. מה שמטריד יותר הוא שיר ששנים נהנתי ממנו אבל לא הקשבתי למילים. וברגע שהתחלתי להקשיב - התחלתי לתהות. טוב, אולי המיליה מטריד, קצת חזקה מידי.

למה שיטריד אותך

את כוונת המשורר, לדעתי, לא ניתן לנתח ולדעת בוודאות אלא אם כן הוא אמר אותה ספציפית. אני חושבת שכל אחד בוחר לפרש את המילים כפי שמתאים לו וזה היופי של שירים רבים, הם מדברים לאנשים שונים בנושאים שונים. השירים הישנים יותר לדעתי נכתבו מתוך רגש תמים, את המודרניים יותר אני ממש לא אוהבת...

korpiklaani

New member
דווקא בשיר של ביאליק

ברור שמדובר בשכינה יותר ממשהו מיני כי הוא אומר גם ויהיי לי אם ואחות.... ונראה לך? מה פתאום לא לשמוע שירים בכלל! ולמה בעצם מטריד? זה רק שיר... איזה שיר שזה לא יהיה...

Limbonic Art

New member
אאוץ', אבל למה הורס שיר?

אם את אוהבת שיר זה לא חייב להיות רק בגלל המילים, יש נעימה , פזמון מנגינה וכו' מקסימום תאהבי את השיר ופחות את המילים... טוב, אולי קל לי לדבר, כי אני לא שומעת שירים בעיברית בכלל, וגם אלה באנגלית (או כל שפה אחרת) הם בדרך כלל לא על אהבה (אם כן אז לא רומנטית) ואת האמת זה לגמרי במקרה
אם כבר משהו שאני לא יכולה לסבול -זה שירים במיזרחית- "למה עזבת אותייייי , ליבי נשבר, עכשיו אין לי חייייייםםםם" איה!
(לקרוא את זה בנימת בכי מזרחי מאופיין לז'אנר)

p019

New member
דוגמה

יש לי דווקא דוגמה שלא קשורה לא-מיניות. היה שיר שהייתי שומעת ארבה ואהבתי, עד ששמעתי את המילים וגיליתי שמה שהוא אומר זה שמקומם של נשים במטבח. משהו כמו: בעל אומר לאישתו שתפסיק להתלונן שהוא מבקש ממנה להכין לו אוכל, אמא שלו הכינה אוכל לאבא שלו ולה לא היה מיקרו, וטוסטראובן וכו. כן, זה בהחלט הרס לי את השיר. איך אני יכולה להנות משיר שבעופן כללי קורא לי לחזור למטבח?? זה גם גרם לי לאהוב פחות את כל השירים של הזמר/משורר הנל.

בגיל 13

היה שיר שממש אהבתי של איסט 17, והם להקת בנים דביקה כזאת, אז חשבתי שהוא בסדר. קראו לו deep. קצת הובכתי כשהבנתי מה המילים שלו, אבל יותר משהובכתי, היתה להן השפעה סתמית על השיר. בדרך כלל לשירים על רגשות או אירועים יש ערך מוסף כשקוראים את המילים, פה זה היה "טוב, אז מה?" הם היו להקת בנים, ללהקות בנים יש מילים שטחיות. אני חושבת שבגלל זה היתה להן השפעה סתמית. פעם בשיעור ספרות למדנו ספר אחד די משעמם, "המאהב". יש בו גם קטע שילדה קטנה ומעצבנת שיוצא לה לדבר הרבה עם ילד ערבי מנשקת אותו והם הולכים לאיזו מיטה, אבל מפריעים להם די מהר. המורה שלי ממש התרגשה מזה שהם סוף סוף שכבו, ומזה שהגיע הזמן, ושבתור קוראים ציפינו לזה. הם גם לא שכבו, וגם כל הספר רק רציתי שהילדה תפסיק להיות כל כך מעצבנת כלפי הילד הנחמד, ושתפסיק לעצבן בכלל. אני לא יודעת אם הדעות שלי ושל המורה היו שונות כל כך בגלל האסקס, או בגלל שהיא היתה די סתומה.

../images/Emo45.gif בהחלט ספר מעצבן.

אף על פי שהערבי היה הכי חביב, הלך להרבה סרטים.

מה כל כך נהדר?

לא ממש קורה בו משהו רציני. האבא הולך לפעולות חילוץ ליליות. הערבי רואה סרטים. דאפי הזו הולכת לים. וחוץ מזה כולם שוכבים. מעניין? נהדר? לא!

למעלה