בעיה נוספת בחישובי המדד האמריקני S$P 500

tomtom56

New member
בעיה נוספת בחישובי המדד האמריקני S$P 500

אמרתי מקודם שהמדד עלה ב-2.73% בממוצע לשנה (עליה ראלית) במשך 90 השנים האחרונות. בפורומים שונים תיקנו אותי ואמרו שהמדד עלה ב-7% בממוצע לשנה (עליה ראלית). אלו שתיקנו אותי טוענים שלא הבאתי בחשבון את חלוקת הדוידנדים.
עליה ראלית של 7% לשנה ב-90 שנה זה אומר שהמדד הכפיל את עצמו פי 441 במשך תקופה זו. אם המדד ימשיך לעלות בקצב כזה במשך עוד 10 שנים (כלומר בסך הכל במשך 100 שנה) אז הוא יכפיל את עצמו פי 867 - כמעט פי 1000. כלומר מי ששם 10 אלף דולר על המדד הזה במשך 100 שנה - יקבל 10 מיליון דולר. במשך 200 שנה יקבל בערך 10 מיליארד דולר. במשך 400 שנה יקבל 10000 טריליון דולר.
ברור שדבר זה לא הגיוני ובאיזה שלב צריך להיות פיצוץ (הוא יכול להיות מחר או בעוד זמן רב). מה יקרה אז?

ai21

New member
90 שנה זה מעבר לטווח ההשקעה של אדם נורמטיבי

תוך 200 שנה גם טייקוני-על כמו משפחות רוטשילד וששון דעכו לחשיכה.

tomtom56

New member
נכון. אבל אם המדד גדל בקצב כזה אז רכושם של כל תושבי

המדינה גדל בקצב כזה (בערך פי 1000 כל 100 שנה). נגיד שבמשך 100 שנים האוכלוסיה תכפיל את עצמה, אז לכל אז יהיה פי 500 (בערכים ראליים) רכוש במניות מאשר היום. זה לא הגיוני.

ai21

New member
לא הגיוני - כי זה לא נכון!

אדם לא חי מאות שנים.
הוא חוסך לעת זקנה, ואז מושך.
ומי שחוסך לילדיו - רואה שבגיל 30 הם מושכים את רוב הכסף
כך שתוחלת החיסכון האגרסיבי היא סביב 20 שנה.

הגידול מבטא בעיקר את צמיחת החברות הגדולות,
אלא שהגדולות של פעם סולקו מהמדד, ונכנסו חדשות שזינקו לשויי חסר תקדים.
משקלל עליית רווח שנבעה מגידול אוכלוסיה,
ואת עליית שיעורי החיסכון במשק כך שאזרחים דחפו יותר ויותר כסף זול (אג"ח) לאותן חברות.

tomtom56

New member
מה לא נכון?

שהמדד ימשיך לעלות כך? שיעצר?
אם המדד ימשיך לעלות אפילו בצורה מתונה יותר אז פרוש הדבר שלמרות שאזרחים קשישים מוציאים כסף, עדיין יש לתושבי המדינה המון כסף בבורסה שיעשה את רובם למיליונרים (אם המדד עולה פי 1000 ראלית ומספר המשפחות רק מכפיל את עצמו, יש לכל משפחה בממוצע פי 500 יותר מניות למרות שהרבה מבזבזים).

ai21

New member
מספר התושבים מוכפל ב40 שנה

ולכן בקצב הנוכחי עולה פי 5 ב100 שנה.
לפני 100 שנה לא הייתה פנסיה,
ובעשור האחרון חובת ההפקדה התרחבה מאוד.
כך שעליה פי 200 תוך 100 שנה (5.4 בגידול שנתי) היא סבירה

כל עוד יש גידול אוכלוסיה, שיפור כלכלי והרחבת ההפקדות - זה תומך בעליות שערים.
כשיש קיטון אוכלוסין, מיתון, וההפקדות לא עולות - השערים בהתאם
ביפן למשל

tomtom56

New member
גם עליה של פי 40 במניות של משפחה ממוצעת במשך

100 שנים - נשמע המון.
אם למשפחה כזו יש 200 אלף דולר במניות היום אז בעוד מאה שנים יהיו לה - 8 מיליון דולר ובעוד 200 שנים - 160 מיליון דולר.
אם נניח שהכנסתה של משפחה אמריקנית תגדל במקביל גם פי 40 אז גם העניים ביותר יחיו בשפע רב (אני מניח שהכנסותיה של משפחה אמריקנית היום הן 80-90 אלף דולר לשנה וכי המשפחה הענייה ביותר מקבלת 15 אלף דולר לשנה בקיצבאות). לי קשה להאמין שזה יקרה. העוני מעולם לא הודבר לחלוטין בשום מקום למרות 200 ויותר שנות התפתחות טכנולוגית מואצת. באמריקה יש מספיק עניים שמבקשים כסף ברחוב ומספיק חסרי בית.
בכל אופן גידול מואץ של האוכלוסיה יצור באיזשהו שלב מצב עוד יותר גרוע. יכול להיוצר מצב שבו כדור הארץ לא יוכל לכלכל את כולם.

למעלה